ilulhlmiéélnklIilliMlI GEMEENTE MIDDELBURG Deelplannen mobiliteit vastgesteld Seniorenfestival Ondeto ziet af van project Middelburgse gehuchten mogen weer een naam hebben miiiwÉ Kleurrijk Middelburg Lezingen Briefjes Winkels Collecten Rooien Oudedorp"] Informatiegids Week 38 Democratie in de praktijk" Tafeltje Dekje Woensdag 20 september 1995 DE FAAM W W Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. In de raadsvergadering van 11 september jl. zijn drie deelplannen van het zogenaamde mobiliteitsplan vastgesteld. Het mobiliteitsplan "Middelburg in beweging" is een studie van de ontwikkelingen in Middelburg op ver keersgebied en het gewenste beleid. Deze studie moest verder worden uitgewerkt in vijf deelplannen op het gebied van: het parkeren, het fietsverkeer, de wegenstructuur, het openbaar vervoer en het voetgangcrsbclcid. Inmiddels is het Parkecrbelcidsplan vastgesteld door de gemeenteraad en heeft de raadscommissie ingestemd met het Openbaar Vervoerplan voor het stadsgewest. Blijven drie deelplannen over: het fietsstructuurplan, wcgenstructuurplan en voetgangersbeleidsplan. Deze plannen hebben ter inzage gelegen en er was inspraak mogelijk. Hier van zijn inspraakrapportcn gemaakt die ter inzage liggen en elke bezwaarde heeft antwoord ontvangen op de door hem of haar gestelde vraag of gemaak te opmerking. Uitgangspunten Bevordering fietsverkeer alsmede veiligheid op routes van fietsers, met als pijlers onder meer: - maatregelen op basis van school- route-onderzoek; - verbetering infrastructuur, bij voorbeeld: tunnel spoorlijn, diverse wijkverbindingen, Schroeweg/-brug; - verbetering comfort door zo mogelijk paden te asfalteren; - aanbrengen/verbetering stal lingsmogelijkheden; - afgezien van het aanleggen van een brug voor fietsers ter hoogte van de Seismolen. Maatregelen in de wegenstructuur met als pijlers: vóór opening Dam- menroute: - hoofdwegenstructuur enten op lokaal verkeer en lokale verbin dingen; - Stationsbrug afsluiten voor vrachtverkeer naar centrum; - permanent autovrije Langevielc; - onderzoek wenselijkheid afslui ten andere wegen binnenstad; - onderzoek wenselijkheid herin richting woonwijken gelegen buiten de hoofdwegenstructuur op zo breed mogelijke schaal (grote aaneengesloten gebieden); na opening Dammenroute: - afsluiten Stationsbrug/Kanaal- brug uitgezonderd bestemmings verkeer van die omgeving en fietsers/ voetgangers; - aansluitingen industrieterreinen op A-57; - voltooien Middelburgse "ruit" Op woensdag 27 september houdt de werkgroep Mondiaal Beleid van de Gemeente Middelburg vanaf 19.30 uur in de Burgerzaal van het stadhuis de hema-avond "Kleurrijk Middelburg". Deze avond is voor iedereen gratis toegankelijk. De aanwezigen worden om 20.00 uur welkom geheten door wethouder drs. W. Ovaa, voorzitter van de werkgroep Mondiaal Beleid. De avond "Kleurrijk Middelburg" wordt voor de derde maal gehouden en h:eft dit jaar het thema "Democratie in de praktijk". Door middel van deze avonden wil de werkgroep aandacht vestigen op de buitenlanders binnen onze gemeente en op de vraag, wat wij voor hen kunnen betekenen. De inhoud van het programma is dit jaar voorbereid door de Interculturele Vrouwengroep Dauwendaele, die ook voor het grootste deel de uitvoering voor haar rekening neemt. In deze groep zijn vele nationaliteiten vertegen woordigd, van wie een aantal tijdens de avond aan het woord zal komen: in verschillende "ludieke interviews" worden zij voorgesteld en geven zij hun visie op het thema. Andere leden van de groep verzorgen een presentatie van klederdrachten en lekkernijen uit hun geboorteland. Daarnaast wordt medewerking verleend door het Volksdanstheater "Vranje" uit Vlissingen met zang en dans uit Albanië, Nederland, Italië, Duitsland en Spanje. Tijdens de pauze, maar ook voor en na het programma, is er gelegenheid lennis te maken met een aantal in Middelburg aktieve "mondiale" werk groepen en instanties, als Amnesty International, Terre des Hommes, Artsen ronder Grenzen, Nederlands Rode Kruis kring Zeeland en Asielzoekerscen trum "De Eendracht". (ten noorden van Klarenbeek Vccrscpoort), waarbij bezien moet worden waar barrières moeten worden ingebouwd ("knippen" van de route) om ongewenste stromen te voorko men. Uitwerken voetgangersbeleid en flankerend beleid met als pijlers zonder meer: - uitwerking voetgangersbeleid en bijbehorende inrichtingsplannen op basis van een knelpuntenana lyse; - verbetering kwaliteit looproutes in verband met ouderen en min der validen door hiervoor een voctgangcrsbcheersplan te ont werpen; - verkorting vcrplaatsingsafstan- den; - plannen voor verbetering bereik baarheid Industrieterreinen. De belangrijkste maatregelen besluiten Op basis van deelplan 3, wegen structuurplan, worden de volgende maatregelen/besluiten genomen: 1Het instellen van het verbod voor vrachtverkeer op de Stations- brug richting "stad in", met uit zondering van de bussen die de lijndiensten verzorgen van het Stads- en Streekvervoer. 2. De route Blauwedijk/Stations- straat/kaaien/IIavendijk hand haven als verkeersweg (ondanks de in de inspraak naar voren gebrachte bezwaren). Met name vanwege het bevorderen van de veiligheid voor fietsers en voet gangers, maar ook uit oogpunt van onderhoud nog dit najaar alternatieven voor de verkeersaf wikkeling op genoemde route inclusief brugindcling Bcatrix- brug ontwikkelen en vergelijken. 3. Het instellen van eenrichtings verkeer op de Hoogstraat/Nieu we Ha ven/Tu rfkaai/Houtkaai (gedeeltelijk, vanaf de Vlissing- sestraat tot aan de Stationsstraat) met uitzondering van de bussen die de lijndiensten verzorgen van het stads- en Streekvervoer. 4. Het omkeren van de rijrichting in de Nieuwstraat: bezien wordst wat in de praktijk de (positieve) effecten zijn voor de verkeerssi tuatie in de Koepoort-/Molstraat. Vooralsnog wordt voorgesteld de huidige rijrichting aldaar te handhaven onder het aanbrengen van een in-/uitritconstructic aan de Damzijde en aan de kant van de Zuidsingel en een verhoogd kruispunt ter hoogte van het krui- singsvlak Singelstraat/Span jaardstraat. 5. Gezien de economische bezwa ren van ondernemers uit de hele omgeving Oostkerk - Koepoort straat tegen de voorgestelde "knip" bij de Oostkerk, voorlo pig deze maatregel niet nemen en eerst afwachten wat het omkeren van de rijrichting in de Nieuw straat voor (positief) effect ople vert voor de insitcit in de Mol straat/Koepoortstraat. 6. Afsluiting van de Beneluxlaan wordt meegenomen in de uitvoe ring van de meest urgente knel punten schoolroute-onderzoek. 7. "Knip" in de Kanaalweg in stu- Naar aanleiding van het grote succes van het Seniorenfestival van twee jaar geleden houdt de Gemeente Middelburg komende zater dag 23 september voor de tweede maal het Senioren/Gehandicap ten Festival, gratis toegankelijk van 10.00 tot 17.00 uur in de Stadsschouwburg. Op dit Senioren/Gehandicapten Festival wil de gemeente de bezoekers informeren over de mogelijkheden op het gebied van dienstverlening en activiteiten van instellingen aan en voor ouderen en gehandicapten. Dit gebeurt door een informatiemarkt op diverse terreinen zoals zorg, welzijn en vrijetijdsbesteding. Daarnaast heeft het festival een pro gramma met muziek, films, zang en dans gedurende de hele dag. Aan het festival is medewerking verleend door de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, de Protestants-Christelijke Ouderen Bond en de Werkgroep Gehandi capten Walcheren. Programma 10.00-10.15: Opening door Wethouder S. Smitskamp, wethouder van o.a. ouderen- en gehandicapten beleid. 10.15-10.45: Ouderenkoor van de S.W.O.M.", Zang houdt jong", o.l.v. dhr. de Bree. 10.45-11.30: Filmvoorstelling: Oud Walcheren in de jaren '30. 10.45-11.15: Muzickcnsemble, samengesteld uit leden van het Mid delburgse Muziekkorps. 11.20-11.50: Dansdemonstratie door dansclub "Diruut". 11.40-12.10: Peter Dieleman met luisterliedjes en conference in dia lect. 11.45-12.15: Muziekensemble, samengesteld uit leden van het Mid delburgse Muziekkorps. 12.15-13.00: Filmvoorstelling: Oud Walcheren in de jaren '30. 12.30-13.00: "Peddels" met liedjes van vroeger en nu. 13.10-13.40: Medio Burgum, volksdansen in Middelburgse kleder dracht. 13.30-14.00: Peter Dieleman met luisterliedjes en conference in dia lect. 14.00-14.30: "Variant" brengt liedjes en sketches. 14.30-15.00: Demonstratie Rolstoeldansen. 14.30-15.15: Lezing Heemkundige kring. 15.00-15.15: Demonstratie dans door het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming. 15.30-16.00: Peddels met liedjes van vroeger en nu. 16.00-16.30: Zingen van smartlappen o.l.v. een accordeonist. 'Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet vooreen war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 01180-38570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 25 september tot en met oktober maandag rundersaucijs, rode bieten, aard appelen dinsdag stoofpotje andijvie, krielaardap- pelen woensdag varkensschnitzel cordon blue, bloemkool, aardappelen donderdag gegrillde kippepoot, gemengde groente, aardappelpuree vrijdag vis, aardappelen, groente zaterdag nasi goreng, kipsateh zondag wat de pot schaft Ondeto Vastgoed Middelburg BV (Ondeto) ziet af van het ontwikkelen van een woon-/winkelproject op de plaats van het hofje Onder den Toren te Middelburg. Op 26 juni j.l. besloot de gemeenteraad van Middelburg het hofje Onder (jen Toren voor te dragen voor plaatsing op de rijksmonumentenlijst. Dit besluit is voor Ondeto aanleiding geweest om niet verder te gaan met het ondernemen van een poging om de bestaande bebouwing van het hofje com merciële ruimten te realiseren. Ondeto ziet deze mogelijkheid uit exomemreieel oogpunt als niet haalbaar. Het col lege van burgemeester en wethouders van Middelburg zal geen andere projectontwikkelaars zoeken of aanmoedi gen om het bestaande hofje te exploiteren. foto: Anda van Riet. die nemen in het kader van de ontwikkeling van het Stationsge bied, waarbij de daadwerkelijke instelling van de "knip" afhanke lijk is van de voortgang binnen het totale plan en de te stellen eisen aan de veiligheid op hei Stationsplein. 8. De aanleg van een route rond Ramsburg is aantrekkelijk uit oogpunt van de route Neder- straat/Veerseweg maar onaan trekkelijk voor de Havendijk en Punt. Eén en ander blijkt ook uit de inspraakrcacties. Vanwege deze reacties, de volgens model berekeningen relatief lage inten siteiten op het zuidelijk deel van de rondweg rond Ramsburg en de hoge kosten van deze weg (waarvoor nog geen definitieve financiering is) zal men hierover komend najaar nader rapporteren en voorstellen doen. Daarbij zal tevens worden uitgesproken ol die weg "binnen" of "buiten" de N-57 moet komen te liggen. 9. In afwijking van het advies van In het kader van de Manifestatie '45- '95 worden op 22 en 23 september lezingen gehouden over architectuur onder de noemer "Het Traditionalis me overwonnen" in de Engelse kerk aan de Simpclhuisstraat 12, aanvang 14.00 uur. De inleverdatum Inkomstenbriefjes ABW (Algemene Bijstandwet), BZ (Bijstand Zelfstandigen) en Zak- en Kleedgeld is vrijdag 22 september tijdens kantooruren. Voor de RWW (Rijksgroepsrege ling Werkloze Werknemers) en IQAW (Inkomstcnvoorziening Oudere en Gedeeltelijk Arbeidson geschikte Werklncmcrs) is dat dins dag 26 september tijdens kantoor uren. Tijdig inleveren voorkomt proble men, ook in verband met het moment van uitbetalen. Als u inkomsten heeft gehad, voeg dan een kopie daarvan bij het inkom stenbriefje! Komende zondag 24 september mogen de winkels in Middelburg in het kader van de zogenaamde "18- dagenregeling" geopend zijn van 11.00 tot 17.00 uur. Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instellingen toe stemming verleend om in de komen de periode een huis-aan-huis-collcc- te te houden: Prinses Beatrix Fonds van 18 tot en met 23 september, Nierstichting Nederland van 25 tot en met 30 september. Een aanvraag voer een rooivergun- ning is binnengekomen voor: 1 kastanjeboom aan Klein Vlaande ren; 17 lijsterbessen in de Lijsterbes laan Voor informatie over deze rooivcr- gunningen kunt u terecht bij de afde ling Groenbeheer, telefoon 01180- 75312. zowel het RBOI als de dienst Stadsontwikkeling niet overgaan tot het "knippen" van de Vrij landstraat ter hoogte van het winkelcentrum Dauwendaele: de situatie blijft zoals die nu aanwe zig is. 10.In het kader van de realisatie van de derde kanaalkruising en aan leg van de N-57 zorgdragen voor de tweede ontsluiting van Arne- stein richting N-57/A-5.8 en (als lagere prioriteit) doortrekken van de YValdammeweg naar de Nieuwe Kleverskcrkscweg in het kader van optimalisering van de verbindingen op het industrieter rein. Wat dat laatste betreft wel op korte termijn gesprekken met N.S. opstarten om de haalbaar heid ervan te onderzoeken inclu sief cén ontsluiting van Ames- tein "om de noord" naar dit punt. 11.Nog dit najaar zal worden onder zocht wat de mogelijkheden zijn om de doorrijhoogte onder het viaduct Torenweg/Nieuwland- seweg te vergroten. Tenslotte moet nog worden opge merkt dat na de realisatie van de der de kanaalkruising nog een hoge ver keersbelasting blijft bestaan op de Schroeweg/Schroebrug e.o. als gevolg van het verkeer naar en van zuid-west Walcheren. Alleen een vierde kanaalkruising ter hoogte van de Torenweg/Stromcnweg kan definitief verlichting aanbrengen in genoemde omgeving Schroebrug. Eén en ander is nog in onderzoek binnen het Stadsgewest waarbij reeds signalen zijn afgegeven naar provincie en Rijk. Deelplan 2/5: Fietsstructuur- voetgangersbeleidsplan Los van de onder deelplan 3 genoemde zaken zijn er geen alleen staande probleempunten die om een oplossing vragen anders dan in directe relatie met andere plannen. Wel zal op korte temiijn aandacht worden besteed aan de situatie Lan ge Noordstraat/Stadhuisstraat/Bach- tcnstcene. Je hebt op Walcheren kernen en ker nen. Je vindt er plaatsen in soorten en maten. De stad Middelburg is onbetwist van een andere orde dan bijvoorbeeld het dorp Sint Laurens. Het eind 1991 ingestelde stadsge west Vlissingen/Middelburg bezet in hiërarchisch opzicht de eerste plaats. De bekende, door de beide burgemeesters vervolgens onthulde borden onderstrepen dat nog eens. Maar, er zijn op Walcheren ook ker nen van een totaal andere orde, qua omvang de tegenhangers van het stadsgewest. Gehuchten, kennelijk zo onbetekenend dat ze het zelfs zónder enig plaatsnaambord moeten stellen. In de volksmond en in een gunstig geval op de kaart dragen ze wél een naam. Een naam met meest al een historische lading, waaruit blijkt dat ze vroeger een belangrij ker status hadden dan tegenwoordig De nieuwe editie van de gemeentelijke informatiegids is er weer. De editie 1995/1996 van "Thuis in Middelburg" wordt in deze weken verspreid. Deze handige wegwijzer, die jaarlijks wordt uitgebracht, bevat een grote hoe veelheid aan nuttige informatie, zoals een opsomming van verschillende instanties en verenigingen. Voorts kunt u er onder andere in vinden wanneer het huisvuil in uw straat/wijk wordt opgehaald. Ook zijn er adressen van art sen. scholen, enz. in het boekje opgenomen. Omdat "Thuis in Middelburg" jaarlijks verschijnt kunnen alle beschikbare gegevens tijdig worden geactualiseerd. Toch zullen er ook dit keer onjuist heden in het gidsje staan, bijvoorbeeld omdat het secretariaat van een ver eniging is veranderd of omdat een bepaalde instelling inmiddels is opgehe ven. Wanneer er gegevens van uw organisatie of vereniging onjuist zijn ver meld, schroomt u dan niet dit schriftelijk te melden. U kunt dan gebruik maken van de bon achterin de gids. De wijzigingen zullen dan in de editie 1996/1997 worden verwerkt. Als u de gids eind volgende week nog niet heeft ontvangen kunt u schrifte lijk of telefonisch contact opnemen met de sectie Voorlichting, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg, telefoon 75450. het geval is. Een naam dus vaak om trots te zijn. Welnu, het is een gunstige ontwik keling dat de laatste jaren geleidelijk aan een aantal van die namen terug keert. Terug op een officieel plaats naambord, even officieel als dat van het stadsgewest. Het begon op Wal cheren in 1990 met de gehuchten in de gemeente Mariekerke, met Hoogclande als eerste. De gemeente Valkenisse ging in 1992-1993 een belangrijke stap verder, daar op een zo genoemd 'educatief onderbord' enige tekst en uitleg te geven over de geschiedenis van de gehuchten in kwestie. Die aanpak is overgeno men door Vcere, waar bijvoorbeeld in Zanddijk dergelijke borden staan. En door Vcere en Middelburg samen, door in een soort van copro- duktie iets dergelijks te realiseren in het 'grensgehucht' Schellach. Maar daar is het niet bij gebleven. Dankzij goede samenwerking tussen enkele gemeentediensten (waaron der het Gemeentearchief), de Wijk- vereniging Sint Laurens en Nieuw en Sint Joosland, en het Consulent schap regionale geschiedbeoefening Zeeland, zijn dezer dagen dezelfde soort borden geplaatst bij de reste rende Middelburgse gehuchtcrn, te weten Brigdamme en Oudedorp. En door middel van een apart bord onder het plaatsnaambord wordt ook hier in beknopte vorm enige rele vante informatie verstrekt over bei de gehuchten. "Brigdamme" is de naam van' een voormalige parochie. Vóór de gemeentelijke herindeling van 1 juli 1966 behoorde het gebied tot de vroegere gemeente Sint Laurens. De naam Brigdamme wordt in 1205 voor het eerst genoemd. De kerk werd in 1562 door brand verwoest en werd daarna niet meer herbouwd. Kerkelijk kwam Bigdamme daarna onder de dochtergemeente Sint Lau rens te ressorteren. De laatste resten van de kerkruïne werden in de twee de wereldoorlog verwijderd. Het vroegere kerkhof is nog enigszins te herkennen in het hogere terrein in de hoek Noordweg/Ooststraat". "Ouddorp" (of Sint Joosland) is de naam van een buurtschap in de Oud Sint Jooslandpolder (uit 1631). Vóór de gemeentelijke herindeling van 1 juli 1966 behoorde het gebied tot de vroegere gemeente Nieuw- en Sint Joosland. De naam Oudedorp kwam in zwang nadat (vanaf 1644) in de aangrenzende Middelburgse Polder het dorp Nieuwland was ont staan. Een kerk werd in Oudedorp nooit gebouwd. Misschien zullen sommigen zich afvragen: moet dat nu zo nodig? Kennen we in Zeeland geen wild groei aan borden? Aan verkeersbor den en aan reclameborden? Deze plaatsnaambordcn dienen echtereen ander, een wat 'hoger' doel. Een plaatsnaambord 'staat' namelijk voor iets, het vervult een functie. Het draagt onder de bewoners van de desbetreffende gehuchten bij tot het besef van de eigen identiteit, omdat het de anonimiteit opheft. Een bord bevordert ook het historisch-culture- Ic besef van zowel de bewoners als de bezoekers van de gehuchten in kwestie. En het markeert in het Wal- cherse landschap dat de passant een kern met een zekere geschiedenis nadert en vervolgens weer achter zich laat, een kern die ook qua vorm en bebouwing anders is dan de omgeving. Ongetwijfeld bevorderen én bevredigen de borden zo de nieuwsgierigheid van veel-ingezete- nen. foto: Anda van Riet. i

de Faam | 1995 | | pagina 5