Provincie Zeeland Zeeland in cijfers en feiten Net zwanger? Dan heb Europost Goes Hoe de veerman te betalen Kerstaanbieding Versluis je tien weken de tijd om ook GIRO 68 68 andere vrouwen gelukkig te maken. axel 2e KERSTDAG OPEN VAN 13.00 - 18.00 UUR De Waardekaarten inwoners Zeeuwsch-Vlaanderen (WKZ) - de kortingskaart, met een gele naamsticker, voor de veerdiensten op de Westerschelde - verliezen hun geldigheid met ingang van 1 mei 1996. Nieuwjaarsreceptie Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118 631392 wmm Ruim dertig bladzijden met informatie over allerhande onderwerpen over Zeeland; de cijfers en feiten op een rijtje, vaak verluchtigd met een foto. Vandaar ook de naam van het boekje: Zeeland in cijfers en feiten. Het is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118 - 631400 Provinciehuis dicht Zeeuws Filmarchief KLEINE MOEITE VOOR GROOT GELUK C.F.J. van den Bos Klussenbedrijf BRANDWONDEN Amputaties BLOEDTRANSFUSIES en...8oms een troostend woord. Woensdag 13 december 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER Abdij 15 De houders van een WKZ die ook na 1 mei aanspraak willen maken op de korting die voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen mogelijk is op de veerdiensten, kunnen van af 18 december al een nieuwe WKZ aanvragen. De nieuwe kaart, waarop het tegoed van de oude kaart kan worden overgeboekt, is meteen te gebruiken. Aanvraagformulier halen Het aanvragen van een nieuwe kaart moeten gebeuren op een speciaal formulier. De formulieren zijn op te halen bij de bemande kassa op de veerpleinen in Vlissin- gen, Breskens, Kruiningen en Perkpolder en bij het hoofdkan toor van de Provinciale Stoom bootdiensten (PSD), Prins Hendrik- weg 10 in Vlissingen. De formulieren worden niet toegezon den. De aanvraag Het aanvraagformulier moet inge vuld en voorzien van een pasfoto worden ingeleverd op het gemeen tehuis van de woongemeente van de aanvrager. Om het ingevulde deel van het formulier en de pas foto goed bij elkaar te houden, is het belangrijk de naam en de ge boortedatum van de aanvrager achterop de pasfoto te schrijven. De afdeling burgerzaken van de gemeente controleert of de aan vrager ook echt in de gemeente woont en stuurt het formulier daarna door naar de PSD. De WKZ kost 15,-. Vandaar dat een accept-betalingskaart - voor het voldoen van het verschuldigde bedrag aan de PSD - onderdeel is van het aanvraagformulier. Zodra het geld en het formulier zijn ontvangen op het hoofdkan toor van de PSD, wordt de aan vraag in behandeling genomen. Vanaf dat moment duurt het onge veer drie weken voordat de nieu we WKZ kan worden toegezonden aan de houder. Wie over meer dan één WKZ met een gele naamsticker beschikt, moet voor elke kaart een apart aanvraagformulier invullen. Tegoed overboeken Het bedrag dat nog op de oude WKZ staat, kan worden overge boekt op de nieuwe. De overboe king is mogelijk bij een bemande kassa op de veerpleinen. Wie de WKZ met gele naamsticker en de daaraan gekoppelde extra korting voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen niet meer wil hebben, kan het tegoed op de oude WKZ bij de bemande kassa laten overboeken op een WKN (Waardekaart Normaal). De WKN is te koop voor iedereen die voor een gereduceerd tarief gebruik wil maken van de veerdiensten. De WKN is niet persoonsgebonden. Direct geldig De nieuwe WKZ is direct geldig; ook al is het nog lang geen 1 mei 1995, de officiële ingangsdatum. Bij de overboeking van het tegoed op de oude waardekaart naar de nieuwe, wordt de oude WKZ inge nomen. Informatie Wie meer wil weten over de be talingsmogelijkheden voor de veerdiensten kan het informatie blad Hoe de veerman te betalen, aanvragen bij het informatiecen trum van de provincie. Behalve over de WKZ biedt het blad infor matie over de WKN en het voet gangerstarief in de zomermaan den op het veer Vlissingen-Breskens w. Het infor matieblad is gratis. Het informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118 - 631392, is tijdens werkda gen geopend van 09.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. De Nieuwjaarsreceptie van het provinciaal bestuur is zaterdag 6 januari. Wie zijn of haar nieuwjaarswensen wil uitwisselen met de commissa ris van de koningin en de gedepu teerden is van 16.00 tot 18.00 uur welkom in de voorhal van de statenzaal en het Prinsenloge ment, Abdij 10 in Middelburg. Bezoekers van de nieuwjaarsre ceptie moeten er rekening mee houden dat parkeren op het Abdij plein niet is toegestaan. Nieuws Zeeland in cijfers en feiten begint met een globale beschrijving van de geschiedenis van de provincie: van de vondst van stenen pijlpun ten in Zeeuwsch-Vlaanderen zo'n 9000 jaar voor het begin van onze jaartelling via onder meer het jaar 300 toen een overstroming een voorlopig einde maakte aan de be woning van dit gebied, de gouden tijd waaruit talrijke monumenten stammen en de komst van de eer ste trein (1868) tot de ingebruik name van de Oosterscheldekering in 1986. Het hoofdstukje over de geografie maakt onder meer duidelijk dat eenderde deel van de provincie bestaat uit water, 132.400 ha; dat 143.800 bunder agrarisch wordt gebruikt en dat industrie, verkeer en recreatie 13.200 ha in gebruik heeft. Vlissingen is de ge meente met de grootste opper vlakte (34.300 ha) en Westkapelle met de kleinste (960ha). Vrouwen in de meerderheid Per 1 januari van dit jaar telde Zeeland 366.007 inwoners: 181.408 mannen en 184.599 vrouwen. Het inwonertal is onge veer 2,4% van de Nederlandse be volking. Per vierkante kilometer zijn dat er 203; het landelijk ge middelde is 452 inwoners per vier kante kilometer. Wie wil weten hoe de verdeling van de inwoners is over de ver schillende gebieden in Zeeland of hoe de leeftijdsopbouw eruit ziet, kan dat naslaan in het hoofdstukje Bevolking. Met wat voor soort be sturen de Zeeuwen binnen de pro vinciegrenzen hebben te maken, valt te lezen in het hoofdstuk Be stuur. Luctor et emergo In het hoofdstuk over het land schap ontbreken vanzelfsprekend de natuurgebieden niet en ook niet de voortdurende strijd tegen het water, met als zichtbaar resul taat de talloze dijken en dijkjes. Dat de Zeeuwse wapenspreuk Luctor et emergo (Ik worstel en kom boven) niets te maken heeft met de voortdurende strijd tegen het water, maar alles met het ver zet tegen de Spanjaarden, staat eveneens vermeld in dit deel van het boekwerkje. Werken De werkloosheid in Zeeland is la ger dan elders in het land, is een te lezen feit in het hoofdstuk eco nomie. Verder gaat het in dit deel onder meer over de verdeling van het aantal arbeidsplaatsen over de verschillende sectoren. Dat neemt niet weg dat aan de belangrijkste sectoren ook nog eens een apart hoofdstukje is gewijd. Zo komt een reeks onderwerpen aan bod: industrie (onder meer havengebie den en een aantal bedrijven), land bouw (graan is bijvoorbeeld met een aandeel van 34% het grootste teeltproduct en de veestapel in Zeeland bestaat niet alleen uit koeien, varkens, schapen en gei ten, maar ook uit 14.700.000 kip pen), visserij (vis, garnalen en schelpdieren brachten in 1991 ruim 350 min in het laatje) en toerisme (met een jaaromzet van ongeveer 1,5 miljard gulden en werk voor rond de 10.000 perso nen. Het hoofdstuk Verbindingen be schrijft de belangrijkste routes in clusief de veerdiensten. Zo blijkt dat de lengte van het wegennet binnen Zeeland (buiten de bebouw de kom) 4.500 km is. Aan de be langrijkste waterwegen en kanalen is een hoofdstuk gewijd en dan kan een beschrijving van de Wa terstaat ook niet uitblijven. Wonen De inwoners van Zeeland wonen in ruim 15.000 huizen, 224 woonwa gens en 45 woonboten, valt te le zen onder de kop Volkshuisves ting. Hoe het is gesteld met het onderwijs, de bibliotheken en mu sea is na te gaan in de hoofdstuk ken van die naam, en ook de ge- zondszorg staat apart beschreven. Zeeland in cijfers en feiten besluit met een schets van het milieu en het verwerken van het afval. Het provinciehuis in Middelburg en de gebouwen van de provinciale directies zijn behalve tijdens de Kerst en Nieuwjaarsdag ook ge sloten tijdens de week tussen Kerst en Oud/Nieuw. Concreet betekent dit dat de kan toren van de provincie, uitgezon derd de PSD, vrijdag 22 decem ber, 16.00 uur sluiten om op dinsdag 2 januari, 09.00 uur, open te gaan. Informatiecentrum Het informatiecentrum van de pro vincie is ook dinsdag 2 en woens dag 3 januari niet toegankelijk voor bezoekers. Telefonisch, 0118 - 631400, is het informatie centrum die dagen wel bereik baar. Hiervoor gelden de gebrui kelijke tijden, van 09.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. In films over Zeeland en de Zeeu wen is het Zeeuws Documentatie centrum sterk geïnteresseerd. Het maakt niet uit of de beelden zijn vastgelegd door amateurs of door professionals. Waar het om gaat is dat het centrum graag zo volle dig mogelijk in kaart wil brengen wat er is aan filmmateriaal. Catalogus Begin december is de vernieuwde catalogus Zeeland in Film en Video (een inventarisatie van opnames tot 1970) gepresenteerd. Maar de werkgroep die de catalogus heeft samengesteld gaat er vanuit dat er nog meer beeldmateriaal moet zijn; niet alleen binnen Zeeland, maar ook buiten Zeeland. Zo is een filmpje uit Overijssel, met amateurbeelden van Domburg rond de bevrijding, een recente aanwinst. Wie materiaal heeft dat interessant kan zijn, wordt ver zocht kontakt op te nemen met de werkgroep, de heer Wiggers, tel. 0118-630339. De catalogus is overigens niet te koop, maar wel in te zien bij het Rijksarchief in Zeeland, het Streek- archivariaat Schouwen-Duiveland, de gemeente-archieven in de pro vincie en het Zeeuws Documenta tiecentrum. Omdat het vooral gaat om behoud van materiaal zijn er maar beperk te mogelijkheden films uit te le nen. Het centrum zoekt nog naar mogelijkheden om het materiaal op een verantwoorde manier te to nen. Wie meer wil weten over de films kan contact opnemen met het Zeeuws Documentatiecentrum, dat is gehuisvest in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk 7 in Middelburg en vragen naar of bellen met de heer Helm, tel. 0118-630343. Jouw lichaam maakt in de»6e tot en met de 16e week van je zwangerschap een hormoon (hCG) dat vruchtbaarheidspro blemen bij andere vrouwen kan oplossen. Bel voor informatie of aanmelding gratis 06-0228070 of uw informatrice: Goes, 0113-220890 Middelburg, 0118-611547 Postzegel- en muntenhandel Schuttershof 11A, Goes, tel. 0113-214721 6 tóp Ned. gestempeld 225-28 283-86 305-09 495-99 500-03 508-12 WucWWwcvft \T\s\aeVtooeiV. b\z. vn\\, van AA .SO m MOOI A mock ASSSS Leuchtturm insteekboek 64 blz. zwart, van 52.00 nu voor 39.50; 3 voor 100.00 Tel.kaart album Importa van 26.00 voor 22.50 UV-lamp klein model van 25.00 voor 19.50 Acties geldig tot 31-12-95. Levering zolang de voorraad strekt. U bent gewond geraakt bij een verkeersongeval en u wilt uw kosten verhalen op de tegenpartij. Maar.... hoe pakt u dat aan??? Het inschakelen van uw eigen belangenbehartiger is dan de oplossing. C.F.J. van den Bos letselschaderegeling is gespecialiseerd in het vaststellen en verhalen van alle schade die ontstaat als gevolg van letsel in het verkeer. Reële onafhankelijke schaderegeling Persoonlijke mensgerichte aanpak Jarenlange deskundige ervaring Uw woonplaats is geen probleem want uw letselschaderegelaar bezoekt u thuis. Wilt u een vrijblijvende afspraak maken of meer informatie, bel of schrijf naar onderstaand adres. Letselschaderegeling Haringvlietstraat 13 4456 BT Lewedorp tel.: 0113-612718 Postbus 13 4456 ZG Lewedorp fax.: 0113-614174 Haal een vakman bij u thuis voor al uw klussen in en aan/om uw huis. Bel voor informatie tel. 0113-372404. WE KUNNEN NIET ZONDER, GEEN MINUUT. Het Nederlandse Rode Kruis December ie een feestmaand vol hoogtijdagen Hjbegint metde kornet van een Spaanee hoog waardige excellentieHj eindigt meteen lange eyiveeteravond volspelen en verhalen die wacht op het vuurwerk van de nieuwjaarsnacht Van Leerzem iaat voor december ook de wijn vreugde uit Spanje komenEen pare! uit Aiicante zit er in de doos van 12 flessen die voor F 35,- te koop is .Het is de CANTALUZGRANRESERVA 1939. De wjn heefteen njping van twee jaar op eikehout achter de rugDe kleur is diepbruin- rood. Hj geurt naar vanille en de Monastrell- dru'rf. De smaak is zachtsoepel en elegantDe afdronk is langEen feestwijn die warmte brengt ais december guur rond hert huis waart zeeuws-vlaanderen Alle beroemde meubelmerken onder één dak. Elke dag geopend tot 18.00 uur, vrijdags tot 21.00 uur, zondag van 13.00 - 18.00 uur. Telefoon 0115 562010. Telefoon België 0031-115562010. Sie Matic keukenstudio T verdieping. Slaapkamerafdeling 2500 nr. A#W)0»is«0i: iftnement

de Faam | 1995 | | pagina 15