HEEREMA HEEREMA Al om toppers in stadsscfiouwbu rq iet vSwing F ire C)ua rtet met qast op vibrafoon Ziqeuners in jazz Beets Broth wisselen ers noq wel eens van drummer Bek end van de film: M ister Biq Voice Gl oednieuw or hest met oude rotten De Middelburgse Stadsschouwburg is niet alleen donderdag, mar ook zaterdag een echt jazzjDaleis. Vooral ook omdat de organisatie van et Middelburgse jazzfestival andermaal beslag heeft weten te leggen op een aantal reusachtige toporkesten. Wie de ware topper is zal echter pas blijken tijdens de concerten. Deze en de volgende redactiepagina geven een overzicht. Omdat smaken verschillen zal iedereen zijn eigen topper kunnen kiezen. Het Swing Fire Quartet. Regelmatig speelden de klarinettist Gerrit Brouwer, pianist Dick Posthuma, bassist Richie Hensen en drummer Pim Toscani als gelegenheidsformatie in het land. Dat had zoveel succes dat deze vier prominente muzikanten in 1 989 besloten om definitief met elkaar in zee te gaan. Aldus geschiedde. In Middelburg hebben ze bovendien nog een gast in de persoon van de vibrafonist Hein de Jong. Inspiratiebron voor het kwartet vormt de kleine bezetting van Benny Goodman. Ze streven er evenwel naar om een geheel eigen smaak en gezicht te geven aan de uitvoering. Want aan imiteren heeft het viertal een broertje dood. Binnen dat concept vinden de muzikanten het een uitdaging om met een kleine bezetting een afwisselend programma te bieden, vol muzikale verrassingen waarbij iedere solist ruimtschoots aan zijn trekken komt. Het optreden blijft daardoor boeien. Ook speelt het Swing Fire Quartet regelmatig met solisten, zoals in Middelburg met De Jong. De muzikanten van het kwartet hebben een grote staat van dienst in de wereld van de professioneel uitgevoerde jazz. Ze speelde Gerrit Brouwer onder anderen met Ted Easton en Greetje Kauffeld, pianist Dick Posthuma werkte mee aan jazzprogramma's voor de NCRV radio en bassist Richie Hensen maakte deel uit van het Ad van den Hoed Kwartet. Drummer en leider Pim Toscani viel in bij de Dutch Swing College Band. De Piotto's. De Piotto's zijn een zigeunerfamilie die al generatie erlc ze groep. is overgenomen door de zoons. op generatie muziek maken. De reeds oveneden vader Piotto is begonnen met deze groep. Het werk do Zigeuners en violen horen bij elkaar als strand en water. Vandaar dat de jazzie klanken uit de kast van het snareninstrument komt. Dat de leden tot in het diepste van hun hart zigeuner zijn is nadrukkelijk aan de muziek te horen. Maar ook gitaren en blaasinstrumenten behoren tot de gebruiksinstrumenten van de Pioto's. Voor de Beets Brothers zit het koperen jubileum er aan te komen. Maar hun naamsbekendheid is van goud. Immers de drie gebroeders Beets bouwden nationaal en internationaal aan een carrière die klinkt als een klok. Regelmatig valt in de landelijke dagbladen hun naam. Ook op de radio is het ensemble vaak te horen in jazzprogramma's. Het muziek maken is ze min of meer met de paplepel ingegeven. Immers, de moeder van Marius, Alexander en Peter Beets is muziek pedagoge. In hun kinderjaren leerden alle drie eerst piano spelen, later gingen Marius (bas) en Alexander (sax) over op andere instrumenten. Een man staat nooit vast in de bezetting van The Beets Brothers, de drummer. Daarvoor nemen ze wisselend een ander die maar aan een kwalificatie moet voldoen: het moet een topper zijn. 'Mister Big Voice' wordt'ie genoemd. En dat zegt toch wel wat over Richard Ross die naar Middelburg komt met The Bram Wijnands -Wim Wollner Quartet. Het ensemble brengt meeslepende art swing, blues en ballades in de stijl van de jaren dertig en veertig. Mister Big Voice begon zijn muzikale loopbaan als drummer en werkte onder meer met Ben Webster en Jimmy Witshersoon. In die periode adviseerde zijn collega muzikanten hem om te gaan zingen, eerst aarzelde hij, maar al snel gebeurde wat iedereen verwachtte: als een komeet steeg zijn roem. Hij werd zelfs Kansas City Vocalist of the Year en in de rilm Mr and Mrs Bridges (met Paul Newman) treedt hij op als zanger. Uitnodigingen voor het grote internationale circuit volgen. De laatste jaren toert hij regelmatig met het Bram Wijnands-Wim Wollner Quartet aoor Europa en Amerika. Mister Big Voice, oftewel Richard Ross. Een gloednieuw orkest met oude rotten in het vak iet g Jep ..0 optreden tijdens een jazzfestival. En wat niet g' bepalen het gezicht van Phil Mason's New Orleans Allstars. De ploeg ontstónd na een éénmalig bedoeld werd, gebeurde toch. Ze bleven bij elkaar en brengen nu een verfrissend nieuw elan in de jazzscene. De muzikanten staan allemaal stuk voor stuk achter de keuze van het repertoire dat bestaat uit traditionele jazz in de Britse traditie. Allen hebben ooit de podia van befaamde jazzclubs beklommen. Ook is er een groot aantal platen gemaakt door de diverse leden. De reacties van het publiek waren overigens aanleiding om samen verder te gaan. Het resultaat is een toonnaangevende ploeg muzikanten die de geheel eigen sound loslaten op liefhebbers. Maar ook minder bekenden met de jazz genieten van het optreden waarbij trompetist Phil Mason en zangeres Christine Tyrell vaak een hoofdrol verullen. Hein de Jong op de vibrafoon. Phil Mason New Orleans Allstars. Beets Brothers.

de Faam | 1995 | | pagina 29