Kwakernaat Niehof BV X-MAS SH0PPM& WAAROM WIJ DE BESTE ZIJN Zit* a'C Is de achterpagina van uw krant blanco?! Brasserie De Huifkar GOES KERST KERST PICCARD FALENDE GEMEENTE EN FALENDE POLITIE BIJ GELUIDSOVERLAST Vijf woon- formules onder één dak Bel dan: Verschoore De politie had zich in de Middelburgse Vlas- markt een hoop ellende kunnen besparen als ze krachtiger was opgetreden tegen de uitbater van de Carrousel. Tot die conclusie komt buur man Rinus Souisa die begin november het heft in eigen hand nam en de geluidsinstallatie van de Carrousel met één hamerslag vernietigde. De voormalige bodybuilder vergreep zich ook nog aan de barbediende en wandelde een dag later voor verhoor naar het politiebureau. PZC WEEKBLADEN ...als ik op doordeweekse dagen wakker wordt van dreunende bassen, krijg ik goed de pest in... ..Jk ben wat aan mijn motor gaan sleutelen om mijn frustra ties af te reageren... ..Jk heb aan de politie gezegd: ais jul lie niet komen, vallen er doden... ...de televisie wipt niet meer van de plank... De waste ACCOUNTANTS/BELASTINGADVISEURS 0118-612998 KOOPAVOND op ZATERDAG 16 december van 19.00 uur tot 22.00 uur (gratis parkeren) bij fJkI Kodak M P EXPRESS Sinds 1919, dè Zeeuwse portretfotograaf! hsmiL® ®aiLm® Recht t.o. C&A en Blokker 95e JAARGANG NUMMER 49 6 DECEMBER 1995 Tatoebaas speelde MHKÊÊÊÊÊIÊÊÊÊMÊÊÊÊttlÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊIÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊMÊKÊÊÊÊÊÊKKÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊi voor eigen rechter msmmm WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊmÊiÊÊm Door Ad Hanneman Souisa beschuldigt niet alleen de politie. Ook de gemeente is in zijn ogen laks geweest. Pas nadat hij voor eigen rechter had gespeeld kwam de Nieuw in Goes: Meer informatie over het openingsfeest volgende week in deze krant... ,m t IE)® EFtam Oplage: 25.200. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 48.710. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18,4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, (0118) 484312 (privé (0118)418686). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens (ai), (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215. Bezorging: 0118-484215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 172.550 gemeente meten of de geluidsoverlast de wettelijke normen overschrijdt. Ja dus, knikt de man die zijn brood verdient als tatoeëerder naast de Carrousel. Jk heb meer dan een jaar geprobeerd met mijn buurman tot overeenstem ming te komen." De eigenaar van het café was maandag middag niet bereikbaar voor zijn visie op deze zaak. Waartoe geluidsoverlast kan leiden? De politie heeft al vaker gezegd dat bestrijding ervan hoog op de prioriteiten lijst staat. Want bekend is dat overlast door geluid tot trau ma's kan leiden. Ook de Stich ting Geluidshinder waar schuwt regelmatig en maakt er overheden attent op dat esca latie schadelijk is voor de gezondheid. „Kijk", zegt Souisa nu. „Als de herrie zich zou beperken tot het weekein de, zou ik me niet druk maken. Ik zit hier nu eenmaal in een uitgaansstraat. Maar als ik op doordeweekse nachten wakker wordt van dreunende bassen, dan krijg ik goed de pest in. Zeker als je dan ziet dat er hooguit twee of drie mensen aan de bar zitten". Hij voegt er aan toe dat hij met zijn buur man best een kopje koffie wil drinken en hem niks kwalijk neemt, hooguit dat hij niet heeft geluisterd naar zijn waar schuwingen. Gemeente en politie zijn de schuld ervan dat hij zo rea geerde, is de overtuiging van de 39-jarige tatoeëerder. En daarom mag hij niet veroor deeld worden, stelt hij vast. „Ik heb het zelfs aan de politie gezegd. Als ze niet komen en niet optreden, neem ik zelf het initiatief en zijn zij verantwoor delijk voor het gevolg. Ik heb afgelopen jaar misschien wel tien keer de politie gebeld. Ook op die bewuste avond. Toen antwoordden ze dat ze met een ernstig verkeersongeval bezig waren en niet meteen konden komen. Daar heb ik uiteraard begrip voor. Maar als er na een uur nog steeds niks gebeurt, word ik razend". Souisa vervolgt: „Uiteindelijk reed een politie-auto langs. Mijn vrouw Loes stond bij de deur om te kijken wat er zou gebeuren en om de politie bij ons binnen te laten. Niks dus. Via mijn broer Menno, die veel naar de scanner luistert, hoor de ik later dat ze rapporteerden dat ze langs waren komen rij den. Ik wilde juist dat ze bij mij in huis zouden komen luiste ren. Dat deden ze niet. Ik heb toen weer gebeld en nog eens en nog eens". Rinus Souisa probeerde zich zelf in bedwang te houden. „Ik ben wat aan mijn motor gaan sleutelen om mijn frustratie af te reageren. Maar het geluid kreeg ik niet uit mijn hoofd. Het bleef maar door bonken. Ondertussen stond Loes nog steeds bij de deur te wachten. Toen heb ik de politie maar weer eens gebeld en gezegd: laat maar doen. Ik regel het zelf wel. Je staat je ondertussen al meer dan een uur op te vreten. Ik ben toen naar achteren gegaan en heb een hamer gepakt om de installatie kapot te slaan. Dat kan ik niet met mijn handen. Die heb ik nodig om tatoes te zetten. In dat café ben ik over de bar geklommen en heb de geluidsinstallatie in een klap kapot geslagen. In een flits zag ik de barbediende op me af komen, de man die de muziek al die tijd te hard draait en weet dat ik me er aan stoor en dat mijn kinderen er niet van kunnen slapen. Toen ging bij mij het licht uit en wist ik niet meer wat ik deed". En toen was er plotseling wel politie, stelt Souisa gelaten vast. Van twee kanten van de straat kwamen ze binnen rij den „Met z'n vieren, dus twee auto's. Toen hadden ze ineens wel mensen om te komen kij ken. „Ik heb ze gebeld", vult Loes Souisa aan. „Doorgaans handelt Rinus alles rustig en relaxed af. Maar zoals hij hier het huis uitliep, heb ik hem nog nooit gezien. Ik heb aan de politie gezegd: als jullie nu niet komen vallen er doden. Dat maakte kennelijk indruk". Rinus Souisa vult aan. „De politie kent me. Ik ben jaren portier geweest bij allerlei dis cotheken op Walcheren. Als er poep aan de knikker was, han delde ik dat meestal netjes af. Ik heb dus vanuit mijn verle den een goeie band met de politie. Nee. Ik heb geen straf blad. Hooguit een luiligheidje in 1977. In die bar vertelden ze me dat ik mee moest naar het bureau. Dat heb ik geweigerd. Ik heb aan ze gezegd dat als ze me nodig hadden ik thuis was. Ik ben pas de volgende och tend naar het bureau gegaan. Wat er van komt, zie ik wel. Ik vind dat de politie laks is geweest. Zij zijn verantwoor delijk voor wat ik heb gedaan omdat ze nooit serieus hebben gereageerd. Ze hebben niet ingegrepen. Ook op die avond niet. Volgens zeggen stond er een auto bij de markt met twee agenten in die geen moer te doen hadden. Ook de gemeen te heeft geen maatregelen genomen. Je zou hier dus kun nen stellen dat als het kalf ver dronken isEnfin. Je weet wel". Die mening deelt ook de actie groep in de Vlasmarkt. Die actiegroep bestaat uit bewo ners, ondernemers en horeca in de Vlasmarkt. Ze hebben regelmatig overleg met de gemeente. De geluidsoverlast door de Carrousel is regelma tig aandachtspunt geweest. Tot metingen bij Souisa kwam het voor het incident echter nooit. Meteen er na wel. Op 3 en 7 november hebben amb tenaren van de gemeente Mid delburg gemeten en vastge steld dat de Carrousel behoor lijk over de schreef ging. Met een begrenzer wordt nu het geluidsniveau geregeld en hoort Souisa weliswaar wel eens wat, „maar de televisie wipt niet meer van de plank". Spontaan reageerde ook een aantal bewoners na het inci dent dat Souisa veroorzaakte. Zij schreven brieven aan de gemeente met klachten over geluidshinder. Inderdaad, door hetzelfde café. Souisa schakelde ook de HAM in. Op 20 november schreef die overkoepelende activitei tenclub van de Middelburgse horeca aan de tatoeëerder dat als er door middel van overleg tussen een hinderende horeca- exploitant en bewoners geen oplossing kan worden gevon den, gemeente en politie er een moeten vinden. „We vin den het onbegrijpelijk dat deze instanties het zover hebben laten komen. De horeca wordt aan strenge regels gebonden wat betreft geluidsnormen en andere vormen van overlast. En het is moeilijk te verteren dat de controlerende instan ties hier in uw geval niets mee doen". Ook wordt vastgesteld dat Souisa niet de enige is die last heeft van de Carrousel. „Het blijkt dat bewoners het gevoel hebben dat ze aan het lijntje worden gehouden. Er wordt veel gesproken, maar weinig gedaan", schrijven voorzitter Rob Zuidam en secretaris Pim van den Berge aan Souisa. De muziekbegrenzer is voorlo pig afgesteld. Milieu-inspec teur A. Schroevers heeft eige naar A. Bertram van de Car rousel inmiddels per brief laten weten dat als hij meer geluid wil produceren in zijn zaak hij een terzake deskundig bedrijf moet inschakelen om doeltreffende geluidsisolatie aan te brengen. Schroevers noemt de huidige geluidsisola tie 'zeer slecht'. 'Ebbe julder ook een biekeu- ken Of misschien een was- kot As de vrouwe (of d'r vent) daer te vinden is, dan is ze 'an de waste'. De 'waste' is de was, ook in de betekenis van het gehele wasgoed, alles wat in één keer gewassen is. In een volgende fase, wanneer het gestreken moet worden, heet dat zelfde wasgoed 'de striekte' - een woord waarvoor geen Nederlands woord bestaat. „Vee tied 'ebbe 'k nie, ik moe vanaevend nog een striekte doee". In de biekeuken of 't waskot zul je ook 'het gootegat' vinden, waar het vuile water in ver dwijnt. In moderne nieuw bouwwoningen zul je dat niet meer aantreffen: het water liep door een gootegat meestal de straat op of naar een dulve toe. Ook een bleik (bleek) om de waste op te leggen, of 'droog- paelen' vind je niet veel meer. Vroeger hoorden ze zelfs bij de kleinste huisjes: een bleik, een 'aegje en een regenbak of stêênpit. De ligusterhaagjes rondom de bleik of weerskan ten een padje (geen 'paadje' zoals in het Nederlands) wer den netjes bijgehouden. „Den ouwen Sekkeries was naebie 'onderd, mèr ie knipte z'n 'aeg je nog zö rechte, da' je d'r een duumstok bie kon 'ouwe". De grote schaar voor dit doel wordt 'aegeschaere of palm- schaere genoemd (ook een woord dat niet in de dikke Van Dale staat). Het verschil tussen een stêên pit en een regenbak weet u nog Een regenbak spreekt vanzelf: die vangt het regen water op van het dek (dak). Het bovengrondse gemetselde deel heet 'de keele'. Een stêên pit is een welput waar je water uit een lagere grondlaag kunt 'pitten'. Mee een aeker, dat spreekt. 7wemer Vorige week won de Middelburgse Lieve de Coninck een wedstrijd van boekhandel Fanoy. Ze mag zich 'het meest belezen Zeeuwse kind van 1995' noemen. Kleine klusjes worden ze genoemd, maar steeds meer mensen weten niet hoe ze gedaan moeten worden. Een lekkende kraan, piepende deur of het installeren van een katteluikje: De Rechterhand biedt uitkomst. Volgende week wordt in Middelburg twee dagen lang een Kerstmarkt gehouden. Voor het eerst hebben gevestigde ondernemers en ambulante handel de handen ineen geslagen. Verder deze week de vaste rubrieken Bedrijfskundig Bekeken en Psychoconsult. badhuisstraat 28, 4381 Is vlissingen telefoon: 01 18-416961 fax: 01 18-413253 ■T L. :V:' EXTRA KOOPAVONDEN woensdag 20 dcc. donderdag 21 dcc. vrijdag 22 dcc. Badhuisstraat, Vlissingen 0118-413551 Informeer naar ons uitgebreide programma Rinus Souisa wil best nog een kopje koffie drinken met zijn buurman. FOTO JAAP WOLTERBEEK Prettige Kerst! J°or, M Najaarsaktie: w Bij Ontwikkelen Afdrukken van een filmrolletje GRATIS: 10 wenskaarten gemaakt van uw leukste negatief én fantastische Kerst CD met bekende Christmas songs Wij gunnen u als klant graag het allerbeste: wij drukken daarom zelf binnen luur uw foto's af op Kodak Royal Paper, het beste fotopapier voor de helderste, scherpste afdrukken: Wij willen u graag persoonlijke service geven, óók de volgende 75 jaar! Goes. Grote Markt 7 B Hulst. 's-Gravenhofplein 8 Terneuzcn, Noordstraat 6 Middelburg. Lange Gccrc 28 B Vlissingen. Walstraat 109-1 I Zierikzec. Dam 5 B Ettcn-Lcur. Oude Bredaseweg 26 UCRFOTOSOMCr FOTO VERSCHOORE

de Faam | 1995 | | pagina 1