OPEN DAG 'Echt gelijkgesteld aan hetero's zijn we niet' Lente in aan tocht Agressieve aanbieding 1395,- AIONTEL axel 2,iU A- c 23 FEBRUARI COC GEEFT VOORLICHTING AAN MIDDELBARE SCHOLIEREN t20aCc&en& falat Bedrijfsschool Scheldegroep 75 extra arbeidsplaatsen voor langdurig werklozen r1 De Bank van Nederland van 18.00-21.00 uur CÊRSCHOORE Door Ellen Erkens Het is inmiddels jaren geleden dat iemand flauw viel bij het horen van het woord homosexuali- teit. Het verliefd worden op iemand van hetzelf de geslacht is dan ook allang geen taboe meer. Toch is het nog steeds nodig om op middelbare scholen voorlichting te geven over homosexu aliteit, vindt het COC. Daarom is het COC begonnen met een groep die zo veel mogelijk Zeeuwse scholen bezoekt om vooroordelen weg te halen. ..prima, als ze zich maar niet provoce rend gedragen... PZC WEEKBLADEN .mis je het niet dat je geen vriendin hebt?» ...wat is een echte man eigenlijk... Op uitgaansgebied is hier weinig te beieven voor homo's... In het Zeeuws Museum en het Marie Tak van Poortvlietmuseum wordt binnenkort een unieke dubbeltentoonstelling gehouden van de Zeeuwse kunstenaar Jan Heyse. Hij leefde aan het begin van de eeuw, toen ook kunstenaars als Mondriaan en Toorop Zeeland actief waren in het Zeeuwse. De Middelburgse juwelierszaak De Jong uit Vlissingen bestaat na 63 jaar niet meer. Eigenaar Daan de Jong: „Onze vaste medewerker ging in de VUT, en dat was voor ons de aanleiding om er ook maar eens een punt achter te zetten". Verder deze week de vaste rubrieken Bedrijfskundig Bekeken en Psycho Consult en natuurlijk informatie van de overheid. Vlissings (2) Minister P. Melkert van Sociale Zaken en Werk gelegenheid heeft de gemeente Middelburg toestemming gegeven om vijfenzeventig extra arbeidsplaatsen te scheppen. Daardoor kan de provinciehoofdstad in 1996 maar liefst honderd vijftig langdurig werklozen aan het werk hel pen. 0115-562010 '°oA Ingang via Scheldekwartier Van Dishoeckstraat 536 Sinds 1919, dè Zeeuwse portretfotograaf w m miMtUp Recht t.o. C&A en Blokker 96e JAARGANG NUMMER 7 14 FEBRUARI 1996 Henk de Groote is vrijwilliger bij het COC en hij is één van de mensen die bij de groep voor lichters hoort. „Je ziet en hoort tegenwoordig veel over homo's. Paul de Leeuw heeft bijvoorbeeld zeker z'n steentje bijgedragen door zijn televisie optredens. Maar echt gelijkge steld aan hetero's zijn we toch nog niet. Kijk maar naar het strand in de zomer: je ziet overal mensen hand in hand lopen, elkaar zoenen. Maar je ziet bijna alleen man-vrouw stellen, geen homosexuele. Terwijl de cijfers toch zeggen dat één op de tien mensen homosexueel is". Binnenkort bezoekt de 'voor- lichtingsgroep' de eerste school. „Ik wil liever niet zeg gen welke school we bezoe ken. Het is voor het eerst dat we dit doen en het ligt alle maal nog een beetje gevoelig, geloof ik. Straks bellen er ouders op en gaat het allemaal niet door". „In Wageningen, waar ik eerst woonde, heb ik ook meege daan met zo'n groep. De opzet zoals we het hier in Zeeland gaan doen is eigenlijk min of meer overgenomen van zoals we het daar ook deden". De bedoeling is dat de groep een bezoek brengt aan alle boven bouwklassen van mavo, havo en vwo. „We beginnen dan met het uit delen van briefjes", licht Henk U)@ IFfefflim Oplage: 25.795. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18,4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, (0118) 484312 (privé (0118)418686). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens (ai), (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215. Bezorging: 0118-484215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51,17.00 uur. Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 175.220 de Groote toe. „We vragen iedereen om nou eens op papier te zetten wat er in zijn hoofd opkomt als hij het woord homo's hoort. Die brief jes nemen we weer in, we halen er wat kreten uit, schrij ven die op het bord en praten we er dan met de klas over". Op de briefjes zijn heel wat vooroordelen terug te vinden. Blijkbaar is het met de toleran tie in Nederland nog niet over al even' goed gesteld. „Veel scholieren hebben zoiets van: homosexualiteit, prima. Als ze zich maar niet provoce rend gedragen. Of: als ze maar van me afblijven. Wij gaan dan in op wat ze dan provocerend vinden, en waarom. En we proberen uit te leggen dot homosexualiteit niet alleen te maken heeft met sex, maar ook met intimiteit. Een jongen schreef eens op zo'n briefje: 'Mis je het niet dat je geen vriendin hebt?' Een hartver warmende reactie, maar je probeert dan wel gelijk uit te leggen dat homosexuele rela ties niet per definitie anders zijn dan heterosexuele". Het grootste taboe rond homo's en lesbiennes is nog steeds het wel of niet kunnen opvoeden van kinderen, ver telt De Groote. „In de Scandi navische landen zijn ze erg ver op het gebied van homo emancipatie, je kunt daar zelfs écht trouwen als je dat wilt. Maar kinderen adopteren mag ook daar niet. Er zijn eigenlijk twee kwesties in dat opzicht. De eerste is: kunnen kinderen gelukkig zijn bij homo's? Vol gens mij hoeven we daar ondertussen niet meer over te discussiëren, het staat voor mij buiten kijf dat dat kan. Het Henk de Groote:,,In onze grondwet staat duidelijk dat iedereen gelijkwaardig is' andere is: hoe gaat de omge ving er mee om. En daar wordt het moeilijk. Maar we hebben in Nederland al zoveel ver schillende samenlevingsvor men. Aan een hetero-paar wordt ook niet gevraagd hoe of wat. En in onze grondwet staat toch duidelijk dat ieder een gelijkwaardig is. Dit onder werp geeft ook altijd een leuke discussie in de klas. Als een groep een beetje tam is naar mijn smaak, probeer ik de boel een beetje los te krijgen met een stelling over adoptie. Vaak werkt dat". lijk? Dat proberen we die leer lingen dan bij te brengen". „Homosexualiteit wordt vaak gezien als een probleem. Maar het is ook iets waar je ontzet tend gelukkig mee kunt zijn. Dat proberen we dan ook dui delijk te maken. En het feit dat homo's net zo divers zijn als hetero's. Het is moeilijk om het over 'de' homo's te hebben. Of 'de' lesbiënnes. Als groep zijn we zo divers dat je eigenlijk nauwelijks meer over een groep kunt spreken. Onze voorlichting is bedoeld om scholieren aan het denken te zetten. Zo krijgen ze ook de andere kant van het verhaal te horen. Ik zie het als een kleine bijdrage in het geheel". wel mee. Ik moet zeggen dat ik vind dat de mensen er hier best goed mee omgaan. In ste den als Goes, Middelburg en Vlissingen wordt er best nor maal gereageerd. Wel is hier op uitgaansgebied weinig te beleven voor homo's". Zelf gaat hij regelmatig naar spe ciale avonden van de Stads- danszaal, waar meer homo's komen. „Maar dat is eigenlijk FOTO: AN DA VAN RIET. de enige disco hier in de buurt, naast het COC dan. In Goes ga ik wel vaker naar El Toro, maar ik moet zeggen dat ik daar ook nog nooit conctact heb kunnen leggen. Het zou leuk zijn als ze daar eens homo-avonden organiseerden". Scholen die geïnteresseerd zijn in de voorlichtingsmoge- Jijkheden kunnen contact opnemen met het COC. Een ander hardnekkig voor oordeel is dat er in iedere homosexuele relatie een 'man netje' en een 'vrouwtje' aan te wijzen zijn. „Dat heeft ook te maken wat mensen graag wil len zien. Vooral mannen zijn hier erg conservatief in", ver telt De Groote. „Goeie vraag is dan: wat is een echte man eigenlijk? Die moet blijkbaar stoer zijn en naar voetbal kij ken. En wie bepaalt dat eigen Bij veel mensen leeft het idee dat het voor homo's in de randstad gemakkelijker is dan voor homo's in Zeeland. Henk de Groote: „Dat valt eigenlijk Het Middelburgse plan is één van de experimenten in het kader van de zogenoemde 'subsidieregeling activering van uitkeringsgelden'. Daar mee worden in 1999 landelijk twintigduizend banen gecreëerd. De uitvoering van De dooi is ingetreden en de Elfstedentocht is nu vrijwel zeker defini tief van de baan. Offi cieel duurt het nog een maand, maar de lente lijkt nu toch in zicht te komen. Het duurt nog wel even voor de eerste knoppen in de bomen zitten, maar wie oplet kan zien dat de eerste lammetjes al zijn geboren. FOTO: ANDA VAN RIET Wi -Standsverschillen spelen in het rooie Vlissingen in tegen stelling tot Middelburg geen rol bij het dialectgebruik. Alleen op 't Eiland wordt er door de invloed van Arne- muidse vissers iets platter gesproken dan in de rest van de stad. De oudere generatie Erremuuse vissers, die vooral in de jaren twintig naar Vlis singen zijn verhuisd, zijn hun oude dialect nog grotendeels trouw gebleven. En hun af stammelingen zijn nog altijd eerder dan andere Vlissingers geneigd zich van 'plat-Vlis- sings' te bedienen. Een typisch Vlissingse term is 'vraoge tegen' in plaats van vragen aan: 'vraog dat eerst maor 's tegen je vaoder'. Het schijnt ook gebruikt te worden door werknemers van De Schelde die van elders afkom stig zijn. Bij De Schelde heeft men meer woorden die bijna alleen daar gebruikt worden. Dat taaltje wordt wel 'Schelde- bargoens' genoemd. 'Luuster- lappen' voor oren is zo'n woord. Net als 'wampen', wat ook oren betekend. Een ander Vlissings woord is 'boetje' voor kwajongen, hoe wel dat woord ook in Middel burg bekend schijnt te zijn. Bekende Vlissingse straatfigu ren hebben model gestaan voor een aantal uitdrukkingen. Zo kan een onhandig iemand in Vlissingen een 'Piet Eênarm' genoemd worden. Piet Eên arm was een eenarmige straat muzikant annex leurder uit het begin van deze eeuw. En waar anders dan in Vlissingen kun nen mensen 'zó dwas as de Bresjesse bóót weze'? Marco Evenhuis de experimenten is in handen van gemeenten, uitzendbu reaus, werknemersorganisa ties, bedrijfssectoren en arbeidsbureaus. Melkert heeft voor het Middel burgse experiment 5,4 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Alpha. Moderne zitcombinatie met een zeer comfortabele zit en speels uitwaaierende ar inleggers. Bekleed met leder. 2-zits v.a. 2 1/2 2-zits v.a. 2995,- Exclusief sierkussens.. anderen Alle beroemde meubelmerken onder één dak. Elke dag geopend tot 18.00 uur, alleen vrijdags tot 21.00 uur Zondags geopend van 13.00 -18.00 uur Tel. 0115-562010 Sie Matic Keukenstudio 1e verdieping

de Faam | 1996 | | pagina 1