Op 8 juni kost elk bioscoopkaartje maar vijf gulden Wie is wie in de bioscoop? Op naar de top Win 3 dagen NATIONALE BIOSCOOPDAG 1995: Prijzen fotoprijsvraag "Wat me van die eerste voorstelling het meest is bijgebleven, is dat gekke lopen." j^dies.' A Informatie en reserveringen Eens per jaar - op de Nationale Bioscoopdag - willen alle bioscopen in Nederland wat extra's doen. Iets aardigs voor de vele vaste klanten die geen film in de bioscoop overslaan. En iets spe ciaals voor de ontelbare liefhebbers van film, die eigenlijk best wat vaker naar de bioscoop zou den willen gaan. Daarom kost op donderdag 8 juni elk bioscoopkaartje slechts vijf gulden. In heel Nederland, voor welke film in welk theater dan ook. Op dinsdag 6 juni begint bij alle theaters de voorverkoop van de Nationale Bios coopdag. Wat is er nu gemakkelijker dan vanuit uw luie stoel over een bioscoopfilm geïnformeerd te wor den en uw plaatsen te reserveren? De BiFi- BelBios geeft u alle informatie over films die in de bioscoop draaien. Films bij u in de buurt, of in het land. Ja, u ziet het goed. Een bioscoopzaal vol Neder landse filmpersoonlijkheden. Maar herkent u ze ook? Doe dan mee aan deze fotoprijsvraag. En maak kans op één van de vele leuke prijzen. BIFI-BELBIOS U wilt naar de film, maar weet niet wel ke films er draaien? Hoe doet u mee? De opdracht is eenvoudig: zoek de juiste naam bij de bekende bioscoopbezoeker. Astronauten gezocht k?Plpain' °pen vanaf 1 Op het eerste gehoor hebben film en Seven Up wei nig met elkaar te maken. De werke lijkheid is anders. Hoe bioscoopsuc cessen een dran kenfabrikant tot bergbeklimmen aanzet. Open 1 juni 1995 Jrijs: Ci?noo(,w^ A B C D E F G H 1 J K HONDERD JAAR BIOSCOPEN Wie herinnert zich nog de zeppelin? Of de hoela hoep? Wie heeft er niet ergens op zol der nog een afgedank te Rubik's kubus lig gen? Allemaal uitvin dingen waar in eerste instantie dolenthou siast op gereageerd werd, maar die nu geheel uit ons leven verdwenen zijn. Er zijn ontelbare voorbeelden van fenomenen die in de vergetelheid raak ten zodra het nieuwtje eraf was. Eén ver schijnsel dat de tand des tijds wel heeft kunnen doorstaan is de bioscoop. Dit jaar is het precies een eeuw geleden dat de eerste filmvoorstelling plaatsvond. Een extra reden om op de Natio nale Bioscoopdag feest te vieren. Cinématographe Gek lopen kindly •YOUR^ WATS^m Willeke van Ammelrooy: Kermisattractie. Thom Hoffman: leder bioscoop bezoek nieuwe ervaring pL£A$E READ THE neighbors Huub Stapel: Woensdag 7 juni 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER I 3 Niet alleen Nationale dag, maar De Nationale Bioscoopdag is daarmee een soort cadeautje voor de trouwe bezoeker en een prima kans voor de wat minder regel matige bios- coopganger op een hernieuw de kennisma king. Wie lang niet in een bio scoop is geweest zal het opvallen dat er veel veranderd is. Aan de ene kant werken de bioscopen con tinu aan de ver betering van hun service en comfort, bijvoorbeeld door de aanschaf van lekker zittende stoelen. Anderzijds zijn er technische ontwikkelingen waardoor projectie, beeld en geluid (meerdere kanalen!) nog levensechter zijn gewor den. En zeg nou zelf, is er een betere plaats om een film te zien dan de bioscoop? Op 8 juni vertonen de biosco pen overigens hun normale programma's. Deze staan op de gebruikelijke wijze aange- wordt er een grote ver scheidenheid aan films vertoond in de bio scoop. Spannende, ont roerende, intrigerende, komische, romanti sche, kunstzinnige, mooie of spectaculaire films. Films voor jong èn oud. Daar is zeker een film bij die bij uw smaak past. kondigd. Waar een film over gaat, waar ie draait en hoe plaatsen zijn te bespreken, kan iedereen tegenwoordig heel eenvou dig te weten komen via de BiFi-Bel Bios, met 24 uur per dag bioscoop informatie en reserveringen (06-9363). tijdens de Bioscoop- elke week een extra feestelijk tintje omdat het precies een eeuw geleden is, dat de eerste bioscoop voorstelling werd gehouden. Veel theaters organiseren op 8 juni speciale activiteiten, die het nog aantrekkelijker maken om juist op de Nationale Bioscoop dag daar een film te gaan zien. uw telefoon en maakt gebruik van spraakherkenning. Gesproken instructies vertel len u stap voor stap wat u moet doen. Zo krijgt u op een snelle en eenvoudige manier alle informatie voor een mid dag of avondje uit. De BIFi-BelBios geeft u een korte inhoudsbeschrijving van films die u graag wilt zien. Zo hoort u precies waar de film Over gaat. De BiFi-BelBios vertelt u ook welke premières er draaien en welke films u binnenkort in de bioscoop kunt verwachten. Daarnaast geeft het informatie over in welke theaters u de films kunt bezoeken. De Nationale Bioscoopdag heeft dit jaar A. Willeke van Ammelrooy B. Linda van Dyck C. Nelly Frijda D. Antonie Kamerling E. Koen van Vrijberghe de Coningh F. Jeroen Krabbé G. Renée Soutendijk H. Olivier Tuinier I. Serge Henri Valcke J. Monique van de Ven K. Seven-up Ice Cola Onder de goede inzendingen worden drie prijzen verloot, beschikbaar gesteld door Alhambra in Vlissingen en Grand Theater in Goes. De eerste prijwinnaar mag een jaar lang gratis naar de bioscoop, de tweede prijs is een half jaar gra tis naar de bioscoop en de derde prijswinnaar mag drie maanden gratis naar de bioscoop. Stel: u gaat een dagje naar Utrecht en als afsluiting 06*9363 van deze dag wilt wwww u graag naar de bioscoop. De kas sa's van Utrecht zijn via een gecomputeriseerd systeem aangesloten bij de BiFi-BelBios. Zo kunt u vanuit uw woonplaats of elke; plaats in het land eenvoudig een kaartje reserveren voor de film die u wilt zien. Het systeem werkt eenvoudig. De BiFi-BelBios werkt via druktoetsen of draaischijf van BIOSCOOPINFO+RESERVERINGEN MH24UURPER DAG S5SS3 De BiFi BiFi-BelBios biedt nu ook de mogelijkheid bij een groot aantal bios copen om 24 uur per dag door het hele land telefo nisch uw stoel te reserveren. Neder land het eerste Europese land waar de bioscoop sector op landelijk niveau over een dergelijke dienst beschikt. Het grote voordeel van de BiFi-BelBios is dat je ook na sluitingstijd je kaartje nog kunt reserveren. Of het nu midden in de nacht is, of 's ochtends voordat u naar uw werk gaat. Bij dit unieke sys teem kunt u altijd terecht voor informatie of uw reservering. Probeer 't maar eens: 06-9363 (50 ct/pm). Om u te helpen hebben we onder de foto de namen van 10 film persoonlijkheden in de zaal al voor u afgedrukt. Bij elke naam staat een letter. In de tekening rechtsonder van de foto staan getallen op de plaats van de personen. Zoek nu het juiste getal bij de juiste letter. Uw oplossing vult u in op de bon, onderaan deze pagina. De bon stuurt u in een open enveloppe naar Redactie PZC Week bladen, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. (voorzien van een postzegel van 80 cent) Vergeet niet uw volledige adres te vermelden. Spelregels: Uw invulstrookjes dienen vóór 19 juni 1995 bij ons binnen te zijn. U mag zo vaak meedoen als u wilt. Hoe leuker en origineler de slagzin hoe meer kans te winnen. U komt alleen voor de reis naar Disneyland Parijs in aanmerking als u ook alle juiste namen bij de juiste personen heeft gevonden. Alle inzendingen worden door een deskundige jury beoordeeld. Winnaars worden in dit blad bekend gemaakt en krijgen schriftelijk bericht. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. f P A R I S Wilt u ook kans maken op de hoofdprijzen? Maak dan ook de slagzin af. De meest originele inzending wordt beloond met een 3-daagse reis en verblijf naar Dis neyland Parijs voor twee personen. Tweede hoofdprijs: Origineel Seven-Up Tenson-jack. Attentie: K2-Expeditie Om via de slagzin mee te dingen naar de hoofdprijzen moet u ook de fotoprijsvraag juist hebben opgelost. Vult u geen slagzin in, dan neemt u automatisch alleen Maak kans op een spec taculaire reis door het heelak In Disneyland PanJS neemt het ru,mteveer naarCeri^°Umain u mee naar de maan met de snefhe'd van het licht Onderweg komt u langs vallende sterren exploderende meteorieten. Space iü!avontuur om nooit te vergeten. Hoofdpr Met Stallone's Cliffhanger en de Cry of stone nog vers op ons netvlies, lijkt de bergsport zich in een grote populariteit te verheugen. Natuurlijk is berg- films kijken anders dan berg beklimmen, maar ook de cij fers van de betrokken sport bonden stemmen optimis tisch: de jongeren trekken steeds vaker de bergen in. Het is dan ook niet vreemd dat Seven-Up, haar nieuwe drank, Seven-Up Ice Cola, aan berg beklimmen verbindt. Als spon sor van de Seven-Up ^-expe ditie, stelt Seven-Up deze zomer een expeditieteam o.l.v. Ronald Naar in staat om de 8.760 meter hoge Himalaya reus, de K2, te bedwingen. Seven-Up's marketing ma nager Joost van Odijk legt uit waarom: "Nederland is het eerste land waar Seven-Up Ice Cola op de markt is. Omdat Ice Cola als 7UP oogt, maar naar cola smaakt hebben we aan de traditionele Seven-Up aanpak, een vleugje cola toegevoegd. Cola staat voor "fun en excite ment" Dat cola-karakter komt onder andere tot uitdrukking in sponsoring van de ^-expedi tie". Expeditieleider Naar bevestigt de onmisbare rol van Seven- Up: "Professionele expedities als beklimming van de K2, kunnen alleen op een veilige wijze vertrekken als ze een relatief hoog budget hebben. Weinig bedrijven durven hun naam aan een niet geheel risi coloze onderneming te verbin- DISNEYLAND. PARIS Een verblijf voor 2 per- r.n' 'nc(usief twee hotelovernachtingen in Z"T 1B 6 Disney themahote/s, 3 dagen en ree tot het the^ï parx en continentaai Indien u ntet kunt ook gewoon reser- veren of de fraaiebro- cnure aanvragen. Bei (gratis) 06-0789 0f bezoek uw reisburo Het team van de K2-expeditie wordt gesponsord door Seven-Up. Een origineel K2 Tenson-jack is de tweede hoofdprijs in de slagzinwedstrijd van de bioscoopdag. den. Het pleit voor Seven-Up dat zij ons enthousiasme deelt". En wat vindt de Seven-Up- doelgroep er zelf van? Arjen (14 jaar): "ik klim zelf niet, maar vind het wel tof om naar te kij ken". Babette (17 jaar): "Met school zijn we vorige week naar de Ardennen geweest, kanoën, mountainbiken en ook klimmen. Als je dan boven op een top staat is dat wel kicken, maar je moet natuurlijk geen hoogtevrees hebben". Wie de Seven-Up K2-expeditie op de voet wil volgen, kan zich nog inschrijven tot 5 juni voor een trektocht naar het ^-basis kamp. De tocht duurt 4 weken en kost Fl. 6.500,- per deelnemer (Info: Stichting K2 1995, Postbus 96840, 2509 JE Den Haag). Minder avontuurlijk, maar wel goedkoper is gewoon thuisblij ven. RTL 5 besteedt wekelijks aan dacht aan de expeditie. Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: leeftijd:.. aankruisen Q ik ontvang graag informatie over Disneyland Parijs Slagzin (voor de hoofdprijs) "Ik ga graag naar de bioscoop, want De winnaars worden in dit blad bekendgemaakt. Honderd jaar geleden gaven de gebroeders Lumière in Parijs de eerste filmvoorstel ling met hun 'Cinématograp he'. Voor het eerst in de geschiedenis kon men levens echte bewegende beelden aanschouwen. Al gauw deed de nieuwe uitvinding haar intrede in ons land. Kermis klanten en exploitanten van rondreizende variététheaters zagen er wel brood in. Aan publiek was geen gebrek, ledereen wilde het wonder wel eens met eigen ogen aan schouwen. De 101-jarige mevrouw Baar- spul uit Utrecht is één van de weinigen die de eerste film voorstellingen nog kan naver- M loc 733r 1c m 3 "Ik heb ontelbare leuke herinneringen aan de bioscoop. Als klein kind nam mijn oma mij altijd mee. Ze leende geld, zogenaamd om naar de markt te gaan, en dan doken we stiekem de bio scoop in. Dat mocht nie mand weten! Later, als puber, probeerde ik altijd in films voor boven de 18 jaar te komen. Met make up en hoge hakken lukte dat wel, en het was extra spannend. Tegenwoor dig hoefik niet meer stie kem te doen in de bios, maar ik geniet er nog evenveel van." tellen. Ongeveer gelijk met de bioscoop zag zij het levens licht. De eerste keer dat ze een film zag herinnert ze zich nog heel goed. "Het moet echt aan het begin van deze eeuw geweest zijn, want ik zat nog op de lagere school. Met de hele klas mochten we naar een filmvoorstelling. Dat was natuurlijk een sensatie, zoiets hadden we nog nooit gezien! Maar wat me eigenlijk het meest is bijgebleven is het gekke lopen. De mensen bewogen niet levensecht, zoals je dat nu op de film ziet. Doordat het technisch nog niet zo perfect was liepen de men sen in de film heel snel en hou terig." In het begin was film nog een kermisattractie. Bioscoopex- "Mijn eerste bioscoopbe zoek vond plaats in schoolverband. Het was een film over de zuid- pool-expeditie van de ontdekkingsreizigers Scott en Admundsen. Ik denk dat ik mede hieraan mijn liefde voor reizen heb overgehouden. Later, toen ik studeerde, was ik dagelijks in de bio scoop te vinden. Soms ging ik wel 2 of 3 keer op een dag. Dat aantal haal ik nu niet meermaar ik ga nog steeds heel veel!" ploitanten reisden rond met een projector en wat filmpjes. "Die eerste voorstelling," ver telt mevrouw Baarspul, "vond plaats in een afgehuurd zaal tje. Je zat gewoon op van die houten bankjes. Maar dat gaf natuurlijk niet. Het was toch iets nieuws." Later kregen seri euze zakenlieden belangstel ling voor het fenomeen en ont stonden de echte bioscopen zoals wij ze nu kennen. "Die vonden we toen heel sjiek," weet mevrouw Baarspul nog. "Pas toen ik een jaar of twintig was en geld verdiende, kon ik het me permitteren om wat vaker naar de bioscoop te gaan." De primitieve bioscopen van weleer en de films met houte rig bewegende figuren hebben plaatsgemaakt voor com plexen met meerdere zalen waar we vanuit gerieflijke stoelen kunnen genieten van levensechte beelden op een groot doek en met digitaal geluid. Deze ontwikkeling zal in de toekomst steeds verder doorzetten. ledereen ter wereld heeft inmiddels al wel eens een film gezien, maar het nieuwtje is er nog lang niet af. De hoogstaande technische kwaliteit van projectie en geluid hebben ervoor gezorgd dat het publiek de films intens meebeleeft. Zo blijft ieder bioscoopbezoek toch weer een nieuwe ervaring. Jltles to yourself, LOUD READING- ANNOYS YOUR. d? "De eerste film die ik zag, was Mary Poppins, in een bioscoop die nu niet meer bestaat. Het was een oud afgeragd zaaltje, maar dat mocht de pret niet drukken. Het was magisch! Als ik nu naar de film ga wil ik juist veel comfort. Ik denk dat de huidige ontwikkelingen naar extra mooie bioscopen ertoe zullen leiden dat het bioscoopbezoek gigantisch zal stijgen. Let maar eens op!"

de Faam | 1995 | | pagina 15