5JAARGORDON zonder Humphrey" Blijdorp houdt geen winterslaap Win het Waku Waku spel Rob de Hlijs toont z'n ware gezicht op zijn nieuwe cd QQ/L belooft een schitterend I O jaar te worden voor Gor don. Een jubileumjaar ook. Het is immers alweer vijfjaar geleden dat de blonde zanger wekenlang de hitlijsten aanvoerde met het inmiddels klassieke Kon Ik Maar Even Bij Je Zijn. En nu gooit hij weer hoge ogen met zijn Nederlandstalige vertolking van CELINE DION's Pour Que Tu mAimes Encore. 14 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 27 december 1995 De muziek van Johan Strauss is feestmuziek bij uitstek. Zo kon het gebeuren dat het kantoor van deze krant in een kolkende balzaal veranderde toen Wiener Melange opge zet werd. André Rieu's vorige album, Strauss Co, verpletterde veel records: het werd zeven keer platina en bezette negentien weken lang de eerste plaats van de Album Top 100. Strauss Party, een medley van beroemde Strauss- melodieën Radetzkymarsch Fliegermarsch en Cancanis de eerste single van het nieuwe album. Naast bekende walsen komen ook zigeuner- melodiën aan bod op dit geva rieerde album. Sinds jaar en dag staat hij bekend als all-rounder in de theaterwe reld: Rob Jans zen presenteerde in november zijn nieuwste album Wie ben jij? Volgens Rob zelf betreft het hier een cd met ouderwets 'mooie muziek'. Het album bevat inderdaad prachtige vertalingen van grootheden in de popmuziek als Phil Collins en Cliff Richard. De muziek zal ook live te bewonderen zijn in 1996 als Rob weer stait met zijn succesvolle theatertour. Twintig jaar gele den alweer werd Lee Towers ont dekt door Willem Duys. Om dit feit te vieren werd in december de cd Jubilee uitgebracht. Op het album staan songs die in de voorgaande Ahoy' shows werden vertolkt. Vaste bezoe kers van de concerten weten dat het gevoelige Mr. Bojangles en het swin gende Mac Arthur Park de hoogtepun ten van zo'n avond vormen. De num mers zijn nu voor het eerst door Towers op cd gezet en vormen een goed overzicht van zijn afwisselende repertoire. Over twee jaar viert Ruth Jacott al weer haar twintigjarig bestaan als professio neel zangeres. De grote doorbraak kwam echter pas toen ze in 1993 een zesde plaats op het Eurovisie Song festival scoorde. Vanaf dat moment zingt Ruth Nederlandstalig, en hoe! Haar vorige cd Hou Me Vast is inmid dels goed voor dubbelplatina (200.000 exemplaren) en haar nieuwe album Geheimen belooft nog meer records te zullen breken. Er staat ook weer een nummer van haar vriend Humphrey Campbell op. Hoe belangrijk is hij voor Ruth? "Heel belangrijk. Zonder Humphrey is er geen Ruth Jacott. Mensen realiseren zich dat vaak niet, maar Humphrey is echt alles voor me. Privé uiteraard, maar ook in mijn werk. Hij bemoeit zich overal mee. En dat is maar goed ook. Hij is muzikaal veel beter onder legd dan ik en kan de dingen die ik met een nummer voel of wil vertalen naar de muzikanten en de technici. Wat dat betreft zijn we echt een team. Trouwens deze hele cd is een produkt van teamwork. Ik ben niet zo iemand die echt op haar strepen gaat staan; zo van 'wat ik wil dat gebeurt'. Ik werk graag samen met mensen." Zingt ze daarom ook graag duetten, zoals onlangs nog met Gerard Joling? "Klopt. Op de nieuwe cd van Gerard Joling zing ik samen met hem het duet Pluk De Dag. En onlangs heb ik ook You've Got A Friend opgenomen met René Froger en Marco Borsato. Ik vind dat heel erg leuk om te doen, maar moet eerlijk zeggen dat ik wel bewust uitkies met wie ik samen wil zingen. En met Paul De Leeuw natuurlijk, maar dat die combinatie werkt heeft ieder een al gehoord." Met haar nieuwe cd Geheimen levert Ruth Jacott voor de derde keer een prachtig produkt in de Nederlandse taal af. Onze meest succesvolle zangeres van dit moment kiest definitief voor haar solocarrière. En daar kunnen we nog wat van verwachten, want zoals Ruth ons zelf op de eerste single van haar cd toevertrouwt: Ik ga door. Vdn marktkoopman op de Amsterdamse Cuyp tot wereldberoemd in eigen land. Als iemand heeft aan getoond dat zo'n sprookje ook bij ons mogelijk is, is het Gordon wel. Vijfjaar aan de top! "Ik ben heel trots op het succes van Omdat Ik Zo Van Je Hou. Want geloof me, het is in Nederland best moeilijk om steeds maar weer te scoren. Bij elke plaat moetje weer knokken. Tot nu toe mag ik niet klagen, maar daar doe ik dan ook mijn uiterste best voor," aldus een tevreden Gordon. Tussen zijn debuuthit en zijn laatste klapper is er enorm veel gebeurd met de Amsterdammer. Zijn eerste album werd goud en hij werd gelauwerd met de Zilveren Harp, de eervolle onder scheiding van de Stichting Conamus. Op zijn tweede cd, Alles Wat Ik Ben bespeurden de kenners al een flirt met het Amerikaanse repertoire. Soul-, R&B- en gospelnummers klinken bijna onhollands, ook al zingt Gordon alle liedjes in onze eigen taal. Maar op album nummer drie heeft hij de (tijde lijke) overstap gemaakt naar Engelstalige nummers. En met succes, want Now Is The Time stond maan denlang in de album Top 100. Bijgestaan door een heus gospelkoor swingt Gordon de cd af. "De cd heeft het ook goed gedaan in andere landen, waaronder Duitsland en Saoedi Arabië. Ik heb Miracle gezongen in Linda de Mol's programma Traumhochzeit en begin 1996 geef ik een concert in Saoedi Arabië. Heel spannend!" Natuurlijk komt er in het jubileumjaar weer een heerlijke Gordon-cd, gepro duceerd door GERARD STELLAARD. Hierop keert hij terug naar het Nederlandstalige lied. "Het wordt een lekker ouderwets Gordon-album met een eigentijdse beat. De titel van het album is al bekend: Kijk Niet Meer Om. Het is de bedoeling dat het in februari van het volgende jaar in de winkels ligt. De gelijknamige single komt al eerder uit. En geloof me, het wordt een prachtalbum." al jaren bekend. En toch is het de Brabantse zanger tot op heden niet gelukt om definitief door te breken bij het grote publiek. Wie weet brengt zijn vierde cd Wie Ben Jij daar verandering in. De 38-jarige all-rounder Rob Janszen was jarenlang de spil van het revuege zelschap Pluche Plastic, kreeg vijftien jaar geleden de Zilveren Harp, deed drie jaar geleden mee aan het Nationaal Songfestival en lanceerde enkele weken geleden zijn vierde cd. Rob Janszen is er blij mee, zoals hij dat ook was toen zijn vorige cd's ten doop werden gehouden. "Maar," zegt hij in de kleedkamer van het Utrechtse Jacobi Theater waar hij uit handen van Jemey Kaagman zojuist het eerst exem plaar van zijn geesteskind Wie Ben Ik heeft ontvangen, "deze keer is het toch anders. Zonder ook maar iets tekort te doen aan de cd's die ik in het verleden heb gemaakt, past deze nieuwe cd toch het beste bij me. Ik zing er liedjes op die wereldartiesten al eerder op de plaat hebben gezet, 't Zijn die num mers, die nooit hits zijn geweest en toch zijn opgevallen. Ze zijn van prach tige Nederlandse teksten voorzien. Op deze cd hoor je me zoals ik ben en zoals ik me voel. Ik ben over dit project honderd procent tevreden. Natuurlijk hoop ik op succes. Niet alleen voor mezelf, maar misschien nog wel meer voor de mensen die betrokken zijn geweest bij de realisatie van deze cd en voor de mensen die al zo lang in me geloven. Mijn gevoel zegt dat het nu moet lukken," aldus de zanger. "Ik weet ook dat ik zo'n hit nodig heb om nu definitief door te breken bij het grote publiek. Het zou geweldig zijn als dat met een van deze nieuwe liedjes zou gebeuren." Op zijn nieuwe cd keert Rob de Nijs terug naar de basis: de rock 'n roll die hij al maakte nog voor hij zijn allereerste plaat opnam. "De fans hoeven niet bang te zijn dat ze de Rob de Nijs 'nieuwe stijl' niet zul len herkennen," zegt hij. De Nijs blijft altijd De Nijs. Op de cd, die weer hele maal samen met zijn eigen band Pur Sang is gemaakt, staan naast rock nummers ook weer een aantal mooie ballads. Allemaal Nederlandstalig en op één nummer na allemaal voorzien van teksten van levensgezellin Belinda Meuldijk. "Belinda heeft natuurlijk altijd al prachtige teksten geschreven, maar ook zij heeft nu gezegd: ik pas me niet meer aan. We zeggen gewoon wat we zeggen willen in ónze woor den. Zonder te denken: 'Als de mensen daar maar niet van schrikken'. Wat we nu maken gaat over volwassen onderwerpen. Maar dat wil niet zeg gen dat de jongeren afhaken. Inte gendeel. Muziek is universeel." Of je nu jong bent of oud: we kunnen ei' allemaal live van gaan genieten. Vanaf februari gaat de zanger het land in. Want na vijfendertig jaar vindt Rob de Nijs dat nog steeds het allerleukste wat er is. In theater- en muziekkringen zijn de kwaliteiten van ROB JANSZEN Veel mensen denken dat dierentuinen in deze donkere maanden weinig te bieden hebben omdat flora en fauna door koning Winter worden afgeschrikt. De bomen verlie zen hun bladeren, sommige dieren verzinken in een win terslaap en trekvogels vliegen naar het zuiden om de kou te ontvluchten. Maar dat betekent niet dat de dierentuin gesloten is. Integendeel, veel dieren zijn juist op hun mooist in de winter. Bovendien organiseren de Nederland se dierenparken tal van leerzame activiteiten in hun winter- programma's. Een dierentuin is geen pretpark. Niet dat je er geen pret kunt heb ben, maar een dierentuin bestaat niet louter uit attracties die al leen maar dienst doen wanneer de zon hoog aan de hemel staat en het publiek en masse geniet van soft ijs en koele dranken. Nee, de meeste dieren zijn het hele jaar door actief en dus ook in de winter. Heel leuk aan de winterse die rentuin is bijvoorbeeld dat die ren er, net als bloemen en plan ten, heel anders uit kunnen zien. Dat te maken met de oorspron kelijke leefomgeving van het dier. Dieren uit gebieden met kli maatwisselingen hebben tijdens de evolutie een systeem ontwik keld waarmee het lichaam zich aanpast aan temperatuurwisse lingen. Neem nou bijvoorbeeld de Amoerpanter. Dit dier is niet alleen prachtig maar ook nog eens krachtig en machtig. Deze panter verliest in het voorjaar zijn vacht waardoor hij aanmer kelijk valer en dunner lijkt. Pas wanneer het koud wordt, trekt hij weer zijn prachtige dikke jas aan. Hetzelfde geldt eigenlijk voor de wolf, de kameel en vele andere diersoorten. Er zijn ook dieren die met de wisseling van het jaargetijde to taal van gedaante verwisselen. Zo zijn de hermelijn, de poolvos en de sneeuwhoen in de winter sneeuwwit. Met dit camouflage pak kunnen ze in de winter ja gen zonder op te vallen. In de zomer hebben ze een bruine vacht of veren. Het geeft nog maar eens aan dat het dierenrijk er in de winter heel anders kan uitzien. Het zijn wetenswaadig- heden waarover de dierentuinen in deze tijd van het jaar veel kunnen vertellen. Diergaarde Blijdorp De stad met 's werelds grootste haven kan vele zeldzame en be dreigde diersoorten van over de hele wereld tonen. Wat echter minder bekend is, is dat de Dier gaarde Blijdorp sterk in bewe ging is. De afgelopen jaren heeft de 'Rotterdam Zoo' veel veran Ook in de winter is er veel te beleven in de dierentuin. deringen doorgemaakt. Zo zijn tralies verdrongen door na tuurlijke afscheidingen. De die ren leven in een zo natuurlijk mogelijke omgeving; hun bio toop. Dit kan een grot zijn, een moeras, een steppe of een tro pisch bos. Blijdorp toont aan dat voor een dagje dierentuin de zon niet hoeft te schijnen. Ook op be wolkte en regenachtige winter dagen is er veel te aanschouwen op deze permanente, 'levende' tentoonstelling over het dieren rijk. Zo is door het hele jaar heen het donkere vleermuisgrot een spannend, maar vooral ook leer zaam, onderdeel van de dieren tuin. Het overdekte Rivièrahal-com- plex herbergt een grote variatie aan zoet- en zoutwatervissen, reptielen, amfibieën, vogels en tropische planten. Tevens zijn de binnen verblijven van de mens apen en de onderkomens van de giraffen te vinden. Ook in de winter worden er ondermeer go rilla's en orang-oetans geboren. Maar ook het gedeeltelijk over dekte tropische bos is een be zoek meer dan waard. I lier leeft een grote kudde olifanten, neus hoorns en tapirs tussen het tropi sche groen. Het is er warm en er valt zelfs af en toe een regenbui. Kinderen kunnen zich uitleven in de Kiboko Kinderjungle of een ritje maken in de jungle Express. Wie meer wil weten over het werk in de dierentuin, kan de komende maanden goed terecht in Blijdorp. Van september tot en met mei verzorgt Blijdorp rond leidingen 'achter de schermen' op zaterdagen en woensdagmid dagen. Gezien de grote interesse hiervoor is vroegtijdige reserve ring noodzakelijk. Speel het spel Wie zich wil voorbereiden op een winters bezoekje aan Blij dorp zou eigenlijk eerst het Wa- ku Waku spel moeten spelen. Waku Waku is een boeiend ge zelschapsspel met een bonte ver zameling dieren in de hoofdrol. Bekend van het gelijknamige KRO-televisieprogramma is Wa ku Waku nu ook in spelvorm verkrijgbaar. Wat is er nou leu ker dan de lange donkere dagen rond kerst te vullen met een gezellig spel waar je ook nog eens wat van opsteekt. Wie weet bijvoorbeeld of marmotten ook in de zomer hamsteren om in de winter te overleven? Of wat dacht je van de vragen: 'Spinnen leeuwen ook' en 'Zijn luiaards nou wel of niet aartslui'. Het Waku Waku spel stelt op een humoristische manier de vragen aan de spelers. Het spel bevat een VHS video band, vraag- en antwoordkaar ten, een dobbelsteen, een oer woudspelbord en fiches met zowel vrolijke als sippe aapjes. Op de kaarten en de videoband staan vragen over het dierenrijk, ingedeeld in makkelijke (mie ren), middel (uilen) en moeilijke (olifanten) vragen. Bij een goed antwoord mag een aapfiche wor den getrokken. Het kan zowel de vrolijke als de sippe aap zijn. De speler die als eerste bij elk van zijn drie dieren (mier, uil en olifant) op het spelbord twee vrolijke aapjes heeft aangelegd, wint het spel. Zet de onderstreepte letters in dit artikel achter elkaar. Schrijf het ge vormde xooord op een (briefkaart en stuur die naar: KSPRI VFE. Postbus 1490, 3800 BL AMERSFOORT. Elke inzender onh<angt een ivaarde- bon waarmee kopers van het Waku Waku spel bij de speelgoedkeien Bart Smit het Waku Waku aapje gratis in ontvangst kunnen nemen. Onder de winnaars verloot de redactie tien Waku Waku spellen. Zorg ervoor dat u op de briefkaart ook de naam van onze krant vermeldt.

de Faam | 1995 | | pagina 14