Cultureel Gekleurd richt zich meer op allochtonen in Europa m piot WONEN OPv WALCHEREN Prinsenvlag in top op zes april ïl Een winkel bomvol met BOEKEN gaan weg met 50 tot 80% KORTING iL.-- Ben de Graaft Tapijt U bent op zoek naar een huurwoning? Het huizenaanbod van de vier woningcorpora ties op Walcheren, 2- wekelijks in deze krant Kijk voor verdere informatie op pagina 6 en 7 Ml OP**av' GROENLEER GOES MOTORMAAIERS ZITMAAIERS v.a. 2.495," Tel. 01100-12820 95e JAARGANG NUMMER 14 5 APRIL 1995 Het programma voor het festival Cultureel Ge kleurd richt zich vanaf volgend jaar meer op allochtonen in Europa. Daarmee wordt de doel stelling om bij autochtonen meer begrip voor andere culturen te introduceren dichter bena derd. Ook zal er meer worden ingespeeld op de actualiteit in de wereld en wordt een speciale plaats ingeruimd voor educatie. Dat zegt Peter van Vooren, coördinator van het COS Zeeland, het provinciale centrum voor ontwikkelingssa menwerking en organisator van het jaarlijkse festival. PZC WEEKBLADEN Effect Educatie Party- en faillissementsverkoop DE WITTE BOEKENMARKT Programma Cultureel Gekleurd Middelburg, Vlissingen, Goes MIDDELBURG VLISSINGEN GOES tra De Stichting Delta Cultureel opent het nieuwe seizoen met een foto-expositie. In de Grote Kerk in Veere is tot en met 30 april de tentoonstelling De Eerste de Beste te zien. In de kerk hangen de eerste en de - volgens hen zelf - beste foto's van 37 Nederlandse fotografen van naam, zoals Philip Mechanicus, Erwin Olaf en Daniel Koning. Veertig jaar geleden kocht David Rijkse een klein administratiekantoor op de Seisdam in Middelburg. Het kantoortje groeide uit tot Accountants- en Adviesgroep Rijkse, verhuisde naar de Buitenruststraat en heeft inmiddels een tweede vestiging in Goes. David Rijkse neemt volgende maand afscheid van 'zijn' kantoor. Verder in deze krant nieuws van provincie en gemeenten en de rubrieken Psychoconsult, Bedrijfskundig Bekeken en Lezers Schrijven. Spotrijmpjes 'rt kamerbreed verschil VLISSINGEN, Koudekerkseweg 9 tel. 01184-18414 ^£BlBU07>tó v.a. 550," Albert Plesmanweg 5 - 4462 GC Goes Ind.terrein De Poel 1 3e bedrijf rechts Zaterdag open tot 15.00 uur Scène uit de film 'The women from the lake of scented souls', die 14 en 15 april wordt gedraaid in het Schuttershof- Dit jaar wordt het festival gehouden van 2 tot 16 april op locaties door heel Zeeland. Muziek, film, theater, exposi ties en literatuur uit niet-wes- terse landen zijn de poten Oplage: 25.200. Gratis huls-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 48.710. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18,4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, 01184-84312 (privé 01184-18686). Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: otfsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbiaden in Zeeland. Totale oplage: 172.550 waarop het festival rust. Daar naast hebben de Zeeuwse asielzoekerscentra een open dag op zaterdag 8 april. In andere jaren stond steeds de cultuur uit een regio in een derde-wereldland centraal. Daar wordt in dit eerste lus trumjaar van afgeweken. Niet temin - zo verklaart Van Voor- en - staan er veel evenemen ten uit China op het program ma. „Dat is niet zo vreemd. In Beijing wordt binnenkort de Vierde Wereldvrouwenconfe rentie gehouden. Daarmee spelen we dus in op de actuali teit", legt de COS-coördinator uit. Het festival Cultureel Gekleurd is opgezet om meer begrip voor andere culturen op te wekken. „In hoeverre zoiets effect heeft weet je niet. Het enige wat je kunt meten is het aantal toeschouwers. En daar zijn we niet ontevreden over". Van Vooren noemt verder dat het belangrijk is dat mensen van verschillende culturen elkaar ontmoeten. „Dat kan trouwens ook kleinschalig. Zo werd er hier in Goes ooit een cursus Surinaams koken opge zet. Er waren twaalf plaatsen voor cursisten en de organisa tie telde 128 aanmeldingen". Cultureel Gekleurd richt zich op een breed publiek. De opzet is om vooroordelen weg te nemen. Dat zal wel moeten - zo redeneert Van Vooren. „Want Nederland wordt een multicul turele samenleving. We probe ren op een positieve manier bij te dragen aan begrip voor eikaars beschaving. Er zijn mensen die al jaren in Neder land wonen, er zelfs geboren zijn en toch hun eigen cultuur niet helemaal loslaten. Bij voorbeeld een Molukse vrouw en een. Marokkaanse man die volgens de traditie van hun land verhalen vertellen". Een van de voornemens van Cultureel Gekleurd is om in de komende jaren meer aandacht te besteden aan educatie. Vol gens Van Vooren is daar al dit jaar rekening mee gehouden. De activiteiten variëren van een open dag in een Turkse moskee in Axel tot een lezing van een Chinese schrijfster in Middelburg. Verder is er een expositie over de Islam in Nederland en het basisonder wijs kan meer te weten komen over de Philippijnen. Beeldvor ming in Nederland is - in het kader van educatie - een onderwerp van een lezing in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Tijdens Cultureel Gekleurd is ook een aantal bijzondere voorstellingen te zien. Uit Ban gladesh komt een groep met liefdevolle feestmuziek. „Die groep", voorzegt Van Vooren, „zet zelfs de minst muzikale Europeaan aan tot dansen en klappen. Om dat voor elkaar te krijgen moet het musiceren je wel in het bloed zitten. De leden van deze Bengaalse groep hebben dat. Al acht generaties lang dragen zij hun filosofie uit met trance-achtige dans, zang en muziek". Bijzon der is volgens Van Vooren ook het Chinese schaduwpoppen- theater Yueh Lung. Van Voo ren: „Die theatervorm is in Chi na ongeveer net zo oud als de westerse jaartelling. Soms lij ken de kleurrijke schimmen net levende wezens. De emo ties zijn zo knap uitgebeeld dat woorden overbodig zijn". De COS-coördinator noemt ook een Japanse drumgroep bij zonder. Verder wordt veel ver wacht van een klassiek Indiaas concert, een, concert van een Zaïrese groep en cabaret van een Marokkaan en een Turks cabaretduo „dat genoeg heeft van de vooroordelen en schaamteloze vragen en opmerkingen". Om te herdenken dat de Vlis- singse burgerij zich op 6 april 1572 vrij maakte van de Spaanse bezetters organiseert de Stichting Vesting Vlissin gen net als voorgaande jaren een april-viering. Dit jaar vin den de festiviteiten plaats op zaterdag 8 april. Voor het eerst dit jaar zal er vanaf de St. Jacobstoren een prinsenvlag wapperen. Een exacte kopie van de uit negen banen bestaande vlaggen die in de zestiende eeuw door de oran- jegezinden werden gebruikt. De Stichting Vesting Vlissin gen organiseert al enige jaren een april-viering om de gebeurtenissen tijdens de paasdagen in 1572 te herden ken. De Vlissingse burgerij ontdeed zich toen eigenhandig van het Spaanse juk dat de stad bezet hield. Zaterdag 8 april om 14.30 uur worden de festiviteiten geopend door wethouder C. de Keijzer. Door het onthullen van een plaquet te bij de Loodsensteiger en het lossen van een kanonschot zal hij de viering inluiden. Het middelpunt van de festivitei ten vormt het De Ruyterplein. Vanaf 13.30 uur verzorgt pop pentheater Korvera hier diver se voorstellingen. Het Muse um Zeeuwse Klederdrachten uit Zoutelande presenteert met een showwagen een tentoon stelling van poppen in dracht waarbij de nodige uitleg wordt gegeven. De Brabantse orgel man Wil Post zorgt voor de muzikale omlijsting. Voor de Vlissingse schoolkin deren is er een fietstocht samengesteld die langs diver se plaatsen uit het Vlissingse vestingverleden leidt. Vanaf 13 uur kan de routebeschrijving worden opgehaald in het Ste delijk Museum aan het Bella- mypark. De fietstocht beslaat ongeveer vijf kilometer. De festiviteiten vinden ook deels op het water plaats. Omstreeks 15.15 uur starten vanaf de Loodsenstei ger een tiental sloepen die strijden om de Gevangento ren-wisselbeker. Hoogtepunt zal evenals voorgaande jaren het schieten met oude kanon nen door Schietsportvereni ging De Fles zijn. Vanaf twee uur wordt er meerdere malen geschoten vanaf het Rondeel. Voor het eerst dit jaar wappert er zowel op zes april als tijdens de herdenking twee dagen later een prinsenvlag van de Sint Jacobstoren. „In het ver leden wapperde op zes april een oranje vlag van de toren. Historisch gezien is dat niet helemaal juist. Als je schilderij en uit die tijd bekijkt dan zie je dat de oranje-gezinden een geuzen- of prinsenvlag had den. Een vlag die bestaat uit negen banen. Drie keer oranje, wit, blauw onder elkaar", zegt Doeke Roos van de Stichting Vesting Vlissingen. Segeersstraat 6 - Middelburg 3 t/m 15 april - Zeeuwse Bibliotheek: tentoonstelling Islam in Nederland, Nederlandse Islam 7 april - Zeeuwse Bibliotheek: 14.30 uur, lezing ever beeldvorming met vooraf muziek van Ibrahim Zorel; Chinees/Indische maaltijd en dans (Sinar Melati); Turkish Delight, Turks cabaret; Nabil, Marokkaanse muziek. 7 april - Schuttershoftheater: 20 uur film, The Pup- petmaster (China) - Stadsschouwburg: 20.30 uur muziek, Wadai- ko Ichiro (Japan) 8 april - AZC de Eendracht: open dag - Schuttershoftheater: 20 uur film, The Pup- petmaster (China) 9 april - Schuttershoftheater: 20 uur film, The Pup- petmaster (China) 12 april - Zeeuwse Bibliotheek: 14 uur, theatergroep Delta met Pandji 14 april - Schuttershoftheater: 22.30 uur film, The woman from the Lake of Scented Souls (Chi na) 15 april - Schuttershoftheater: 22.30 uur film, The woman from the Lake of Scented Souls (Chi na) 7 april 8 april 14 april 5 april - De Paraplu: 20.30 uur, workshop Indiase muziek (Droeh Nankoe) - Vestzaktheater: 20.30 uur, Yueh Lung Sha dow Theatr (Chinees schaduwtheater) - Arsenaaltheater: 20.30 uur muziek, Ya Ntesa Dalienst en Les Grands Maquisards (Zaire) - 't Beest: 20.30 uur film, The Puppetmaster (China) 8 april - AZC Bergzicht: open dag 10 april - Openbare Bibliotheek: 19.30 uur, De verha lenvertellers, (Nel Lekatompessy, Moham med Chacha en Judith Huysman). 12 april - 't Beest: 19.30 uur, Chinese Culturele avond; 20.30 uur film, The woman from the Lake of scented souls 14 april - 't Beest: 20.30 uur film, L'odeur de la Papaya Verte (Vietnam) 15 april - 't Beest: 13 uur, open dag; 20.30 uur muziek, Purna Das Baul (Bangla Desh); 20.30 uur film, Kosh Ba Kosh (Tadjikistan) 17 t/m 30 april- Openbare Bibliotheek: tentoonstelling, Islam in Nederland, Nederlandse Islam De taal, ik heb het al meer gezegd, was vroeger het enige wapen van de machtelozen. In Walcheren waren dat de werk lieden, op 't platteland de 'boe- reneirbeiers' en de meiden en knechts. Sommigen van hen staken de draak met de gewoonte van bepaalde boeren-werkgevers om hun inwonende knechts zo kort mogelijk van de maaltijd te laten genieten. Hoe eerder van tafel, hoe meer arbeid er immers geleverd werd. Zo ont stond het 'spotgebed', dat in zijn kortheid de korte duur van de maaltijd uitbeeldt: 'Onze Vader God, garêêl op en vort.' Daarin verwijst 'Onze Vader' naar de beginregel van het gebed vóór de maaltijd en 'God' waarschijnlijk naar de beginregel van het dankgebed na het eten ('Mensenlievend God...'). Ze volgen elkaar onmiddellijk op! Het garêêl is het tuig waarin een paard ingespannen wordt en staat voor de onontkoombare dienstbaarheid van het knechtsleven. Algemeen werd gezegd over het moment waarop arbeiderskinderen van de lagere school kwamen: 'dan 'ieng d'r a een garêêltje vö je gerêêd!' Enkele andere vormen van zo'n spotrijm werden me in Aagtekerke verteld: 'Mènsenlievend God striengen an en vort.' Daarin verwijzen de striengen ook weer naar de leidsels waarmee een paard een bepaalde richting in gedwon gen wordt. In deze versie en in de volgen de is trouwens alleen sprake van het dankgebed na het eten. Hier heeft de knecht een naam gekregen: 'Amen, Jan de garêêlen an en weg/ Jan Zwemer

de Faam | 1995 | | pagina 1