Na geslaagd Mosselfestival meer feesten op Nieuwendijk Interculturele dag in Bonedijkebuurt Ruimte voor Sara waoowliet LAMELLEN Werkelijk waar? Hoe u weerstand kunt bieden tegen verleidingen Cursusaanbod seizoen 95/96 Centrum voor Kunsteducatie Kapper en huidspecialist samen onder één dak wij repareren alle merken NAAIMACHINES De uitbaters van cafés en restaurants aan de Vlissingse Nieuwen dijk hebben de smaak goed te pakken. Nadat het Mosselfestival in de 'uitstraat' begin augustus betiteld mocht worden als 'meer dan geslaagd' toveren ze eendrachtig meer initiatieven uit de hoge hoed. BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman Het Middelburgse centrum voor vrouwen Arte- mis start op 11 september een serie van tien bij eenkomsten voor vrouwen van vijftig jaar en ouder. De groep, die de naam Geef Sara de ruimte! meekreeg, is bedoeld voor vrouwen die bewust willen omgaan met het ouder worden. De NSG heeft ook iets tegen tik- fafc.tik- tak. tik- tak. hakken. gratis informatie. SINGER - PFAFF - HUSQVARNA - ELNA nu GRATIS gehaald en gebracht naaicentrum Goes Opril Grote Markt 3-9 Tel. 01100-27982 LEWENSTEIN - PFAFF - ELNA - SINGER Nieuwe Kerkstraat 29, Kapeile-Biezelinge Telefoon 01102-41688 GLASHANDEL "MOERSTEE5 Kennisgeving Provincie Zeeland OOK WEER OVERGESTAPT OP EEN GEZONDE LEEFWIJZE? PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans Het Centrum voor Kunsteducatie houdt op maandag 4 september open huis om een toe lichting te geven op het cursusaanbod voor het nieuwe seizoen. Het aanbod staat omschreven in de speciale cursuskrant, die op aanvraag te verkrijgen is. Beeldhouwen CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- •IH3I Stichting Horeca Onderwijs Kinderen DE FAAM DE VLISSINGER 'Zitv evee&ftlewt... Stof: 89 mm br. 127 mm br. Kunststof: 89 mm br. 50 mm br. Aluminium: 89 mm br. 50 mm br. Tri-glas is afwasbaar materiaal tussen kunststof èn stof in, en is leverbaar in 89 mm br. èn 127 mm br. Ook kunt u bij ons terecht voor uw buitenzonwering Vraag vrijblijvend een prijsopgave. Woensdag 23 augustus 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 17 Zo wordt er begin september heel actief ingehaakt op het Sixties Festival en er komt half september een culinair week einde dat vooraf wordt gegaan door een kroegentocht. Verder proberen de ondernemers zelf plannen te smeden voor een effectieve herinrichting van de havenstraat. Dat, alles gebeurt onder de vlag Nieuwendijk promotie onder aanvoering van Theo Verstegen en Sam Alzafari. Hoewel het tweetal voorzichtig signaleert dat de horeca uit andere delen van de stad wat afzijdig blijft, is er voor beiden geen enkele reden om in wrok anderen af te vallen. Integen deel. „je kunt blijven wachten tot de hele stad wat doet, maar Veel bezoek tijdens het Mosselfestival. je kunt ook gewoon zelf aan de slag", legt Alzafari uit. Verste gen vult aan: „En ais anderen mee willen doen kan dat". Hoewel de Nieuwendijk een aantal jaren geleden flink onder handen is genomen, wordt het volgens de onderne mers weer tijd om de straat aan te passen. „In de afgelo pen jaren", meldt Verstegen, „is de straat uitgegroeid tot een druk uitgaanscentrum. Misschien is het op dit moment wel de drukste uit- gaansstraat in de regio". En dat is de reden dat een verbou wing noodzakelijk is. „Niet alleen wij, maar ook de gemeente vindt dat. Toch maken ook wij plannen. Dan kom je beter beslagen ten ijs bij besprekingen op het gemeentehuis", menen Alza fari en Verstegen. Toch moet er op de Nieuwen dijk nog zo af en toe een rob bertje gevochten worden met het verleden. Pakweg tien jaar geleden had de uitgaansstraat bepaald geen goede naam onder het publiek. Er gebeurde van alles dat verboden was en de straat verpauperde. Na de renovatie bleef een deel van het oude vertrouwde karakter overeind en het andere deel werd vervangen door nieuw bouw. Daarnaast werd de oude haven vervangen door een moderne jachthaven. De horeca is nu zeer gemeleerd. Er zijn allerlei soorten eetgele- genehden, er is een grandcafé, maar ook het oude visserscafe bewijst zijn recht van bestaan. Op terrassen, veelal be schermd door oude bomen bewijzen de dag en avond dat het leven goed kan zijn. „Zo langzamerhand brokkelt die slechte naam af. Ik maak inder daad nog wel eens mee dat mensen me daarop aanspre ken. Maar ze stellen ook vast dat het nu prachtig is. Als we de straat nog aanpassen, is het geheel compleet", legt Theo Verstegen uit. Uw werkelijkheid wordt bepaald door de wijze waarop u naar de dingen kijkt, door het standpunt van waaruit u de zaak bena derd, door de bril waardoor u kijkt, door de manier waarop u luistert en of u alles hoort, of slechts dat wat u graag hoort. De grootste vijand van u bent uzelf en uw veronderstel lingen! De meesten van ons leven in de veronder stelling dat wat wij voelen door iedereen op dezelfde manier gevoeld wordt, dat wat wij horen door iedereen op dezelfde manier gehoord wordt. Dat er slechts één werkelijk heid bestaat, de uwe. Ons bewustzijn is voor geprogrammeerd en stuurt onze manier van kijken. Hoe komt het anders dat de één alleen maar wolven op de weg ziet terwijl de ander al flierefluitend door het leven stapt? Waarom zet de eerste altijd een donkere bril op en de tweede een roze? De selectie van hoe wij iets zien en vanuit welke hoek, wordt helemaal gekleurd door ons bewustzijn. Wie is er niet eens een boek kwijt geweest waar van men zeker wist dat het ergens in de kamer lag. Uren hebben we gezocht naar dat zwarte boek met die witte letters. Keer op keer kwamen we er langs maar telkens weer keken we er over heen. Als we een aantal dagen later het boek bij toeval in de kamer terugvinden, blijkt het niet zwart te zijn met witte letters maar wit met zwarte letters. Doordat ons bewustzijn was voorgepro grammeerd - we zochten immers een zwart boek met witte letters - konden we het boek niet vinden. De bril die we opzetten bepaalt wat we zien, maar nog meer, wat we niet zien! In zijn boekje 'Humor, inzicht dat ver licht' legt Paul Liekens dit op kostelijke wijze uit aan de hand van het navolgend (waarge- beurd) verhaal: 'Er was eens een gewone man die een heel regelmatig leven had. 's Morgens om acht uur werd hij gewekt door een wekkertje, stond op, kleedde zich rustig aan en ging tegen kwart voor negen naar zijn werk dat vlakbij was. Zo ging dat, dag in dag uit, jaar in jaar uit. Maar op een morgen wordt hij wakker, kijkt naar de wekker en ziet dat het zeven over zeven is. Hij voelt zich lekker fit en neemt het revolutionaire besluit om eerder op te staan. Hij heeft het gevoel dat dit een bijzondere dag is. Hij kleedt zich rustig aan en ziet op de kalender dat het de zevende dag van de zevende maand is. Er bekruipt hem een gevoel van vage opwinding, want hij denkt aan het tijdstip dat de wekker had aan gegeven, en nu staan die cijfertjes weer voor zijn ogen op de kalender. Zeven is een geluksgetal, weet hij nog van zijn grootmoeder. Hij haalt de krant uit de bus en het eerste waar zijn oog op valt is een artikel over de begroting, waarin staat dat de Belgische overheid zevenenzeventig miljard minder tekort heeft dan vorig jaar, waar men heel trots op was. Het getal zeven blijft zich opdringen en de man voelt de kriebels van het 'vreemde' over zich komen. Hij besluit iets vroeger weg te gaan, doet de deur achter zich dicht en het eerste wat hij ziet is tram zeven die daar normaal niet rijdt maar blijk baar vandaag omgeleid wordt. Het gaf hem letterlijk een schok, want hij kon niet meer aannemen dat dit gewone toeval was. Hij pij nigt zijn hersenen wat de betekenis van dit alles zou kunnen zijn en al wandelend naar zijn werk komt hij langs een bookmaker waar je kunt wedden op paardenraces. Met bon kend hart ziet hij dat het de zevende trofee is en dat er al meer dan zeven miljoen francs is ingezet! Nu beseft hij waarom hij dit alles meemaakt. Dit is zijn grote dag en met zevenmijlslaarzen loopt hij naar binnen, haalt zijn chequeboek tevoorschijn en vraagt of er in de zevende race een paard is met nummer zeven. Dit is inderdaad het geval; de man voelt de opwin ding stijgen en hij die in zijn leven nog nooit iets geriskeerd heeft neemt zijn ballpoint en vult een bedrag in van 77.777 francs op het zevende paard in de zevende race op de zevende van de zevende maand. Voor dat bedrag had de man bijna zeven jaar gespaard. Hij huppelt als het ware naar zijn werk, vraagt aan zijn baas of hij 's middags vrij kan nemen, de eerste keer in al die jaren, en trekt naar de paardenrennen. Hij grinnikt om al die mensen die denken dat ze gaan winnen terwijl hij weet dat de goden met hem zijn. De zevende race breekt aan. Het paard nummer zeven komt op hem over als een dier dat verborgen talenten heeft. Het is maar goed ook want als ze duidelijk zichtbaar waren geweest, dan zou iedereen op dat paard hebben gewed. Vanaf het eerste moment ligt het paard op kop met groot gemak en soepelheid. De afstand wordt centimeter voor centimeter groter. De man klampt zich vast aan het paard en de balustrade, de grote doorbraak ligt voor hem open, het werkt, het werkt het getal zeven, het werkt. Het werkte inderdaad zeer goed en tenslotte eindigde het paard als laatste en zevende!' In de Vlissingse Bonedijke buurt wordt op zaterdag 26 augustus een interculturele dag gehouden. De wethou ders L.C. Poppe-de Looff en G. de Keizer openen de dag om 11.30 uur. Op het schoolplein van de Ravensteinschool en het aan grenzende gedeelte van de Hogeweg zijn muziekoptre- dens en kinderspelen. Verder een dansvoorstelling door Melati, straattheater door de toneelgroep Amazone en een informatiemarkt. Er is een (anti-)discriminatietest, een fotowedstrijd en een demon- stratieles fietsen voor buiten landse vrouwen. Vanaf 20 uur wordt het school plein verlaten en zijn er enkele muziekoptredens in de Walk- Inn in de Minister Lelystraat. „Er zijn zo van die dingen in het leven die je niet uit een boekje leert", vertelt één van de deelnemende vrouwen. „Dingen die je leert door val len en opstaan. Je eigen weg zoeken. Alleen of samen met anderen. In Ruimte voor Sara ga je op zoek naar wat voor jou belangrijk is in het proces dat onmerkbaar op gang komt als je de vijftig gepasseerd bent. Eigenlijk gaat het vanzelf, ouder worden. Toch vind ik het een prettig idee er bewust mee bezig te zijn". Tijdens de open week in Artemis wordt er vast een voorproefje genomen op de bijeenkomsten. Dan is er een workshop voor vijftig plus vrouwen op woensdag 30 augustus om 9.30 uur. Artemis wil ook starten met de groep 'Stralend Grijs', die bedoeld is voor vrouwen die ouder zijn dan zestig. Vrouwen die geïnteresseerd zijn in deze groep kunnen eveneens bij bovengenoemde workshop terecht. De Nederlandse Stichting Geluidhinder heeft iets tegen lawaai: NSG, Postbus 381.2600 AJ Delft, Tel.: 015 56 27 23 Wie er verzorgd uit wil zien of zich eens lekker wil ont spannen, kan vanaf maandag 28 augustus terecht op het adres Noordweg 5 in Middelburg. Dan openen Huidver zorgingsstudio Monique van Liere en Kapsalon Patrick voor het eerst hun gezamenlijke deuren. Monique van Liere begon al enkele maanden geleden haar praktijk in het pand. Nu komt de kersvers afgestudeerde kapper Patrick van Leeuwen burg haar daar bijstaan in het 'haar-gebeuren'. Om het publiek op een leuke manier kennis te laten maken houden zij op zaterdag 26 augustus vanaf 10 uur een feestelijke open dag. Beide werken overigens alleen op afspraak. Directie Milieu en Waterstaat Saneringsplan Marine kazerne Vlissingen Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat op 15 augustus 1995 een concept-saneringsplan als be doeld in artikel 39 van de Wet bodembescherming, als mede een aanvullend bodemonderzoek van het Ministerie van Defensie, Directie Brabant te Breda zijn ontvangen. Het betreft hier een saneringsplan opgesteld ten be hoeve van het saneren van een verontreinigd gedeelte van het terrein van de Marinekazerne te Vlissingen. Het Ministerie van Defensie verzoekt ons een beschikking ernstige/niet ernstige verontreiniging af te geven, als mede het saneringsplan goed te keuren. Naar aanleiding van de ingediende stukken is ons college voornemens vast te stellen dat de verontreinigde lokatie ernstig is verontreinigd, tevens is ons college voorne mens het saneringsplan ingevolge artikel 39 Wet bodem bescherming goed te keuren. Het concept-saneringsplan met de bijbehorende stukken zullen op grond van artikel 6.4 van de Provinciale Milieu verordening Zeeland en artikel 3:11 van de Algemene wet bestuursrecht van 23 augustus 1995 tot en met 20 september 1995 ter inzage liggen bij de Directie Milieu en Waterstaat (kamer 226), Groenewoud 1 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16.30 uur, als mede in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204). Gedurende de termijn van terinzagelegging bestaat voor belanghebbendenden de mogelijkheid hun zienswijze over de aanvraag tot goedkeuring naar keuze schriftelijk of mondeling naar voren te brengen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, telefoon 01180 31700. Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Waarschijnlijk bent u wel bekend met het gezegde 'De geest is sterk, maar het lichaam is zwak'. De juistheid ervan zult u inmiddels gemerkt hebben, als deze zomer te veel in het teken van het lustprincipe heeft gestaan. U heeft zich te vaak te goed gedaan aan teveel drank, tabak of eten, en dat is (helaas!) niet verenigbaar met gezondheid en schoonheid. Spoedig zult u ontdekken dat goede voorne mens snel gemaakt zijn, maar dat u bij de uit voering gemakkelijk de mist ingaat. Bovendien werken de omstandigheden ook niet echt mee. Waar u gaat of staat, steeds wordt u aan prikkels blootgesteld die u aan sporen om het lustprincipe maar voort te zet ten. Op de televisie, op het perron, tijdens de sport, steeds wordt u gebombardeerd met reclameboodschappen die u proberen te ver leiden. De strekking van deze boodschappen luidt steeds 'DRINK MEI', 'ROOK ME!' en 'EET ME!'. En die verleiding merkt u in uw lijf; u heeft trek en merkt dat uw lichaam zwak staat. Maar u kunt een zwakheid ombouwen tot een sterkte, namelijk door de confrontatie niet uit de weg te gaan en niet toe te geven aan deze trek. Een consequente weigering zal op den duur leiden tot uitdo ving van de trek. De trek neemt af en uw zelf vertrouwen neemt toe. U maakt een con structief gebruik van de trek naar een sigaret, een borrel of een ijsje. De trek is een signaal die u tot actie maant. 'Let op en wees alert!' Maar met oplettendheid alleen komt u er niet. U zult ook nog iets moeten doen. Misschien heeft u iets aan de volgende slim migheidjes. Allereerst is het nodig om de trek tijdig te onderkennen. Verdring haar daarom niet maar sta haar toe. Toestaan betekent niet dat u eraan moet toegeven. Als u dat doet, wordt het de volgende keer nog moeilijker om er weerstand tegen te bieden. Een manier om uw weerstand te vergroten noemen we onthechting. Meestal identifi ceert u zich helemaal met datgene wat u in uw lijf voelt. U voelt iets (bijvoorbeeld trek in een ijsje) en geeft er meteen aan toe. Als u zichzelf helemaal identificeert met de trek wordt het wel erg moeilijk om er weerstand tegen te bieden. Door te onthechten, creëert u een afstand tussen uzelf en de trek. Zeg tegen uzelf: „Ik voel een sterke trek om te roken (of drinken, eten) en moet nu dus goed opletten". De trek is niet constant maar kent pieken en dalen. U kunt de vergelijking maken met een oceaangolf: deze begint klein, neemt vervol gens in kracht toe en bindt in kracht weer in. Deze golfvergelijking kunt u gebruiken bij een techniek die we de 'surf-techniek' noe men. Beschouw de trek als een golf en zie uzelf als iemand die surfles neemt. Uw doel is om op de been te blijven en niet door de golf overmeesterd te worden. Net als bij sur fen is er wel enige oefening nodig voordat u uw doel (de verleiding weerstaan) haalt. Een verwante techniek is de 'Samoerai-tech niek'. Beschouw de trek als een externe vij and, die u als Samoerai-vechter moet uit schakelen. Als u ermee wordt geconfron teerd is het tijd om actief te reageren. U moet gaan knokken. Wees er wel op bedacht dat de trek verschillende gestalten kan aanne men. Ze kan 'bestaan uit een aangebroken pakje sigaretten of uit innerlijke stemmetjes. Tenslotte kunt u de trek neutraliseren door actief open te staan voor de negatieve kanten van toegeven. Op korte termijn is het vaak verleidelijk om aan de trek toe te geven. Maar denk eens aan de negatieve kanten op de langere termijn: gewichtstoename, ver slechtering van uw conditie of misschien zelfs ziekte. Door u deze voor de geest te halen, haalt u ze dichterbij en zal de trek afne men. Het Vlissingse centrum is één van de grootste creativiteits centra van Nederland. Vooral de teken- en schildercursussen trekken veel mensen. Door de grote belangstelling wordt het aantal cursussen op dit gebied jaarlijks uitgebreid. Het merendeel van deze leer programma's is ingedeeld in niveaus, zodat ieder op zijn eigen kunnen kan instromen. Naast de algemene teken- en schildercursussen zijn ook meer specialistische onder werpen in het aanbod opgeno men. Zo is er een cursus por tret- en modeltekenen, zeef drukken, aquarelleren en ab stract werken. Wie twee uur schilderen in de week te wei nig vindt kan deelnemen aan de zaterdagmiddaggroep, die vier uur aaneen bezig is met individuele opdrachten. Dit onderdeel, dat de naam 'een beeldend proces' meekreeg, is bedoeld voor mensen die wil len nadenken over de vraag 'wat is een schilderij eigenlijk' en tevens de behoefte hebben om in vrijheid te werken. Op het gebied van de beelden de vorming is er dit jaar voor het eerst een korte cursus Binnenkort start de cursus Cafébedrijf o.a. in: Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Oosterhout. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lessen en kost in totaal 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het examen is op 3 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hoby gevolgd. Sommigen hebben in hun achterhoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Er is thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine etc. exploiteren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Postbus 1161, Breda 076-710078 OOK CURSUS RESTAURANTBEDRIJF EN HORECA ONDERNEMERS VAARDIGHEDEN beeldhouwen in steen. Door de deelnemers te laten beite len, zagen, boren, schuren, plamuren, bouwen, breken, lij men en veilen laat docent Nico Out de verschillende mogelijk heden en technieken zien. In de cursus Literatuurbe schouwing staan mythen in de moderne literatuur centraal. Hierin wordt achtergrondinfor matie verstrekt over auteurs en hun werk. Het uitgangspunt is plezier in het lezen en het praten daarover. Voorkennis is niet nodig, stelt het centrum. Wie liever zelf verhalen schrijft kan beginnen met de cursus creatief schrijven, proza en poëzie. Docente Anneke Schenk leert cursisten hoe zij hun gedachten en ideeën op een interessante manier op papier kunnen zetten. Onder leiding van gediplo meerde dansdocenten kunnen zowel klassieke als moderne dansvormen worden beoe fend. Er kan worden gekozen uit klassiek ballet, jazz, moder ne dans, tapdans, conditietrai ning en capoeira, een traditio neel Braziliaanse danskunst. In het aanbod is ook rekening gehouden met kinderen. Er zijn teken- en schildercursus sen voor kinderen vanaf zes jaar, waarbij verschillende technieken en materialen aan bod komen. Kinderen vanaf vier jaar kunnen terecht bij de balletcursussen, die verdeeld zijn in leeftijdscategoriën. De meeste cursussen vinden plaats in Vlissingen en Oost- Souburg. Het complete pro gramma kan worden opge vraagd bij de Culturele Raad Vlissingen. Hier is ook infor matie te krijgen over kosten en eventuele kortingsregelingen. zeeuws zonweringbedrijf 1 Vlissingsestraat 46 4331 KW Middelburg Tel. 01180-12880 's maandags gesloten I

de Faam | 1995 | | pagina 17