n GEMEENTE MIDDELBURG Gemeente wil energie besparen Architectuur debat Energiezuinige ketels bij 43 VA-B O G-woningen Bezoek Japanse burgemeester Hondenbelasting Bomen aan de Punt Voorkom zwerfvuil Commissies Collecten Huur- commissie In gemeentelijke gebouwen, woningen, straatverlichting en bedrijven Eerste besparingsresultaat bij woningen door Energiebeleidsplan Week 45 ENERGIEBELEIDSPLAN MIDDELBURG I Tafeltje Dekje Vanaf november 1995 Bedrag per hond Aangeven van een hond Informatie Woensdag 8 november 1995 DE FAAM 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtings winkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. In januari 1994 heeft de gemeen teraad ingestemd met een voor de gemeente Middelburg opgesteld energiebelcidsplan. In dit plan wordt als doel gesteld om in het jaar 2000 een totale energiebespa ring te bereiken van 10,7% ten opzichte van 1991. Dat zijn 10 mil joen kubieke meter aardgasequi valenten! Hiervoor worden jaarlijks uitvoe ringsplannen gemaakt waarin wordt aangegeven hoe bezuinigd kan wor den op energie, zowel door de gemeente zelf als door inwoners en bedrijven. Het uitvoeringsplan voor 1996 wordt in november aan de commis sie Stadsbeheer en de raad voorge legd. Energiebesparingsplan Met het vaststellen van de Gemeen telijke Energiebesparings Aanpak (GEA) heeft de gemeenteraad begin 1994 gekozen voor een cncrgiebe- sparingsbeleid. Het uitgangspunt daarbij is een opzet waarbij de gemeente via gekozen doelgroepen energiebesparing wil stimuleren. Vanaf 1994 tot 2000 worden jaar lijks uitvoeringsplannen ontwikkeld en geëvalueerd voor de volgende doelgroepen/gebieden: - Openbare Verlichting - Gemeentelijke Gebouwen (inclu sief gemeentelijk onderwijs) - Overig Onderwijs - Woningen - Midden- en Kleinbedrijf Zowel organisatorisch als financieel is een scheiding gemaakt tussen de twee gemeentelijke doelgroepen (Gemeentelijke gebouwen en Open bare verlichting) en de drie externe doelgroepen (Overig onderwijs, Woningen en Midden- en Kleinbe drijf). De gemeente wil met het geven van het goede voorbeeld de externe doelgroepen stimuleren. De gemeentelijke doelgroepen wor den vanuit de dienst Stadsbeheer gecoördineerd en gefinancierd uit het energiefonds. De externe doel groepen worden vanuit de dienst Stadsontwikkeling gecoördineerd en financieel ondersteund door bestaande budgetten bij Milieu, zonodig aangevuld met overschot ten uit het energiefonds. Uitvoeringsplannen In de uitvoeringsplannen wordt jaar lijks per doelgroep aangegeven: - wat het beleid inhoudt; - hoe de projecten afgebakend wor den; - hoe de projecten gepland worden; - wat er concreet uitgevoerd wordt; - hoe het project beheerst wordt; - (vanaf 1995) de evaluatie van de uitgevoerde projecten. Hieronder wordt per doelgroep aan gegeven welke besparing wordt nagestreefd. Openbare Verlichting In verband met het uitvoeren van energiebesparende maatregelen tij dens onderhoudswerkzaamheden is in maart 1995 door de gemeenteraad vooruitlopend op de uitvoerings plannen reeds ingestemd met de plannen voor 1996. Gestreefd wordt naar een besparing van 30% ten opzichte van het gebruik in 1991. Gemeentelijke Gebouwen Naast voortzetting van de in de uit voeringsplannen 1994-1995 genoemde beheersmaatregelen, wordt voorgesteld om een pakket van energiebesparende maatregelen uit te voeren waardoor jaarlijks een gasbesparing van 32.170 m3 en een electricitcitsbesparing van 114.600 kWh gerealiseerd wordt. Het totaal aan bereikte energiebe sparing per eind 1996, inclusief deze uitvoeringsplannen, komt voor deze doelgroep neer op 67% van de beoogde besparing voor gas en 23% van de beoogde besparing voor elektriciteit voor het jaar 2000. Woningen Bij de groep "bestaande woningen" is de aandacht vooral gericht op bewonersgedrag, ketelvervangings- en renovatieprojecten. Voor de nicuwbouw-woningcn is een inten tie-verklaring ondertekend over een convenant "Duurzaam Bouwen" en wordt een Zeeuws convenant voor bereid. De komende tijd zal dit the - BESPARINGSDOELSTELLINGEN per DOELGROEP 5, 100 O) CL geselecteerde doelgroepen UJ O g 80 _J UI O OPENBARE VERLICHTING GEMEENTELIJKE GEBOUWEN D 60 OVERIG ONDERWIJS tr 5 j WONINGEN UJ s 40 5 20 cc m UJ O 0 3° 17 23 CD MIDDEN- EN KLEIN8EDRIJF (MCWFV GEA - GMluaMrti Ajrpwj GESELECTEERDE DOELGROEP ma verder uitgewerkt worden. De besparingsdoelstelling is 20% ten opzichte van het energiegebruik in 1991. Overig Onderwijs De voorbereiding voor de uitvoering van de doelgroep "Overig onder wijs" zal eind 1996 plaatsvinden. In het uitvoerigsplan 1997 zullen nader uitgewerkte voorstellen worden voorgelegd. De bcsparingsdoelstcl- ling is 7%. Midden- en Kleinbedrijf In eerste instantie zal worden gestart met een kleine branche binnen de doelgroep Midden- en Kleinbedrijf. Bij de uitvoering zijn per bedrijfstak branchevcrtcgenwoordigers betrok ken, medewerkers van N.V. Delta Nutsbedrijven en de gemeente. In het najaar 1995 zullen projecten bij de slagerijen worden voorbereid. Na de slagerijen worden de winkelpan den doorgelicht. De bcsparingsdoelstelling is 18%. Elders op deze pagina staat het ver haal van de eerste besparingsrcsulta- ten in de doelgroep woningen. Op zaterdag 11 november heeft, in het kader van de Manifestatie '45-'95, om 16.00 uur in de Bur gerzaal van het Middelburgse stadhuis een discussie over archi tectuur plaats met als thema "De rol van de overheid". Op 30 juni jl. was er een discussie over de vraag of Middelburg, na 50 jaar reconstructie en restauratie, nu af is. Al snel kwam men tot de con clusie dat geen enkele stad eigenlijk ooit af kan zijn. En zeker zal dit gel den voor een stad. die al enkele eeu wen het kameleontische proces van aanpassing aan tijdgeest en cultuur doormaakt. Naast de retrospectieve informatie over al die veranderingen in de architectuur van de stad. kwam al spoedig de vraag naar de toe komst van de stad. Welke zal de vol gende stap zijn, die ons in de 21ste eeuw zal brengen? De Manifestatie '45-'95 wordt beëin digd met een gesprek over de rol die de overheid zou moeten of kunnen spelen in de ontwikkeling van de stad. De wcderopbouwplannen na de ver nietigingen in de Tweede Wereld oorlog zijn voor een belangrijk deel het resultaat van verregaande over heidsbemoeienis. Architectuurhisto ricus Koos Bosma, auteur van het bock "Architectuur en Stcdcbouw in Oorlogstijd: de wederopbouw van Middelburg", zal dat. voorafgaand aan de discussie, nog eens toelich ten. Deelnemers aan de discussie zijn: Alma Ploeger, Stimuleringsfonds voor de Architectuur: Rob Docter, Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen; Carcl Weeber, Bond van Nederlandse Architecten; Herman Meijer, wethouder gemeen te Rotterdam; Joan van Dijk-Sturm, wethouder gemeente Middelburg; Gert de Kok, gedeputeerde provin cie Zeeland en Marten Bcinetna, Tweede Kamerlid. Gespreksleider is Bert van Megge- lcn, directeur van de Academie voor Bouwkunst in Rotterdam. De gemeenteraad van Middelburg heeft in januari 1994 het Middel burgse Energiebeleidsplan vastgesteld met daarin de besparingsdoelen voor vijf gekozen doelgroepen. Juist bij de doelgroep woningen valt er véél te besparen. Voor woningen vermeldt het energiebeleidsplan als doel, dat het energiegebruik in het jaar 2000 verminderd moet zijn met 20% ten opzichte van het verbruik in 1991 (gas en elektriciteit). Ofwel: in het jaar 2000 zullen, als het besparingsdoel bereikt wordt, 5 wonin gen dezelfde hoeveelheid energie gebruiken als in 1991 nodig was voor 4 woningen. De gemeente heeft als instrumenten om haar doel bij woningen te bereiken ingezet: overleg, voorlichting, heleid (geen gemeentelijke subsidies). Voor dit doel is een overleggroep, de Projectgroep Energiebesparing Woningen (PEW). opgericht. Deze gemeentelijke projectgroep maakt plannen voor concrete energiebe sparingsprojecten en stimuleert en evalueert de uitvoering daarvan. De jaarlijkse evaluatie en de nieuwe plannen voor 1995/1996 zijn on langs aan de raad voorgelegd. Naast ambtenaren zitten in de PEW, op uitnodiging van de gemeente, vertegenwoordigers van de bouw wereld (aannemers, architecten), grote verhuurders en woonconsu menten (Huurdersvereniging Mid delburg en Vrouwen Advies Com missie). De heer Boot, Kantoordirecteur van VA-BOG (Voogt-Abma Beheer bv), een grote verhuurder in Middel burg, is lid van deze projectgroep en adviseert met name over bestaande woningen. Ketelvervanging op het nippertje energiezuinig bijgesteld Bij een projectgroep-bijeenkomst op 20 april 1994 kwam de per 1 april 1994 ingegane subsidieregeling van NV Delta Nutsbedrijven (Deltan) ter sprake. O.a. voor het plaatsen van extra-energiezuinige CV-ketels (Hoog Rcndement/HR) kan subsidie mogelijk zijn. Naar aanleiding daarvan vertelde de heer Boot over een gepland CV- ketel vervangingsproject bij 43 woningen in Middelburg. VA-BOG beheert deze woningen voor de Stichting Unilever Pensioenfonds "Progress". De keus was voor 33 eengezinswoningen op een conven tionele open CV-kctcl gevallen en voor 10 kleinere woningen (vanwe ge een installatie-cis van Dcltan) op een energiezuinigere verhoogd ren dement-ketel. De opdracht aan de installateur was reeds verstrekt!. Deze ketels zouden zonder huuraan- passing geplaatst worden, de warm waterinstallatie bleef een zaak van de huurder (grote elektrische Dcl- tan-boilcr). De heer Boot van .VA-BOG en de heer Ten Broek van Deltan hebben toen toch afgesproken dat voor dit ketelvcrvangingsprojcct energiezui nigere alternatieven onderzocht zou den worden. Op donderdag 9 november ontvangt het college van burgemeester en wethouders van Middelburg om 09.30 uur de burgemeester van de Japanse zusterstad Nagasaki, de heer Iccho Itoh. De ontvangst heeft plaats in de burgemeester- en wet houderskamervan het Middelburgse stadhuis. De heer Itoh, die in april jl. verkozen werd tot burgemeester van Nagasa ki, is van 5 tot 10 november in Nederland. Op dinsdag 7 november spreekt hij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag toe, en op woensdag 8 november brengt hij een bezoek aan de Universiteit van Leiden, het Rijksherbarium en het Museum van Volkenkunde. Na de ontvangst door het college van burgemeester en wethouders van Middelburg, zal burgemeester Itoh worden rondgeleid door het stadhuis, en krijgt hij vervolgens een stadswandeling aangeboden met als thema de relatie van Middelburg met de VOC. Het dagprogramma wordt afgeslo ten met een bezoek aan Delta Expo Neeltje Jans. 'Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 0118-638570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 6 lot en met 12 november Maandag Gekruid gehakt, savoyekool, aardappelen Dinsdag Plakken rundvlees, spinazie, aardappelen Woensdag Stamppot zuurkool met worst Donderdag Gegrilde kippepoot, gemengde groente, aardappelpuree Vrijdag Vis. groente, aardappelen Zaterdag Bami goreng. kipsateh Zondag Wal de pot schaft In Middelburg betalen veel mensen hondenbelasting. Gewoon volgens de regels, zoals het hoort. In feite is er dus geen nieuws. Voor zover bekend betalen vrijwel alle inwoners van Middelburg die één of meer honden hebben daarvoor belasting. Toch is een regelmatig terugkeren de controle noodzakelijk om tot een goede uitvoering van de "Verorde ning hondenbelasting" te komen. Het is de bedoeling binnenkort zo'n controle in Middelburg te houden. De controle wordt in opdracht van het gemeentebestuur uitgevoerd. Deze maand gaan de controleurs op pad. Aan de hand van door het gemeentebestuur verstrekte infor matie over naam, adres en postcode van de woningen die bezocht moe ten worden, belt de controleur bij alle woningen aan. Hij kan dus ook bij u aanbellen. Hij stelt enkele vra gen over het al dan niet hebben van een hond. Het is de bedoeling dat hij de vragen aan de deur afhandelt. Als u niet thuis bent zal de controleur ter plekke een beoordeling maken over het wel of niet aanwezig zijn van een hond. Hij kan dat beoordelen als hij bijvoorbeeld een hondehok ziet of voederbakken ziet staan voor de hond. Vanzelfsprekend kunnen de controleurs zich legitimeren met een door de gemeente verstrekt legiti matiebewijs. Op dit moment staan ongeveer 2000 hondenbezitters bij de gemeente geregistreerd. Volgens het door de gemeenteraad van Middelburg vast gestelde tarief betalen zij voor het hebben van één hond 99.- per jaar aan hondenbelasting (tarief'1995). Mensen die twee honden hebben betalen 198,- extra, in totaal dus 297,-. Voor elke hond méér is het bedrag 198,-. Misschien heeft u sinds kort een hond en bent u nog niet in de gele genheid geweest daarvan aangifte te doen. Dat kan gebeuren maar wij adviseren u wel daarmee niet te lang te wachten. Volgens de bepalingen van de verordening hondenbelasting bent u verplicht om binnen veertien dagen nadat u houder van een hond bent geworden hiervan aangifte te doen bij de gemeente. Wanneer door de controleur wordt geconstateerd dat aan deze verplichting niet is vol daan, kan dit leiden tot een verdub beling van de aanslag. Bij de afde ling financiële zaken van de gemeente Middelburg liggen formu lieren die u kunt gebruiken om aan gifte te doen. Wilt u meer weten en heeft u nog vragen? U kunt dan contact opnemen met één van onze medewerkers belastin gen, telefoon 675475. 675476 en 675477. Pensioenfonds positief over ener giezuinig alternatief De heer Boot kreeg van het pen sioenfonds toestemming de ketel- vervanging op te schorten in afwachting van dat onderzoek. De tweede offerte van de installateur en de berekeningen van de alternatie ven heeft de PEW aan het pensioen fonds voorgelegd. Het pensioen fonds ging akkoord met het raadple gen van de bewoners over de alter natieven, maar eiste wel een deelna me van 100%. Vervolgens is een voorlichtingsbijeenkomst voor de huurders gehouden (september 1994). De heer Boot van de VA- BOG organiseerde deze avond in nauwe samenwerking met de heer Ten Broek van Dcltan en de heer Seip van de gemeente. Het energie zuinige alternatieve plan, energiebe sparing algemeen en het kader (Middelburgse energiebeleid) kwa men aan de orde. Naar aanleiding van de reacties van die avond heeft VA-BOG de bewo ners. met ondersteuning vanuit de gemeente en Deltan. uitgebreid schriftelijk geïnformeerd. Bewoners kozen voor energiebe sparing Vanwege een combinatie van de argumenten financieel voordeel, comfortverbetering en milieu kozen de bewoners voor een energiezuini ge installatie. Ondanks de bijbeho rende huurverhoging. Een enquête onder de huurders resulteerde in de keus voor het ver vangen van de bestaande CV-ketel plus elektrische boiler door een HR- combi-kctel (lage Nox- en CO 2-uit- stoot en energiezuinig warm tapwa ter). Het verwarmen van tapwater in de keuken van de eengezinswonin gen blijft daarbij (om te lange wachttijden te voorkomen) elek trisch gebeuren, bijvoorbeeld met een kleine door de huurder apart gehuurde of aangeschafte close-up boiler. Voor al het overige tapwater gaat de combiketel zorgen. In de paar gevallen waarbij de huur der niet koos voor het energiezuini ge alternatief is besloten de bestaan de ketel voorlopig niet te vervangen (hiermee ging de 100%-dcclname eis van het pensioenfonds van tafel). Geschatte verlaging woonlasten Door de energiebesparing en het vervallen van de huur voor boiler en (indien gewenst) dubbeltaricfmcter betekent het alternatief, naast milieuwinst en een coml'ortvcrho- ging. ook nog een aantrekkelijk financieel voordcel voor de bewo ner. Feitelijk gaat het om een netto-ver laging van de woonlasten, ondanks een huurverhoging. De maandelijk se kale-huur-vcrhoging bedraagt 5,30 voor de 10 kleine woningen en 15,- voor de grote woningen (exclusief 10-liter close-up boiler voor keuken, die huurder voor 4,90 per maand van Deltan kan huren of zelf kan kopen). Op basis van gemiddeld energiegebruik is berekend dat de huurder van een kleine woning maandelijks naar schatting gemiddeld 17 minder woonlasten gaat betalen (netto- voordcel). Voor de eengezinswonin gen is dat bedrag maandelijks onge veer 12 (inclusief huur van close- up boiler). Bij een verwachte stij ging van de energieprijzen (milicu- hcffing/ecotax) neemt uiteraard het financieel voordeel nog toe. Energiezuinig alternatief uitge voerd, resultaat wordt gevolgd In januari 1995 is begonnen met het plaatsen van de nieuwe CV-combi- HR-zetels en de plaatsing is inmid dels afgerond. Tevens heeft de VA- BOG in januari, weer in samenwer king met Deltan en gemeente, ener- gictips en folders op het gebied van energiebesparing uitgereikt aan de betreffende huurders. De heer Ten Broek van Deltan heeft toegezegd om bij de betreffende woningen na ongeveer 1 jaar het verbruik te registreren om op die manier (gecorrigeerd naar de buiten temperatuur) de besparing in beeld te kunnen brengen. Al met al een geslaagd project, waarbij de actieve inzet van de heer Boot van de VA-BOG zeker niet In de komende periode vergaderen de commissies op de volgende dagen: Commissie Algemene en Bestuurlijke Zaken, dinsdag 7 november om 19.30 uur. Secretaris is de heer M. Frensel, telefoon 675435. Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): de tweede conccmrap- portagc, Marap Dienst Middelen, plan van aanpak evaluatie reorganisatie, stappenplan versterking brandweer, kwaliteitsonderzoek gemeentelijke dienstverlening. Commissie Maatschappelijke Zaken, donderdag 9 november om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.J. Schroevers, telefoon 675633. Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): nota Bijzondere Bijstand. Commissie Stadsontwikkeling, maandag 13 november om 19.30 uur. Secretaris is de heer R. Griep, telefoon 675232. Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): Bekostiging Seispark, herinrichting Oude Vlissingscweg, vervanging verkeerslichten Schroeweg- Torcnweg, heroriëntatie Lange Noordstraat/Bachtensteene, ZWN-bussen in de Stromenwijk. Commissie Stadsbeheer, dinsdag 14 november om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 675304. Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): Uitvoeringsplan Gemeentelijke Energiebesparingsaanpak. notitie sportvelden. Bovenstaande vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stad huis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn vanaf vier dagen vóór de vergadering in te zien bij sectie Voorlichting en bij de com- missiesecetaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. De gemeenteraad vergadert op maandag 20 november om 19.30 uur. onvermeld mag blijven. Alleen al het feit dat de bewoners hebben kun nen kiezen, is bij de particuliere ver huur geen vanzelfsprekendheid. Wat schiet hot milieu mot dit pro ject op? Energie besparen milieu sparen financieel voordeel Energie besparen is dus niet alleen nuttig voor de portemonnaie maar ook voor het milieu: besparing grond stoffen minder verbrandingsgas sen. In vergelijking met het oor spronkelijke ketelvcrvangingsplan zal bij de 10 kleine woningen (bij gelijkblijvend gebruik van warm tapwater) 17% extra op het energie gebruik bespaard worden. Bij de betreffende eengezinswonin gen is dat 18%. Vergeleken met de situatie vóór kctelvervanging zijn de totale besparingspercentages res pectievelijk 33% en 24%. De instal latiekeus is een keus voor 15 tot 20 jaar; dat is tevens de periode waarin er daadwerkelijk bespaard wordt. Om in te zien in hoeverre dit project voorbeeld kan zijn voor volgende projecten het volgende. Hoe kunnen we deze ervaring elders toepassen? De extra energiebesparingen bij het project kunnen worden gerealiseerd door zoveel mogelijk gas te gebrui ken voor het verwarmen van tapwa ter en ook de ruimteverwarming efficiënter te realiseren door toepas sing van een extra-energiezuinige combikctcl (HR-combikctcl). In dit complex woningen bleken de aan wezige (door huurder van Deltan gehuurde) grote elektrische boilers een bron van comfort-klachten te zijn. Ook vanuit milieu-oogpunt kan tapwatervcrwarming met elektrici teit beter zo veel mogelijk voorko men worden. Zeker is dat zonder de door de gemeente opgezette project groep PEW deze besparingskans niet benut was. Besparingsdoel nog lang niet bereikt; nieuwe projecten gezocht Het lecuwcdcel van de door de gemeente met het energiebelcids plan beoogde totale besparing moet bij de doelgroep woningen (bestaan de en nieuwbouw) gerealiseerd wor den. (Het gaat om een bijdrage van Het bomenbestand aan de Punt neemt de laatste jaren in kwaliteit af. De vita liteit van de acht essen is verslechterd en de groei van de bomen stagneert. Oorzaak is dat de bomen in een te klein boomgat zijn geplaatst en er bij het aanplanten van de bomen geen of nauwelijks grondverbetering is toegepast. Om deze reden is een vcrvangingsplan gemaakt. De acht nieuwe bomen (Abelen) komen op een afstand van ongeveer 15 meter uit elkaar te staan, achter de parkeerplaatsen. Abelen zijn recent ook toegepast aan de Loskade. Uitvoering is gepland in de komende weken. Voor eventuele vragen of opmerkingen kunt u contact opnemen met de heer D. Sakko (Vlissingsestraat 21. tel: 675313) van de afdeling Groenbeheer. Het komt voor, dat vuil uit open huisvuilzakken door de wind over hele stra ten wordt verspreid, het zogenaamde zwerfvuil. Dit ontsiert de stad en geeft de mensen van de Stadsreiniging veel extra werk. Met de medewerking van de Middelburgse inwoners kan zwerfvuil voor een groot deel voorkomen worden. Het scheelt al veel als men de huisvuilzakken niet al 's avonds buitenzet, maar pas 's morgens vroeg op de dag van ophalen. Dan kunnen katten of andere dieren, die vaak 's nachts actief zijn,'de zakken niet meer opentrek ken. foto: J. Wolterbeek 87% van de totale besparing (jaar lijks 10 miljoen aardgas-equivalen ten) door alle vijf doelgroepen teza men). Van de beoogde totale besparing bij de doelgroep woningen is met dit VA-BOG-projcct nog slechts een klein deel gerealiseerd. Met dit suc cesvolle begin is ongeveer 0,35% gerealiseerd in 0.25% van de Mid delburgse woningen. Van die 0,35% is 0.24% "extra-bespaard*, gestimu leerd door de PEW-inspanningen. Er moet dus vóór 2000 nog heel wat gebeuren. De PEW heeft uitvoe ringsplannen voor 1996 opgesteld om dit te bereiken. Deze zijn op aan vraag beschikbaar. Vele vergelijkbare projecten zijn nodig om het besparingsdoel te bereiken. Er is dan ook grote behoefte aan nieuwe projecten voor bestaande woningen, waar bijvoor beeld kctelvervanging of renovatie aan de orde is en waarbij de PEW "energiezuinig" kan adviseren. Uw suggesties zijn dan ook van harte welkom. Meer informatie Met uw vragen of suggesties naar aanleiding van dit artikel kunt u terecht bij afdeling Milieuzaken (milieuvoorlichter 0118 - 675242) of bij sectic Bouwen en Wonen (0118-675281). Op telefonische of schriftelijke aan vraag wordt u het gevraagde infor matiemateriaal toegestuurd. Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instellingen toe stemming verleend om in de komen de periode een huis-aan-huis-collcc- tc te houden: Nationaal Jeugd fonds van 6 tot en met 11 november; Diabetesfonds Nederland van 13 tot en met 18 november. De huurcommissic is een onafhan kelijke commissie, die op verzoek van huurder of verhuurder adviezen of antwoorden kan geven op allerlei vragen op het gebied van huur en verhuur van woonruimte. Het kan hierbij gaan om alle soorten woon ruimte, zelfstandig of onzelfstandig en woonwagens en standplaatsen. Deze commissie houdt iedere twee de dinsdag van de maand spreekuur in Middelburg, dus ook dinsdag 14 november van 13.30 tot 16.00 uur in de B en W-kamer van het stad huis. De huurcommissie is gevestigd in Breda, telefonisch spreekuur elke dinsdag en donderdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur, telefoon 076 - 5225090. De heer Boot (VABOG) bij de woningen met een energiezuinige installatie, (foto: Anda van Riet)

de Faam | 1995 | | pagina 5