'Week van het Zeeuwse Boek' opent met de presentatie van drie boeken DE PATRIJS Provincie Zeeland Zeeuwse produkten in pakket DE DIERENBESCHERMING De Zak van Zuid-Beveland Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118 631392 Verkrijgbaar De uitvoering van reeksen plannen en projecten moet er voor zorgen dat de kwali teit van het grondwater en oppervlaktewater goed blijft of verbetert. De provincie vervult hierin een belangrijke taak. In het Waterhuishoudingsplan valt te lezen wat er zoal moet gebeuren. Het Jaarverslag Waterbeheer 1994 maakt duidelijk hoe het met de uitvoering van al die plannen is gesteld. Aankoop natuurterreinen COMMISSIES Zierikzee, mo- numentenstad De getijmolen van Middelburg John Vermeersen in Hulst heeft het Zeeuws geschenken pakket geïntrodu ceerd. De Zeeuws-Vla ming werkt samen met een aantal Zeeuw se bedrijven die zich toeleggen op het ambachtelijk produce ren van produkten. Volgens de initiatief nemer is er in Zeeland de laatste jaren een trend ingezet waarbij Zeeuwen laten zien duidelijke affiniteit te hebben met hun eigen streekprodukten. 14.000 t adverteren in DE FAAM I DE VLISSINGER De Zak van Zuid-Beveland is een zogeheten waardevol cultuurlandschap (WCL). Dat betekent dat het de moeite waard is het gebied te beschermen en dat als uitgangspunt te nemen bij verdere plannen. Woensdag 25 oktober 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Abdij Nieuws In het Gebiedsperspectief Zak van Zuid-Beveland staat onder meer beschreven wat er moet gebeuren om de streek te be waren als waardevol cultuur landschap. Voor een duurza me ontwikkeling is het nodig de belangen van natuur en landschap, landbouw en recre atie en toerisme op elkaar af stemmen. Alle betrokken overheden en orga nisaties werken met elkaar samen in een werkgroep en een stuur groep: het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij (LNV), de provincie Zeeland, de gemeente Borsele, het Water schap Noord- en Zuid-Beveland, landbouworganisaties, natuurbe schermers en de recreatiesector. Het laatste woord over de uitvoe ring van het Gebiedsperspectief is aan de minster van LNV. Ontstaan Rond het jaar 1000 werden in de Scheldedelta de eerste dijken aan gelegd rond de wat hogere schor ren. Zo verging het ook de Goese Poel (Nisse) en zuidelijker oudland gebieden: Oudelande, Ellewouts- dijk, Baarland en Hoedekensker- ke. De Oudlandkernen waren van el kaar gescheiden door het Zwake dat in verbinding stond met Sloe en Schenge. Binnen deze geulen kwamen hogere zandplaten voor, de zogeheten 'opwassen'. Op plekken in de luwte van de zeedijk ontstonden 'aanwassen'. De aan wassen in het Zwake werden van uit de Oudlandkernen gestaag in gepolderd. Dat gebeurde overigens ook met de zandige op wassen: Heinkenszand, Ovezande. En zo ontstond een kleinschalig dijkenlandschap. Behalve inpolderen van de ho ger gelegen buitendijkse gron den werd regelmatig gepro beerd om dwars op de getijdegeul deltadammen te bouwen: de Zwakedammen. Hierdoor ontstond een verbin- Bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg zijn weer nieuwe uitgaven (gratis) beschikbaar. De provinciale Bosnota maakt duidelijk wat de provincie wil met beheer, aanleg en onderhoud van bossen. Het nationale Bosbeleids- plan vormt het uitgangspunt voor het provinciale beleid. Het Informatiepakket 'Zeeland over de grenzen' geeft inzicht over de samenwerkingsverbanden die de provincie buiten de (lands)grenzen is aangegaan. Wie wil weten wat er met onder meer het Europese geld in de 5B- regio Zeeuwsch-Vlaanderen ge beurt kan de Voortgangsrappor tage van de uitvoering van het Enig Programmerings Document voor de plattelandsontwikkeling van de doelstelling 5B-regio Zeeuwsch-Vlaanderen 1994- 1999 opvragen. Het informatiecentrum is tij dens werkdagen geopend van 09.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Het cen trum is telefonisch te bereiken via nummer 0118 - 631400. ding over land tussen de Oud landkernen. In het westen kwam de inpoldering wat later op gang. Dat was zo rond 1600. De meer moderne aanpak in die tijd leidde tot grote en rationeel verkavelde jonge Nieuwlandpolders (Kraaijertpol- ders en Borsselepolder. Door voortgaande ontginning ont stond binnendijks een gevarieerd agrarisch cultuurlandschap. Bui tendijks bleef de natuur heer en meester. Tot op de dag vandaag is de Westerschelde een soort oerlandschap van geulen, platen, slikken en schorren, waar wind en stroming zorgen voor een wisse lend patroon. Waterbeheer Verzilting, verdroging, versprei ding en vermesting zijn thema's die voortdurend in de gaten wor den gehouden bij het werken aan de kwaliteit van het water. Verzilting ontstaat door het bin nendringen van zout water; zoute kwel. Het is negatief voor de land bouw. Daar staat tegenover dat gebieden met brak water vaak be langrijke natuurgebieden zijn. Enerzijds gaat het er dus om te voorkomen dat zout water af stroomt via zoetwatergebieden an derzijds kan in aangewezen gebie den met zoute kwel natuurontwikkeling voorrang krij gen. Verdroging wil zeggen dat de grondwaterstand te laag is of de kwel onvoldoende sterk. Peilbe heer is hier een belangrijk middel, maar ook het stimuleren van een natuurlijke begroeiing, een pro baat middel om verdamping van oppervlaktewater tegen te gaan. Verspreiding van zware metalen (bijvoorbeeld arseen, cadmium, chroom, lood, koper en zink) en organische microverontreinigingen (onder meer bestrijdingsmiddelen) in het milieu vormt een ernstig probleem. Op de eerste plaats gaat er om er voor te zorgen dat dit materiaal niet meer wordt ver spreid; bronmaatregelen, in de vaktaal. Verder gaat het er ook om de vervuiling die al bestaat, aan te pakken. Vermesting is vooral een pro bleem van het oppervlaktewater. De meeste binnenwateren in Zee land hebben te maken met een te grote aanvoer van stikstof en fos faat. Stank, slecht doorzicht, zuur stoftekort en eenzijdige samen stelling kunnen het gevolg zijn. Vermesting is een gevolg van on der meer kwel, neerslag, huishou delijk afvalwater en landbouw. Gebiedsgericht Het oplossen van problemen en er voor zorgen dat de functies van het water (zoals voor landbouw, natuur, zwemwater) kan het best door een bepaald gebied in z'n to taliteit onder de loep te nemen, bij voorkeur samen met andere in stellingen of overheden die er ook een taak hebben. Gebiedsgericht beleid heet dat. Bekende voorbeelden van een dergelijke aanpak zijn de Kop van Schouwen en de Kreken van Zeeuwsch-Vlaanderen. De Kop van Schouwen staat be kend om een gevarieerde vegeta tie in de duinen. De natuurwaarde staat er onder druk door verdro ging, die op haar beurt wordt ver oorzaakt door waterwinning, af stroming van duinwater naar de polder en wateronttrekking door het naaldbos. Om de afstroming tegen te gaan zijn in 1993 30 stuwtjes geplaatst in de binnendui- nen. Het blijkt dat het duinwater De grenzen van gebieden in Zeeland die in aanmerking ko men voor aankoop op grond van het Natuurbeleidsplan, staan vast. Een nieuwe kaart geeft aan welke terreinbehe rende instanties bevoegd zijn in welke gebieden. Een van de beheerders is de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Met deze stichting had de provin cie een financieringsovereen komst afgesloten voor een perio de van vier jaar. Die periode is voorbij en met de stichting is een nieuwe overeenkomst afgesloten. Hierover en over de vaststelling van de terreinenkaart nemen Pro vinciale Staten een besluit in de statenvergadering van 17 novem ber. op die manier wordt vastgehou den en vorig jaar zijn enkele stuw tjes verbeterd. Het tegengaan van verdroging is niet voldoende om de oorspronke lijke duinvegetatie een kans te ge ven. De voedselarme vegatatie kan niet onstaan op de voedselrij ke humuslaag die in de loop der jaren is ontstaan. Vandaar dat op de zogeheten vroongronden in de binnenduinen een aantal hectares is afgeplagd om de juiste, schrale omstandigheden te bewerkstelli gen. Voor de kreken van Zeeuwsch- Vlaanderen is het nodig dat zo wel Nederlandse als Belgische wa terbeheerders elkaar weten te vinden. Dat betekent veel overleg en afstemming van de verschillen de maatregelen die de instanties kunnen nemen. Aan weerszijden van de grens wordt het oppervlak tewater regelmatig gepeild. De re sultaten van deze peilingen wor den verwerkt en dat moet weer leiden tot een gezamenlijk peilbe heer. Voor bescherming van amfibieën in het Zwingebied is subsidie aan gevraagd bij het Europese 'Life'- fonds. Nieuwsbrieven, studiedagen en voorlichtingsbijeenkomsten moe ten er toe bijdragen dat de uitvoe ring van tal van plannen de steun krijgt van organisaties en bewo ners uit de streek. Verkrijgbaar In het Jaarverslag Waterbeheer 1994 wordt uitvoerig ingegaan op de verschillende thema's, functies en watersystemen, gebiedsgericht beleid en allerlei zaken die met de uitvoering van projecten hebben te maken (bestuurlijke organisatie, regelgeving, vergunningen, subsi dies, proefprojecten en landinrich ting om maar eens een paar on derwerpen te noemen) en grond- waterbeheer. Een hoofdstuk over de financiën en lijst met actiepun ten completeert het verslag. Het boekwerk, zestig bladzij den, is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg, tel. 0118-431400. Donderdag 2 november, aan vang 13.00 uur, is er een openbare vergadering van de provinciale adviescommissie milieu en waterstaat (PCMW). De agenda vermeldt één onder werp: nota van antwoord op de provinciale milieuverordening der de tranche. De vergadering vindt plaats op het adres Groene Woud 2. De agenda en bijbehorende stukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg. Jan Bruijns, een van de schrijvers van 'De Zak in vogelvlucht', merkt op dat de vorming van katholieke enclaves pas goed op gang kwam, nadat in de negentiende eeuw de vrijheid van godsdienst was geves tigd. Nadat in de over wegend katholieke dor pen kerken waren gesticht, trokken veel protestanten weg, ter wijl het aantal katholie ken gestaag toenam. 'De Zak in vogelvlucht' is het eerste deel van een tweeluik. In het tweede deel dat in 1996 ver schijnt, 'Dorpen in De Zak', komen aan de orde de landbouw, ambach ten en winkeliers, dage lijks leven en folklore, verkeer en vervoer, de tweede wereldoorlog en de watersnoodramp en het inmiddels verdreven spookbeeld: de gemeen telijke herindeling. Ten slotte het vijfentwintig jarig bestaan van de gemeente Borsele. In samenwerking met de gemeente Borsele werkt uitgeverij De Koperen Tuin nog aan een serie boeken over de Zuidbe- velandse dorpen afzon derlijk, geschreven door Jan de Ruiter. Na 'Hoe- dekenskerke, dorp tus sen zeedijk en zaaidijk', verschijnt in november al 'Borssele, dorp be westen de vijfzode'. Zierikzee is een stad, met een rijke geschiede nis. Van een kleine nederzetting aan de Ee groeide ze uit tot een belangrijke stad, waar handel, nijverheid en visserij bloeiden. Nadat in 1304 de stad een bele gering door de Vlamin gen weerstond, werd Zierikzee voor de bewe zen trouw en heldhaftige steun door de graaf van Holland beloond. Dank zij de verkregen voor rechten werd de han delspositie versterkt en uitgebreid. De positie van Zierikzee als regio naal centrum voor han del en nijverheid was vooral te danken aan de gunstige ligging aan de belangrijkste vaarroute tussen Holland en Vlaan deren en dichtbij open water. Na de middel eeuwse bloeiperiode volgde rampspoed met branden, scheepsram pen, epidemieën en vloeden. Vooral de zuid zijde van het eiland werd in de vijftiende eeuw getroffen door aanvallen van de zee en veel land ging verloren. Een desastreuze uitwerking had het verleggen van de scheepvaartroute naar Vlaanderen en Ant werpen. Niet langer was de Oosterschelde de belangrijkste route. Deze funktie werd overgeno men door de Wester schelde, waarvan vooral Middelburg en Vlissin- gen profiteerden. De zeventiende eeuw kenmerkte zich door een nabloei van de handel en visserij. Vervolgens trad stagnatie in en daal de het aantal inwoners zeer drastisch, van circa tienduizend in het mid den van de achtiende eeuw tot ongeveer zes duizend in 1795. De gro te industriële ontwikke lingen gingen aan Zierik zee goeddeels voorbij. Achteraf heeft dit een voordeel: waar in andere steden de meeste oude gebouwen werden ges loopt, was dat in Zierik zee nauwelijks het geval. De rijkdom aan monu menten wordt inmiddels gezien als een kostbaar bezit en sinds de zeventi ger jaren is de stad door toeristen ontdekt. Voor fijnproevers onder hen zijn er voldoende moge lijkheden om de eeu wenoude stad te leren waarderen. Voor belangstellenden geeft dit boek 'Zierikzee, monumentenstad aan de Oosterschelde', ge schreven door archivaris H. Uil, een kennismaking met een Zeeuwse stad met een rijk historisch verleden. Nederland is een land van molens. Toch besef fen maar weinig men sen, hoeveel soorten molens er vroeger wa ren, zoals windmolens die wind vingen en onder andere gebruikt werden om graan te malen of polders droog te maken, watermolen die werden aangedreven door stromend water in beken en riveren en getijmolens, waarbij gebruik gemaakt werd van het verschil tussen eb en vloed. Zeeland tel de in vroeger tijd maar liefst een twintigtal getij molens. Het verschil tus sen hoog- en laagwater was in dit deel van ons land groot genoeg, om ervan gebruik te maken om energie op te wek ken. Het systeem was eenvoudig: bij opko mend water liet men een bassin - het molenwater - volstromen om vervol gens met het terugstro mende water de molen in beweging te zetten. Het bassin werd meestal ook gebruikt, om zo nu en dan het water met veel kracht de modder uit de haven te laten spoelen. Middelburg had een getijmolen aan de Spuistraat, later een aan de Nieuwe Haven. De meeste getijhavens zijn inmiddels afgeslo ten en daardoor is de beweging van eb en vloed er niet meer merk baar. De getijden wor den allang niet meer gebruikt om energie op te wekken en bijna alle Omdat de landbouw de laatste jaren minder goed boert, is - zo meldt Vermeersen - een aantal boeren en telers op zoek gegaan naar middelen die ze wat meer financiële armslag geven. Daardoor konden ze hun bedrijf produkten maken die feitelijk al uit het oog waren verloren. Het Zeeuws Geschenkenpakket kent een groot aantal uit voeringen met klinkende (Zeeuwse) namen. Op de foto het pakket De Ruyter. Andere namen zijn: Cats, Mondri aan, Buys Ballot, Roggeveen, Van Dale en Bellamy. Vermeersen noemt een aantal voorbeelden van boeren die een eigen produkt op de markt brachten en daarvoor afzet vonden. Zo is daar De Appe- laere, een boomgaard in Waterlandkerkje. Eigenaar Tazelaar ging zelf ongefiltreerd appelsap op de markt brengen en in Nieuw- dorp maakt de familie Boon man Borselse Bessenwijn. In dat rijtje past ook de Poppen- damse honing, het Zeeuws Vlegelbrood en Vlegelbier als ook Siepje Confituren en Yse naegei Kaas. Het Zeeuws Geschenkenpakket kent een aantal uitvoeringen met even eens namen die welhaast onlosmakend met Zeeland zijn verbonden. molens zijn afgebroken. In Middelburg zijn van de getijmolen aan de Nieuwe Haven het maai- gat, de waterradkelder en het molenhuis met maalkelder nog intact. Deze molen aan de Stadsschuur is zelfs de meest complete getij molen in het Hollandse deltagebied. De eerste plannen voor restauratie van deze getijmolen dateren van 1974. De sluis is toen drooggezet om onderzoek te doen naar de bouwkundige toestand. Er bleek nog een bouwtekening uit 1763 aanwezig, die een goed beeld geeft van hoe het complex van getijmolen, schut- en keersluis er precies uit zag. De restauratie van de getijmolen aan de Nieuwe Haven vond plaats in 1994. Het geheel werd met stalen damplaten afgedamd en drooggemalen om de herstelwerkzaamheden te kunnen uitvoeren. De plaats en dimensie van het waterrad zijn in beeld gebracht door een gestileerde stalen mo del, waarop de pijlen de draairichting aangeven. In de bestrating is met rode klinkers aangege ven, welke weg het water volgde dat het rad liet draaien. Er zijn zes antieke lantaarns ge plaatst en de natuurste nen gedenkzuil is geres taureerd. De keersluis is nog steeds waterkerend en deze is van nieuwe vloed- en ebdeuren voorzien. Ze zijn nu bedienbaar door Hol landse kaapstanders. Tenslotte is over de sluis voor voetgangers de Spinhuisbrug aange legd. De restauratie maakt deel uit van het stadsvernieuwinggebied met bibliotheek, belas tingkantoor, parkeerkel der, gerechtsgebouw en het nog te restaureren pand Stadsschuur. Van wege de combinatie van verschillende functies binnen één complex, is dit een uniek water bouwkundig industrieel- archeologisch object en de restauratie ervan betekent een verrijking van de monumenten- stad Middelburg. De werkzaamheden werd voorafgegaan door tech nisch onderzoek en tij dens de werkzaamheden kwam men nog veel fei ten aan de weet. Molen kenner Egbert van Wijk zocht in archieven naar historische bronnen, waarbij de gedachte opkwam de gevonden gegevens en restauratie in boekvorm vast te leg gen, onder de titel 'Bewogen van eb en vloed'. Het boek wordt uitgegeven door De Koperen Tuin, in op dracht van de gemeente Middelburg. Het - voor zover bekend - is in Zeeland nog niet eerder gebeurd, dat drie boeken tegelijkertijd werden gepresenteerd. „Er verschijnen dit jaar nog meer titels", aldus uitgever Jan Bruijns van De Koperen Tuin. „Maar aan het begin van de 'Week van het Zeeuwse boek' willen we naar voren treden met drie titels, over verschillende eilanden. We geven boe ken uit voor wie in de geschiedenis van zijn omgeving geïnteres seerd is en hopen, dat mede daardoor voor zichtig wordt omge sprongen met ons cultu reel erfgoed". De presentatie wordt voorafgegaan door een toespraak van drs. A.P. de Klerk, historisch con sulent van de Stichting Regionale Geschiedbe oefening Zeeland. De boeken worden door verschillende bestuur ders aangeboden aan gedeputeerde J.G. van Zwieten: 'De Zak in vogelvlucht' door C.J. Elenbaas-Murre, wet houder van de gemeen te Borsele, 'Zierikzee, monumentenstad aan de Oosterschelde' door mr. J.J.P.M. Asselbergs, burgemeester van Zier ikzee en 'Bewogen van eb en vloed, getijmo lens, in het bijzonder die van Middelburg' door J.C. van Dijk-Sturm, wet houder van de gemeen te Middelburg. OPGtiAAGDE DIEREN (I) De patrijs staal op de rode lijst van bedreigde diersoorten. Met overheidssteun worden er speciale gebieden ingericht om deze prachtige vogels voor uitsterven te behoeden. En toch worden er in ons land elk jaar zo'n 14.000 door hobbyja gers geschoten. Help de Dierenbescherming daar een eind aan te maken. Bel 070-3 423 423 voor meer informatie, of word lid. Want zonder uw bescherming hebben dieren geen leven! 65+lid 23,- I Noteer mij als lid van de Dierenbescherming: jeugdlid i/m 18 jr. 15,- volwassen lid 36,- Ik betaal per kalenderjaar en wacht op uw acceptgirokaart. Ik steun uw actie met een gift van op gironr. 309 t.n.v. de Dierenbescherming, o.v.v. 'Campagne Flora-en faunawetgeving' Dhr/mevr": Straat: Pc woonplaats: Geboortedatum: Datum: 19 Handtekening: Opsturen aan: Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Postbus 85980, 2508 CR Den Haag. "Doorhalen wat niet van toepassing is. OPVALLEND GOED! Zwaakse Weel Zwaakse Weel

de Faam | 1995 | | pagina 11