TOTALE Walcheren scoort hoog met winkeldiefstal Een hartewens om iemand te verrassen BON VOOR GRATIS VALENTIJNSCADEAU Opnieuw zwarte bandvaraan geboren in Reptielenzoo OPRUIMING Wintercollectie '95/'96 VERSCHOORE ..„vooral 's zomers minder aangiftes... P2C WEEKBLADEN ...kamer van koophandel onderkent problemen... ...Vlissingers toeschietelijker dan Middelburgers... Nog meer Frans Door Ad Hanneman Het gilde der winkeldieven wordt op Walcheren niet extra hard aangepakt. Toch zouden deze dieven in de winkelstraten met overheidssubsi die voor een groot deel kunnen worden uitge roeid. Dat is nodig, want landelijk scoort de Walcherse winkeldief heel hoog. En onderne mend Middelburg lijkt heel zuinig als het gaat om de bestrijding van winkeldiefstal, althans, zo wordt in het gebouw van de Kamer van Koophandel gedacht. Daar werd vorig jaar een bijeenkomst gehouden om een plan op te zet ten dat eventueel in aanmerking kon komen voor een subsidie van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. De uitnodiging aan de Middel burgse ondernemers bleef zo goed als onbeant woord. Is er iemand belangrijk voor u en heeft u hem of haar ondanks alle goede voornemens nog nooit een bedankje kunnen geven? Grijp dan uw kans. Via uw weekblad De Faam of De Vlissinger (naar gelang het gebied waar u woont) kunt u die persoon nu eens in het zonnetje zetten. U kunt dat doen door de hierbij afgedrukte bon op te sturen naar de redactie van dit blad. Voorbeelden STUUR DEZE BUN IN EN MAAK KANS OM ÉÉN VAN DE TWINTIG PRACHTIGE CADEAUS WEG TE GEVEN deelnemende winkeliers zie elders in deze krant)! Valentijnsdag k 14 februari Voor de tweede keer is in Reptielenzoo Iguana een zwarte bandvaraan uit het ei gekropen. Bandvaranen leven normaal gesproken op de eilanden in het Indo-Australisch gebied. Ze kun nen drie meter lang worden en zijn daarmee de op één na grootste hagedissensoort ter wereld. ...dorpen meer sociale controle... Lange Viele 33-37, Tel, 0118-612514, M'burg Sinds 1919, dè Zeeuwse portretfotograaf the point of sport Sporthuis fEËË® m (ÊËldJJm Recht t.o. C&A en Blokker 96e JAARGANG NUMMER 4 24 JANUARI 1996 Animo was er wel. Maar de startbijeenkomst kostte geld. En daar wilden de Middelbur gers niet over piekeren. „We betalen contributie aan de Kamer van Koophandel. Toen ze iets wilden organiseren over winkeldiefstal moesten we daar f 95,- voor betalen. Als het kosteloos zou zijn geweest hadden we wel meegedaan", reageert Henk Boers, vice- voorzitter van VOM (Vereni ging Ondernemend Middel burg). Vlissingen deed wel mee, maar dat leverde niks op, meldt de Kamer van Koophan del. Vooral de grote gemeenten op Walcheren scoren hoog als het gaat om winkeliefstal. Van het aantal bij de politie gemelde inbraken staan onder het kopje van de Walcherse gemeenten zes procent van het totaal tegen vier procent landelijk. En die klachten zouden nog hoger zijn als de meldplicht niet bestond. „Daardoor komen er vooral 's zomers minder klach ten bij de politie, terwijl het aantal diefstallen misschien veel hoger is. Als je bijvoor beeld ziet dan een jas uit je rek wordt gepakt, moet je dat per soonlijk melden. Daar heb je vaak geen tijd voor. Maar het' gaat veranderen, zo heb ik begrepen", legt Boers uit. Hoewel op de bijeenkomst bij de Kamer van Koophandel een prijskaartje van f 95,- was IE)@ ntorm Oplage: 25.795. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, (0118) 484312 (privé (0118)418686). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens (ai), (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr (0118) 681215. Bezorging: 0118-484215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36,4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 5117 00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 175.220 gespeld had het ook geld kun nen opleveren. Het ministerie Binnenlandse Zaken had namelijk een project bedacht waarbij een goed plan om de winkeldiefstal daadwerkelijk te bestrijden met f 25.000,- kon worden gesubsidieerd. De bij eenkomst van de Kamer ging niet door. Goes en Hulst daar entegen incasseerden dat bedrag wei. Hun plannen om winkeldiefstal te voorkomen werden beloond. P. de Bloe- me, hoofd voorlichting van de Kamer van Koophandel, wijst er op dat Goese ondernemers wel de entreeprijs voor de bij eenkomst betaalden en teen aan de slag konden. „Het heeft ze in ieder geval wat opgele verd. Naast het geld om een project te betalen overigens ook meer inzicht in de pro bleemstelling". De Bloeme wil trouwens geen negatieve uitspraken doen over de Walcherse onderne mers. Hij verwacht ergens in mei weer een bijeenkomst te kunnen organiseren. Dan ziet hij de Middelburgse en Vlis- singse neringdoenden wel graag verschijnen. „De bijeen komst voor de Middelburgers hebben we toen afgeblazen door gebrek aan belangstel ling. Ik verwacht die nu wel. Als Kamer onderkennen we namelijk de problemen rond Soms wordt nog wel eens winkeldiefstal. Maar als we iets gaan doen moet het wel gedragen kunnen worden door de ondernemers. Mis schien dat ze nu kunnen mee doen aan een nieuw project. Het is alleen nog niet bekend wie moet initiëren. Economi sche Zaken of Binnenlandse Zaken?" Volgens G.J. Bodewitz van het Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de eenmalige sub sidieregeling Criminaliteit in en rond de Winkels in een gro te behoefte voorzien. Zowel grotere als kleine gemeenten stuurden hun ideeën (subsi dieverzoeken) in. Van de 39 ingediende verzoeken zijn er 29 gehonoreerd. Goes en Hulst worden bij de gehonoreerde gemeentes genoemd. Volgens de woordvoerder van het ministerie is nu een nieuw plan in de maak voor aanpak van winkeldiefstal. Daarbij wordt een lokale projectmati ge aanpak voorgestaan, maar dan wel als onderdeel van het totale veiligheidsbeleid. „Samenwerkingsverband van gemeente en bedrijfsleven blijft onderwerp van aan dacht", stelt Bodewitz. en winkeldief gepakt. Hoewel de Vlissingse eerste burger Jaap Van der Doef voorzitter is van een commis sie winkelcriminaliteit, kreeg Vlissingen ook geen plan rond dat f 25.000,- zou kunnen ople veren. Volgens De Bloeme was Vlissingen iets toeschietelijker dan de Middelburgers. „Ze zijn wel met een plan bezig geweest. Maar er is totnutoe geen concreet plan uitgeko men". Het aantal winkeldiefstallen op Walcheren steeg de laatste twee jaar zo'n vijftien procent van 601 in 1993 tot 688 in 1995. De steden spelen daarbij dui delijk een leidende rol. In Mid delburg werd in 1993 271 keer aangifte gedaan van winkel diefstal en vorig jaar 368 keer. Vlissingse ondernemers meld den in 1993 323 keer een dief stal en in 1995 deden ze 305 keer aangiften. Het overige Walcheren heeft kennelijk 'Walc/i&i4 Eens in de maand houdt het Zeeuws Biologisch Museum een Beestenboelmiddag voor kinderen. Dit jaar is de opzet van deze middagen iets veranderd: om de andere maand gaan de kinderen met een rugzak de natuur in. Veere bestaat ruim zevenhonderd jaar. 1996 is het laatste jaar dat dat gevierd kan worden, omdat Veere als stad na de gemeentelijke herindeling waarschijnlijk niet meer zal bestaan. Deze zomer zal Veere dan ook in het teken staan van zevenhonderd jaar geschiedenis. R.G.J. Schieman gaat in de vaste rubriek Bedrijfskundig Bekeken in op - hoe kan het ook anders - de ondergang van Fokker. Verder deze week de vaste rubriek Psychoconsult en informatie van de overheid. Uw wens kan best in vervul ling aan. Voorgaande jaren werd de redactie overstelpt met brieven waarin beargu menteerd werd waarom de lezer een bepaald persoon wil de bedanken. En zo bloeiden er mooie en boeiende dingen op in het PZC-hoofdkantoor in Vlissingen, waar tijdens de uit reiking de harten sneller klop ten dan ooit en waar zelf gebroken harten duurzaam werden gelijmd. Zonder namen te noemen een paar voorbeelden. Een me vrouw vroeg een cadeautje voor iemand die al jaren haar tuin kwam wieden. Een dame had jaren niks meer van zich laten horen terwijl iemand tij dens haar ziekte alle karweitjes was komen opknappen. Een jonge vrouw verloor haar ge liefde. Ze begreep er niks van. Hij noch zij hadden goede argumenten om het geluk te verbreken. Na het cadeautje bloeide de liefde weer op. Of het blijvend is geworden weten we niet, maar op de dag in Vlissingen gingen beiden gearmd huiswaarts. En zo zijn er nog veel meer voorbeelden te bedenken van wijzen waar op de één de ander laat weten dat 'ie een speciaal plaatsje in haar of zijn hart heeft. Het is zaak om zo snel mogelijk te reageren. Inzendingen moe ten vóór 6 februari op de redactie zijn, zodat de jury de tijd heeft om de meest origine le eruit te halen. Op Valentijns dag, woensdag 14 februari, is de overhandiging van de cadeautjes in het restaurant van het PZC-hoofdkantoor. Op de afgedrukte bon schrijft u zo kort en duidelijk mogelijk op waarom u iemand een cadeau tje wilt geven. Een jury bekijkt en selecteert de inzendingen. De twintig meest originele inzendingen worden beloond. Naam: Adres:Woonplaats: Telefoon overdag:Telefoon 's avonds:. WIL GRAAG VALENTIJNSCADEAU GEVEN AAN: Naam: Adres:Woonplaats: Telefoon overdag:Telefoon 's avonds:. omdat (schrijf in een paar gezinnen de reden op. Als u geen reden heeft, hoeft u natuurlijk niks op te schrijven) Deze bon versturen naar de PZC Weekbladen De Faam/De Vlissinger, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. LET OP: UITERLIJK 6 FEBRUARI MOET DEZE BON IN ONS BEZIT ZIJN. Vermeld op enveloppe: "Valentijnsdag". a De pas qeboren zwarte bandvaraan is te zien in de babykamer van Iguana. FOTO: AN DA VAN RIET Normaal gekleurde dieren hebben een patroon van ver schillende dwarsbanden, bestaande uit gele punten of- rosetten op een donkere ondergrond. De pas geboren bandvaraan is helemaal zwart. In het verleden werden een paar van deze zwarte varanen in Maleisië gevonden. Aan de aparte soort werd een exotische naam gegeven en de dieren werden voor een astro nomisch bedrag in Amerika verkocht. Totdat vorig jaar in Iguana bleek dat uit twee nor male bandvaranen een geheel zwart jong voortkwam. Er is geen aparte soort bandvara nen die zwart is, maar de zwar te kleur is een afwijking; zoiets als albinisme. Het varanenjong werd geboren op 5 januari en kreeg de naam Kedua (maleis voor tweede) mee. Het is vijf endertig centimeter groot en weegt ongeveer zestig gram. geen last van dieven en die vegges. Want het aantal aan giftes daar is te verwaarlozen. Nullen vullen daar de politie statistieken. „Ik denk dat je op een dorp veel meer sociale controle hebt", meent politievoorlichter Leo Kuijl. In het verlengde van de uitspraak van het VOM- bestuurslid Boers zou echter gesteld kunnen worden dat de manier waarop van een win keldiefstal aangifte moet wor den gedaan een bijna niet te nemen drempel is voor de plattelandswinkeliers. „Als ik FOTO: JAAP WOLTERBEEK het druk heb en ik zie dat er iets wordt gestolen, blijf ik lie ver in de zaak. Nu moet je naar het politiebureau om aangifte te doen. Ik heb trouwens wel begrepen dat daar verande ring in komt. De politie komt dan naar je toe. Maar van de gemeente heb ik daar nog niks over gehoord", zeggen veel winkeliers. In de Middelburgse boekhandel van Dick Anbeek hebben ze een aangifteformu lier zelf ontworpen. „Dat heeft weliswaar geen rechtsgeldig heid, maar het wordt geaccep teerd", legt hij uit. Boers meent dat een dergelijke rege ling uniform zou moeten wor den. „Ik heb wel eens gehoord dat ze daarmee bezig zijn...". Bij nadere beschouwing blij ken veel Walcherse woorden, waar men dat niet van zou verwachten van Franse komaf te zijn. Enkele weken geleden schreef ik al over Franse woor den in de dialecten van Mid delburg en Vlissingen. Maar ook op het platteland bestaan er genoeg. Het worden er helaas wel steeds minder. Labeure (hard werken, van labourer), avvecere (opschie ten, van avancer) en impersant (ondertussen, van en passant) zijn hele bekende voorbeel den. Ook van Franse afkomst zijn 'kommeere' (kwaad spreekster, in het Frans com- mère), 'ketievig' (oud en zwak, Frans: chétif) en het ouderwet se woord 'tokke' (toque), dat muts betekent. Tok en katijvig zijn overigens ook in het Nederlands wel bekend. Ouderwets, maar goed als Frans te herkennen is 'manzé', Westkappels voor middage ten. 'Verniglizere' (verwaarlo zen) stamt duidelijk af van het Franse négliger. Verder is 'bavèt' (bavette) het oude woord voor slabbetje en werd met 'salèt' (salette) de zijkamer aangeduid. En een 'krappe druven' (van grappe) is een tros druiven. Met het woord Fransman wordt op Walcheren niet alleen een onderdaan van Chirac aangeduid, maar ook een moeilijk verstaanbaar kind wordt zo genoemd. Net als een brutaal kind trouwens. In dat geval is Fransman een verbas tering van het Franse 'franche- ment'. Dat u dus niet denkt dat Fransen zo brutaal zijn. Marco Evenhuis

de Faam | 1996 | | pagina 1