Elfdorpentocht viert tweede lustrum Plat Hou de moetens en mogens in evenwicht! Schijn en wezen CULTURELE FIETSTOCHT VOERT LANGS WALCHERSE MUSEA Start- en stempelposten Elfdorpentocht m Eén keer per jaar stap pen op Walcheren dui zenden mensen op de fiets. Traditiegetrouw wordt dan de Elfdor pentocht gefietst. Het fietsevenement voert - zoals de naam al doet vermoeden - langs elf dorpen en steden op het eiland. Aanstaande dinsdag, 8 augustus, wordt de tocht alweer voor de tiende keer gehouden. De opbrengst is, zoals elk jaar, voor een project van Terre des Hom mes. School M ZELF UW EIGEN GROOTSTE STRESSOR? PSYCHOCONSULT WARMLOPEN VOOR DE DUINEN BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN Sport Allerlei Allerlei IIMBRAAKVEILIGE AUTO Bijeenkomst Milieu/natuur Woensdag 2 augustus 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Vorig jaar deden zo'n driedui zend mensen mee aan de fiets tocht. Omdat het dit jaar om het tweede lustrum gaat, wilde de organisatie iets extra's toe voegen aan de route. Bouke Bouwman, één van de organi satoren van de fietstocht: „Het wordt een culturele tocht dit jaar. De route voert langs musea. De deelnemers aan de Elfdorpentocht krijgen korting op de toegangsprijs van de musea en na het bezoek een klein presentje. Maar wie alleen de route wil fietsen kan dat natuurlijk. Dit is een manier om er een echt dagje uit van te maken". Omdat niet alle dorpen en steden die wor den bezocht een museum heb ben, zijn er ook tentoonstellin gen opgenomen. Verder staat ook de open dag van de biolo gisch dynamische bedrijven Terlinde als bezoek-mogelijk- heid op het programma. „Veel musea gaan op deze dag, spe ciaal voor de tocht, eerder open en later dicht dan nor maal", vertelt Bouwman. De opbrengst van de fietstocht gaat deze keer naar het dorpje Ang Sleng in Cambodja. Eén van de grootste problemen waar Cambodja momenteel mee kampt is de slechte onderwijssituatie. Er is een enorm gebrek aan scholen, boeken en leerkrachten. In Ang Sleng wordt les gegeven aan 385 kinderen in de tempel, in PP i De opbrengst van de Elfdorpentocht gaat naar een dorpje in Cambodjawaar Terre des Hommes een school aan het bouwen is. de keuken van de tempel en buiten onder een boom. Terre des Hommes is nu bezig een school te bouwen in het dorp je, en dit project zal door de Elfdorpenfietstocht onder steund worden. Het traject dat dit jaar is uitge zet door de organisatie, is tus sen de vijftig en zestig kilome ter lang. „Deelnemers kunnen er de hele dag over doen als ze dat willen. Er wordt gestart tussen negen en vijf uur. Bin nenkomen kan tot zeven uur 's avonds", legt Bouwman uit. De route voert langs Middel burg, Hoogelande, Domburg, Oostkapelie, Serooskerke, Poppendamme, Meliskerke, Zoutelande, Westkapelle, Ga- pinge en via Veere weer terug naar Middelburg. Om te voor komen dat mensen eerst naar Middelburg moeten fietsen om daar te starten, kan er op ieder stempelpunt begonnen worden (zie kader). Bouwman: „Het moet natuurlijk niet zo zijn dat iemand uit Domburg eerst naar Middelburg moet om daarna weer terug te fiet sen". Vorig jaar deden bijna driedui zend mensen mee aan de Elf dorpentocht. De opbrengst was toen dertienduizend gul den. Daarvan gingen er acht duizend naar een project van Terre des Hommes, de overige vijfduizend werden geschon ken aan Ruanda, dat toen erg in het nieuws was. Dit jaar is er gerekend op vijfhonderd deel nemers meer, en het motto is: op is op. „Maar als we aan zien komen dat het er meer wor den, kunnen we wel iets rege len. Dat gezinnen bijvoorbeeld maar één routekaart krijgen in plaats van twee of meer", licht Bouwman toe. Routeboekjes zijn op 8 augus tus te verkrijgen bij de stem- pelpunten. Ook kunnen ze in de 'voorverkoop' gekocht wor den. Bij alle Walcherse VVV's is het boekje tot 7 augustus te verkrijgen. Middelburg: Asielzoekerscentrum, Kruitmolenlaan Hoogelande: Kapel Hoogelande, Meinersweg Domburg: Marie Tak van Poortvlietrmuseum, Ooststr. Oostkapelie: Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg Serooskerke: Molen De Hoop, Vrouwenpolderseweg Poppendamme: Imkerij Poppendamme, Poppendamseweg Meliskerke: Molen, Molenweg Zoutelande: Poppen- en klederdrachtmuseum, Duinweg Westkapelle: Molen De Noorman, Molenwal Gapinge: NH-kerk, Dorpsstraat Veere: Museum De Vierschaar, Markt Het begrip 'stress' is al aardig ingeburgerd in ons dagelijks taalgebruik. „Wat doe je toch gestresst?"en „Ik zit me weer te stressen", het zijn uitdrukkingen die inmiddels gemeengoed zijn geworden. Het woord stress is oorspronkelijk afkomstig uit de mechanica. Het verwijst naar de verhouding tussen de druk die op een bepaald materiaal wordt uitgeoefend en zijn weerstand erte gen. Drs. Henk C.M. Hermans Is het evenwicht tussen druk en weerstand verstoord dan is er sprake van stress. De Duitse fysioloog Hans Selye heeft het woord stress in de medische wereld geïntrodu ceerd. Hij wilde ermee verwijzen naar de hoeveelheid druk die op bepaalde momen ten op levende wezens (onder andere men sen) wordt uitgeoefend. Er is sprake van stress als de verhouding tussen (mentale) druk en weerstand verstoord is. De draaglast en draagkracht zijn niet met elkaar in even wicht, en op den duur kan dit leiden tot gees telijke 'metaalmoeheid': overspanning. Nogal wat druk die op u wordt uitgeoefend, komt van buitenaf. De eisen die gesteld wor den door uw gezinsleden, collega's, enz. U kunt zich daar tegen wapenen, door uw gees telijke weerbaarheid te verhogen. Voorkom dat u de slaaf wordt van anderen. Maar hoe staat het met de druk die u zelf uitoefent? Nogal wat stress die u ervaart, komt immers direct voort uit uw eigen leefwijze. Het is de druk die u op uzelf uitoefent door uzelf met werk.te overladen en te weinig ontspanning te nemen. Als u op deze wijze teveel van uzelf eist, bent u uw grootste slavendrijver. De boosdoener zit binnenin, meer specifiek in het teveel aan lasten dat u zich op de nek haalt. U kunt zelf aan stresspreventie doen door te streven naar een balans in uw leefwijze. Zorg ervoor dat bij uw dagelijkse bezigheden uw draaglast en uw draagkracht met elkaar in evenwicht zijn. Verhoging van uw draag kracht bereikt u vooral door gezonde voe ding, een gezonde denkwijze en voldoende lichaamsbeweging. Stop u niet vol met junk food, leer te relativeren en doe aan sport. Op die wijze houdt u uw conditie op peil. Uw draaglast kunt u veranderen, door te streven naar een evenwicht tussen 'moeten' en 'wil len'. Zorg ervoor, dat uw dag niet enkel uit vervelende verplichtingen bestaat. Plan ook plezierige activiteiten. U voorkomt daarmee dat u onder de lasten bedolven raakt, zonder te kunnen genieten van de lusten. En laten we eerlijk zijn, dat kan toch nooit de bedoe ling zijn geweest? Hoe kunt u bij uw stresspreventie het best te werk gaan? Stel van uw dagelijkse bezighe den vast of er sprake is van een 'willen' of v^n een 'moeten'. Doet u iets omdat u het plezierig vindt (een willen), of omdat het moet. Misschien ontdekt u, dat er bij uw dag- invulling nauwelijks echte 'willens' zijn. Er zijn uitsluitend plichten. De pleziertjes lijken uitsluitend weggelegd voor anderen. In dat geval bent u wel erg streng voor uzelf. Stel vast, welke bezigheden voor u plezierig kun nen zijn. Zoek ze niet enkel in grote dingen maar ook kleine zaken, zoals bijvoorbeeld tien minuten kletsen met een collega of een lekkere wandeling langs het strand of door het park. Zorg vervolgens dat bij uw dagbe steding de 'moetens' en 'willens' elkaar regelmatig afwisselen. Voorkom, dat de ple ziertjes uitsluitend aan het eind van een lange, drukke werkdag zitten. Het risico is aanwezig dat u er dan niet meer aan toe komt. Of u bent misschien te moe om er nog van te genieten. Hou gedurende enkele dagen een registratie bij van uw tijdsbesteding. Score elke bezig heid als 'moeten' of als 'willen'. Ga aan de hand hiervan een planning opstellen voor uw toekomstige dagindeling. Zorg ervoor dat elke verplichting gevolgd wordt door een pleziertje. Op die wijze houdt u de lasten op peil en de stress onder controle. U maakt vast wel eens een wandeling in de duinen. En ongetwijfeld geniet u dan volop van liet mooie landschap en de unieke Hora en fauna Voor /o lang als het duurt, want het gaat hard berg afwaarts met de duinen. Zure regen, waterwinning en massa-recreatie tasten de duinen in toenemende mate aan. Samen met Stichting Duinbehoud kunt u de/e ontwikkeling een halt toe roepen! Steun daarom de Stichting Duinbehoud. Bel vandaag nog voor meer informatie Telefoon 071 131800/140548. Daar stond ik dan als twaalfjarige jongen op de allerhoogste duikplank van het zwembad. Heel stoer had ik de trap beklommen: „Kijk mij eens gaan". Eenmaal aangekomen bleek die vijf meter de hoogte in best nog een aar dig eind. Liever was ik terug naar beneden gegaan, maar de rij wachtenden achter mij werd ongeduldig. Met angst in m'n lijf maar uiterlijk onverschrokken nam ik een lange, sierlijke aanloop. Als een baksteen viel ik plat op mijn buik. De pijn was intens, mijn borstkas rood. Het huilen stond me nader dan het lachen, maar dat liet ik uiteraard niet merken: gezichtsverlies zou immers nog veel pijnlijker zijn! door drs. R.J.C. Schieman Wanneer iemand in de aanwezigheid van anderen komt te verkeren, brengt hij bewust of onbewust een bepaalde definitie van de situatie op hen over (een definitie waarvan een belangrijk onderdeel gevormd wordt door de visie op zichzelf). Als twaalfjarige jongen wou ik overkomen als man-van-de- wereld. Op het oog voerde ik vol bravoure mijn kamikaze-achtige duik uit. De (pijnlijke) gevolgen ervan deden mij niets. Althans die indruk gaf ik anderen: wie struikelt loopt doorgaans toch ook gewoon door, als ware er niets aan de hand? In zijn boek 'De dramaturgie van het dagelijk se leven' schets Erving Goffman op nauwge zette en kostelijke wijze hoe mensen in de omgang gestalte geven aan hun identiteit. Voor Goffman gaat het om de vraag hoe mensen zichzelf en hun werkelijkheid presen teren en hoe zij reageren op de werkelijkheid zoals die gepresenteerd wordt door hun tegenspelers. Voor Goffman is het leven één groot schouwspel met u en ik als acteurs. De rol die we innemen en het masker dat we opzetten wordt bepaald door de situatie waarin we ons bevinden en de indruk die we achter willen laten. Ook tijdens gewone sociale contacten blijken de aanwezigen deel te nemen aan het opvoeren van een verto ning, een geraffineerd spel van schijn en wezen. Voorbeelden zijn er legio. Zo heb ik mijn studententijd ondermeer gewerkt in de haven, een leuke bijverdienste voor een arme student. Samen met een aan gewezen maat mocht ik op de boten uit de Bananenrepubliek, hout af- en aanpikken. Om half vijf zat de diensttijd er (officieel) op. Het was echter de gewoonte het schip te ver laten een kwartier voor het einde van de diensttijd. Uiteraard was dit met het oog op het loon-voor-werken-principe niet toege staan. De directie wist echter niet beter of er werd ook de laatste vijftien minuten door ons keihard gewerkt. De kraanmachinist liet namelijk een kwartier voor het einde de laat ste hijs met hout op het zicht hangen. Zo leek het alsof het werk gewoon doorging. Dit spel werd met glans iedere dag weer ten tonele gevoerd. Kijken we om ons heen, dan zien we dat mensen zich gedragen naar de situatie. In een sjiek restaurant is de ober altijd super- correct en uiterst beleefd richting klant. In het restaurantgedeelte geeft de ober met veel vertoon 'acte de presénce': „Heeft het gesmaakt, meneer? Wenst meneer nog een dessert? Een sigaartje wellicht?". Geheel in stijl neemt de ober de bestelling op en ver trekt richting keuken. Daar eenmaal gearri veerd kan hij zich totaal anders gaan gedra gen. Als hij tegen de afwashulp zegt: „Wat een zeur is die vent op tafel vier", dan laat hij zijn masker zakken. Dit is echter alleen achter de schermen mogelijk. Het leven is net een firn waarin we zelf de hoofdrol spelen. Maar wie zijn we dan eigenlijk? Avondvierdaagse - Voor de achtste keer houdt de gymnas- tiekafdeling van SV Nieuwdorp een wandelvierdaagse in en rond Nieuwdorp. Dit gebeurt van 7 tot en met 10 augustus. Er kan tus sen 18 en 19 uur gestart worden en de deelnemers moeten voor 21 uur weer terug zijn bij het eindpunt. Begin- en eindpunt is de kantine van SV Nieuwdorp. Na afloop van de vierdaagse ont vangen alle deelnemers een her inneringsmedaille. Vliegerdemonstratie Sportshop Domburg, specialist in vliegers, houdt op donderdag 10 augustus een vliegerdemon stratie met powerkites op het Volksbad in Domburg. De demonstratie begint om 19 uur. Powerkites zijn zeer sterke vlie gers waarmee met sterke wind zelfs gesprongen kan worden. Afhankelijk van de wind kan men tevens zandskieën en body- surfing zien. Daarnaast worden de vierlijns bestuurbare vliegers en 'stacks', gekoppelde vliegers, gedemonstreerd. Er is ruimte om met eigen vliegers te vliege ren. Unicefloop - Voor de tweede keer wordt dit jaar op 9 augustus in Zoutelande de Unicefloop gehouden, ledereen kan mee doen aan deze sponsorloop. De opbrengst is bestemd voor het project Water in Vietnam. Kaar ten kunnen worden afgehaald bij De Boshut in Zoutelande, Caro line Geelhoed (Bellink 12 in Zou telande) en bij de kraam van Uni cef tijdens de folkloristische dag op 3 augustus. Het looptraject, dat zowel wandelend als hardlo pend afgelegd kan worden, is een kilometer lang en begint en eindigt bij De Boshut. Inschrijven kan vanaf 18.30 uur en de loop tijd is van 19 tot 20 uur. vrouwen centraal. Aan elkaar en van elkaar leren en op een bewuste manier met je leven bezig zijn. Vrouwen van vijftig of ouder die hierin geïnteresseerd zijn, kunnen contact opnemen met Artemis: 01180 - 42979. Snuffelmarkt - Voor de derde en laatste keer wordt op zater dag 5 augustus op het Stadhuis plein in Vlissingen een snuffel markt gehouden. Op de groots opgezette openlucht-rommel markt staat dan een honderdvijf tigtal marktkramen, die bemand worden met particuliere kooplui. De toeristische snuffelmarkt begint om 11 uur. Rommelmarkt - Het Middel burgs Muziekkorps MMK houdt op zaterdag 5 augustus een rom melmarkt ten behoeve van het uniform- en instrumentenfonds aan de Driewegenhof in Middel burg. Vanaf 12 uur zijn er aller hande artikelen te koop, zoals boeken, kleding, glas- en aarde werk en curiosa. 50+ vrouwen - Artemis, bureau voor vrouwenhulpverle ning, begint dit jaar met een groep 50+- en een groep van 60+-vrouwen. In de groepen staat de eigen ervaring van de Standwerkersconcours Aan de Lange Delft in Middel burg wordt op donderdag 10 augustus het traditionele stand werkersconcours gehouden. Tussen 10 en 17 uur brengt een groot aantal standwerkers op ori ginele wijze allerlei waren aan de man. Rond 17 uur zullen, bij V&D, de prijzen uitgereikt wor den. Dansen - Op de Lange Zelke in Vlissingen vindt op zaterdag 5 augugstus een dansevenement plaats. Tussen 11 en 17 uur houdt de stichting Bewegen op Muziek Zeeland demonstraties ballroom- en Latin Americandan- sen. De Nederlands kampioenen Basic Rumba 1995 Nathalie Bergmans en Eddy Buunk laten zien dat dansen - op hun niveau - tot de topsporten gerekend moet worden. Het publiek krijgt Tijdens een kort verblijf bij mijn kinderen in Vlissingen las ik uw stukje over 'Wal- chers plat' in De Vlissinger van 19 juli jongstleden. Aan gezien ik zeer geïnteres seerd ben in dialect zou ik hierop graag willen reage ren. Eerst iets over mijzelf. Ik ben geboren in 1915 in Epe op de Veluwe en ben opgevoed in en met het Oostveluws dialect. Na veel omzwervin gen door Nederland (waar onder nog een halfjaar Mid delburg), woon ik nu vijfen twintig jaar in Deventer. Na mijn pensionering in 1978 ben ik mij gaan bezig hou den met het dialect van mijn geboortestreek dat ik nog volledig beheers. Samen met mijn inmiddels overle den vrouw heb ik met mede werking van professor Entjes van het Nedersak- sisch Instituut een woorden boek van het Eper Dialect samengesteld, dat in 1983 is uitgekomen. Mijn vrouw schreef tot vlak voor haar dood in 1993 maandelijks een dialectstukje in het Noordveluws Dagblad en van ons samen zijn er ook enkele boekjes in dialect verschenen, van haar proza, van mij voornamelijk gedichten. Vele jaren ben ik secretaris geweest van de Dialectkringe 'Salland en Oost-Veluwe' en nog gere geld publiceer ik in het dia lecttijdschrift 'De Moespot' van het Verbond van Neer- sasse dialectkringen. Uw stukje heb ik met belangstelling gelezen maar ik heb mij gestoord aan het gebruik van het woord 'plat'. Op Ritthem praat men min der plat dan op 't Niewe- land'. Bedoelt u dan dat het eerste dialect beter ver staanbaar is voor een stan daardtaalspreker? Of dat het grammaticaal korter bij de standaardtaal komt? 'Plat' heeft met betrekking tot de dialecten een denigrerende betekenis, zoiets van onver staanbaar, onbeschaafd, ruw en dergelijke. Daarom lijkt het me niet gewenst - en zeker niet wetenschappelijk - om de dialecten in hun 'platheid' te vergelijken. Ze praten op 't Nieuweland niet platter dan in Ritthem, men spreekt er een ander dialect, met andere klanken en een andere intonatie misschien. Juist nu er - hier althans - wat meer belangstelling voor de dialecten begint te komen, moeten we mijn inziens voorkomen dat er streektalen weer in de 'dom me' hoek terecht komen. Ze waren er eerder dan de stan daardtaal! Als ik weer eens in Zeeland kom, hoop ik uw stukje in De Vlissinger weer te lezen, maar dan graag niet zoveel plat. Bertus van den Bremen Karei de Grotelaan 8 Deventer Het is vakantietijd, dus zijn er veel vakantiegan gers op ons mooie eiland. Helaas zijn er ook minder plezierige dingen. Auto-inbraken bij voorbeeld. Helaas gebeuren die vooral in de vakantietijd nog veel te veel. Toch kunt u het de auto-inbreker een stuk moeilijker maken. Het minste dat u kunt doen is uw auto goed afslui ten en alle waardevolle goederen eruit halen. Om de diefstal van het voertuig zelf onaantrek kelijker te maken kunt u onder meer het kente ken in de ruiten laten aanbrengen. Bij het zoge naamde omkatten van de auto (wat veel gebeurt) moeten dan ook alle ruiten worden vervangen. Bedenk: Hoe minder gelegenheid, hoe minder misdrijven. Zo kunt ook u meewerken aan het veiliger maken van Walcheren. alle gelegenheid om zelf mee te dansen en te ervaren hoe het is om met een Nederlands kam- pioen te dansen. Jaarmarkt - Westkapelle houdt op zaterdag 5 augustus haar eerste jaarmarkt. Op het Abraham Calandplein en de Nieuwe Dijkstraat zijn er, naast de nodige eetkramen en ver koopkramen, ambachten te zien. De muziek wordt verzorgd door het Vlissingse looporkest The Melody Makers. Ook het West- kapelse looporkest Oefening kweekt kunst geeft acte de pré- sence. In verband met de jaar markt kan er vanaf vrijdagavond 4 augustus niet geparkeerd wor den op het parkeerterrein in de Nieuwe Brugstraat. Avondpoppenbeurs - Op zondag 6 augustus is er in het recreatiepark De Parel in Dom burg een avondpoppenbeurs. Op de beurs is een grote collectie poppenschoenen aanwezig en natuurlijk ontbreekt ook een pop pendokter niet. De beurs begint om 16 uur en duurt tot 22 uur. Boekenbeurs - In de Grote Kerk in Veere wordt op zaterdag 2 september een boekenbeurs gehouden. Tijdens deze beurs bieden zo'n twintig standhou ders een veelheid aan boeken aan. Naast literaire boeken is er ook plaats ingeruimd voor het Zeeuwse boek. Bezoekers kun nen ook demonstraties verwach ten op het gebied van boekbin den en calligrafie. De beurs begint om 10 uur. Beeldend kunstbeleid - Op donderdag 21 september houdt de stichting VMC Zeeland in samenwerking met het College van adviseurs voor bestuur een discussiemiddag over het beel dende kunstbeleid in Zeeland. Met direct betrokkenen (politici, kunstenaars, organisatoren van tentoonstellingen enz.) wordt dan van gedachten gewisseld over hoe het beleid verder gestalte moet krijgen. De gespreksleiding is in handen van As 's Gravesande. De bijeen komst vindt plaats in het Arse naaltheater in Vlissingen. Aan sluitend op de discussie houdt de stichting Atol een kunstmani festatie. Slot Haamstede - Voor wie meer wil weten over Slot Haam stede heeft Natuurmomumen- ten een gloednieuwe, zeer levendige diaserie samenge steld, die meerdere malen per week is te zien. Voor degenen die de natuur van de Zepeduinen in willen, zijn er wekelijks excur sies. In de ridderzaal in het Slot kunt u de gloednieuwde diaserie 's woensdags (op diverse tijden) en op dinsdagavond om 19 uur bekijken. De wandeling door de Zepeduinen vindt in augustus iedere woensdagavond om 19 uur plaats.

de Faam | 1995 | | pagina 11