VSB'BANK Daar kom je verder mee. Dweilen langs kroegen fff4 HT4 idUi CL arlestown Jazzband vol enthousiasme in De G eere Continental 6 in Deh uifkar vStoPLJvi lie J assband, amateurs op niveau ijn snaarwerk in Desafinado Beuk en in Rock Dessert In de meeste Middelburgse binnenstadkroegen staat vrijdagavond een orkest, dat muziek maakt zoals min of meer past bij de ambiance van het café. Elders staat een zo compleet mogelijk overzicht. Op deze pagina een bloemlezing. Let er overigens wel op dat u een pasje aanschaft voor deze dweilavond in het jazzfestival. Toen de Charlestown Jazzband eind jaren zestig werd opgericht was de belangstelling voor de oude stijl jazz groeiende. Logisch dat talrijke bands werden opgericht die zich specialiseerde in deze tak van muziek. Maar schoten ze als paddestoelen uit de grond, ze verdwenen minstens net zo snel. De band uit Nijmegen niet. Hij overleefde en staat tijdens de Kroegentocht in Café De Geere. In de beginperiode richtte de band zich vooral op de blanke jazz. Vooral de stijl van cornettist Bix Beiaerbecke werd geïmiteerd. Later zochten de mannen uit Nijmegen het breder en brachten invloeden van de New Orleans-jazz binnen hun repertoire. Vrij snel beseften de muzikanten dat muziek maken niet alleen noten spelen is, maar er moest ook een vorm van entertainment in worden gebracht. Ze bedachten originele acts, zonder de kwaliteit van de muziek geweld aan te doen. En in die sfeer gingen ze alleen nog maar beter presteren zodat de aanvragen voor optredens niet stopten. In Café De Geer zullen ze tonen dat ze ondanks hun bijna dertig jarig bestaan nauwelijks aan originaliteit hebben ingeboet en dat hun enthousiasme om muziek te maken nog net zo groot is als in de beginjaren. De Huifkar heeft een sextet uit Heemstede laten komen om gepast en jazzie de Middelburgers te vermaken. Hun naam: Continental 6 en dat staat voor sobere swingende jazz. Het ensemble is enorm bekend in het buitenland, onder meer in Azië, waar ze regelmatig hun swing, latin of mainstreamjazz ten gehore brengen. Ook op feestjes van hooggeplaatste personen zoals ambassadeurs worden podia geplaatst voor deze Nederlandse formatie. De Storyville Jassband. Wie de Zevende Hemel bezoekt kan kennis maken met een van de langstbestaande amateurbands in Nederland, namelijk de Storyville Jassband. De formatie is al meer dan dertig jaar gespecialiseerd in het Engelse Dixyland genre, ook wel Trad-Jazz genoemd. Lang beperkte deze formatie zich tot optredens in de buurt van Arnhem. Maar toen de groep in 1 984 de Vara Radio Dixylandcompetitie won stroomden de aanvragen voor optredens elders in Nederland binnen. En zo kwam het balletje aan het rollen. Niet alleen Nederland werd werkterrein voor de Gelderlanders, ook veroverden ze de harten van liefhebbers in België, Frankrijk, Duitsland en Engeland. Critici menen dat het succes van de amateurs te wijten is aan het hoge artistieke niveau. Kortgeleden is het album I Never Now van het sextet op de markt gebracht, samen met een deel van de vorige lp is het werk gecombineerd tot een ruim 71 minuten durende cd onder de titel Storyville Sounds. Desafinado, aan het Koorkerkplein, heeft zich verzekerd van twee rasartiesten die - zoals dat populair gezegd kan worden - hebben doorgeleerd in hun vak. Het zijn de Limburger Joep van Leeuwen en de Amerikaanse zangeres Janice Lakers. Beiden treden niet alleen vaak op, maar geven ook les aan het conservatorium in Maastricht. Voor de liefhebbers dus een optreden om naar uit te kijken. Het Joep van Leeuwen Trio begeleidt de zangeres en dat is niet voor de eerste keer. Regelmatig zijn ze gast op festivals, maar ook 'tussendoorconcerten' worden internationaal uitgevoerd. Van Leeuwen kreeg al oor en oog voor de jazz toen hij in 1 980 in Maastricht aan net conservatorium studeerde. Nadat hij was afgestudeerd verhuisde hij een tijdje naar Zwitserland om zich verder te bekwamen in de jazzmuziek. Vijf jaar later vestigde hij zich opnieuw in zijn geboortestad en kreeg een baan aan net conservatorium. Zijn hoofdvak is docent gitaar aan de jazzafdeling en verder geeft hij nog de vakken geschiedenis van de jazzmuziek en combospel. Hij is er een voorstander van om de concerten zo eigentijds mogelijk uit te voeren. Voordat Janice Lakers naar Europa kwam in 1 983 en eveneens een baan kreeg als docente aan het conservatorium van Maastricht was ze een van de meest gevraagde zangeressen in Pacific Northwest. In Seattle konden en televisiekijkers en radioluisteraars haar regelmatig horen. Ze was er een van de meest gevraagde zangeressen op festivals en tijdens concerten. Sinds ze in Nederlana werkt en woont beperkt ze zich niet tot lesgeven. In nagenoeg alle omringende landen heeft ze opgetreden. Ook in Engeland en Frankrijk kennen de liefhebbers haar naam. De meeste keren treedt ze op met het trio van Joep van Leeuwen. Janice Lakers. Joep van Leeuwen. Limburgs vuurwerk in Dar American Uit het Limburgse Venray komt The Southern Bluesrock Band die in Bar American blues uit de Mississippidelta laat horen. Het vijftal heeft de stevige swing hoog in het vaandel staan, onmiddellijk gevolgd door 'een boel gein'. Waar de bierkraan vloeit voelt de band zich thuis. Met hun vette bluessound komen ze het best tot hun recht in een bruin café, waar gezelligheid troef is. Zanger Johan Philipsen krijgt het doorgaans goed voor elkaar om het publiek mee te slepen, ja zelfs een 'complete tent op zijn kop' te zetten. De gitaristen vullen de adempauzes zodanig dat de aandacht niet verslapt. Vuurwerk en gevoelige slides zijn daarbij logische en soms spectaculaire uithalen die het publiek in staat stellen mee te doen. Hotclub Caps speelt in 't Hoekje. De Big Bam Boom Band is een trio dat energiek en rauw rock en rythm laat horen. Beuken en scheuren slepen het publiek mee. Rook zweet en bier zijn de ingrediënten voor een lekkere ambiance. „Onze muziek komt recht uit het hart", verklaren de drie muzikanten plechtig. Daarbij wordt ook aandacht besteed aan het hoofdstuk amusement. De drie leden van de Big Bam Boom Band.

de Faam | 1995 | | pagina 24