EEN HALVE EEUW VERANDERINGEN Langer zelfstandig wonen Lezersonderzoek diufhittunit 612004 COMPUTERCURSUS AFGESLOTEN Nu weten we er ook iets van Activiteitenwinkel uvv- INFO VOORLICHTINGSBIJEENKOMSTEN ANBO CURSUSSEN Goed ANBO PCOB VVV MIDDELBURG EN DE TREIN SPORT MIDDAG 16e JAARGANG NUMMER 86 Toestand 1945 Veranderingen Kleine neringdoenden Aanmelding Verandering voor ouderen Computers Nieuwe cursus Middelburg Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur Gemeentepolitiek Koken voormannen Verkeer Rijvaardigheid WIJKPOSTINFO Woensdag 20 december 1995 DE FAAM 21 De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg. Tel. (0118) 627537 DAT IKHET^ UEElS Over zicht van de con tactper sonen van de vrijwilli ge hulp diensten voor ouderen in de wij ken: 't Zand-Stromenwijk: mevr. P.M. Den Hollander, tel. 626513. Magistraatwijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Dauwen- daele: dhr. W. Kuijl, tel. 623918, mevr. H. Hehakaya, tel. 626804. Nieuw Middel burg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 626385. Telefooncirkels: Stromenwijk- 't Zand: mevr. R. Jongerius, tel. 637065, mevr. R. Davidse, tel. 629256. Aanvullend vervoer ouderen en klusjesdienst: St. Welzijn Ouderen, tel. 627537. Donderdag 4 januari om 14.00 uur bingomiddag in St. Willi- brord, Bachtensteene 1. Zaterdag 6 januari Nieuwjaars receptie van 14.30 tot 16.30 uur in de Wijkpost Het Bastion (bij de Nieuwe Oostersestraat) donderdag 1 februari om 14.00 uur bingomiddag in St. Willi- brord, Bachtensteene 1. Donderdag 1, 8 en 15 februari cursus langer zelfstandig wonen. Voor meer informatie zie elders op deze pagina. Woensdag 31 januari vertelt mevrouw van Hummelen over medicijngebruik. Woensdag 28 februari jaarver gadering met een klederdrach tenshow. De VVV op de Markt no. 65a heeft sinds enkele maanden haar service uitgebreid in de richting van reizigers per trein. Al een maand voorafgaand aan een treinreis kan bij de VVV een kaartje worden gekocht voor trein en treintaxi. Tevens kunnen reizigers wor den geïnformeerd over aan komst- en vertrektijden en ver bindingen van treinen door heel Nederland. Het VVV-kantoor is geopend op maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 17.00 uur en op zater dag van 10.00 tot 15.00 uur. Op woensdag 10 januari wordt in de sporthal De Voorborch een sportieve activiteitenmid dag voor 50 plussers georgani seerd. Het programma is als volgt: Tussen 13.15 en 13.30 aanwe zig 13.45 uur algemene warming- up op muziek 14.00 uur start van de activitei ten: knotsspelen', diverse esta fettes, kleine balspelen, grote balspelen, Jeu de boules, volksdansen, demonstratie van en meedoen met het spel Bowls. 16.15 uur/16.30 uur einde van de spelmiddag, prijsuitreiking en nog wat napraten met een drankje erbij. De kosten bedragen 2,- per persoon. Belangstellenden voor deze middag kunnen in het bezit komen van een inschrijfformu lier via de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, tel.: 627537. Voor meer informatie: Marcia van Dijke, Sectie Welzijn, gemeente Middelburg, tel.: 675674 seniorenkrant 50 jaar wonen in Middelburg Het nu haast voltooide jaar 1995 was het jaar van de terugblik. Ook in dit artikel kijken we 50 jaar terug en vragen ons af: Wat is er zoal veranderd in die na-oorlogse periode? We moeten ons hierbij beperken tot enkele aansprekende bijzonderheden en leveren dus geen historisch verantwoord overzicht. Als u meent dat belangrijke feiten ten onrechte zijn weggelaten, stuurt u dan uw schriftelijke aanvulling naar de redactie. Na het vertrek van de bezetters bleef Middelburg in een deso late toestand achter. Enkele cij fers maken dat duidelijk. Mid delburg telde toen in totaal 5500 woningen, waarvan er 690 waren verwoest, terwijl er 300 ernstig waren beschadigd, 1000 licht beschadigd en slechts 710 onbeschadigd. Van de 2800 woningen in het ge ïnundeerde gebied was een onbekend aantal min of meer ernstig beschadigd. Een begin, en niet meer dan dat, was gemaakt met het herstel van de vernielde openbare gebou wen: het Stadhuis, de Abdijge bouwen en de Lange Jan. Een aantal nieuwe gebouwen, die waren getroffen door de bouwstop konden worden 'afgebouwd. Hoewel het her stel voortvarend werd aange pakt, ondervond het werk ver traging onder andere door een tekort aan bouwmaterialen. Toch leverde het noodherstel grote resultaten op; in enkele maanden werden 1800 wonin gen bewoonbaar gemaakt en schonk het Rijk 90 noodwonin gen. Dat alles was niet genoeg om de Middelburgers die waren geëvacueerd allemaal snel te laten terugkeren. In 50 jaar verdubbelde het inwonertal van ruim 20.000 tot 40.000 en ook de omvang van de stad nam aanzienlijk toe. In 1945 woonde het overgrote deel van de Middelburgers nog 'binnen de vesten'. Al snel kwamen de grote uitbreidin gen, als vingers het Walcherse polderland inwijzend: de Stro- menwijk, 't Zand, de Breewijk, de Griffioen en Klarenbeek. Maar ook aan de zuidkant over het kanaal werden nieuwe wij ken gebouwd. In 1950 was het straat- en ver keersbeeld van de stad nog enigszins negentiende eeuws, omdat trekpaarden in plaats van auto's het verkeersbeeld beheersten en buurtwinkeltjes in plaats van supermarkten lonkten naar de gunsten van het winkelend publiek. Het geheel leverde een gezapiger beeld op. In de Breestraat en de Verwerijstraat bijvoorbeeld waren toen minstens drie stal houderijen gevestigd; Flipse, Vinke en Ingelse. Bovendien waren er de paarden van Theune en van Van Gend en Loos. Sleperskarren ratelden over de kaaien, waar de opslagplaatsen van allerlei waren zich bevonden en langs de Herengracht en het Dok, waarin de boomstammen van houthandel Alberts lagen. In de zestiger jaren werd het trekpaard voor het vervoer definitief vervangen door de nu alom tegenwoordige auto. Pas in de tweede helft van de zestiger jaren verscheen in Middelburg bij de kruising Loskade/Stationsbrug het eer ste verkeerslicht. Van een zegen werd de auto, door zijn grote aantal, een geduchte overlast. Terwijl de één vindt dat er nog veel meer beperkin gen aan het autoverkeer moe ten worden opgelegd, voelt de ander het gevoerde beleid als 'autootje pesten'. Niemand had kunnen denken dat wat zo mooi was begonnen, zo snel tot rigoureuze maatregelen zou nopen. Een tweede beeldbepalende verandering was het wegva gen van de alom tegenwoordi ge buurtwinkeltjes: slagers, kruideniers, sigarenwinkels, waarvan soms vijf binnen loopafstand. Van al deze mid denstanders heeft alleen de teruggekeerde warme bakker de slag overleefd. De kleine neringdoenden hadden vaak een bezorgwijk, zoals dat nu nog bij enkele melkboeren het geval is en maakten daarvoor ook gebruik van paard en wagen. Voor de huisvrouw was die thuisbezorging een groot gemak; geen overbela- den fiets en geen auto nodig voor de boodschappen... De supermarkt kwam, zag en overwon. We weten niet of we daar nu zoveel beter van zijn geworden. Toch moet niet de indruk wor den gewekt dat het vroeger allemaal zoveel beter was. Wanneer we nog eens naden ken over hoe de woonomstan digheden waren in bijvoor beeld de Breestraat, dan wordt duidelijk dat bij de huidige milieuwetgeving de overlast van de stank van de mestho pen tussen de achtertuinen, samen met de bijbehorende vliegenplaag niet meer getole reerd zou worden. Ook de krot woningen aan het Vlissings Wagenplein zouden niet wor den gehandhaafd. Begrijpelijk is dan ook dat de stadsvernieu- wers de oude rommel wilden opruimen. Zo ontstond door rigoureuze afbraak het Dam plein en verdwenen onder andere de Achtersingel en de oude bebouwing van de Korte en Lange Geere. Gelukkig kwam ook in de zestiger jaren een sterke tegenbeweging op Ouderen willen zolang moge lijk zelfstandig blijven wonen. Het 'rusthuis' is niet langer een gewenste woonplaats voor ouderen die zichzelf kunnen redden. Maar om zelfstandig te kunnen blijven wonen moeten op den duur soms voorzienin gen in of aan de woning wor den getroffen of in het uiterste geval zal een andere woning moeten worden gezocht. Bij het wonen speelt ook de woonomgeving een belangrij ke rol, zoals de aanwezigheid van vertrouwde, helpende ken nissen in de buurt. Vaak weten ouderen niet wat de mogelijkheden zijn om zelf hierop invloed uit te oefenen, welke voorzieningen in de woning nodig zijn of welke maatregelen kunnen worden getroffen om ongelukken te voorkomen. De gevolgen daar van kunnen immers zo ernstig zijn dat aanpassen van de bestaande woning te duur wordt. Soms wil men kleiner gaan wonen of om andere redenen verhuizen. In zo'n geval moet men er op letten dat de nieuwe woning zodanig is gebouwd, dat deze 'norma le' woning zonodig tegen 40% van de gebruikelijke kosten kan worden aangepast. Mis schien is het nog beter uit te ■kijken naar een zogenaamde levensloopbestendige woning. Over dit alles en nog meer houdt de ANBO afdeling Mid delburg een drietal voorlich tingsbijeenkomsten op 1, 8 en 15 februari tussen 14.00 en 16.00 uur onder de titel LAN GER ZELFSTANDIG WONEN. De bijeenkomsten worden gehouden in het gebouw van de Stichting Welzijn Ouderen, Molstraat 13. De volgende onderwerpen staan op het programma: Op de eerste bijeenkomst wordt aan de hand van de film 'Toegankelijkheid voor ieder een' ingegaan op de vereisten waaraan een woning zou moe ten voldoen. Verder komt de woonomgeving aan de orde met betrekking tot sociale vei ligheid, (winkel)voorzieningen, vervoer en dergelijke. Tijdens de tweede bijeen komst komen naar aanleiding van vorige keer vragen aan de orde als: Welke woningen vol doen werkelijk aan de eisen en geldt dat ook voor alle wonin gen die als 'seniorenwoning' of 'woning gebouwd volgens de richtlijnen van het senioren- Ouderenwoningen Molenberg. label' worden aangemerkt? En hoe controleert men dat? Ver volgens wordt met behulp van dia's nader ingegaan op de vereisten voor een levensloop- bestendige woning. In de derde bijeenkomst komt aanpasbaar bouwen aan de orde. Er wordt gepraat over de prijs die er voor betaald moet worden en of aanpasbaar bou wen kan worden afgedwon gen, ook in Middelburg. Ook komt het nieuwe begrip 'opplussen' van een woning ter sprake. Preventieve maat regelen volgens deze methode worden in Middelburg al over wogen. De rol van de ouderen bonden hierin zal tevens ter sprake worden gebracht. Aan de cursus kunnen maxi maal 30 mensen deelnemen. Ook leden van de PCOB en de KBO, maar ook niet in een ouderenbond georganiseerde 50 plussers in Middelburg kun nen zich met vermelding van adres en telefoonnummer tot 15 januari voor de ANBO-cur- sus aanmelden bij de heer G.H. Hengeveld, Seislaan 5, 4333 GW Middelburg. De ANBO hoopt dat een aantal cursisten na afloop bereid zal zijn om via deelname aan een werkgroep de bouw en verbe tering van de ouderenhuisves ting in Middelburg te begelei den en te bevorderen. De komende jaren is op dit terrein inspraak en druk vanuit geor ganiseerde ouderenorganisa- ties nodig. De voorlichters van de cursus zijn bereid om des gewenst en waar nodig de werkgroep te ondersteunen. gang van mensen die inzagen dat met de oude, waardevolle overblijfselen ook het eigen karakter van de stad zou ver dwijnen. Dit bracht een omslag tot stand, waardoor onder andere de Spanjaard straat, voorbestemd om in zijn geheel afgebroken te worden, door restauratie tot een juweeltje werd omgevormd. Een gedeelte van de Lange Geere bleef te elfder ure voor de sloop gespaard, maar daar mee kwam de rest van die buurt niet meer terug. Zo bracht de nieuwe stijl zowel winst als verlies. Bijvoorbeeld ten zuiden van het kanaal. Daar lagen onder andere de buitenplaats Roozenburg en een paar fraaie boerderijen. Het was een weidegebied waar het goed wandelen was op loopafstand van de stad. Dit ging verloren door het bou wen van de Magistraatwijk en de wijk Dauwendaele. Maar tegenover dit verlies stond wel de winst van moderne huis vesting, vooral voor de van buiten aangetrokken werkne mers van de nieuwe bedrijven in het Sloegebied en voor Mid delburgers voor wie de bin nenstad te benauwd was. Voor de 'echte' Middelburgers hield de stad toch wel op bij de Schroebrug. Wie over het kanaal woonde was 'import'. De veranderingen waar we het over hebben raken natuurlijk de hele hedendaagse maat schappij, al bepalen wij ons hier bij de gevolgen die deze veranderingen hebben gehad voor de positie van de oude ren. Voor een Seniorenkrant is het vanzelfsprekend om even stil te staan bij het feit, dat zowel de invoering van de AOW als het stichten van de moderne verzorgingshuizen ingrijpende veranderingen hebben gebracht in het leven van ouderen. Door de AOW kreeg iedereen recht op een basisinkomen bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Het is toch zeker niet nodig om het belang hiervan aan te tonen, <^SgTH zeker niet voor de ouderen zonder een privé-pensioen. Ook de verzorgingshuizen, die zijn gebouwd met subsidies op grond van de Wet op de bejaardenoorden, waren in de begintijd een stap op weg naar een zelfstandiger leven voor ouderen. Er was immers een tijd aan vooraf gegaan, waarin de oude mensen zonder inko men, of met een ontoerijkend pensioen, wel genoodzaakt waren om bij hun kinderen in te trekken en daar genade brood te eten. Voor de oude ren gaven AOW en bejaarden huis de mogelijkheid van een zelfstandig en tegelijk bezorgd bestaan, vergeleken met de oude situatie een grote stap vooruit. Voor de kinderen betekende dit in vele gevallen het handhaven van een eigen gezinsleven. Ook ten opzichte van de ouderwetse 'oudelie- den huizen', waarin mannen en vrouwen apart in grote zalen zonder privacy bijeen zaten, waren de verzorgings huizen een belangrijke verwor venheid. De nieuwe situatie laat dus een ingrijpende veran dering zien, niet alleen voor de ouderen zelf, maar ook voor de familieverhoudingen. Des te wonderlijker is het te beden ken dat zowel het voortbe staan van de AOW als van de verzorgingshuizen in de dis cussie is gekomen. De oude ren zelf zijn intussen ook ver anderd; de meesten zien het verzorgingshuis niet langer als een nastrevenswaardige voor ziening, maar meer als een noodsprong voor het geval langer zelfstandig wonen niet meer mogelijk is. Zowel bin nen als buiten de vesten wor den de laatste tijd speciale woningen gebouwd voor ouderen die zelfstandig willen blijven wonen. Een van de eer ste voorbeelden hiervan is het inmiddels beroemde hofje Onder den Tooren. Maar ook elders in de stad, bijvoorbeeld op de Molenberg, aan de Pen- ninghoeksingel en aan het Goudend werden en worden ouderen-woningen gebouwd. Andere vormen van wonen voor ouderen zijn de aanleun woningen bij verschillende verzorgingshuizen en de op stapel staande woon-zorg pro jecten. Vijftig jaar verandering, het is niet mis. Winst en verlies, bei de. Voor u hopen we dat het saldo positief is. Voor ruim 20 cursisten zit het er op. De cursus kennismaken met de computer die de SWOM 10 dinsdagmorgens organiseerde is afgerond met een bijeenkomst waar aan elke cursist een op de computer gemaakt getuigschrift werd overhandigd, want ze zijn alle maal geslaagd. Cursusleider Wil van Nieulande uit Nieuw en St. Joosland, zelf een com puterfreak, beantwoorde op zijn eigen enthousiaste wijze nog eenmaal de vragen van zijn cursisten en toen was het gebeurd. De cursusopzet was er niet op gericht dat de deelnemers in 10 weken volleerde computer gebruikers zouden worden, maar dat ze bekend werden gemaakt met de basisprinci pes van deze moderne appara tuur en dat is gelukt. Zoals een deelneemster zei: 'Ik durf nu op een knopje te drukken, zon der dat ik bang ben dat er iets vreselijks gebeurt'. Anderen zeggen blij te zijn dat ze er nu over kunnen meepraten, niet meer onder te hoeven doen voor een jochie van een jaar of tien. De animo voor de cursus was groter dan verwacht en daar om moest in twee groepen worden gewerkt. Eigenlijk is er ook te weinig materiaal. DE SWOM beschikt maar over een drietal verou derde computers van De Schelde, die gebruikt mogen worden. Een aantal dat dringend moet worden opgevoerd, want de vraag naar meer cursussen is groot. Geld voor aankoop is er echter niet, dus worden er sponsors gezocht. Misschien zijn er wel mensen die een computer ongebruikt op zolder hebben staan en die aan de SWOM willen uitlenen. Er zal worden gestart met een nieuwe cursus, maar er Reb ben zich al zoveel mensen aan gemeld, dat deelname niet meer mogelijk is. Misschien kan het een vast cursus-onder werp worden, al blijft het tekort aan computers voorlo pig een rem zetten tal mensen dat aan kan deelnemen. op het aan een cursus De SWOM startte op 1 oktober een activiteitenwinkel, die bemiddelt tussen 55-plussers die in contact willen komen met mensen met dezelfde belangstelling en bezigheden. De activiteitenwinkel biedt zo een oplossing voor mensen die geen zin hebben of niet in staat zijn bij een bestaande vereniging aan te kloppen. Er hebben zich al enkele men sen aangemeld. Hun vragen zullen worden opgenomen in de Seniorenkrant van februari. Wilt u zich ook inschrijven, kom dan langs op het spreek uur van de activiteitenwinkel. Vanaf 1 januari kunt u hiervoor elke woensdagmiddag tussen 13.30 en 15.30 uur terecht in het gebouw Molstraat 13. Uw wens wordt genoteerd en opgenomen in de Senioren krant. Uw vraag wordt onder num mer* vermeld, zodat privacy gewaarborgd is. U kunt zich inschrijven in vijf rubrieken: 1. Gezelligheid: dagtrips, win kelen, telefonisch contact, koffiedrinken thuis, enz. 2. Beweging: wandelen, fiet sen, tennis, zwemmen, bowling, enz. 3. Uitgaan: bioscoop, vakan tie, museum, concert, enz. 4. Spel: dammen, schaken, kaarten, enz. 5. Creatieve activiteiten: teke nen, handwerken, schilde ren, muziek, enz. De Seniorenkrant is een uitga ve van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM), die daarvoor eenmaal per twee maanden een pagina koopt in het huis- aan huisblad de Faam. De SWOM wil op deze manier de Middelburgse 50 plussers voorlichten over allerlei zaken die met het ouder worden te maken heb ben en doet op deze pagina mededelingen over haar werk. Het is een pagina met een niet- commercieel voorlichtend karakter. De redactie van de Seniorenkrant wil graag weten hoe de inhoud wordt gelezen en beoordeeld. Met andere woorden, beantwoordt dé inhoud en de vormgeving aan de verwachting van de lezers; wordt de krant gelezen en zo ja, beantwoordt hij aan de behoefte aan informatie bij de doelgroep. Wat staat er te veel in en wat wordt gemist? Om dit te onderzoeken gaat Sandra Lentjes, studente van de Katholieke Universiteit van Brabant te Tilburg, met stu dierichting letteren, vanaf januari lezers van de Senioren krant interviewen. Het resul taat van haar onderzoek zal worden verwerkt in haar afstu deeronderwerp, dat gewijd is aan communicatie met oude- Sandra Lentjes ren. De redactie vraagt uw medewerking bij dit onder zoek. Diverse activiteiten: o.a. tafeltje dekje vriendschappelijk huisbe zoek handwerken ziekenhuiswerk luisterlezen bridge-soos Inlichtingen: De Boog, dins dag- en woensdagmiddag tel. 638570 Secretaris: 601971 vrij willige 9 thuiszorg Middelburg Van maandag 4 december tot en met donderdag 1 februari exposeren in de benedenruim ten van het gebouw van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, Molstraat 13, Beatrix Meindersma met olie verfschilderijen en David Heijgelaar met gemengde technieken. Openingstijden van de expositie zijn maandag t/m vrijdag van 10 tot 16 uur. (Amateur)kunstenaars die in een volgende periode willen exposeren kunnen contact opnemen met Margot Piscaer van de Stichting Welzijn Oude ren Middelburg, tel. 627537. Salon Voor de Salon die van 1 april tot en met 30 mei in het SWOM-gebouw zal worden gehouden kunnen zich nog steeds deelnemers aanmel den. Afhankelijk van de groot te van het werk kunnen 1 of 2 exemplaren worden ingele verd. Aanmeldingen zijn wel kom bij Margot Piscaer van de SWOM, die ook nadere infor matie kan geven. De SWOM en de ZVU (Zeeuw se Volks Universiteit) organi seren een cursus van 4 bijeen komsten met als titel: 'Een kijk je in de keuken van de gemeentepolitiek'. De cursus wordt gegeven door gemeen teraadslid mevr. Catrien Kos ter. De cursusdata zijn op de maandagen 22 en 29 januari, 5 en 12 februari, telkens van 9.30 tot 11.30 uur in de wijkpost de Woelige Werf aan de IJssel- straat. De kosten zijn 20,-. Aanmelden bij de ZVU, tel.: 634800. Op dinsdag 9 januari start een kookcursus voor mannen van 55+. Er zijn nog enkele plaat sen beschikbaar. Voor informatie: Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, tel.: 627537. Het bestuur van de afdeling Middelburg en Omstreken van Veilig Verkeer Nederland ver zorgt samen met de SWOM een verkeersopfriscursus van 4 bijeenkomsten voor alle weggebruikers van 50 jaar en ouder. Er is de laatste tijd veel veranderd in het verkeer. Zo is er een heel nieuw Reglement Verkeersregels en Verkeerste kens van kracht geworden. In deze cursus wordt de kennis van de weggebruiker opge frist. Voor bezitters van een rijbe wijs bestaat de mogelijkheid om onder leiding van een ervaren rij-instructeur in de eigen auto een rijvaardig- heidstest af te leggen. De cursus wordt gegeven op de maandagen 26 februari, 11, 18 en 25 maart in het gebouw van de SWOM, Molstraat 13. De kosten voor deze cursus bedragen 25,- per persoon, inclusief lesmateriaal. Voor het afleggen van de rijvaardig- heidstest moet 10,- extra worden betaald. Voor het afleggen van deze test moet men wel de cursus hebben gevolgd. Aanmelding vooraf is beslist noodzakelijk: telefoon 627537 (Stichting) of 614496 (secretaris afdelingsbestuur, alleen 's morgens). Voor informatie over het werk van de wijkposten kunt u con tact opnemen met onderstaan de telefoonnummers: Het Bastion: 626385. Open club Magistraatwijk: 640605 of 634549. De Woelige Werf (ook voor gebruik wasserette) 623282.

de Faam | 1995 | | pagina 21