per gebied Bestrijding muskusratten voortaan door waterschap Decoreren nieuwste interieurtrend De gedaantewisseling van uw oude koelkast Een andere kijk op het raam Volgende week twee aanslagen OPMERKELIJKE BEHANGTHEMA'S Verf Wand De stand van zaken in waterschap Zeeuwse Eilanden "Waarom bestrijding? -Bijzondere kenmerken Waar leven .muskusratten? Schade Situatie in Zeeland Bestrijding muskusratten geregeld in de wet Schouwen-Duiveland Tholen en Sint Philipsland Zuid-Beveland Walcheren en Noord- Beveland Help mee bij opsporing Bruine rat Hoofdkantoor aterstand De bestrijding van de muskusratten in Zeeland is met ingang van 1996 niet meer in handen van de provincie Zeeland. Pro vinciale Staten hebben besloten die taak over te dragen aan de Zeeuwse water schappen. De dertien medewerkers die zich met de muskusrattenbestrijding bezighouden zijn nu in dienst getreden van het waterschap Zeeuwse Eilanden in Goes. Vijf van hen doen hun bestrijdingswerk in Zeeuws- Vlaanderen. Het waterschap Zeeuwse Ei landen is ook het centrale punt van waar uit de organisatie en de coördinatie van de muskusrattenbestrijding voor heel Zee land plaatsvindt. Om maar meteen een misverstand uit de weg te ruimen: de muskusrat, ook wel bisamrat genoemd, is in tegenstelling tot de bruine of de zwarte rat niet gevaarlijk voor de volksgezondheid. Hij brengt geen ziektes over en valt geen mensen of die ren aan. Waarom dan toch bestrijding? Omdat muskusratten door hun manier van leven enorme schade aanrichten, waar over later meer. Het herstel van die schade kost veel geld, dat door de burger via de waterschapsbelastingen moet wor den opgebracht. lengte 35-40 centimeter (zonder staart) uiterlijk dikke bontvacht, op de rug donkerbruin en op de buik lichtbruin: kleine voorpoten, grote achterpoten met zwemborstels tussen de tenen: 25 cm lange staart, zwart van kleur en bijna onbehaard gewicht 1,5 kilo voortplanting gemiddeld zes jongen per worp, drie keer per jaar oorsprong Alaska natuurlijke vijanden geen Muskusratten leven in niet te ondiepe sloten met zoet water, weinig stroming en een constant waterpeil. Het zijn planteneters, die niet alleen waterplanten eten, maar ook de oeverbegroeiing en de gewassen die op het land te vinden zijn. Zij maken hun holen in de oevers, die zij aanleggen via zelf gegraven gangen. De in- en uitgangen maken ze onder water. Dit maakt het moeilijk hun holen te vinden. Hoe langer ze er blijven, hoe meer gangen ze ernaartoe graven. Het hol, nestkom genaamd, ligt boven de waterspiegel. Daar worden de jongen geboren. In de herfst of winter bouwen ze winterhutten van riet en soortgelijke planten, die wel anderhalve meter hoog kunnen zijn. Twee maal per jaar trekken ze over land of water naar nieuwe vestigingsplaatsen. Wanneer ze niet bestreden worden, rukken ze steeds verder op. Muskusratten ondermijnen met hun gegraaf, dat wel tien meter landinwaarts kan gaan, oevers van sloten, kanalen en kreken. Oevers verzakken en kalven af, waarbij landbouwvoertuigen en vee kunnen wegzakken. Sloten raken verstopt door de inzakkende grond, waardoor ze niet meer goed afwateren en plattelandswegen vertonen verzakkingen, om over het verlies aan opbrengst door het kaal vreten van het land nog maar te zwijgen. Tegen de zware Zeeuwse zeedijken is de muskusrat niet opgewassen, maar de binnendijken die als extra beveiliging bij overstromingsgewaar dienen, ondermijnen deze dieren wel. Behalve materiële schade veroorzaken zij dus ook verlies aan veiligheid. Wij nodigen u uit voor het bijwonen van één van de informatiebijeenkomsten die het waterschap Zeeuwse Eilanden organiseert. Het nieuwe waterschap wt! ;:x graag contact hebben met de mensen voor wie het de taken uitvoert en die daar via de waterschapsbelastingen aan bijdragen. Die taken zijn - in het kort - bet beheer en onderhoud van warerkecingen. oppervlaktewater en buitenwegen. Tijdens deze bijeenkomsten wordt u geïnformeerd over wat als gevolg van de fusie is veranderd of nog gaat veranderen. Zo wordt aandacht besteed aan de onderhoudsplicht van waterlopen et> de bereikbaarheid van het waterschap en het bestuur. Ook wordt een overzicht gegeven van de vorig jaar uitgevoerde (onderhouds-)werken en van hergeen dit jaar in uw gebied staat te gebeuren. Uiteraard is er ruimschoots gelegenheid om vragen te stellen. De dijkgraaf, de gebiedsgezworene, de districtshoofden en de districtsopzichters zijn bij de bijeenkomsten aanwezig om op uw vragen in te gaan. De laatste jaren kan men zeggen dat de situatie in Zeeland voor een groot deel onder controle is. Uitzonderingen zijn Zuid-Beveland en het westen en midden van Zeeuws-Vlaanderen. Daar werden in 1995 aanzienlijk meer muskusratten gevangen dan in 1994. Onderstaande cijfers geven een indruk om welke aantallen het gaat: Schouwen-Duiveland: 16 Tholen/Sint Philipsland: 320 Noord-Beveland: 3 Walcheren: 65 Zuid-Beveland west: 1794 Zuid-Beveland oost: 5033 Zeeuws-Vlaanderen west: 8988 Zeeuws-Vlaanderen midden: 2623 Zeeuws-Vlaanderen oost: 259 totaal aantal vangsten in 1995: 19101 Omdat de muskusrat een uitheems dier is, mag hij er volgens de Jachtwet (art. 54) op gejaagd worden. Het Muskusrattenbesluit is gebaseerd op de Plantenziektenwet en verbiedt het houden, fokken en vervoer van levende muskusratten. In het besluit zijn de bevoegdheden van de rattenbestrijders geregeld. Er staat onder meer in dat zij bij het vermoeden van aanwezigheid van muskusratten terreinen mogen betreden en welke vangmiddelen zij mogen gebruiken. o.l.v. gebiedsgezworene L.J. Klompë dinsdag 27 februari 1996. 19.30 uur Dorpshuis 't Zuudende, Beauixstraat I Kerkwerve o.l.v. gebiedsgezworene J.L.C. Mol donderdag 29 februari 1996. 19.30 uur Hollands Huis. L. Deurloostraat 28. Scherpenisse o.l.v, gebiedsgezworene C.M. Dagevos maandag 4 maatt 1996, 14.00 uur De Vroone, C.D. Vereekestraat 74, Kapelle o.l.v. gebiedsgezworene D. Vos vrijdag 15 maart 1996, 19.30 uur Ons Huls, Burg. Adelaarstraat 26. Meliskerke Het team rattenbestrijders speurt dagelijks langs sloten en dijken naar muskusratten. Hun succes is echter mede afhankelijk van de meldingen die zij binnenkrijgen van de inwoners van Zeeland. Wie een muskusrat ziet of zijn aanwezigheid vermoedt, moet daarvan aangifte doen. Zo staat het in de wet. Waaraan is de aanwezigheid van muskusratten te merken? dode of overreden exemplaren, of dieren die in visfuiken gevangen zijn gangen in oevers, bijna zo groot als konijneholen met de ingang onder water; bij bewoonde in- en uitgangen wijkt de bodemldeur iets af oeverbeschadigingen en venzakkingen platgetreden paadjes van ongeveer 12 cm breed door de oever beplanting (de paadjes lopen vaak naar landbouwgewassen die dan gedeeltelijk kaalgevreten zijn) winterhutten van rietachtig materiaal Telefoonummer centraal meldpunt: Waterschap Zeeuwse Eilanden 0113-241000 De bestrijding van de bruine rat in Noord en Zuid-Beveland is vanaf 1 januari van dit jaar geen waterschapstaak meer, maar een taak van de gemeenten. Het meldpunt voor de bruine rat is gemeente Borsele, bureau buitendienst, telefoon 01 13-561730, toestel 424 of 426. Itt de loop van volgende week ontvangt u van het waterschap de aanslag van de verontreinigingsheffing én de aanslag van de Ingezetenenomslag, i helde voor het jaar 1996. Hét Is ons dit jaar helaas nog niet gelukt belde aanslagen In een envelop bl) u te laten bezorgen. Van het geld dat u voor de verotttrelidgtngsheffing betaalt, wordt door het waterschap gewerkt aan een betere kwaliteit van het oppervlaktewater, waaronder het zuiveren van al ons afvalwater. Het bedrag dat één gezin betaalt voor de verontreinigingsheffing is dit Jaar vastgesteld op 297,-. De kosten die het waterschap maakt voor het uitvoeren van de taken op het gebied van waterbeheer, waterkeringen en wegen, worden verdeeld over de belanghebbenden. Dte belanghebbenden zfpi de Ingezetenen, eigenaren/gebruikers van land en eigenaren van gebouwen. Voor de Ingezetenen Is dit Jaar het bedrag vastgesteld op 88,- per woonruimte. Alle Informatie over de verontreinigingsheffing en ingexetenenomslag staat Itt de bQslttfters, evenals de telefoonnummers voor al uw vragen* Aarzei niet te bellen, want wij helpen u graag. Waterstand is de informatierubriek van het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilanden. Elke maand kunt u deze rubriek in dit blad vinden. Voor vragen over de beschreven onderwerpen kunt u terecht bi| bureau Voorlichting: Mariette van Gorkum (0113- 241209) of Arend van der Wel (01 13-241203). Waterschap Zeeuwse Eilanden Postbus 114, 4460 AC Goes Piet Heinstraat 77, 4461 GL Goes telefoon (0113)241000 telefax (0113) 227528 VERSIERTECHNIEKEN VOOR IEDEREEN DIE THUIS DURFT Een grote groep verf en behang- detaillisten in Nederland heefl zien aangesloten bij de landelijk wer kende franchise organisatie Verf Wand De Verf Wand specialisten hebben een breed assortiment in verf, behang, zonwering én gordijn stoffen. De onderlinge combinatie mogelijkheden van deze assortimen ten maken een Verf Wand zaak uniek. Ook bij U in de regio zijn Verf Wand vestigingen. Kijk m de gids of bel voor meer informatie en het dichtstbijzijnde adres naar: 033- 4953476 Wellicht heeft U ze ook al gezien in de showroom, die moderne koelkas ten, verkrijgbaar in allerlei moderne kleuren en opvallende designs. Heel mooi, maar vaak ook heel prijzig. Waarom niet uw eigen koelkast van een fris, modern kleurtje voorzien, temeer als die het nog goed doet? Nu wilden vroeger veel mensen 'dat lelijke wille ding'- zoals die spelbreker in het decoratieve interieur vaak genoemd wordt - wel beschilde ren, maar was het probleem dat de meeste verven eenvoudig niet (lang) hielden op het gladde oppervlak van de koelkast Het geheim van een goede hechtende, slijtvaste verflaag zit 'm in twee dingen, de juiste primer als onder grond (zoals Büchner Multi-primer) en een stootvaste kwaliteitsverf als deklaag (zoals Sigma S2U vakverf). Een voordeel van zel( uw koelkast beschilderen ten opzichte van een kant-en-klaar kopen is ook dat U zeil de verf in elke gewenste kleur kunt laten mengen bij Verf Wand. Zo wordt uw koelkast één met uw interieur. Voordat de on dergrond van metaal o( kunststof behandeld kan worden, moet de koelkast eerst goed schoon en vetvrij gemaakt worden Schuur daarna het oppervlak lichtjes op en werk eventuele onef fenheden bij met een goede lakplamuur (daarna weer schuren). Nu kan de primer opgebracht worden. Als deze laag voldoende uitgehard is, kunt U gaan aflakken met een extra harde, slijtvaste verf gebruiken, zoals de Sigma S2U Deze kan tegen een stootje en laat zich tevens goed reinigen. Als 'finishing touch' kunt U tenslotte uw 'nieuwe' koelkast voorzien van een leuk motiefje Zeg nou zelf, is het geen plaatje7 De vernieuwde belangstelling voor het interieur heeft geleid tot een nieuwe trend op het gebied van woninginrichting: decoreren. Moest men vroeger een soort Michelangelo in spé zijn om tot fraaie resultaten te komen, tegenwoordig zijn er nieuwe, eenvoudig toepasbare technieken en materialen, waarmee eigenlijk iedereen tot een fraai resultaat kan komen. Speciaal zij, die af willen van die saaie maar veilicje unikleuren en standaard dessins, kunnen zich helemaal uitleven met sponzen, sjabloneren en wikkelen. Hoe dat precies in zijn werk gaat wordt op deze pagina uit de doeken gedaan. Sponzen Eén van de oudste decoratietechnieken, die bovendien heel fraaie resultaten geeft, is de sponstechniek. Dit levert een fraai marmer- of wolkeffect op. Sponzen kunt U heel goed op met name wanden en plafonds, maar ook bijvoorbeeld op meubels. Het voordeel van sponzen is dat grote muuroppervlakten be trekkelijk snel bewerkt kunnen worden, ter wijl verder weinig materiaal benodigd is. In het verleden werd voor sponzen vaak kalk-, lijm-, mineraal- en emulsieverf gebruikt. Te genwoordig past men veelal muurverven en (acryl)lakken op waterbasis toe. Uw Verf Wand-winkel heeft een ruim assortiment verven in huis. De basistechniek is eigenlijk heel eenvoudig. Als materialen heeft men slechts een roller, gewone of (muur)verf, verfbakjes en een spons nodig. Alhoewel een synthetische spons voldoet, geeft de naluur- spons vanwege zijn grillige, onregelmatige vorm volgens kenners het fraaiste resultaat. Een kunstspons is geschikt te maken door er wat stukken af te plukken. Het mooiste resul taat krijgt men wanneer men voor de onder grond een lichte kleur kiest en te sponzen met een donkerder tint verf. Je kan zelf twee of drie tinten door elkaar sponzen. Ideeen opdoen? Ga dan eens langs de Verf Wand Binnen het behangsegment beweegt de trend voor het komende jaar zich rondom vier opmerkelijke, uiteenlopende thema's met geheimzinnige namen als: Therma Quadrant, Pin Ball, A rose is a rose en Cambridge. Opvallend is dat voor deze behangsoorten van Revival gebruik is gemaakt van een oud, maar beproefd ambachtelijk procédé uit de jaren vijftig, het zogenaamde lijmbed- rukken. Een uiterst precies werk, dat veel vakmanschap vereist. Hierbij is bed rukken in maar liefst 12 kleuren mogelijk, wat een exclusief 'handmade' effect oplevert met fraaie sjabloon- en tamponeermotieven. Gustavianstijl In Therma Quodrant herkennen we de Gustavianstijl, waarin ruiffinten en naluurtinten de boventoon voeren Dit behang harmonieert perfect met natuurlijk ingerichte ruimten met houten vloeren en grenen of gietijzeren meube len. De jeugd daarentegen zal zich meer thuis voelen in een kamer met het Pin Ball fhema. Dit is een uitbundig behang, waarin geel, rood, groen en blauw domineren De zeer geraffi neerd uitgewerkte structuur en het strependes- sin zal iedereen die zich jong voelt zeker aanspreken. A rose is a rose De luin in huis brengen getuigt van levenskunst. Liefhebbers van een dergelijke natuurlijke set ting zullen gecharmeerd zijn van het dessin 'A rose is a rose' Op dit kwalileilsbehang ontlui ken rozeknopjes op subtiele wijze lol tere rozen. Een uiterst geraffineerd dessin! Ook hel klassieke behang beleeft zi|ii revival, met al leen in de klassieke omgeving, wal voor de hand ligt, maar ook in hel moderne interieur. Een fraai voorbeeld is het klassieke ontwerp Cambridge, welke door de rijk uitgebouwde dessins en goud-effecten een geheel eigen karakter heeft. Dit behong sluit goed aan bij een klassieke of moderne inrichting me! bijvoor beeld lederen meubelen. Zoals tegenwoordig gebruikelijk is, zijn van deze behangsoorten niet alleen rollen behongranden in de dezelfde dessins verkrijgbaar, maar ook gordijnstoffen Zo wordt decoratief combineren wel héél een voudig. Wanddecoraties zijn eenvoudig zelf te maken, bijvoorbeeld door te tamponeren, te spon zen of te wikkelen. Voila, de 'nieuwe' koelkast. ROLGORDIJN MET UNIEKE SCHILDERING Revival-behang wordt gemaakt volgens een oud, ambachtelijk drukprocédé. Hier afge beeld is Pin Ball, een strak, modern en dynamisch dessin. winkel, daar vindt U voorbeelden, materia len en geïllustreerde instructie boekjes. Alles in huis en de mouwen opgestroopt? Breng dan eerst met een verfroller een basiskleur (ook wel fondkleur genoemd) op de wand (of het meubelstuk) aan. Doe vervolgens wat verf in een bakje en bevochtig de spons licht Maaknu met despons met een licht draaiende beweging afdrukken op de wand, het is meer deppen, niet wrijven! Zorg verder dat er geen verschil in verfdikte optreedt en druk niet te hard. Wikkelen Een andere decoratietechniek is wikkelen Deze techniek werd vooral in het begin van deze eeuw toegepast in combinatie met Sjablonen of lijnversieringen. Het is een me thode die vooral geschikt is voor wanden, panelen en grote meubelstukken. Materia len die bij het wikkelen gebruikt worden: muurverf of (acryl)lak op waterbasis, een verfroller en een of meer doeken. Ook hier wordt met de verfroller eerst een basiskleur op de muur gebracht. Als deze laag droog is maakt U een doek met water vochtig, om deze vervolgens in de verf te dopen. Even licht wringen en daarna de doek losjes in elkaar draaien. Maak daarna op regelmatige wijze afdrukken van de wikkelingen op de wand. Ook bij deze techniek kunnen ver schillende kleuren door elkaar heen opge bracht worden. Vraag uw Verf Wand- kleurenspedalist welke verven en tinten deze in huis heeft. En als de gewenste kleur stan daard niet gemaakt wordt, kan de Verf Wand-specialist deze direct voor U mengen. Dankzij de professionele verfmengmachine kan dat keer op keer, in elke gewenste kleur nuance. Sjabloneren De derde populaire decoratiemethode die wij hier beschrijven is sjabloneren. Deze tech niek wordt al eeuwenlang toegepast in het interieur. Zelfs in die tijd, toen loonkosten geen rol speelden, lag het al meer voor de hand terugkerende patronen te kopiëren door middel van sjablonen, dan ze met de hand steeds opnieuw te schilderen. Sjabloneren is evenals de voorgaande tech nieken geschikt voor wanden, plafonds, meubelen en door iedereen gemakkelijk uit te voeren. Er zijn kant-en-klare sjabloons in de (verf)handel, maar zelf maken kan na tuurlijk ook! Neem uw interieur eens onder de loep (behang, meubels, lapijl, kleed) en kijk naar elementen die regelmatig terugke ren of juist details die in het oog springen. Bijvoorbeeld een bloem, een streepjesmotief, een roos, een tak enzovoort en maak hier zelf een sjabloon van. Op die manier creëert U in een handomdraai uw unieke, persoonlijke decoratie! Behalve de sjabloons heeft U niet veel materialen nodig. Uiteraard wel muur verf of (acryl)verf op waterbasis en een kort- harige kwast. Bij een langharige kwast 'kruipt' de verf namelijk makkelijk onder het sjabloon door, wat dus vlekken oplevert. Werk met soepele, tamponerende bewegingen. Veeg verder overtollig verf direct af met keuken papier. Als U verf op waterbasis gebruikt, kunnen foutjes en vlekjes makkelijk wegge werkt worden met water en spons. Wilt U de mogelijkheden van decoreren eens bekij ken7 Ga dan eens langs de dichtstbijzijnde Verf& Wand-specialist voor ideeen, materia len, raad en daad. De nieuwe raamdecoratie-collecties bren- Dit unieke Zweedse rolgordijn kan ook gen warmte in huis en zorgen voor de deco- als wanddecoratie dienst doen. Tenzij U tegenover een fraai gerestaureerd middeleeuws kasteel woont of op een waanzinnig mooi plekje midden in de natuur, wil het oude, vertrouwde uitzicht sommigen wel eens gaan vervelen. Met de nieuwste trend in rolgordijnen behoort dit probleem tot het verleden en krijgt U een hele nieuwe kijk op de buitenwereld. Toen rolgordijnen pas op de markt waren, had de consument hoofdzakelijk keuze uit effen kleuren en nogal uniforme dessins. Dankzij de sterk toegenomen populariteit heeft hel rolgordijn, net als jaloezieën en lamellen, nu een vaste plaats verworven in het interieur. In plaats van raamvulling wordt het rolgordijn nu - en terecht - gewaardeerd als raamdecoratie, die qua kleur en uitstra ling in harmonie moet zijn met de rest van de omgeving. Met als logische gevolg dat de consument nu steeds meer keuze heeft uil modieuze, met fraaie motieven bedrukte rolgordijnen Uniek Zweeds design Verf Wand geeft U een andere kijk op rolgordijnen. Originele woonideeen met gedurfde ontwerpen. Nieuw, en heel bijzon der is een rolgordijn naar een ontwerp van de Zweedse kunstenaar Robert Vernet Een uniek en zeer decoratief design van 150 x 200 cm, waarvan het origineel te bewonde ren is in een museum in Góleborg. Dit exclu sieve rolgordijn is zelfs zo fraai, dat het een plaatje, of liever gezegd een schilderij is op een fraaie afgewerkte wand of muur. Dit unieke ontwerp is niet te koop, maar exclu sief voor Verf Wand vervaardigd. Voor kopers van een bece-raamdecoratie is het mogelijk dit unieke rolgordijn te winnen. Een exemplaar is in de Verf Wand zaak te bewonderen. Andere raamdecoraties ratieve 'finishing touch' in uw interieur. Zo wel bij de horizontale jaloezieën als de verti cale lamellen van het topmerk bece zijn de nieuwste trendkleuren ruim vertegenwoor digd. Heel trendy zijn bijvoorbeeld de ge marmerde dessins. Belangrijk is ook dat gor dijnen en verfkleuren op uw raamdecoratie afgestemd worden. Decoreren is tenslotte combineren. Goed advies en realistische pre sentaties, zoals U bij Verf& Wand treft, blijft onontbeerlijk. Bij Verf& Wand worden jaloe zieën, lamellen en rolgordijnen op maat gemaakt. Ook het meten en vakkundig plaat sen kan verzorgd worden. Informeer eens naar de mogelijkheden.

de Faam | 1996 | | pagina 17