Opbergsystemen stellen orde op zaken Een eigen plek voor groot en klein TIP 1 TIP 2 Waar het voor kleding al eeu wenlang wordt toegepast, is het voor de interieurstoffenwe- reld gloednieuw: driedimensio nale stoffen. Of, zoals het woord driedimensionaal al zegt: stoffen met behalve een breedte en een lengte ook een diepte. Soms wordt de derde dimensie verkregen door gecompliceerde weèftechnie- ken - de textiel heeft zoveel structuur dat er een dieptewer king ontstaat - andere keren door het opnaaien van paillet ten of rozetten. Maar welke techniek ook wordt gebruikt, altijd geeft het toevoegen van diepte een zeer rijke uitstraling mee aan de interieurstof. Zweverig Stoer Fragiel Hobbel-en-bobbel 'Een eigen huis, een plek onder de zon Veel mensen - groot én klein - zijn gehecht aan hun eigen plekje om zich van tijd tot tijd terug te kunnen trek ken; om te werken, te slapen, te knutselen, te spelen. Ergonomische zit Huiselijk kantoor Kinderkamers Geef ze de ruimte Soms vraag je je af waar al die spullen vandaan komen. En vooral waar je ze moet laten. Het huishouden bestaat voor het grootste deel uit opruimen en ordenen. Goede opbergsys temen zijn dan onmisbaar. Zeker in kleinere flats of appar tementen waar kamers vaak een dubbelfunctie hebben. Maar ook in grotere woningen kan de beschikbare ruimte best nog wat beter benut worden. Denk maar aan die spreek woordelijke rommelzolder. Een probleem? Welnee, voor iedere plek in huis is een geëigende oplossing voorhanden. Woonwand op maat Keuken naar smaak Logeerkamer Zolder Woensdag 4 oktober 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 25 Nieuwe dimensie in gordijnen In grote lijnen volgt de mode in interieur- stoffen die van kledingstoffen op de voet. Zeker in de laatste tien tot twintig jaar zijn de twee modewerelden steeds dichter naar elkaar gegroeid. Geeft de kledingwe- reld een ecolook, interieurstoffen volgen met ecru en groene katoen; gaan de kle dingontwerpers voor voilestoffen en transparante linnens, ook in het interieur doet transparantie haar intrede; groeit de kleding langzaam maar zeker weer naar zwart-wit, het interieur introduceert even eens deze sobere kleurencombinatie; zien we nu in kleding de futuristische super- chintzen en andere plasticachtige stoffen hun intrede doen, ook woningtextiel pikt deze na-het-jaar-2000-trend al mondjes maat op. Maar met driedimensionale stoffen ligt het geheel anders. In de Gouden Eeuw bereikte het toevoegen van strikken, bloe men en rozetten aan weelderige crinolines die door de keizerlijke paleizen in Wenen en Parijs ruisten een hoogtepunt. Paillet ten, franjes en knopen zijn tot in de char- lestontijd aan het begin van deze eeuw populair gebleven. Tegenwoordig mag de paillet, knoop of kraal nog slechts heel af en toe een kledingontwerp sieren, opsmuk is in kledingland een beetje taboe gewor den. Voor interieurstoffen is het versieren ech ter nèt ontdekt. Topmerken in interieur stoffen naaien op hun stoffen kleine boe ketjes rozen, fluwelen munten, pareltjes of geborduurde applicaties. Genaaid op een ragfijne doeksoort is het bij sommige ont werpen alsof de bloemen in de kamer zweven. De Zwitserse couturier Jakob Schlaepfer maakte in zijn speciale interi eurstoffen lijn zelfs een ontwerp uit velours waarbij in medaillonvormige uit sparingen kristallen druppels als tranen van bergreuzen getuigen van een groot sprookjesverdriet. Schlaepfer kiest echter, ook voor veel aardsere ideeën: zelfs gewo ne plastic prijskaarttabs zoals die met mil joenen worden gebruikt bij grote - en klei ne kledingzaken, zijn voor Schlaepfer genoeg om een grappige, bizarre vitrage mee te ontwerpen, waar de tabs als vlie gen over uitgestrooid zijn. Toch was Jakob Schlaepfer niet de eerste die een extra dimensie in zijn stoffen bracht. Ontwerper Ulf Moritz bedacht ruim een jaar geleden al dat raffia een ruimtelijk effect gaf aan zijn bijzondere interieurstof fen. Op vele manieren heeft Moritz raffia gebruikt (naturel op ecru, zwart in wit, subtiel ingeweven of prominent gebruikt als hoofdgaren) in voornamelijk halftrans- parante stofontwerpen. Veel ontwerpers - ook Nederlandse - maken echter ook veelvuldig gebruik van de andere methode om een driedimensio naal effect in stoffen te brengen, namelijk bijzondere weeftechnieken. In tegenstel ling tot het aanbrengen van applicaties, is het gebruik van weeftechnieken natuurlijk wel al veel langer in gebruik in de woning textielbranche. Nog niet zo heel lang geleden, in de jaren '70, waren de zogenaamde open-weave- vitragestoffen en grofgeweven gordijn stoffen een hot item. Vooral de kleuren bruin, beige, oranje en paars konden de winkeliers niet aangesleept krijgen. Nu is het voornamelijk de naturelle stijlrichting (de eco-trend) die gebruik maakt van aller lei vormen van weefkunst. In de naturel sfeer passen vooral de zeer grof geweven stoffen goed, waarin bij voorkeur verschillende weeftechnieken in één ontwerp worden toegepast. Ruige katoenen spreien, ongebleekt uiteraard, of stoere grand foulards in zandkleur of camel sluiten fantastisch aan bij de kokos vloerbedekking of sisal matten in woon- en slaapkamer. Heel voorzichtig zien we in een enkele huiskamer al de open-weave vitrage terugkeren, die op haar beurt weer uitstekend past bij de grove stoffen en puur natuur vloerbedekking. Alleen wel in heel andere kleuren: het schokkende oran je en paars uit de zeventiger jaren is ver vangen door gebroken wit, ecru, beige en zand die het rustige eco-qezicht vervolma ken, met hier en daar een voorzichtig streepje groen, antiekblauw of oker. Maar ook de sober georiënteerde mens, die de schoonheid van dingen in het detail zoekt, houdt van kunstig geweven stoffen. Een driedimensionaal karakter wordt, op een iets geraffineerdere wijze dan in de eco-trend, bereikt wanneer een stof als het ware uit twee lagen bestaat, ofwel: dub- belgeweven is. Soms gaat het scheiden van de twee lagen zover dat de onder- en bovenliggende (transparante) laag nau welijks met elkaar verbonden zijn, waar door het idee ontstaat alsof er twee gordij nen voor het raam hangen, de een bijna als fragiele schaduw van de ander. Andere dubbelgeweven (dichte) stoffen maken juist nadrukkelijker gebruik van de twee gezichten die zo'n stof vaak heeft, meer dan het 'doorkijkeffect' van een transparant. Doel van zo'n dubbelweefsel is dat de interieurstof veel meer als deco- ratiestof dan als gordijnstof op meer plaat sen in de inrichting kan worden toegepast, omdat de voorkant net zo'n eigen gezicht heeft als de achterkant. Door simpelweg het doek om te draaien, hangt er als het ware ineens een nieuw gordijn. Noch opgenaaid, noch ingeweven is de structuur die wordt bereikt met du tech niek die de wash-and-shrink-methode wordt genoemd. Op verschillende manie ren kan stof bewust een krimpproces ondergaan, waardoor een soort hobbel- en-bobbeleffect wordt bereikt. Tijdens het weven wordt gebruik gemaakt van ver schillende materialen, waarvan de ene tij dens een bepaalde verhittings- of wasme- thode wel krimpt en de andere niet. Soms loopt de structuur van het krimpeffect mee met het dessin, andere keren is juist geko zen voor een volledig niet-samengaan van de krimp en het gedrukte of jacquardge- weven dessin. Kleur, materiaal en dessin zijn de ingre diënten waarmee voor een bepaalde inte rieurstof wordt gekozen. Nu is daar dus structuur in verschillende verschijnings vormen bijgekomen. Wie echt uit is op een nieuwtje om het raam of een ander deel Kleine 'in de ruimte zwevende' boe ketjes rozen, bevestigd op zijde (Jacob Schlaepfer for création bau- man via Danskina). van het interieur mee te sieren, moet daar om op zoek naar een nieuwe dimensie, de derde dimensie. Met name thuiswerkers en kinderen stel len nogal wat eisen aan hun kamer. Moet de inrichting en indeling zo praktisch mogelijk zijn; zodra het gaat om de aankle ding dan zijn sfeer en kleur belangrijk. Gelukkig zijn er tal van uitgekiende meu bels op de markt, die behalve functioneel ook bijzonder fraai en flexibel zijn. Gelet op de huidige communicatiemidde len en het steeds drukker wordende ver keer, heeft telewerken de toekomst. Inge sponnen in een elektronisch web van computer, modem, telefoon, antwoordap paraat en fax, werken steeds meer men sen thuis. Aan hen de taak daar een plezie rige, maar professionele werkplek te creë ren. In tegenstelling tot veel andere ruimtes in huis, leent de werkplek zich niet voor andere activiteiten. Het is geen plek om gezellig koffie te drinken, kinderen mogen er niet spelen of knutselen. Met het oog op de nodige privacy verdient een aparte kamer dan ook de voorkeur. Is dit niet mogelijk, dan zijn kamerschermen wel licht een oplossing om in de woonkamer een apart werkhoekje te maken. Een kamerscherm kan ook alleen 'na werktijd' neergezet worden, om de rommel aan het zicht te onttrekken. Wie lang achter de computer zit te werken, is gebaat bij een goede bureaustoel. Ergo nomie en flexibiliteit zijn hierbij belangrijk. Daarom hebben de meeste stoelen tegen woordig een verstelbare zitting, armleg- gers, een ergonomisch gevormde rug en een goede lendesteun voor een actieve zit- houding. Zit en rug moeten zo onder steund worden, dat het bekken iets naar voren kantelt en de rugwervels rechtop blijven. Vrijwel alle stoelen zijn (met een gasveer) in hoogte verstelbaar, draaibaar en verrijdbaar. Soms is er keuze tussen zachte wieltjes voor een harde vloer en harde wieltjes voor kamers met vloerbe dekking. De PIT-symbolen op de achter kant van het tapijt geven aan of de vloer bedekking tegen verrijdbaar meubilair kan. Tegenwoordig is er veel betaalbaar en 'huiselijk' meubilair om het thuis-kantoor mee in te richten. Met een bureau en/of (computer)tafel, een paar boekenkasten en (verrijdbare) ladenblokken komt u al een heel eind. Er zijn ook uitgekiende kas- tenwanden die veel opbergruimte bieden en zelf nauwelijks plaats innemen. Aan- bouwsystemen kunnen later altijd uitge breid of anders ingedeeld worden. Voor 'moeilijke' ruimtes, bijvoorbeeld onder het schuine zolderdak, kunnen kastenwanden exact op maat gemaakt worden. Slim zijn de wandmeubels waar een werk- of eetta- feltje aan gekoppeld kan worden. Als het 'kantoor' zich in de woonkamer bevindt, is het belangrijk om de kleuren van het bureau, de stoel en kasten af te stemmen op de rest van het interieur. Esdoorn gefineerde meubels voor de werkplek kunnen op, naast en aan elkaar wor den geplaatst. Schuifplanken en draaiplateaus behoren tot de mogelijkheden (com modeprogramma 'Domino' van Interlübke). Gelukkig zijn er tal van alternatieven voor de muisgrijze of crèmekleurige standaard meubels. Met wat fantasie en creativiteit kan zo voor elk interieur een inspirerende combinatie gevonden worden tussen wonen en werken. Ook kinderen hebben behoefte aan een eigen (slaap)kamer. Daar brengen ze rela tief veel tijd door. Gaat het bij volwasse nen om een combinatie van wonen en werken, bij kinderen zijn slapen en spelen de sleutelwoorden. Heel in het begin kunt u uit de voeten met een wiegje of ledikant- je, commode en kast. Maar naarmate kin deren ouder worden, gaan ze ook zélf bepaalde eisen aan de inrichting van hun kamer stellen. Zo willen ze er kunnen spe len en knutselen, er moet een 'echt' bed komen en schoolgaande kinderen zullen een bureau willen om huiswerk aan te maken. De zogenaamde 'meegroei-meubelen' zijn een praktische keuze voor ouders die niet steeds na een paar jaar een totaal andere inrichting willen kopen. Het gaat hierbij om losse, modulaire elementen die op verschillende manieren in elkaar gezet kunnen worden. Het ledikantje wordt eeri kinderbed, de commode wordt eenvoudig omgebouwd tot knusse speel- of studeer- hoek. Met grotendeels dezelfde onderde len kan zo een kamer op maat worden samengesteld voor baby, kleuter én tie ner. Kinderen moeten kunnen kruipen, lopen en spelen. Bouw de kamer dan ook nooit helemaal vol. Zeker op de vloer moet vol doende (speel)ruimte overblijven. Een hoogslaper is een echte ruimtewinner. Eronder is immers plaats voor een bureautje of opbergruimte. Leuk zijn de hoogslapers die tot poppenkast, postkan toor, winkeltje of kinderhuis omgebouwd kunnen worden. Denk ook eens aan acces soires zoals ladders en glijbanen. Soms kan met een extra lattenbodem een etage- bed gebouwd worden. Er zijn ook kinder bedden met schuifladen aan de zijkant; ideaal voor het opbergen van beddegoed, speelgoed of tekenspulletjes. Niet alleen van de inrichting, maar ook van de aankleding van baby- en kinderka mers wordt vaak veel werk gemaakt. Een kleurrijke kinderkamer is een kwestie van combineren; met bedtextiel, gordijnen, vloerbedekking, behang en borders. Voor kruipende kinderen is vooral de keuze van de vloerbedekking belangrijk. Zachte vloerbedekking verdient in dit opzicht de voorkeur. Gladde vloervarianten zoals linoleum en vinyl, maar ook kurk- en lami- naatvloeren bieden weer het voordeel dat ze meer 'klieder-bestendig' zijn. Leg er dan een zacht karpet of speelkleed met leuke afbeeldingen op. Maar of het nu gaat om een bed, kast, het behang, beddegoed of de vloerbedekking: neem kinderen mee naar de winkel en laat ze mee beslissen. Het gaat tenslotte om hun plekje! Een opgeruimd huis begint al bij de entree. Er zijn tegenwoordig hele mooie garderobesystemen verkrijgbaar, vaak voorzien van een ladenblok en legplanken. Zo krijgt u weer grip op die rondzwerven de sjaals en zoekgeraakte sleutelbossen. Ook een schoenenkast kan hier heel han dig zijn. De modderlaarzen blijven dan keurig daar waar ze horen: achter de voor deur. Wie toevallig een nis over heeft, kan die loze ruimte omtoveren tot gang- of garderobekast. Losse schuif- of vouwwan den kunnen immers precies op maat wor den gemaakt. Met flexibele draadmand- systemen of verstelbare planchets op wandrails creëert u in een handomdraai overzichtelijke bergruimte voor jassen, sportspullen of voorraden. Tip: een schuif- of vouwwand met spiegelpanelen is niet alleen prettig als passpiegel, maar werkt ook nog eens extra ruimtelijk. Aan kasten en kastjes geen gebrek. Antie ke kabinetten, prachtig afgewerkte design kastjes, sideboards: ze zijn er te kust en te keur. Vaak is die 'conventionele' berg ruimte maar amper toereikend voor alle daagse zaken als serviesgoed en audio/video-apparatuur. Ook vitrines, cd- rekken en wandrekjes bieden slechts korte tijd soelaas. Wie een ruime bibliotheek heeft of veel kunstnijverheid zal de zaken grootser moeten aanpakken. Aanbouw- kasten kunnen dan uitkomst brengen. Ze zijn er van simpele stellingkast tot en met uitgebreid designprogramma. Door hun modulaire opbouw hoeft geen kast het zelfde te worden, ledereen kan met staan ders, legplanken, ladeninzetten en front panelen zijn eigen opstelling vormgeven. De geavanceerdere programma's bestaan meestal uit een serie kant-en-klaar modu les zoals servieskasten, boekregalen, kolomkasten, vitrines, ladenblokken, av- kasten en achterwanden met planchets. Vaak kunnen ze ook nog worden afge werkt met allerlei luxe extra's zoals een kranslijst met verlichting en speciale accessoires voor het opbergen van c.d.'s, videobanden en/of tijdschriften. Inbouwkeukens zijn ongelooflijk uitge breid en bieden voor alle ruimteproble men wel een oplossing. Toch zijn er ook voor keukens met een enkel aanrechtblok Moderne, praktische bergmeubels met expressieve geribbelde kaders en verlichting (programma 'Cadre' van Hülsta). Voor informatie bellen naar Perscentrum Woninginrichting, tel.nr. 023-341891. Plafond te hoog? Sommige kastsyste- men hebben speciale plafondverla- gers om de ruimte tussen plafond en inbouwkast te overbruggen. Heeft u een extra grote slaapkamer? Dan biedt een 'Walk-in' kastenkamer berg- en kleedruimte inéén. De kasten worden in een U-vorm opgesteld en afgesloten met een schuifpaneel. hele creatieve aanvullingen te verzinnen. Denk maar eens aan zo'n vrolijke bijrijder of robuust slagershakblok op wieltjes. Een recente noviteit is de keukenboom: een metalen staander die tussen vloer en pla fond wordt geklemd en waaraan allerlei planchets gekoppeld kunnen worden. Ook een vitrinekastje voor serviesgoed dat gezien mag worden, doet het prima als overgang tussen keuken en kamer. Wie de open keuken juist wat beschutter wil maken, zal in de simpele stellingkast een goede en betaalbare oplossing vinden. Haaks op de muur gezet en gevuld met aantrekkelijke voorraadpotten of -blikken van gegalvaniseerd metaal is zo'n eenvou dige stelling een lust voor het oog. Garderobekasten staan de laatste tijd in het middelpunt van de belangstelling. Geen wonder, want de interieurs worden met de dag uitgekiender: uitklapbare gar derobe-stangen, dassenrekjes, ceintuur hangers, schoenenrekken en binnenver- lichting bieden een overzichtelijk geheel. Heel fraai zijn de nieuwe cassetteladen speciaal voor (keurig opgevouwen) over hemden. Om het plaatje af te maken zijn er dan nog mooie (was)manden en opberg dozen. Gemaakt van gevlochten pitriet, stevig karton met metalen hoekbeslag of beplakt met stof bieden ze ruimte aan allerlei hemdjes, sokken of sjaaltjes. Ook de aloude hoedendoos van gebogen ber- kefineer is terug van weggeweest. Logeerkamers hebben vaak meer functies tegelijk. Normaal gesproken zijn het werk kamertjes, strijkkamertjes of staan er de fitness spullen. Wanneer er gasten komen moet alles snel worden weggewerkt. Met als gevolg weer rommel in de rest van het huis. Waarom nog langer tobben? Hier zijn inbouwkasten zeker op hun plaats. Ze worden op maat gemaakt van vloer tot plafond en van wand tot wand. Daardoor bieden ze ca. 30 procent meer ruimte dan conventionele linnenkasten. Allerlei sto rende elementen zoals deuren of leidin gen kunnen in het ontwerp worden geïnte greerd. Dus ook die kale wastafel in de hoek. Er is keus uit allerhande deursyste men: plaatsbesparende schuifdeuren, maar ook vouw- of vleugeldeuren zijn geliefd. Zo ontstaat een multifunctionele kastenwand met legio ruimte voor (logeer)beddegoed, extra handdoeken, de kofferset en de kleding van uw gasten. Ook de strijkplank, naaimachine en de hometrainer kunnen eenvoudig worden weggeborgen. In een enkel programma is zelfs een opklapbed leverbaar dat onzicht baar in zo'n kastenwand kan worden inge bouwd. Zolders zijn een geval apart als het om kasten gaat, juist vanwege hun schuine kap. Toch zijn er talloze goede oplossin gen om die overgeschoten etage om te toveren tot een echte leefruimte. Maar wat het ook wordt - slaapkamer, werk-, hobby- of logeerkamer - ook hier is adequate bergruimte een must. Haaks op de kap staande (inbouw)kasten kunnen bijvoor beeld op maat worden afgeschuind. Drie hoekige frontpanelen worden dan in een aangepaste vloerrails gezet. Een andere oplossing is het benutten van de loze pun ten. Dankzij een traploos instelbare 'schui ne kap clip' is het bevestigen van verticale schuifdeurkastjes een fluitje van een cent.

de Faam | 1995 | | pagina 25