iitÉhèiiiémlllfiiiwIK GEMEENTE MIDDELBURG 1 De wet Waardering Onroerende Zaken Vergaderingen van de wijk tafels Manifestatie '45-'95 over architektuur n [1 Collecten Commissie Koopzondag Pasar Malam op de Markt Nieuw kantoor Vluchtelingenwerk "Middelburg in oorlogstijd" Week 26 Tafeltje Dekje Woensdag 28 juni 1995 DE FAAM i -0- m Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. 'Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 01180-38570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 3 tot en met 7 juli maandag rundergehaktballen, crèmespi- nazie. aardappelen dinsdag vleesballetjes, pikante saus, geb. aardappelen woensdag rundergoulash, sperziebonen, aardappelen donderdag kipschnitzel "cordon bleu", wortelen, erwten, aardappelpu ree vrijdag gep. schol, gemengde groente, aardappelsla zaterdag bami goreng, kipsaleh zondag wat de pol schaft UW aan de volgende instellingen toe stemming verleend om in de komen de periode een huis-aan-huis-collcc- tc te houden: Nederlandse Lever Darm Stich- Algemeen De wet Waardering Onroerende Zaken (kon aangeduid als de wet WOZ) is op 1 januari 1995 in werking getreden. Deze wet WOZ is opgezet om elke onroerende zaak (bijv. woning, bedrijf, schuur, garage enz.) binnen een gemeente te voorzien van een waarde die vanaf 1 januari 1997 zal worden gebruikt voor diverse heffingen nl.: de Onroerende Zaakbelastingen de Inkomstenbelasting Omslag gebouwd (gemeente) (rijksbelastingdienst) (waterschap) 1. schriftelijke enquête voor bedrijven 2. inventarisatie en controle van de gegevens door meetploegen 3. analyse van de verzamelde gegevens 4. bepalen van het referentiestelsel 5. taxatie van alle objecten 6. kwaliteitscontrole periode juli '95 juli '95 juli '95 juli '95 nov. '95 feb. '96 sept. '95 sept. '95 nov. '95 nov. '95 apr. '96 apr. '96 Gevolgen voor de burger In de periode 1 januari 1995 tot 1 januari 1997 zal van elke onroerende zaak in de gemeente Middelburg de waarde opnieuw moeten worden bepaald. Deze waardebepaling geschiedt door KAFI bv., een onafhankelijk taxa tiebureau waarmee de gemeente Middelburg reeds lange tijd samenwerkt. Er zijn in de afgelopen jaren over de onroerende zaken in de gemeente Mid delburg vele gegevens verzameld. Een gedeelte daarvan is echter niet meer actueel omdat aan de onroerende zaken veel wordt veranderd, vernieuwd of komt te vervallen. Voor een goede onderbouwing van de waarde van de onroerende zaken in Middelburg zullen deze gegevens opnieuw moeten worden geïnventariseerd. Daarvoor is de volgende globale planning gemaakt: Het is dus mogelijk dat er in de komende periode een beroep op de bedrijven gedaan wordt om informatie te verstrekken door middel van een schriftelij ke enquête. Daarnaast is het mogelijk dat er binnenkort mensen aan uw deur komen die de reeds verzamelde gegevens controleren. Tenslotte kan er ook sprake zijn van bezoek om de werkelijke taxatie van uw pand uit te voeren. Wanneer één van de bovengenoemde onderdelen van start gaat zullen wij u er tijdig van op de hoogte stellen zodat u niet voor verrassingen komt te staan. De medewerkers van het taxatiebureau zijn in het bezit van een legitimatiebewijs van de gemeente Middelburg. Daar kunt u altijd naar vragen! Mocht u nog vragen hebben dan kunt u contact opnemen met het bureau Belastingen van de afdeling Financiële Zaken van de gemeente Middelburg, telefoon 75474, 75475, 75476, 75477. foto: J. Wolterbeek Door burgemeester en wethouders is ting van 26 juni tot en met I juli. De commissie bezwaar- en beroepschriften die burgemeester en wethouders adviseert over de te nemen beslissing op ingediende bezwaarschriften, komt op donder dag 29 juni 1995 bijeen om belang hebbenden te horen. Behandeld worden de navolgende zaken (onder voorbehoud; zowel de te behandelen zaken als de tijden kunnen nog wij zigen). 16.30 uur: Bezwaarschrift van een inwoner van Middelburg tegen de uitvoering van werkzaamheden (waaronder de bouw van een gara ge) op (grond gelegen aan de noord zijde van) het perceel Noordweg 383, die in strijd worden geacht met het ter plaatse geldende bestem mingsplan. 17.15 uur: Bezwaarschrift van het bestuur van de Stichting Wi Makandra tegen het besluit van de gemeenteraad tot afwijzing van het subsidieverzoek 1995. 17.40 uur: Bezwaarschrift van Meerkat Productions tegen dc afwij zing van een subsidieverzoek voor de produktie van een speelfilm. 18.20 uur: Bezwaarschrift van het bestuur van het ZCAD tegen dc sub sidiebeschikking 1995. 18.45 uur: Bezwaarschrift tegen dc opdracht van burgemeester en wet houders om een groenstrook aan dc Amcsteinweg, die zonder toestem ming in gebruik is genomen, te ont ruimen en in de oorspronkelijke staat te herstellen. 19.10 uur: Bezwaarschrift tegen een door burgemeester en wethouders verleende ontheffing voor het inrichten van twee terrassen aan de Markt. Dc hoorzittingen zijn openbaar en worden gehouden in het stadhuis. Inlichtingen kunnen vooraf worden ingewonnen bij de plv. secretaris van de commissie, de heer J.J. Groc- nenberg (tel: 01180-75433). Op zondag 2 juli mogen de winkels in de binnenstad van Middelburg geopend, zijn van 11.00 tot 17.00 uur. Betaald parkeren is deze zondag niet nodig. De beide parkeerkelders Geere en Kousteensedijk zijn gratis geopend van 11.00 tot 17.30 uur. foto: J. Wolterbeek Aanstaande vrijdag 30 juni opent burgemeester mr. C.G.J. Ruttcn dc Pasar Malam op de Middelburgse Markt. Drie dagen lang verkeert de Zeeuwse hoofdstad in een oriëntaal se sfeer. Vrijdag en zaterdag van 12.00 tot 24.00 uur en 's zondags van 13.00 tot 19.00 uur. Dc Pasar Malam is georganiseerd door de Stichting Evenementen Middelburg (SEM). Het is een nieuw grootschalig eve nement, dat past in het beleid van de gemeente Middelburg en andere belanghebbenden de autovrije Markt optimaal te benutten als cen trale ontmoetingsplaats voor de plaatselijke bevolking en de bezoe kers van de stad. De gedachte een echte Pasar Malam te houden op het Marktterrein in Middelburg sloeg aan. Zo'n 100 kooplieden zullen hun veelal Aziati sche producten ter verkoop aanbie den. Verder zijn er vier restaurants en een aantal kramen met snacks waar een ieder ook culinair aan zijn of haartrekken zal komen. En alleen het kijken naar dc bereidingswijze van bijvoorbeeld Tandori (India) gerechten is al de moeite van een bezoek waard. Er zijn optredens van bekende artiesten en een aantal andere dans- en muziekgroepen op het sfeervol ingerichte en verlichte podium op het Marktplein. Ook modeshows met Oosterse kleding, demonstraties karate en zelfs een slangenact staan op het bomvolle programma tijdens drie dagen Pasar Malam in Middelburg. Op woensdag 21 juni 1995 is in Middelburg het nieuwe kantoor van Vluchtelingenwerk officieel ge opend door wethouder E.M.J. van Brummelen. Dit kantoor, een nieu we activiteit van de Stichting Vluch telingenwerk Walcheren, is geves tigd in de Scgeersweg nr. 46 en is in februari van dit jaar met haar werk zaamheden gestart. Aan het kantoor is een part-time beroepskracht verbonden. De ver schillende werkzaamheden worden grotendeels door een enthousiast team van 25 vrijwillige medewer kers uitgevoerd. De belangrijkste doelstelling van dc Middelburgse werkgroep is het opvangen en bege leiden van vluchtelingen die na een zorgvuldige procedure een verblijfs vergunning hebben gekregen en aan wie in Middelburg een huis is toege wezen. Vooral het wegwijs maken in de Middelburgse samenleving en het behulpzaam zijn bij allerlei rege lingen en formaliteiten, vomien de belangrijkste activiteiten van dc medewerkers. Elk vluchtelingenge zin krijgt hiertoe een persoonlijke bcgelcid(st)er toegewezen. Verder verzorgt dc werkgroep een spreekuur (op werkdagen van 10.00 - 12.00 uur) voor in Middelburg wonende vluchtelingen, biedt zono dig juridische hulp en organiseert Nederlandse taallessen als over brugging tot het moment dat een school kan worden bezocht. Na de zomervakantie wordt begon nen met het geven van voorlichting op scholen en andere groepen. Het kantoor is op werkdagen ge opend van 08.30 - 16.30 uur. Indien u overweegt om zich aan te melden als vrijwillig medewerker of voor telefonische informatie kunt u tijdens dc kantoortijden bellen: 01180-33500. In het contact tussen de gemeente en de inwoners van Middelburg spelen de "wijktafels" een belangrijke rol. Aan deze wijktafels nemen ambte naren deel, wijkbewoners, de wijk- vereniging, wijkbemiddelaar. woningbouwvereniging, wijkagen ten en een wethouder, kortom ieder een die betrokken is bij het wel en wee van de wijk. Voor wie zich betrokken voelt bij wat er in dc wijk speelt en daarover mee wil praten is naast de wijkbe- middelaars de wijkcoördinator een belangrijke contactpersoon. Aan hem of haar kunt u ook voorstellen doen voor de agenda van de komen de wijktafelvergadering. Deze ver gaderingen zijn openbaar. Belt u dan wel steeds uiterlijk drie weken vóór de vergaderdatum? Dc wijkcoördinatoren zijn: Leo Hamclink voor de Magistraat- wijk (tijdelijk vervanger Rinus Wcstveer, telefoon 75675), Nieuw Middelburg (tijdelijk vervanger Wim Caljouw. telefoon 75674) en Nieuw en Sint Joosland (tijdelijk vervaneer Marian Kral, telefoon 75678); Wim Wisse voor dc wijk Dauwen- daelc, telefoon 01180 - 75673; Marian Kral voor dc Stromcnwijk, telefoon 75678. Om u een idee te geven van wat er in deze vergaderingen wordt bespro ken geven wc hier een overzicht van een aantal belangrijke gesprekson derwerpen per wijk. Ook wordt dc datum gegeven van de volgende vergadering: ga eens luisteren of meepraten! Nieuw en Sint Joosland Dorpsplan: ruimtelijke indeling, huisvesting, verkeers- en vervoers voorzieningen, samenstelling bevol king, voorzieningen, specifieke groepen, werkgelegenheid. Volgende vergadering woensdag 6 september, 14.00 uur. Dorpshuis. Nieuw Middelburg Grofvuil ophalen, verkeerssituaties, onderhoud brandgang, klachtenregi stratie, sporten voor jongeren, con tacten allochtonen, vandalisme, speelvoor/.ieningen, Veersc Poort, busvervoer. Volgende vergadering maandag 28 augustus 13.30 uur, wijkondersteu- ningspunt. Magistraatwijk e.o. Beheerder Poortershovc, Statcnlaan, werkgroep verkeer, winkelcentrum, evaluatie hondenuitlaatplaatsen, wateroverlast, nieuwe wijkbewo ners. marktje in de wijk, stadswach ten, ophalen huisvuil, vacature wijk bemiddelaar, groenstructuurplan, bezuinigingen. Volgende vergadering donderdag 29 juni, 9.45 uur. Dauwendaele Stratenonderhoud, hondcnpocpcam- pagnc, groenstructuurplan, wegen- structuurplan, klachtenrapportage, dienstverlening dagdetentie, gemeentelijke bezuinigingen. Volgende vergadering op woensdag 6 september, 20.00 uur. in Ontmoe tingscentrum Dauwendaele. In verband met het volgen van een cursus is wijkbemiddelaar mevrouw E. Looten op maandag 3, dinsdag 4 en maandag 10 juli niet aanwezig van 8.30 tot 12.00 uur. Stromcnwijk Glasbakken, borden honden, groen structuurplan, toezichthouderspro ject. criminaliteitspreventie, wijk- werkgroep, rapportage wijkbemid delaar, knclpuntenbudgct. Volgende vergadering woensdag 4 juli, 20.00 uur. In de maand mei is de lesbrief "Mid delburg in oorlogstijd" onder de Middelburgse scholen verspreid. Deze lesbrief, bestaande uit een tekst- en een illustratiedeel, gaat in op het leven te Middelburg tijdens de periode 1940- 1945. De reacties uit het onderwijsveld waren erg enthousiast. Van "Mid delburg in oorlogstijd" zijn momen teel nog 60 exemplaren voorradig. Geïnteresseerde Middelburgers krij gen de mogelijkheid hiervan een gratis exemplaar te verwerven, onder het motto: Op Op. U kunt deze exemplaren afhalen bij de sec tie Voorlichting, Stadhuisstraat 2 (08.00 - 13.00 uur, 13.30 - 17.00 uur). Eén exemplaar per persoon, zolang de voorraad strekt. De Lange Delft bij de Segeerstraat foto: Gemeente-archief In de periode 30 juni tot en met 11 november organiseert de Middel burgse architekt Johan de Koning een groot aantal activiteiten op het gebied van de architektuur. Het gemeentebestuur van Middel burg heeft De Koning gevraagd een aantal activiteiten te willen opzetten in het kader van de "Manifestatie '"45-'95". Onder de vlag van deze manifestatie worden activiteiten georganiseerd die een periode van vijftig jaar wederopbouw, stadsher stel en restauratie markeren. In het kader van de architektuur- activiteiten van Johan de Koning vinden debatten en lezingen plaats, evenals dc première van een film van Paul en Menno de Nooijer. Ook wordt een studieweek georganiseerd voor Nederlandse en Poolse studen ten. Aan de activiteiten werken gerenommeerde binnen- en buiten landse personen mee, waaronder Herman Hertzberger, Ashok Bhalo- tra, Umberto Barbicri, Harm Til- man, Wytze Patijn, Gijs Wallis de Vries, Koos Bosnia, enz. Het programma vermeldt onder meer: 30 JUNI Schuttershofdebat "Is Middel burg nu af?"; Inleidingen door: Peter van Dun. Rijksdienst voor de Monumenten zorg en ds. J.E.L. Brummelkamp. stichting Vrienden van Middelburg; Aanvang: 16.00 uur; Plaats: Theatercafé, Schuttershof straat, Middelburg; Toegang vrij. 30 JUNI Architectuurfeest met filmpro gramma Muzikale medewerking: Jos Jobse, piano en The Fecnbrothcrs; Aanvang: 21.00 uur; Plaats: Kloveniersdoelen, Achter de houttuinen 30, Middelburg; Kaarten verkrijgbaar bij: Wouter dc Gaaij, 01180-28103. 1 JULI Speakerscorners Lange Delft en Markt Aan de hand van een aantal thema's zullen architekten uiting geven aan hun visie op de (herbouw van) de stad. O MANIFESTATIE '45 -'95 Sessie 1: 10.00 - 11.00 uur Lange Delft; Sessie 2: 12.00 - 13.00 uur Lange Delft. 1 JULI Officiële opening van de manifes tatie door wethouder mevr. J.C. van Dijk-Sturm. Dc wethouder zal het eerste exemplaar van dc Weder opbouw Wandelroute in ontvangst nemen en daarna dc speciaal voor de manifestatie gemaakte film 45-95 van Paul en Menno dc Nooijer star ten. Aanvang: 14.00 uur; Plaats: Vleeshal, stadhuis; TV: Film wordt uitgezonden op Maximaal tv om 14.00 uur, om 16.00 uur en om 19.00 uur. Denken over de vitale stad Manifestatie 45-95 is opgezet ter herdenking van het feit dat Middel burg na het Duitse bombardement van 17 mei 1940 uit haar eigen as herrezen is. De architektuur die de toen verwoeste gebouwen verving, draagt de typische kenmerken van de jaren '50: wal we later Wederop- bouw-architektuur zijn gaan noe men. De architekten die gevraagd werd de laak op zich te nemen hei centrum van Middelburg te herbou wen, komen vrijwel zonder uitzon dering uit de zg. Delftse School. Een benaming die is geboren uit het feit dat deze traditionele, in de Holland se vernacular gewortelde en enigs zins konservatieve architekten hun opleiding in Delft genoten hadden onder de bezielende leiding van prof. ir. MJ. Graiulpré-Molière. De panden die voor de bouwstop van 1942 gerealiseerd waren zijn te her kennen aan de wederopbouwtegel in de voorgevel, uilbeeldend de mythi sche vogel Phoenix. De kenmerken de wederopbouw-slijl duurde tot ongeveer 1955. Bijna 300 panden zijn in deze stijl gebouwd. Omdat de stad na 50 jaar opnieuw toe is aan grote veranderingen, die voor een deel al aan de gang zijn. komt onvermijdelijk de status van de wederopbouw ter sprake. Hoewel slechts een klein gedeelte ervan een dergelijke hoge kwaliteit bezit, dat bescherming op zijn plaats zou zijn, blijkt in de praktijk toch vaak dat een wettelijke status van onaantast baarheid, het bedenkelijke resultaat is van diskussies over wederop- bouwpanden. Zo'n gegeven pleit voor een spoedige en serieuze inventarisatie van de wederopbouw- pandèn; waarin ook kwaliteitskrite- ria worden opgenomen, zodat op grond daarvan in dc toekomst beslissingen genomen kunnen wor den over mogelijke sloop danwel bescherming. De manifestatie wil zowel het publiek als de vakgenoten de moge lijkheid bieden zich, in een enigszins herdenkende sfeer, te bezinnen op de verstrekkende ingrepen die in de gevoelige en moeilijke jaren na het bombardement in het hart van de stad gedaan zijn. Tegelijk wil dc manifestatie de mogelijkheid bieden om op een doordachte wijze een weg voor de toekomst uit te denken. Dat is hard nodig, nu de stadsplanning telkenmale voor belangrijke keuzes staal en onder druk van de omstan digheden te vaak gehandeld wordt op basis van al dan niet misplaatste emoties of op basis van het quasi realisme van "wat nog haalbaar is". Dat is niet goed, want het schaadt dc rol van de stad als vitale leefge meenschap. 20 juni 1995

de Faam | 1995 | | pagina 5