IX 11 /X I II A Zeeland 11—11 I X ÏCrs», Inspraak jeugdhulpverlening COMBI BACK VUSSINGEN 0,39 r,5< 1 COMBI 8 A CK VLISSINGEN l OPVALLEND Zeeuwse slibverwerking "Help, ook wij willen lezen en schrijven COMBI FOTOPRINT com/ TOPmOPR/NT 0,99 GRATIS FilM GRATIS DU88EIPR/NT COMBI MASERPRINT PROFESSIONELE KWAUTEIT! 1 LANGE ZELKE 17 9381 EW 01189-12300 mmmmm mm IN BEROEP COMMISSIES COMBI VOORDEELPRINT MUm» Hk Abdij Nieuws is de I informatierubriek van lm Jto m M 1# 1# m 4330 LA Middelburg, W V telefoon 01180 31392 Mening gevraagd over: Hoe in de toekomst moet worden omgegaan met slib van zuiveringinstallaties en vanuit de industrie is het onderwerp van de Startnotitie milieu-effectrapportage verwijdering commu naal en industrieel slib. Van 18 augustus tot en met 30 september kan iedereen daarover meepraten. Dinsdagavond 29 augustus wordt een inspraakbijeenkomst belegd over het voorontwerp plan jeugdhulpverlening Zeeland 1996-1999. De bijeenkomst is in de filmzaal van de provincie, Abdij 9, Middelburg, en begint om half acht. TERUG VAN VAKANTIE? BRENG U VOLLE KLEURENROLLETJE BIJ VOOR SLECHTS 0,25 Onze wereld telt 130 miljoen kinderen - waarvan tweederde meisjes - die geen onderwijs krijgen. Zonder lezen en schrijven blijft hun leven kansarm. Steun ons werk, vraag om inlichtingen. Geef kinderen een toekomst, geef hun onderwijs! UNESCO Centrum Nederland Kennisgeving Provincie Zeeland De NSG heeft ook iets tegen tik- fa/c-tik-tafc-tik- tak. hakken. gratis informatie. Kennisgeving Provincie Zeeland Kennisgeving Provincie Zeeland een lijn hoort recht getrokken, een punt hoort stipt gezet. voor den boer drukkers is dat geen probleem. middelburg 01180-81000 DE FAAM - DE VLISSINGERn Woensdag 16 augustus 1995 V - V De Wellinge in Middelburg is een van de scholen voor voortgezet onderwijs die werken met sociaal-medische teams Onder communaal slib wordt het slib uit de rioolwaterzuiveringsin stallaties van de Zeeuwse water schappen verstaan. Alleen de rest- produkten van de installatie in Rilland-Bath worden niet meegere kend. Daar gaat het om afvalwater vanuit Noord-Brabant. De buurpro vincie is hiervoor verantwoordelijk. De gezamenlijke waterschappen zitten jaarlijks met ruim 7.000 ton droog stof - de maat waarin het slib wordt gemeten. Het slib is on der andere vervuild met cadmium, koper, lood, zink en arseen. Dat is de reden, waarom het niet in de landbouw kan worden afgezet. Hetzelfde geldt voor industrieel slib, dat vooral afkomstig is uit de voedingsmiddelenindustrie. Van de verwachte 60.000 ton moet zo'n 10.000 ton worden bewerkt. Omgezet in droog stof gaat het om 1.000 ton. Het grootste deel van het industriële slib blijft binnen de landelijke kwaliteitsnormen en kan daardoor wel in de landbouw worden gebruikt. Onder de milieu-effectrapportage vallen niet het drinkwaterslib -de branche heeft hiervoor zelf al een methode uitgedokterd - en het slib uit riolen, kolken en gemalen. Doordat dit vooral uit zand be staat, kan het niet op dezelfde ma nier als het zuiveringsslib worden bewerkt. Als mogelijkheden van verwer king worden aangegeven ver branden, wat zowel binnen (Terneuzen) als buiten (Moer dijk) de provincie zou kunnen, natte oxydatie en vergassing. De twee laatste methoden zou den gestalte moeten krijgen in Vlissingen-Oost of de Kanaal zone of op beide lokaties tege lijk, waarbij het slib regionaal aangevoerd kan worden. Bij alle methoden is ervan uit gegaan dat de techniek moet aansluiten bij de te verwachten hoeveelheden slib en dat zij voor het jaar 2000 in gebruik kunnen worden genomen. Ver der moet uitzicht worden ge boden op hergebruik of stort van de reststoffen. De startnotitie ligt van 18 augus tus tot en met 30 september ter inzage bij de provinciale directie milieu en waterstaat, Het Groene Woud 1, Middelburg. De openings tijden zijn op werkdagen tussen negen en twaalf uur en van twee tot vier uur. Medewerker W.F.J. Vette van het bureau bodem en af val kan (telefonisch) nadere infor matie verschaffen: 01180-31774. In dezelfde periode kunnen reac ties op de aangedragen verwer kingsmethoden worden gericht aan Gedeputeerde Staten van Zee land, postbus 6001, 4330 LA Mid delburg. De startnotitie is gratis verkrijg baar bij het provinciaal informatie centrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180- 31400. De bezwaarschriftencommissie voor gedeputeerde staten houdt dinsdag 22 augustus vijf keer zit ting. De eerste zitting is om 14.00 uur. Op de rol staat het bezwaarschrift van de heer H. van Damme uit Ou- werkerk tegen een bedrag dat vol gens de legesverordening aan de provincie moet worden betaald. Om 14.30, 15.00 en 15.30 uur hoort de commissie een aantal sportduikers, onder wie twee der tienjarigen, die bezwaar hebben gemaakt tegen een beslissing van gs over hun duikvergunning. De laatste zitting is om 16.30 uur. Bejaardentehuis De Burght in Oostburg heeft bezwaar aangete kend bij gs tegen een beslissing op grond van de Wet op de be jaardenoorden. Alle zittingen zijn openbaar. Zij zijn belegd in het provinciehuis, Abdij 6, Middelburg. In het plan geeft het dagelijks be stuur aan hoe de ruim 16 miljoen gulden voor de jeugdhulpverlening over de verschillende vormen van zorg wordt verdeeld. Die vormen variëren van medische kleuterdagverblijven (bijna 4,7 ton) tot tehuizen voor opvoeding en verzorging (ruim 3,9 miljoen) en van de kindertelefoon (ruim 82 duizend gulden) tot beroepsmati ge en vrijwillige pleegzorg (elk ruim 3 miljoen gulden.) Het Bureau vertrouwensartsen kan op ruim 2 ton rekenen; voor jongeren-advies- en informatiecentra is ruim 2,8 ton. Doordat Zeeland nog geld uit de jeugdhulpverleningpost van de provincie Limburg tegoed had, wordt dit extraatje verdeeld over: opvoedspreekuren 45 duizend gul den; adviesbureau en begeleid zelfstandig wonen elk 50 duizend gulden; pleegzorg 100 duizend gulden en deskundigheid bij be handeling incestslachtoffers 25 duizend gulden. Opvoedtelefoon Sinds begin dit jaar is er een opvoedtelefoon. Het is een 06- nummer dat op een landelijk net is geschakeld. De provin cies zorgen bij toerbeurt voor bezetting. Het is doorgaans niet de jeugd zelf die het num mer belt. De opvoeders maken er gebruik van en zij stellen de meest uiteenlopende vragen; ook is er veel variëteit in de leeftijdscategorie voor wie de opvoedkundige adviezen wor den gevraagd: van baby-peri kelen tot problemen met oude re jongeren worden aan de opvoedtelefoon voorgelegd. Er is een deskundigenpool be schikbaar naar wie kan wor den verwezen. De samenstelling ervan is ver zorgd door medewerkers van de stichting Spel- en opvoedingsvoor lichting in Gouda, de schoolbege leidingsdienst Regionaal Pedago gisch Centrum (RPCZ) in Middelburg en de Gemeenschap pelijke Gezondheidsdienst (GGD) in Goes. De Stichting Jeugdzorg is doende twee opvoedbureaus van de grond te krijgen: een in Goes en een in Tholen. Bekeken moet wor den of de gemeenten eraan willen meebetalen, bij voorbeeld door huisvesting beschikbaar te stellen Het werk dat er verzet moet wor den, moet worden geboden door bestaande instanties in de jeugd hulpverlening. De provincie wil 45 duizend gulden uittrekken om de aanloopkosten te kunnen betalen. Onderwijs Van de ruim 20.000 scholieren in het voortgezet onderwijs, kunnen er ruim 9.000 via hun school ge bruik maken van de hulp van een sociaal-medisch team. Verwacht wordt dat na alle fusie-onderhan delingen in de onderwijssoort meer scholen zo'n team krijgen. In het algemeen zijn de teams er vooral om de leerlingbegeleiders ten dienste te staan. In sommige gevallen hebben de teams recht streeks contact met de leerlingen. Dit najaar wordt de eerste evalua tie verwacht. Scholen die met een sociaal-me disch team werken zijn onder an dere het Agrarisch opleidingscen trum Zeeland en het Calvijncollege in Goes, de Thoolse scholenge meenschap, de scholengemeen schap Schouwen-Duiveland, De Wellinge in Middelburg en De Riet- vliet in Zeeuwsch-Vlaanderen. Verder is er in het voorontwerp plan jeugdhulpverlening aandacht voor onder meer begeleid wonen, de opvang van kinderen die niet thuis kunnen blijven wonen, voog dij en gezinsvoogdij, gerichte hulp op specifieke problemen bij al lochtone jongeren en bij incest slachtoffers. Reacties Dinsdag 29 augustus is gede puteerde L. Coppoolse voor jeugdzorg in de filmzaal om reacties op het voorontwerp plan aan te horen. Wie van de inspraakmogelijkheid gebruik wil maken, wordt gevraagd zich telefonisch te melden bij jeugdzorgmedewerker P.W. Moerdijk van de provincie: 01180-31441. Wie schriftelijk op het plan wil reageren heeft tot 11 septem ber 1995 de tijd. De brieven moeten worden gericht aan Gedeputeerde Staten van Zee land, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Voorwerkers in de jeugdhulpverle ning zijn drie overlegbijeenkom sten belegd in het provinciehuis: dinsdag 12 september van twee tot half zes 's middags, woensdag 13 september van half negen tot een uur 's morgens en donderdag 14 september van half negen tot elf uur 's morgens. Aanmeldingen worden ook hier bij de heer Moer dijk ingewacht. De statencommissie algemeen bestuur vergadert maandag 21 augustus, 13.45 uur, in het provin ciehuis, Abdij 6, Middelburg. De vergadering begint met spreek recht voor het publiek. Op de agenda staan onder meer de jaarstukken 1994 van de pro vincie, inclusief die van de Provin ciale Stoombootdiensten (PSD). Verbouwing en vernieuwing van de huisvesting PSD in Vlissingen en een krediet voor onderhoud en verbetering van de dubbeldekker Prins Willem-Alexander komen ter tafel. Subsidies voor de vereniging Zeeuwind, bedrijfsverzamelgebou wen in Borsele en de aankoop van natuurgebied in de Biezelingse Ham zijn aan de orde. Andere on derwerpen zijn de besteding van monumentensubsidies en geld voor het kleine-kernenbeleid en de gescheiden afvalinzameling. De provinciale commissie mi lieubeheer en waterhuishou ding vergadert donderdag 24 au gustus, 14.00 uur, in het kantoor van de directie milieu en water staat, Het Groene Woud 1, Middel burg. Na de opening zal het twee de Zeeuwse Milieumanifest worden aangeboden aan de leden. De commissie praat over haar ei gen werkwijze en de samenstel ling van sub-commissies. Agendapunten zijn verder het be heersplan van het waterschap Wal cheren, vergunningen grondwater wet voor Elf Atochem in Vlissingen en voor het waterschap Schou wen-Duiveland in Zierikzee en de ontwerp-nota lokatiebeleid en mo biliteit. Beide commissies vergaderen in het openbaar. De vergaderstuk ken ligger ter inzage in het provin ciaal informatiecentrum, Abdij 9, Middelburg. Het voorontwerp-plan jeugdhulp verlening 1996-1999 is gratis ver krijgbaar bij het provinciaal infor matiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 01180-31400. 9 X 13 GLANS, LEVERTIJD 3 DAGEN 10 X 15 MAT (GLANS 0,99), LEVERTIJD 2 DAGEN VANAF /OX tS MAT (GlANS f,tO) SNElSGRViCG, IGVGRTtJD t DAG, GRAT/S AlBUM 1,9 X 17,2 GLANS SUPERFORMAAT MET KONTAKTAFDRUK, Oranje Nassaulaan 5, 1075 AH Amsterdam Directie Milieu en Waterstaat Milieu-effectrapportage verwerkings methode zuiveringsslib startnotitie MER-procedure December '94 hebben Provinciale Staten van Zeeland het provinciaal milieubeleidsplan "Kerend Tij Twee" vastge steld. In dit plan is opgenomen dat er in overleg met de Waterschappen vóór 1997 een keuze gemaakt dient te worden omtrent de verwerkingsmethode voor zuiverings slib. Voordat deze keuze kan worden vastgelegd in het Milieubeleidsplan dient er een milieu-effectrapport (MER) opgesteld te worden. Voordat kan worden begonnen met het opstellen van een MER, moet in richtlijnen worden vastgelegd waaraan de inhoud van het MER moet vol doen. Startnotitie De wettelijke procedure is gestart met deze bekendma king van de startnotitie. In de startnotitie is een globale aanduiding van de verschillende technieken en te vergelij ken alternatieven van verwerken van zuiveringsslib weer gegeven. Voordat het MER wordt opgesteld, stelt het college van Gedeputeerde Staten de richtlijnen vast. Deze richtlijnen geven de gewenste inhoud van het MER aan. Een ieder wordt hierbij uitgenodigd opmerkingen te ma ken ten behoeve van het opstellen van de richtlijnen. Ter Inzage De startnotitie ligt van 18 augustus tot en met 30 sep tember 1995 ter inzage bij de Directie Milieu en Water staat, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Inspraak Tot en met 30 september 1995 kan een ieder opmerkin gen met betrekking tot de te geven richtlijnen schriftelijk indienen bij het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Bij het indienen van opmerkingen kan worden verzocht om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Nadere informatie De startnotitie is op te vragen bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland (tel:01180-31400). Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot de heer W.F.J. Vette, bureau Bodem en Afval, tel. 01180-31774. Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. De Nederlandse Stichting Geluidhinder heeft iets tegen lawaai: NSG.Postbus 381.2600 AJ Delft. Tel.: 015 562723 Directie Milieu en Waterstaat Hinderwet/Wet Geluidhinder Vergunningen Koninklijke Schelde Groep Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland geven kennis van het volgende. Op 26 februari 1993 is bij hen een aanvraag ingediend door Koninklijke Schelde Groep BV te Vlissingen om nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunningen (zgn. revisievergunningen) ingevolge de Hinderwet en de Wet geluidhinder voor de scheepswerf, machine-, appara ten- en ketelfabriek aan de Glacisstraat 165 te Vlissin gen, gemeente Vlissingen. De vergunningen zijn verleend met voorschriften ter be scherming van het milieu. Ter inzage De vergunningen en overige stukken kunnen worden inge zien van 17 augustus 1995 tot en met 27 september 1995: in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); bij de directie Milieu en Waterstaat, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 17 augustus 1995 tot en met 27 september 1995 kan tegen de vergunningen beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA s-Gravenhage, door de aan vrager, de adviseurs, degenen die naar aanleiding van het ontwerp-vergunningen bezwaren hebben ingebracht en door belanghebbenden die kunnen aantonen dat zij daartoe redelijkerwijs niet in staat zijn geweest. De ver gunningen worden op 28 september 1995 van kracht, artikel 36 van de Wet op de Raad ..81 van de Algemene wet be stuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlo pige voorziening is gedaan bij de Voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. tenzij overeenkomstig artik. van State, juncto artikel 8i Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Directie Milieu en Waterstaat Ontwerp-Bodemsaneringsprogramma 1996, onderdeel van het Provinciaal Milieuprogramma 1996-1999 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat vanaf 21 augustus tot en met 18 september 1995 het ontwerp-bodemsaneringsprogramma 1996, dat een on derdeel vormt van het milieuprogramma 1996-1999 van de provincie Zeeland, voor een ieder ter inzage ligt. In het programma wordt aangegeven op welke locaties in 1996 onderzoek dan wel sanering van de (mogelijk) ver vuilde bodem is gepland. Voorts bevat het ontwerp-programma een stand van za ken van de onderzoeken en saneringen op de overige (mogelijk) verontreinigde locaties. Ter inzage Het ontwerp-programma ligt ter inzage op: de Zeeuwse gemeentehuizen; de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg; de openbare bibliotheken in Axel, Borsele, Goes, Hulst, Kapelle, Oostburg, Sas van Gent, Terneuzen, Tholen, Vlissingen en Zierikzee. Het ontwerp-programma met de op het moment beschik bare rapporten ligt ter inzage op: de provincie Zeeland, directie Milieu en Waterstaat, Groene Woud 1, 4330 AD Middelburg; de gemeentehuizen, voor wat betreft de onderzoeken op die locaties die zijn gelegen op het grondgebied van deze gemeente. Bezwaren Van 21 augustus tot en met 18 september 1995 kan door een ieder gemotiveerd schriftelijk bezwaren tegen het ontwerp-programma worden ingediend bij: Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Gedeputeerde Staten zullen daarna het bodemsanerings programma, als onderdeel van het milieuprogramma 1996-1999 vaststellen. Degenen die de beschikking willen krijgen over het ont werp-programma kunnen daartoe contact opnemen met het bureau Voorlichting van de provincie, Abdij 9 in Middelburg (telefoon 01180-31400). Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg.

de Faam | 1995 | | pagina 11