MINIMAL Design zonder poespas Eigenzinnig eigentijds Kwestie van inschuiven en opklappen ACCESSOIRES: Sober Ingetogen wit Uni's zetten toon WOONTRENDS '95/'96 INTUITION BEPERKTE RUIMTE IJsco-tintjes Kleurrijk Woensdag 4 oktober 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER Tot voor kort was Minimal een echt eco-thema: heel veel hout, eerlijke, stoere stoffen zoals linnen en ongebleekte katoen en een uitgesproken 'natuurlijk' kleurenpalet. Maar er gaat iets veranderen: hout is niet langer toonaangevend. Het klinkt mis schien wat vreemd, maar zelfs kunststof mag tegenwoordig weer! Op ecologisch gebied zijn recyclebare syn- thetica momenteel een hot item. Hout wordt nu ook volop gecombineerd met koelere materialen zoals (ongepolijst) alu minium, gezandstraald glas en buisstaal. Wie oog heeft voor detail ontdekt ook tal van 'technische' innovaties. Vaak in de vorm van smetteloze glossy lakken of 'aai bare' suèdelakken (nextellakken), uitge kiende scharniertjes en geraffineerde con structies. Dit alles resulteert in een ijle, kristalharde 'laboratoriumlook'. Het nieuwe Minimal-interieur is een afge wogen interieur zonder overbodige opsmuk; transparant, puur en sober, maar zeker niet saai. Design is ontdaan van haar franje; net als in de jaren '70 zijn de meu bels weer geometrisch en voor alles func tioneel. Het beeld oogt strak en leeg en doet denken aan de simpele helderheid van Scandinavisch design of de serene Japanse architectuur. De weinige meubels zijn met zorg gekozen. Twee strakke zit banken rondom een lage rechthoekige (glazen) salontafel, een schemerlamp en eenvoudige stellingachtige wandkasten en -rekken vullen de ruimte. Bij de kasten worden draaideuren steeds meer vervan gen door simpele schuifpanelen. Fronten zijn vaak van (gezandstraald) glas of geperforeerd metaalgaas. Eventuele laden hebben veel weg van simpele houten bak ken; greepjes - hoe eenvoudig ook - wor den het liefst weggelaten. Rondom de rechttoe-rechtaan eettafel zijn jaren '30 buisstoeltjes favoriet. Verder zien we hier en daar nog een eenvoudig (ver rijdbaar) ladenblokje, een pretentieloos bijzettafeltje of kunststof kuipstoeltje. De schaarse decoratie beperkt zich tot een aërodynamisch gebogen pootje, een beu- kehouten lijstje, een gelaagde multiplex- rand of een felgekleurd woonaccessoire. Alleen op de vloer is nog een onmisken baar stukje 'eco' terug te vinden in de vorm van houten planken, grove wollen vloerbedekking en sisal matten. Het algemene kleurbeeld van Minimal is uitgesproken ingetogen. Off-whites over heersen. De onderlinge nuance-verschil len zijn klein; zoals de wittinten van melk, eieren of rijst. Verder zien we waterige aquatintjes en van die typische Tupperwa- re-kleurtjes zoals gebroken wit, crème, vanillegeel, lichtroze en pêche. Wat het (nog) aanwezige hout betreft zien we een duidelijke verschuiving van war mere houtsoorten naar lichtgetint berken en essen. Steeds vaker wordt hout zelfs gebleekt of afgewerkt met transparante kleurbeits; naast de bekende aquatintjes zijn met name ivoor en wit-parelmoer in. Voor tafels en stoelen wordt blank hout veelal gecombineerd met metaal. In de nieuwe collecties is trouwens opvallend veel witgebleekt pitriet verwerkt. Qua kleur bieden de meubels al met al weinig sensationeels, maar ook qua dessi nering is het allemaal heel ingetogen: op stoffen is nauwelijks nog een streepje of bolletje te bekennen. Uni's zetten de toon. Het gaat nu puur om het gevoel van de stof; soms zijn ze zacht en aaibaar (velours), soms stoer en grof van structuur met kreukeffecten (linnen, crêpe) en soms heeft de stoffering bijna een buitenaardse, 'industriële' uitstraling (satijn, glanzend geperst linnen, lycra en nylon). Opvallend is de opkomst van losse, afneembare hoe zen. Uiteraard ook uitgevoerd in een uni, met hooguit een versiering in de vorm van een eveneens gestoffeerde pyjamaknoop of één platte plooi aan de rugzijde. Ook in de slaapkamer zetten uni's de toon; soms in de vorm van satijnen dekbedovertrek ken, soms in de vorm van een losse voile gedrapeerd over hét Minimal-item bij uit stek: het hemelbed. Het Minimal-interieur anno 1995/1996 is geen puur eco-interieur meer. Naturellen zijn er nog wel, zij het beduidend minder dominant. Het beeld is clean en sober, de meubels zijn in de eerste plaats functio neel. Alleen de accessoires zorgen voor een vleugje frivoliteit. De 'coole' high-tech van Minimal wordt wel getipt als de meest trendy trend van morgen. Woontrends verschuiven; het een raakt in, het ander uit. Wie daar achter zit is moeilijk te zeggen. Feit is wel dat ontwerpers en stilisten opvallend vaak op hetzelfde moment met dezelfde prognoses komen. Zij hebben dan ook als geen ander 'feeling' voor datgene wat er leeft onder consumenten. Abstracte ideeën over bijvoorbeeld milieu, veiligheid of welzijn worden door hen vertaald in mode, interieur en architectuur. Minimal, Decoration en Intuition zijn de woontrends, de richtlijnen voor '95/'96. Het gaat hierbij niet om strakomlijnde woonstijlen met concrete mode voorschriften, maar eerder om sfeergroepen omtrent bepaalde vormen, kleu ren, dessins en materialen. Sommige voorspellingen komen uit en worden ook echt door de consument opgepikt, soms halen trends weliswaar de tijdschrif ten, maar niet de huiskamers. Dat wil zeggen: nóg niet. Woontrends hebben nu eenmaal - in tegenstelling tot bijvoorbeeld rages in de kledingmode - veel tijd nodig om ingeburgerd te raken. Of een woontrend wel of geen navolging vindt, hangt voor een groot deel van de fabrikanten af. Zij nemen 'officiële' trend voorspellingen immers wel of niet als basis voor hun nieuwe collecties. Tien tegen één dat we de komende jaren in elk geval de belangrijkste voorspel ling in de winkels terug zullen vinden: het interieur wordt soberder en helder der van toon - hout verdwijnt naar de achtergrond, kunststof gaat het maken! Kleine kamers krijgen een ruimtelijk effect als er gekozen wordt voor functionele meube len die op een eenvoudige manier ingeschoven of wegge zet kunnen worden. Kies je daarbij voor een heldere lichte en simpele strakke indeling, dan wordt de ruimte royaler dan je in eerste instantie zou denken. Aan opbergsystemen is er tegenwoordig geen gebrek. Voor alle ruimtes, kasten en wanden is een functioneel systeem te bedenken. Variërend van een aantal sim pele boekenplanken met een decoratief gordijn om de spullen achter te verbergen, tot een op maat gemaakte kast die van de vloer tot aan het plafond ruimte biedt voor de meest uiteenlopende produkten. Bij het indelen van de ruimte is het belang rijk dat je eerst de looproute bepaalt. Niets is immers zo hinderlijk dan telkens om te moeten lopen omdat er een tafel in de weg staat. Hef is handig om bij de indeling van de kamev. gebruik te maken van een schaaltekening op ruitjespapier waarbij de meubels op de gewenste plaats worden gelegd. Door her en der iets te verschui ven, kun je op een eenvoudige manier zien of het meubelstuk te groot zal zijn voor de beschikbare ruimte. Houdt vooral ook rekening met (kast)deuren die open moe ten kunnen zwaaien. Bijzettafeltjes mogen geen sta-in-de-weg zijn. Ze moeten er zijn als je ze nodig hebt, en is dit niet het geval, dienen ze gemak kelijk weggeschoven of opgeklapt te kun nen worden. Eettafels zijn tegenwoordig ook op verschillende manieren inklapbaar en uitschuifbaar. Handig voor kleine keu kens waar je tijdens het bereiden van de maaltijd voldoende loopruimte nodig hebt, en waarbij er aan de uitgeklapte tafel toch voldoende gasten kunnen aanschui ven. Het bed heeft er de laatste tijd een aantal functies bijgekregen. Natuurlijk, in eerste instantie is hij voor het slaapgenot. Vooral bedden die in de woonruimtes staan moe ten kunnen dienen als bank, als luie stoel of als sofa. Bedden met verstelbare rug- en voetgedeeltes bieden al veel comfort. Televisie kijken wordt zo wel een zeer relaxte bezigheid. Bij bedbanken is het belangrijk na te gaan of ze, bij veelvuldig gebruik, op een simpele manier in te klap pen of uit te schuiven zijn. Ook het matras moet voldoende stevigheid bieden voor continu gebruik. Een hemelbed is ideaal als je het bed overdag aan het oog wilt onttrekken. Zo creëer je een kleine slaapkamer binnen het woonvertrek. Voetenbankjes en poefs zijn weer hele maal terug in beeld. Er zijn tegenwoordig multifunctionele exemplaren. Ze kunnen worden gebruikt als bijzettafel, als sierta- fel, als krukje en natuurlijk als voetenbank. Helemaal handig zijn de voetenbankjes die weggeschoven kunnen worden onder de stoel. Als je er behoefte aan hebt, tover je ze binnen een mum van tijd tevoor schijn. Comfortabele fauteuil 'Echnaton 943' (ontwerp: Jan Armgardt) van Leolux met verrassende losse poef. Kleur blijft een zeer persoonlijk en spontaan thema, dat we terugvinden onder de noemer Intuition. Het is een dynami sche, expressieve stroming waarin alle ruimte is voor fan tasie en experimenten. Oogver blindende neontinten, plastic en metallic glans: niks moet, alles kan. De vormgeving is gebaseerd op een mix van de jaren '50 en '70. Met name de bekende Arne Jacobsen-stoeltjes met gebogen zitschaal en dunne stalen pootjes zijn in allerlei varianten terug te vinden. Ook de niervormige tafeltjes zijn weer terug in beeld, evenals het rieten kuip stoeltje model 'hondemand'. In de keuken zien we een revival van de jaren '50: gebo gen vormen, veel kunststof/metaal combi naties en bolle koelkasten met grote klam pen als greep. Ook andere 'klassiekers' zijn weer van stal gehaald: de tweede hands kuipstoeltjes op sprietpootjes of Met behulp van de juiste vaas, lamp, schaal of spiegel creëer je een verrassende sfeer in huis. Goed gekozen 'hebbedin gen' maken zelfs van een saai interieur een wervelende woonomgeving. Sfeerbepalen de elementen zijn op dit mo ment in een aantal groepen in te delen. Als het gaat om accessoires zien we op diverse gebieden een verzamelwoede. Afhankelijk van de gekozen sfeer en stijl in huis is er bij de aanhangers van de jonge en dynamische Intuition-trend alles terug te vinden uit de 50er en 60er jaren. Variërend van vrolijk gekleurd servies goed tot grappige schemerlampen met extreme kapjes. Er zijn veel plastic 'gim micks', vreemde vazen en op de grond karpetten met wilde afbeeldingen. Bij de Decoration-sfeer valt het op dat er teruggegrepen wordt naar traditionele normen en waarden. Produkten met een geheel eigen 'story'. Bijvoorbeeld echte Delftsblauwe vazen en schalen, servies goed van bekende en vaak ook dure mer ken met ouderwetse afbeeldingen en patronen én accessoires die meegenomen lijken te zijn uit het verre Oosten. IJzeren lampen, houten schalen, kunstzinnig hout snijwerk, beelden en talloze kussens voor zien van embrasses en koorden om ze nog mooier te maken dan ze al zijn. Een stuk eenvoudiger ogen de accessoires uit de Minimal-stijl. Die moeten juist zo strak en simpel mogelijk zijn. Vooral mat glas in ijzige tinten vormt een topper. Dit materiaal is terug te vinden in schalen, lampekapjes, vazen en serviesgoed. De vormen van de lampen zijn sierlijk, de staanders eenvoudig. Kleurrijke lampen, vazen en tapijten van Zanotta. Kastsysteem 'Spider' van Zerodiseg- no, bestaande uit stalen buismodules, legborden en vele andere accessoires. aluminium draaipoot, de poef, de zitzak en zelfs de plastic opblaasstoel uit de jaren '70 is weer actueel. Allemaal voorzien van die typerende bekledingstoffen in zonnig oranje, hard paars en gifgroen. Losse kus sens op de grond, uiteraard ook in tal van sprankelende kleuren, zijn getipt als grote trend. Al met al een vrolijke boel! Hoewel de organische vormgeving nog steeds wat naïef aandoet, is het Intuition- thema toch langzamerhand volwassen geworden. De al te jeugdige gimmicks zijn eruit, kunst staat nu centraal. Pop-Art is een geliefde inspiratiebron. Lakcoatings, zilverglans en synthetica worden uitge werkt in een bont zomerbloemenpalet of suikerzoete ijsco-tintjes. In de stoffen zien we zelfs een revival van de overflow effec ten die we nog kennen van gebatikte kle ding uit de Flower Power-tijd. Natuurlijke materialen zoals zijde en katoen, sisal en kokos zijn populair. Aan de andere kant zijn kunstvezels zoals viscose en acetaat sterk in opkomst. De kleuren zijn bijna agressief: neon-geel, hard turqoise, fluo rescerend groen. Ook contrastrijke kleu rencombinaties, bijvoorbeeld een bank gestoffeerd in blauw en oranje, trekken de aandacht; sommige kleuren vloeken haast met elkaar. Plastic wordt dé invalshoek voor Intuition, mits verantwoord recyclebaar. Zo werd onlangs een noviteit geïntroduceerd: per fect recyclebaar plastic gemaakt van aard appelmeel! Vanwege de snelle afbreek baarheid zal het vooralsnog vooral als ver pakkingsmateriaal dienst gaan doen. Een stortvloed aan kunststof produkten staat ons nog te wachten: accessoires, maar evengoed meubels. Op de meubel beurs in Milaan wemelde het al van de bij rijders, containerkastjes, sideboards, plan- tenstandaards en zelfs keukenfronten in felgekleurde kunststof. In de woonkamer zien we kasten met kunststof deurpanelen; vaak gestructureerd met bijvoorbeeld gro te noppen. Ook chroom en gekleurd opaalglas blijven belangrijk. Schalen, vazen, kandelaars, wijnglazen; winkels staan er vol mee. Ook op rommel markten is veel te vinden. En voor wie het dan allemaal nog niet extreem genoeg is, zoekt het gewoon in de materiaalcontras ten: plastic met verweerd hout, satijn met mohair, linnen met fluweel, metaal met velours. En dan zijn er natuurlijk ook altijd nog dé designers-grapjes: een sofa in de vorm van een stel rode lippen, een opblaas-stoel of een bank in de vorm van legosteentjes. Intuition is een innovatief thema. Persoon lijke smaak, spontane invallen, fantasie en durf leiden tot steeds wisselende interi eurs. Lekker eigenzinnig, lekker eigentijds; gelardeerd met een vleugje nostalgie van de swingende seventies! Eettafel 'Sumo' van Montis heeft een houten onderstel en een gezandstraald, glazen blad. Bijpassende banken zijn er in stof of leer. De kracht van pure eenvoud Koel, exotisch of kleurig

de Faam | 1995 | | pagina 17