Meetstation voor brillen en glazen sluit fouten uit Reparaties 'tot aan de stekker' Gokbeleid van gemeente Middelburg vastgesteld Kijk in de horeca Tafeltenniskampioenschappen in Middelburgse Kruitmolen Imaginisatie Schaapskooi houdt open huis Trekking Vlissingse Eindejaarsloterij Een gelukkig 1996, een wens of een voornemen? Nieuwjaar Woensdag 10 januari 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER NEDERLANDSE PRIMEUR VOOR FOCUS OPTIEK MD focus Optiek MD aan de Nieuwe Burg in Mid delburg kan als eerste in Nederland met hon derd procent zekerheid glazen en montuur op elkaar afstellen. Marleen en Dick Hulshof van Focus hebben daarvoor uit Spanje een compu ter gestuurd apparaat laten komen. De aanschaf heeft er onder meer mee te maken dat Focus Optiek zich nadrukkelijk wil onderscheiden door meer kwaliteit te leveren voor een acceptabele prijs. Instelbaar De Zeeuwse Tafeltenniskampioenschappen vin den dit jaar plaats in De Kruitmolen in Middel burg. In het weekeinde van 13 en 14 januari zal op zaterdag vanaf 9 uur de jeugd om de provin ciale titels strijden. Zondag is het de beurt aan de senioren. De organisator van dit jaar is de Middelburgse tafeltennisvereniging 't Zand. BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman Notaris mr. A.J. Sauer verrichtte twee weken geleden de trekking van de Eindejaarsloterij van 1995 van de Vereniging Winkelcentrum Vlissin- gen. De prijzenpot (van totaal zevenduizend gulden) wordt uitgegeven in koopcheques die besteed kunnen worden in winkels die lid zijn van de Vereniging Winkelcentrum Vlissingen. Deze zijn herkenbaar aan een sticker op of naast de winkeldeur. De winnaars kunnen de prijzen ophalen in 'De Gulle Gever' Marktstraat 2 (tus sen Oude Markt en Lange Zelke) in Vlissingen. Prijswinnaars: In de Clijverstraat in Vlissingen is sinds 1 januari het elektrotechnisch installatiebedrijf Geko gevestigd. Het bedrijf dat is opgericht door Bert Geense en Martin Koppejan verzorgt de aanleg, pleegt onderhoud en verhelpt storingen van elektrische installatie van telefoonaansluitingen tot krachtcentrales in fabrieken. Geko richt zich vooral op de particuliere- en kleinzakensector. PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans Afgelopen maandag zijn de gemeente Mid delburg, de speelauto- matenbranche en de horeca het eens geworden over het 'gokbeleid' dat vanaf 1 februari in Middel burgse horeca-gele- genheden gevoerd moet worden. De over eenkomst is bindend voor de komende drie jaar. Voor de zevende keer vindt aanstaande zaterdag (13 januari) de landelijke open dag 'Kijk in de horeca' plaats. Zo'n driehon derd bedrijven in het hele land openen dan hun deuren voor publiek. De Walcherse deelnemers presente ren zich tussen 11 en 15 uur in Hotel Arion aan de Vlissingse Bou levard Bankert. LEZERS SCHRIJVEN 15 Oogmeetkundige Gabor Timmerman van Focus Optiek MD toont een klant hoe het apparaat werkt. De machine heeft talrijke voor delen. In een oogwenk - aldus het echtpaar Hulshof - is het beeld vastgelegd, waardoor de juiste stand van de glazen in de bril kan worden berekend. Dat doet een computer, die weer kan worden doorgescha keld met de slijpmachine Waardoor geen enkele fout in kan sluipen. „Het voordeel is dat er nu met honderd procent zekerheid kan worden gesle pen", meldt Dick Hulshof. Hoewel het apparaat voor alle brillen wordt gebruikt helpt het vooral bij de montage van dubbele glazen (bifocaal en multifocaal). Die kunnen nu nauwkeurig in het montuur worden gezet. Voorheen werd handmatig gemeten. Dat had volgens Dick Hulshof het nadeel dat er wel eens een foutje insloop. „De klant merkte dat onder meer doordat hij een kleiner gezichtsveld had bij het lezen. We hebben nu al een aantal mensen kunnen helpen die voortdurend problemen had den en nergens goed konden worden geholpen. Het leuke is trouwens dat de klanten mee kunnen kijken". De hoogte van het apparaat is precies instelbaar. Op een monitor verschijnen de ogen. •Ook als de bril een beetje scheef staat, kan dat onmid dellijk worden gecorrigeerd. Handmatig kon die correctie nooit worden toegepast waar door de pupilafstand nooit met honderd procent zekerheid was vastte stellen. „Ik ben bij voorbeeld groter dan de mees te klanten. Dan kun je ondanks allerlei bewegingen nooit exact op dezelfde hoogte komen. De machine waarmee we hand matig maten stelde je dan op ongeveer in. Soms ging dat dus mis en moesten we de gla zen opnieuw slijpen. Hoewel deze machine het twintig-vou- dige kost van de handmatige machine hoeven we de prijzen niet te verhogen. Onder meer omdat we nu geen correcties meer hoeven toe te passen". Dick Hulshof vervolgt: „Per soonlijk vind ik deze machine een revolutie in de optische wereld. Er kan stomweg geen fout meer worden gemaakt. En dat past weer precies in onze bedrijfsfilosofie. We zijn name lijk onlangs aangesloten bij de organisatie Oogadviseur die zich wil onderscheiden door meer kwaliteit te leveren voor een acceptabele prijs. Die or ganisatie heeft ook in haar doelstelling opgenomen om de klant tijdig door te verwij zen naar de oogarts zonder verder te klungelen". De organisatiecommissie van 't Zand heeft het vroege aan- vangtijdstip van het toernooi gekozen om de deelnemers zo veel mogelijk in actie te laten komen. Bij de senioren is er daarom in tegenstelling tot voorgaan de jaren voor iedereen een tweede enkelspelklasse. Bij de jeugd zijn er verliezers klassen, zodat ook vroeg uit geschakelde spelers nog in actie blijven. Naast de twee enkelspelklas- sen is er de gebruikelijke dubbelspelcategorie. In de hoogste herenklasse is Qutility/MZ speler Wim Weg man de te kloppen man. In deze categorie is de grote vraag hoever het veertienjari ge talent Kalun Yu van dit niveau verwijderd is. Andere concurrenten zijn 't Zand-spelers Jan Henk Bomhof en Riny Kasse en Kloosterzandenaar Pascal Neve (Sar'72). Bij de dames is Naomi Schelfhout (Sar'72) reeks- hoofd nummer één. Het is met concurrentie van Julia Salamony, Astrid Ruiter (bei de van 't Zand) en Susanna Huibregtse (Qutility/MZ) ech ter maar de vraag of ze haar titel van vorig jaar zal kunnen prolongeren. Door zijn enorme verbeeldingskracht was Albert Einstein in staat te ontsnap pen aan het mechanistisch wereldbeeld van Newton. Bij zijn poging een alles omvattende (relativiteits)theorie te ont wikkelen vroeg het genie zich voortdu rend af 'hoe het eruit zou zien om op het eind van een lichtstraal te reizen?' Dit lichtend perspectief gaf hem het vermogen als eerste sterveling de vier de dimensie te verkennen. Er gaan zelfs geruchten dat Einstein ooit eens een uitstapje heeft gemaakt naar de toe komst en dat hij geschrokken weer terug kwam! Een beeld kan soms meer zeggen dan dui zend woorden. Tegelijkertijd kan een beeld dat men heeft van een situatie werken als een gevangenis: zijn we immers niet allen gevangene van onze eigen gedachten? Door een bestaande situatie in een nieuw kader te plaatsen hebben we de macht ons te bevrij den van bepaalde gedachten. Op die manier kunnen openingen worden gevonden voor problemen die in eerste instantie onoplos baar leken. Bovenstaande gedachte kan worden geïllu streerd aan de hand van het volgende, waar gebeurde verhaal: Een groep mensen raakt verdwaald in de Zwitserse Alpen. Door een zware sneeuwstorm zijn ze gestrand in een situatie die uitzichtloos lijkt. Juist op de rand van de wanhoop vindt iemand van de groep in een van zijn zakken een kaart. Geactiveerd door de nieuwe mogelijkheden, verzamelen de mensen hun energie en vinden een weg terug naar de beschaafde wereld. Wat schetst echter hun verbazing bij terugkomst: de kaart was er geen van de Alpen maar van de Pyreneeën! Bovenstaand avontuur laat zien hoe een nieuw beeld en een nieuw begrip van de situ atie de ruimte kan scheppen voor nieuwe ideeën en nieuw handelen. Zonder de kaart zou de groep waarschijnlijk van de kou omgekomen zijn. In zijn boek 'Imaginisatie, de kunst van cre atief management' laat Gareth Morgan zien dat door het gebruik van nieuwe beelden een beter inzicht verkregen kan worden in situ aties welke verandering behoeven. Door op een creatieve manier te kijken in de spiegel kunnen betrokken medewerkers hun gedach ten beeldend weergeven. Neem een onder neming die kampt met een 'communicatie probleem'. Men zou kunnen vragen aan de medewerkers hun collega's te omschrijven aan de hand van beelden uit het dierenrijk. Zo wordt het mogelijk gemaakt op een krach tige manier duidelijk te maken hoe men elkaar ziet. De afdeling verantwoordelijk voor de ontwikkeling van nieuwe produkten zou den hun collega's van de verkoopafdeling bijvoorbeeld kunnen omschrijven als 'pau wen' (allemaal show en geen inhoud) of als 'pinguins' (ze zien er goed uit maar zijn niet bijster intelligent). De afdeling verkoop kan hun collega's verantwoordelijk voor de pro ductontwikkeling bijvoorbeeld omschrijven als 'muilezels' (ze zijn koppig en werken altijd tegen) of als 'kamelen' (ze hebben oogklep pen op en zijn niet bereid om alternatieve routes te zoeken). Door 'in de spiegel te kij ken' en onszelf te zien zowel met eigen ogen als met die van anderen krijgen we de kans om krachtige nieuwe mogelijkheden te ima- giniseren. Welk beeld (lees: dier) komt in u op als u denkt aan uw chef? Het van dichtbij bekijken van de jonge, springerige, wol len lammetjes kan weer tijdens de open dagen in de Schaapskooi te Heinkenzand. Wie het jonge kroost wil bewonderen kan op kraamvisite komen. Omdat het een beetje feest is worden kinderen tijdens de open dagen getrakteerd op beschuit met muisjes. De herders geven tekst en uit leg in de stal en de open dagen zijn daarom dan ook een ideale gelegenheid voor het publiek om de kudde eens van dichtbij te bekijken. De open dagen zijn op zater dag en zondag 's middags van 13 tot 16.30 uur. De dagen worden gehouden op 13 en 14, 20 en 21 en 27 en 28 januari. De Vereniging Winkelcentrum Vlissingen is de enige grote winkeliersvereniging in Vlis singen. Zowel ondernemingen het detailhandels- als het groot winkelbedrijf zijn daarbij aan gesloten. Behalve de Einde- jaarsaktie organiseert deze vereniging ook de jaarlijkse 'Ruyterfeesten' en de zomere- venementen. Eerste prijs: lotnummer 176136, koopcheque ter waarde van duizend gulden Tweede prijs: lotnummer 275274, koopcheque ter waarde van zevenhonderd vijftig gulden Derde prijs: lotnummer 153756, een koopcheque ter waarde van vijfhonderd gul den Vierde prijs: lotnummer 151802, een koopcheque ter waarde van tweehonderd vijftig gulden Vijfde prijs: lotnmmer 126535, een koopcheque ter waarde van tweehonderd gulden Zesde prijs: lotnummer 069412, een koopcheque ter waarde van tweehonderd gulden Zevende- prijs: lotnummer 146455, een koopcheque ter waarde van tweehonderd gulden Achtste prijs: lotnummer 175733, een koopcheque ter waarde van tweehonderd gulden. Overige prijzen: koopche ques ter waarde van vijftig gulden zijn gevallen op lot nummers: 052129, 053293, 053325, 054030, 055255, 055386, 055431, 055812, 056500, 057360, 063585, 064262, 064396, 064501, 064950, 066329, 066847, 066867, 067002, 068244, 072066, 073924, 075594, 075873, 076305, 076483, 076948, 077227, 077649, 077684, 117461, 118110, 118948, 120293, 121375, 121761, 123712, 125674, 127269, 127903, 129185, 129312, 145345, 145347, 147677, 152602, 153091, 153324, 153603, 153936, 154059, 168569, 170526, 171985, 172828, 175063, 175197, 175649, 234181, 235153, 235154, 235326, 244143, 244354, 244413, 274098, 275007, 275526, 276662, 278783, 279672, 281075, 283472 en 284161. Tot het einde van het vorige jaar waren Geense en Koppe jan allebei nog werkzaam voor een baas. „De laatste acht jaar hebben we al samen gewerkt en ik heb al vanaf mijn zestien de plannen om een eigen bedrijf te beginnen", vertelt Geense. Op 2 januari opende Geense en Koppejan de deu ren van elektrotechnisch in stallatiebedrijf Geko in de Clij verstraat. Koppejan: „We dachten het moet er nu maar eens van komen". Het kersverse bedrijf heeft volgens de twee com pagnons al direct een goede start gemaakt. Geense: „We zitten al bijna de hele maand januari vol, wat natuurlijk niet betekend dat er geen kleine klusjes meer tussendoor kun nen". Het werkgebied van elektro technisch installatiebedrijf Geko bestaat vooral uit de par ticuliere- en kleinzakensector. Koppejan: „We gaan tot aan de stekker. We repareren dus geen televisies en zo maar leg gen bijvoorbeeld huistele foons aan of zorgen voor een compleet nieuwe bedrading bij de renovatie van een woning, leggen alarminstalla ties in winkels aan en meer van dat soort klussen". Sterke troef van hun bedrijf is volgens Geense en Koppejan dat ze klantgericht werken. „Als we bijvoorbeeld de bedrading van een woning verzorgen dan wordt alles eerst goed doorge sproken en wijzen we de klan ten op de mogelijkheden. Ook in de elektriciteitswereld zijn modes en trends terwijl veel mensen denken dat er niets anders bestaat dan de stan daard lichtknopjes die je in negen van de tien huizen tegenkomt. Er is nu zelfs Lion- king schakelmateriaal wat leuk is voor een kinderkamer". Geko vervaardigd zelf bouwte keningen alvorens wordt begonnen aan de klus. Met de klant wordt alles goed doorge nomen zodat die niet voor onaangename komt te staan. verassingen Zal 1996 voor u een gelukkig jaar worden? Zeker weten doet u dat niet. Maar mensen verschillen in de mate waarin ze daar zelf invloed op denken te hebben. Sommige mensen gaan ervan uit, dat hun geluk prak tisch helemaal door factoren buiten henzelf bepaald wordt. Geluk is in hun ogen vooral afhankelijk van de omstandigheden waarin ze verkeren: materiële welvaart, een goede gezondheid, weinig tegenslagen en vooral... veel meevallers, om maar enkele zaken te noemen. Ze hebben het gevoel dat hun leven door externe krachten bestuurd wordt. In de psychologie spreken we dan van een externe gerichtheid of 'externe locus of control'. Daartegenover staan mensen die sterk het gevoel hebben zelf invloed te kunnen uitoe fenen op hun persoonlijke geluk. Ze gaan ervan uit dat ze vooral zélf bepalen hoe ze hun leven leiden, en belangrijker nog, of ze zich daarbij gelukkig voelen. In psychologi sche termen is er sprake van een interne gerichtheid of 'interne locus of control'. Mensen met een externe gerichtheid kunnen alleen maar hopen dat het lot hen gunstig gezind is. Ze ervaren zichzelf als speelbal van de omstandigheden, en moeten maar wen sen dat de sterren in 1996 gunstig zullen staan. Zelf werken aan een gelukkig jaar is er niet bij. Een gelukkig 1996 is voor hen vooral een wens. Mensen met een interne gericht heid daarentegen gaan ervan uit dat ze zélf de sleutel voor een gelukkig leven in handen hebben. Niet de omstandigheden bepalen hoe ze zich zullen voelen, maar dat doen zij zelf. Voor hen is een gelukkig 1996 vooral een opgave of een voornemen. Laten we redelijk zijn, waarschijnlijk hebben beiden wel voor een deel gelijk. Uw geluk is zowel afhankelijk van omstandigheden als ook van uw eigen opstelling. De moeilijkheid is echter dat u omstandigheden nauwelijks zelf in de hand heeft. Wat er in 1996 gaat gebeuren is vooral een kwestie van koffiedik-kijkerij. U kunt wel zelf bepalen hoe u met die omstandigheden zult omgaan. Als er tegenslagen zijn kunt u bij de pakken neer gaan zitten. U kunt deze ook als een uitdaging ervaren; als een uitdaging om uit iets negatiefs toch weer iets positiefs te halen. Ofschoon er dus voor beide standpun ten wel iets te zeggen is, voelt het plezieriger om te leven vanuit het idee dat u zelf uw eigen geluk kunt beïnvloeden. U creëert een uitdaging, een taak voor uzelf. U maakt van 1996 een project, namelijk het voornemen om er zelf een gelukkig jaar van te maken. Als u de keuze wilt maken om zelf om zelf actief een bijdrage te leveren aan een geluk kig 1996 dan kunnen de volgende tien richt lijnen u daarbij helpen: Stel anderen niet verantwoordelijk voor uw geluk, maar neem er zelf verantwoordelijk heid voor. Ofschoon u niet helemaal zelf uw leven in eigen hand heeft, heeft u wel sturingsmogelijkheden. Geef uzelf toestemming om uw persoonlij ke geluk te vergroten, zelfs al gaat dit soms ten koste van het geluk van anderen. Niet dat u daarmee moet overstappen op een ongezond egoïsme. Een gezonde zelfinte- resse is echter een belangrijk ingrediënt voor een gelukkig leven. Doe dingen die u plezier en voldoening geven op de korte termijn. Stel uw plezier tjes niet almaar uit maar verdeel ze even wichtig over uw dagen. Doe dingen voor anderen in de gemeen schap zonder daarvoor direct iets terug te verwachten. Dat voorkomt een hoop frus traties. Besef dat u voor langere termijn doelen op korte termijn ongemak moet ervaren. Een gelukkig leven vraagt enkele korte termijn investeringen, die op de langere termijn hun rendement zullen geven. Accepteer de onvolkomenheden van ande re mensen. Niemand is volmaakt, dus ver wacht eis niet van mensen dat ze zich altijd perfect eerlijk zullen gedragen. Vat dingen niet te persoonlijk op. Voel u niet onmiddellijk aangevallen als mensen kritiek leveren op uw handelwijze. Afwijzing van uw gedrag hoeft niet nood zakelijk te betekenen afwijzing van uw per soon. Neem verantwoorde risico's. Een leven zonder risico's is saai, heeft weinig uitda ging. Verantwoorde risico's kunnen uw leven tot een uitdaging maken. Hecht niet teveel waarde aan wat anderen over u en uw handelwijze denken. Maak u niet tot de slaaf van andermans oordeel. Verander het onacceptabele en accepteer het onveranderbare. In cafés en restaurants mogen hooguit twee (geld uitbetalen de) gokkasten of behendig heidsautomaten (dat zijn videospelletjes of flipperkas ten) staan. Wie een kantine waar een bar is of een cafetaria bezoekt zal er hooguit één gokkast en één behendigheidsspel aan mogen treffen. Op plaatsen die gericht zijn op jongeren onder de zestien jaar, zoals sportkantines, dorps- en buurthuizen, video theken en jeugdhonken mogen geen kansspelautoma ten meer staan. Behendigheidsspellen (maxi maal twee) zijn daar wel toe gestaan. Bert Geense (links) en Martin Koppejan van het gloed nieuwe elektrotechnisch installatiebedrijf Geko. Het doel van de open dag is om met name jongeren en werkzoekenden te informeren over de arbeidsmogelijkheden binnen de horeca. Tijdens deze dag worden er allerhande demonstraties ge geven. Er is ook volop gele genheid om zelf iets te doen, zoals flensjes bakken, maken van garneringen, het leren van verschillende snijtoepassin- gen en het vouwen van servet ten. Onder de deelnemers bevinden zich allerlei horeca ondernemers: hotels, restau rants, café's, fastfoodbedrijven enz. Naast vijftien Walcherse bedrijven zijn ook een zestal toeleveranciers aanwezig. Ook zijn er mensen van het Arbeidsbureau om bezoekers te informeren over verschillen de personeelsvoorzienings projecten die zij samen met het Onderwijscentrum Horeca hebben voor werkzoekenden. Restaurant Het Groot Paradijs (Middelburg) doet niet mee aan de gezamenlijke open dag, maar houdt op 13 januari open dag in eigen huis. Ongeveer vijf jaar woon ik nu in Vlissingen en lees altijd Walchers Plat. Naar aanleiding van het versje van M. Koole-de Priester (Lezers Schrijven in de Faam/Vlissinger van 3 januari) schrijf ik dit briefje. Ik ben geboren in de Ant werpse Kempen en daar gaan de kinderen op oude jaarsdag 'nieuwjaar zingen', huis aan huis met de door moeder genaaide beurs om de hals. Ze zingen voor iede re deur een liedje (de beste wensen aanbiedend) in de hoop iets te krijgen. Vroeger waren dat koekjes (mopjes), noten, appels, bij rijker volk of winkeliers appelsienen, nu zijn het franken of snoep. Eén van die liedjes klonk zo: Nieuwjaarke zoete geef mij me nieuwe hoed, mijn ouwe is versleten, ons moeder mag het niet weten ons vader heeft zijn geld op de rooster geteld. Nu, een hoed is wel geen rok en tussen pa en ma lag het misschien ook wel wat anders, maar overeenkomst is er wel. In ieder geval ga ik nu toch mijn oude (met uit sterven bedreigde) nieuw jaarsliedjes opschrijven, want ze zijn aan het verdwij nen. Je moet maar in een andere streek leven, dan valt het pas op. Bedankt voor Walchers Plat en veel (woord)succes in 1996. Maria Kerstens Westerzicht 637 Vlissingen In cafés en restaurants mogen maximaal twee kansspel automaten staan. FOTO: ANDA VAN RIET.

de Faam | 1996 | | pagina 15