Fusieverdriet Kasteeltuinen Arcen Beach Club loopt als een trein Lawaai maakt ziek Verboden fantasieën Helemaal geflippoot De Nederlandse Stichting Geluidhinder Geld voor Ponyrijden Gehandicapten Zeeland CARAÏBISCH CAFÉ IN MIDDELBURG Psychologische lessen (1) PSYCHOCONSULT Drs, Henk C.M. Hermans REIS VAN DE MAAND BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN Steun een kind voor nog geen 1,- per dag Zweetaanvallen, hart kloppingen, duizelig heid en prikkelingen in de benen. Van deze verschijnselen kreeg een echtpaar in Zee land last, zonder dat het een oorzaak kon aanwijzen. Opvallend was dat de klachten verdwenen als het echtpaar niet thuis sliep. Na een tijdje ont dekten ze dat het monotone, zware gebrom van de motor van de nieuwe koelin stallatie bij de buur man de oorzaak was. 11 door drs. R.J.C. Schieman Het is zaterdagavond, rond twaalf uur. Voor de deur van de Beverly Hill's Beach Club aan de Vlasmarkt in Middelburg staat een rij. Binnen is het warm en druk. Er zijn veel jonge mensen: voornamelijk middelbare scholieren die hun vakantie op gepaste wijze beginnen. Thorn, het witte stadje in het hart van Limburg Bel 06-300.120 We kennen ze allemaal wel, momenten waarop de fantasie een loopje met ons neemt. We mijmeren over hoe het is om alle schepen achter ons te verbranden en in de Caribbeans een nieuw leven te beginnen. Of we worden overvallen door de gedachte om acuut ontslag te nemen en een fietstocht te maken naar Nepal. Het zijn tijdverdrijven van onze geest, die ons in staat stellen om even los te komen van de alledaagse werkelijkheid. Veel minder mensen zullen toegeven, dat ze geregeld ondeugende fantasieën hebben. Dat ze fantaseren over de dood van hun j baas, overspel met de buurman of buur vrouw, het plegen van een brute moord, of een combinatie van deze (bijvoorbeeld over spel met de baas en moord van de buur vrouw). De reden voor deze ontkenning is, dat er sprake is van 'verboden fantasieën', fantasieën die strijdig zijn met onze morele opvattingen. Als je dit soort dingen denkt, dan kun je er ook gemakkelijk aan toegeven. Verboden fantasieën werden vroeger ver klaard als het werk van de duivel. Ook in de psychologie werden ze aanvankelijk als abnormaal beschouwd, bijvoorbeeld uiting van karakterzwakheid. Maar onderzoek toont aan, dat verboden fantasieën heel normaal zijn. Onze fantasie maakt geen onderscheid tussen moreel en immoreel, maar fantaseert er rustig op los. En als je bepaalde fantasieën niet wilt hebben, dan word je er juist het meest door geplaagd. Dat ervoer Paulus de Boskabouter al, zoals blijkt uit het volgende citaat: Eucalypta fluistert: „Ik weet een aardi ge toverspreuk voor jullie. Let op, daar komt ie! Petiepelus, keniepelus, kenarrepoere, veliereboe! Vergeet de toverspreuk vooral niet!" „Integendeel", mompelt Oehoeboeroe. „We zullen juist proberen hem zo gauw mogelijk te vergeten!" „O zo", zegt Paulus. „Hoe was het ook weer, Oehoeboeroe„Nee, nee, zeg vooral niets!", roept de uil geschrokken uit. „Ja maar ik moet toch weten, wét ik vergeten moet?", moppert Paulus. „Nee", roept Oehoeboeroe. „We praten er niet meer over!" Paulus probeert zo min mogelijk aan de toverspreuk van Eucalypta te denken. Maar het vervelende van de dingen die je vergeten moet, is nu juist dat je ze maar niet kwijt kunt raken. Soms herinnert Paulus zich alleen maar de eerste helft. Maar dan herin nert hij zich opeens ook de tweede helft, en dan kost het weer bijzonder veel moeite om het eerste gedeelte te vergeten. Inderdaad, als je bepaalde dingen niet wilt denken, dan word je er juist door lastig gevallen. Dit is onder meer aangetoond door de psycholoog Wegner. Hij gaf personen de opdracht om alles wat hen gedurende een bepaalde tijd te binnen schoot op een casset tebandje in te spreken. Vervolgens kregen ze de opdracht om hetzelfde te doen, met één uitzondering. Ze mochten niet aan witte beren denken. Wat bleek? De proefpersonen die aan het experiment deelnamen dachten bij de eerste instructie nauwelijks, en bij de tweede instructie gemiddeld een maal per minuut aan een witte beer. Volgens Wegner werkt een verbod op bepaalde gedachten averechts. De geest gaat in dat geval juist op zoek naar deze verboden gedachte, waar door ze vaker bewust zal worden. Dit gegeven stelt ons in staat, een verklaring te geven voor zogenaamde dwanggedach ten. Sommige mensen worden regelmatig geplaagd door terugkerende gedachten of fantasieën, die aanleiding zijn voor hevige angst. Bijvoorbeeld ouders die enkele uren per dag gevangen zijn in de fantasie hun kind iets aan te zullen doen. Of mensen die steeds geplaagd worden door de gedachte dat ze een ongeneeslijke ziekte hebben. Of mensen die een sexueel getinte obsessie ontwikkelen, zoals de gedachte hun geslachtsorgaan te moeten laten zien. In veel gevallen leidt het hebben van deze gedachte of fantasie tot verdringing, en - zoals Paulus de Boskabouter ontdekte - werkt dit ave rechts: ze gaan er juist steeds vaker aan den ken. Onze geest voelt zich speciaal aange trokken tot zaken die verboden zijn. Welke wijsheid kunnen we hieruit halen? Denk dagelijks geconcentreerd gedurende een half uur aan zoveel mogelijk dingen die verboden zijn. Een half uurtje geconcen treerd denken aan verboden fantasieën zal ertoe leiden, dat u er de rest van de dag van verschoond blijft. De grootste variatie aan bomen, planten en bloemen die een beroemd tuinarchitekt kon bedenken. Hij creëerde een afwisseling tussen heden en verleden, romantiek en avontuur die er voor zorgt dat iedere stap die u zet weer een nieuwe verrassing brengt. Een presentatie van schoonheid die alleen de natuur zelf kan evenaren. Deze topattractie ligt verborgen in de Limburgse natuur. Met een voldane zucht zult u Kasteeltuinen Arcen verlaten. Of zoals onze gasten zelf zeg gen „ontzettend de moeite waard om te komen kijken en ruiken om daarna met een warm hart te vertrekken; zoveel schoonheid". Ook kin deren amuseren zich naar har telust met de vele dierenbewo- ners van het park. Als u op het punt staat om naar huis te gaan willen zij nog wel een paar uur blijven spelen. Zelf bent u even het drukke bestaan van alledag vergeten. De kasteeltuinen bieden u een decor om in weg te dromen met prachtige kleuren, won derbaarlijke natuur en frisse buitenlucht. En u gaat weg met zoveel ideeën dat u de volgen- Het geluid hinderde hen onbe wust zo sterk, dat ze er ernsti ge lichamelijke klachten van kregen. Dit is slechts één van de voorbeelden dat aantoont dat geluidhinder een gevaar vormt voor de gezondheid. Geluid heeft grote invloed op geest en lichaam. Het is overal en dringt tot iedereen door. leder geluid komt via de gehoorgang in de hersenen terecht en wordt daar ver werkt. De hersenen sturen alle organen in het lichaam, niet alleen hart, longen en lever, maar ook darmen, nieren en spieren. Op deze manier heeft geluid invloed op het hele lichaam en kan het ziek maken. Een onderzoek in een laborato rium van de Universiteit van Groningen heeft bijvoorbeeld aangetoond dat mensen die regelmatig worden geplaagd door storende geluiden, een hogere uitscheiding van mag nesium in hun urine hebben. Dit kan leiden tot hart- en vaat ziekten. Ook de bloeddruk en de hartslag kunnen toenemen. Dat gebeurt bijvoorbeeld bij iemand die geconcentreerd is en gestoord wordt door lawaai. Als we gaan slapen wordt ons lichaam beïnvloed door geluid. Gedurende de slaap kunnen lichaam en geest uit rusten en herstellen. Deze rust en herstelperiode is erg belangrijk om goed te kunnen functioneren in het dagelijks leven. De slaap is verdeeld in een aantal stadia. Het eerste stadium, na het inslapen, is de 'lichte slaap', die na een aantal tussenstadia uiteindelijk wordt gevolgd door de 'diepe slaap'. De cyclus duurt ongeveer anderhalf uur en begint dan weer van voren af aan. Een gezonde slaap bevat al deze stadia, 's Nachts staan de oren van iemand die slaapt open, ieder geluid wordt door de hersenen verwerkt. Het geluid kan er de oorzaak van zijn.dat een slapend persoon niet in het 'diepe slaapstadium' terechtkomt. De diepe slaap is van het grootste belang om ervaringen te verwerken en van de vermoeienissen van de dag te herstellen. Bewoners in de buurt en vliegvelden met nachtvluchten kunnen door het geluid van de overrazende vliegtuigen heen slapen. Maar dat wil niet zeggen dat ze geen last hebben van vliegtuigla waai. De volgende dag zijn ze moe en geïrriteerd; ze zijn niet 'uitgeslapen'. Ze doen hun alledaagse bezigheden (werk, boodschappen, huishouden) minder goed en hun weer stand tegen infectieziekten neemt af. De oorzaak hiervan? Ze hebben een aantal stadia in hun slaap overgeslagen door het onbewust gehoorde, nach telijke geluid van overrazende vliegtuigen. Geluidhinder sloopt de gezondheid niet van de ene dag op de andere. Pas na lan gere tijd ondervind je zowel geestelijk als lichamelijk de gevolgen. Het is een sluipend proces. Bij langdurige en/of regelmatige blootstelling aan hoge geluidniveaus leidt dat bijvoorbeeld na verloop van jaren tot gehoorbeschadiging. In 1975 liep één op de twee Nederlanders die in de indus trie werkten, kans op een gehoorbeschadiging als gevolg van het jarenlang acht uur per dag werken in een lawaaiige omgeving. Sinds dien is er door een strengere regelgeving wel het een en ander ten goede veranderd in de industrie. Maar harde geluidbronnen zijn ook op andere plaatsen terug te vin den: bij popconcerten, bijvoor beeld of door het gebruik van een luide walkman, in vracht wagens, op motorfietsen of door het afsteken van knal vuurwerk. Geluidhinder werkt in op je geest, ledereen kent dat wel: De Nederlandse Stichting Geluidhinder (NSG) pro beert geluidhinder in Nederland zoveel mogelijk tegen te gaan. De NSG beschikt over veel kennis op het gebied van geluid en geluidhinder en adviseert van daaruit zowel particulieren, als de overheid en het bedrijfsleven. De NSG geeft folders uit met infor matie over geluidhinder: wat is geluidhinder, wie ver oorzaakt geluidhinder, welke vormen zijn er en wat kun je ertegen doen. De NSG geeft ook antwoord op uw vragen. Belangstellenden kunnen bellen of schrijven naar: NSG, Postbus 381, 2600 AJ DELFT, telefoonnummer 015-562723. het gevoel dat je erg zenuw achtig wordt door keiharde herrie. Lawaai vormt een gevaar voor de geestelijke gezondheid. In woonwijken bij vliegvelden in Engeland en Amerika bijvoorbeeld worden ongewoon veel mensen opge nomen in psychiatrische kli nieken. Lawaai kan irritaties oproepen en mensen tot din gen drijven die ze anders nooit zouden doen. Ze worden agressief. En omdat lawaai bewustzijnsvernauwend werkt, kun je die agressie niet meer beheersen. Een docent Nederlands keek vaak thuis tentamens na en bereidde col leges voor. Hij werd dag in dag uit gehinderd door het lawaai van een generator op een boot, die in het kanaal lag aan de overkant van de weg. Tot zijn eigen verbazing werd hij kwaad op zijn kinderen. Hij sloeg ze of schold op hen, ter wijl ze dat niet verdienden. Het gedrag van de docent is te ver klaren als je weet dat het lawaai van de generator die agressie in hem had losge maakt. Onder andere omstan digheden zou hij die agressivi teit wel kunnen beheersen. Maar door het lawaai verloor hij zijn zelfbeheersing. De door lawaai opgewekte agressie kan zelfs gevaarlijke vormen aannemen. Zo is het voorgekomen dat het knallen van het vuurwerk tijdens Oud en Nieuw zoveel agressie bij een man opriep, dat hij iemand, die het vuurwerk afstak, op straat doodschoot. Na de vliegtuigramp in de Bijl mermeer, voelden veel omwo nenden van Schiphol iedere keer angst als er een vliegtuig over komt bulderen. Bewust of onbewust speelt deze angst een rol bij de beleving van het vliegtuiglawaai. Er zijn allerlei vormen van geluidhinder, afkomstig van diverse bronnen. Klachten over geluidhinder komen dan ook wijd en zijd verspreid voor. In 1988 had 66 procent van de Nederlandse bevolking last van burengerucht: luide televisies, klakkende hakken, schreeuwende kinderen, slaande duren, jankende huis dieren etcetera. Geluidhinder neemt steeds meer toe. In 1977 ondervond 49 procent van de Nederlandse bevolking hinder van het geluid van weg verkeer. In 1988 was dat al 60 procent. Soms worden klach ten over geluid niet serieus genomen. Als je over lawaai klaagt, wordt dat nogal eens overdreven gevonden. Lawaai, dat hoort er nu eenmaal bij, wordt dan gedacht. Het is onderdeel van deze maat schappij. Maar dat is natuurlijk onzin, want als je op die manier redeneert, blijf je je hele leven opgejaagd en geïrri teerd rondrennen. Aan lawaai kun je niet 'wennen'. Het blijft een eeuwige bron van over last, die je zowel lichamelijk als geestelijk sloopt. Mensen in een rustige woon- en werkom geving voelen zich gezonder en fitter dan diegene die dage lijks een flinke portie lawaai te verduren krijgen. De Nederlandse jeugd lijkt geflipt door een rage die zijn weerga niet kent: zout jesfabrikant Smiths veroorzaakt met haar Flippo's een heuse verzamelwoede onder de nieuwe generatie 'telekids'. De bezetenheid rondom het spel om de geinige plastic fiches met dito afbeel dingen (Bugs Bunny, Speedy Gonzales, Tweety) lijkt omgeslagen in een heuse veldslag: kinderen die het dievenpad opgaan, winkelruiten ingooien, klasge noten beroven en zonder blikken of blo zen midden in de supermarkt zakken chips opentrekken enkel en alleen met het doel de ontbrekende, felbegeerde fiches te bemachtigen. Smiths maakt dankbaar gebruik van de ont stane flippo-manie en heeft zelfs een 06- nummer, de 'Smiths Flippo's hotline', het in het leven geroepen. Voor 50 cent per minuut vertelt een aardige (automatische) tante aan de andere kant van de lijn welke Flippo's er allemaal niet zijn, in welke zakken je ze kunt vinden en dat er zelfs Flippo-verzamelmap- pen bestaan waarin de geinige Flippo's over zichtelijk kunnen worden opgeborgen, uiter aard in de door Smiths speciaal daartoe ont wikkelde plastic Flippo-bewaarbladen. „Spaar ze allemaal" roept de vriendelijke dame met rustgevende stem me enthousiast toe. Aangezien er maar enkele Flippo's in een zak zitten wordt het chips, wokkels en andere dikmakers eten, tot het letterlijk en figuurlijk m'n neus uit komt: immers, er bestaan maar liefst 140 verschillende Flippo's in allerlei soorten en maten. Zo heb je naast de gewo ne Flippo's, ook nog Chester Flippo's, Mega Flippo's en, sinds kort, Techno Flippo's, elk met een eigen afbeelding, structuur, num mer en waarde. Op de schoolpleinen heeft het ouderwetse knikkeren plaats moeten maken voor het Flippo-spel. Opa's en oma's sparen even hard mee met hun kleinkinderen: je maakt ze misschien blij met een lollie, maar nog veel meer met een Flippo! De gewiekste marketingmensen van Smiths hebben met hun Flippo's bij het jonge publiek een gevoelige snaar weten te raken. Op zich zijn zoutjes weinig spectaculair. Je kunt wat varianten op de markt brengen door er verschillende smaken aan toe te voegen maar daar houdt de kous voor wat betreft het produkt - één van de vier p's van marketing - mee op. Ook aan de prijs valt niet veel te doen. De zoutjesfabrikanten zullen wel gek zijn. Als ze daar aan gingen sleutelen gooien ze op termijn de eigen ruiten in. Het aantal deelnemers op de markt is immers beperkt en de grote spelers - Crocky en Smiths - maken de dienst uit. Naast het produkt en de prijs is de plaats, het verspreiden van de zoutjes onder de diverse groot- en detailhandelaren, belangrijk. Het gaat er hierbij om een plek op de schapruim te te veroveren. Elke supermarkt heeft maar een beperkte ruimte voor wasmiddelen, zui vel en zoutjes ingeruimd. Het is voor de fabri kanten van consumptiegoederen derhalve zaak het eigen produkt 'op de planken' te krij gen. Vandaar dat er zoveel varianten worden gemaakt. Het belangrijkste wapen in de strijd om de gunst van de consument bij de zoutjesfabri kanten met naam is de vierde 'p', die van promotie. Als fabrikant kun je marktaandeel pakken door een uitgekiende campagne op poten te zetten. Dit is veel meer dan een advertentie hier en een reclameboodschap daar. Doel is het aanwenden van een op elkaar afgestemde mix van marketinginstru menten teneinde de specifieke doelgroepen zo effectief mogelijk te bereiken. En daar is Smiths met verve in geslaagd: er bestaat geen effectiever instrument in de strijd om marktaandeel als het ontketenen van een rage onder de doelgroep. Met haar flippo's heeft zoutjesfabrikant Smiths een kraker van jewelste in handen waarmee het aandeel op de zoutjesmarkt kan worden uitgebouwd. De flippo-machine gaat op volle kracht en onverdroten voort. De marketingmensen van Smiths weten dat elke rage een kort leven beschoren is. Daar is het immers een rage voor! M FOTO ANDA VAN RIET Woensdag 5 juli 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER Personeel van de Beverly Hill's Beach Club maakt regel matig een dansje op de bar. FOTO ANDA VAN RIET neel, vertelt hij. „Het personeel moet het gaan maken. Opge wekte spontaniteit moeten de medewerkers hebben. Als je met een chagerijnig gezicht achter de bar staat jaag je alle klanten weg". Iedere vrijdag avond is er een surprise-act in de Beach Club. De ene keer een travestie-act, dan weer een play backshow op de bar. Andriessen is zelfvan plan een cursus vuurspugen te volgen om daarmee de B-52 cocktail, die brandend geserveerd wordt, aan te steken. Het idee voor de zaak stamt deels uit Rotterdam, waar al langer een Beach Club is en deels van de eigenaar, L. Say- et, die enkele jaren in het Caraïbisch gebied verbleef. Het publiek is gemeleerd: „We hebben hier alle soorten publiek binnen zitten. We rich ten ons niet op een bepaalde doelgroep, ledereen is wel kom", vertelt hij. „Alleen men sen die van house houden zul len hier niet echt aan hun trek ken komen, want dat wordt bij na niet gedraaid". Terwijl veel scholieren en leerkrachten na weken aftellen zich verheugden op de grote zomervakantie, werd op enkele Walcherse scholen wat langer gewacht bij het handje geven. Na de vakantie zien ze eikaar namelijk niet meer. Zo ook Janice uit groep 1 van de Middelburgse Burchschool. Ze vindt het wel iswaar spannend dat ze volgend jaar naar een andere school gaat, maar dat ze juffrouw Leni dan niet meer ziet moet even wennen. Veel scholen fuseren name lijk waardoor volgend schooljaar gebouwen leeg komen te staan en kinderen van de ene school zich vermengen met de kinderen van een andere school. De inrichting van de Beach Club doet inderdaad denken aan een strand. In plaats van een houten of betonnen vloer ligt er zand. De karakteristieke planken die het lopen makkelij ker moeten maken ontbreken niet, evenals de parasols en tropische planten. De muziek die gedraaid wordt varieert van country-house tot salsa. Wel constant is het volu me, dat een gesprek zo goed als onmogelijk maakt. Het publiek is duidelijk niet in de stemming om te dansen en er wordt maar flauwtjes gere ageerd als de bardame, gekleed in badpak, een klant de bar op trekt en daar begint te dansen. Aan de cocktailbar kan een 'Body-Shot' besteld worden. Dat is een cocktail waarbij de klanten het bijbehorende zout van een willekeurig lichaams deel van een van de serveer sters mogen likken. Ondanks de tegenstelling van uitbundig personeel en wat minder enthousiast publiek slaat de formule van het café aan: de rij buiten het café wordt langer en langer. Edwin Andriessen is bedrijfs leider van de Beverly Hill's Beach Club. De belangrijkste pijler in de zaak is het perso de dag al voor dag en dauw in uw eigen tuin aan de slag gaat. Thorn, wit stadje aan de Maas in Limburg, Eeuwenoude straatjes met witgekalkte huis jes. Groene tuinen achter manshoge muren. Een adelaar in het plaveisel van een plein tje. Onder groene Linden stroomt een kwikzilveren beek je. Kortom een bezoek meer dan waard. Temidden van dit vorstelijke stadje ligt het gezellige en comfortabele hotel 'Hostellerie La Ville Blanche'. Het hotel beschikt over een gezellige koffieshop, een intiem restaurant (vier bestek- jes gekwalificeerd), een mid deleeuwse gewelvenbar, een lounche en diverse terrassen. Arrangement: Drie overnachtingen in een kamer met bad/douche, toilet, kleurentelevisie, radio, tele foon en minibar. Drie maal een uitgebreid ont bijtbuffet. Drie maal een drie-gangen diner. Gratis entreebewijs Kasteeltui nen Arcen. Eén dag een fiets ter beschik king, met fietsroute. Informatiepakket. Prijzen: Arrangementsprijs: fl. 320,- per persoon. Toeslag 1-persoonskamer: fl. 45,- per persoon Kinderen tot twee jaar: gratis Kinderen van twee tot twaalf jaar: vijftig procent korting mits bij de ouders op de kamer. Verlenging op basis half pen sion: fl. 95,- per persoon. Word lid van het Mensen in Nood-Kinderfonds De stichting Ponyrijden Gehandicapten Zeeland, verte genwoordigd door burgemeester Van der Doef en het echtpaar Van Tongeren, ontvangt een cheque van Johan Theune en Johan van der Hoeve van Kwik Fit Vlissingen. Th.A.C. van Tongeren van de stichting Ponyrijden Gehandi capten Zeeland ontving vorige week een cheque ter waarde van f 2.830 uit handen van Johan Theune, filiaalmanager van Kwik Fit Vlissingen. De Vlissingse burgemeester Van der Doef, die het initiatief nam tot de actie, was ook aan wezig. In mei opende Kwik Fit het fili aal aan de president Roos- eveltlaan. Om dit te vieren, reserveerde het bedrijf van iedere in mei verkochte auto band vijf gulden voor de stich ting Ponyrijden Gehandicap ten Zeeland. Het geld zal gebruikt worden voor voeding en medische verzorging van de tien pony's die de stichting bezit. Aktie Ander Afrika (veertig cent per minuut) V2/ Mensen in Nood Giro 667 Postbus 10415200 BS Den Bosch

de Faam | 1995 | | pagina 5