Hoe u verandering zelf tegenhoudt Uitstel van betaling Het had een verhaal moeten worden over de drukte in Middelburg. Over hoe het publiek schuifelend over de weekmarkt en de kermis liep en zich in rijen opstelde om in ieder geval een glimpje van de standwerkers op te kunnen vangen. Over hoe de auto's de toegangswegen van en naar Mid delburg blokkeerden, helemaal tot aan Serooskerke. De hitte sloeg echter toe en doordat veel toeristen het strand boven de stad verkozen, viel het met de drukte erg mee. Een foto-impressie van Dolle Donderdag in Middelburg. foto's anda van riet. BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs, R.J.C. Schieman LOOPT U STUK OP GOEDE VOORNEMENS PSYCHOCONSULT Woensdag 16 augustus 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER Grote drukte rond Middelburgse Dolle Donderdag bleef uit i n i mi PI&sËii r-:ffe\ Ring rijders na het rijden van een wedstrijd. Even uitblazen op een boerenkar. Één van de standwerkers laat haar publiek de werking van de Magie Mop zien. De standwerkers konden vanwe ge de hitte niet de hele dag hun werk doen maar moesten regelmatig even pauzeren om wat vocht tot zich te nemen. Bezoekers van de kermis zoeken verkoeling in de vlieg- en draai-attracties. De Middelburgse weekmarkt werd afgelopen donderdag gehouden op het Dampleinomdat de kermis de hele Markt in beslag nam. De weekmarkt De verwachte drukte bleef uit: 's middags waren midden in het centrum van Middel- trok op donderdag nog minder bezoekers dan op een willekeurige andere marktdag. burg zelfs lége parkeerplaatsen te vinden. Donkere wolken pakken zich samen boven de in geldnood verkerende onder nemer. Heel nadrukkelijk voelt hij de hete adem van de leveranciers in zijn nek: zij eisen onmiddellijke betaling van de nog openstaande facturen en drei gen met een mogelijk faillissement. Snelheid is geboden en in het geval geen financier gevonden kan worden die bereid is de onderneming nieuw bloed te verschaffen, lijkt het aanvra gen van surséance van betaling bij de rechtbank de enige uitweg. Wat ooit in het leven werd geroepen als een laatste redmiddel, een adempauze om tot rust te komen, blijkt in de praktijk niets meer dan het voorportaal van het einde. In de meeste gevallen eindigt een surséance (uit stel van betaling) in een regelrecht faillisse ment. Dit is niet zozeer te wijten aan de (in)effectiviteit van het middel zelf, maar meer aan het dilemma waarmee noodlijden de ondernemers worstelen: toegeven en je overleveren aan de gunst van de crediteuren, of wachten op een klein wonder? (Bizz, november 1994). Ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf zijn door de relatief grote afhankelijkheid van één of enkele afnemers extra kwetsbaar voor insolventieproblemen - het niet bij machte zijn leveranciers tijdig te betalen. Op het moment dat deze niet tijdig (kunnen) betalen geraakt de ondermer in geldproblemen. Als de liquiditeitspositie van de onderneming het niet toelaat en de bank het krediet niet wenst te verruimen, glijdt de onderneming langzaam maarzeker richting afgrond. Het aantal faillissementen kost het Nederlandse bedrijfsleven jaarlijks zo'n vijf miljard gulden. Een groot aantal van deze faillissementen had voorkomen kunnen wor den door nauwgezet de vinger aan de pols te houden of tijdig uitstel van betaling aan te vragen. Ondernemers blijken vaak te laat de hulp in te schakelen van een advocaat. Deze kan door middel van een verzoekschrift bij de rechtbank voornoemd uitstel aanvragen. Wordt het verzoekschrift met bijbehorend plan van aanpak gehonoreerd, dan krijgt de onderneming de surséance-aanvraag toege wezen. Tijdens de surséance wordt de dagelijkse lei ding overgedragen aan een bewindvoerder die aangesteld wordt door de rechtbank. De bewindvoerder moet ervoor zorgen dat de onderneming het hoofd boven water houdt, dat er wordt gereorganiseerd of gesaneerd en dat de crediteuren hun geld zien. Het is voor de ondernemer zaak de crediteuren het vertrouwen te geven dat hun vorderingen op termijn daadwerkelijk betaald worden. Vaak zijn ze al met een deel van de vordering tevreden: immers, ook zij verliezen een (belangrijke) klant als ze de in surséance ver kerende ondernemer het faillissement in jagen! De bewindvoerder dient met tenmin ste tweederde van de crediteuren (welke tezamen drievierde van de totale vordering vertegenwoordigen) een akkoord te bereiken over sanering van de openstaande vorderin gen. Wordt een akkoord bereikt dan bekrach tigt de rechtbank het binnen acht tot veertien dagen, waarna de surséance vervalt. Wordt het ontwerpakkoord echter door de crediteu ren verworpen dan rest weinig anders dan een faillissement. Bij surséance is de factor tijd van doorslaggevende betekenis. Dagelijks melden honderden mensen zich bij een psychotherapeut omdat ze willen veranderen. Ze willen met ongezonde gewoonten stoppen, zich anders voelen of beter leren omgaan met andere mensen en de dingen om hen heen. Maar verande ren blijkt vaak moeilijker dan ze vooraf dachten. Nogal wat psychotherapieën brengen daarom niet die verandering die er vooraf van verwacht werd. Zulke negatieve therapieërvaringen kunnen uw psychische gezondheid verslechteren. U kunt zich nog ellendiger voelen, en nog meer aan uzelf gaan twijfelen dan u deed, voordat u in therapie ging. Maar soms houden mensen zelf ongewild verande ring tegen. Henk C.M.Herman» We willen het vaak niet toegeven, maar mensen zijn gewoontewezens. Meestal voelen we ons het plezierigste als we de dingen kunnen doen zoals we dat gewend zijn. Er is sprake van een psychologisch conservatisme dat aanspoort om oude gewoonten voort te zetten. Daarnaast hebben bestaande gewoonten, ook al zijn ze ohgezond, voordelen. Neem bijvoorbeeld roken. Roken heeft enkele reële zeer negatieve gevolgen: verhoogde kans op long-, hart- en vaatziekten, het geld dat in rook oplost, enz. Maar het heeft ook een aantal belonende gevolgen: u voelt zich op korte termijn rustiger, kunt zich beter concentreren, enz. Ook andere mensen kunnen trachten om verandering bij u tegen te houden. Wilt u bijvoorbeeld een overdreven onderdanige opstel ling naar anderen veranderen in een zelfbewust optreden dan zullen anderen (zelfs vrienden) dat soms maar lastig vinden. Het is voor hen immers vaak plezierig, dat u steeds voor alles en nog wat beschikbaar was. Maar de grootste vijand bij uw streven naar veran dering bent u vaak zelf. U houdt ongezonde gewoonten in stand als gevolg van een irreële denkwijze. Hier volgen enkele gedachten, die u weerhouden om positieve voornemens uit te voe ren. Ik wil veranderen zonder te veranderen. Sommige mensen willen wel veranderen, maar wil len tegelijkertijd hun oude gewoonte voortzetten. Ze willen wel stoppen met roken, zonder er iets voor te laten. Dat is natuurlijk onmogelijk. U kunt pas echt veranderen, wanneer u zich anders gedraagt. Ik ben mezelf niet, wanneer ik me anders gedraag. Vooral in het begin voelt u zich onwennig bij ver andering. Dit betekent niet, dat u niet meer uzelf bent. U bent namelijk altijd uzelf. U kiest er alleen voor om anders te reageren in bepaalde situaties. Verandering moet vanzelf gaan. Wanneer u wilt veranderen, zult u zich daarvoor moeten inspannen. Ook al loopt u dagelijks de deur plat bij uw psychotherapeut, zult zich anders moeten gedragen dan u gewend bent te doen. En de enige die daarvoor kan zorgen bent uzelf! Ik moet veranderen. Het idee te moeten veranderen, roept bij veel men sen verzet op. Wanneer u bijvoorbeeld denkt, dat u moet stoppen met drinken, zult u zich waarschijnlijk verzetten tegen deze eis. U zult misschien juist doorgaan met drinken, enkel om aan te tonen dat u 'toch zelf uitmaakt of u stopt of niet'. Niemand kan u dwingen om te veranderen: verandering is uw eigen keuze. Alleen praten moet voldoende zijn. Soms is het zinvol om met anderen uw voorne mens te bespreken. Bijvoorbeeld met iemand, die iets gelijksoortigs heeft doorgemaakt of met een psychotherapeut. Maar praten over veranderen is alleen zinvol, als dit ook tot een daadwerkelijke ver andering leidt. In alle andere gevallen is het tijdver spilling. Als u bepaalde gewoonten wilt veranderen kunt u gebruik maken van de volgende checklist: Overtuig uzelf van de idee dat verandering moge lijk is. Onderzoek alle redenen waarom u wilt verande ren. Beslis wat u precies wilt veranderen. Iets aan uw persoonlijkheid, of een aspekt van uw manier van leven. Wees er zeker van dat u de gevolgen van deze verandering overziet. Neem specifieke besluiten. Formuleer een aantal bescheiden, stapsgewijze doelstellingen. Probeer niet de jackpot in één keer binnen te halen. U moet onmiddellijk met veranderen kunnen en willen beginnen. Het maiïana-syndroom kan fataal zijn. Vermijd negatieve gedachten. Praat uzelf geen mislukking aan, en blijf uit de buurt van mensen die u met hun scepsis onderuit willen halen. Wees vastbesloten genoeg om u niet uit het veld te laten slaan door tijdelijke pech. Houdt uw vorderingen bij. Beloon uzelf voor elk succesje door iets te kopen dat u graag wilt hebben, of simpelweg door uzelf te feliciteren. Zorg dat u morele steun krijgt van anderen die uw initiatief waarderen.

de Faam | 1995 | | pagina 5