Zuiveringsslib Zeeuwse Zeehavens -HERFSTWEEK blokfluitmanifestatie Provincie Zeeland Dinsdag 17 oktober a.s. vindt er tijdens de NIEUWE BURG van 14.00 - 15.05 uur een grootse plaats Abdij Nieuws is de infbrmatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118 631392 De havens aan de Westerschelde nemen, na die aan de Nieuwe Waterweg en het Noordzeekanaal, op de nationale ranglijst voor goederenoverslag de derde plaats in. in de brochure 'De Zeeuwse Zeehavens' is veel informatie verzameld over deze havens en de bedrijvigheid daar, die van de verbindingen met de zee en het 'achterland' afhankelijk is. COMMISSIES IN BEROEP T D E NIEUWE BURG IEDERE BLOKFLUITER KAN HIER AAN MEE DOEN Bij 500 deelnemers of meer eventueel vermelding in GUINNESS RECORD BOEK Inschrijven en bladmuziek bij: INTERTOYS GOUDSWAARD NIEUWE BURG, MIDDELBURG Woensdag 4 oktober 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER Abdij Nieuws Een gevolg van strenger wor dende normen is dat zuive ringsslib doorgaans niet meer als meststof over landbouw gronden kan worden ver spreid. Vanaf het jaar 2000 mag het ook niet meer naar de stortplaats. De provincie heeft een begin gemaakt met het zoeken naar een oplossing met het uitbrengen van een startnotitie MER verwijdering communaal en industrieel slib. Het gaat nu nog om 9.000 ton slib in droge vorm. In het jaar 2000 is dat toegenomen tot bijna 12.000 ton. Het slib bevat teveel cadmium, koper, kwik, lood en zink. Stoffen als chroom, nikkel en arseen blijven beneden de norm. In de notitie staat onder meer wel ke eindverwerkingsmogelijkheden er uiteindelijk met elkaar moeten worden vergeleken. Vier technie ken komen voor nader onderzoek in aanmerking. Verbranden buiten Zeeland is een mogelijkheid. In Zeeland is het aanbod te klein voor de gebruike lijke verbrandingstechniek. Het uit gangspunt voor de MER moet de techniek zijn, zoals Slibverwerking Brabant die toepast in Moerdijk. Verbranden in Zeeland zou vol gens de studie naar een gemeen schappelijke slibverwerking in Zeeuwsch-Vlaanderen mogelijk zijn in een kleine installatie, die is ont worpen voor het verbranden van gevaarlijk afvalslib. Natte oxydatie is een techniek, waarbij het vergaan van de organi sche stoffen wordt versneld door toevoeging van zuurstof bij hoge temperatuur en druk. Voor vergassing bouwt de slib verwerking Zeeland BV een proef installatie die eind dit jaar met de eerste resultaten kan komen. Vanzelfsprekend zullen ook de mi lieugevolgen (stankoverlast, rest stoffen, energiegebruik, afvalwa ter en gassen) en de kosten van de verschillende oplossingen met elkaar worden vergeleken. In de notitie worden Kanaalzone en Sloegebied genoemd als mogelij ke plaatsen voor verwerking bin nen Zeeland. Nog dit jaar is een besluit van GS te verwachten over de verwerking van slib. Dit artikel is ontleend aan Milieutij dingen, een periodiek verschij nend informatieblad over de stand van zaken in de milieusector bin nen Zeeland. Het blad is gratis verkrijgbaar bij het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel 0118-631400. Op dit nummer is ook een gratis abonnement te bestellen. Behalve een derde plaats in de nationale rangorde voor goe derenoverslag staan de Zeeuwse havens op de eerste plek als het gaat om de toege voegde waarde. Dat wil zeg gen dat elke gulden die om gaat in de zeehavensector extra geld oplevert door activi teiten van toeleverende bedrij ven. Voor elke gulden die in de haven gebonden bedrijvigheid wordt ver diend, komt er in Zeeland 63 cent bij. In de vaktaal heet het dan dat Zeeland een toeleverings multi plier heeft van 1,63. Dat steekt fors uit boven het landelijk gemid delde van 1,47. Trouwens, de cij fers lopen nogal uiteen per haven gebied. De Groningse Eemsmond komt wat dat betreft op 1,52; Rijn en Maasmond (Rotterdam) op 1,48; het Noordzeekanaal (Am- sterdam/ljmuiden) op 1,45 en de overige havens op 1,17. Volgens het Nederlands Econo misch Instituut (NEI), de instantie die onderzoek heeft gedaan naar de economische betekenis van de havens, beschikken de Zeeuwse zeehavens dan ook over de groot ste economische uitstraling. Vergaderingen van statencom missie zijn openbaar. De bij eenkomsten beginnen met spreekrecht voor het publiek. Dat betekent dat 'wie wil', zijn of haar mening kan geven over een van de onderwerpen op de agenda om op die ma nier de statenleden te informe ren. De agenda's van de vergade ring en de bijbehorende stuk ken liggen ter inzage in het in formatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg. De statencommissie Welzijn vergadert maandag 9 oktober, aanvang 09.30 uur. De volgende onderwerpen staan op de agenda: provincies van de toekomst met een projectbeschrij ving over de herstructurering wel zijn in Zeeland, plan jeugdhulpver lening 1996-1999, huisvesting Stichting Jeugdzorg Zeeland in Terneuzen, fondsvorming door or ganisaties voor ontwikkelingssa menwerking, herstructurering wel- zijnsstructuur, garantstelling krediet Zeeuws Biologisch Muse um. De statencommissie milieu en waterstaat vergadert maandag 9 oktober, aanvang 13.30 uur. De vergadering is op het adres Groene Woud 1 in Middelburg. De agenda luidt: discussie over de provincies van de toekomst met als leidraad de gebundelde doel- uituitkering, grensoverschrijdende samenwerking deelname aan eu- ropese programma's, circulatie plan recreatieverkeer Walcheren. De statencommissie voor eco nomie vergadert woensdag 11 oktober, aanvang 15.30 uur. Onderwerpen die op de agenda staan zijn: beantwoording vragen over Stichting Groede, voort gangsrapportage '93/94 bijdra geregeling bodembeschermings- gebieden, grensoverschrijdende samenwerking deelname aan eu- ropese programma's, kringloop- bedrijf verstandelijk gehandicap ten, nabespreking havenschapsstukken. De statencommissie ruimtelij ke ordening vergadert vrijdag 13 oktober, aanvang 09.30 uur. De bijeenkomst vindt plaats op het adres Groenmarkt 13 in Middel burg. De agenda vermeldt de vol gende onderwerpen: beleidsnota's grensoverschrijdende samenwer king deelname aan Europese programma's, provinciale aan koop- en beheerslasten natuurter reinen, provincies van de toe komst met discussienotities over 'het streekplanproject' en 'inte graal omgevingsbeleid'. De statencommissie milieu vergadert vrijdag 13 oktober, aanvang 14.00 uur. De volgende onderwerpen staan op de agenda: bodemsanerings programma 1996, procedurevoor- stel uitwerking waterhuishoudings plan en natuurbeleidsplan, grensoverschrijdende samenwer king deelname aan europese programma's, provincies van de toekomst. Tenzij anders vermeld, zijn de vergaderingen in het provin ciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Motor Hoe sterk de havens fungeren als motor van de Zeeuwse economie blijkt uit een onderzoek van de bei de kamers van koophandel in Zee land. Uit de enquête over de regio nale bedrijfsontwikkelingen (de zogeheten ERBO-enquête) van 1993 blijkt dat in 1992 42,3 procent van de omzet, 74,7 procent van de export en 45,9 procent van de investeringen worden behaald in de zeeha vens. Over investeringen gesproken: het NEI stelt dat de ervaringen heb ben geleerd dat investeringen in de havengebonden sector een grotere toegevoegde waarde op leveren dan een even grote inves tering in de Nederlandse econo mie als geheel. In de Zeeuwse zeehavens vinden bijna 14.000 mensen een baan. Goederenstromen Uit de goederenstromen blijkt dat de Zeeuwse harens in de eerste plaats industriehavens zijn. In de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone vor men de chemische produkten, meststoffen, aardolieprodukten en vaste brandstoffen verreweg de grootste stromen die de havens in- en uitgaan. Na een lichte daling in de overslag in 1993, groeide de overslag weer in 1994 en over schreed voor de eerste keer de tien miljoen ton per jaar. De bin nenschepen in dit havengebied vervoerden in 1993 een klein half miljoen ton goederen. Zij vervoer den verhoudingsgewijs meer land- bouwprodukten dan de zeesche pen. Vlissingen-Oost heeft in vergelijking met de Kanaalzone een kleinere chemische goederen stroom. Vaste brandstoffen en aardolieprodukten hebben hier het grootste aandeel in de overslag. Uit de cijfers blijkt dat het hier ook weer vooral om een industrieha ven gaat. Maar het aandeel van distributiebedrijven is in deze ha vens weer groter dan dat in de Ka naalzone. Dat blijkt onder meer uit de aan- en afvoer van landbouw- en voedingsprodukten, meststof fen en ertsen. De koel- en vriesvemen voor fruit, groente en vlees en an dere voedingsprodukten in Vlissingen-Oost behoren tot de grotere van Europa. Het is de snelst groeiende sector in Vlis singen-Oost. In de binnenvaart in Vlissingen- Oost vond in 1993 een overslag plaats van bijna elf miljoen ton; met name aardolie en aardoliepro dukten. Brochure Dit en veel meer valt te lezen in de (herziene) brochure 'De Zeeuwse Zeehavens'. Cijfermateriaal onder steunt de tekst over afzonderlijke rubrieken als toegevoegde waar de, uitstraling, het karakter van de Zeeuwse havens, goederenstro men en scheepsbewegingen. An dere onderwerpen die aan bod ko men zijn transport, milieu en werving van bedrijven. De brochu re opent met een beschrijving van de historie van de twee havenge bieden afzonderlijk, een schets van de huidige stand van zaken in de twee havens, de havenschap pen en een korte beschrijving van de bedrijven die werken in en van uit de twee havens. Een overzicht van de havens in internationaal perspectief van Hamburg tot Le Havre completeert het 33 bladzij den tellende boekwerkje. De brochure De Zeeuwse Zee havens is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Mid delburg, tel. 0118 - 631400. Dinsdag 10 oktober zijn er ze ven openbare zittingen voor de behandeling van bezwaar- of beroepschriften. 14.00 uur: een inwoner van Drei- schor is in het geweer gekomen tegen een dwangsombeschikking ingevolge de Wet milieubeheer. 14.30 uur: Stichting De Hulster's Molen in Schoondijke is het niet eens met een subsidie. 15.00 uur: Stichtinge Evenemen ten Blues Promotion ZVL kan zich niet vinden in de genomen beslui ten over subsidie. 15.30 uur: de KNCGV, gewest Zeeland, is het niet eens met sub sidiebesluiten. 16.00 uur: belanghebbenden zijn het er niet mee eens dat gs heb ben geweigerd een verklaring van geen bezwaar af te geven voor de bouw van 2 varkensstallen aan de Rapenburgseweg in Meliskerke. 16.45 uur: Stichting Prot. Bejaar denzorg op Walcheren verzet zich tegen de personeelsformatie 1995 uitvoering Wet op de be jaardenoorden. 17.15 uur: Buitenplaats Schou- wen-Duiveland komt in het geweer tegen milieubesluiten. De indieners van de bezwaar schriften zijn uitgenodigd hun standpunten mondeling toe te lichten. De zittingen vinden plaats in het provinciehuis, Ab dij 6 in Middelburg. III o cc z> m De winkelstraat tussen de Markt en de Lange Jen

de Faam | 1995 | | pagina 9