Shop 54 Laat vaste klanten niet in de steek 'De Walchenaren hebben ons gemaakt' Alles stroomt Indiaas eten bij Tandori restaurant Ramna Jantje Beton houdt voor tweede maal Roefeldag AUTORIJSCHOOL FREDDY WOLF IN NIEUW PAND Eigenlijk had het nieu we gebouw dit voor jaar in gebruik moeten worden genomen. De nieuwbouw viel even wel wat tegen. Daar om huist Autorijschool Freddy Wolf sinds half juni pas in Vlissingen. De officiële opening staat ergens in het najaar geboekt. Hoe en wat? „In ieder geval met een open dag voor alle Walchenaren", voorzegt Freddy Wolf BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs» R «J.C. Schieman Pof Zeeuwse Dag van het Paard evenement voor het gezin Je regelt 't op het postkantoor Damesmode Shop 54, al achttien jaar in de Scheldestraat in Vlis singen te vinden, heeft een nieuwe eigenares: Hannie Pel. Zij werkte al geruime tijd als cou peuse in deze zaak maar heeft nu de hele winkel onder haar hoe de genomen. „De klan ten kenden mij al en omdat ik het betreurde dat de winkel zou ver dwijnen was de stap om er zelf mee door te gaan niet zo groot", motiveert zij de reden tot overname. Vaste klanten kunnen dus nog steeds terecht bij hun vertrouwde adres. WARMLOPEN VOOR DE DUINEN SNEL GEBOEKT DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG' DINSDAG WOENSDAG- Woensdag 21 juni 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Negentien jaar leidde rij schoolhouder Wolf leerlingen op vanuit een vestiging in Oost-Souburg. Het woonhuis van waaruit het bedrijf met zo'n twintig medewerkers de Walcherse markt bestreek bleek telkens na elke uitbrei ding of verbouwing andermaal te klein. De vestiging op het industrieterrein Vrijburg aan de Nieuwe Vlissingseweg biedt - zo verwacht de rij schoolhouder - voorlopig vol doende soulaas om geen uit breidingsperikelen meer te hoeven oplossen. Freddy Wolf ging als bouw heer aan de slag met een aan tal doelstellingen. Op de eerste plaats moest de rijschool effi ciënt benut kunnen worden en op de verdieping zou zijn woonhuis zodanig moeten worden gesitueerd dat privé en zaken gescheiden zouden blijven. Maar naast doelmatig heid moest het gebouw ook vriendelijkheid uitstralen. Tevreden kijkt hij vanachter zijn bureau door de deur die uitkijk biedt op de balie en wijst op een beeld van een adelaar die met gespreide vleugeld voor een slang staat. „Ik ben meer dan tevreden", stelt hij eerst nog vast. „En kijk. Het gebouw lijkt op die adelaar. Met die gespreide vleeugels is het net alsof hij wat beschermt. Zo is het gebouw ook. Vanachter is alles dicht en de voorkant aan de weg is open. Het heeft inder daad allemaal wat langer geduurd dan gepland, maar het resultaat is prima". Dan voegt hij er voorzichtig aan toe: „Dat het niet allemaal op tijd klaar was heeft er mis schien ook mee te maken dat ik nogal een pietje precies ben". In vergelijking met de 'rij school aan huis' in Oost-Sou burg „zijn we er alleen op vooruit gegaan. Er zijn nu twee theorielokalen tegenover in Oost-Souburg één". En dan noemt hij het voordeel dat door de opstelling alles veel overzichtelijker is. Interessant noemt hij ook de isolatie. „De isolatie is zo goed dat we geen airconditioning nodig hebben. Er zit zonwerend glas in en dankzij de overkapping komt er hooguit vijftien centimeter zon naar binnen. Een voor beeld voor dit gebouw heb ik gezien in Waalwijk en in Veg- hel. Ik heb het zelf uitgetekend, maar een architect heeft uiter aard de berekeningen gemaakt". „Mensen vragen zich wel eens af hoe ik dit allemaal voor elkaar krijg. Maar kijk. Ons werk is onze hobby. Dat geldt zowel voor mij als voor mijn vrouw en zonen die ook alle maal in de zaak zitten. Om Freddy Wolf voor zijn nieuwe autorijschool. maar eens een voorbeeld te noemen: we zijn nooit met vakantie gegaan. Al het ver diende geld hebben we geher investeerd. We hebben er altijd naar gestreefd om kwali teit te leveren. Dat geldt trou wens ook voor onze instruc teurs en het hele team van medewerkers. En om een voorbeeld van onze service te geven: we zijn van acht uur 's morgens tot elf uur 's avonds bereikbaar". De chef-kok van Indiaas restaurant Ramne bij de traditio nele tandoori-oven. Op de Middelburgse Turfkaai is sinds kort het Indiaase res taurant Ramna geopend. In het zestig plaatsen tellende etablissement worden alle gerechten in een traditionele kleioven - tandoori - bereid. De Haagse beeldend kunstenaar Rudolf Alexander verzorgde de inrichting van de zaak die zoveel mogelijk in Indiaase stijl is opgebouwd. Eigenaar Mukim Uddin van Tandoori restaurant Ramna heeft al jaren een vergelijkbare eetgelegenheid in Rotterdam. Daarvoor heeft hij zaken in Engeland gehad, hij heeft al zo'n twintig jaar ervaring in de Indiase horeca. Omdat er in heel Zeeland nog geen Indiaas restaurant was besloot Uddin een zaak in Middelburg te ope nen. Kunstenaar Rudolf Alexander is verantwoordelijk voor de inrichting van de zaak. Alexander: „Ik heb al meerde re Indiase restaurants inge richt. De muurschilderingen zijn in zestiende eeuwse India se stijl en zorgen ervoor dat de klant zich in India waant". Het werk wat Alexander doet is zeer specialistisch. De muren zijn door hem met de hand gemarmerd en de schilderin gen vertonen zoals het hoort weinig perspectief. De compli menten van Indiase mensen zijn dan ook niet van de lucht. „In de zaak in Rotterdam die ik ook heb ingericht hebben we een Indiase filmploeg gehad die vroegen welke kunstenaar de schilderingen had gemaakt. Ze waren stomverbaasd te horen dat het door een Neder lander was gemaakt". De keuken van Ramna is voor zien van een originele tan doori-oven. De oven die van klei is gemaakt wordt gestookt op houtskool. Op de menu kaart van Ramna prijken zo'n zestig verschillende gerechten die allemaal op traditionele wijze worden bereid. Het lams- en kippevlees wordt gemari neerd in een marinade van yoghurt met een melange van kruiden en specerijen. Vervol gens wordt het vlees geroos terd in de oven die 360 graden warm is gestookt. Bij het vlees wordt een curry en rijst geser veerd. Ramna is behalve op maandag de hele week ge opend. Van twaalf tot twee uur 's middags voor de lunch en van vijf tot elf uur 's avonds voor diners. Alexander: „Het is verstandig om van tevoren te reserveren, want het is de eer ste weken al flink druk geweest". De meeste mensen, zo niet alle, hebben een natuurlijke weerstand tegen verandering. Doorbreking van de status quo brengt onzeker heid met zich mee en daar voelen de meeste mensen zich niet echt prettig bij. Het oerhol- lands gezegde 'beter één vogel in de hand dan tien in de lucht' spreekt in dit geval boekdelen: we verkiezen nog altijd liever het zekere boven het onzekere. 'Slechts vernieuwing kan behouden, achter raakt wie stil blijft staan'. Dit citaat van Potgieter raakt de kern van het vraagstuk: veranderen is een noodzaak. Zonder verandering geen ver nieuwing, zonder vernieuwing geen toekomst. Dit gaat in het bijzonder op voor ondernemin gen en andere marktgedreven instellingen. Sleutelwoorden zijn flexibiliteit, snelheid en ver- anderingspotentieel. In het hedendaags onder nemen is geen plaats voor dinosaurussen of andere wezens uit een prehistorisch, ver verle den. Veranderen is in feite heel natuurlijk (slechts één ding in ons bestaan is constant en dat is verandering) maar niet altijd even van zelfsprekend. Het kost moeite een veranderings proces op gang te brengen en het vervolgens gaande te houden. Menig ondernemer breekt er het hoofd over: 'Hoe verminder ik de weerstand bij mijn medewerkers? Hoe ga ik blokkades uit de weg?' Het antwoord ligt in het stellen van de juiste vraag. De vraag is niet hoe weerstand weggenomen moet worden, maar hoe energie kan worden gemobiliseerd ten behoeve van de verandering! Veranderingen zijn er in verschil lende soorten en maten. Het maakt voor het ver loop van het veranderingsproces groot verschil of het gaat om een kleine aanpassing in de pro- duktielijn (het verkorten van de doorlooptijd door het wegnemen van 'bottlenecks') of om een groots opgezette reorganisatie (het ter dis cussie stellen van alles en iedereen). De omvang en de ernst van de gevolgen voor de betrokkenen zijn niet te vergelijken. Hoe ingrij pender de verandering, hoe meer energie beno digd is en hoe meer aandacht het veranderings proces behoeft. Net als de ondernemer zelf, maken medewerkers een afweging van de nieu we situatie. Hierbij speelt duidelijkheid, zeker heid en geboden perspectief eenTaelangrijke rol. Door medewerkers nauw bij de veranderingen te betrekken kan acceptatie worden verkregen. En waarom zou men het kennispotentieel onder de medewerkers niet nuttig aanwenden? Zij zijn het immers, die uitvoering geven aan de beleidsplannen. Zij weten als geen ander waar het beter of anders kan. Bij alle betrokkenen moet helderheid bestaan: helderheid over de doelstelling van de veranderingen, helderheid over de consequenties ervan en helderheid ten aanzien van de wijze waarop het veranderings proces gaat verlopen. Een belangrijke rol van het management is aldus het verstrekken van informatie over het hoe, wat en waarom van de verandering. Een heldere visie waar alle actoren zich in kunnen vinden kan twijfels (en mogelijke weerstanden) in een vroeg stadium wegnemen. Bij het structureren van veranderingen moet zekerheid bestaan over de spelregels: niet over de uitkomst maar over het verloop van het pro ces. Op die manier kan worden voorkomen dat allerlei onderhuidse politieke processen, van destructieve invloed op het veranderingstraject, mee gaan spelen. Daarom doet het manage ment er goed aan afspraken te maken met betrekking tot de doelstelling, de invulling van de randvoorwaarden, de spelregels, de fase ring, het verstrekken van informatie en de wijze van overleg en besluitvorming. Veranderingen met uitsluitend een negatief perspectief zijn gedoemd te mislukken. Het heeft geen zin lou ter te spreken in termen van 'afslankingen', 'saneringen', 'bezuinigingen' en/of 'kostenverla gingen'. Daar wordt niemand vrolijker of enthousiaster van. Medewerkers zijn eerder bereid te strijden voor 'een betere positie in de markt' dan voor 'inkrimpingen' of 'afslankin gen'. Het accent ligt net even anders. Het gaat er niet alleen om wat je zegt, maar ook hoe je het zegt! De officiële opening van het pand zal waarschijnlijk ergens in september plaatsvinden. „We willen de opening in het teken zetten van de Walcherse bevolking. De Walchenaren hebben ons immers gemaakt tot wat we nu zijn. We hopen dan al die mensen die bij ons hun rijbewijs hebben gehaald naar die opening toe komen. Maar ook andere Walchenaren zijn welkom". ZATERDAG l JULI aan de Brouwersdam, tussen Renesse en Scharendijke. Programma: DE DIJK, SJAKO!, THE PILGRIMS, DE RAGGENDE MANNE, 2 BROTHERS ON THE 4TH FLOOR, T.O.F., ROOTS SYNDICATE, CROSSHEAD SOUTHSIDE HORNS, TRACER. GOIZE LUDWIGSON en LOU PATRICKS. Presentatie: Fer Abrahams (Paperclip) en Nance Ruften (Twenty Four Seven, Love is...) Zij zorgt tevens voor een waanzinnige act met 2 IT-dansers. Aanvang 09.30 uur. Koorlen n 27,50. kinderkaaitenM t/m 12 Jaar) (110.- Prijzen inct. voorbespreelrkosten Kaarten verkrijgbaar bij alle VW- voorbespreekbureou's Losse kaartverkoop: Free Recordshop Middelburg. Vlcssingen en Goes. Delta Disc Zierikzee en VW Renesse. Scharendijke en Burgh-Haamstede Gedurende gehele dag diverse activiteiten, waaronder Bunjl-jump en katapulling, een kinderdorp, grote markt, eet-en drinkgelegen- heden en lud.eke satesex voorlichting BEACHPOP IS TEN BATE VAN HET AIDSFONDS Manege De Eendracht en haar landerijen zijn zater dag 24 juni pleisterplaats voor liefhebbers van paar den. Dan wordt namelijk de 26e editie gehouden van de Zeeuwse Dag van het Paard. Er doen zo'n acht honderd paarden mee. Behalve spring- en menwed strijden zijn er showrubrieken van diverse stamboe ken. De organisatie beoogt met deze activiteit een festijn voor te schotelen waar het hele gezin zijn ogen uit kijkt. Topattractie is een show met trekpaarden aan de hand in vier-, acht-, twaalf- en zestienspan. Dit evenement vormt het slotstuk van de Zeeuwse Dag van het Paard. Ook de men wedstrijden met meerspannen worden spectaculair genoemd. Hoofdmoot van de dag vormen echter de shows van de diverse stamboeken. Vertegenwoordigd zijn de Shetland pony's, de NRPS, het Nederlandse trekpaard, Fjorden, Haflingers, Welshpony's, het Vlaamse paard, Friese paarden, New Forest en het Gro ninger paard. De keuringen van deze rassen vinden plaats in de ochtenduren en ze beginnen rond negen uur. Na de lunch voltrekt zich in de hoofdring een gevarieerd non-stop programma. Ook dit jaar trok de Middelburgse braderie weer zo'n negentig duizend mensen naar de provinciehoofdstad. Dit waren er niet meer of minder dan voorgaande jaren, volgens Cora van Ant werpen van de Stichting Evenementen Middelburg, die de bra derie organiseert. „Al een paar jaar is het aantal mensen dat komt gelijk gebleven", zegt ze. „Door het weer, dat niet echt mee wilde werken, was het op sommige momenten wel rustig, maar vooral de zaterdagmiddag was goed bezocht". Magda Bouwense (links) wint de hoofdprijs in de wed strijd die de Lange Noordstraat-winkeliers op poten had den gezet. Zij vulde de juiste tekst in. Die luidde: 'De Lan ge Noordstraat, een Middelburgse straat apart'. Magda Bouwense ontvangt de prijs uit handen van Peter Wessel (midden) en Jan Peter Kamperman. Roefelen is een Vlaams woord dat nog niet is ingeburgerd in Nederland. Het betekent snuffelen aan het onbekende, met als doel het prikkelen van kinderen om op onderzoek uit te gaan. Op de Roefeldag die op 24 juni wordt gehouden, krijgen kinderen de kans om een kijkje te nemen bij tal van bedrijven en instellingen. De Roefeldag wordt gehouden van 10 tot 16 uur. Er staat dan een roefelkraam op de Vis markt waar kinderen van zes tot en met twaalf jaar kaartjes kunnen krijgen voor de bedrij ven waar ze een kijkje willen nemen. De bedrijven waar een kijkje genomen kan worden zijn ondermeer de brandweer, gitaarbouwer J. Zwier, hotel Arneville, Maximaal Radio, het vogel- en egelasiel, de Kaas boerderij aan de Prooyense- weg en de politie Zeeland. Deelname aan de Roefeldag is gratis. Jeugdtheatergroep Dott gaf een voorstelling voor kinde ren op de Lange Noordstraat. Vlissingen. Aagje Dekenstraat 10, tel. 01184 - 17510 Euphonia was één van de groepen die voor de sfeer op de braderie zorgden. FOTO'S ANDA VAN RIET De winkel, die damesmode verkoopt met als leeftijdgroep 50+, heeft onder leiding van Hannie Pel enkele veranderin gen ondergaan. Hij is nu wat ruimer en overzichtelijker van indeling. Geen struikelblokken meer voor dames die wellicht slecht ter been zijn. „Ik ben nog steeds ontzettend blij met de parkeerplaats voor auto's voor de deur. Zodoende heb ben wij zelfs klanten van ver derop uit het land". De collec tie is verreweg hetzelfde gebleven. „Wij hebben een zeer vaste klantenkring die weet wat we in huis hebben. Zij zijn bijzonder gesteld op onze kwaliteitsmode. Ik ben wel van plan om wat meer op elkaar afgestemde collecties te gaan voeren. En wie weet in de toekomst ook wat eigen modellen in de winkel te koop aan te bieden", zegt Hannie Pel die van beroep coupeuse is. Als zodanig heeft ze al bij menige dames- en herenkle- U maakt vast wel eens een wandeling in de duinen. En ongetwijleld geniet u dan volop van het mooie landschap en de unieke flora en fauna. Voor 20 lang als het duurt, want het gaat hard berg afwaarts met de duinen. Zure regen, waterwinning en massa-recreatie tasten de duinen in toenemende mate aan. Samen met Stichting Duinbehoud kunt u deze ontwikkeling een halt toe roepen! Steun daarom de Stichting Duinbehoud. Bel vandaag nog voor meer informatie. Telefoon 071-131800/140548. Eigenares en coupeuse Hannie Pel. dingzaak pompwerk verricht oudere dames de schoen vaak en weet waar vooral bij de wat wringt. „Confectiekleding wordt in standaard maten en lengtes geleverd. Mensen die ouder worden krijgen een ander figuur en daarom verzorg ik de aanpassingen". De vorige eigenares C. Kloet kocht voor het hele seizoen in maar daar gaat nu verandering in komen. Pel probeert in de winter toch regelmatig beurzen en inkoop centra te bezoeken om variatie in de collectie te houden. Voor de klanten een extra stimulans om eens vaker te komen kijken wat er aan nieuwe kleding hangt. Omdat veel klanten uit verzorgingstehuizen komen stemt Shop 54 haar inkoop ook op deze doelgroep af. Zo zijn er bijvoorbeeld japonnen met een bedekte rits waardoor het aan- en uittrekken wat makke lijker gaat. En meer combinatie mode: losse blouses en rokken of pantalons die zowel voor vrijetijdskleding als voor feest kleding door kunnen gaan. „Mogelijkheden genoeg met onze mode, vooral door het gebruik van verschillende accessoires kan een blouse een heel ander uiterlijk krij gen". Sportzaal van Duyvenvoorde Oost-Souburg, peutergym, 9.30 u. Wijkcentrum Schel- debuurt Vlissingen, Cursus Frans, 9 u. Cursus Engels, 10.15 u. Centrum San-Bao Middelburg, meditatiecursus, 20.15 u. (01180-16193) De Schelp Domburg, piraten- knutselmorgen, 10 u. De Parel Domburg, bowlen in competitieverband, 20 u., inschrijven voor 18 u. Wijk centrum Scheldebuurt Vliss ingen, bingo voor 50+, 14 u. Speeltuinvereniging 'De Oude Stad' Vlissingen, bingo, 20 u. Stadhuis Vlissingen, commissie van advies voor sociale zaken, personeelsza ken, organisatie en informa tie, openbare vergadering, 19.30 u. SCC Het Bolwerk Vlissingen, buurcommité Bossenburgh, openbare ver gadering, 19 u. Wijkcentrum De Schelde buurt, klaverjassen, 13.30 u. Kanovijver Vlissingen, Trim- groep Gerard Rodts, trimloop tussen Vlissingen en Zoute- lande, 9 u. Bord bovenste parkeerplaats Delta Expo, Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap, excur sie naar de vogelkijkhut, 19 u. Zandput Serooskerke, 'Zer Oirts', tossavond, 19 u. Campus 'De Ruyter' Vlissin gen, kennismakingavond square- en/of rounddansen, 20 u. De Parel Domburg, spetter middag, spelletjes onder begeleiding, 14.30 u. Wijk centrum Scheldebuurt Vlis singen, contactmiddag, 14 u. Restaurant 'De Parelvisser' Domburg, Italiaans buffet, 18 u. Duitslandweg Vlissingen- Oost, vliegdemonstraties, 12 u. De Parel Domburg, disco- swimming, 19 u. Nieuwe Kerk Middelburg, koor- en samenzangavond, 19.30 u. Kanovijver Vlissingen, MAC de Zeeuwen, puzzeltocht voor auto's en fietsen, 19 u. De Graanbeurs Middelburg, Zeeuwse Stichting 'Steun aan Israël', boekenmarkt, 10 u. Wijkgebouw 'De Spinne' Goes, Kapasi, dansavond, 21.30 u. Arsenaal Vlissin gen, start Internationale Old- timersrit, 9 u. Buurthuis De Paraplu Vlissingen, excursie naar Radhadesh in België, aanmelden 01184-65453. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, buurtvereniging 'Van Duyvenvoorde', kleding en speelgoedbeurs, vossen jacht, kinderbingo en play back show voor volwasse nen, vanaf 10.30 u. Wooldhuis en standbeeld Michiel de Ruyter Vlissingen, rit per paardenkoets over de Boulevard. Duitslandweg Vlissingen-Oost, vliegdemon straties, 12 u. Kanovijver Vlissingen, Trimgroep Gerard Rodts, trimloop tussen Vliss ingen en Zoutelande, 9 u. De Schelp Domburg, trekpop petjes maken, 14 u. Enge- landweg Vlissingen-Oost, 4 WD Walcheren, recreatief ter reinrijden, 10 u. Stadhuis Middelburg, Raad der gemeente, vergadering, 19.30 u. Zeeuwse Biblio theek Middelburg, Lectorium Rosicrucianum, lezing 'Wer kelijk mens worden', 20 u. Kanovijver Vlissingen, Trim groep Gerard Rodts, trimloop tussen Vlissingen en Zoute lande, 9 u. Bord bovenste parkeerplaats Delta Expo aan Oosterscheldezijde, Natuur monumenten en Het Zeeuws Landschap, wandeling door de duinen, 10 u. De Schelp Domburg, kijkdozen maken, 10 u. Hof Domburg, rondlei ding kuurafdeling, 11.30 u. De Schelp Domburg, dames sauna-avond, 18 u. Wijkcen trum Scheldebuurt Vlis singen, koersbal, 13.30 u. Artemis Middelburg, lezing communicatieverschillen tus sen mannen en vrouwen, 19.30 u. Aldegonde Vlissin gen, prijsklaverjassen, 20 u. Dienstencentrum Ouderen Westkapelle, wekelijkse soos 55-plussers, 19 u. Kanovij ver Vlissingen, Trimgroep Gerard Rodts, trimloop tus sen Vlissingen en Zoutelan de, 18.30 u. Bord bovenste parkeerplaats Delta Expo aan Oosterscheldezijde, Natuur monumenten en Het Zeeuws Landschap, wandeling door de duiden naar de slufter aan de Noordzeekant, 14 u. De Schelp Domburg, tekenfilm festival, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen 19.30 u. Wijkcen trum Scheldebuurt Vlis singen, soos voor alleen staanden, 19.30 u. Wijkcen trum Scheldebuurt Vlis singen, kinderclub, 14 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, rondleiding kas teel Westhove, 14 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, rondleiding 'Van zoet naar zout', 18.30 u. Thermen Skandia Sauna Vlissingen, VVV en Vlissin gen Promotie, vergadering, 20 u.

de Faam | 1995 | | pagina 13