axel Sleeptrend slaapcombinaties .Pak de winst van de keukenzaak in uw eisen portemonnee: ,n\e^ „i U koopt bij ons buiten alle keukenzaken om, direkt af fabriek! WERVELENDE maam SPECTACULAIRE ACTIES COi ALLE KEUKENZAKEN!!! ETNA, PELGRIM, BOSCH, EN MIEl Duizend jaar Walcheren te boek gesteld BESTELBON 0570^671501 uuaterschap uualcheren Ga nu naar Pot in Axel en profiteer tijdens de uitverkoop van het enorme voordeel voor de allermooiste meubelen! open van 13.00- 18.00 uur zeeuws-vlaanderen Verstelbare combinatie Bijpassende achter wand en nachtkastjes. Nu 500,- Waterbed 4 seizoenen wollen dekbed Boxspring Eind deze week komt er een eind aan de eeu wenlange en kleurrijke geschiedenis van het waterschap Walcheren. Dit waterschap wordt opgeheven vanwege de fusie met andere Zeeuwse waterschappen. Het nieuwe water schap Zeeuwse Eilanden is gevestigd in Goes. In Middelburg blijft een nevenvestiging: het dis trictskantoor Walcheren/Noord-Beveland. Een tijdperk wordt afgesloten en dat kun je niet beter doen dan door dat tijdperk in een aantrek kelijk boek vast te leggen. Voor breed publiek Voordeel bij intekening DE FAAM - DE VLISSINGER Pot steekt zijn enojme kortingen niet onder stoelen ofbanken Alle beroemde meubelmerken onder één dak. Elke dag geopend tot 18.00 uur. Tel. 0115-562010. Sie Matic keukenstudio 1e verdieping. Slaapkamerafdeling 2500 m2. Compleet: 140 x 200 voor 895,- 160 x 200 voor 950,- 180 x 200 voor 995,- Indusief bodems en matrassen Volledig gestabiliseerd Compleet: Vanaf: 995," 140/200 van 289,- voor 189, van 449,- voor ƒ298, kompleet met bovenmatras: 80 x 200 voor 650,- 90 x200 voor 695,- 140 x 200 voor 1195,- Wijngaardstraat 49 tel. 0113 -221852 ER ZIJN AL MEER DAN 25 SLEEPTREND WATERBEDSPECIAALZAKEN IN NEDERLAND Woensdag 27 december 1995 'Duizend jaar Walcheren - over gelanden, heren en geschot, over binnen- en buitenbeheer' is een boek waar al jaren op gewacht wordt. Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en het water schap Walcheren brengen het samen uit. Alles wat op Wal cheren aan de waterschapsfu sie voorafging is nu op schrift gesteld. Dat gebeurt wel in hoofdlijnen, want het is geen wetenschappelijk boek, maar een uitgave voor een breed publiek. Alleen daarom al zijn er vele illustraties en kaarten opgenomen, zowel in zwart wit als in kleur. 'Duizend jaar Walcheren' beschrijft meer dan alleen waterschapszorg. De werk zaamheden van het water schap kwamen voort uit een strijd om lijfsbehoud van allen die op Walcheren woonden. Dit voormalige eiland stond tot ver in onze eeuw bijna elke winter gedeeltelijk onder water en werd heel wat keren geteisterd door overstromin gen. Het boek besteedt ruim aandacht aan zaken die voor het leven op Walcheren van belang zijn geweest: de bodemgesteldheid, de bewo ning, de organisatie van het Walchers bestuur, de zorg voor dijken en afwatering. Daarmee beschrijft het boek het buitenbeheer (getij, dui nen, dijken, paalhoofden), het binnenheer (de afwatering via sloten en gemalen), de belas ting die dit alles mogelijk maakte (dijkgeschot) en de relatie tussen 'heren en gelan den'. Ook wordt een groot aan tal specifieke onderwerpen en gebeurtenissen beschreven: de opstand der gelanden in 1656, de malafide griffier Par ker, de huisvesting van het waterschap door de eeuwen heen, de stichting van het gemaal Boreel en de Westkap- pelse dijkwerkers. 'Duizend jaar Walcheren' is zo'n veelzijdig boek, dat het niet door één auteur te schrij ven valt. Daarom is aan ver schillende specialisten om een bijdrage gevraagd: Ad Been hakker, Peter Henderikx, Leo Hollestelle, Aad de Klerk, Hein Kluiver, Laurens Priester en Jan Zwemer. Zij konden ondermeer putten uit het rijke archief van de Polder Walche ren. De redactie heeft de bij dragen van de verschillende schrijvers goed op elkaar afge stemd, zodat het boek een bij na complete geschiedenis van het waterschap biedt. 'Duizend jaar Walcheren' telt omstreeks 240 bladzijden en is prachtig ingebonden. Het zal in maart 1996 verschijnen en is dan voor 65,- te koop in de boekhandel. Wanneer u echter nu intekent, is het boek voor 52,50 uw eigendom. In dat Ook het niet-aflatende werk aan de kwetsbare kust bij Westkapelle komt in 'Duizend jaar Walcheren' uitgebreid aan bod. Op de foto: werk aan de dijk in 1949. Jan Zwemer beschrijft in 'Duizend jaar Walcheren' onder meer de geschiedenis van het gemaal Boreel te Middel burg. Er moesten een handtekeningenactie en een kritisch artikel in de Nieuwe Rotterdamsche Courant aan te pas komen voor in 1928 met de bouw van het gemaal begon nen werd. Daarvoor waren vele boeren in het Walcherse middengebied regelmatig de dupe van slechte oogsten als gevolg van te hoge waterstand. Foto: interieur van Boreel. geval moet u wel het boek ophalen bij het Zeeuws Genootschap in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Leden van het Zeeuws Ge nootschap (incl. werkgroep Historie en Archeologie), de Heemkundige Kring Walche ren, de Vrienden van het Ste delijk Museum en Gemeente archiefvan Vlissingen, kunnen het boek zelfs voor 45,- aan schaffen (ook exclusief ver zendkosten). Intekening tegen genoemde lagere prijzen is slechts mogelijk door onder staande bon vóór 1 februari 1996 ondertekend in te zenden onder gelijktijdige overmaking van het vereiste bedrag op postbanknummer 2830145 t.n.v. het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen te Middelburg. Onmiddel lijk na verschijnen krijgt u bericht waar en wanneer u het boek kunt afhalen. Zij die het werk thuisbezorgd willen krij gen (in een stevige kartonnen doos), dienen het over te maken bedrag te verhogen met 10,-verzendkosten. Ondergetekende, Naam: Adres: Postcode: woonplaats: bestelt hierbijex. 'Duizend jaar Walcheren'. Hij/zij heeft een bedrag van overgemaakt op postbankrekening 2830145 van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg. Hij/zij verklaart lid te zijn van: O het Zeeuws Genootschap O de werkgroep Historie en Archeologie van het Z.G. O de Heemkundige Kring Walcheren O de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum en Gemeentearchief Vlissingen Hij/zij zal O na bericht van verschijning het boek zelf ophalen O het boek graag thuisgestuurd krijgen. Plaats en datum: Handtekening: Stuur deze bon naar: Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Antwoordnummer 625, 4310 WB Middelburg. Een postzegel is niet nodig. UROPESE KEUKENMAT

de Faam | 1995 | | pagina 6