Eerste kennismaking nieuwe wintermode Karolingenmarkt in Oost-Souburg Tijd voor creativiteit Moderi Lederfashion groter gehuisvest De strijd om de toekomst Grote drukte tijdens Ruyterfeesten Met huid en haar. Verliefd, verslaafd, verloren? MODESHOWS TIJDENS Tijdens de Ruyterfeesten in Vlissingen werd de nieuwe wintermode in twee verschillende shows aan het publiek gepresenteerd. Allien- ne's Promotion Team verzorgde een show op het Scheldeplein en in de Walstraat verzorgden Xenon en X-Ray een 'live' show van een gedeel te uit hun collectie. Flitsend Sportief BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN Het pand Noordweg 5 in Middelburg biedt sinds kort onderdak aan een bedrijvig compagnon schap tussen huidverzorgingsstudio Monique van Liere en kapsalon 'Patrick'. De combinatie van een kapper en een huidspecialist onder één dak is volgens Monique van Liere en Patrick van Leeuwenburg „een gouden formule waar veel klanten op zaten te wachten". IS VERLIEFDHEID WEL EEN GOEDE BASIS VOOR EEN RELATIE PSYCHOCONSULT Moderi Lederfashion is van de ene hoek van de Sint Jacobsstraat in Vlissingen naar de andere hoek van deze passage verhuisd. Eigenaar van de leermodezaak M.H. Söner wilde zijn collectie graag uitbreiden maar had daar in zijn vorige winkel geen ruimte meer voor. Sinds de ope ning van het nieuwe pand begin augustus vindt de klant een grotere diversiteit aan leren kle ding. Woensdag 30 augustus 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Modellenburo Alliènne toont de nieuwe wintercollectie op het Scheldeplein. FOTO: ANDA VAN RIET. Op een plankier over de trap pen van het Scheldeplein werd een tipje van de wintersluier opgelicht. Gezien de grote opkomst en de positieve gelui den van de aanwezigen is het publiek blijkbaar weer toe aan iets nieuws in de kast. De win termode voor komend seizoen is qua sfeer en stofgebruik eigenlijk een verlengstuk van vorig jaar. Opvallend is het gebruik van harde kleuren als magenta, paars, oranje en rood. De modezaken Patachou en Bobbe toonden deze kleu ren in klassieke damesmode. Gebreide deux pièces, be staande uit lange rok of jurk met los vest. Hier en daar wat extra effecten in het breisel maar niet meer zo overdadig als vorig winterseizoen. Het stofgebruik vraagt duidelijk om een eenvoudige belijning. Dit geldt in ieder geval voor de jassen en mantels, die ruim en enkellang zijn met lammy of nepbontkraag. De mantels van Naf Naf sprongen erg in het oog: een duidelijke lijn naar de New Look van ontweper Dior met een marine-invloed door het gebruik van de twee rijen blinkende knopen. De damesmode is bijzonder vrouwelijk en dit is vooral te zien in de korte mantelpakjes in tweed en bouclé. De rok- lengte is, vooral voor de jonge mode, zeer kort. bruik helemaal mee in de klas sieke dameslijn: tweed en rib- cord colberts op effen panta lons. De jacks sportief met veel zakken en ritsen maar ook in eenvoudiger belijning. Het James Dean jasje is recht, heeft een rits, simpel kraagje en twee steekzakken. Een blij vertje: uitgevoerd in mooie stevige stof met ruitvoering een dankbaar kledingstuk. De door Alliènne in een specia le act geshowde brillen waren afkomstig van Pearl Opties en Hans Anders. Lady shop en Bouwman kado verzorgden de accessoires. Van een heel andere orde was de show met de naam 'Live' waarin Xeno'n en X-Ray hun visie op de wintermode gaven. Steigers over de Walstraat heen vormden het decor van een show met flitsende model len'in flitsende kleding. Veel leer en latex (of stretch-lakleer) in de collectie van Xenon, ont worpen door het team van Hedwig Samson. De metallic invloed zet ook deze winter flink door en klimmende en swingende modellen lieten de ontelbare mogelijkheden van deze materialen aan het enthousiaste publiek zien. Kor- Hoezo? toonde in deze sfeer pakjes in warm oranje ribcord waardoor een van oorsprong chique mantelpakje door het grove stofgebruik een sportief en jong uiterlijk krijgt. Verder een nieuwe herenpantalon van het merk Levis die nu al erg populair aan het worden is. De broek heeft bandplooien maar draagt als een spijkerbroek en is er in elke gewenste lengte maat. Hoezo? liet deze broek dan ook door zowel lange als kortere dressmen presenteren in een 'stoere' en 'geklede' ver sie. Hans Knuyt ging qua stofge- Naast de kramen van winke liers die nog wat zomerrestan ten of speciale aanbiedingen verkochten, waren het vooral de extra attracties waar het publiek enthousiast op reageerde. Aan het einde van de Walstraat liepen veel verza melaars de tweedehandsmarkt af te struinen. Één van de han delaren vertelt: „Ik ben zeker zeer tevreden over de opkomst, maar helaas waren er ook dit jaar veel kijkers en weinig kopers". Clowns die door de hele binnenstad hun capriolen vertoonden, zorgden voor heel wat opschudding en vertraging voor autoverkeer. Geschminkte kindertjes met ballonnen op stokjes konden hun hart ophalen in het spring kasteel op de Oude Markt. En In het midden- en kleinbedrijf wordt te wei nig nagedacht over de toekomst van de onderneming en houdt men zich te veel bezig met bestaande problemen. De gedach te overheerst bij vele ondernemers dat als we de organisatie maar doelmatiger inrich ten en op gelijke voet verder gaan, resulta ten vanzelf komen. door drs. R.JLC. Schieman Dit gaat misschien vandaag op, maar dat hoeft morgen niet zo te zijn. Door te leven in het verleden veronachtzamen we de toe komst. Het is noodzakelijk voor ieder bedrijf, groot of klein, na te denken over haar doel stellingen, haar toekomstige positie en hoe zij denkt deze te bereiken. In hun baanbrekend boek 'De strijd om de toekomst' laten managementgoeroes Prahalad en Hamel zien dat als eerste aanko men in de wedloop om de toekomst niet alleen een kwestie is van harder lopen dan de anderen die hetzelfde willen bereiken, maar eerder van een vooruitziende blik, een eigen idee over wat men wil bereiken. Kijken in de toekomst is niet hetzelfde als het kijken door een kristallen bol, een magisch ongrijpbaar en wazig gebeuren. Het is gewoon het vertalen van de huidige signalen en trends in voor de onderneming toekom stige mogelijkheden. Het gaat er om over de grenzen van de onderneming en bedrijfstak heen te kijken. Daarbij dient men uit te gaan van de eigen vaardigheden door de jaren heen opgebouwd en van de latente behoef ten van de consument. Met een beeld van de toekomst voor ogen, moet een onderneming een weg vinden die vandaag naar morgen leidt. Slechts een handjevol ondernemers denkt na over de eigen sterke en zwakke punten. Nog minder denkt na over de manier waarop ze de binnen de onderneming aanwezige vaar digheden in de toekomst kan uitbuiten. Het denken in markten dient plaats te maken voor het denken over de grenzen heen. Om dat te kunnen moeten we leren vergeten. We moeten onbevangen leren kijken zoals een onschuldig en naïef kind de wereld om zich heen aanschouwt. Pas dan kunnen we open staan voor nieuwe mogelijkheden. Zo vroeg het drie jaar oude dochtertje van dr. Land aan haar vader, nadat deze een foto van haar had gemaakt, of ze de foto nu meteen mocht zien. Door die argeloze vraag begon dr. Land's zoektocht naar een manier om instant-fotografie mogelijk te maken. Jaren later vond hij de instant-camera uit die Polaroid groot maakte. Domme vragen zijn vaak de sleutels die nieuwe concurrentie- ruimten ontsluiten (Prahalad en Hamel, 1994). Elke ondernemer doet er verstandig aan na te denken over wat de onderneming wil bereiken en hoe ze denkt de consument voor deel te bieden. Zo streefde Ford in het begin van het auto-tijdperk er naar 'een auto in iedere garage te zetten'. Gevolg van dit stre ven was dat er druk op de ketel werd gezet. Om auto's voor iedere beurs toegankelijk te maken vond'Ford de lopende band uit waar langs slechts één model, de T-Ford, gepro duceerd werd. Alle mensen en middelen bin nen de onderneming aanwezig werden inge zet om het (gewenste) toekomstbeeld te bereiken. Teneinde 'dag en nacht nieuws uit te zenden' heeft Ted Turner flink moeten investeren in telecommunicatie-apparatuur, kabelruimte en verslaggevers. Met CNN (Cable Network News) voorziet Turner in de bestaande behoefte aan 24-uur-per-dag nieuws. Door doelstellingen op papier te zetten die het nastreven waard zijn en waarmee men zich kan onderscheiden van anderen, zet de ondernemer een eerste en belangrijke stap in de wedloop van de toekomst. Bedrijven moe ten zich bevrijden van de tirannie van de afzetmarkt. Ze kunnen de structuur van de markt zelf beïnvloeden als ze maar ambitieus en creatief genoeg zijn: Hoe ziet u eigenlijk de toekomst? Welke doelstellingen streeft u na? En welke capaciteiten en vaardigheden denkt u dat voor uw onderneming noodzake lijk zijn om de toekomstige markten te kun nen domineren? Een greep uit de collectie van X-Ray. FOTO: ANDA VAN RIET. De kameel Sheba maakt een wandeling met een jonge berijdster tijdens de Vlissingse Ruyterfeesten. FOTO: ANDA VAN RIET. In Vlissingen is de rust teruggekeerd. Na drie boven verwach ting drukke Ruyterfeest-dagen kunnen de winkeliersvereniging, de horeca en recreatiewerk Zeeland terugkijken op een geslaag de samenwerking. terwijl de omroeper het pu bliek enthousiast probeerde te krijgen voor botervette Ijssel- meerharing of een demonstra tie stoomreiniging, liepen de kamelen Sheba en Toby met kindertjes tussen hun bulten braaf achter hun baasjes aan. De zwetende sporters van Life Sport demonstreerden de nieuwste rage: 'spinning', con ditietraining op de fiets op de maat van opzwepende muziek. Wie dit alles iets te gezond vond, kon zich tegoed doen aan de vele drank- en hapjes- kramen die overal in de stad verspreid lagen. In de Wal straat kon een tussenstop gemaakt worden om kerst kaarten te kopen onder het motto: 'je kunt ze niet vroeg genoeg in huis halen'. te jurkjes, shorts en rokjes met bretelsluitingen. Jaren zeven tig b.h.-tops op strakke broe ken in lakleer met knalrode kniebeschermers. X-Ray toon de een groep t-shirts met tot de verbeelding sprekende tek sten en catsuits in dieren- prints. De voile blouses ero verheen zorgden voor pittige doorkijkeffecten. De dans- en uitgaansmode voor de jongere doelgroepen werd op passend 'heftige' wijze gepresenteerd. Zaterdag 2 september staat Oost-Souburg in het teken van de Karolingenmarkt. Al meer dan tien jaar organiseert de Souburgse middenstand dit evenement twee maal per jaar met als doel om Oost-Souburg en de winkels in deze plaats te promoten. De komende Karo lingenmarkt staat in het teken van theater en spektakel. Meer dan honderd kramen staan dan verspreid door de Souburgse winkelstraten. De markt wordt gehouden in de Kanaal-, Paspoort- en Vlis- singsestraat. Naast de hon derdvijfentwintig kramen die worden ingenomen door de Souburgse winkeliers, onder nemers van buitenaf en een dertigtal verenigingen is er een rommelmarkt. Om de markt op te fleuren heeft de middenstandsvereniging Nemidso diverse acts op het gebied van theater en muziek voor het publiek in petto. Het Anna Theater voert een stuk op waarin Joke Melkwit de hoofdrol speelt. Ze is pas getrouwd en zit vol plannen voor de kinderkamer en wil dat iedereen laten weten. Rijk Rijk hebben een act waarin een container centraal staat. De container zit vol verrassingen en muziek instrumenten. Per plex is een eenmansformatie van Cor Peeters die het publiek vermaakt met verschillende typetjes zoals het kruiden vrouwtje, een parodie op Kla- zien, Munga en de oermens. De vierde theater-act is Jochem Zo, met mime-acts van Jochem Leegstra. De voorstellingen worden ver spreid over de hele markt gegeven. Live-muziek is te zien en te horen op de podia bij de Taverne in de Kanaalstraat en in de Rehobothstraat. Vorige jaren bezochten tien- tot vijf tienduizend mensen de Karo lingenmarkt. De markt begint om 9 uur en duurt tot 17 uur. Patrick van Leeuwenburg en Monique van Liere in hun pand aan de Middelburgse Noordweg. Monique van Liere startte haar is maar eenmaal in model zit het precies zoals het hoort en voor de klant heel makkelijk te modelleren. De 'Coupe Hardy' is meer zo'n wedstrijdmodel dat wat meer modelleerwerk vergt maar ook daar zijn som mige klanten zeer van gechar meerd". Voor het 'blockhead' kapsel hanteert hij zelfs een haarwaterpas zodat er geen haartje de verkeerde kant uit wijst. Allebei gebruiken ze produk- ten die op natuurlijke basis zijn gemaakt. Zo is van Liere geschoold in het gebruik van etherische oliën bij haar bij voorbeeld massages. Van Leeuwenburg lanceert het pro duct 'Kappers' dat mango extracten bevat. Extra opleidingen, werkbezoe ken en losse cursussen moe ten ervoor zorgen dat beiden met de tijd mee gaan en hun klantenkring kunnen blijven adviseren over de nieuwste ontwikkelingen op huid- en haargebied. De kapsalon is van maandag middag tot en met zaterdag geopend. Ook op koopavond kan de klant bij Salon Patrick terecht. Voor de huidverzor gingsstudio dient vooraf een afspraak gemaakt te worden. studio aan de Noordweg in haar eentje maar, zo vertelt ze, „ik snakte naar wat meer bedrijvigheid in het pand. Bovendien kreeg ik van veel klanten de klacht dat als zij na een uitgebreide behandeling uit de stoel stapten hun haar er niet meer uitzag. Ook voor bruiden is het vaak een gedoe, dat heen en weer racen tussen kapper en schoonheidsspecia list. Nu kan dat allemaal in één pand met een gecombineerde afspraak prima geregeld wor den". Kapper Patrick van Leeuwen burg kan haast niet wachten om na de open dag officieel zijn eerste klanten onder han den te nemen. Tijdens zijn stu die aan de kappersacademie in Breda bekwaamde hij zich vol enthousiasme in de vele kan ten van het haarvak. Hij kapt zowel heren en dames als kin deren. Hij beschikt over een gedegen knip- en snijtechniek en legt uit dat er ruwweg twee systemen zijn van kappen. „Ik voel mij het meest thuis bij de 'Schools of Jingles' manier: knippen of snijden zoals het haar op zijn natuurlijke wijze valt. Het lijkt dan soms alsof het haar onregelmatig geknipt Maar al te graag doen we ons voor als ver standige wezens. En toegegeven, vooral op het werk lijken we ook zeer verstandig. We zijn er druk met redeneren: we maken analy ses, stellen doelen, en proberen deze plan matig te realiseren. Intuïtie en gevoel spelen slechts een ondergeschikte rol, althans daar lijkt het op. Maar een mens is meer dan ver stand alleen. Dat geldt zeker voor ons lief desleven. Drs. Henk C.M. Hermans In de liefde geven we het verstand haast nooit voorrang. Gevoelens spelen er de hoofdrol. Dat lijkt enkel toe te nemen, nu we in andere situaties zo verstandig willen zijn. Moderne mensen leiden daardoor vaak aan een geestelijke gespletenheid. In hun werk zijn ze honderd procent verstand, terwijl in de liefde de niet-verstandelijke kant het roer overneemt. Maar wordt het niet tijd om in de liefde het verstand weer een grotere plaats te geven? Al te vaak laten we ons liefdesleven bepalen door zoiets onredelijks als verliefd heid. Maar is dat wel een goede basis voor een gezonde relatie? Verliefdheid heeft niets met verstand te maken. Het is iets heel onredelijks. Dit werd al gezegd door Sigmund Freud, de 'vader' van de moderne psychotherapie. Volgens hem is er bij verliefdheid zelfs sprake van een geestesziekte, maar dan wel een plezierige. Dat verliefdheid inderdaad vreemde vormen kan aannemen is waarschijnlijk bij iedereen wel bekend. Wie kent niet het gevoel van bezetenheid dat zich tijdens de verliefdheid van je meester maakt. Verliefdheid kan het karakter van een verslaving aannemen. Zoals een verslaafde in een roes leeft, is er bij hevi ge verliefdheid ook vaak sprake van een ver anderd bewustzijn. Als je verliefd bent, heb je het gevoel dat je de hele wereld aankunt. Zoals een verslaafde geobsedeerd is met drank ben je steeds met jouw geliefde bezig. Het verlangen om ermee samen te zijn kan even onweerstaanbaar zijn als de drankzucht bij een alcoholist. Onze waarneming en ons denken zijn verstoord. We idealiseren de geliefde als de ridder op het witte paard of als de prinses van onze dromen en zijn blind voor de onvermijdelijke tekortkomingen. De verliefdheid kan ertoe leiden, dat we andere dingen verwaarlozen. Maar zoals bij de verslaafde na verloop van tijd de kick verdwijnt, komt ook aan verliefd heid meestal een einde. De geliefde wordt weer genormaliseerd. Dezelfde eigenschap pen die de verliefdheid aanwakkerden kun nen zelfs tegenovergestelde gevoelens oproepen: ergernis. De spontaniteit die we tijdens de verliefdheid zo bewonderden vin den we een teken van oppervlakkigheid. Huiselijkheid verandert in saaiheid en de zelf verzekerdheid van weleer in koppigheid. Als we niet uitkijken blijven we na de verliefd heid gedesillusioneerd achter, net als de junk die zelfs het geloof in zijn drugs is kwijtge raakt. Verliefdheid staat meestal aan het begin van een liefdesrelatie. We beginnen pas een rela tie met iemand als we er echt verliefd op zijn. Dat is niet altijd zo geweest. Verliefdheid hoeft bovendien geen voorwaarde te zijn voor een succesvolle relatie. De sterke nadruk die we erop leggen is vaak overdre ven en soms zelfs vragen om problemen. Het is immers geen kleinigheid om met een part ner langere tijd harmonisch samen te leven. Het verstand kan het gevoel aanvullen. Alvorens een relatie te beginnen dien je jezelf vooraf vragen te stellen als: Hoe zal de rela tie zijn, als de verliefdheid verdwenen is? Kan ik met deze partner goed samenwerken? Zijn er voldoende gemeenschappelijke interes sen? Hoe is het gesteld met de bereidheid om voor elkaar te zorgen? Volgens de Amerikaanse psycholoog Robert Sternberg is de 'ideale liefde' een evenwich tige mix van intimiteit, hartstocht en gebon denheid. De door verliefdheid ingegeven hartstocht is slechts één aspect van de liefde. Wil ze de tijd kunnen doorstaan dan dient ze aangevuld te worden door intimiteit en gebondenheid die allebei meer verstandelijk bepaald zijn. Misschien moeten we in de lief de ons verstand wat meer gebruiken en op het werk meer aandacht besteden aan onze gevoelens. Of om met de dichter te spreken: Als u leeft met hoofd en hart, wordt uw geest minder snel verward. Het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming - MIKV - houdt op donderdag 31 augustus en zaterdag 2 sep tember open dagen waarop het nieuwe cursusaanbod gepresenteerd wordt. Voor het komende seizoen heeft het MIKV een 57 tal cursussen op het programma staan. De hoofdmoot wordt gevormd door teken- en schildercursus sen. Directeur Anneke van Dijk verklaart deze belangstelling als volgt: „Je hebt er geen dure gereedschappen voor nodig en je kunt thuis door werken. Bovendien is de varia tie aan teken- en schildertech nieken groot". Het MIKV is gevestigd in de Kuiperspoort in Middelburg en spoort mensen aan om cre atief bezig te zijn. Behalve zelf kunst maken schenkt het cur susaanbod van het instituut ook aandacht aan het kijken naar kunst. Dit jaar staan dan ook de thema's in de heden daagse beeldende kunst en hedendaagse beeldende kunst in Zeeland op het programma. De cursussen bestaan onder meer uit het bezoeken van ate liers en tentoonstellingen en gesprekken met kunstenaars. Een achttal workshops worden dit seizoen verzorgd door kun stenaar Leendert van der Pool die afwisselend in Middelburg en New York woont. In 1987 verscheen van zijn hand het boek Verbeeld Verleden met vijftig tekeningen over de VOC. In 1993 zag Restauratie Koe poort - door het oog van de kunstenaar het licht. Tijdens de workshops zal hij het onderwerp werken met licht aansnijden. Naast de teken- en schildercursussen omvat het aanbod ondermeer de cursus sen creatief schrijven, jeugd en kunst, verschillende danseur- sussen en boetseren/beeld houwen. Op 31 augustus van 18.30 tot 21.00 uur en 2 sep tember van 10.00 tot 13.00 uur zijn in de Kuiperspoort docen ten en administratie aanwezig om informatie over het aan bod te geven en cursisten in te schrijven. Ook kan bij het insti tuut een folder worden aange vraagd waarin de cursussen staan beschreven. Al sinds 1992 verkoopt Söner leer in Vlissingen. Zijn collec tie, die voornamelijk bestaat uit leren jacks voor dames, heren en kinderen, is afkom stig uit Turkije. „Mijn hele familie werkt 'in het leer'. Ik kan het hier voor een aantrek kelijke prijs verkopen omdat de prijzen voor arbeid en leer in Turkije in verhouding veel lager liggen dan hier in het westen". Söner heeft zelf nooit in het atelier van zijn familie gewerkt, maar is in zijn winkel in Vlissingen wel in staat om kleding-reparaties te verrich ten. „Ik heb mij altijd meer gericht op de verkoop, ieder zijn taak hè! Maar nu ik meer ruimte heb, staat er wel een machine waarop ik kleine reparaties kan verrichten. Voor grotere reparaties wordt de kleding naar Turkije terugge stuurd". Bij Moderi is het zelfs mogelijk om een eigen ont werp te laten maken. De juiste maten worden ter plekke opgenomen. Twee weken levertijd en de klant heeft zijn op maat gesneden jas in de gewenste kleur en het beste materiaal. Söner legt uit dat leer grofweg in te delen is in drie groepen. „Eén huid is heel dik en zwaar. Machinaal wordt het in drie lagen verdeeld. De bovenste laag is het gladde leer, zacht en mooi maar ook het duurst. Daaronder zit een laag die wij 'geschuurd' leer noemen. Hierin zitten wat onregelmatigheden en hij ziet er daarom stoerder uit. De onderste laag is het suède en deze heeft weer een ander uiterlijk en ook een andere manier van onderhoud nodig. Glad leer is waterafstotend en soepel te houden door het in te smeren met leervet. Suède moet je met een spuitbus sprayen, niet smeren want dan wordt het glad", vertelt hij. Moderi hangt vol met verschil lende modellen: van chique en stoer tot hele kleine kinderjack- jes. „Die worden eigenlijk niet echt gekocht voor kinderen, maar om op te hangen in de kamer", zegt Söner lachend. M.H. Söner in zijn nieuwe leerzaak.

de Faam | 1995 | | pagina 11