IlllliVlJ GEMEENTE MIDDELBURG Maandagavond gemeenteraad Gemeentelijke belastingen 1996 Energieheffing hoeft per saldo geen geld te kosten Voorstel voor "tussenproject" ontwikkelingssamenwerking Dankwoord Jumelage Glogow Collecte Rooien Week 7 Tafeltje Dekje Woensdag 14 februari 1996 DE FAAM 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatiefolders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtings winkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Op maandag 19 februari 1996 vergadert de gemeenteraad vanaf 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. U kunt deze vergadering bijwonen vanaf de publieke tribune, die bereikbaar is via de toren op de hoek Lange Noordstraat/Markt. Gehandicapten kunnen van te voren contact opnemen met de bodekamer van het stadhuis, telefoon 675403. De agenda en andere stukken liggen ter inzage bi j sectic Voorlich ting. Gesproken wordt over de volgende voorstellen: 1. Beëdiging nieuw raadslid. 2. Benoeming wethouder. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Verzamelvoorstel tot het wij zigen van de begroting 1996. 5. Tarieven G.K.BVaanpassing bankreglement G.K.BVaan- passing Verordening behan deling bezwaarschriften Sociale Zaken. 6. Verordening klachtenbehan deling ongewenste intimitei ten openbaar basisonderwijs. Het is van belang, dat gemeen tebesturen als bevoegd gezag van de openbare scholen er voor zorgen, dat de school voor de leerlingen en leerkrachten een veilige plek is. Inmiddels is een aantal rijksin specteurs onderwijs aangewe zen als vcrtrouwensinspectcur ongewenste intimiteiten. Daar naast worden bevoegde gezags organen aanbevolen een beleid te ontwikkelen, dat gericht is op voorkoming en beperking van de problematiek die met onge wenste intimiteiten samen hangt. Binnen de eigen verantwoorde lijkheid van de school worden ook maatregelen getroffen die een preventieve werking bedoelen. Gedacht wordt hier bij aan het formuleren van gedragsregels voor de omgang met de leerlingen. Desondanks dient er rekening mee te worden gehouden, dat ongewenst gedrag toch voor komt. en dan moet vastliggen hoe gehandeld kan worden. 1 Iet bestaan van een zogenaamde klachtenprocedure wordt een adequaat middel geacht om bij ongewenste intimiteiten even tueel handelend op te treden. In overleg met de directeuren van de openbare basisscholen is - met gebruikmaking van een door de VNG opgestelde modelverordening - een ont werp voor een klachtenproce dure opgesteld, dat in voorko mend geval als procedure geldt bij klachten van personeelsle den onderling en van leerlingen ten opzichte van volwassenen binnen de school. De regeling voorziet in de aan stelling van (vrouwelijke) ver trouwenspersonen en de instel ling van een klachtencommis sie. De klachtenprocedure is ingevolge de bepalingen van het Medezeggenschapsreglc- ment voorgelegd aan de Gemeenschappelijke Medezeg genschapsraad en deze heeft verklaard er mee in te stemmen. Krediet voorzieningen open bare basisschool "De Leeu wen burch". Per I augustus 1995 zijn de 3 openbare basisscholen in de Magistraatwijk gefuseerd tot openbare basisschool De Leeu- wenburch. Als gevolg van deze fusie is door de directeur van genoemde school verzocht om in en bij het hoofdgebouw (Oude Vlissingseweg 40c) en de beide dislokaties (Sam. Radcmacherstraat 3 en Keurho- vc 3) een aantal aanpassingen te verrichten. De voorzieningen betreffen voornamelijk het aanbrengen van extra rijwielstandaards incl. de daarvoor noodzakelijke verharding, het aanbrengen van enige aanrechtblokjes, het aan brengen van kapstokken, als mede het vervansen van het hekwerk rondom de zandbak (lokatic Kcurhovc). In de praktijk is gebleken, dat hel huidige gazen hekwerk rondom genoemde zandbak te leiden heeft van ernstig vanda lisme. zodat het beoogde effect hiervan (i.e. bescherming tegen katten c.d. uit oogpunt van volksgezondheid) verloren gaat. 8. 9. Garantieverlening sportver eniging Jong Ambon. Vaststelling voorbereid ings- besluiten. 9a. Keuze van een ontwikkelings samenwerkingsproject (zie elders op deze pagina) 10. Wijziging l.Z.A. Nederland regeling. 11. Rondvraag. Voorzieningen voor de openbare basisschool De Leeuwenburch worden besproken bij agenda punt 7 foto: Anda van Riet Evenals vorig jaar. worden alle gemeentelijke belastingen in een gecombi neerde aanslag opgelegd. Deze gecombineerde aanslag wordt eind februari verzonden. De vele blijken van genegenheid, vriendschap en dank ter gelegenheid van mijn afscheid als burgemeester van Middelburg, deden mijn gezin en mij erg goed. Het is nauwelijks mogelijk op elke brief, attentie of geschreven en gesproken wensen individueel in te gaan. Mogen wij u allen langs deze weg hartelijk dank zeggen en groeten. Mr. Chr. C.J. Rullen Op maandag 18 december 1995 heeft de gemeenteraad van Middel burg de jumelage met de Poolse zus terstad Glogow geëvalueerd en besloten deze jumelage met een periode van vijf-jaar te verlengen. Door onze gemeente en door het gemeentebestuur van Glogow werd een evaluatie over de afgelopen periode van vijf jaar opgesteld. Naar aanleiding van de beide evalu aties is de gemeenteraad van Mid delburg tot de constatering gekomen dat verlenging met een nieuwe periode van vijfjaar gewenst is. Het is immers duidelijk dat er voldoende "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag lussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 0118-638570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 19 tot en met 25 februari Maandag Varkenshaasje, wortelen, aard appelpuree Dinsdag Hutspot met rundvlees Woensdag Runderlapje, rode kool, aardap pelen Donderdag Kipfilet, bloemkool, aardappe len Vrijdag Gepaneerde visfilet, wortelen, gestampte aardappelen Zaterdag Witlofschotel. ham-kaassaus. aardappelen Zondag Wal de pol schaft aanknopingspunten en projecten initiatieven zijn die continuering van de jumelage rechtvaardigen en die de jumelage verder kunnen ver diepen. Hierbij gaat men er vanuit dat steeds rekening gehouden wordt met de hoofdvoorwaarden zoals die bij het aangaan van de jumelage in mei 1990 door de raad zijn geformu leerd, te weten: 1. de jumelage moet een breed draagvlak hebben zowel in Mid delburg als in Glogow; 2. de jumelage moet een duidelijke aantoonbare meerwaarde hebben voor zowel de bevolking van Middelburg als die van Glogow. In samenspraak met de gemeente Glogow en de Stichting Middel- burg-Glogow is een activiteitenpro gramma opgesteld voor het jaar 1996. Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instellingen toe stemming verleend om in de komen de periode een huis-aan-huis-collec- tc te houden: Leger des Heils van 19 februari tot en met 2 maart. Bij het collecteren moet men gebruik maken van verzegelde bus sen. Ook als gewerkt wordt met col lectezakjes moeten deze verzameld worden in verzegelde collectebus sen. Collectanten mogen niet jonger zijn dan 15 jaar, dienen niet betaald te worden en moeten voorzien zijn van een deugdelijk legitimatiebe wijs. Een aanvraag voor een rooivergun- ning is binnengekomen voor: 1 den aan de Sportlaan Voor informatie over rooivergun- ningen kunt u terecht bij de afdeling Groenbchecr. telefoon 675312. Foto: J. Wolterbeek Op dit aanslagbiljet staan de volgen de heffingen vermeld: - de onroerende zaakbelastingen (OZB). - het rioolrecht voor eigenaren (RIOE). - het rioolrecht voor gebruikers (RIOG), - de afvalstoffenheffing (AFV) - en de hondenbelasting (HND). Ook dit jaar zijn sommige tarieven verhoogd. U hoeft echter niet alles tegelijk te betalen. Met de aanslag krijgt u drie acceptgiro's, zodat u het totaalbedrag in drie keer kunt beta len: vóór eind maart, eind april en eind mei. Betalingsregeling Wie liever het totaal bedrag in meer dan drie keer betaalt, in kleinere bedragen dus, kan zo snel mogelijk na ontvangst van de aanslag bellen met de afdeling Financiële Zaken (0118 - 675473/675478). U ont vangt dan een set nieuwe accept giro's. Kwijtschelding Als uw inkomen zo laag is dat u de aanslag niet kunt betalen, kunt u kwijtschelding aanvragen. Dat kunt u doen door middel van formulieren, die verkrijgbaar zijn bij de sectic Voorlichting en bij de afdeling Financiële Zaken. Meer mensen dan voorheen zullen voor kwijtschelding in aanmerking komen. Dat komt omdat evenals vorig jaar, bij de beoordeling van de verhouding tussen inkomen en totaalbedrag van de aanslag, naast de gemeentelijke heffingen ook die van het Waterschap de Zeeuwse Eilanden worden meegeteld. Daar naast heeft de gemeente Middelburg besloten de maximale kwijtschel dingsnorm van 95% toe te passen. In de komende weken komen wc nog uitgebreider terug op het aan vragen van kwijtschelding. Tarieven. Voor 1996 dient u rekening te hou den met een aantal tariefswijzigin gen. De belangrijkste wijzigingen worden hierna aangegeven. Voor de onroerende zaakbelastingen gelden de tarieven per 5.000,- van de vastgestelde waarde. Het tarief voor het eigendom gaat van 11,43 naar 11,66 en het tarief voor het gebruik gaat van ƒ9,15 naar 9,33. Voor het rioolrecht geldt dal elk jaar de opbrengsten de kosten volledig dekken. Voor 1996 betekent dit voor rioolrecht eigenaren een wijziging van 92,- naar ƒ112,- en voor rioolrecht gebruikers een wijziging van 74,- naar 90,-. De tarieven voor de afvalstoffen heffing worden als volgt gewijzigd: - eenpersoonshuishoudens van 92,- naar 103,-; - meerpersoonshuishoudens van 275,- naar 308,-. In tegenstelling tot vorig jaar wor den de tarieven voor de hondenbe lasting gewijzigd nl. van 99,- naar 102,- voor de eerste hond en van 198,- naar ƒ204,- voor elke vol gende hond. Het kenncltaricf wijzigt van ƒ396,- in ƒ408,-. Bedrijven Wie een aanslag ontvangt hoger dan 2.500,-, meestal gaat hei dan om bedrijven, dient dit bedrag binnen een maand te voldoen. Informatie Informatie over de gemeentelijke belastingen kunt u verkrijgen bij de afdeling Financiële Zaken. De medewerkers zijn elke werkdag bereikbaar van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur aan de Helm 3 (achter liet Stadhuis). Telefoon: 01 18 - 675475/675476/675477. Aan de ene kant minder loon- cn inkomstenbelasting betalen en aan de ande re kant meer belasting betalen over het energiegebruik. Dat is in een notedop de inhoud van de energieheffing die de overheid begin dit jaar heeft inge voerd. De bedoeling van het duurder maken van het energiegebruik is zowel huishoudens als bedrijven, instellingen cn andere organisaties er toe te bewegen zuiniger om te gaan met energie. Energieheffing terugsluizen door belastingverlagingen Per 1 januari jongstleden is de ener gieheffing ingevoerd. Dat betekent dat heffing moet worden betaald over de hoeveelheid aardgas, elek triciteit of olie die wordt gebruikt. De energierekening zal dus omhoog gaan. Toch hoeft duurdere energie niet te betekenen dat het besteedbare inkomen lager wordt. De opbrengst uit de energieheffing wordt namelijk teruggesluisd naar de belastingbeta lers in de vorm van verlaging van de loon- cn inkomstenbelasting. Ook deze belastingverlagingen zijn per 1 januari ingevoerd. Aan de ene kant moet dus meer wor den betaald voor het energiegebruik, maar aan de andere kant hoeft min der inkomsten- en loonbelasting te worden betaald. Op het eerste gezicht lijkt dit een vcstzak-brock- zakaanpak. Hoe kan deze regeling een zuiniger gebruik van energie sti muleren? De belastingverlaging is een algemene maatregel die effect heeft op het inkomen en geen ver band houdt met het energiegebruik van het huishouden. Er is geen mogelijkheid om het bedrag van de belastingverlaging te beïnvloeden. De hoogte van de energieheffing is afhankelijk van het totale energiege bruik van het huishouden. Dit gebruik is wel te beïnvloeden en daarmee de hoogte van de heffing. Bij een gemiddeld energiegebruik heeft de energieheffing uiteindelijk geen of een beperkt effect op de financiële positie. Als het energiege bruik echter wordt verminderd, dan is het mogelijk er financieel iets op vooruit te gaan: het voordcel van de belastingverlaging is dan groter dan de lasten van de energieheffing. Energiebesparing betekent dus twee vliegen in één klap: u betaalt minder aan het energiebedrijf omdat u min der energie afneemt en u betaalt minder heffing. Broeikaseffect De energieheffing moet leiden tot energiebesparing. En energiebespa ring is gunstig voor de portemon- naie, maar draagt ook bij aan een beter milieu. Bij het verbranden van fossiele brandstoffen, zoals olie, kolen en aardgas, ontstaat luchtverontreini ging. Een van de gassen die wordt uitgestoten is kooldioxide (C02). Kooldioxide is de grootste veroorza ker van het broeikaseffect: het stij gen van de gemiddelde wereldtem- peratuur, waardoor het klimaat gaat veranderen. De gevolgen kunnen ernstig zijn. Reden genoeg dus om er iets aan te doen. De energieheffing is een van de mogelijkheden. Behalve voor aardgas en olie geldt de heffing ook voor elektriciteit, omdat bij het opwekken van elektriciteit fossiele brandstoffen worden verbrand. Maandelijks afrekenen Over een bepaalde hoeveelheid energie hoeft geen heffing te wor den betaald. Deze heffing vrije ener gie is per huishouden vastgesteld op 800 m3 aardgas en 800 kWh elektri citeit per jaar. Per I januari is het normale tarief van elektriciteit door de energieheffing met ongeveer 15% gestegen ten opzichte van vorig jaar. De heffing over aardgas wordt stapsgewijs over drie jaren ingevoerd. De prijs van aardgas zal in 1998 met 20 tol 25% zijn geste gen ten opzichte van 1995. De energieheffing wordt verwerkt in uw energierekening: de heffing komt bovenop de prijs die huishou dens maandelijks betalen voor aard gas en elektriciteit, liet energiebe drijf int deze gelden cn draagt ze af aan de Belastingdienst. De belastingverlaging ontvangen huishoudens ook per maand. Uw maandelijkse netto-loon of uw uit kering zal iets hoger zijn. Daar hoeft u verder niets voor te doen. Hoe kunt u uw energieheffing ver lagen? Hoe minder het energiegebruik, hoe lager de energieheffing. Huishou dens met een hoog of gemiddeld energieverbruik kunnen door het nemen van een aantal simpele maat regelen behoorlijk wat gas cn elek triciteit besparen. Een paar voorbeelden- Het licht uit doen waar het kan, de wasmachine alleen vol laten draaien, tv en geluidsapparatuur niet op stand-by laten staan, korter douchen en de Stapsgewijze invoering van de energieheffing Bedragen (inclusief BTW) 1996 1997 1998 Elektriciteit per kWh 0.035 0,035 0,035 Aardgas perm3 ƒ0,038 0.075 ƒ0,112 waakvlam van de verwarming uit doen tijdens de zomermaanden. Een aantal andere besparingsmaat regelen vergt een kleine investering, die echter snel weer is terugver diend: tochtstrips, spaarlampen, een waterbesparende douchekop en iso latiemateriaal voor leidingen. Meer informatie Degenen die meer informatie over de energieheffing willen hebben, kunnen bellen met de Postbus 51 infolijn: telefoon 06-8051 (40 cent per minuut). Daar ligt een gratis bro chure over de energieheffing voor u klaar. Voor pasklare informatie over ener giebesparing kunt u terecht bij uw energiebedrijf. In 1994 besloot de Nederlandse Organisatie voor Internationale Ont wikkelingssamenwerking, NOVIB, om het ontwikkelingssamenwer- kingsprojcct Kaapverdië te beëindi gen. In andere landen bleek de steun van de NOVIB harder nodig te zijn. Dit besluit had tot gevolg dat de pro jectkoppeling Kaapverdië die de gemeente Middelburg met de NOVIB was aangegaan, hierdoor beëindigd is. De raad besloot op 26 juni 1995 de met de SANCO Oost Transvaal (thans: Mpumalanga), in stadsge westelijk verband Vlissingen/Mid- delburg, gesloten overeenkomst, met een looptijd van vijf jaar, te bekrachtigen. Dezelfde beslissing werd genomen door de gemeente raad van Vlissingcn. Omdat het na de beëindiging van het project Kaapverdië in 1994 te lang gaat duren (1997/1998) voordat met een nieuw project in het kader van de overeenkomst met SANCO Mpu malanga begonnen kan worden, wordt een 'tussenproject' voorge steld: het Novib-koppel-project Uganda, Plattelandsontwikkeling, 'Vrou wen werken aan hun toekomst'. De groepen van het particulier ini tiatiefhebben hun medewerking aan de uitvoering toegezegd. Dit voorstel wordt besproken in de gemeenteraadsvergadering van komende maandag. Uganda Uganda is een groen, vruchtbaar cn mooi land. Het telt 18.5 miljoen inwoners te verdelen over meer dan 30 etnische groeperingen. Na de schrikbewinden van Arnin cn Obo- te. die elk 500.000 slachtoffers opeisten is sinds 1996 de rust terug gekeerd. President Museveni tracht vorm te geven aan een 'geen partijen democratie'. In maart 1994 zijn de verkiezingen voor een grondwetge vende vergadering in harmonie ver lopen. Sinds 1987 bedraagt de economi sche groei jaarlijks gemiddeld 6%. Maar de torenhoge schuldenlast remt de ontwikkeling. Uganda heeft o.a. schulden bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de Wereld bank en de Afrikaanse Ontwikke lingsbank (AFDB). De schuldenlast bedraagt 3 miljard US dollar. De rente- en afiossings-verplichting is 90% van de inkomsten. De overheid bezuinigt op basisvoorzieningen zoals onderwijs en gezondheids zorg. De arbeidslast cn verantwoor delijkheden van vrouwen nemen daardoor toe. Vrouwen hebben ech ter geen of beperkt toegang tot land, krediet, onderwijs en andere nood zakelijke voorzieningen. Wel de las ten maar niet de lusten! Om armoe de effectief te bestrijden moeten vrouwen de mogelijkheid krijgen zich te ontwikkelen. De partnerorga nisaties ACORD. UWFCTen FIDA richten zich op verbetering van de positie van vrouwen. Hun activitei ten op het gebied van plattelands ontwikkeling, economische zelf standigheid en juridische steun moe ten er voor zorgen dat vrouwen zelf de touwtjes in handen nemen. Novib vestigt de aandacht op de sleutelpositie van vrouwen in het ontwikkelingsproces. De nadruk ligt op het positieve beeld waarin vrou wen niet als slachtoffer maar juist als spil cn motor van ontwikkeling zichtbaar worden. Met het thema "Vrouwen cn duurza me ontwikkeling" wil Novib laten zien dat het ondersteunen van vrou wen ofwel het investeren in vrou wen leidt tot duurzame oplossingen van de armoede. Projecten door voor vrouwen blijken zeer ren dabel te zijn. Zij leveren met alleen een verbetering voor vrouwen zelf, maar ook voor hun familie en naaste omgevine. foto: NOVIB

de Faam | 1996 | | pagina 3