Eigenzinnige planten met felgekleurde bloemen Sierasperge 'Meyers' elegante verschijning Planten met nostalgisch tintje DECORATION: TIPS Optische trukendoos Borderhehang plant die vooral in onze duin streek voorkomt. Merkwaardi gerwijs zijn maar weinig men sen bekend met de asperge als decoratieve kamerplant. Van de meer dan 300 honderd ver schillende soorten is Aspara gus densifloris 'Meyers' geko zen als Nationale Woon- maand Oktober plant 1995. Trendy Badkamer Wijdse, witte kamers hebben de laatste jaren plaats gemaakt voor het meer decoratieve inte rieur. Een verfijnde detaillering van vloeren, wanden en pla fonds hoort daarbij. Tot groot genoegen van ontwerpers en stilisten. Zij hebben de aloude borderranden weer massaal omarmd. Klassieke mozaïekvloeren Nieuwe vloerpatronen Lambrizering Durf, spontaniteit en fantasie, daarvan getuigt het Intuition- interieur. De jaren '50, de swin gende seventies en het heden, met meubels, stoffen en plan ten in felle kleuren, dat zijn de kenmerken van deze eigenzin nige trend. De juiste combinatie ledereen kent de aspergevel- den in Limburg en Noord-Bra bant waar het 'witte goud' in de maanden mei/juni wordt geoogst. De asperge (Aspara gus officinalis) is een inheemse IJscotintjejs en kunststof Flinke dosis durf INTUITION: ASPARAGUS Klassiek en eigentijds, verschil lende stijlen naast elkaar, kwa liteit en duurzaamheid, acces soires met emotionele waarde, dat zijn de kenmerken van het Decoration-interieur. Diverse soorten palmen en bloeiende planten vormen de nostalgi sche en exotische accenten in dit interieur. Emotioneel evenwicht Nostalgie Woensdag 4 oktober 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 21 Dit verrassende 'kleed' met border- rand ligt verzonken in de snijvaste en rafelvrije basisvloerbedekking (Tret- ford Interart kamerbreed tapijt of tapijttegels in 47 kleuren). Behalve behangborders en lambrize- ringen staan ook stucwerkprofielen en tegelsierstrippen garant voor fraaie bordereffecten. In de catalogi voor wand en plafond vindt u talloze inspirerende ideeën. Borderranden lenen zich perfect voor het maken van verrassende materi aalcombinaties. Bijvoorbeeld tapijt met "harde" borders van hout, lami naat of tegels. Het tapijt wordt zo een echt vloerkleed. Borderranden geven lijn aan vloeren en wanden scherp begrensd worden met aluminium of messing sierprofielen. Bij de vlakke vloeren timmert vooral de Marmoleum-collectie aan de weg met kant-en-klare randmotieven. Hetzelfde geldt voor sommige vinyls. Ook met tapijt tegels is in een handomdraai een strakke borderrand te leggen. Nieuw is een hedendaagse tegelcollectie met bijzonde re mozaïekvloeren van Nederlandse ont werpers als Karei Boonzaaijer, Jan des Bouvrie en Maroeska Metz. Het als het ware inleggen van een 'kleed' in kamer breed tapijt is een andere mogelijkheid voor zachte vloerbedekking. Met een mes worden delen van het basistapijt verwij derd. In dezelfde of juist kontrasterende kleurtonen worden stukken vloerbedek king op de lege plaats gelegd. Het ontwerp kan variëren van eenvoudige strakke banen of blokken tot bijzondere prenten en mozaïeken. Borders en randen zijn decoratief. Maar ze hebben meer in petto. Met een goed geko zen patroon is ook de optiek van de kamer te beïnvloeden. Zo doet een vloer met ingelegde border de kamer kleiner en dus knusser lijken. Een tegenovergestelde truuk is het plakken van borders langs plint of trap. Wanneer de kleur aansluit bij de vloer (en de plint) lijkt het grondopper vlak gelijk een stuk royaler. Voorwanden zijn behangborders, lambri- zeringen en sierlijsten de aangewezen middelen om de hoogte te breken. Behangborders worden daarom vaak op lambrizeringshoogte geplakt. Maar ook een rand op 10-20 cm onder het plafond doet een hoge kamer of smalle gang lager en dus ruimer lijken. Het is dan wel zaak het bovenste stukje wand dezelfde kleur te geven als het plafond. Sommige behang- collecties bieden borders in twee maten aan: een brede rand als lambrizerings'lijst' en een dunne rand voor die bovenste overgang. Het aantal behangcollecties met border randen groeit met de dag. In de luxueuze collecties vinden we ook bijpassende stof fen, soms zelfs aangevuld met bedtextiel of lampekapjes. Borderranden zijn vaak uitgesproken van dessinering en geven nét dat extra stijlaccentje. Een print van klassieke stucwerkornamenten is een stemmige 'finishing touch' voor gemar merd behang; een border met kleurige beestjes of stoere sporthelden maakt van de kinderkamer een vrolijke boel. Een noviteit zijn de behangranden met bij behorende hoekstukken. U kunt er heel mooi een raam of deurkozijn mee omka deren, maar ook een bed-achterwand mee suggereren. Zeker in combinatie met 'co ordinated' beddegoed een stijlvol geheel. Kaders worden vaak ingevuld met een contrasterend behangdessin waarop dan later weer een schilderij of spiegel komt te hangen. De Asparagus doet het goed met betrekkelijk weinig licht. Oorspronkelijk komt de Asparagus 'Mey ers' uit Natal, Zuid-Afrika. Deze asperge plant heeft een gedrongen groeiwijze en vormt dikke staarten die vrijwel rechtom- hoog groeien. De kleur van de talloze naaldjes is frisgroen. Van de meer beken de cultivar 'Sprengeri' zijn de stengels lan ger en slapper zodat ze naar beneden han gen. Sierasperges zijn elegante verschijningen en staan in vrijwel elk interieur goed. Deze planten voelen zich niet alleen thuis in een strak en sober interieur, dat bekend staat als de 'minimal-trend', maar ook in een klassiek en traditioneel interieur met ouderwetse meubeltjes. De fijne cylinder- vormige armen van de sierasperge staan zelfs heel goed in een jaren '50 en '70-inte- rieur met formica-meubeltjes. Met een bij passende terracotta pot, rieten mand of felgekleurde bloempotten a la Copier staan ze op en top in de belangstelling. Sierasperges zijn eenlingen, ze vormen alleen een prachtige blikvanger. Maar ze kunnen ook heel goed gecombineerd wor den met andere kamerplanten. Erg mooi staat het om met diverse sierasperges een groep te maken. Zet bijvoorbeeld de Aspa ragus 'Meyers', 'Plumosus' en de 'Umbel- latus' samen. Zo spelen drie neefjes met totaal verschillende verschijningsvormen in harmonie met elkaar. Natuurlijk staan drie dezelfde sierasperges ook prachtig. Alle Asparagussoorten kunnen met betrekkelijk weinig licht toe. Tijdens de groeiperiode is de Asparagus erg dorstig en kan hij wel een extra scheut water gebruiken. Bovendien moet om de twee tot drie weken kamerplantenvoedsel aan het gietwater worden toegediend. De sier asperge kan probleemloos het jaar rond in een verwarmde huiskamer groeien. Hij doet het overigens ook heel goed in de badkamer. We kennen ze nog van klassiek parket, tegel- en terrazzovloeren en natuurlijk behang. Maar ook in de hedendaagse col lecties maakt de borderrand furore. Behal ve decoratief, is zo'n rand immers hét architectonische foefje bij uitstek. Met bor ders, lijstwerk, lambrizeringen en kaders krijgen vloeren en wanden weer een men selijke maat. Net zoals een schilderij een lijst behoeft, heeft een patroonvloer een afsluitende rand nodig. Het leggen van borders is al eeuwenoud, ledereen kent de ambachtelij ke parketvloeren met band-en-bies of gevlochten randmotieven. Ook de terraz zovloeren met licht fond en donkerder rand behoren tot de klassiekers. In de rij kere interieurs werd die rand zelfs nog afgezet met blokjes messing of glasmo zaïek. Beide typen vloeren staan weer volop in de belangstelling. Net als trou wens de kleurige plavuizen uit Spanje of Portugal die een duidelijk Moorse invloed verraden. Een andere topper zijn de uit bundige Victoriaanse tegelvloeren. Geluk kig zijn veel oude voorbeeldboeken bewaard gebleven. Ze bieden een keur aan harmonieuze fond-, rand- en hoekde- coraties. Dankzij rastertekeningen of schaalmodelletjes kunt u naar hartelust experimenteren. Fabrikanten van moderne vloeren hebben zich intussen niet onbetuigd gelaten. Ook met gekleurd lamelparket, laminaat en de nieuwe linoleum panelen zijn fraaie (bor- der)motieven te leggen. Een moderne variant op de terrazzovloer is het sier- grind, een mix van ingekleurd grind en kunsthars. Kleurvlakken kunnen haar- het fijnere en lichtere patroon bóven moet worden gebruikt. De betere behangcollec ties bieden vaak afgewogen combinaties aan. Een voorbeeld daarvan zijn de duo dessins met een klein en een groot dessin in dezelfde kleurstelling. Ook de combina tie van verticaal streepbehang, border en zachtgetint bloemetjespatroon is een geijkte (typisch Engelse) reeks. Met de borderranden is ook de echte lam brizering terug in beeld. Vroeger was dat dagelijks werk voor de fijn-timmerman. Tegenwoordig zijn er complete doe-het- zelf sets te koop met geprofileerde lambri- zeringslijsten. De ruimte tussen top- en plintprofiel kan dan worden opgevuld met interieurpanelen, nostalgisch geschaafde kraaldelen of plaatmateriaal. Helemaal authentiek lijkt het als zo'n lam brizering nog eens extra wordt onderver deeld met panelen of kaders, bijvoorbeeld gemaakt van baget- of deklijsten. En werkt u de wand daarboven af met behang, dan hoort daar natuurlijk zo'n mooie border rand bij. Ook een geschilderd randmotief in een decoratieve verftechniek oogt heel subtiel. De benodigde sjablonen en stem- pelrollers vindt u bij de hobbyzaken en de verf- en behangspecia- list. Zoveel mogelijk felle kleuren door en naast elkaar gebruikt. Een kleurig Gerbera-boe- ket, cactussen in opvallende sierpotten; het Intuition-interieur getuigt van spontani teit en durf. was. Zij gaan goed samen met al het kunststof. Zonnebloemen en dahlia's in pot geven het Intuition-interieur in de nazomer nog eens een flinke dosis extra kleur. Het lijkt vaak moeilijk om uit al die stalen- boeken precies de juiste combinatie te kie zen. Toch zijn er handige vuistregels voor het werken met borders en behang. Bij het aanbrengen van een borderrand op lam brizeringshoogte geldt algemeen dat het zwaardere en donkerder patroon ónder en Intuition is een dynamische, expressieve stroming waarin alle ruimte is voor fanta sie en experimenten. Oogverblindende neontinten, plastic en metallic glans, niets moet, alles kan. De vormgeving is geba seerd op een mix van de jaren '50 en '70. De bekende Arne Jacobsen-stoeltjes met dunne stalen pootjes, de niervormige tafeltjes, de rieten kuipstoeltjes, ze zijn weer terug. Kunst speelt een belangrijke rol in het Intuition-interieur. Pop-art is een geliefde inspiratiebron. Lakcoatings, zilverglans en synthetica worden uitgewerkt in een bont zomerbloemenpalet of in suikerzoete ijs- co-tintjes. In de stoffen zien we zelfs een revival van de overfloweffecten die we nog kennen van de gebatikte stoffen uit de Flower-Powertijd. Natuurlijke materialen zoals zijde en katoen, sisal en kokos zijn populair. Daar naast zijn kunstvezels zoals viscose en acetaat sterk in opkomst. De kleuren zijn bijna agressief: van neon-geel tot fluores cerend groen. Contrastrijke kleurencombi naties trekken de aandacht, sommige kleuren vloeken haast met elkaar. De plan ten in het Intuition-interieur staan in felge kleurde potten van de meest uiteenlopen de materialen. Cactussen met hun grillige vormen zijn hier op hun plaats. Het Intuition-interieur vraagt om planten die bloeien in felle kleuren. De Gerbera met bloemen in het feloranje, fuchsiaroze en warm geel is zo'n plant. Een feloranje exemplaar in een fuchsiaroze pot getuigt van de durf die zo kenmerkend is voor het Intuition-interieur. De begonia met grote dubbele bloemen in het geel, oranje en rood is als het ware 'gemaakt' voor het (ntuition-interieur. Voor een exotisch accent zorgen de Vriesia met de opvallen de langgerekte rode bloeiwijze en de Pachystachys met heel karakteristieke bloemen in het geel. De bloemen van de flamingoplant (Anthurium) lijken wel van Voor mensen met een hang naar traditie blijft Decoration de meest geëigende woontrend. Wooncomfort is belangrijk, evenals kwaliteit en duurzaamheid. Hout is in dit zo onmiskenbare traditionele the ma nog volop aanwezig. Sfeerbepalend zijn ook de 'ouderwetse' vitrinekasten. Accessoires zijn belangrijk. Ze lijken alle maal hun eigen geschiedenis te vertellen. Het gaat in het Decoration-interieur steeds meer om de emotionele waarde; status wordt minder belangrijk. Het hoeft niet meer allemaal kostbaar antiek te zijn. Plan ten spelen een belangrijke rol in het Deco ration-interieur. Palmen als de sierlijke kentiapalm (Howeia), de Washingtonia met stevige diep ingesneden bladen en de bekende dadelpalm (Phoenix canariensis) benadrukken het nostalgische aspect. Die palmen staan in enorme potten van aarde werk of manden van riet. 'Klassiekers' als Dracaena, hertshoornvaren (Platycerium bifurcatum) en gloxinia (Sinningia) met opvallende fluweelachtige bloemen in warme kleuren zijn weer helemaal terug van weggeweest. Net als de Chinese roos (Hibiscus) en de Euphorbia zijn deze plan ten weer heel actueel. Orchideeën bena drukken de mysterieuze sfeer van de Oriënt nog eens extra. In het modernere Decoration-interieur wordt 'grootmoeders nostalgie' bijvoor beeld vertaald in interieurs met gietijzeren serremeubels, decoratieve plantenstan- daards, glaswerk, potterie en rietwerk. Indiazijde, Chinese stoffen, Dhurries, Per zische tapijten en ikatstoffen brengen de mysterieuze sfeer van de Oriënt in het Decoration-interieur tot leven. Qua kleur beeld zien we een verschuiving van de warmere ecokleurtjes naar een frisser palet met veel oker en zandgeel, abrikoos en oranje, terra-rood, cyclaam en blauw groen. Bloeiende planten die heel mooi bij deze stijl passen zijn het aarderode Kange- roepootje (Anigozanthos) en de Oosters aandoende klimlelie (Gloriosa). Deze plant bloeit met vlinderachtige rode bloem blaadjes met een gele streep. Maar ook de Hortensia (Hydrange-a) bloeit prachtig in diverse tinten. Het zijn levendige kleuren die in combinatie met hout het Decora tion-interieur die fijne klassieke touch geven. In het Decoration-interieur gaan klassiek en eigentijds samen. Het nostalgische en exotische aspect van dit thema wordt nog eens benadrukt door de palmenorchi deeën en de Chinese roos.

de Faam | 1995 | | pagina 21