Provincie Zeeland De kust te keur gebruikt fcfa Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen GIRO 2737 Gehandicapt en ioehrgewoon leven ook Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118 631392 Verkrijgbaar Voor het behartigen van de belangen die zijn gemoeid met duinen, dammen en dijken zijn rijk, provincie en waterschappen een samenwerkingsverband aangegaan. Het Zeeuws Overlegorgaan Waterkeringen (ZOW). Het beleidsplan van ZOW moet er borg voor staan dat de verschillende belangen tot hun recht kunnen komen. IN BEROEP ...MAAR WE MOETEN ER WEL VOOR BLIJVEN KNOKKEN! De Nederlandse Lever Darm Stichting Wordt donateur "Help, ook wij willen lezen en schrijven!" Woensdag 11 oktober 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Abdij Nieuws In het najaar van 1992 is het Plan van aanpak Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen vastgesteld en in 2003 moet het zijn ver wezenlijkt. In de tussenliggende periode moet uitvoering van een hele serie projecten ervoor zorgen dat in het gebied de eco nomische mogelijkheden, de leefbaarheid en de staat van na tuur en milieu verbeteren. Van de 118 woningen die ruimte moeten maken voor de industrie, waren er deze zomer 100 aange kocht. Aan de Lovenweg in Boe- rengat waren op hetzelfde tijdstip 21 woningen gesloopt. Het opstellen van milieumaatre gelen in bedrijfsplannen is rond, zij het dat de provincie nog een paar plannen formeel moet goed keuren. Het kritisch volgen van de uitvoering kan beginnen. De stedebouwkundige visies voor Sluiskil en Sas van Gent zijn opgesteld. De gemeenteraad van Terneuzen heeft de visie voor Sluiskil vastgesteld en de gemeen te komt binnenkort met een plan wanneer welk onderdeel wordt aangepakt. De visie voor Sas van Gent komt dit najaar in de ge meenteraad. Daarna volgt, in ge deelten, uitvoering. Voor het industrieterrein Axelse Vlakte/Autrichepolder is een milieu-effectrapportage opgesteld voor de inrichting van het terrein. Het bestemmingsplan voor de Axelse Vlakte komt dit najaar toe aan vaststelling en het haven schap stelt een plan op voor de ontwikkeling van de eerste fase van het gebied. De bestemmingsplannen voor de woongebieden in Axel en Philippine zijn klaar. Er wordt al gebouwd. Vooruitlopend op de vaststelling van het bestemmings plan voor de Otheense Kreek is begonnen met het bouwrijp maken van grond (art. 19-procedure). Over de ecologische verbin dingszone ligt er een rapport. Er is een voorstel in de maak om een deel van de zone te realiseren in samenwerking met België. De fi nanciering zou kunnen via Interreg 2, de Europese stimulans voor in terregionale samenwerking. Op dit moment worden de in spraakreacties op de Interge meentelijke structuurvisie ver werkt. Nog dit jaar zullen de gemeenteraden de visie vaststel len, waarna de provincie aan de slag kan met een streekplanuit werking, het wettelijk kader voor de gemeentelijke bestemmings plannen. In de streekplanuitwer king komt ook de planologische reservering van industrieter rein op de westelijke kanaaloe ver Terneuzen aan de orde. Een vooronderzoek naar ver plaatsingsmogelijkheden van de zwartgoedsector is afge- In het informatiecentrum van de provincie liggen weer een aantal nieuwe uitgaven die gratis verkrijg baar zijn. Wie wil weten wat de Commissaris van de Koningin zoal heeft gedaan van september 1994 tot septem ber 1995 kan het jaarverslag van de commissaris opvragen. De definitieve versie van de Bos- nota van de provincie is van de drukpers gerold en ook het milieu programma 1996 -1999, deel 1 en 2 (bodemsanering) is beschik baar. Het informatiecentrum, Abdij 9 in Middelburg, is tijdens werkdagen geopend van 09.30 -12.30 uur en van 14.00 -16.30 uur. Telefo nisch bestellen kan ook: 0118- 631400. rond. Voor dit megaproject is een speciale projectgroep in het leven geroepen. Misschien tegen het eind van het jaar volgt een uit spraak over voortzetting van het project. De goederenspoorlijn oostelij ke kanaaloever is ondertussen opgenomen in het Structuursche ma verkeer en vervoer van het mi nisterie van Verkeer en Water staat, dat voor de aanleg middelen reserveert in het Meerja- reninvesteringsprogramma trans port en vervoer. De Koegorspolder is zo in trek dat op initiatief van de gemeente Terneuzen nu eerst maar eens een structuurplan wordt opgesteld om duidelijk te maken wat er in het gebied kan komen. Dit artikel is ontleend aan de Nieuwsbrief Kanaalzone nr. 3. De Nieuwsbrief bevat meer artikelen over ontwikkelingen in de Kanaal zone Zeeuwsch-Vlaanderen die te maken hebben met de uitvoering van het Plan van aanpak. De Nieuwsbrief is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118-631400. De duinen, dammen en dijken van Noordzee en Westerscheide be schermen het achterland tegen overstromingen. Tegelijkertijd doen ze dienst als toeristisch-re- creatieve attracties. De duinen zijn bovendien waardevolle natuurge bieden en op sommige plaatsen zijn ze van belang voor de drink watervoorziening. De dijken heb ben onder meer als extra dat ze worden beweid of als hooileveran- cier te boek staan. In het ruim 50 pagina's tellende beleidsplan voor de Zeeuwse kust en de Westerscheldeoevers staat verwoord hoe de verschillende be langen op elkaar zijn af te stem men zonder de eerste functie, be scherming tegen overstroming, geweld aan te doen. De brochure De kust te keur gebruikt, is een samenvatting van het beleidsplan. 215 km Kust Zeeland heeft 215 km kust. De 75 km Noordzeekust bestaat voor ruim de helft uit duinen, en voor een kwart uit dijken. De resteren de 15% gaat op aan boulevard en havenkaden. De oevers van de Westerscheide bestaan uit 140 km dijk. Voorop staat dat duinen, dij ken en dammen hun bescher mende functies moeten waar maken. Daarna komen andere belangen zoveel mogelijk aan bod. Handhaven van de kustlijn is een taak van het rijk. Doorgaans ge 15 beurt dit door het opspuiten van zand, suppletie in de vaktaal, als de kustlijn is aangetast of als daarvoor ernstige dreiging be staat. Uitgangspunt voor de zandi ge kustlijn is de situatie van 1990. Bij de dijken wordt door bestorting een minimale ligging van de on derwateroever en het voorland aangehouden om de stabiliteit en het waterkerend vermogen te kun nen waarborgen. Achter de hand houden Behalve met de Deltaveiligheid moet rekening worden gehouden met stijging van de zeespiegel. Bij de Deltaveiligheid moeten de dij ken, duinen, kadewanden en bou levards bestand zijn tegen een stormvloed die gemiddeld één keer in de 4000 jaar voorkomt. Bij de zeespiegelrijzing -het gevolg van onder meer het smelten van gletsjerijs- wordt over een periode van 200 jaar uitgegaan van een maximale stijging van 1,70 meter voor het gemiddelde zeeniveau en van 3 meter verhoging voor het stormvloedpeil. Zo'n 20% van de Zeeuwse duinen is hoger dan 15 meter, 10% be staat uit een dubbele duinenrij en 40% heeft minder dan 10 meter reservebreedte. Dat betekent dat de meeste duinen maar net aan de Delta veiligheid voldoen. Vandaar het voornemen om direct ach ter de duinen een strook land achter de hand te houden om het duin vanaf de binnenkant te verzwaren: vijftig tot hon derd meter waar geen bebou wing is en dertig tot zestig me ter als direct achter de duinen bebouwing is. De eventuele versterking van de duinen moet in die gevallen niet in de breedte maar in de hoogte van het duin worden gezocht. Voor dijken geldt over het alge meen een reservestrook van 40 tot 60 meter om ze eventueel met .drie tot vier meter te kunnen ver hogen Het beleidsplan voor de Zeeuwse kust en de Wester scheldeoevers en/of de bro chure De kust te keur ge bruikt, zijn gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Mid delburg, tel. 0118-631400. Donderdag 19 oktober zijn er vijf openbare zittingen van de hoor- commissie bestemmingsplannen. De indieners van bezwaarschriften zijn het op een aantal punten niet eens met (wijzigingen in) gemeen telijke bestemmingsplannen en hebben gebruik gemaakt van de mogelijkheid in beroep te gaan bij de provincie. Zowel de bezwaarden als de ge meentebesturen zijn uitgenodigd hun standpunten te komen uitleg gen. Om 09.15 uur gaat het om de le herziening van het bestemmings plan Buitengebied van de ge meente Veere. De bezwaren richten zich op de mogelijkheid in tensieve veeteelt toe te staan op bestaande agrarische bedrijven ten zuiden van Gapinge en het feit dat een landbouwmechanisatiebe- drijf niet is gelegaliseerd. Verder zijn er bezwaren tegen de in spraakprocedure en tegen de wei gering een agrarisch bouwperceel te projecteren. De bezwaarmakers tegen het plan Molenhoek van de gemeente Tholen vinden dat het onttrekken van landbouwgrond aan een be drijf tot gevolg heeft dat een ren dabele exploitatie van de schapen fokkerij niet meer mogelijk is. De zaak dient om 09.45 uur. De facetherziening buitenge bied St. Philipsland van de ge meente Tholen is om 10.15 uur in het geding. Aan de zienswijze die het landbouwschap heeft inge diend bij de gemeenteraad, is bij de vaststelling van het bestem mingsplan geen aandacht be steed. En dat is in strijd met de Wet op de Ruimtelijke Ordening stellen de bezwaarden. Bedenkingen tegen de verdeling van het buitengebied in zeer waar devol gebied en tegen de thema- kaart milieu; bezwaren tegen be perking van ontwikkelingsmoge lijkheden van agrarische bedrijven, beperking van de intensieve tuin bouw in gebouwen en glastuin bouw en het opnemen van de be stemming bloemdijken, dragen bezwaarmakers aan tegen de 5e herziening Buitengebied ge meente Brouwershaven. De zaak dient om 10.45 uur. Het bestemmingsplan Buitenge bied Eerste Bathpolder ge meente Reimerswaal, dat om 11.30 uur aan de orde komt, roept de volgende bezwaren op: glastuinbouw doet afbreuk aan na tuur en landschap, er ontbreekt een Milieu-effectrapportage en glastuinbouw past niet in duurza me landbouw; voorts is er onvol doende afstand tussen kassen en buisleidingen, wordt het woonge not verstoord door geluidhinder en wordt de Lindeweg afgewezen als hoofdontsluitingsweg. De hoorzittingen vinden plaats in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De Waddenvereniging blijft knokken voor het sprookjesachtig mooie waddengebied. Uw steun is daarbij onmisbaar! Word daarom Vriend van het Wad (voor slechts 25 gulden per jaar). Als welkomstgeschenk ontvangt u de handige Strandwaaier: prachtige kleurenfoto's en gedetailleerde beschrijvingen van al uw strand vondsten. Bel vandaag nog: 05178-15541. 30 JAAR KNOKKEN VOORDE WADDEN Lia kan nooit meer gewoon eten. Geen ont bijt, geen lunch, geen diner, niks. Zij is totaal afhankelijk van kunstmatige voeding. De Lever Darm Stichting helpt mensen als Lia en de 2 miljoen andere Nederlanders met maag-, darm- en leverziekten. Daarbij is uw hulp onmisbaar. Steun ons daarom met uw gift. De Nederlandse Lever Darm Stiditing. Postbus 430,3430 AK Nieuwegein. INTEGRATIE GEHANDICAPTEN Telefoon: (033) 75.33.44 Onze wereld telt 130 miljoen kinderen - waarvan tweederde meisjes - die geen onderwijs krijgen. Zonder lezen en schrijven blijft hun leven kansarm. Steun ons werk. vraag om inlichtingen. Geef kinderen een toekomst, geef hun ondenvijs! UNESCO Centrum Nederland Oranje Nassaulaan 5. 1075 AH Amsterdam ■japon ïdt Composities van xiw in terieurst "W00N1DEE '96" composities van uw interieurstyfist loosse interieurs nodigt U hierbij uit voor "WOONIDEE '96". Composities van schitterende woonideeën sfeervol voor U samengesteld met de nieuwste modellen en materialen uit binnen- en buitenland. "WOONIDEE '96" -zo noemen wij deze open dagen- u Langstraat 2-4, Postbus S, 4340 M Arnemuiden tel. 0118-601273/601544, fax 0118-603712 Openingstijden: maandag t/m zateidag en vrijdagavond. Een enerverend gebeuren. U kunt kennis nemen van de allernieuwste ontwikkelingen in tijdloos klassiek stijl- en smaakvol gebracht in een aantal uitgewerkte totaalconcepten. U zult verrast staan. Sprankelende verlichting, warme houtsoorten en beroemde meubelstijlen voor alle leeftijden. Voor starters en vernieuwers zijn complete en gedetailleerde woonideeën gerealiseerd. Duurzame vloerbelegging sfeervolle raambekleding uitgekiende stof en kleurcombinaties in een ambiance van exclusieve woonaccesoires. Neemt U vooral ook even tijd om te praten over de juiste ondersteuning van Uw nachtrust probeer het uit "Als U liever lekker slaapt". W. loosse en loosse heten U hartelijk welkom. Ook tijdens "WOONIDEE '96" nemen wij graag alle tijd voor U. Het kopje koffie staat klaar. Mocht U een opdracht plaatsen, dan ontvangt U van ons een aangename kado-cheque, terwijl iedere bezoeker van onze presentatie een lekkere verrassing wacht

de Faam | 1995 | | pagina 13