GEEN STRUISVOGELGEDRAG ROND DE DOOD Bijzondere Bijstand en Gemeentelijk Sociaal Fonds 6000e van Woningbouw vereniging is ouderenwoning Aanvullend vervoer ouderen naar en van de Markt 12004 Thuiszorg centrum Zeeland Zomer- universiteit Zeeland 15e JAARGANG NUMMER 83 De ondernemer Geloof Voorbereid Bijzondere Bijstand SWOM Activi teiten winkel Het Gemeentelijke Sociaal Fonds U W-Middelburg Geen subsidie aansluiting alarmering Maatschappelijk werk Rouwverwerking Extra zorg Zorgpakket Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur Salon WOELIGE WERF Kegiatan apa jang diker- djakan oleh Stichting Wel zijn Ouderen Middelburg (SWOM). "Jajasan Kese- djahteraan Orang-Orang Tua Middelburg". Woensdag 21 juni 1995 DE FAAM 11 De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg. Tel. 01180-27537. seniorenkrant Het overkomt ons allemaal Overzicht van de con tactpersonen van de vrij willige hulp diensten voor oude ren in de wij ken: 't Zand- Stromen- wijk: rrievr. P.M. Den Hollander, tel. 26513, mevr. E. Stroo, tel. 12814. Magistraatwijk: mevr. N. Los, tel. 14398. Dauwendaele: dhr. W. Kuijl, tel. 23918, mevr. H. Hehakaya, tel. 26804. Nieuw Middelburg: dhr. A. v. Vrou- werf, tel. 26385. Telefooncirkeis: Stromen- wijk-'t Zand: mevr. R. Jongeri- us, tel. 37065, mevr. R. David- se, tel. 29256. Aanvullend vervoer oude ren en klusjesdienst: St. Welzijn Ouderen, tel. 27537. Het lenen van verpleegartike- len en hulpmiddelen wordt per 1 juli door Thuiszorg Walche ren overgedragen aan haar nieuwe dochteronderneming: Thuiszorgcentrum Zeeland. Donateurs van Thuiszorg Wal cheren kunnen ook na die datum op de oude manier ver- pleegartikelen en hulpmidde len lenen of huren. Per 1 juli zijn er op Walcheren nog maar drie uitleenplaatsen; het Thuis zorgcentrum in Vlissingen en een basismagazijn in Middel burg en Serooskerke. Grote artikelen, zoals bedden en rol stoelen worden thuisbezorgd. In het Thuiszorgcentrum wor den ook verpleegartikelen en hulpmiddelen verkocht, zoals bijvoorbeeld schapevachten, toiletverhogers, en bedzijlen, maar ook dingen die het leven veraangenamen, zoals een kraanopener, aangepast bestek of een kousaantrekker. Ook artikelen ter bevordering van de veiligheid in en om het huis zijn in de showroom aan wezig. Bij aankoop van alle artikelen krijgen donateurs van Thuiszorg Walcheren 10% kor ting. Thuiszorgcentrum Zeeland verzorgt verder de levering van artikelen en regelt woning aanpassingen volgens de Wet Voorzieningen Gehandicap ten. Ook zijn er bonnenboekjes voor het collectieve aanvul lend vervoer verkrijgbaar. Voor meer informatie: Thuis zorgcentrum Zeeland, Bad huisstraat 104 in Vlissingen. Telefoon 01184-10401. Geo pend: maandag t/m vrijdag 8.30-17.30 uur, zaterdag van 10.00-14.00 uur. 'De dood hoort net zo bij het leven als de geboorte. Het is een zekerheid. We weten gelukkig alleen niet wanneer en hoe we zullen sterven'. Dit zijn woorden van mevrouw Irma Burtner van de Stichting Thuiszorg Walcheren in een gesprek over hulp die door het algemeen maatschappe lijk werk kan worden geboden bij een sterfgeval in de naaste familie. Helaas wordt nog al te vaak het gebeuren rondom het overlijden als een taboe beschouwd en wordt er in de familiekring niet over gepraat; men steekt als een struisvogel de kop in het zand. Toch betekent het overlij den van een naast familielid of partner een grote ingreep in het persoonlijke leven. Er zijn veel zakelijke dingen die geregeld moeten worden op een erg emotioneel moment. Veel hiervan kan in een vroeg stadium, zonder emotione le spanningen worden voorbereid. In het geval dat zaken rondom een overlijden niet zijn voorbe reid kan een heleboel worden gedaan door de begrafenison dernemer, die de familie advi seert over de uitvaart - begra fenis of crematie - en zaken regelt op het gemeentehuis. Hij zorgt voor de overlijdens akte, voor het uitschrijven uit het bevolkingsregister, voor de administratieve zaken rond om grafrechten en veel andere dingen die nu eenmaal moe ten worden geregeld. Tenslot te begeleidt hij de uitvaart zelf. We mogen de begrafenison dernemer dus eigenlijk de titel van hulpverlener geven, al gaat het bijna alleen om zake lijke dingen. Hij is een goed gedocumenteerde hulpverle ner op commerciële basis. Voor de nabestaanden gaat het er in de gesprekken met de ondernemer om dat men zich goed laat voorlichten over de mogelijkheden (en die zijn er vele). Uiteindelijk bepalen de nabestaanden echter zelf op welke wijze de uitvaart zal plaats vinden. Een zakelijk gesprek op een emotioneel moment. De pastorale begeleiding, vroeger welhaast vanzelfspre kend, kan nu een probleem zijn. Hopelijk is er een goede verhouding tussen familie en de pastores en kan op hen een beroep voor verdere begelei ding worden gedaan. Door de toegenomen ontkerkelijking is het echter niet altijd duidelijk of pastorale hulp nodig of zelfs gewenst is. Was de overledene geen kerkganger maar geloof de hij nog wei, of had hij zich bewust van het geloof afge keerd. Op dit zo gevoelige punt blijkt weer de noodzakelijkheid hierover vroegtijdig met elkaar te praten. Datzelfde geldt trou wens voor de keus tussen begraven of cremeren. De nabestaanden zullen tenslotte willen handelen in de geest van de overledene, maar zul len hiervan dan wel op de hoogte moeten zijn. Ook niet- gelovigen stellen prijs op een persoonlijk woord tijdens de uitvaart, zij kunnen hiervoor een beroep doen op de uit- vaartbegeleiders van het Humanistisch Verbond (te bereiken via het Jacob Rogge veenhuis 01180-14251) en in bepaalde gevallen op mede werkers van Thuiszorg Wal cheren. Wij kunnen zelf het werk van onze nabestaanden verlichten door de zaken rondom ons In ons land komt het steeds meer voor dat mensen jaren lang op een minimum uitkering zijn aangewezen. Dit sociale minimum is zo laag, dat het praktisch onmogelijk is om tegenvallers op te vangen of een extra noodzakelij ke uitgave te doen. Via de Sociale Dienst van de gemeen te Middelburg zijn er twee regelingen waarop men een beroep kan doen om toch wat extra's te kunnen beste den, de Bijzondere Bijstand en het Sociaal Fonds. De heren Verdaasdonk en Rentmeester, beiden werk zaam op de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Mid delburg, hebben ons de beide regelingen uitgelegd. We hopen hieronder duidelijk te maken wie van de regelin gen gebruik zou kunnen maken en wanneer. hoeveel ts Acd da*?). ledereen die voor plotselinge, zeer bijzonder uitgaven komt te staan, kan een beroep op de Bijzondere Bijstand doen. Als voorbeeld noemde de heer Rentmeester het probleem van een gezin met de uitgaven voor een verblijf van één van de kinderen in het Sofia-zie- kenhuis. De vele extra kosten werden toen gedeeltelijk gedragen door de Bijzondere Bijstand. Veel bij ouderen voorkomende vergoedingen zijn b.v. dure brillen, extreme dieetkosten, extra kledingslijtage of schoei- selslijtage door een handicap, reiskosten bij de ziekte van een partner, extra verwarmings- kosten bij ziekte of bijzondere telefoonkosten. De Bijzondere Bijstand is wel aan regels gebonden. Wie op De Stichting Welzijn Ouderen Middelburg wil na de zomervakan tie naar het voorbeeld van haar Vlissingse zusterorganisatie star ten met de opzet van een activiteitenwinkel. Hierbij wordt gestreefd naar een bemiddelingspunt voor 50+ ers dat hen in contact kan brengen met mensen met dezelfde belangstelling of bezigheden. Mensen die op zoek zijn naar iemand met dezelfde hobby of interesse hebben niet altijd zin of zijn niet in staat om bij een bestaande club of vereniging binnen te stappen. Mis schien is er op hun gebied wel helemaal geen club. Voor deze mensen kan de activiteitenwinkel een oplossing zijn. De werking is eenvoudig. U belt naar de activiteitenwinkel of gaat even langs. Een medewerker noteert welke activiteit u samen met anderen wilt doen en schrijft u in als klant. Dat kost u dan 5,-. Tweemaal per jaar krijgt u de gratis activiteitenkrant thuisge stuurd. Hierin zijn uw wensen en die van alle andere klanten opgenomen. U zoekt in de krant naar iemand met dezelfde inte resse als u. Alles wordt, vanwege de privacy, onder nummer ver meld. U geeft het nummer van de klant van uw keuze door aan de medewerker van de activiteitenwinkel, die de betreffende klant vraagt met u in contact te treden. Daarna geeft de mede werker naam, adres en telefoonnummer aan u door en omge keerd. U kunt inschrijven voor 5 rubrieken: 1. gezelligheid: dagtrip, winkelen, telefonisch contact, koffiedrin ken thuis, enz. 2. beweging: wandelen, fietsen, tennis, zwemmen, bowling, enz. 3. Uitgaan: bioscoop, museum, concert, schouwburg, vakantie, enz. 4. spel: dammen, schaken, kaarten, enz. 5. creatieve activiteiten: tekenen, handwerken, schilderen, muziek, enz. De activiteitenwinkel zal 1 middag per week geopend zijn in het gebouw van de SWOM, Molstraat 13. Bij grote belangstelling komen er ook in de diverse wijken activiteitenwinkels. Informatie SWOM, tel. 01180-27537 deze regeling een beroep doet, moet bereid zijn de persoonlij ke situatie volledig te laten doorspitten door een functio naris van de Sociale Dienst. Men kijkt naar uw inkomen, naar uw vermogen, naar even tuele inkomsten van de part ner en naar uw draagkracht. In de praktijk krijgen alleen men sen op het sociale minimum een bijdrage. Ze mogen dan geen spaargeld hebben 9200,- voor één persoon en 18400,- voor twee personen is vrijgesteld), geen eigen huis en ook naar een auto en een caravan wordt gekeken. De draagkracht wordt o.a. bepaald door met de huur en andere kosten rekening te hou den. Ook is er altijd een drem pelbedrag dat men zelf moet opbrengen, bijvoorbeeld zo'n 186,- bij het montuur van een bril. Bijzondere Bijstand krijgt men niet zo maar. Toch kan de regeling een uitkomst zijn voor mensen die echt vast dreigen te lopen. De Mensen van de Sociale Dienst van de gemeen te zullen u te allen tijde advise ren als u denkt voor een bijdra ge in aanmerking te kunnen komen. Bijzondere Bijstand is ten slotte een recht waarop iedere Nederlander een beroep kan doen. De gemeente Middelburg heeft een speciaal fonds in het leven geroepen om inwoners die het echt financieel moeilijk hebben wat te helpen. Dat kan via een eenmalige bijdrage of een lening tegen gunstige voorwaarden. Via het Sociaal fonds kan in drie situaties extra financiële hulp worden geboden: 1) Hulp bij extra uitgaven waarin geen andere regeling meer mogelijk is: Een lening tegen een zeer lage rente of een schenking tot een maxi mum van 1500,- is dan mogelijk. 2) Een bijdrage in de kosten voor de contributie van kinde ren en jongeren tot 18 jaar Diverse activiteiten: o.a. tafeltje dekje vriendschappelijk huisbe zoek handwerken ziekenhuiswerk luisterlezen bridge-soos Inlichtingen: De Boog, dins dag- en woensdagmiddag tel. 01180-38570 Secretaris: 01182-1971 voor club- en verenigingsacti viteiten: De helft wordt ver goed. 3) Een bijdrage van 100,- (max. 400,- per gezin) aan degenen die meer dan twee jaar hebben moeten rondko men van een minimuminko men, bijvoorbeeld om een hobby te kunnen blijven uitoe fenen, eens naar de Schouw burg te kunnen gaan of lid te kunnen blijven van een club of een vereniging. Als men een beroep op het Sociaal Fonds wil doen, kan aan de afdeling Sociale Zaken van de gemeente om advies en hulp worden gevraagd. Aanvraagformulieren zijn beschikbaar en kunnen zo wor den opgehaald. De Middelburgse gemeen teraad heeft besloten om met ingang van 1 januari 1995 geen subsidie meer te verlenen in de kosten ver bonden aan een aansluiting op het alarmeringssysteem van de Stichting Bejaarden Alarm Zeeland. De gemeenteraad heeft dit besluit genomen om de vol gende redenen: Gehandicapten kunnen door een wetswijziging sinds 1994 via de regeling hulpmiddelen AWBZ, ongeacht hun leeftijd, aanspraak maken op vergoe ding voor alarmering. Het motief voor subsidie is altijd geweest de sociaal-medi sche indicatie. Door aanslui ting op een alarmeringssys teem kan worden voorkomen dat er een gevoel van kwets baarheid en onzekerheid ont staat bij de oudere of gehandi capte. Een dergelijke voorzie ning geeft de alleenstaande oudere of gehandicapte de mogelijkheid om langer zelf standig te blijven wonen, het geen past in het gemeentelijk beleid. Het gaat volgens de gemeente echter te ver om iedere (alleenstaande) oudere die gebruik maakt van het alar meringssysteem een tege moetkoming in de alarme- ringskosten te geven, onge acht zijn of haar inkomen. Van daar het besluit geen subsidie meer te geven. De gemeente wijst de ouderen op de moge lijkheid om in deze kosten bij zondere bijstand of een ver goeding ingevolge de AWBZ te verkrijgen. Alleen ouderen die het echt nodig hebben krij gen dan een tegemoetkoming. onvermijdelijk levenseinde goed voor te bereiden, bijvoor beeld door het overzichtelijk ordenen van persoonlijke gegevens. Een goede hulp hierbij kan zijn het door u inge vulde boekje: Vertrouwelijke gegevens bestemd voor mijn nabestaanden, bewindvoerder of curator. Dit kan in een bijbe horende gesloten envelop aan een door u te bepalen bewaar der worden overhandigd. Het bevat enkele praktische aan wijzingen in de persoonlijke sfeer, zoals: wie dienen van het overlijden in kennis te wor den gesteld; wensen betreffen de de begrafenis en welke notaris de nalatenschap zal moeten afwikkelen. Ook kunt u gegevens invullen over waar alles te vinden is en vertelt het boekje wat de notaris voor u kan doen. Boekje en envelop zijn in de boekhandel verkrijg baar. Over de verschillende moge lijkheden die er zijn bij begra ven of cremeren en over de tarieven kunt u zich laten voor lichten door de medewerkers van de begraafplaats en het crematorium, telefoon 01180- 75303. Hier is ook een folder en een tarievenlijst beschik baar. In de situatie rondom een overlijden kan het maatschap pelijk werk een belangrijke rol spelen. Bij een langdurig ziek teproces wordt wanneer de zieke thuis wordt verpleegd, de gezinsverzorging steeds intensiever. Bij het naderend einde ontstaat er een 24- uurs thuiszorg, opgebouwd door het maatschappelijk werk samen met de mantelzorg (familie, buren). Om dit te kun nen doen moet er een goede vertrouwensrelatie tussen maatschappelijk werk en de familie worden opgebouwd. Hierbij valt op dat het praten over geestelijke zaken met de thuiszorg toeneemt. Er bestaat behoefte aan een praatpunt nu de pastorale zorg steeds meer wegvalt. Voor de nabestaanden volgt een periode van rouwverwer king. Dit is een natuurlijk pro ces, dat meestal zonder pro fessionele hulp verloopt. In gevallen dat mensen moeilijk door deze periode heen komen kan het maatschappelijk werk uitkomst bieden, al verdient het aanbeveling eerst in eigen kring hulp te zoeken. Bij admi nistratieve of andere zakelijke problemen, zoals het regelen van uitkeringen of erfrecht- kwesties kan advies worden ingewonnen bij de Sociale Raadslieden. U hoeft niet eerst een afspraak te maken, u kunt op het spreekuur zo binnenlo pen op het adres Breestraat 15. Tel. 01180-84000. Natuurlijk kunt u voor erfrechtkwesties ook bij een notaris aanklop pen. Eigenlijk zijn er bij rouwver werking twee processen te onderscheiden. In de eerste plaats het loslaten van de overledene: hij is weg uit mijn leven, ik ben daardoor een stuk van mijn eigen identiteit kwijt. Wie ben ik zonder de overledene? Ik mis degene die de geldzaken doet, mijn reis genoot, degene die mij van koffie, thee en eten voorziet, kortom iemand met een hele boel functies, die ik nu alle maal zelf moet gaan doen. Bij dit proces kan de hulpverle ning weinig doen. Het is een echt persoonlijk proces dat meestal maar ongeveer een halfjaar duurt. Het tweede proces duurt lan- Op woensdag 24 mei kregen de heer en mevrouw Meijers officieel de sleutel van hun nieuwe woning in het Hof Ter Veste. Dit feit kreeg een feestelijk tintje, omdat het ging om de 6000e woning van de Woningbouwvereniging Mid delburg. Het appartement dat de familie Meijers kreeg toegewezen maakt deel uit van de twee woonblokken met in totaal 60 wooneenheden, die op het terrein van het voormalige verzorgingshuis Ter Veste zijn gebouwd. Voorzitter Meijler van de Woningbouwvereniging con stateerde in zijn inleiding op deze druk bezochte bijeen komst in Ter Veste dat bij een langer zelfstandig wonen Het programma van de Zomer- universiteit voor 1995 is uit. De Universiteit wordt dit jaar gehouden van 21 tot en met 25 augustus. Tijdens deze dagen wordt een omvangrijk pro gramma afgewerkt. Er zijn tweedaagse bijeenkomsten over duurzame ontwikkelingen van stedelijke gebieden en over het belang van de streek taal. Verder is er een vijftal dagbijeenkomsten en een vier tal avondbijeenkomsten over diverse onderwerpen. Voor meer informatie en het aanvragen van de brochure: Zomeruniversiteit Zeeland, tel. >01180-30327. steeds meer behoefte zal gaan bestaan aan extra zorg en dat het een taak van de Woning bouwvereniging zal zijn om in deze behoefte te voorzien. Dit kan in de vorm van woon-zorg faciliteiten, zoals een spreek- luister aansluiting met het hoofdgebouw en de aanwezig heid van een zorgcoördinator. Omdat de rijksoverheid de subsidiekraan dicht draait zal er een nog grotere samenwer king tussen gemeente en woningbouwvereniging moe ten groeien om aan de behoef te van nog eens 300 betaalbare ouderenwoningen te kunnen voldoen. Gemeente en Woningbouwvereniging zijn als het ware tot elkaar veroor deeld, aldus C. Meijler. Directeur Onderdijk van de Woningbouwvereniging zei dat al in 1992 de eerste gesprekken met Ter Veste wer den gevoerd om te komen tot de bouw van een woon-zorg- centrum. De woningen staan er nu en zijn allemaal ver huurd, het zorgdeel moet nog van de grond komen. Volgens de heer Lengton van Ter Veste Mevr. Meijers is de overeenkomst met de Provincie nu op komst. De heer Onderdijk zei dat met dit complex de trend is gezet voor een nieuwe vorm van wonen met zorg. De zorg komt naar de bewoner toe. Het devies van de Woningbouwvereni ging moet zijn: 'Uw zorg is onze zorg'. Bovendien is een zorgpakket in voorbereiding voor huurders van de Woning bouwvereniging. Het streven is dat rondom de komende jaarwisseling tegen kostprijs een abonnement op een zorg pakket kan worden aangebo den. Er worden voorbereidingen getroffen voor nog een drietal woon-zorg projecten, te weten een project ten behoeve van de in Middelburg wonende oudere Zuid-Molukkers, een project aan het Goudend (Dau wendaele) en één in Arnemui- den, dat per 1 januari 1997 samen met Middelburg één gemeente zal gaan vormen. Sinds de lijnbussen niet meer op de Markt komen is er een vorm van aanvullend vervoer naar en van de Markt mogelijk voor ouderen vanaf 60 jaar, tegen gereduceerd tarief. U heeft hiervoor een vervoers- pas en een bonnenboekje nodig. Deze zijn verkrijgbaar bij de Stichting Thuiszorg Wal cheren, Breestraat 15. Voor de pas moet u een goed gelijken de pasfoto meebrengen. In het kernwinkelgebied (tussen de vesten en het Kanaal) kan op elke willekeurige plaats waar een auto mag komen worden in- of uitgestapt. U kunt de taxi of minibus laten komen door te bellen met 01184-79900. De regeling geldt alle 7 dagen van de week, tussen 9 en 24 uur. Om de vervoerder in de gelegenheid te stellen uw rit met die van anderen te combi neren, dient u tenminste 1 uur voor het tijdstip waarop u opgehaald wilt worden de rit te bestellen. U geeft dan ook meteen de tijd en plaats od wanneer en waar u weer opge haald wilt worden. Een rit heen en terug komt u op 2 x 2,50, dus 5,--. Dit bedrag kan alleen met bonnen uit het bonnenboekje worden betaald. Als anderen met u meereizen moet u het aantal passagiers bij het bestellen van de taxi vermelden. Uw passagiers reizen ook op bon nen van 2,50. Deze nieuwe regeling is voorlopig geldig tot 28 mei 1996. Over de regeling is een folder verkrijgbaar bij de gemeente Middelburg. /vrijwillige thuiszorg Middelburg Struisvogelgedrag ger, wel zo'n 3 tot 5 jaar. Het begint na de eerste helft van het eerste proces. Nu komen de vragen van: Hoe moet ik nou verder? Hoe richt ik mijn leven in zonder partner? De vervelende situaties van het alleen binnenkomen op een verjaardag en dit soort dingen. Het door de buitenwereld gezien te worden als de over gebleven helft van een twee eenheid houdt mensen lang in het rouwproces. Bij de verwer king zijn er vreemden nodig om uw eigen identiteit terug te vinden. Dat gaat niet binnen de eigen kring van mensen die al uw verhalen al kennen en er niet meer echt naar willen lui steren. Vreemden zijn nog wel bereid te luisteren, voor hen zijn uw verhalen nog nieuw. Daarom kan het helpen deel te nemen aan de bestaande rouwverwerkingsgroepen, die door het maatschappelijk werk worden begeleid. Hier zijn mogelijkheden nieuwe contac ten op te bouwen, andere mensen te leren kennen. Voor inlichtingen over de mogelijk heden die het maatschappelijk werk kan bieden in situaties rondom een overlijden kunt u zich wenden tot mevr. Irma Burtner van Thuiszorg Walche ren, tel. 01184-86400. Tenslotte willen wij u wijzen op de uitstekende:' Gids na een overlijden', uitgegeven door het Landelijk Steunpunt Rouwbegeleiding (LSR) Malie baan 66 3581 CT Utrecht. Er is weer een nieuwe exposi tie in het SWOM-gebouw Mol straat 13. Van maandag 6 juni tot en met donderdag 27 juli exposeert Zus Otten aquarellen en olie verfschilderijen en Jaqueline van Eek tekeningen en aqua rellen. De openingstijden van de expositie zijn van 10 tot 16 uur. (Amateur)kunstenaars die in een volgende periode willen exposeren kunnen contact opnemen met Margot Piscaer van de Stichting Welzijn Oude ren Middelburg, tel. 01180- 27537. De werkgroep Exposities wil proberen om volgende jaar van 1 april tot en met 30 mei een SALON van tekeninger, aquarellen en schilderijen te organiseren. Deelnemers kun nen deze gedurende de boven genoemde tijd in het SWOM- gebouw tentoonstellen. Afhankelijk van de grootte van het werk kunnen 1 of 2 exem plaren worden ingeleverd. Op oproepen in vorige senioren kranten hebben zich reeds enkele deelnemers gemeld. Meer aanmeldingen zijn wel kom bij Margot Piscaer van de SWOM, die ook nadere infor matie kan geven. Middagbijeenkomsten vanaf 13.30 uur Maandag: klaverjassen (com petitie) en biljarten Dinsdag: koersbal, biljarten en kaarten Woensdag: sjoelen, biljarten en kaarten Donderdag: kaarten en biljar ten, 1 x per maand bingo Vrijdag: bridge en biljarten Zaterdag: kaarten en biljarten Voor het gebruik van de was serette graag een afspraak vooraf. Dit najaar wordt begonnen met een tweetal nieuwe activi teiten: 29 september start een litera tuurkring die 1 x per maand bijeenkomt op vrijdagmorgen tussen 10.00 en 11.30 uur. De deelnemersprijs bedraagt 50,-. Het eerste boek dat be handeld wordt is 'Publiek ge heim' van J. Bernlev. Op dinsdagmorgen 3 oktober de eerste van 20 lessen stijl dansen voor ouderen. De les sen duren VA uur. Het adres van de Woelige Werf is: Rijnstraat 12. De ingang is aan de IJsselstraat. Het tele foonnummer is 01180-23282. Ada dikatakan bahwa masjara- kat kita sudah mendjadi sukar dan sulit. Kadang-kadang ia merupakan rimba di mana kita harus ber- gelut djika kita berkehendaki untuk mendapat barang kete- rangan mengenai: peraturan- peraturan, badan-badan jang berwadjib, prosedure-prose- dure dan surat-surat isian jang sulit. SWOM dapat memberi perto- longan mengenai hal-hal jang sukarsulit ini. Tetapi djuga tn/tj dapat mendekati SWOM den- gan pertanjaan-pertanjaan dan problema-problema dalam bidang perumahan, kegiatan- kegiatan dalam bidang perge- rakan badan untuk orang- orang tua, pekerdjaan tangan- tangan (dan kursus-kursus jang lain), persantapan-per- santapan, pengangtukan dan dinas-dinas sukarela. Tn/nj dapat berhubungan den- gan kami melalui alamat Mol straat 13, telepon: 27537 mulai hari senen sampai hari djumat, djam 8.30 pagi sampai djam 16.00 sore.

de Faam | 1995 | | pagina 11