Doopsgezinden vieren vijfhonderdste geboortejaar Menno Simons Beroerte? Bel 06-11 'Het is nu niet meer zo uitzichtloos' Activiteiten Menno Simons vijfhonderdviering 'Je komt er nooit meer echt bovenop' 1496-1996 NEDERLANDSE SPECIALISTEN DOEN OPROEP: De doopsgezinden vieren in 1996 het vijfhon derdste geboortejaar van hun leidsman, de Nederlandse hervormer Menno Simons. Naar hem heten de doopsgezinden wereldwijd men nonieten. Er zijn nu ongeveer een miljoen doopsgezinden, waarvan de meesten in Noord- Amerika en Afrika wonen. In Nederland telt de 'doopsgezinde broederschap' ongeveer vijftien duizend leden. Dit zijn alleen volwassenen, want de geloofsgemeenschap kent geen kinder doop. ADS Oecumene Navolging Gewetensbezwaren NEUROLOOG DRS. P.J.M. RAEDTS: „Deze ontdekking is een goede stap vooruit". Aldus neuroloog drs. P.J.M. Raedts (51) van het Elkerliek Ziekenhuis in Helmond over de ont dekking dat toediening van het geneesmiddel piracetam (of nootropil) direct na een hersenin farct blijvende schade waarschijnlijk kan voor komen. Voorlichting Vrouwen Jongeren Het blijkt faliekant ver keerd om bij een beroerte rustig af te wachten tot de vol gende dag. Veel te vaak is 'even afwach ten tot morgen' omge slagen in blijvende invaliditeit. Voor het eerst, eigenlijk sinds een paar weken, neemt de neurologie internationaal één en hetzelfde standpunt in. Zes uur Cijfers Medicatie Praktijk Dramatisch Open Naar ziekenhuis Snel handelen Woensdag 27 december 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Hoewel de hoofdkenmerken hetzelfde zijn, bestaan er tus sen diverse doopsgezinde broederschappen in de wereld onderlinge verschillen. Zo zijn sommige broederschappen rechtzinnig en van de wereld afgekeerd en andere meer vrij zinnig en in de wereld staand. Deze verschillen zijn voor een belangrijk deel te verklaren uit de eigen geschiedenis. Nadat de beweging in 1525 in Zwitersland is ontstaan, ont wikkelen zich spoedig twee hoofdgroepen: de Zwitsers en Zuid-Duitsers èn de Nederlan ders en de Noord-Duitsers. In ruil voor godsdienstvrijheid en vrijstelling van militaire dienst en belasting worden Neder landse en Noord-Duitse doopsgezinden gelokt naar ontginningsgebieden in Prui sen en na 1780 Wit-Rusland. Russische Revolutie en Twee de Wereldoorlog brengen velen later naar Zuid- en Noord-Amerika. Vervolgingen in Zwitserland en Zuid-Duits- land doen ook veel van de daar wonende doopgezinden uit wijken naar Amerika. Afrika en Azië komen in aanraking met het doperdom door hulp-, ver- zoenings- en zendingswerk van Noord-Amerikaanse orga nisaties. In Nederland bestaan lange tijd verschillende doopgezinde groepen, maar sinds 1811 vor men zij als Algemene Doops gezinde Sociëteit (ADS) één broederschap. Bij de ADS zijn momenteel 135 gemeenten aangesloten. De meesten zijn te vinden in Friesland en Noord-Holland. Er zijn kleine gemeenten als Middelstum en Poppingawier met een leden tal onder de twintig, maar ook enkele grote als Haarlem en Amsterdam met ongeveer dui zend leden. De snelst groeien de gemeente is Ouddorp. Tweemaal per jaar komen ver tegenwoordigers van alle gemeenten bij elkaar in een 'broederschapsvergadering'. Deze vergadering vormt het hoogste orgaan van de Socië teit. Samen bepalen de leden, de gemeenten, het 'geestelijk en materieel beleid' van de Sociëteit en achten zich er ook aan gebonden. Doopsgezinden doen van har te mee in de oecumene. Zij zijn mede-oprichters van de Wereldraad van Kerken en zijn plaatselijk en landelijk verte genwoordigd in de Raad van Kerken. Verder nemen ze deel in onder andere IKV, IKON, SOH en Kerken in Actie. Van samengaan met andere kerk genootschappen is echter geen sprake. Deelname aan het 'Samen op Weg'-proces werd resoluut afgewezen en ook voor een vergaande samenwerking met de Remon strantse broederschap, waar mee op plaatselijk niveau wel banden bestaan, voelen zij niet. Versterking en profilering van de eigen identiteit hebben de voorkeur en bezinning op Menno Simons' gedachten- goed past daarbij. De doops gezinden zijn van mening dat Menno Simons' ideeën ook nu nog zeer actueel zijn en voor de kerk en samenleving van de eenentwintigste eeuw veel waarde hebben. De doopsgezinden kiezen voor navolging van Christus en daarmee voor werken aan een rechtvaardige en vreedzame samenleving. Door de doop, die volgt op de zelf geschreven belijdenis, kiezen de doopsge zinden bewust voor het volgen van deze weg. Zij ervaren hun geloof als levensvernieuwend: de doop markeert de wederge boorte. Werken aan een recht vaardige samenleving bete kent bijvoorbeeld het helpen van asielzoekers. Zo verlenen de doopsgezinde gemeenten Surhuisterveen, Drachten en Rottevalle tweeëneenhalf jaar kerkasiel aan een met uitzet ting bedreigde Syrisch-ortho- doxe familie en vangt de doopsgezinde gemeente Mid delburg Koerdische vrouwen op. Doopsgezinden bieden ook 'jonge onbegeleide asielzoe kers' de gelegenheid om in de zomer enkele weken samen met Nederlandse jongeren op vakantiekamp te gaan. Niet alleen in eigen land wordt geprobeerd een bijdrage te leveren aan een betere wereld. In voormalig Joegoslavië wordt samen met Duitse doopsgezinden hulp- en ver zoeningswerk gedaan. Door een helpende hand uit te ste ken naar oorlogsslachtoffers wordt een eerste stap gezet op de lange weg naar verzoening. Het werken aan verzoening en afwijzen van geweld komt ook naar voren in de doopsgezinde huishouding ten opzichte van het leger. Veel doopsgezinden weigeren in militaire dienst te gaan en helpen anderen bij het doen van een beroep op de „Want het gaat uiteindelijk om de kwaliteit van het leven. Tot nog toe was het zo dat er door de meeste mensen, ook die werkzaam zijn in de gezond heidszorg, nogal defaitistisch werd gedacht over het feno meen herseninfarct. Zo van: het is hopeloos en het blijft hopeloos. Maar nu lijken er mogelijkheden te ontstaan om de beschadigde hersenen weer kansen op herstel te geven. En daar ligt de winst die we kunnen boeken"! Zo veel mogelijk redden wat beschadigd is, is dan ook het leitmotiv van neuroloog Raedts. „Maar de vraag die ik me elke dag stel: weet de gemiddelde Nederlander wel waaraan je een infarct kunt herkennen? Zoals wegvallen van de spraak, of een halfzijdi- ge verlamming, duizeligheid en hoofdpijn, een voorbij gaand verschijnsel van dubbel zien, of zwart voor de ogen? Als dat langdurig aanhoudt, bijvoorbeeld één uur, dat is er wat aan de hand. Waarschuw de huisarts, die dan waar schijnlijk zal doorverwijzen naar het ziekenhuis, om zo snel mogelijk te starten met de behandeling'! Volgens Raedts is gerichte voorlichting aan het publiek van groot belang. "Een hartin farct weet iedereen te herken nen. Waarom dan niet het her seninfarct? En ik vind net zo noodzakelijk dat men op de hoogte is van belangrijke risi cofactoren: hoge bloeddruk, verhoogde cholesterol, teveel roken, stress en alcoholge bruik! In een vergrijzende bevolking zoals bij ons komt het herseninfarct op een hoge plaats van doodsoorzaken. Statistisch is dat één op vier. Medisch ligt dat iets genuan ceerder, afhankelijk van risi cofactoren. Vooral gezien de hoge frequentie van deze aan doening dienen wij wel elke mogelijkheid die bijdraagt tot herstel, aan te grijpen". De doopsgezinde kerk aan de Middelburgse Lange Noordstraat. FOTO: ANDA VAN RIET. Wet Gewetensbezwaren Mili taire Dienst. Nu de dienstplicht (bijna) is afgeschaft, rest het streven om ook de gewetens bezwaren tegen het betalen van defensiebelasting wettelijk geregeld te krijgen. Het doops gezinde verzoeningswerk wordt in het algemeen uitge voerd door de 'Doopsgezinde Vredesgroep' (DVG), terwijl het hulpwerk voor een belang rijk deel op rekening komt van de 'Stichting voor Bijzondere Noden' (BN). Omdat hulp- en verzoeningswerk vaak hand in hand gaan werken beide orginsaties overigens nauw met elkaar samen. Doopsgezinden willen een samenleving waarin eerlijk delen, een gezond milieu en soberheid in persoonlijke levensstijl centraal staan en geen enkele plaats is voor nationalisme, racisme en dis criminatie. Dat vrouwen en mannen binnen de doopsge zinde broederschap gelijke rechten en mogelijkheden hebben, ongeacht hun geaard heid, is dus logisch. De doops gezinden waren in 1911 in Nederland de eersten die een vrouwelijke predikant hadden in de persoon van Annie Mankes-Zernike. Thans is veertig procent van het aantal doopsgezinde predikanten en pastoraal werkers vrouw en in menige kerkeraad zijn de 'zus ters' in de meerderheid. Vaak is de plaatselijke zusterkring de kurk waar de gemeente op drijft. Landelijk zijn de zuster- kringen verenigd in de 'Lande lijke Federatie van Doopsge zinde Zusters' (LFDZ). Naast bloeiende zusterkringen kennen de doopsgezinden een goed lopend jongerenwerk, met de 'Doopgezinde Jeugd Centrale' (DJC) en de 'Algeme ne Kampcommissie voor doopsgezinde kampen' (AKC). De laatste organiseert jaarlijks met tachtig vrijwilligers twaalf verschillende vakantiekam pen, waaraan zo'n driehon derdjongeren deelnemen. Een deel van de kampen wordt gehouden in doperse accom modaties in Giethoorn (Samen Vanaf nu geldt: iedereen met verschijnselen die duiden op een beroerte, moet direct naar het ziekenhuis voor de juiste diagnose en snelle medische behandeling. In Europa wor den jaarlijks twee tot vijf mil joen mensen slachtoffer van een beroerte, in de volksmond de verzamelnaam voor her seninfarct, hersentrombose of attaque. De aandoening is doodsoorzaak nummer één bij 65-plussers en is in de helft van alle gevallen verantwoor delijk voor blijvende, vaak desastreuze, invaliditeit. Tot nu toe stond de de medi sche wetenschap met de rug tegen de muur. Met computers kan men op de milimeter nauwkeurig in beeld brengen welk gedeelte van de hersenen is uitgevallen, maar daar blijft het'bij. Sinds 1992 is men in vijftig grote ziekenhuizen in Europa bezig geweest met een dubbelblind onderzoek naar de werking van het genees middel piracetam (nootropil) bij patiënten die met een beroerte werden binnenge bracht. De conclusie van dit onderzoek: het helpt voorna melijk bij iemand die binnen zes uur na het optreden van een beroerte wordt binnenge bracht. Alleen dan zijn er nog goede vooruitzichten op her stel: de hersenschade kan nog worden beperkt en complica ties kunnen worden voorko men. Bij een kwart van alle 'zes-uur slachtoffers' was sprake van aanzienlijk herstel. Twee op de tien patiënten knapten hele maal op. Maar van alle patiën ten die later dan zes uur waren binnengebracht, kon bij nie mand meer enige vooruitgang worden geboekt. Aldus de unanieme melding van bijna vijftig deelnemende ziekenhui zen, waaronder die in Gronin gen, Breda, Delft, Almelo en Helmond. De uitslag van dit grootschali ge PASS-onderzoek (PASS - Piracetam in Acute Stroke Stu dy) heeft onder de medici behoorlijk wat losgemaakt. Over twintig jaar zal het aantal beroertes per jaar in Europa met vijfendertig procent zijn gestegen. Het aantal personen dat eraan zal overlijden, zal nog eens met vijfenveertig procent toenemen. De tragiek is echter dat twee van de drie patiënten nu nog de noodzake lijke medische behandeling binnen het 'tijdraam' van zes uur niet krijgen. De situatie is daarna niet meer te keren. Juist daarom is snel handelen geboden: men dient zo vroeg mogelijk een goede diagnose te stellen om te weten of er nog enig vooruitzicht bestaat en hoe de behandeling moet zijn. De medische wereld is er sinds kort van overtuigd dat snel toedienen van een geneesmid del geboden is. Bij een onlangs afgesloten Europees onderzoek is gebruik gemaakt van piracetam (nootropil). Deze stof blijkt het omliggende weefsel (de penumbra oftewel FOTO ANDA VAN RIET het 'schemergebied') te be schermen tegen verdere be schadiging, celmembranen worden gestabiliseerd en de doorbloeding wordt op peil gehouden. Dat laatste is belangrijk, want hoe sneller hersencellen weer van zuur stof worden voorzien, des te kleiner is de kans op blijvende beschadiging en zelfs verdere uitbreiding van het gekwetste gebied. De kans dat een beroerte toe slaat, vordert met de leeftijd. In de praktijk houdt de omgeving te vaak een afwachtende hou ding aan. Veelal houdt de familie de patiënt liever vast in de huiselijke situatie. Deskun digen zeggen nu echter dat met een beroerte op dezelfde manier dient te worden omge gaan als met een hartinfarct. Een beroerte is een dramati sche aandoening. Het is een herseninfarct dat zich in enkele minuten voltrekt. De kwaliteit van het leven wordt meestal in één klap geruïneerd. Veel mensen kunnen jarenlang, vaak voor de rest van hun leven, op een verschrikkelijke manier gehandicapt worden. 28 januari: Start Menno Simons vijfhonderd, met vieringen van World Fellowship Day in: Aalsmeer, Alkmaar, Amsterdam, Den Burg, Dokkum, Drachten, Eindhoven, Elspeet, Giet hoorn, Groningen, Haarlem, Heerenveen, Hen gelo, Koog aan de Zaan, Leeuwarden, Leiden en Workum. 2-3 februari: Wetenschappelijk historisch con gres over de plaats van Menno Simons en de ontwikkeling van zij ideeën in de context van zijn tijd en tijdgenoten. Plaats: Doopsgezinde kerk Leeuwarden. Organisatie: Doopsgezinde Historische Kring en Fryske Akademy. 4 februari-31 maart: Landelijke Menno Simons- tentoonstelling in het Fries Museum (Leeuwar den). Bij de opening op 3 februari vindt de pre sentatie plaats van een dubbel-CD met mennis- te liederen, uitgevoerd door het gezelschap Camerata Trajectina. februari en maart: Studiedagen 'Landelijke Federatie Doopsgezinde Zusters' met als thema 'Het leven van Menno'. Plaatsen: Drachten (27- 2), Wormerveer (29-2), Wageningen (12-3), Bre da (19-3) en Utrecht (23-3). Inleidster: ds. G.A. Reinhold-Scheuermann. 16-19 mei: Mennonitische Europaïsche Regio nal Konferenz (MERK) in Elspeet (Mennorode). Thema: 'Menno Simons nu'; subthema's: 'kie zen', 'dienen en lijden', 'troost en hoop'. De zondag zal een Nederlandse doopsgezinde 'Landdag' zijn. 15 mei-30 juni: Menno Simons 'Monument van de maand' in Friesland: Onderdelen: Tentoon stellingen in Gorredijk (Streekmuseum Op- sterlan) 16 maart-15 juni; Harlingen (Hannema- hus) 'prenten van Menno' 15 mei-30 juni; Frane- ker ('t Coopmanshus) 'boekjes van Menno' 15 mei-30 juni; Sneek (Scheepvaartmuseum); Zwaagwesteinde (Bijbel in beeld) 'De Menniste bijbel' 3 april-30 juni; Hollum (Sorgdragermuse- um) 1 april-31 december; NCRV's kerkepad (twee zaterdagen); activiteiten bij Menno's pleats (waaronder de officiële opening door minister Jorritsma), lezingen en concerten. 3-6 juli: Internationaal Symposium in Elspeet (Mennorode). De centrale vraagstelling luidt: Wat is de relevantie van het gedachtengoed van Menno Simons voor vandaag en voor de toe komst? begin september: Symposium over doopsgezin den en lutheranen en openingscollege over Cal- vijn, Luther en Menno Simons. Organisatie: Theologische Faculteit, UvA. 14 september: Open Monumentendag met openstelling van vele doopsgezinde kerken. 24-27 oktober: Internationaal Jongeren Con gres (Groningen). 16 november: Afsluitende landelijke bijeen komst. Eén) en Nijhuizum (Menno's Pleats). Naast deze kampeer- huizen zijn er 'broederschaps huizen' te vinden op Texel, in Schoorl, Steenwijk en Elspeet. 'Fredeshiem' bij Steenwijk en 'Mennorode' bij Elspeet, adverteren gezamenlijk met de tekst 'ongedwongen gastvrij heid in een unieke omgeving'. Vele doopsgezinden en niet- doopsgezinden weten hun weg te vinden naar deze 'per fecte lokaties'. Hoewel de doopsgezinden veel landelijke organisaties hebben, is de plaatselijke gemeente toch de plek waar het in eerste plaats gebeurt. Zondags is er de kerkdienst en door-de-weeks zijn er activitei ten aid koren, jeugdclubs, bij belkringen en gespreksgroe pen. In de gemeenten weet men zich geborgen en toch vrij. Belangrijke kenmerken voor een geloofsgemeen schap, die ondanks de vijfhon derdste verjaardag van haar leidsman nog bij de tijd is en volledig openstaat voor een ieder die zich ertoe aangetrok ken voelt. „Een beroerte is een ziekte die toeslaat. Daarbij ging men er tot nog toe vanuit, dat er niets meer aan te doen was. Dat is juist het nare ervan. Maar sinds een paar weken weten we dat er mogelijkheden aankomen". Prof. dr. J.M. Minderhoud (63), tot voor kort verbonden aan het Academisch Zieken huis Groningen, ziet ineens, meer hoop voor patiënten die met een beroerte het zie kenhuis worden binnenge bracht: „Het verwachtings patroon voor beter herstel is duidelijk hoger geworden". „Bij een beroerte valt een deel van de hersenen uit. Rondom het gebied waar de bloedvaten zijn verstopt of beschadigd ontstaat een gebied dat niet meer werkt maar niet dodelijk bescha digd is en dus nog te redden valt. Dat gebied heet de penumbra, oftewel sche mergebied. Met een genees middel kan dit aangeslagen weefsel worden beschermd en gestabiliseerd, en krijgen we tijd om dat gebied weer op gang te krijgen. Zou je niets doen dat is de kans groot dat dit hele gebied eromheen ook zijn functie verliest". houd: „Direct naar het zie kenhuis! Een onderzoek duurt dan hooguit een uur en we weten wat er aan de hand is. In het ene geval kun je mis schien direct weer naar huis, is het andere geval kun je overgaan tot opname, observatie en toediening van een geneesmiddel. Snelle diagnose is altijd zin vol". Wat dr. Minderhoud ook heeft geconstateerd: „Er moet een leidraad komen voor huisarts en specialist. Niet alleen vierentwintig uur wachten en afkijken of het misschien voorbij gaat. Als je vierentwintig uur wacht kun je weinig meer uitrich ten en blijft de aandoening in feite vrijwel zoals die is. Er zijn mensen die nooit meer zullen kunnen praten, die nooit meer zullen kunnen lopen". Snel handelen is de bood schap. Minderhoud: „De hele wereld moet 'minded' worden om snel te-hande len. Niet alleen de huisart sen en specialisten, ook het grote publiek moet dat weten. Een beroerte is doodsoor zaak nummer twee voor mannen en nummer drie Daarom pleit dr. Minder- voor vrouwen".

de Faam | 1995 | | pagina 13