Veere viert feest ZATERDAG 27 en ZONDAG 28 JANUARI ZEELANDHALLEN GOES ZO IS T ALLEMAAL BEGONNEN T IS NU ECHT DE HOOGSTE TIJD BIJ JUWELIER DE JONG Overtuigend communiceren Laagvlieger Wereldwinkel Oost-Souburg heropend na verbouwing ZEVENHONDERDJARIG BESTAAN VEERE Burgerlijke stand-registers Arnemuiden op microfiches de SNUFFELMARKT... de gezelligste rommelmarkt van Nederland - MIDDELBURG Het is er in Veere nooit van gekomen: een feest ter gelegenheid van het ontstaan van de stad Veere, nu zo'n zevenhonderd jaar geleden. Dit jaar is voor Veere ook de laatste kans om een dergelijk feest te vieren. Het is immers het laat ste jaar dat Veere een zelfstandige gemeente is. De Wereldwinkel in de Souburgse Kanaal straat is deze week heropend nadat het interieur van de winkel is vernieuwd. De wereldwinkel in Oost- Souburg viert dit jaar haar tienjarig bestaan. In totaal zijn er in Nederland ruim drie honderd op idealisti sche leest opgezette Wereldwinkels. Zeven daarvan zijn op Wal cheren gevestigd. Naast de Souburgse vestiging zijn er Wereldwinkels in Vlis- singen. Middelburg, Serooskerke, Zoute- lande, Biggekerke en Westkapelle. EFFECTIEF LEVEN (2) PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans Gisteren lachte de were me nog toe Openingstijden: ZATERDAG 9-17 uur en ZONDAG 10-17 uur BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C, Schieman De Valentijnsactie van de PZC-Weekbladen wordt mogelijk gemaakt dankzij bijgaande adverteerders: Middelburg: ft Lavooy mode, Plein 1940 Expert Kamperman, Lange Noordstraat Brasserie De Huifkar, Markt ft Multivlaai, Langeviele ft Kantoorboekhandel Sparretak, Lange Delft Juwelier v.d. Berge, Lange Delft Bijou Lederwaren, Lange Delft ft Classical Chambers, Damplein ft Music House, Geere Passage Drogisterij Parfumerie Schoonheidssalon Jan Laban, Segeerstraat De Boeketterie, Pottenbakkersingel Vlissingen: Groente- en fruitspecialist Bart van de Berge, Scheldestraat De Gulle Gever, Marktstraat Brood- en Banketbakkerij Tullenaar, Paul Krugerstraat Bloemenhuis Minnebreuker, Scherminkelstraat Boekhandel Bruna, Walstraat Restaurant Valentijn, Nieuwendijk DA Attence Luitwieler, parfumerie drogisterij, Lange Zelke Van Boven juweliers, Badhuisstraat Bouwman Cadeau, Scheldeplein Winkeliers Sint Jacobspassage, Vlissingen Graveur-Juwelier - Lange St. Pïeterstraat F 43 GOUDEN EN ZILVERWERKEN, VERLOVINGSRINGEN, GERO- EN ZILVERPLAÏE ARTIKELEN .SCHOUWBURG Middelburgsche Courant 14 october 1933 Profiteer nog van de zeer hoge korting t/m 'de laatste verkoopdag' 27 januari a.s Voor de klandizie én het vertrouwen dat u alle jaren in ons hebt gehad willen we u welgemeend bedanken. St. Pieterstraat 11, Middelburg, 0118 - 613344 Woensdag 24 januari 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Hoe oud Veere precies is, is moeilijk na te gaan. In de boeken duikt het stadje voor het eerst op in 1290, onder de naam Campvere. De gemeente laat deze kans niet lopen. Van mei tot en met oktober viert het stadje feest. Een feest voor jong en oud, sportief en cultureel kortom 'voor elck wat wils'. Vorige week werd de stichting Veere 700 opgericht. Deze stichting coördineert de viering en ver zorgt daarnaast de sponsor werving en promotie. De precieze datum van het ont staan van de stad Veere is niet bekend. Veere wordt voor het eerst genoemd in de boeken als graaf Floris V de nieuwe keur voor Zeeland een oorkon de geeft. Deze oorkonde wordt gemaakt te 'Campvere'. Aan genomen wordt dat Floris V dan te gast is bij Wolfert van Borselen, de stichter van Vee re. Deze vermelding dateert van 13 november 1290. „Wordt het nu dan niet eens hoog tijd om in 1996 aandacht te schenken aan de oprichting van de stad Veere?", vraagt burgemeester A.H. Den Boone zich af. De burgemeester is ook voorzitter van de stichting. Speciaal voor het zevenhon derdjarig bestaan van de stad wordt een boek van de histori cus professorHendriks uit gegeven. Binnen de gemeente zijn veel mensen al bezig inhoud te geven aan deze viering. In werkgroepen houden inwo ners zich bezig met thema's als muziek en dans, sport, Schot land, monumenten en oude ren. De voorzitters van deze werkgroepen vormen samen met het stichtingsbestuur en de Veerse middenstand het comité Veere 700. Voor de viering is tweehon derdvijftigduizend gulden no dig. De helft van dit bedrag is al toegezegd door de stad Vee re. Het resterende bedrag moet nog via sponsorwerving binnen komen. Bij de begro ting is ervan uitgegaan dat voor het publiek het meren deel van de aktiviteiten gratis is. Het publiek kan dan ook een uitgebreid feestprogramma verwachten: onder andere een optreden van André Rieu en orkest. Van een Zeeuws schrij ver is een verhaal ontdekt dat bewerkt is tot het toneelstuk 'Tumult in Veere'. Voor dit toneelstuk zijn maar liefst hon derdvijftig inwoners nodig. Deze spelers zijn nog niet bekend. Dat betekent dat in korte tijd nog veel werk verzet moet worden eer het toneel stuk in juli in premiere kan gaan. Op het programma staat ver der ook een bezoek van hon derden historische schepen aan de binnenhaven van Vee re, popgroepen uit Veere hou den in de grote kerk een pop festival en er komt een histori sche stapelmarkt met Schotse produkten. Voor deze gelegen heid wordt ook nog een spe ciale Veerse munt geslagen en een cd uitgebracht met muziek uit Veere. De Souburgse vestiging ver koopt behalve levensmiddelen uit Derde Wereld-landen ook steeds meer kunstnijverheid uit verschillende gebieden van de wereld. „We hebben nu nieuwe kasten waarin we ons assortiment beter kunnen uit stallen. Er is nu ook meer ruim te voor de produkten die in Derde Wereld worden gemaakt", vertelt Mieke Looi- se van de Wereldwinkel Oost- Souburg. Zij en haar collega's kopen eens in de drie maan den hun voorraad in bij Fair Trade in Culemborg. Fair Tra- de is een inkooporganisatie die op humane wijze projecten opzet in de Derde Wereld waarbij de plaatselijke boeren niet worden onderbetaald uit commerciële belangen. „In de reguliere middenstand is de koffie van Max Havelaar heel erg bekend. Veel mensen weten niet dat er in een Wereldwinkel nog veel meer als koffie te koop is. De naamsbekendheid is echter de afgelopen jaren een stuk gro ter geworden. Ik denk dat we een heleboel te danken heb ben aan de reclame die rond de Max Havelaar-produkten gevoerd is. De consument is geïnteres seerd geraakt in verantwoorde en milieuvriendelijke produk ten. Daar profiteren wij zeker van mee", legt Mieke Looise uit. Winst maakt de Wereldwinkel niet. Doordat de zaak haar inkopen doet bij Fair Trade wordt het geld gebruikt om projecten in derde wereld-lan den op te zetten. De Wereld winkel in Oost-Souburg is gevestigd in een pand van de Stichting voor Kerkelijk Jeugd werk in de Kanaalstraat 10 en is geopend op dinsdag van 13.30 tot 16 uur en zaterdag van 10 tot 12 uur. In veel situaties gaat het er niet alleen om wat u zegt, maar ook hoé u het zegt. Dat geldt voor een liefdesverklaring, een sollici tatiegesprek, een opvoedkundig standje voor één van de kinderen, maar ook als u een collega duidelijk wilt maken dat u niet langer bereid bent om voor hem de verve lende klussen op te knappen. Als u keer op keer in dergelijke situaties weinig resultaten boekt, schort er misschien iets aan uw com municatie. U slaagt er niet in, om uw bood schap overtuigend over te brengen. Communicatie kunnen we omschrijven als de voortdurende interactie die plaatsvindt wanneer u met andere mensen samenbent. Communicatie vindt plaats op twee niveaus. Een manier van communiceren verloopt door middel van woorden. We noemen dit de woord-taal of verbale communicatie. Als u 's ochtends uw collega's groet met de woor den 'Een goede morgen', dan doet u aan ver bale communicatie. Maar u kunt dat zinnetje op tientallen verschillende manieren uitspre ken: enthousiast, uit de hoogte, chagrijnig, duf, etc. De wijze waarop u het zegt, is vaak bepalend voor hoe anderen erop zullen reageren. Is uw toon chagrijnig dan zullen ze daaruit opmaken dat u vooral met rust gela ten wilt worden. Een enthousiast 'Goeiemorgen' drukt uit dat u blij bent hen weer te zien. Dit tweede aspect van commu nicatie noemen we lichaamstaal of nonver- bale communicatie. Ze omvat zaken als stemgeluid, lichaamshouding, gezichtsuit drukking, en oogcontact. Het is opvallend, hoe weinig mensen zich bewust zijn van de invloed van hun verbale en nonverbale communicatie op het gedrag van anderen. Neem nou als voorbeeld een meningsverschil tussen twee partners. Dit leidt in nogal wat gevallen tot een ernstig conflict omdat beide partners te weinig oog hebben voor hun communicatie. De klassie ke fouten zijn vaak: verwijtend taalgebruik, geschreeuw, het aannemen van een dreigen de houding (het beschuldigende vingertje) en een agressieve uitstraling. En zo'n ineffec tieve communicatie wordt in de regel beant woord met hetzelfde: vijandigheid. Daar staat tegenover dat als partners leren om effectief te communiceren, ze meestal op een veel productievere wijze met meningsver schillen kunnen omgaan. Dat geldt voor echtparen, maar ook voor ouder-kindrelaties en in werksituaties. Aan welke kenmerken voldoet een effectieve communicatie? Allereerst maakt het - zeker in conflictsituaties - veel uit of u vooral uw eigen standpunt probeert te formuleren of dat u bezig bent de ander van zijn ongelijk te overtuigen. Het formuleren van uw eigen standpunt lukt vaak het beste als u gebruik maakt van zogenaamde 'Ik-boodschappen'. U brengt onder woorden wat u denkt, voelt of wilt, en toont respect voor de mogelijkheid dat anderen uw gedachten, gevoelens of handelwijze niet delen. Daarmee verkleint u de kans, dat anderen zich aangevallen zullen voelen. Daarnaast is het belangrijk dat u zich goed bewust bent van uw lichaamstaal. Welke boodschap gaat er uit van uw gezichtsuit drukking, uw stem of uw lichaamshouding? Ondersteunt ze wat u onder woorden brengt of ondermijnt ze uw woorden? Als u anderen van een standpunt wilt overtuigen dan zult u deze overtuiging moeten uitstralen. Wanneer u uw gesprekspartner niet in de ogen durft te kijken - en daarmee een confrontatie uit de weg gaat - zult u weinig kracht uitstralen. Een zelfbewuste blik daarentegen is soms over tuigender dan tien goede argumenten. Onderzoek toont namelijk aan dat mensen vooral ontvankelijk zijn voor nonverbale communicatie. We meten iemands woorden aan de wijze waarop hij deze aan de man brengt. Uw woord-taal en uw lichaams-taal kunnen bovendien strijdig zijn met elkaar. We noe men dit incongruente communicatie. Bijvoorbeeld, u zegt tegen uw partner dat u zich op het geplande weekendje samen geweldig verheugt en ondertussen trekt u een zeer bedenkelijk gezicht. Of u vertelt uw baas dat het de hoogste tijd is voor een loonsverhoging maar tegelijkertijd heeft u het angstzweet op uw voorhoofd staan. Dergelijke tegenstrijdigheden worden door de ander onmiddellijk opgepikt en kunnen in uw nadeel werken. Bij effectief communice ren gebruikt u niet alleen uw stembanden maar is ook de rest van uw lichaam betrok ken. Mieke Looise in het nieu we interieur van de wereld winkel. Nationaal Reumafonds (M) Oen Haag Bank 70 70 70 848 w De oude burgerlijke stand registers van Arnemuiden en Klevers- kerke zijn voortaan op microfiches te zien in het gemeentear chief van Middelburg. Bezoekers van de studiezaal konden hier al naar de geboorte-, huwelijks- en overlijdensregisters van Mid delburg, Sint Laurens en Nieuw- en Sint Joosland kijken. Ook zijn nu de bevolkingsregis ters uit de periode van 1812-1857 van Kleverskerke en uit de perio de 1811-1940 van Arnemuiden op te vragen in Middelburg. Aan een nadere toegang op de Mid delburgse registers van 1900- 1937 wordt nog gewerkt. Het lot van vliegtuigbouwer Fokker hangt aan een zijden draad. Wekenlang is er gesoebat over miljardeninjecties door moederconcern Daimler Benz en de Nederlandse overheid. Bij een eventueel faillissement van het noodlij dend bedrijf staan 7900 man op straat en zul len vele kleine toeleveranciers het niet redden. Allerlei scenario's worden door betrokken par tijen naarstig op waarde getaxeerd; van het verzelfstandigen van bedrijfsonderdelen, het verkopen van kennis tot het doordraaien met een tijdelijk noodverband. De top van het Duits moederbedrijf stelt zich hard op richting Nederlandse overheid en eiste vorige week vrijdag werkelijk het onder ste uit de kan: kwijtschelding van achthonderd miljoen gulden aan oude schulden, een kapi taalinjectie van maar liefst 1,3 miljard gulden en een jaarlijks ontwikkelingskrediet van 600 tot 900 miljoen gulden. Bij elkaar zo'n slordige drie miljard gulden, veel geld waar je ook andere dingen mee kunt doen! De afgelopen zes jaar maakte Fokker een vrije val mee. Bezuinigingsronde na bezuinigingsronde bracht het totaal aantal arbeidsplaatsen terug met de helft. Een drietal ontwikkelingen waren debet aan de tegenvallende prestaties van Neerlands trots in bange dagen: (1) De aanhoudende recessie in de wereld luchtvaart (2) De overcapaciteit in de vliegtuigbouw (3) Een tegenvallende dollarkoers De aanhoudende recessie in de wereldlucht vaart was de eerste klap die Fokker te verwer ken kreeg. De afnemers van Fokker schoven stelselmatig de vervanging van oude toestellen op de lange baan. Het grote aantal afbestellingen leidde tot het opdrogen van de orderstroom. De vaste kosten bleven echter zodat Fokker per dag drie tot vier miljoen gulden verlies draait. De over capaciteit in de vliegtuigbouw was een tweede klap in het gezicht. Onvoldoende vraag en het teveel aan aanbieders op de markt van regio nale vliegtuigen heeft geleid tot een keiharde prijsconcurrentie. De winstmarge werd als gevolg hiervan fors lager en sommige vlieg tuigen werden zelfs onder de kostprijs ver kocht. Een tegenvallende dollarkoers betekende de nekslag voor Fokker. Zij bouwde immers vlieg tuigen in harde guldens en nog hardere D- marken, maar verkocht ze vervolgens in dol lars: een cent koersverschil betekent al gauw een strop van enkele miljoenen guldens1 De vraag is gerechtvaardigd of vliegtuigbouwer Fokker wel toekomst heeft in haar huidige vorm. Is dit immers niet het geval dan heeft het absoluut geen zin nieuw bloed te injecte ren. Dat is namelijk water naar de zee dragen. Wat mij beter lijkt is te inventariseren welke kennis en vaardigheden aanwezig zijn binnen het bedrijf. Fokker kan immers meer dan vlieg tuig bouwen alleen. Veel tijd om te inventari seren is er echter niet. Deze column kan zelfs al achterhaald zijn bij het draaien van de per sen. De tijd dringt voor Fokker en haar mede werkers. Professor Heertje, bekend om zijn vooruitstre vende ideeën, heeft bij het scheiden van de markt nog een laatste mogelijkheid geopperd die het overwegen waard is (en nog verkoop baar is richting belastingbetaler): De Ne derlandse overheid zou een lening kunnen ver strekken van 1,3 miljard gulden aan Daimler Benz danwel voor dit bedrag aandelen Daimler-Benz moeten verwerven die de eigen schap hebben omwisselbaar te zijn in aande len Fokker. Op die manier krijgt Daimler Benz een kapitaalinjectie benodigd om de vliegtuig bouwer van de ondergang te redden en behoud het kennis die ook elders binnen het concern ingezet kan worden. Hoop is alles wat er thans nog over blijft voor de vele medewer kers en toeleveranciers van Fokker! v/h werkzaam bij de Kon. Ned. Edelmetaal Bedrijven VAN KEMPEN, BEGEER VOS te Middelburg heeft zijn gunstig bekend staand Atelier uitgebreid met een collectie Speciaal adres Graveerwerk. Reparatiën worden vakkundig en tegen matige prijzen uiv

de Faam | 1996 | | pagina 11