Welke kraan kiest u? Bad om door een ringetje te halen Leuke nieuwe dingen voor de badkamer Een handig luikje Los de puzzel op en win een waardebon Tekentips voor een plattegrond De Sanitairspecialist® staat altijd paraat VRAAG 1 VRAAG 2 VRAAG 3 Draairichting Douchekop Met thermostaat Eengreepskraan Drie waardebonnen (van 500, 300 en 200 gulden) worden verloot onder de goede inzenders van deze puzzel. De bonnen kunnen worden besteed bij Sanitairspecialisten die in de adreslijst zijn opgenomen. Lees de artikelen op deze pagina zorgvuldig door en u weet wat de juiste antwoorden op de drie vragen zijn. Kruis het goede hokje aan. Oplossingen - duidelijk voorzien van uw naam en adres en uitsluitend per briefkaart - binnen 14 dagen stu ren naar de stichting Verwarming Sanitair, postbus 71730, 1008 DE Amsterdam. Wat betekent dat: schaal 1 op 20? 0 1 cm 20 m 0 I cm 20 cm 0 1 cm 20 mm Het regelen van de watertemperatuur gaat het snelst met een 0 Eengreepsmengkraan 0 Tweegreepsmengkraan 0 Thermoslaatkraan Hoe vaak wordt de sanitairbeurs IS11 gehouden? 0 tweemaal per jaar elk jaar 0 eens per twee jaar Daar begint u natuurlijk niet aan: uw Sanitairspecialist® met geba ren (ongeveer zus lang en zo breed) uitduiden hoe uw badka mer eruit ziet en wat u wilt veran deren. Een glimmende kraan is een sieraad voor elke badkamer. Opvallend is de eengreepsmengkraan Euro-eco, die in september op de Nederlandse markt komt. Een nieuwe badkamer kost heel wat hoofdbrekens. Je moet sanitair uitzoeken, tegels voor vloer en wanden, kranen, spiegels, verlichting, afzet-, opberg- en ophangmogeli jkhe- den voor scheerspullen, make up artikelen, handdoeken en de badjas. Een hele opgave Waarvoor dc Sanitairspecialist® altijd een oplossing weet. Nadat hij eerst goed heeft geluisterd naar uw wensen en ti hem verteld hebt wat u kunt besteden. Ook bij u in de buurt is een Sanitairspecia list®. Ga om te beginnen eens in zijn showroom kijken. U her kent de sanitairvakman aan zijn gevelbord met de tekst 'kwa liteit in sanitair'. U weet dal liet goed zit wanneer u uw badkamer laat installeren door een Sanitairspecialist®. Zowel op liet sanitair als op de installatie geeft hij u namelijk een garantie van 2 jaar. Een vei lig idee. Een landelijke adreslijst kunt u aanvragen bij dc Stichting Verwarmiinz Sanitair, postbus 71730. 1008 DE Amsterdam. Sommige groothandelsshowrooms en sanitairspecialisten beschikken over kant-en-klare knip en plak'- modellen om zelf een plattegrond te maken. Ze zijn voorzien van ruitjes- papier en getekende baden, douche- bakken enzovoort op schaal. Als u verbouwplannen hebt zal hij uiteraard graag bij u komen kij ken, maar het begin van een nieuwe badkamer is meestal dat u naar de showroom stapt om te zien wat er is, wat er kan en wat uw bruin kan trekken. Handig is het om dan een plattegrondje van uw badkamer bij u te hebben. Dat praat gemakkelijker. Neem om te beginnen een velletje kladpapier. Daarop tekent u de badkamer uit de hand en zet er de exact gemeten maten bij. Om die later op millimeterpapier nauw keurig en op schaal uit te zetten. In de kantoorboekhandel is zulk papier te koop. Kies liefst A4-for- maat. Om uw badkamer op een niet al te kleine schaal te kunnen tekenen. Bij voorbeeld 1 op 20, wat betekent dat 1 cm op uw teke ning in werkelijkheid 20 cm lang is, dus 20x zoveel. Ofwel: een lengte van 100 cm in werkelijkheid wordt op de tekening 100 gedeeld door 20 5 cm. Meet eerst de totale lengte en breedte van de badkamer. Zet de omtrek op papier uit en geef daar na in- en uitspringende muurge deelten aan. Teken bad of douche in en de wastafel (hiervan meet u de breedte en de grootste diepte van muur tot voorzijde). Vergeet verder niet de draairichting van de deur aan te geven. Misschien hebt u al een idee hoe het moet worden. Trek dan eerst de tekening van de bestaande situatie over op doorschijnend Zo, dat ligt vast. Op het gumt u vervolgens het nodige weg en tekent het door u bedachte plan in. Met de bestaande en de gewenste plattegrond gaat u naar de Sanitairspecialist®. Samen maakt u er dan ongetwijfeld wat moois van. En hij zal zeker poolshoogte bij u komen nemen om de details te bekijken: zit er een raam en waar precies, waar bevinden zich lichtpunten en stopcontacten, is er een radiator? Een simpele maar nauwkeurige plattegrond maakt een eerste gesprek veel gemakkelijker en spaart tijd. Zeker, want kunststof is sterk, door en door gekleurd en vergt wei nig onderhoud. Alleen regelmatig reinigen met spons of borstel en vloeibaar (af)wasmiddel. Hardnekkige aanslag met sponsje en wat vloeibaar (met water verdund) schuurmiddel verwijderen. Kalkvlek- ken liever niet met agressieve middelen te lijf gaan, maar met een oplossing van azijn of citroenzuur. Een geriefelijke badkamer biedt de mogelijkheid voor een ontspannen en comfortabel verblijf. Als een kunststof bad pas is geïnstalleerd, glimt en blinkt het ons tegemoet of verrast het ons door zijn aangename mat glanzende uiterlijk. Is dat ook zo mooi te houden? Eenmaal per twee jaar wordt in de Duitse stad Frankfurt de grootste beurs op het gebied van sanitair ter wereld gehou den, delSH. Daar laten fabrikanten hun nieuwste nieuwtjes zien, die dan in de loop van het jaar echt verkrijgbaar zijn. Dit voorjaar was het weer zover. Wij hebben voor u een greep uit de noviteiten gedaan en laten er op deze pagina wat van zien. Maar wilt u weten wat er nog meer voor leuke nieuwe din gen voor de badkamer zijn, ga dan naar de showroom van de Sanitairspecialist®. Sinds kort is er een bijzonder douchepaneel voor hoekmontage op de markt, dal ook in bestaande douches kan worden aangebracht. Hel is voorzien van een hoofddouche, een handdouche en vier zij douches. die in richting verstelbaar zijn. Het paneel, dal in verschil lende kleuren verkrijgbaar is, wordt zowel mechanisch als in een electronische versie geleverd. Bij de laatste uilvoering bevindt zich rond de hoofddouche een verlichtingsring. Eén van de nieuwste trends is het vrijstaande bad Hommage (zie de foto uiterst rechts boven). Het bad roept herinneringen op aan vroeger tijden. De bron zen leeuwepoten van deze badfauteuil zijn Het wonder van water uit de leiding is voor ons zo gewoon geworden, dat we een kraan meestal gedachteloos open draaien. Voor warm of voor koud of voor nel-er-tussen- in-water. En we zijn ons er maar zelden van bewust hoe dikwijls per dag we die han deling doen. Dat merk je pas als de waterleiding eens voor een paar uur afgesloten wordt. v Iets watje tegenwoordig zeker niet gedachteloos kunt doen is een kraan uitzoeken. Want er is zo veel te koop dat het moeilijk kiezen is. Hel wordt in elk geval een mengkraan om warm en koud water zo te kunnen mengen dat het op de gewenste temperatuur eruit stroomt. Er zijn vele merken kranen op de markt, maar er bestaan maar drie verschillende typen: tweegreepskranen. ééngreeps- kranen en thermostaatkranen. De kranen zijn verkrijgbaar in vele uitvoeringen, van simpel tot super de luxe, van eenvou dig chroom tot verguld, al dan niet door een bekende designer ontworpen. De tweegreepsmengkraan ken nen we al sinds jaar en dag. Een knop links om dc warmwatertoevoer te regelen en eentje rechts voor liet koude water. Daartussen de kraanuitloop. Om dc juiste In Frankfurt viel ons oog op een complete badkamer voor kleine ruimten (rechts). Deze kunt u probleemloos onder brengen in een vertrek van slechts 2,40 x 1,80 m: een slim model ligbad, een douchecabine, was tafel en toilet. Dit ont werp geeft weer eens aan dat het mogelijk is in een relatief kleine ruimte een prachtige badkamer onder te bren gen. De beurs in Duitsland toonde een groot assortiment nieuwe douchekoppen. Wij tip pen de groot-formaat douchekop Aktive Caresse (zie foto rechts boven). Deze comforta bele douchekop heeft een zacht pulserende straal en een intern rei nigingssysteem met stif ten die de sproeigaatjes schoon en kalkvrij hou den. De waterstraal kan traploos gedimd worden tot een besparing van 40% zonder dat dit ten koste gaat van het sproeicomfort. het weer helemaal. De fabri kant brengt verder als nieuws onder meer een bad/douchecombinatie voor de kleine badkamer. Deze kraan Tara met twee trendy kruisgrepen kreeg in Duitsland een belangrijke designprijs. omgang vinden dan de versies met één hendel. Het allersnelst - en met het minste wnterverlies - gaal tem peratuurregeling met een ther mostaatkraan. Zo'n meng kraan kan op een bepaalde temperatuur worden ingesteld (bij voorbeeld 38 graden Celsius) en bij het opendraaien krijgt u altijd en onmiddellijk water op exact de ingestelde temperatuur. Dat betekent weinig water- en energiever lies voordat li aan hel eigenlij ke douchen begint. En veilig. Geen kans op verbranden als men even niet oplet. Kleine beschadigingen in kunststof (acryl) kan men zelf herstellen. De plek met zeer fijn schuurpapier en fijne staal wol schuren. Maak daarbij bewegingen in de lengterichting totdat het oppervlak er weer uitziet als de rest van het bad. Bij baden met een hoogglans uiterlijk de doffe plek hierna weer glimmend maken met een metaalpoets of autopolish. Bij nog hardere kunststofmaterialen (quaryl bij voor beeld) kunnen nauwelijks krassen ontstaan. Maar mocht zich toch een ongelukje voordoen, dan is er een speciaal reparatiesetje in de handel. watertemperatuur te regelen moeten we zowel de greep links als rechts bedienen en heen en weer draaien tot de gewenste uiistroomiempe- ratuur bereikt is. Dat kost niet alleen tijd maar ook water. Meer dan bij een eengreeps mengkraan. Bij de eengreepsmengkraan wordt zowel de watertempe ratuur als de waterhoeveelhcid (kleine of forse straal) met die ene greep geregeld. Greep omhoog voor meer water, naar links voor warmer en naar rechts voor kouder water. Als men eenmaal de 'ideale' tem peratuur ontdekt heeft is het een kwestie van de hendel in een bepaalde stand laten staan. Dan krijgt men steeds vrijwel dezelfde uit.stroom tempe ratuur. liet mengen van koud en warm water op een bepaal de temperatuur gaal met een eengreepsmengkraan sneller dan bij een kraan met twee- handbediening. Over het algemeen kiezen ouderen vaak toch voor een tweegreepsmengkraan omdat ze die gemakkelijker in de Wilt li koud nadouchcn dan hoeft u bij de thermoslaat kraan alleen maar de insteU knop te verdraaien om dit te realiseren. Daarna moet die uiteraard wel weer in dc gewenste remperat uurstand teruggezet worden. Als we de (minst zuinige) tweegreepsmengkraan qua waterverbruik vergelijken met de thermostaatkraan dan blijkt dat het onmiddellijk beschik baar hebben van water op de juiste temperatuur in een gemiddeld gezin een 'bespa ring van soms wel 20.000 liter per jaar kan opleveren. Een luikje in de bad wand - om onder het bad te kunnen komen - is meestal zichtbaar door het raamwerk of moet na een reparatie weer worden vast gekit. Het nieuwe Alpro inspectieluik brengt hier uitkomst. Na het wegnemen van het gewenste aantal tegels worden bij het systeem geleverde hoekdragers met magneet in de opening aan gebracht. Op de achterkant van het tegel luik wordt een metalen verbin dingsplaat - compleet met trek- koordje - gemonteerd. Dc mag neetjes houden het luik keurig op zijn plaats. Een uitvoerige montagehandleiding wordt bij geleverd.

de Faam | 1995 | | pagina 10