29 februari t/m 3 maart FietsRAI 96: extra sportief Beurs in de beurs Met de fiets naar het volgende millennium RAI 96 Kilometers maken op FietsRAI 96 Fietsvakantie-eiland: hart van Fietsvakantiemarkt Amsterdam Fat donderdag en vrijdag 11 - 20 uur zaterdag en zondag 10 - 17 uur FletsRAI 96. Wat Je daar allemaal hoort, ziet en doet! Wie pakweg tien jaar geleden voor het laatst bij een fietsenzaak is binnen gestapt, zal zijn ogen uitkijken zodra hij of zij weer eens een voet over de drempel zet bij de tweewielerspecialist. Wat blijkt? De fiets is geëvolueerd van een 'doodnor maal fijn karretje' tot een Hybride, Trekking- Bike, Mountain Bike of All Road Bike. De Olympische Spelen in Atlanta en de start van de Tour de France in Den Bosch. Redenen voor de organisatoren van FietsRAI 96 om extra aandacht te besteden aan de wieler sport. Mart Smeets Tour de France Een uitdaging Tijdens FietsRAI 96 organiseert het tijd schrift Fiets het Fiets vakantie-eiland. Op dit eiland kunnen de bezoekers aan de hand van, op het eiland aan wezige, vakantiefiet- sen, ervaringen uitwis selen en enthousiaste fietsreizigers. Fietsen in alle soorten en maten. Dat blijft de kern van FietsRAI 96 die van 29 februari tot en met 3 maart in de RAI wordt gehouden. Maar dat wil niet zeggen dat de FietsRAI een grote fietsen-showroom is. Integendeel, de vele acti viteiten die tijdens de FietsRAI worden georga niseerd maken de tentoonstelling tot een groots evenement voor iedere fietsliefhebber. De Noordhal (hal 5) van de RAI wordt tij dens de FietsRAI gevuld door de Fiets vakantiemarkt. leder een die met de fiets op vakantie wil vindt hier zeer uiteenlopende informatie. Langere tochten Vakantiedagen 1996 Wielersport Sportief presteren TSfa Fietsvakantiemarkt Opvallend 10 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 21 februari 1996 AMSTERDAM 9 Ook naast elkaar fietsen kan. Technisch gezien heeft de fiets in tien jaar tijd een complete metamorfose doorgemaakt. Dit komt vooral door de opkomst van de All Terrain Bike. Wat 'off road' betrouw baar is, komt de gewone fiets ook van pas in een drukke bin nenstad. Vooral snel en soepel schakelende versnellingen, te bedienen met de handen aan het stuur, zijn een standaard voorziening op een moderne fiets geworden. De schakelsys temen van Shimano, Sachs, Sturmey Archer en Campag- nolo zijn kleine wonderen van techniek met een grote mate van bedieningsgemak. Sterk verbeterde en onderhoudsar me afdichtingen van draaien de onderdelen als wiellagers, trapas en balhoofdstel, steeds meer onderdelen van roest vast staal en lichtgewicht alu minium sieren de moderne fiets. Met name de verstelbare stuurpennen en dempende materialen als elastomeer en gel, verwerkt in fietszadels, zorgen voor een meer comfor tabele fietsbeleving. En som mige fietsen hebben al voor- en achtervering. Vroeger kon je alleen maar kie zen uit de daagse fiets, de racefiets en de sportfiets. Anno 1996 zijn fietsen speciaal ontworpen en geconstrueerd voor diverse doelgroepen. Zichtbaar is dit vooral in de kleurstelling, de benaming en het 'design'. De fiets wordt serieus genomen, ook door ontwerpers. Misschien nog niet direkt zichtbaar in het straatbeeld anno 1996 - waar de Hollandse stadsfiets over heerst - maar al wel bij de nieuwste collecties. Neder landse fietsen als de Gazelle Expresso, Batavus Madison, Multicycle Active en de Giant BE-U, zijn duidelijke voorbeel den van een scheppende, kunstzinnig ingestelde hand. Tel daarbij de keuze voor nieu we framematerialen als kool stof en aluminium, de trend van het zogenaamd oversized uitvoeren van het rijwielge deelte en de fiets wordt van een normaal vervoermiddel tot een sportieve uiting van 'lifestyle' en een begerens waardig object. Steeds meer aandacht is er ook voor veiligheid. Denk maar aan de standaard gemonteerde halogeen ver lichting in combinatie met Hoge Rendement dynamo's, de achterlichten met standlich- ten (ook als je stilstaat brandt het licht. Extra veilig bij het wachten voor een rood ver keerslicht) en de batterijver lichting. Daarnaast zijn onder delen al pedalen, banden en niet te vergeten fietskleding voorzien van reflecterend materiaal. En het aanbod van veilige, krachtige en goed doseerbare remsystemen neemt alleen nog maar meer toe. Met name de van de ATB afkomstige cantileverremmen en de hydraulisch bediende remmen zijn sterk verbeterd in vergelijking met de vorige generatie remmen. Door fabri kanten èn overheden wordt veel energie en geld gestoken in het veilig stallen van de fiets: veiligheidssloten gekop peld aan fietsverzekeringen, registratie, het aanbrengen van postcodes, het verzorgen van goedkope en bewaakte stallingen enzovoorts. Het is duidelijk: de moderne fiets is 'er klaar voor', maar zeker nog niet af. De ontwikke ling gaat nog gestaag verder. In de volgende eeuw zullen de meeste fietsen naar alle waar schijnlijkheid nog slimmer zijn en zullen zaken - die nu nog voorbehouden zijn aan de duurdere prijsklassen - als electronisch bediende versnel lingen, hydraulische remsyste men, vering, een schone over brenging en verstelbare zit- houding gemeengoed zijn. Koppel daaraan een zeer attractief uiterlijk, een aanspre kend image èn een anti-dief stal alarm en je hebt de fiets voor de volgende decennia. Gelukkig moet je dan nog steeds trappen. Op FietsRAI 96 wordt de Talk show-arena ingericht. De Talkshow-arena bestaat uit een klein theater, waar dage lijks talkshows en ploegen- presentaties worden gehou den, omringd door stands van organisaties uit de Wie lersport. Elders op de FietsRAI worden met name de wielervereni gingen uitgedaagd zelf een prestatie te leveren in de vorm van een ploegentijdrit. Dagelijks ontvangt Mart Smeets gasten uit de wieler- wereld in zijn wielertalkshow. Wielrenners en -rensters, ploegleiders, begeleiders, wedstrijdorganisatoren, jury leden, wielerjournalisten en sponsors schuiven bij hem aan tafel. Door de combinatie van gas ten ontstaan steeds boeiende gesprekken die verrassend inzicht geven in de diverse facetten en takken van de wielersport. De FietsRAI is voor een groot aantal wielerploegen hèt moment om zich aan het publiek te presenteren. Onder diverse wielerploegen die worden voorgesteld aan het publiek zijn ook de ploegen uit de Nederlandse ATB-com- petitie. Een aantal van deze presentaties wordt gehouden op het grote modeshow podium in de Westhal (hal 3). Tijdens de FietsRAI maken de organisatoren van de Ronde van Nederland de route van de 96-editie bekend. Ook wordt uitvoerig aandacht besteed aan de deelnemende ploegen. Er is niet alleen aan dacht voor de komende Ron de van Nederland. Op moni toren worden ook hoogte punten uit net verleden getoond. is weer present op de Fiets RAI. Dat betekent overigens meer dan alleen presentatie van het grootste wielerspek takel ter wereld, de Ronde van Frankrijk. De Société organiseert immers ook een groot aantal andere wielerwedstrijden, waaronder de klassieker Parijs-Roubaix en ATB-wed- strijden.' Iedere wielerliefheb- ber weet inmiddels dat de Tour de France dit jaar een Nederlands tintje heeft met de start in 's Hertogenbosch. De lokale organisatie presen teert 's Hertogenbosch Tours- tad 1996 in een eigen stand op de Talkshow-arena. De grootste klassieker van Nederland kan natuurlijk niet ontbreken. De Amstel Gold Race richt een eigen presen tatie in op de Talkshow-are na. De redactie van het blad Wie lerrevue vormt een vraag baak voor iedereen met belangstelling voor de wieler sport. Overigens werkt de redactie ook mee aan de samenstelling van het talk- show-programma. De Société du Tour de France De ploegentijdrit is de uitda ging voor met name wielren- verenigingen. Vier racefietsen staan gekop peld aan een grote klok klaar voor ieder team dat een pres tatie van formaat wil neerzet ten. De organisatie van FietsRai 96 kan dankzij de medewer king van diverse sponsors de prestaties passend belonen. Zo kan het team dat uiteinde lijk de beste prestatie heeft behaald een trainingsdag onder leiding van ex-wieler- prof Henk Lubberding tege moet zien. Overigens kan het aan het materiaal niet liggen. Tracx, leverancier van hometrai ners, rollenbanken en fietsac- cessoires, zorgt dat de inspanning die wordt gele verd daadwerkelijk op de klokken verschijnt. Als u zich wilt inschrijven voor de FietsRAI 96 - ploe gentijdrit kunt u contact opnemen met Annemieke van de Veen van de organisa tie van de FietsRai, telefoon 020-5491212. De deelnameformulieren zijn ook te verkrijgen via de wie lerverenigingen. Bezoekers aan FietsRAI 96 kunnen niet alleen het allerlaatste fietsnieuws zien. De laatste fietsmodellen kunnen ook getest worden op een speciaal daartoe aangelegde testbaan. Kinde ren beschikken over een geheel eigen testbaan. Die hebben immers een zware verantwoordelijkheid. Zij moeten tijdens de FietsRAI 96 hun stem uitbrengen voor de Kinderkeus 96, in feite de kinderfiets van het jaar. Of een fiets bij je past weet je pas na een uitvoerige proefrit. Dat is op FietsRAI 96 helaas niet mogelijk. Wel biedt een uit gebreide testbaan de mogelijkheid om vast een eerste indruk op te doen. In de testbaan zijn diverse 'hindernissen' opge nomen zodat stuurgedrag en wegligging, ook op een vrij kort traject, toch goed uit de verf komen. Een groot aantal expo santen stelt fietsen ter beschikking. Het is dus nu daadwerke lijk mogelijk om op de FietsRAI niet alleen te kijken maar ook te vergelijken. De Junior FietsRai is meer dan alleen een testbaan voor kin derfietsen. Kinderen van twee tot twaalf jaar kunnen hier niet alleen fietsen testen maar krijgen ook verkeersles van Ronald McDonald. Recreatie Centra Nederland biedt bovendien een heel programma van kinderactiviteiten. Aan kinderen die op de Junior FietsRAI een fiets aan de tand voelen wordt na een testrit een oordeel gevraagd over de fiets waarop zij hebben gereden. Dit oordeel, samengevoegd met dat van een deskundige vakjury leidt tot de keuze van Kinderkeus 96. Deze prijs wordt dit jaar voor de derde maal uitgereikt door ANWB en de organisatoren van de FietsRAI. In een tent van Oad Cycletours worden lezingen gehouden door, door de wol geverfde vakantiefietsers (onder andere Frank van Rijn en Bart Aarde- ma). Reisbestemmingen lopen uiteen van Mongolië tot Ethio pië en van Costa Rica tot Zuid Korea, maar ook Europa komt ruimschoots aan bod. Een aan tal lezingen heeft een themati sche aanpak: 'Waar betaal je een wereldreis van?', 'vijfen vijftig plussers en verre fiets tochten', 'hoe is het om als vrouw alleen een fietsreis te maken?', 'landschapbeleving vanaf de fiets' en fietsen met kinderen?'. Na de diapresenta tie van ongeveer een uur, blijft de verteller aanwezig om vra gen van het publiek te beant woorden. De algemene pre sentatie is in handen van Ellen Smit, eindredactrice van Fiets. Tijdens de beurs is er op het Fietsvakantie-eiland de gele genheid een eigen reisgezel- schap-advertentie te maken en op te hangen ('fietsmaatje gezocht'). Om deze advertentie op te sieren, loopt de fotograaf van Fiets met een direkt-klaar- fotocamera rond om de gegadigden (al fietsend) vast te leggen. Op zondag 3 maart vindt er, onder leiding van Guus van de Beek, hoofdredacteur van Fiets, een forum plaats over 'de meeste gestelde vragen met betrekking tot fietsvakan ties'. Deelnemers aan het forum zijn: llja Bendeler (direc teur van Oad Cycletours), Kor van Huiten (fietsdokter) en Frank Groot (bouwer van Vitto- rio vakantiefietsen). FietsRAI 96 voor sport, vakantie en boodschappen „Wij willen de bezoekers natuurlijk een compleet beeld bieden van alles wat er in Er worden niet alleen com pleet verzorgde fietsvakanties aangeboden, maar ook vinden bezoekers hier informatie over accommodaties en binnen landse en buitenlandse bestemmingen die op de fiets ontdekt kunnen worden. In fei te vormt de Fietsvakantie- markt, met vijftig stands, een beurs in de beurs, ledereen die informatie zoekt over fietsvakanties in Neder land kan terecht op het 'Lekker weg in eigen land' paviljoen van Toerisme en Recreatie AVN (hierin werken samen de ANWB, de VVV's en het Neder lands Bureau voor Toerisme). Op en rond dit paviljoen staan naast hotels, provinciale en lokale VVV's ook het Landelijk Fietsplatform, de stichting Trekkershutten, Staatsbosbe heer en de Nederlandse Jeugdherbergen Centrale. Met name bij langere tochten is het van belang dat de goede fiets wordt gekozen, de baga ge op de juist manier wordt gepakt en bevestigd en dat de goede reserve-onderdelen worden meegenomen. Deze en nog veel meer prakti sche aspecten van fietsvakan ties worden door deskundigen van het blad Fiets toegelicht op het Fiets vakantie-eiland. Op het Fietsvakantie-eiland wordt ook een advertentie- wand opgesteld. Onder het motto 'Fietsmaatjes gezocht' kan hier een oproep voor reis genoten worden opgehangen. In samenwerking met Toeris me en Recreatie AVN organi seert Amsterdam RAI de RAI Vakantiedagen 96. Op deze beurs die gelijktijdig met de FietsRAI wordt gehou den vindt de bezoeker volop informatie over de leukste tus sendoorvakanties. De RAI Vakantiedagen 96 vinden dan ook plaats in de Oosthal (hal 4), naast de Fietsvakantie- markt. Nederland op het gebied van fietsen, bromfietsen, fietskle ding, accessoires en fietsva kanties wordt aangeboden. Maar fietsen is ook hartstikke leuk en dat moet een evene ment als de FietsRAI ook uit stralen. Er moet wat te beleven zijn voor iedere bezoeker", zo introduceert Cora Burger, pro jectmanager van de FietsRAI haar evenement. „Ik denk dat we op beide pun ten zullen slagen. Het aantal standhouders is weer groter dan vorig jaar, dus voor de bezoekers is de beurs weer informatiever. En van de extra activiteiten die worden geor ganiseerd weet ik eigenlijk nu al zeker dat die een succes worden". Centraal in de Europahal wordt de Wieler(Talkshow)are- na ingericht, een trefpunt voor alle liefhebbers van de wieler sport. Burger: „De Wielerarena bestaat uit een klein theater omringd door een aantal stands van organisaties uit de wielersport. In het theater pre senteert Mart Smeets een aan tal maal per dag een talkshow waarin hij diverse vedetten uit de wielersport ontvangt. In de stands rond het theater wor den presentaties ingericht door De Ronde van Nederland, de Société du Tour de France, 's Hertogenbosch Tourstad 1996, de Amstel Gold Race, Giant wielerteams en Wieler revue". „Wij menen dat in 1996, met de Olympische Spelen in Atlanta en de start van het grootste wielerspektakel in Den Bosch, de wielersport een centrale plek verdient. FietsRAI 96 wordt bovendien door een groot aantal ploegen aange grepen om zich te presenteren aan het publiek". „Het is overigens in dit ver band aardig te wijzen op de ££i Fietsen zijn er voor jong en oud. FietsRAI 96-Ploegentijdrit. Wielerverenigingen kunnen in teamverband strijden om fraaie prijzen. Het snelste team wint een speciale training door Henk Lubberding". „Nu we het toch over zelf fiet sen hebben; FietsRAI 96 heeft twee testbanen. Volwassenen kunnen op een bijzonder geva rieerd parcours de meest uit eenlopende fietsen uitprobe ren. Kinderen, van twee tot twaalf jaar, kunnen terecht op de Junior FietsRAI. De kinder fietsen die worden getest din gen allemaal mee naar de titel Kinderkeus 96. Bij deze titel, die wordt toegekend door ANWB/Amsterdam RAI, telt de mening van de kinderen die hebben proefgereden zwaar mee". Veel aandacht ook voor Fiets vakanties op FietsRAI 96. „Enkele jaren geleden hebben we voor het eerst een duidelij ke eigen plek gecreëerd voor de aanbieders van fietsvakan ties. Nu is de Fietsvakantie markt gegroeid tot ruim vijftig exposanten, een beurs in de beurs dus". Informatie over bestemmin gen of fietstochten in Neder land wordt onder andere ver strekt op het 'Lekker weg in eigen land'-paviljoen van de Stichting Toerisme en Recre atie AVN, waarin de ANWB, de VVV's en het Nederlands Bureau voor Toerisme samen werken. Voor langere tochten vormt het Fiets vakantie-eiland een mooi vertrekpunt. Ervaren fietsvakantiegangers, waaron der redacteuren van het blad Fiets geven adviezen over de te kiezen vakantiefiets, de mee te nemen bagage en de manier waarop deze moet worden bevestigd en praktische aspec ten als reserve-onderdelen en documenten die meegenomen moeten worden. Rond deze presentatie staan met name de aanbieders van buitenlandse fietsvakanties en van buiten landse bestemmingen waar onder verkeersbureaus. Tijdens FietsRAI 96 is er ook een modeshow waarin niet alleen de laatste fietsmode wordt gepresenteerd maar ook op opvallende wijze aandacht wordt besteed aan fietsacces- soires. Ook de fabrikanten en importeurs van de in Amerika ontworpen of ontwikkelde mountain bikes presenteren zich opvallend in een geheel Amerikaans paviljoen. De RAI biedt bezoekers van de FietsRAI nog een extra voordeel. Bezoekers van de FietsRAI kunnen gratis de watersportbeurs HISWA en de RAI Vakantiedagen bezoeken. „De RAI Vakan tiedagen is nog een geheel nieuw evenement dat draait om kort tussendoor vakanties. Een prima aan vulling op onze Fietsvakan tiemarkt" aldus Cora Bur ger. FietsRAI 96 wordt gehou den van 29 februari tot en met 3 maart. Op donderdag 29 februari en vrijdag 1 maart is de FietsRAI geo pend van 11.00 tot 20.00 uur. Op zaterdag 2 en zon dag 3 maart is het evene ment open van 10.00 tot 17.00 uur. Een toegangs kaart voor FietsRAI 96 (ook geldig voor HISWA en RAI Vakantiedagen) kost fl. 17,50. Voor jongeren van vier tot en met elf jaar (onder begeleiding), hou ders Pas 65 en groepsbe zoek (mits van tevoren aan gemeld) geldt een geredu ceerde toegangsprijs van fl. 12,50. Op de meeste NS- Stations is een voordelige Rail Idee verkrijgbaar. Hier in zijn treinreis en toegang inbegrepen, beide met kor ting. f

de Faam | 1996 | | pagina 10