Hoe bestrijd je armoede met een driewielfiets? 'Een creatief idee kan het begin zijn van een beter bestaan' 'We willen dat de kinderen het beter krijgen' Vakantie in Thailand: goed voor de lokale bevolking? 'Als je geen huis hebt, dan bouw je het' Vrijwilligers zoeken nieuwe wegen Novib-directeur Max van den Berg. INVENTIEF OP ZANZIBAR Slachtoffers Alternatieven Verdiepen Beter Paranoten Zielig Forellenkwekers aan het Titicaca-meer Voorkomen Dorp Taboe Sterk Niet kapot Onrecht Spartelen Zoet Goede prijs Dakpannenfabriek ontwikkelt zich Dakpannen Verbeterd Zeker Vindingrijk Woensdag 31 januari 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 DEN HAAG - De winter is de tijd, dat we de reisgidsen in huis halen om plannen te maken voor de vakantie van volgend jaar. Terwijl de wind om het huis giert, stralen de exotische stranden wel èrg aanlokkelijk en een verre reis is voor veel mensen zo geboekt. Neem nou Thailand. Dat is de laatste jaren een echt vakantieland geworden. Prachtige stranden, tropisch regenwoud in het noorden, vriendelijke mensen... Jelle Wolthuizen (36) werkt sinds zeven jaar bij de ontwikke lingsorganisatie Novib en reist regelmatig naar Thailand om projecten te bezoeken. Het toe risme is in principe goed voor de Thaise economie en biedt nieuwe kansen voor vindingrijke lokale ondernemers, legt hij uit. "Je moet natuurlijk oppassen dat toerisme geen schadelijke bij effecten heeft. Wanneer project ontwikkelaars in hoog tempo grote hotels neerzetten, is zo'n eiland na een tijdje een stuk min der idyllisch. Als de toeristen daardoor wegblijven, stort de in dustrie weer in en de Thaise mensen zelf zijn er intussen niets beter van geworden. Zij zijn in feite de slachtoffers van de eco nomische groei." "Nee, we hoeven gelukkig niet thuis te blijven. We zijn bezig om goede alternatieven te ontwikke len, waarbij de nadruk zal liggen op de positieve economische ef fecten van groeiend toerisme. In Indonesië en Iran Jaya zijn op dat gebied de eerste resultaten van deze aanpak te verwachten. Aan de Thaise kust gaan we de men sen nu helpen om samen grond te kopen als die nog goedkoop is, dus vóórdat de projectont wikkelaars zich erop storten. Zo houden de bewoners het heft in handen. Ze kunnen zelf strand huisjes bouwen en vakantiegan gers ontvangen. Dat is goed voor de werkgelegenheid en voor de lokale economie. Maar het be langrijkste is dat de mensen zelf creatief bezig zijn om hun positie te verbeteren. Dat is voor ons bij Novib eigenlijk wel een voor waarde om een initiatief tc steu nen. Het gaat niet alleen om het resultaat, maar ook om hoe dat resultaat tot stand komt." Dit soort projecten lenen zich niet voor massa-toerisme en zijn dus per definitie kleinschalig. "Daardoor blijft het mooi en idyllisch en dus ook aantrekke lijk voor vakantiegangers," zegt Jelle Wolthuizen. "Het duurt wat langer om het te realiseren, maar 'duurzaam' toerisme komt er in de toekomst." En in de tussen lijd? "Probeer je echt te verdie pen in de cultuur van zo'n land voordat je er heen gaat," advi seert hij. "Zodat je blijk kunt geven van respect voor de lokale bevolking." Dat komt je eigen vakanticplezier toch ook weer ten soede.. Wie zich wil verdiepen in de cidluui van Thailand, lean behalve de standaard reisgidsen nok de volgende boeken raadplegen. 'Thailand.Sjon Mauser 'Thailand.Novib Landenreeksof bel Novib: 070-342 1777. ZANZIBAR - De 'tricycles' die je op het Afrikaanse eiland Zanzibar langs ziet komen, hebben drie wielen en zijn ge maakt van oude fietsen en waterleidingbuizen. Ls het een rij wiel of toch een rolstoel? Armoede- bestrijding en gehandi capten-emancipatie gaan op Zanzibar hand-in-hand... Toegegeven: het ziet er een beetje raar uit voor wie een Hol landse opoe-fiets gewend is. Maar voor gehandicapten op Zanzibar is de driewielfiets een ideaal vervoermiddel. Al was het alleen maar omdat je er ook op modderige en ongelijke wegen prima mee overeind blijft. "Tien keer beter dan met een gewone rolstoel," aldus de 27-jarige fiet senmaker llaji Maulidi Flaji. En hij kan het weten. "Ik heb als kind polio gehad en daardoor kan ik nauwelijks lopen." vertelt hij in zijn werk- De derde wereld: niets dan ellende. Dat beeld bestaat nog steeds bij een groot deel van de Nederlandse bevolking. Der gelijk pessimisme komt in veel mindere mate voor in de be treffende ontwikkelingslanden. Want wie probeert achter de ellende te kijken, kan erg vrolijk worden van de daadkracht en inventiviteit. Zoals bijvoorbeeld.Max van den Berg, alge meen directeur van de ontwikkelingsorganisatie Novib: "Door zelf met creatieve ideeën te komen, kunnen mensen hun eigen problemen oplossen. Dat blijkt de beste methode te zijn voor ontwikkeling met toekomstperspectief. En wij hel pen ze daarbij." "Ik zal hel uitleggen aan de hand van een voorbeeld, het Bra ziliaanse regenwoud," zegt Van den Berg. "Eeuwenlang was dat ongerept gebied. Maar de laatste 25 jaar is er op grote schaal ge kapt. want daarmee viel snel geld te verdienen. Boeren brandden het bos kaal om er landbouwbe drijven te beginnen. Er werden wegen aangelegd en er kwamen avonturiers op zoek naar goud. Je moet je voorstellen wat dat voor de oorspronkelijke bewoners, de Indianen heeft betekend. Ze kun nen niet meer jagen, want het bos is weg. Ze kunnen niet meer vis sen, want de rivier is vervuild..." "Maar nu de andere kant van de medaille," gaat Van den Berg verder. "Een plaatselijke hulpor ganisatie probeert samen met de Indianen het tij te keren. De In dianen leren op zo'n manier van het bos te leven, dat ze er geld aan verdienen en het bos niet wordt gekapt. Ze halen uit pa ranoten olie en meel. Van het meel bakken ze hun brood en de olie wordt verkocht aan een Bra* ziliaanse soort Body Shop. Van de opbrengst kunnen ze produk- ten kopen. Er komt gezondheids zorg en onderwijs. De mensen verbeteren hun positie en het re genwoud blijft gespaard." De Novib-directeur haalt even diep adem en zegt dan: "Dat bedoelen we nou met een lange-termijn oplossing! Een vondst, die voort komt uit de creativiteit van de be trokkenen zelf. Je zou zo'n op lossing hier niet kunnen beden ken. En dat zijn ideeën waar wij graag geld in steken. We zeggen dan: zó'n idee verdient de Novib Methode." Aan welke voorwaarden moet zo'n creatief idee verder vol doen? Max van den Berg: "We letten op hel milieu, maar hel draait uiteindelijk om de mensen. Hier in de Westerse wereld heeft heel lang het idee geleefd dat mensen in ontwikkelingslanden arm en vooral zielig zijn. En dat Max van den Berg (Novib): je armoede wilt bestrijden. "Creativiteit en vindingrijkheid, daar draad het om als je ze kunt helpen door er dure spullen naar toe te sturen. Van dat idee stappen we steeds de meer af. Het is veel beter om uit te gaan van de behoeften van de mensen zelf. want ze weten zelf het beste wat ze nodig hebben." rijk aan zuurstof en plankton. Ei genlijk onbegrijpeijk dat mensen hier met veel eerder zijn begon nen met viskwekerijen. "Dat is toch wel te begrijpen," corrigeert Lucho Molina. "Wil je hier een eigen bedrijfje opzetten, zoals Marina en Eusebio. dan Als er in Afrika een hongersnood heerst, dan moet er voedsel heen. Onmiddellijk, dat spreekt van zelf, haast Van den Berg zich te zeggen. "Maar het is óók belang rijk en dit is waar wij ons als Novib op richten, datje mensen helpt om te voorkómen dat het zover komt. Daarvoor moetje ze de mogelijkheden geven zélf hun positie te verbeteren. En ze weten zelf het beste hoe dat moet, dat hoefje ze niet te vertel len. De vindingrijkste ideeën komen van de mensen zelf, want zij kennen de problemen en de mogelijkheden als geen ander. Waar het aan schort zijn krediet mogelijkheden, aan scholing, aan begeleiding bij het krijgen van een goede prijs voor hun produk- ten. En daar springen we bij." In vrijwel elke supermarkt is kof fie verkrijgbaar waarvan we weten, dat de koffieboeren er re delijk voor werden betaald. De consument kan toiletartikelen kopen met ecologisch verbouwde cacao en milieuvriendelijke geur- stoffen. We kunnen, om bij Van den Bergs eigen organisatie te blijven, kerstkaarten versturen waarvan een deel van de op brengst ten goede komt aan duur zame projecten in ontwikkelings landen. Maar dat is toch allemaal een druppel op een gloeiende plaat? "Nee, dat is het niet. De wereld is een dorp. Dingen die je hier doet, kunnen veel invloed hebben. En je merkt gelukkig steeds meer dat mensen er hier voor open staan." Aan de glasbak moesten wc ook wennen. Die dingen zijn nu niet meer weg tc denken. "En zo gaat het met duurzaam consume ren ook," stelt Max van den Berg. Wie meer wil weten over Novib en de bijbehorende methode, kan telefonisch contact opnemen. Hel telefoonnummer voor alle infor matie is 070-342 1777. plaats, omringd door fietsen en gereedschappen. "Ik gebruik de tricycle vooral voor langere af standen èn om ermee naar mijn werk te gaan Zeven jaar geleden heb ik een fietsenmakerij opge zet, samen met een vriend die niet gehandicapt, is. We kunnen er al aardig van leven en de zaken gaan nog steeds beter." De tricycle wordt geprodu ceerd door de Zanzibarese Ge handicapten Associatie, een or ganisatie voor en door gehandi capten. "Die driewielfiets heeft meerdere voordelen," zegt Has san Khamis van de Associatie. "De fiets wordt gemaakt door ge handicapten, dus die hebben werk en bovendien helpen.ze el kaar aan een vervoermiddel." De Gehandicapten Associatie werd lien jaar geleden opgericht en telt inmiddels zo'n vierdui zend leden. De organisatie heeft veel bijgedragen aan de integra tie van gehandicapten in de sa menleving. "Hier op Zanzibar heerste heel lang een taboe rond gehandicapten. Het kwam zelfs voor dat gehandicapte kinderen zó lang binnen werden gehou den, dat ze blind werden omdat ze nooit daglicht hadden gezien. Vreselijk gewoon! De laatste jaren is het taboe stukje bij beetje afgebroken. Door de gehandi capten zélf. En dat vind ik eigen lijk ons allergrootste succes." "Het is voor gehandicapten heel belangrijk om ervaringen uit te wisselen", zegt Hassan Khamis met nadruk. "We organiseren groepen waarin gehandicapten regelmatig bij elkaar komen. Ze ontwikkelen zelf initiatieven en zorgen voor hun eigen werk. Ze voelen zich sterk en dat stralen ze uit. waardoor ze meer status krij gen. Maar we zijn er nog niet. hoor. Er zijn nog veel gehandi capten op Zanzibar, die zich nog niet hebben verenigd. In de toe komst willen we natuurlijk dat alle gehandicapten van Zanzibar zich bij ons aansluiten." Die kunnen dan wellicht terecht bij Haji Maulidi Haji, want ook hij heeft plannen voor de toe komst. "We willen de zaak uit breiden. En als we mensen in dienst nemen, worden dat zowel gehandicapten als niet-gehandi- capten." "En wat die tricycle be treft," merkt Haji nog even vak kundig op: "die ziet er misschien raar uit. maar hij is niet kapot te krijgen." "En wij ook niet," voegt hij lachend toe. "Wij zijn héél duurzaam!" Op Zanzibar zoeken gehandicapten zelf op lossingen voor hun problemen. Op een manier die ze op den duur onafhankelijk maakt van hulp. Novib steunt die creativiteit van harte. 10 v beter dan een gewone rolstoel. De Novib-campagne van 1996 zal zich richten op pro jecten in de Filipijnen. Het thema van de campagne van 1996 luidt: 'Zo'n idee ver dient de Novib Methode.' Daarmee benadrukt Novib dat het vooral gaat om de ideeën, die mensen in ont wikkelingslanden zelf beden ken om iets aan hun situatie te veranderen. Ook in het Nederlandse vrijwilligers werk komt die gedachte cen traal te staan. In het land zal het thema van de campagne worden opgepikt door de Novib-groepen. Behalve het bijeenbrengen van geld, is vooral voorlichting belangrijk. "We wil len mensen bewustmaken van de relatie tussen het leven hier en het leven in ontwikkelingslan den. De Novib-groepen voeren dat idee in de praktijk uit." Gerdi Ammerlaan (47) maakt deel uit van een Novib-groep in het Westland. Ze organiseerde tentoonstellingen in de lokale bi bliotheek, helpt mee met de jaar lijkse 'muntjesactie', waarin overgebleven vakantiegeld wordt ingezameld en ze begeleidt schoolprojecten. Vooral dat laat ste vindt ze een belangrijk aspect van het Novib vrijwilligers-werk. Gerdi Ammerlaan zelf zou het Novib-werk niet meer willen mis sen. "Als je zo intensief met ont wikkelingsproblemen bezig bent, ga je op een andere manier naar de wereld kijken. Het heeft mijn leven echt verrijkt." "Een eigen bedrijf1 Zo 'n idee verdient de Novib-methode SIALE, PERU - De restau rants in de omgeving van het Titicaca-meer hebben sinds een paar jaar een nieuw ge recht op hun menukaart staan: een zeer speciale vis schotel met lokaal gekweekte forel. Marina Gomez is één van de forellenkweeksters aan het hoogst gelegen meer ter wereld, op de grens van Peru en Bolivia. Samen met haar man en vier kinderen woont ze in een huis, dat uitkijkt over het water. "We waren vroeger afhankelijk van de landbouw," vertelt ze. "Maar van veertig vierkante meter kun je niet leven. Zes jaar geleden zijn we begonnen met het kweken van forellen." De kweekbakken van houten bal ken, tonnen en netten heeft het gezin Gomez zelfgemaakt. In de bakken spartelen duizenden glin sterende forellen. Ze zijn nu nog maar een paar centimeter lang, maar binnen een paar maanden zullen ze flink zijn gegroeid, voorspelt Marina. "De kleine forellen hebben we op krediet gekocht. We verkopen de forellen aan restaurants. Van de winst kunnen we het extra voer kopen en nieuwe kweek. Dat zijn nu de belangrijkste kos ten, die we maken. Maar over niet al te lange tijd gaan we uit breiden. Samen met andere ge zinnen willen we ook het voer en de kweek hier produceren." Marina en Eusebio Gomez kon den het benodigde geld voor hun viskwekerij lenen via de Peru aanse ontwikkelingsorganisatie Idesi. een plaatselijke organisa tie, die gesteund wordt door Novib. Lucho Molina is daar ver antwoordelijk voor het forellen- project 'Agua Dulce' (het zoete water). Die naam is met uit de lucht komen vallen: het water van het Titicaca-meer is ideaal voor het kweken van forellen, want door de stroming is het heel krijg je al snel met een aantal pro blemen te maken: je krijgt geen geld van de bank, bijna niemand heeft voldoende onderwijs gehad en het is bovendien erg moeilijk om op eigen houtje je produkten aan de man te brengen." Idesi helpt om die problemen op te lossen. "We staan garant bij de bank, zodat de families makkelij ker een lening kunnen krijgen. We bieden cursussen aan. We laten zien hoe ze zich kunnen or ganiseren met andere vissers en boeren, zodat ze sterker slaan. En we helpen om de forel voor een goede prijs te verkopen." Deze aanpak heeft succes. Marina en Eusebio Gomez zijn niet de enige omwonenden van hét Titicaca- meer die hun inkomsten verbete ren door forellen te kweken. Buurman Julian doet bijvoor beeld ook mee aan het project. Hij heeft, net als Marina en Euse bio, jonge kinderen en vertelt vol trots over zijn jongste zoon. die een maand geleden werd gebo ren. "Hij wordt ook visser," zegt Julian trots. "Maar door dit pro ject waarschijnlijk op een andere manier. Een bétere manier." Idesi maakt gebruik van de middelen, die voorhanden zijn. Dure apparatuur is voor het kwe ken van de forellen niet nodig: de mensen hebben zelfbedacht hoe ze de kweekbakken zo goedkoop mogelijk kunnen produceren. DAVAO, DE FILIPIJNEN - In een sloppenwijk ben je niet zeker van je huis of van je werk. Wie het zich kan veroorloven, vertrekt. Je moet hier dan ook niet op zoek gaan naar zoiets als 'duurzame ontwikkeling'. Hoewel... "Pas als je een tijdje in een heel gammel huis hebt gewoond, re aliseer je je hoe belangrijk een dak boven je hoofd is!" Bemadit- ha Gloria (44) woont in één van de sloppenwijken rond de Fili- pijnse stad Davao. Bemaditha en haar buren hebben zich niet laten imponeren door de omstandigheden in de wijk waar ze wonen. Ze pakken de proble men zelf aan. Want, zoals Berna- ditha samenvat: "Als je geen huis hebt, dan bouw je er een!" Bemaditha Gloria werkt sinds een jaar samen met vijf andere vrouwen in een dakpannen- coöperatie. Bemaditha Gloria: "Ik kom oorspronkelijk uit Davao del Sur, dat ligt hier bijna zeven tig kilometer vandaan. Toen we in 1981 hier naar toe kwamen om werk te zoeken, hadden we niets, Zelfgemaakte werkgelegenheid. echt niets. Mijn man Aurelio heeft na lang zoeken een tijdelijk baantje gevonden als taxi chauffeur. Zelf heb ik los-vast als huisslachter gewerkt. Maar ik verdiende weinig en heel onre gelmatig. Dat was dus een erg on zekere situatie." Het was geen pretje om niet zeker te zijn van een dak boven je hoofd, herinnert ze zich. "Er was altijd het risico dat ons huisje werd platgebuldozerd. Het ergste is dat je er in je eentje niet uit komt, hoe graag je ook wilt. hoe hard je ook werkt. Maar er is sinds een paar jaar een organisa tie, die zich bezig houdt niet de ontwikkeling van de wijk, de MLF. En sindsdien is er veel ver beterd. De MLF creëert werkge legenheid. Er is een fabriek geko men bijvoorbeeld en een bouw onderneming. En er zijn dakpan- nenfabriekjes." In één daarvan werkt Bemaditha zelf. Ze beschikt samen met vijf andere vrouwen over een dak panmachine. De grondstoffen zijn goedkoop: zand, cement en water. "Wc maken hier per dag zo'n 280 dakpannen. We verko pen ze aan een lokaal bouwbe drijf en dat is gegarandeerde afzet: we zijn dus zeker van onze inkomsten. Wc verdienen nog niet zo heel veel, maar we kunnen wel onze gezinnen onderhou den." Sinds kort is het voor de inwo ners van de sloppenwijk mogelijk om de landrechten te kopen. "En de MLF bemiddelt voor een le ning. Je kunt je niet voorstellen hoe belangrijk dat is. Ik ben nu officieel eigenaar van de grond waar mijn huis op staatF'Bema- ditha is er vooral trots op dat ze de lening zelf kan terugbetalen. "Kijk maar om je heen," grinnikt ze. "Er is hier echt een groei markt voor dakpannen. Als je hier over twintig jaar terugkomt, staan hier in de wijk gewoon de gelijke huizen!" Novib-directeur Max van den Berg: "Dit is een goed voorbeeld van hoe je op een creatieve en vindingrijke manier armoede problemen oplost. De ideeën van de organisaties in de sloppenwi j ken leveren resultaat op, niet al leen nu maar ook in de toekomst. Zo'n idee verdient toch de Novib Methode?"

de Faam | 1996 | | pagina 15