GEMEENTE MIDDELBURG Onderzoek ontwikkeling stationsgebied in nieuwe fase Nieuwe procedure gemeentebegroting Senioren/gehandicapten festival Onderzoek naar schoolroutes Avond voor nieuwe inwoners Afsluiten Markt Collecten Rooien Kleurrijk Middelburg Excursie raad Op zaterdag 23 september fl Week 37 Tafeltje Dekje "Democratie in de praktijk Middelburg verbetert verkeersveiligheid voor basisscholieren Woensdag 13 september 1995 DE FAAM Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. In het onderzoek naar de ontwikkelingsmogelijkheden van het Middel burgse stationsgebied is een nieuwe fase aangebroken. Mede op initia tief van de gemeente wordt een haalbaarheidsstudie uitgevoerd. Wellicht nog in 1995, maar zoals het cr nu uitziet in ieder geval begin 1996, zal door de particuliere initiatiefnemers een besluit worden genomen. Deze initiatiefnemers zijn Mabon B.V. (een particuliere ontwikkelingsmaat schappij), NS Vastgoed B.V. (eigenaar grond) en Ncmeog B.V. (ontwikke- fngsmaatschappij Nederlandse Spoorwegen). Belangrijke aandachtspunten bij de ontwikkeling van het stationsgebied zijn onder meer het creëren van een zogenaamde A-locatie voor 'werken', een mooie locatie voor 'wonen', het verstedelijken van een stukje niemandsland tussen twee delen van Middelburg (noord-zuid), het verbeteren van de rela tie tussen die twee delen en het optimaliseren van de gebruiksmogelijkheden van het openbaar vervoer. Binnen het stationsgebied vormen het Kanaal door Walcheren, de spoorlij nen en de Kanaalweg een barrière voor de noord-zuid-verbinding, die voor de stad Middelburg van zo'n vitaal belang is. Ontwikkeling van het stations gebied kan ook hiervoor kansen bieden, zoals een andere vcrkeersstructuur op de Kanaalweg en een betere locatie van het busstation. Bovendien wordt de verbinding verbeterd doordat het stationsgebied aantrekkelijker wordt en meer functies krijgt. De kansen van ontwikkeling van dit gebied zijn in belangrijke mate afhan kelijk van de bouw van een stadskantoor. Ook daarover zal op korte termijn door de gemeente duidelijkheid moeten worden verschaft. Bij de ontwikkeling van het stationsgebied spelen uiteraard ook de (toekom stige) functie van de Kanaalweg, het Stationsvoorplein en de stationsweg een dominante rol. Zoals bekend is in de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra (VINEX) van het rijk Vlissingen-Middelburg als stadsgewest aangewezen. Dit bete kent onder meer dat het stadsgewest verantwoordelijk is voor de opvang van groei in de regio en daarmee voor het ontwikkelen van voldoende capaciteit op het gebied van wonen en werken. 'De hcrontwikkeling van het stationsgebied is van grote betekenis voor de stad. Het betreft een centrumlocatie met potenties voor universele kantoor functies en een hoogwaardig woonmilicu. Voor de vestiging van kantoren en bestuursdiensten komt onder meer de Middelburgse stationslocatie het meest in aanmerking.' Aldus wordt het belang van ontwikkeling van het stationsgebied verwoord in de ontwikkelingsvisie voor het stadsgewest Vlissingen-Middelburg. Foto: Foto Bock In het verleden werd de gemeentelijke begroting behandeld aan de hand van Algemene Beschouwingen door de raadsfracties en het schriftelijk antwoord hierop, de Memorie van Antwoord, door het college van burgemeester en wethouders. Deze stukken hebben in de loop der tijd een zodanige vorm en inhoud gekre gen, dat zij een belemmering zijn geworden voor een wezenlijke politieke beraadslaging op hoofdlijnen van het te voeren gemeentelijk beleid Een uit gebreide dctailbehandeling strookt ook niet met het sinds de reorganisatie van de gemeente Middelburg gehanteerde uitgangspunt van besturen op hoofdlijnen. Daarnaast vomide de vroegere behandelwijze een niet onaanzienlijke, jaar lijks terugkerende belasting van het bestuur en het ambtelijk apparaat. Nieuwe procedure Gekozen is dit jaar bij wijze van proef voor een behandeling die zo nauw mogelijk aansluit bij de behandeling van "normale" raadsvoorstellen. Het Meerjarig Beleidsplan was een jaarlijks plan dat het vierjarig beleids programma van de raad nader invult en ingaat op de uitvoering hiervan. Dit MBP wordt opgenomen in de begroting en vormt dus geen apart stuk meer. De technische behandeling van de begroting vindt plaats in de raadscom missies in de periode van 2 tot 20 oktober. Voorafgaand hieraan kunnen fracties tot 22 september schriftelijk vragen indienen bij de betreffende dienstdirecteuren, die hierop binnen een week schriftelijk antwoorden. Het is de bedoeling dat deze vragen zich beperken tot feitelijke details en financieel technische zaken. Het echte politieke debat vindt plaats op maandag 6 november 's middags en wellicht ook 's avonds. In twee termijnen kan dan door de fracties worden gedebatteerd op hoofdlijnen van het beleid, waarna de begroting kan worden vastgesteld. Deze vergadering is openbaar en wordt gehouden in de raadzaal. De ontwerp-begroting voor het dienstjaar 1996 ligt voor een ieder ter inzage bij de sectie Voorlichting, Stadhuisstraat 2. De begroting is ook te leen ofte koop bij de afdeling Financiële Zaken tegen een betaling van 140,-. Meer informatie over de inhoud en behandeling van de gemeentelijke begro ting 1996 kan worden verkregen bij de heren N. Meijer, telefoon 01180- 75464, of H.J. Lcnsen, telefoon 01 80-75463, van de afdeling Financiële Zaken. Foto: J. Wolterbeek Op dinsdag 26 september kunnen nieuwe inwoners, die zich in een bepaal de periode van het afgelopen jaar in Middelburg hebben gevestigd, in het stadhuis kennismaken met de bestuurders van Middelburg en met andere nieuwe inwoners tijdens de zogenaamde 'avond nieuwe inwoners'. De ont vangst, waarvoor de nieuwe inwoners ee^i persoonlijke uitnodiging hebben ontvangen, begint om 19.30 uur; het officiële gedeelte start om 20.00 uur. Tijdens de bijeenkomst zal burgemeester mr. Chr. G.J. Rutten de gasten welkom heten en zullen tevens verschillende wethouders het woord voeren. Tijdens het hierna volgende informele deel van de avond bestaat de gele genheid kennis te maken met de leden van de gemeenteraad en de directeu ren van de diverse gemeentelijke diensten. Tevens wordt een film over Mid delburg vertoond en zijn er rondleidingen door het gotische gedeelte van het stadhuis. Naar aanleiding van de problemen met het illegaal parkeren op de auto vrije Markt besloot het college van burgemeester en wethouders in een vroeger stadium tot het afsluiten van de Markt, door het bijplaatsen van paaltjes en kettingen. Mede op grond van overleg met de H.A.M. (Horeca Activiteiten Middelburg). 'Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 01180-38570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 18 lol en met 24 sep tember Maandag Zuurkool Dinsdag Rundergehaktbal, crcmcspina- zie, aardappelen Woensdag Varkensgoulash, koolrabi, wor telen, aardappelen Donderdag Kalkoenragout, bloemkool, aardappelen Vrijdag Visfilet, aardappelen, groente Zaterdag Indische vleesschotel Zondag Wat de pot schaft heeft het college besloten tot een alternatief plan met een meer esthe tische vormgeving. In het eerdere plan om de Markt af te sluiten met kettingen en paaltjes zijn nu 16 zitelementen ingevoegd. Het plaatsen van zitelementen geeft tevens vorm aan het karakter van de Markt als een ontmoetingsplaats. Tijdens de weekmarkt zullen de zit elementen worden verwijderd. Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instellingen toe stemming verleend om in de komen de periode een huis-aan-huis-collec- te te houden; Nederlandse Organisatie voor de Kankerbestrijding van 11 tot en met 16 september; Prinses Beatrix Fonds van 18 tot en met 23 september. Een aanvraag voor een rooivergun- ning is binnengekomen voor: 2 populieren aan de Populieren laan 8 essen aan de Punt; 10 iepen aan de Regentenlaan/Stad houderslaan; 3 populieren aan de Gen. Hakewell Smithlaan. Voor informatie over deze rooiver- gunningen kunt u terecht bij de afde ling Groenbeheer, telefoon 01180 - 75312. Op woensdag 27 september houdt de werkgroep Mondiaal Beleid van de Gemeente Middelburg vanaf 19.30 uur in de Burgerzaal van het stadhuis de thema-avond "Kleurrijk Middelburg". Deze avond is voor iedereen gratis toegankelijk. De aanwezigen worden om 20.00 uur welkom geheten door wethouder drs. W. Ovaa, voorzitter van de werkgroep Mondiaal Beleid. De avond "Kleurrijk Middelburg" wordt voor de derde maal gehouden en heeft dit jaar het thema "Democratie in de praktijk". Door middel van deze avonden wil de werkgroep aandacht vestigen op de buiten landers binnen onze gemeente en op de vraag, wat wij voor hen kun nen betekenen. De inhoud van het programma is dit jaar voorbereid door de Intercul turele Vrouwengroep Dauwendaele. die ook voor het grootste deel de uitvoering voor haar rekening neemt. In deze groep zijn vele nationaliteiten vertegenwoordigd, van wie een aantal tijdens de avond aan het woord zal komen: in verschillende "ludieke interviews" worden zij voorgesteld en geven zij hun visie op het thema. Andere leden van de groep verzorgen een presentatie van klederdrachten en lekkernijen uit hun geboorteland. Daarnaast wordt medewerking verleend door het Volksdanstheater "Vranje" uit Vlissingen met zang en dans uit Albanië, Nederland, Ita lië, Duitsland en Spanje. Tijdens de pauze, maar ook vóór en na het programma, is er gelegen heid kennis te maken met een aantal in Middelburg aktieve "mondia le" werkgroepen en instanties, als Amnesty International, Terre des Hommes, Artsen zonder Grenzen, Nederlands Rode Kruis kring Zee land en Asielzoekerscentrum "De Eendracht". Op maandag 18 september houdt de gemeenteraad van Middelburg de jaar lijkse excursie. In de ochtenduren brengt de raad een bezoek aan het gerevi taliseerde Miniatuur Walcheren en aan de gefuseerde scholen in Nieuw en Sint Joosland. Tijdens de middaguren is de raad te gast bij de Gemeente Amemuiden. Dit in verband met de komende gemeentelijke herindeling. In Amemuiden zullen onder andere bezoeken worden gebracht aan het Zilve ren Schor en het Vliegveld Midden-Zeeland. Naar aanleiding van het grote, succes van het Seniorenfestival van twee jaar geleden houdt de Gemeente Middelburg op zaterdag 23 september voor de tweede maal het Senioren/Gehandicapten Festival, gratis toegankelijk van 10.00 tot 17.00 uur in de Stadsschouwburg. Op dit Senioren/Gehandicapten Festival v/il de gemeente de bezoekers informeren over de mogelijkheden op het gebied van dienstverlening en activiteiten van instellingen aan en voor ouderen en gehandicapten. Dit gebeurt door een informatiemarkt op diverse terreinen zoals zorg, welzijn en vrijetijdsbesteding. Daarnaast heeft het festival een programma met muziek, films, zang en dans gedurende de hele dag. Aan het festival is medewerking verleend door de Stichting Welzijn Oude ren Middelburg, de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, de Prote stants-Christelijke Ouderen Bond en de Werkgroep Gehandicapten Walche ren. Programma: 10.00 - 10.15 uur: Opening door Wethouder S. Smitskamp, wethouder van o.a. ouderen- en gehandicaptenbeleid. 10.15 - 10.45 uur: Ouderenkoor van de S.W.O.M., "Zang houdt jong". o.l.v. dhr. De Bree. 10.45 - 11.30 uur: Filmvoorstelling: Oud Walcheren in de jaren '30. 10.45 - 11.15 uur. Muziekensemble. samengesteld uit leden van het Mid delburgs Muziekkorps. 11.20 - 11.50 uur: Dansdemonstratie door dansclub "Diruut". 11.40 - 12.10 uur: Peter Dieleman met luisterliedjes en conference in dia lect. 11.45 - 12.15 uur Muziekensemble, samengesteld uit leden van het Mid delburgs Muziekkorps. 12.15 - 13.00 uur: Filmvoorstelling: Oud Walcheren in de jaren '30. 12.30 - 13.00 uur: "Peddels" met liedjes van vroeger en nu. 13.10- 13.40 uur: Medio Burgum, volksdansen in Middelburgse kleder dracht. 13.30 - 14.00 uur: Peter Dieleman met luisterliedjes en conference in dia lect. 14.00 - 14.30 uur "Variant" brengt liedjes en sketches. 14.30- 15.00 uur: Demonstratie Rolstoeldansen. 14.30 - 15.15 uur: Lezing Heemkundige kring. 15.00- 15.15 uur: Demonstratie dans door het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming. 15.30 - 16.00 uur: Peddels met liedjes van vroeger en nu. 16.00 - 16.30 uur: Zingen van smartlappen o.l.v. een accordeonist. Vandaag worden op de pagina "informatie van de overheid" in deze Faam drie verkeersbesluiten gepubliceerd ter verbetering van onveilige verkeerssituaties voor schoolgaande kinderen van de Middelburgse basisscholen. Deze verbeteringen komen voort uil: het schoolroute-onderzock. Dit onderzoek is gehouden in opdracht van de gemeente Middelburg en geeft een overzicht van verkeers kundige knelpunten. Het schoolroute-onderzock Het onderzoek is opgezet naar aan leiding van de diverse fusies van openbare en bijzondere basisscholen in Middelburg, Nieuw- en Sint Joos land en Sint Laurens. Als gevolg van deze fusies zijn schoolroutes verlegd en worden deze intensiever en soms over langer afstand gebruikt. Daarnaast heeft de ver keersveiligheid van de leeftijdscate gorie 4-12 jarigen bij de gemeente een hoge prioriteit. De basisscholen hebben deelgeno men aan dit onderzoek, waardoor nu bekend is hoe de schoolroutes lopen en welke plaatsen men als knelpunt ervaart. Er zijn ook voorstellen voor algemene maatregelen zoals een mentaliteitsbeïnvloeding van auto mobilisten en het bevorderen van verkeersveilig gedrag van scholie ren. Voor het begin van het nieuwe schooljaar 1995-'96 zijn de meest urgente knelpunten verbeterd. Verbeterde verkeerssituaties Uit het knelpuntenoverzicht blijkt dat er verschillende verkeersproble men zijn voor fietsers en voetgan gers. Vcrkecrsonveilige situaties ontstaan door diverse oorzaken, zoals een onoverzichtelijkheid, hoge snelheden van gemotoriseerd ver keer. gevaarlijk parkeren, lange wachttijden bij verkeerslichten of een gebrek aan een "veilige" over steekplaats. Deze knelpunten zijn onderverdeeld naar urgentie. Inmiddels zijn de knelpunten, die in het gezamenlijk overleg tussen gemeente en basis scholen zijn bestempeld als urgent, verbeterd. Sommige verbeteringen behoefden een juridisch vcrkcersbc- sluit, andere hadden slechts een infrastructurele aanpassing nodig. Op grond van verkeersbesluiten zijn onder meer de volgende verkeerssi tuaties verbeterd. De voetgangersoversteekplaats op de Europalaan verplaatst naar huis nummer 36. Het merendeel van alle scholieren in die omgeving gaat immers lopend naar school, waarbij de voormalige plaats niet op de meest logische plaats was gelegd in relatie tot de schoolroute. Het pad tussen de Griffioenstraat en de Henry Dunantlaan, achter de Toorenvliedtschool, is aangewezen als onverplicht fietspad. Via dit fietspad kunnen fietsende scholieren en anderen veiliger naar de disloka- tie van De Cederhof. Ze vcmiijden dan de drukke en vrij smalle Euro palaan. Op dit onverplichte fietspad mag niet "gebromd" of "gesnord" worden; het mag alleen bereden worden met uitgeschakelde motor. De fietsende schoolkinderen van de Vossenburch kunnen op de Dau- wendaelselaan moeilijk naar Vro- moldsland afslaan in verband met de hoge snelheid van het gemotoriseer de verkeer. Daarom is ter hoogte van Vromoldsland de fietsstrook van de Dauwendaelselaan van de rijbaan afgebogen, zodat de over stekende fietsers zich kunnen opstellen en beter zichtbaar zijn voor het overige verkeer en dit ver keer beter kunnen waarnemen. Met uitsluitend infrastructurele aan passingen zijn inmiddels andere urgente knelpunten verbeterd. Bij de Willem Arondeustunnel waren er verkeersproblemen met (brom)fictsers. Ter verbetering van het zicht op dit kruispunt is beplan ting verwijderd. Daarnaast is het kruispunt verhoogd zodat de snel heid van brom- en snorfietsen wordt verminderd. Het fietspad langs de Laan der Ver enigde Naties heeft een onoverzich telijke bocht bij de Europalaanro- tonde; daarom is daar een zoge naamd rood/wit gekleurd "schrik- hek" geplaatst. Andere verbeteringen uit het school- route-onderzoek worden meegeno men in een herinrichting van de straat of apart aangebracht. Foto: J. Wolterbeek

de Faam | 1995 | | pagina 5