Hulp voor jongeren Verzeild in een andere wereld GRANDIOZE WOONMAAND SHOW BIJ DE ZEELANDHALLEN Provincie Zeeland Museale trends w V Schouten Parket um Voor jongeren is er soms echt geen touw meer aan vast te knopen. Je zit met iets en je wilt daar wel eens over doorpraten; je zoekt hulp. Waar moet je zijn. Heb je de stoute schoenen aangetrokken en ben je binnengestapt bij een instelling, blijkt na een aantal gesprekken dat je verkeerd bent. Kun je ergens anders weer je verhaal afdraaien. Niet echt handig. Veel hulpverlenende instellingen zijn hier ook niet zo gelukkig mee en hebben de koppen bij elkaar gestoken. Stremming Stremming veer Vlissingen-Breskens COMMISSIES Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118 631392 KINDERBOEKEN Margreet Meulmeester k OP 19, 20 EN 21 OKTOBER PLANKENVLOEREN EIKEN BOERENVLOER KASTANJE BOURGOGNE EIKEN DECOR geborsteld GRENEN PLANKEN GRENEN PLANKEN IPO CORK KURKVLOEREN* STROKENPARKET LAPACHO 49,- 75,- 99,- 110,- 99,- 59,- 69,- TAPISSTROKEN EIKEN brede plank HAAGBEUK BOURGOGNE ALL-IN GELEGD EIKEN BREDE PLANK LAMINAAT LAMEL PARKET SPECIAALZAAK IN: parketvloeren plankenvloeren laminaatvloeren kurkvloeren renovatie, reparatie en onderhoud OPENINGSTIJDEN: Renovatie en reparatie! Woensdag 18 oktober 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Nieuws i nm n,~ Het aantal bezoekers van musea, grotere attracties en bezoekers centra daalt. Als het ware tegen de verdrukking in groeit het aantal musea en museale attracties. Opmerkelijk is dat het Zeeuws Mu seum in Middelburg, dat zich de laatste jaren geconfronteerd zag met een sterke daling van het aan tal bezoekers, juist weer meer be zoekers trekt. Dat komt zonder meer door het succes van de Mondriaantentoonstellingen, zeg gen de deskundigen. Andere gunstige uitzonderingen, groei dus, zijn de Stoomtrein Goes-Borssele en het Streekmuse um West Zeeuwsch-Vlaanderen Presenteert in Ijzendijke. Voor het provinciaal bestuur zijn de ontwikkelingen in museumland aanleiding de zaken eens op een rijtje te zetten. Dat gebeurt in de Notitie 'Museumbeleid in progres sie'. Vrijdag 17 november zullen Provinciale Staten zich uitspreken over deze notitie. GS stellen in de notitie onder meer voor het Zeeuws Museum jaarlijks 150.000,- extra subsidie te verlenen. Het geld is vooral bedoeld voor uit breiding van menskracht bij het bureau van de museum consulent. GS vinden die uit breiding nodig om zo gestalte te geven aan meer samenwer king tussen de verschillende musea. Verder is het nodig meer tijd te kunnen besteden in de ondersteu ning van (grootschalige) evene menten; per slot van rekening lijkt dat, gegeven het succes van de Mondriaantentoonstelling, iets te zijn waar het publiek om vraagt. En tot slot is het nodig meer tijd beschikbaar te hebben om de mu seale activiteiten beter 'in de markt te zetten', lees: aantrekken van sponsors en verzorgen van publiciteit. Cultuurhistorie Cultuur en cultuurhistorie zijn the ma's die het goed doen bij toeris ten. Het groeiend aantal musea en museale attracties beweegt zich voor een belangrijk deel ook op het terrein van de cultuurhistorie. Er moet voor worden gewaakt dat de verschillende instellingen el kaar niet in de wielen gaan rijden en eikaars concurrent worden in plaats van dat ze gezamenlijk een versterking van het culturele en toeristische aanbod zijn. Vandaar dat van het bureau van de muse umconsulent ook wordt gevraagd hier de nodige samenwerking te bewerkstelligen. De grote sluis in Vlissingen, de doorgang van het Kanaal door Walcheren naar de Westerschelde of omgekeerd, is de komende tijd een aantal keren gestremd om de trek/duwstangen van de buiteneb- deuren te kunnen vervangen. De stremmingen zijn maandag 23 oktober van 21.00 tot 24.00 uur, dinsdag 24 oktober van 04.00 tot 06.00 uur en in de nachten van dinsdag 24 oktober op woensdag 25 oktober van 21.00 tot 01.00 uur en van maandag 31 oktober op dinsdag 1 november van 22.00 tot 07.00 uur. De kleine sluis blijft beschikbaar. Schepen tot een maximum van 65 meter lengte en 7,70 meter breedte kunnen via die sluis pas seren. De werkzaamheden hebben geen gevolgen voor voetgan gers en fietsers die over de sluis willen. Het zijn trouwens niet alleen jonge ren die amper de weg weten te vinden in de keten van hulpaanbie- dende instellingen. Voor ouders die hulp zoeken geldt hetzelfde. Maar ook huisartsen, leraren en zelfs hulpverleners blijken vaak niet goed te weten welke instelling het best kan inschieten op een be paalde hulpvraag; ook zij zitten bij een verwijzing nog wel eens mis. Maakt niet uit Elf instellingen zijn met elkaar om tafel gaan zitten om te proberen in onderling overleg een eind te maken aan de onduidelijkheid. Als alles volgens plan verloopt, maakt het wat deze instellin gen betreft in de loop van vol gend jaar niet meer uit waar jongeren of ouders naar bin nen stappen. Bij het eerste kontakt wordt precies nage gaan wat er aan de hand is en wordt bekeken wie het best de Dinsdag 24 oktober, aan het eind van de ochtend, wordt het veer Vlissingen-Breskens stilgelegd. De stremming duurt tot tot in de voor avond en is een gevolg van de de montage van de vliegtuigbommen die recentelijk in Breskens zijn ge vonden. De demontage gebeurt in de buurt van het veerplein Bres kens. Vanaf Vlissingen is de laatste af vaart om 11.20 uur en vanuit Breskens om 11.50 uur. Voor ge laden vrachtwagens en hoge voer tuigen gaat de stremming eerder in, doordat zij niet met de Prinses Margriet meekunnen. Hun laatste afvaart is om 10.50 uur vanaf Vlis singen en om 11.20 uur vanaf Breskens. Tot de aankomst van de veerboot van 10.50 uur uit Vlis singen is er in Breskens aanslui ting op het openbaar vervoer.Tus- sen Vlissingen en Kruiningen wordt tijdens de stremming een beperkte busdienst Onderhouden om voetgangers naar de veer dienst Kruiningen-Perkpolder te kunnen brengen. De vertrektijden vanaf het Vlissingse NS'Station zijn steeds op het half uur, begin nend 12.30 uur en eindigend 15.30 uur. Eventueel wordt de buslijn verlengd tot 16.30 uur. Als alles volgens de verwachtin gen verloopt is de eerste afvaart vanaf Vlissingen weer om 17.50 uur en vanaf Breskens om 18.20 uur, waarmee de gewone dienst regeling wordt hervat. Op de dag van de stremming is adjunct-inspecteur nautische dienst G. van Langen beschikbaar voor telefonische nadere informa tie over de veerdienst. Tel. 0118 - 460900. helpende hand kan bieden. De hulpvrager krijgt te horen wie hem of haar gaat helpen en de helper krijgt meteen alle infor matie die nodig is. Het risico dat een hulpvrager op het verkeerde adres komt, is dan goeddeels voorbij. Een 'uniforme entree' heet dat in de vaktaal; sommigen noemen het ook wel 'één loket'. Maar dat begrip is een beetje verwarrend, want er is niet één loket. Er blijven meerdere deuren bestaan waar iemand naar binnen kan stappen. Het verschil met nu is dat achter die deuren ie mand zit die goed kan luisteren, weet wat er dan moet gebeuren en alles vervolgens zo kan organi seren dat de klant zo weinig mo gelijk last heeft van het bestaan van verschillende instellingen. Netwerk De reeks afzonderlijke instellingen Overleg jeugdhulpverleners blijft bestaan. Maar als je die ket ting als het ware aan elkaar knoopt ontstaat er een netwerk waarbinnen veel deskundigheid is gebundeld. De samenwerkende in stellingen heten dan ook 'Netwerk organisatie'. Deelnemers zijn: het Jongeren Ad vies- en Informatiebureau, Kinder telefoon, Bureau Vertrouwensarts Kindermishandeling, Raad voor de Kinderbescherming, Stichting Jeugdzorg Zeeland, Stichting Ago gische Zorgcentra Zeeland, Fiom Zeeland, instellingen voor alge meen maatschappelijk werk in Zeeland, Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg Zeeland, Ithaka en de GGD Zeeland. Verder werken mee het Provinciaal Samenwerkings verband Jeugdhulpverlening Zee land, de provincie Zeeland en het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport. Het meewerken van de overheden is nodig omdat instellingen die willen samenwer ken te maken hebben met regels en voorschriften die soms een sta- in-de-weg zijn om samenwerking vorm te geven. Centraal nummer De instellingen hopen dat hun sa menwerking zo ver kan gaan dat er een centraal telefoonnummer komt. Via dit nummer is dan infor matie te krijgen over de netwerk organisatie en de hulp die men kan bieden. Het zou vervolgens ook mogelijk moeten zijn via dat telefoonnummer afspraken te ma ken. Dit artikel is ontleend aan de Nieuwsbrief Netwerkorganisa tie Jeugdzorg Zeeland. De Nieuwsbrief is gratis verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118 - 631400. De statencommissie algemeen bestuur vergadert maandag 23 oktober, aanvang 13.45 uur. De volgende onderwerpen staan op de agenda: een discussie on der leiding van prof. dr. Kreukels over de provincies van de toe komst, najaarsnota, risicopara graaf begroting 1996, investe ringsplan 1996, meerjarenraming 1996-2000, besteding vervan- gings- en onderhoudsfonds 1996, toegankelijkheid Abdijcomplex, krediet vernieuwen stoepen Abdij plein en herplaatsen pomp op dat plein, 17e wijziging begroting 1995, wijziging uitkerings- en pen sioenverordening GS, IPO-jaarplan en le begrotingswijziging, garan tieverlening ZB, beleidsnota grens overschrijdende samenwer king/deelname aan Europese programma's, plan jeugdhulpverle ning Zeeland 1996-1999, jaarre kening 1994 Stichting Economi- sche Ontwikkeling Zeeland, notitie 'provinciaal museumbeleid in progressie', aankoop- en beheers lasten natuurterreinen, subsidie film 'First Attemp' en het kring- loopbedrijf verstandelijk gehandi capten. Woensdag 25 oktober, aanvang 14.00 uur, vergadert de advies commissie basisonderwijs/spe ciaal onderwijs. De agenda vermeldt de volgende onderwerpen: provinciaal onder wijsbeleid, plan jeugdhulpverlening Zeeland 1996-1999, project clus tervorming basisonderwijs op het platteland, samenwerking zorg en speciaal onderwijs, bezuiniging jeugdgezondheidszorg. De adviescommissie voor het voortgezet onderwijs en vol wassenen educatie vergadert donderdag 26 oktober, aanvang 14.00 uur. Roc-vorming midden en noord Zeeland, plan jeugdhulpverlening Zeeland 1996-1999, netwerkvor ming docenten verzorging in de basisvorming, zorgstructuur vo-iv- bo-vso, vmc-prognoses, overgang bao-vo en de overdracht van het provinciaal arbeidsintegratiepro- ject vso-schoolverlaters zijn de on derwerpen die op de agenda staan. De commissievergaderingen zijn openbaar en vinden plaats in het provinciehuis, Abdij 6 in Middel burg. In de vergadering van de staten commissie voor algemeen bestuur heeft het publiek spreekrecht. Dat wil zeggen dat belangstellen den aan het begin van de vergade ring het woord kunnen krijgen over een van de onderwerpen op de agenda om de statenleden op die manier te informeren. De agenda's en bijbehorende vergaderstukken liggen ter in zage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Het zal je maar gebeuren. Uit je vertrouwde omgeving vertrek ken naar een totaal andere wereld. Of door een toeval terecht komen in een situatie, die ver van je af ligt. Het overkomt een aantal per sonen in de boeken, die in deze aflevering aan bod komen. Nadia woont in Aan de andere kant van het water van Nicole Bou- maaza met haar vader, moeder en twee broers in Antwer pen. Haar vader is werkeloos, maar geluk kig heeft haar moe der wel een goede baan. ledereen lijkt met de situ atie tevreden, maar dat blijkt allerminst zo te zijn. Als moe der wil scheiden verzint vader een plan, om de kinderen te houden. Zo raken ze door een list verzeild in een afgelegen dorp in Marokko. Het kost de kinderen, ondanks een aantal fijne ervaringen, veel moeite zich hier aan te passen. Dan horen ze via via dat hun moe der er alles aan doet ze terug naar België te krijgen. En dat kan alleen met behulp van enkele onbekende personen. Natuurlijk brengt dit een aantal risico's met zich mee. De pretti ge en minder prettige kanten van het leven zowel in Marokko als in België komen in dit boek duidelijk aan bod.Gevangen in de witte cirkel van Garry Disher gaat over Max err Christina, die al jong terecht gekomen zijn bij De Witte Cirkel, een sekte, waar een streng regime heerst. Eigenlijk vinden ze het leven normaal, omdat ze nooit met de 'buitenwereld' in aanraking kwamen. Tot ze toevallig spreken met een journaliste, die duidelijk maakt dat het allemaal hele maal niet zo gewoon is. Dan voelen ze een steeds grotere weerstand tegen de leiding, die hen in hun macht heeft. Als er een nieuw 'slachtoffer' binnen komt wordt steeds duidelijker, dat ze moeten ontsnappen, wil len ze er ooit uitkomen. Maar dat blijkt heel wat moeilijker dan ze dachten. En elke keer als een poging bijna gelukt is, zijn daar weer een aantal hindernis sen. Uiteindelijk komt de'red ding van een kant, die ze beslist niet verwacht hadden. Van de hand van Ruud Spruit verschenen al eerder verhalen, die te maken hebben met zijn reizen naarZuidoost-Azië. In De heks van Bali beschrijft hij de avonturen van Martijn tijdens een vakantie op Bali. De oma van Martijn kwam daar van daan en leerde hem behalve veel over de cultuur van dit eiland ook de taal. Oma had een kist met echte wajangpop pen, en af en toe kwamen die tevoorschijn. Behalve Rangda, de heks. Daar moest je niet mee spelen. Dat bracht onge luk. Als Martijn in het vakantiehotel is aangekomen sluit hij al snel vriendschap met Ketoet, een jon gen uit de omge ving. En dankzij Ketoet komt hij veel meer over het leven op dit eiland te weten dan wanneer hij alleen deel zou nemen aan de attracties die de toeristen gebo den worden. Ketoet laat hem kennis maken met vliegende vissen, maar ook met een echte wajangvoorstel ling, waarin de heks Rangda verschijnt. Nu begrijpt Martijn waarom Rangda bij zijn oma nooit uit de kist mocht komen. Het verhaal maakt grote indruk. Zó groot, dat Ketoet besluit, dat er iets gebeuren moet. Nu begint een avontuur, waarin Martijn afrekent met Rangda, maar zijn ouders in grote angst achter laat. Ook in het volgende boek speelt een kist een belangrijke rol. Een zeer geheime reiskist van Simone Schell brengt ons in het huis van juffrouw Ham stra, weduwe van de boven meester en moeder van Pieter Johannes Ebel. Pieter is een zeer goede leerling op school maar de meesten vinden hem een rare. Het liefst loopt hij naar de zee en droomt ervan zeeman te worden. Op een dag gaat Pieter op onderzoek uit op de zolder van het huis. Er staat een kist, waarvan hij de afkomst niet weet. Zijn moeder bewaart de sleu tels onder haar matras. „Die kist is van het verleden en daar moet je afblijven;', is haar mening. Juist de inFioud van de kist zorgt ervoor, dat Pieter te maken krijgt met een heel andere wereld. Met de wereld van vroeger, toen de attributen in de kist verdwenen, maar ook met de wereld in het grote huis, die zo heel anders is dan zijn eigen omgeving. En wat wil die huisknecht toch met de kist? Als laatste het prentenboek Op een middag de wereld rond van de hand van Ursula Kirch- berg. In een klas zitten een aan tal kinderen uit verschillende landen. Ze spelen meestal samen. Als ze zich op een mid dag vervelen, besluiten ze een reis te gaan maken. Eerst naar Drakenland, maar daarna 'bezoeken' ze alle landen van de verschillende kinderen uit de groep. Ze gaan met Hisako naar Japan, met Kemal naar Turkije, met Zelda naar Nicara gua en met Onkabetse naar Botswana. Steeds wordt eerst iets over het land verteld en vervolgens hoe het kind in ons land terecht kwam. Bij elk ver haal is een duidelijke prent. Joris heeft het vol verbazing aangehoord en is vast van plan later al deze landen te gaan Aan de andere kant van het water door Nicole Bou- maaza, uitgeverij Davids- fonds/lnfodok, Leuven, 27,50 Gevangen in de witte cir kel door Garry Disher, uitg. Ploegsma, Amsterdam, 28,90 De heks van Bali door Ruud Spruit, Leopold Amsterdam, 24,90 Een zeer geheime reiskist door Simone Schell, uitg. Holland, Haarlem, 23,90 Op een middag de wereld rond door Ursula Kirch- berg, Christofoor, Zeist, 22,50 bezoeken. Illustraties: Annemarie van Haeringen (uit: De heks van Bali) 22 mm dik, wisselende breedtes p.m2 99, 20 mm dik, wisselende breedtes kant-en-klaar gelakt p.m2 H 04," 21 mm dik, vaste breedtes kant-en-klaar gelakt p.m2 1 59,' 22 mm dik, 14 cm breed p.m2 Noordeuropees, 20 mm dik, 18 cm breed p.m2 Nu elke 10e m2 kurk GRATIS Geldig op de dessins: uit de IPO floor Revo- en IPO floor Madeira-collectie Pampa Buric Kersen breed en Geldig vanaf 1 okt. en Beuken breed geleverd voor 31 dec. 1995 20 mm dik, 13 cm breed p.m2 EIKEN EXQUISIT 22 mm dik p.m2 KAMBALA EXQUISIT 22 mm dik p.m2 KASTANJE standaard 22 mm dik p.m2 EIKEN RUSTIEK 15 mm dik p.m2 EIKEN VISGRAAT incl. spaanplaat 12 mm all-in gelegd 20 mm dik, 20 cm breed geborsteld en wit geolied p.m2 11 39,' 23 mm dik, wisselende breedtes p.m2 1 1 9," 20 cm breed 20 mm dik, kant-en-klaar gelakt 1 69,- p.m2 p.m2 1 55," LAMETT Valley beuken stroken p.m2 69,95 LAMETT Ook voor uw slaapkamer, v.a. p.m2 49,95 SUPERSTUNT Van 149,-voor p.m2 107,- Aanbiedingen geldig op 19, 20 en 21 oktober Dinsdag t/m donderdag 13.30-18.00 uur Donderdag koopavond Vrijdag 10.00-18.00 uur Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur INTF.KIECR WAAKIIOKC» U heeft al een parketvloer. Maar die is hoognodig aan onderhoud toe. Schouten Parket verkoopt de luiste onderhoudsmiddelen. Maar wellicht is het opnieuw schuren en lakken van het parket wel een veel betere oplos sing. Zodat u weer een niet van nieuw te onderscheiden parketvloer krijgt. Schakel dan ook Schouten Parkei inl Bel voor nadere inlichtingen: v 0113-230800 y ■1 LID INTERIEURWAARBORG WÊ Livingstoneweg 9a Industrieterrein Poel II Goes-Tel. 0113-230800

de Faam | 1995 | | pagina 13