Provincie Zeeland Diep gaan voor water Personeel neemt bakkerij over Kom Medlil Fëst! Uitnodiging Mode onder de hamer ALS ELKE SECONDE TELT Stap voor stap bezuinigen Bang&Olufsen r i Stremming Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118 631392 Dat de mens bereid is diep te gaan voor olie of kolen, ja. Maar voor water? Water is ondertussen zo waardevol geworden, dat de provincie tot 225 meter diepte wil laten boren om aan de weet te komen of de aardlagen er voldoende vocht bevatten en van welke kwaliteit. Verkrijgbaar Nieuw statenlid Eszeth Mode gaat ermee stoppen. Althans met de verkoop van dameskleding. Eszeth modead viesbureau gaat door op het vertrouwde adres op de Loskade in Middelburg. Om de collectie kleding van de hand te doen werd er door Cora Zuidema een veiling georganiseerd in Hotel Du Commerce. Veilingmeester Ben Witte en notaris Sylvia Bax verzorgden de officiële afwikkeling. In de Vlissingse Scheldestraat, waar voorheen bakkerij V.d. Ketterij was gevestigd, hebben Han en Ria van der Kop vorige week hun brood- en banketbakkerij Van der Kop geopend. Na elf jaar als werknemer in de zaak te hebben gewerkt besloot Han van der Kop samen met zijn vrouw om het bedrijf nu zelf te gaan exploi teren. Expert Kamperman Lange Noordstraat 20, Middelburg, 0118-61 33 73 Woensdag 8 november 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Abdij Zeeuwse Bibliotheek De sector cultuur krijgt de komende drie jaar te maken met een bezuini ging van 400.000,- in totaal. Dat stellen GS voor in hun begrotings plannen voor het volgend jaar. Vrijdag 10 november nemen Provinciale Staten (PS) hierover een besluit. Gaan PS accoord met de bezuiniging dan beslissen ze een maand later over de precieze invulling van het be drag. Bij het plan om de uitgaven voor cultuur te verminderen, hebben GS zich laten leiden door een aan tal argumenten: is dit een taak voor de provincie, is eigenlijk de hoofdreden. Verder speelt de grootte van een organisatie een rol. Per slot van rekening heeft een grote organisatie meer moge lijkheden een bepaald bedrag of percentage in te leveren dan een kleintje. Wat ook een rol speelt is of organisaties diensten die ze (eventueel gratis) aan derden leve ren, kunnen doorberekenen. Tot slot, maar niet het minst onbelangrijk, is er de afweging of de activiteit waarvoor steeds subsidie is gegeven, geworden is wat de provincie ervan verwachtte. Met andere woorden, is er sprake van een provinciaal belang en reikt de waarde van de activiteit verder dan voor de plaats waar het gebeurt. Deze argumenten gelden overigens ook voor andere beleidssectoren die geld moeten inleveren. Van de totale bezuiniging moet de Zeeuwse Bibliotheek in drie jaar tijds het grootste bedrag inleve ren: drie ton. Dat komt neer op zo'n vijf procent van het bedrag dat de bibliotheek jaarlijks krijgt van de provincie. Voor de resterende bezuinigingen van 100.000,-, stellen GS voor 52 duizend gulden te verminderen op de uitgaven voor podiumkun sten. Zo krijgt Vlissingen 20.000,- (16,5%) minder omdat het Straatfestival in die stad niet meer is wat het was (het belang is afgenomen en de omvang ook). Goes moet 25.000,- (ongeveer 23%) inleveren omdat er naar het fm Zaterdag 11 november is het scheepvaartverkeer op het binnen- havengebied van Vlissingen ge stremd van 11.45 tot 12.30 uur. Vanaf 09.00 uur tot 13.00 uur moet de scheepvaart de snelheid zodanig aanpassen dat er geen hinderlijke zuiging ontstaat in de buurt van en in het openstaande Scheldedok. De stremming is noodzakelijk voor het uitdokken van een RO-RO-schip uit de westelijke dokloods Het uit dokken vindt rond het middaguur plaats. oordeel van het college te weinig podiumactiviteiten plaatsvinden, er onvoldoende sprake is van provin ciaal belang en er geen zicht is op verbetering. Het resterende be drag moet worden gevonden door vanuit de begrotingspost voor inci dentele subsidies zeven duizend gulden minder uit te geven. De begrotingspost voor literaire activiteiten gaat met 10.000 gul den omlaag. Van het geld wat be schikbaar is, blijft altijd wat over en de provinciale bijdrage in het honorarium voor optredende au teurs wordt gesteld op maximaal 250,-. De amateuristische kunst moet in twee jaar tijd 16.000,- inleve ren. Dit bedrag is verdeeld over een aantal instanties: de Stichting Samenwerkende Koren Zeeland en KNF 2.500,-; het jeugdor kest, de koorschool en het senio renorkest moeten ieder 1.500,- inleveren; de Zeeuwse Muziek- bond, die nu nog voor 2.500,- per jaar in de boeken staat, krijgt in de toekomst geen subsidie meer; de algemene post die is be doeld om incidenteel subsidies te verstrekken gaat met vierduizend gulden omlaag. Nieuws De provincie tast niet helemaal in het duister, want bij Vlissingen, Aardenburg en Baarland wordt op zeer bescheiden schaal al water gewonnen uit de nu te onderzoe ken aardlagen. Wat de gevolgen van de winningen zijn, is niet be kend. In afwachting van het onder zoek zal de provincie daarom geen nieuwe vergunningen voor wateronttrekking meer verlenen. In het Waterhuishoudingsplan heeft de provincie, als grondwa terbeheerder, vastgelegd dat het eventueel aanwezige water in de ze zandige lagen bestemd is voor de openbare watervoorziening. Het onderzoek wordt uitge voerd in samenwerking met de universiteit van Gent. Ook Del tanutsbedrijven is erbij betrok ken. Het bedrijf H. Haitjema en Zn. BV uit Dedemsvaart boort in zandige lagen uit twee geo logische tijdperken, namelijk oligoceen en eoceen. Deze la gen liggen in België aan de oppervlakte en lopen schuin- weg de aarde in. In Hulst ligt het oligoceen, zo bleek bij de eerste boring, tot 210 meter. De zandige lagen liggen tussen nauwelijks waterdoorlaten- de kleilagen, de Boomse Klei, de klei van Asse en de Yeperklei. Het zijn waarschijnlijk deze kleilagen die ervoor hebben gezorgd dat het regenwater alleen via België, waar de lagen aan de oppervlakte komen, tot onder Zeeland kon doordringen. Neanderthalers Het water stroomt maar lang zaam. Naar schatting is het onder Zeeland liggende water enkele tienduizenden jaren oud. Wie weet heeft een groep prehistorische mensen op de hogere Belgische gronden met een regendans een fikse onweersbui weten te bewerk stelligen. Die, wellicht door Nean derthalers afgeschudde druppels, liggen dan nu onder Ovezande. Maar of ze ooit naar boven wor den gehaald is afhankelijk van het onderzoek. De boringen vinden plaats bij Hulst (twee), Ovezande, de Braakman en Groede, maar het onderzoek richt zich ook op de voedingsgebieden van de zandlagen in België. Het onderzoek moet duidelijkheid geven over allerlei zaken, waarvan de kennis tot nu toe nul is of te gering: verbreiding en dikte van de zandlagen en voedingsgebie den, de samenstelling van zowel de waterhoudende zandlagen als de niet doorlatende lagen, de hoe veelheid en kwaliteit van het water en tenslotte de mogelijkheden van waterwinning en de gevolgen er van. Mocht overigens de water kwaliteit niet voldoen aan de nor men voor drinkwater, dan is gebruik door de industrie en land bouw ook denkbaar. De boringen en metingen vinden dit najaar plaats. Halverwege 1996 moet het onderzoek klaar zijn. De voor bereidingen begonnen in 1994. De kosten komen op 450.000 gul den, waarvan 350.000 voor het praktische werk, boren en meten. Milieutijdingen Dit artikel is ontleend aan Milieutij dingen, een nieuwsbrief van de provincie Zeeland over aktuele ontwikkelingen die met milieu heb ben te maken. Bij het informatiecentrum van de provincie liggen twee nieu we gratis uitgaven klaar voor belangstellenden: Milieutijdin gen en Op Deltahoogte. Milieutijdingen is een nieuws brief over de laatste ontwikkelin gen op het terrein van milieu in de provincie. Het bevat de volgende artikelen: Provincie gaat bedrijven anders benaderen over afvalpre ventie, We zouden graag horen wat de provincie met ons advies heeft gedaan (over de provinciale adviescommissie mileu en water), Waar eens de kippen stonken, ligt nu een ongerept duin (over de sa nering van een kippenboerderij), Provincie stimuleert invoering mi lieuzorgsysteem bij zorginstellin gen, Diep gaan voor water (over proefboringen naar water in diepe re aardlagen), N'95: grenzeloos?, Subsidie voor gescheiden inzame ling, Provincie krijgt er (groene) ta ken bij. Elf korte berichten vormen de afsluiting van het blad. Op Deltahoogte is een nieuws brief voor vooral het bedrijfsleven in Zeeland. Het blad opent met het artikel Kamerlid is aanspreekpunt voor de regio (met de namen, en van twee na ook de telefoonnum mers) van de Zeeuwse Tweede en De heer M. Wiersma uit 's Heer Hendrikskinderen zal in de statenvergadering van vrijdag 10 november worden beëdigd als lid van Provinciale Staten van Zeeland. Wiersma is door de voorzitter van het centraal stembureau aangewe zen als opvolger van de heer P.M. Woudstra die een baan in de jour nalistiek heeft aanvaard, dat werk onverenigbaar vindt met zijn werk als statenlid en om die reden is te ruggetreden. Beide heren zijn lid van de politieke partij Delta An ders. Het benoemingsbesluit van de voorzitter van het centraal stem bureau, de officiële instantie die op grond van de verkiezingsuitsla gen het toetreden tot provinciale staten regelt, ligt vanaf heden van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur ter inzage op kamer B 206 van het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Eerste Kamerleden. De nieuws brief vervolgt met: Zoom-as be langrijk voor Zeeland, De dikste winkel van Zeeland breidt uit, Da- cotherm BV brengt Nederland on der dak, Zeeland digitaal de wijde wereld in, Het nieuwe gezicht van Dethon, Reimerswaal geeft visie op bedrijventerreinen, Waterschap informeert en adviseert, Tebodin start projectkantoor in Vlissingen- Oost, Kamers van Koophandel vol gen economische ontwikkeling op de voet, Vasthouden sterke con currentiepositie havens nodig. Het informatiecentrum, Abdij 9 in Middelburg is tijdens werk dagen geopend van 09.30 - 12.30 uur en van 13.30 - 16.30 uur. Telefonisch bestel len kan op nummer 0118 - 631400. Cora Zuidema begon in de randstad met een damesmo dezaak en gaf vooral kleding advies aan zakenvrouwen. Nadat ze met echtgenoot naar Middelburg vertrokken was werden haar activiteiten op modegebied voortgezet. Haar klanten uit de randstad bleven haar bezoeken. Omdat Zuide ma ervan uitgaat dat je geen gedegen advies kunt geven met alleen kleurkaarten en wat lapjes maar met kledingstuk ken zelf groeide de collectie kleding gestaag. Inmiddels nam het uitzoeken en inkopen van de juiste collectie kleding zoveel tijd in beslag dat het geven van advies steeds meer naar de achtergrond ver dween. En volgens echtgenoot Hans Zuidema 'is dat advise ren juist Cora's grootste kracht'. De collecties moeten dus de deur uit en Eszeth gaat terug naar de oorsprong: het geven van adviezen, het hou den van lezingen en als nieuw komer het organiseren van modeveilingen. Zij beet het spits af met haar eigen veiling en dit was voor alle partijen wel even wennen. Bezoekers, gewend aan uitver koop en nog onwennig aan het bepalen van de eigen prijs, moesten het spelelement van bieden nog even door hebben. De oorspronkelijke verkoops prijzen en de veilingprijzen lagen ver uiteen. Mantelpak ken, pantalons en blouses uit de collectie van Monique Brauns en Piere Gardin wer den voor een habbekrats aan geboden. Maar het publiek vond het doodeng om een hand op te steken. Nadat er al een kledingrek zonder resul taat gepasseerd was en de vei lingmeester moedeloos het publiek aanspoorde om 'deze Piere Gardin voor dit luttele bedrag' te kopen kwam er ein delijk een schuchter bod uit de zaal. 'Hoera' riep de veiling meester en eindelijk begon het publiek de lol van het bieden in te zien. Een hoofdkrabbende dame werd door de veilingmeester terecht gewezen: „Nu moet u oppassen, mevrouw, iedereen biedt op verschillende manie ren". De meeste kledingstuk ken waren al voorzien van een bod dat tijdens de kijk- en pas- dagen vóór de veiling door klanten gemaakt was. Tijdens de veiling probeerde de man met de hamer er nog meer van te maken en als dat lukte was de pret compleet. „Kom op dames, voor tachtig gulden zit u er met de kerst weer netjes bij". De kledingstukken wer den in sneltreinvaart afgesla gen en het publiek zag in dat deze manier van koopjes jagen veel lolliger is dan tussen de rekken snuffelen. „Kom op damesvoor tachtig gulden zit u er met de kerst weer netjes bij'. Ria en Han van der Kop in hun bakkerij. Van der Kop is geen onbeken de in het Vlissingse bakkers wezen. Dertien jaar werkte hij voor de bekende Vlissingse bakkerij Spekkens in de Wal- straat. Toen het bedrijf zo'n elf jaar geleden haar deuren sloot is Han van der Kop bij bakkerij V.d. Ketterij in de Schelde straat gaan werken. Van der Kop: „Het ging eigenlijk niet meer zo goed met het bedrijf en ik werd ontslagen. Toen ik later hoorde dat het bedrijf te huur was hebben mijn vrouw en ik direct de knoop doorge hakt en nu huren we het bedrijf". Achter de winkel van brood- en banketbakkerij Van der Kop is de bakkerij zelf gevestigd. Iedere morgen komen alle produkten vers uit de eigen bakkerij in de winkel te liggen. „Het is een beetje een familiebedrijf. Mijn vrouw staat in de winkel en mijn zoon helpt mij iedere morgen in de bakkerij. Ik ben zelf trouwens ook een bakkerszoon. Mijn ouders hadden vroeger een bakkerij, toevallig genoeg nog in de Scheldestraat ook", ver telt Van der Kop. In de winkel prijken langs de wand de vele prijzen die Van der Kop tijdens vakwedstrijden in de wacht heeft gesleept. „Niet alleen voor het bakken van brood maar ook bijvoor beeld voor de marsepeinpop petjes die ik zelf maak. Dat is eigenlijk een beetje m'n hobby om die poppetjes te ontwer pen en in elkaar te zetten". Het assortiment van bakkerij Van der Kop is iets uitgebreider dan voorheen. Behalve de gewone soorten brood bakt Han van der Kop ook de meer luxe broden zoals Italiaans brood, meergranen-brood en maïsbrood. De brood- en ban ketbakkerij is behalve op zon dag en maandagmiddag de hele week geopend. ••«•••••a IMMMMMMMMV Kom naar het feest Wij nodigen u uit voor een feest. Een feest van herkenning. Want wij denken dat u beslist wel eens met bewondering heeft gekeken naar de Televisie- en Audio apparaten van het Deense merk Bang&Olufsen. Wij hebben al die produk ten bijeen gebracht en willen u die graag demonstreren. Elke bezoeker maakt kans op het winnen van een aantrekkelijke prijs zoals: één week gratis verblijf in een Deense vakan tie-bungalow of een Beocom 600 telefoon. U bent van harte welkom op: Woensdag 15nov. a.s. van 9.00 -18.00 uur Donderdag 16nov. a.s. van 9.00 - 21.00 uur Vrijdag 17nov. a.s. van 9.00- 18.00 uur Zaterdag 18nov. a.s. van 9.00- 17.00 uur OOIT KIEST U VOOR MOOIST

de Faam | 1995 | | pagina 11