Met het kruis op de knieën naar de burgemeester Kaas van gehoornde koeien Naar Zoutelande, omdat... Alles onder controle? In goede handen? Allround Automatisering in Zoutelande geopend PSYCHOLOGISCHE LESSEN (3) PSYCHOCONSULT BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN Martin Goedbloed, afgestudeerd aan het Zee land College sector M.T.S in technische informa tica, heeft in Zoutelande in de Ooststraat zijn eigen bureau - annex winkel - Allround Automa tisering geopend. Hij heeft alles op bestelling voor de echte computerfreak plus een deskun dig advies voor bedrijven, instellingen, hotels of winkels die op automatisering over willen gaan. Biologisch-dynamische melk, biologisch-dyna- mische groente, biologisch-dynamisch fruit en biologisch-dynamische kaas. Noem het maar op, als het op biologisch-dynamische wijze be reid kan worden, wordt het verkocht op Boerde rij Terlinde. Terlinde is de 'nieuwe' naam van de oude Loverendaele-boerderij, die drie jaar gele den ter ziele ging. In Vlissingen, waar een behoorlijk grote groep skaters actief is, rommelt het al geruime tijd tussen de harde kern van skaters en het college van burgemeester en wethouders. De skaters willen nu eindelijk wel eens de skatebanen die het college beloofde. Burgemeester en wethou ders houden de boot af, omdat ze er nog steeds niet van overtuigd zijn dat skaten geen mode gril is. Het modische aspect van de skatesport is inderdaad groot, gezien de 'fancy' outfit en het daarbij horende image van menig skater. Deze mode is echter geboren vanuit een functionali teit die weer-direct verbonden is met de sport beoefening. Het wordt dus tijd om het kaf van het koren te scheiden. 8 s Op de hoek van de Ooststraat in Zoutelande prijkt op de gevel van het voormalig V.V.V. kan toor een naam die meteen een vraag oproept. Bloemen en Kadohuis Omdat... Omdat... wat? Woensdag 19 juli 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Tijd voor een sadistisch dierexperiment. We nemen een rat (we noemen hem Japie) en stoppen hem in een kooi. Op de bodem van de kooi is een rooster bevestigd waarmee we Japie een lichte electrische schok kunnen toedienen. In de kooi bevindt zich een knop je waarmee hij de stroomstoot kan uitzet ten. En dan maar experimenteren: we dienen Japie enkele keren per minuut een stroom- stootje toe. Japie leert snel; hij rent steeds naar het knopje om de stroomstoot te beëin digen. In de kooi ernaast bevindt zich ook een rat. We noemen hem Kees. Kees krijgt op dezelfde momenten als Japie een stroomstoot toegediend, maar heeft niet de beschikking over de knop om deze te beëin digen. Aan het eind van het experiment snij den we Japie en Kees open, en wat vinden we? Japie was een gezonde rat tot het moment waarop we hem opensneden. Hij had nog lange tijd in het laboratorium kun nen rondlopen, als we hem niet voor de wetenschap hadden opgeofferd. Maar Kees blijkt gezwellen te hebben in zijn ingewan den. Hem hadden we waarschijnlijk na enige tijd moeten laten inslapen. Drs. Henk C.M, Hermans Dit type experimenten werden onder meer uitgevoerd door onderzoekers als Martin Seligman en Jay Weis. Niet om hun sadistis- tische neigingen kwijt te kunnen. Ze wilden het effect aantonen van een toestand die 'aangeleerde hulpeloosheid' wordt ge noemd. Kenmerkend voor deze toestand is de de volstrekte afwezigheid van het vermo gen om invloed uit te oefenen op stressvolle situaties. Uit hun experimenten blijkt, dat dieren lichamelijke'klachten ontwikkelen, als ze geconfronteerd worden met negatieve leefomstandigheden en geen mogelijkheden hebben om daar actief invloed op uit te oefe nen. Japie en Kees zaten in dezelfde negatie ve omstandigheden, (piaar verschilden in hun beheersingsmogelijkheden. 'Wat is het belang van deze experimenten voor mensen?', zult u misschien vragen. Welnu voor mensen geldt exact hetzelfde als voor laboratoriumratten. Ook wij ontwikke len lichamelijke klachten, als we lange tijd aan negatieve leefomstandigheden worden blootgesteld bij afwezigheid van controle mogelijkheden. Maar bij mensen spelen nog enige specifieke zaken. Zo zijn mensen in staat, om anderen in een toestand van 'aan geleerde hulpeloosheid' te brengen. Een aar dige laboratoriumsituatie voor veel mensen is hun werkplek. Als werknemers gedurende langere tijd in dreigende omstandigheden verkeren en ze tevens geen elke mogelijkheid hebben om hun lot te beïnvloeden, kunnen we verzekerd zijn van een forse toename van lichamelijk klachten. Ze lopen uiteen van klachten als maagzweren, darminfarcten tot migraine en vermoeidheid. Daar staat tegen over, dat dezelfde werkomstandigheden minder klachten geven als er wél mogelijk heden tot beïnvloeding aanwezig zijn. Maar er is nog een belangrijk verschil tussen mensen en laboratoriumratten. Mensen kun nen zich in een toestand van aangeleerde hulpeloosheid wanen, terwijl dit in werkelijk heid niet het geval is. Dat zien we bij mensen die lijden aan een depressie. Ze zien hun situ atie als hopeloos, terwijl dit in werkelijkheid niet het geval is. Depressieve mensen lopen een verhoogd risico om lichamelijke klachten te ontwikkelen als gevolg van hun mentale instelling. Vaak zien ze deze klachten als het bewijs, dat hun situatie inderdaad hopeloos is. Welke psychologische lessen zitten opgeslo ten in bovenstaande feiten? Allereerst blijkt dat het voor mensen belangrijk is, om het gevoel te hebben dat ze controle uitoefenen over hun leefomstandigheden. Dat geldt zowel thuis als op het werk. Een goede manager houdt ook rekening met dit gege ven. Het is niet voldoende dat hij of zij zelf geen maagzweer krijgt. Een goede manager voorkomt dat medewerkers er eentje krijgen, door versterking van hun gevoel van zelfcon trole. De behoefte aan zelfcontrole verklaart bovendien enkele gewoonten en rituelen die we ons eigen kunnen maken. Vroeger gingen mensen er in tijden van droogte toe over, om regendansen uit te voeren. Door te dansen ontwikkelden ze het gevoel, invloed te heb ben op het weer. En toegegeven... af en toe werden ze in dit geloof beloond. Ook van daag de dag zijn er allerlei gewoonten die inspelen op onze behoefte tot zelfcontrole. Als u elke week uw horoscoop doorleest, wordt deze gewoonte waarschijnlijk geacti veerd door uw behoefte om grip te krijgen op uw levenslot. Deze voorspellingen zijn bovendien zo opgesteld, dat er altijd wel iets van uitkomt. Maar ook andere, 'rationelere' gewoonten van piekeren tot deelname aan de bedrijfsspaarregeling hangen samen met dit verlangen naar controle. Want een leven dat zich aan onze controle onttrekt is enkel goed voor een maagzweer. President John F. Kennedy werd ooit eens voorgesteld aan ene Wladimir Zvorykin met de woorden: „Dit is de man die voor uw ver kiezing heeft gezorgd". Kennedy vroeg zich af waarom en kreeg te horen dat Zvorykin één van de uitvinders van de televisie is. Kennedy prees zijn bezoeker daarop met het feit dat hij een fantastisch medium had gecreëerd. Maar Zvorykin antwoordde: „Heeft u de laatste tijd wel eens TV geke ken?" door drs. R.J.C, Schieman Bovenstaande anekdote uit het boek Digitaal Leven van de hand van Nicolas Negroponte geeft aan dat, ook al kun je nog zo'n indruk wekkend medium uitvinden, het er eigenlijk om gaat welke boodschap de mensen ermee versturen. Televisie is een krachtig middel waarmee in potentie een miljardenpubliek bereikt kan worden. Het massamedium kan gebruikt worden als educatief middel ter vergroting van kennis en inzicht (Teleac, School-TV) en als medicijn tegen de saaie realiteit van het alledaagse leven (The Bold and the Beautiful, Goede Tijden Slechte Tijden). Ook kan televi sie gebruikt worden als hèt manipulatiemid del bij uitstek. Het mediageweld rondom de Golfoorlog heeft dit laatste meer dan duidelijk gemaakt. Het Westen kreeg op Nintendo-achtige wijze beelden van high-tech oorlogsvoering voor geschoteld als ware het 't nieuwste compu terspelletje. In Irak zag men niets van dit alles. Alleen betogingen tegen de 'agressor', president George Bush, vulden het Irakese televisiescherm, bij tijd en wijle onderbroken door boodschappen van de 'verlosser' zelf, Saddam Hoessein. De werkelijkheid is zoals je hem zelf maakt! Technologie op zich is niet goed of slecht, het is de manier waarop je het gebruikt, of beter nog de gebruiker zelf die bepaalt of het goed of slecht is. Zo zal een timmerman een hamer zien als een nuttig stuk gereedschap dat gebruikt kan worden bij het uitvoeren van timmerwerkzaamheden. In de handen van een psychopaat verwordt diezelfde hamer tot een dodelijk wapentuig! En zo ging het eigenlijk ook met de ontwik keling van de atoombom. De bom zou in eer ste instantie slechts ontwikkeld worden om de Duitsers voor te zijn; als uiterst afschrik middel ter voorkoming van een totale oorlog. De makers gingen in Los Alamos, New Mexico, in het grootste geheim aan de slag met de ontwikkeling van de bom. De realiteit van hun monsterlijke schepping schudde hen uiteindelijk wakker: Pas na het zien van de verwoestende werking van de bom op Hiroshima en Nagasaki, waarbij meer dan driehonderduizend mensen het leven lieten, werd Oppenheimer zich bewust van het afschuwelijk wapentuig dat hij met zijn select groepje geleerden had ontwikkeld. Het genie is de klap nooit te boven gekomen: technolo gie op zich is niet goed of slecht, het is de manier waarop je het gebruikt, of beter nog de gebruiker zelf die bepaalt of het goed of slecht is! Het brein achter elke vorm van technologie is de mens zelf; zijn ideeën, gedachten of denk wijzen op zich zijn niet goed of slecht, het is zijn handelen, of beter nog, hijzelf die bepaalt of dat wat hij doet goed of slecht is. Aan de wieg van elk conflict staan met elkaar bot sende gedachten. De maatschappelijke gevolgen van het in de praktijk brengen van deze (zwart-wit) gedachten kunnen catastro faal zijn. Neem de afschuwelijke oorlog in voormalig Joegoslavië. Als buitenstaanders is het voor ons zo klaar als een klontje dat de oorlog daar onzinnig is (zoals elke oorlog eigenlijk is). De partijen zelf weten allang niet meer waar ze voor strijden en slachten zon der enige wroeging hun vroegere buren af. Wij verbazen ons enorm over deze schande lijke praktijken maar elk mens heeft in zich duistere krachten. Een filterdun laagje van wat wij zo mooi 'beschaving' noemen voor komt vaak erger. Gelukkig heeft technologie ook andere gezichten. Zo doet de medische wetenschap veel goeds voor ons mensen. Laten we vooral de zonnige kant van het leven niet vergeten! Martin Goedbloed van Allround Automatisering: „Alleen bagger verkoop ik niet". Het pakket van Martin Goed bloed is niet gering. Hardware, software (zelfs op maat), com puteronderdelen, reparaties, netwerken, software-onder- steuning, fax-service en natuurlijk automatiseringsad vies: hartstikke all-round dus. Vooral bij de term 'maat soft ware' gaan z'n ogen twinkelen en komt er een brede grijns op z'n gezicht. „Dat is natuurlijk het allermooiste van mijn vak", zegt hij, en geeft een voorbeeld van een automati seringsplan. „Een bedrijf of dienstverlenende instantie als een hotel kunnen veel efficiën ter werken wanneer ze bepaal de systemen via een automati seringsplan overzichtelijker maken. Alle handelingen die mondeling of via een ingewik kelde papierwinkel aan elkaar doorgegeven worden zijn via een computer veel makkelijker te besturen. Werkplanning, voorraden en magazijnbeheer, tijdsindeling van het schoon maken of verhuren van de kamers, noem maar op. Het koppelen van al die handelin gen zorgt ervoor dat een bedrijf of instelling een geolied systeem wordt waardoor de mensen die er werken meer tijd vrij kunnen maken om zich bezig te houden met de per soonlijke contacten met klan ten of gasten". Bij het op maat maken van al deze processen duikt Goed bloed als het ware helemaal in zo'n bedrijf. „Ik ga alle gangen na en probeer de diverse han delingen zo overzichtelijk en hanteerbaar mogelijk te maken. Daarna maak ik een plaatje welke software en/of hardware er nodig is. Deze kom ik dan zelf bij de klant aan sluiten. Bovendien geef ik de mensen adviezen hoe ze de producten het best kunnen gebruiken". Goedbloed gru welt van de manier waarop sommige collega-automatise ringsbedrijven met hun klan ten omgaan. „Kijk, computers verkopen kan iedereen maar ik pas er voor om iemand binnen vijf minuten met een pakket van duizenden guldens de deur uit te laten gaan. Service is heel belangrijk en goede adviezen geven is dan toch wel het minste dat je kunt doen. Daar neem ik alle tijd voor". „Veel mensen kopen dingen die ze helemaal niet nodig hebben. Iemand kwam bij voorbeeld voor het plaatsen van een foto in een kerkblaadje informeren naar een scanner. Dan kan ik hem natuurlijk een waanzinnig apparaat in de maag splitsen maar een sim pel handscannertje zou in dit geval voldoende zijn. Ja, of hij moet natuurlijk persé flink wil len investeren, dan zeg ik ook geen nee". Allround Automati sering biedt een aantal voor keurmerken maar dat zijn vol gens Goedbloed dan ook de beste. Voor een processor zweert hij bij Intel, harde schij ven moeten van Western Digi tal zijn en voor de videokaar ten gaat hij alleen met Stealth in zee. Allround heeft alles in huis. „Alleen bagger verkoop ik niet", garandeert hij. Loverendaele is een van de oudste namen op het gebied van de biologisch-dynamische landbouw. Drie jaar geleden ging het Zeeuwse bedrijf zo goed als failliet. Door van de oorspronkelijke naam van de boerderij, Loverendaele, een merknaam te maken en onder de naam Terlinde door te wer ken, kon het begrip Loveren daele in de biologisch-dynami sche ('bd')-wereld blijven bestaan. Op de boerderij wonen vier gezinnen, twee werknemers en twee stagiaires die de zaak draaiende houden, leder is verantwoordelijk voor zijn eigen 'afdeling': de boer voor zijn koeien, de teler voor zijn groente. Yuri Blanken is ver antwoordelijk voor de kaas. „Ik ben hier een jaar geleden begonnen. De melk van de zeventig koeien die hier staan werd altijd opgehaald door een bedrijf uit Breda. Maar de kosten voor transport van melk komen altijd voor reke ning van de boer. Het bleek uit eindelijk nauwelijks rendabel om zo door te gaan". De oplos sing lag voor de hand en de melk werd voortaan op de boerderij zelf verwerkt tot kaas. In de stal op het boerenbedrijf loopt ook een aantal varkens tevreden rond. Ook dat heeft met de kaasmakerij te maken. Blanken: „Als je kaas maakt, heb je ook te maken met het bijprodukt wei, wat vrijwel ner gens meer voor te gebruiken is. Varkens vinden het heerlijk, en op deze manier hoeven we niets weg te gooien". Opvallend aan de koeien is het feit dat zij nog horens op hun kop hebben. „De horens wor den normaal gesproken weg gehaald omdat ze elkaar ver wonden. Omdat wij hier een kudde hebben waarin ook een stier loopt, is de rangorde onder onze koeien goed bepaald en zijn gevechten met horens niet nodig", vertelt Yuri Blanken. Blanken maakt zo'n honderdzestig kazen per week. Een derde daarvan is bestemd voor de winkel op Terlinde, een derde gaat naar natuur voedingswinkels in Nederland en nog eens een derde wordt geëxporteerd naar Duitsland, waar de Loverendaele-produk- ten gretig afgenomen worden. Op het bedrijf zijn 's zomers veel toeristen, die voor een groot gedeelte afkomen op het winkeltje dat ook op het erf van de boerderij te vinden is. Rondleidingen over het bedrijf worden echter niet gegeven, vertelt Blanken. „Vooral bij de kaasmakerij is daar echt veel vraag naar. Maar ja, door de manier waarop de kaas ge maakt wordt is hij extra gevoe lig voor schimmel en bacte riën. Mijn kaas scheelt qua receptuur bijna niets van ande re boerenkaas. Alleen gebruik ik geen salpeterzuur, een con serveermiddel. Daarom moet ik extra hygiënisch werken. De kans op besmetting tijdens een rondleiding is te groot". Door Karina Leijnse Simon Geleijnse in zijn zaak in Zoutelande. Op de Boulevard en in de bin nenstad worden skaters met argusogen bekeken door het winkelend publiek en de poli tie. Menigmaal worden ze weggestuurd en komen dan hun beklag doen op de Boule vard bij Be-Bop, dé skate- dealer bij uitstek. Deze winkel functioneert inmiddels ook als een clubhuis. Er wordt gepraat over de kunst en de trucs. En de skaters kopen er hun 'pro tection gear' en de populaire kleding, de 'baggy pants' waarbij het kruis zo ongeveer tussen de knieeën hangt. Uiteraard wordt er ook naar de Amerikaanse 'cracks' op video gekeken. Ineke en Rob Imanse, eigena ren van Be-Bop, zijn zich ervan bewust dat er een problemati sche situatie aan het ontstaan is rond deze sportbeoefening. „Skaten is een sociaal gebeu ren, het trekt jongeren naar elkaar toe en onderling wordt er in positieve zin erg op elkaar gelet. Skaters hebben ruimte nodig en vooral asfalt. Aange zien heel Vlissingen tegen woordig lekker glad is met de nodige recreatieve trapjes en terrasverhogingen is het een ideaal skategebied. Helaas hoeven er maar een paar ska ters tussen te zitten die het winkelend publiek de stuipen op het lijf jagen met hun ca priolen en de hele groep ska ters wordt met de nek aange keken. Als ikzelf op mijn skates boodschappen ga halen is er geen mens die het in z'n hoofd haalt om mij waar dan ook te weigeren", zegt Ineke Imanse. Aanleiding voor de skaters om, met steun van Be-bop, naar het stadhuis te rollen om daar een pakket handtekenin gen aan wethouder C. de Key- zer te overhandigen. Uit hoof de van de rest van de 'scence' vragen aanvoerders Carlos Korendijk en Martijn Muller om skatebanen. Een eigen ter rein, een accommodatie waar zij hun sport naar hartelust kunnen beoefenen. Een goed skate-terrein, zoals de skaters dat in Vlissingen van de grond proberen te krij gen, is gevuld met half-pipes, 'ramps' waarop hoge spron gen gemaakt kunnen worden en verstelbare rails voor het 'grinden'. Dit 'grinden' is weggelegd is voor de zeer geoefende 'hard core skater' en beslaat een speciale techniek. De skater springt op het hoogste gedeel te van de rail en laat zich schuin naar beneden glijden. Hoe schuiner, hoe moeilijker en dus hoe uitdagender. De voor dit zware werk ontwikkel de solide skates zijn toegerust met een grindplate die tussen de voorste en achterste twee wieltjes is bevestigd. De rem- systemen die door fabrikanten op de skates zijn aangebracht worden er eigenhandig afge- sloopt want „die zijn alleen maar lastig". Remmen doen ze liever op hun eigen manier. Een flinke bescherming voor de hoge 'airs' en het 'grinden' ÜJ O u. VIissingse skaters overhandigen wethouder De Keyzer de door hun verzamelde handtekeningen. is een absolute must. In veel sporten is de bijbehorende bescherming niet bepaald charmant en wordt om die reden nogal eens weggelaten. Bij skaten is echter het omge keerde het geval. Hoe meer bescherming je aantrekt, hoe stoerder je er uit ziet. Skatekleding is ruim, op het eerste gezicht een paar maten te groot, maar biedt daarom juist onderdak aan enorme beschermingskussens voor bijvoorbeeld de knieeën. Bovendien valt aan al die bescherming te zien welke stunts je beheerst. Je zou dus wel gek zijn als je zonder knie-, K UJ cc O u. elleboog- en polsbeschermer op pad ging, al was het alleen al om je image wat op te vijze len. Ineke Imanse voegt daar nog aan toe dat dankzij de eer dergenoemde sociale controle van de skaters onderling nie mand de 'ramp' betreedt zon der een helm. Wie het toch probeert wordt netjes maar beslist teruggefloten. Geconcludeerd mag worden dat skaters er niet alleen 'cool' uitzien maar dat ze zich ook dusdanig kunnen gedragen. Wat kan je nog gebeuren met zo'n ingepakt lijf? De trendge voeligheid heeft hier wel dege lijk zijn functie. Is het eigenlijk niet zo dat bijna de gehele con- fectie-industrie doorspekt is met invloeden vanuit een bepaalde sportbeoefening?. Die trendgevoeligheid bereikt slechts de buitenkant en wordt met de tijd wel bijgeschaafd. Wat wel blijft is de beoefening van de sport zelf. Dat skaten een sport is wordt steeds duidelijker. Er worden hoe langer hoe meer landelijke wedstrijden georganiseerd, waarbij ook Zeeland een seri euze bijdrage levert. Carlos Korendijk en Martijn Muller zijn twee van de Zeeuwse topskaters die dagelijks trai nen om landelijk hoge ogen te kunnen gooien. Muller vertelt dat de bestaande banen in Middelburg absoluut niet meer aan de veiligheidseisen voldoen en dat hij daarom meestal gedwongen is om naar andere steden als Eindho ven of Amsterdam uit te wij ken. Maar als je clubhuis in Vlissingen staat, zijn deze ste den zelfs voor een geoefend skater nog altijd een flink eind uit de buurt. Redenen genoeg voor het toewijzen van een eigen accomodatie aan de ska ters. Carlos Korendijk in actie. nen aan de slag. Lijkt me hart stikke leuk". Naast snijbloe men en aardewerk staat Omdat... vol met allerhande geurtjes: potpourri, kruiden mengsels, geurschelpen, geur- hout, geurkaarsen, omdat de mensen tegenwoordig niet meer van hun eigen luchtje houden? De bedrijvigheid van Geleijnse is niet te stuiten. Heeft hij al twee winkels, gaat hij ook nog Wie altijd dacht dat skaten een beetje 'cool'-doenerij op wiel tjes is, moet nu beter weten. Skaten is topsport. Natuurlijk, de skaters hebben hun eigen kledingcode, taaltje en muziek. En ondanks het 'coole' imago dat dit met zich meebrengt, staan ze - ondanks de in-line wieltjes - toch met beide benen op de grond. „Omdat er iemand jarig is, omdat ik je zo lief vind, omdat... vul maar in. Altijd wel een reden om een bloemetje of een cadeautje te geven", verklaart eigenaar Simon Geleijnse. Met zijn 21 jaar mag Geleijnse zich wel een zeer bedrijvig baasje noemen. In Goes een bloeiende bloemenzaak en nu in Zoutelande al een tweede erbij. „Het zit gewoon in m'n bloed", zegt hij verontschuldi gend. „Ik moet m'n creatieve stroom laten vloeien, veel zelf maken en lekker met die bloe men rotzooien". Dat er veel zelf gemaakt wordt is in de winkel duidelijk te zien. Van hout en gips worden schappen gemaakt waar weer potten op kunnen staan die eigenhandig beplakt zijn met romantische tafereeltjes, vlin ders en bloemen. Bloemstukken, rieten kransen en hoeden vol met ruikers, noem maar op. „Ik maak veel dingen op bestelling, liefst zo snel dat de mensen er op kun nen wachten". In de winter maanden wil Geleijnse zijn kundigheid overdragen in de vorm van een cursus of work shop bloemschikken. „Ge woon gezellig in de winkel, een paar tafels erbij en we kun de 'bedrijvenmarkt' op. „In Goes doen we dit al met veel succes en nu gaan we ook op Walcheren een hengeltje uit gooien om bedrijven, dokters- en tandartsenpraktijken en hotels zo ver te krijgen om een bloemenabonnement bij ons te nemen". Dit houdt in dat voor een bepaald bedrag om de twee weken een vers boeket met bij passende pot of vaas geplaatst wordt in desbetreffende instantie. „De vaas wordt dan even in bruikleen gegeven. Voor hun leuk om even mee te pronken". Voor Omdat... leuk omdat het goeie reclame is. Yuri Blanken aan het werk in de kaasmakerij.

de Faam | 1995 | | pagina 11