GEMEENTE MIDDELBURG Inspraak verlenging AZC Wijktafels vergaderen Boomfeestdag 22 maart 1995 Herdenking Japanse bezetting Inkomstenbr iefj es Collecten Tennissen Rooien Vijver Meanderhof uitgebaggerd it Week 11 Tafeltje Dekje Woensdag 15 maart 1995 DE FAAM 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Vergadering gemeenteraad Op maandag 20 maart 1995 vergadert de gemeenteraad vanaf 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. U kunt deze vergadering bijwonen vanaf de publieke tribune, die bereikbaar is via de toren op de hoek Lange Noordstraat/Markt. Gehandicapten kunnen van te voren contact opnemen met de bodeka mer van het stadhuis, telefoon 75402. De agenda en andere stukken liggen ter inzage bij sectie Voorlichting. Gesproken wordt over de volgende voorstellen: 1. Vaststelling notulen van de 5. vergaderingen van de raad der gemeente Middelburg, gehouden op 21 november en 19 december 1994. 2. Mededelingen en ingekomen stukken. 3. Verzamelvoorstel tot het wij zigen van de begroting 1995. g. 4. Wijziging gemeenschappelij ke regeling Administratief 9. Dienstencentrum Zeeland. Aanvraag gemeentegarantie Stichting "De Veste" M.L.T.C. Vaststelling voorbercidings- besluit Banckertstraat 13. Vaststelling voorbereidings- besluit perceel Kruitmolen- laan Segeerssingel. Vaststelling voorbereidings- besluit Noordweg 406. Ontwikkeling gebied "Molenwater en omgeving". In december 1994 bezocht de Zweedse architect Ralph Erskine Middelburg. Aanleiding was de door Erskine ontwikkelde activiteit in de gemeente Grave. De documen tatie daarover en het bezoek aan Grave hebben de nodige indruk gemaakt. Erskine is iemand die rekening houdt met de gegevens van de oude stadsstructurcn en daarop aansluit met een eigentijdse archi tectuur. Zijn mogelijke inbreng in de ont wikkeling van het gebied "Molen water" moet daarom als waardevol gekenschetst worden. Tijdens zijn bezoek is gevraagd om een offerte voor de door hem en zijn bureau te verrichten werkzaamhe den. In principe gaat het om een ont- wcrpvisic voor het onderhavige gebied. 10. Vaststelling subsidie Wi Makandra 1995. 11. Continuering bestuursover eenkomst A.Z.C. Op 1 maart eindigde de (bestuurs-) overeenkomst met het ministerie van WVC/BiZa ten behoeve van de realisatie van een Asiel Zoekers Centrum (AZC) in Middelburg. Het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA), dat thans verant woordelijk is voor de AZC's in Nederland, vraagt om verlenging van de overeenkomst voor nog eens 5 jaar. Gezien de grote behoefte aan centra le opvang van asielzoekers wordt voorgesteld te besluiten de bestuurs overeenkomst met het COA inzake het AZC de Eendracht te continu eren. Voor de instandhouding van het centrum is een voorbercidingsbe- sluit noodzakelijk als bedoeld in artikel 21 van de Wet R.O. Zie ook elders op deze pagina. 12. Museum 13/IX. Na ampele overweging en onder intrekking van het voorstel van 1 december 1994, wordt voorgesteld akkoord te gaan met aanbesteding van het Museum 13/IX. Dit onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat pas tot gunning mag worden overgegaan als het exploitatietekort van 42.000,- is opgelost. Hetzij door een meevallende aanbesteding, het zij door het verkrijgen van eenmali ge investeringssubsidies of door een combinatie van beide mogelijkhe den. Wethouder Ovaa kan zich niet met dit voorstel verenigen.Hij is van mening dat het thans voorliggende bouwplan (geen kelder aange bouwde kunstuitleen) te veel afwijkt van het op 13 september 1993 door Op donderdag 4 mei houdt het gemeentebestuur van Middelburg in de Burgerzaal van het stadhuis een provinciale herdenkingsbij eenkomst voor inwoners van de Provincie Zeeland die in de Twee de Wereldoorlog geleden hebben onder de Japanse bezetting. De herdenkingsbijeenkomst op 4 mei vangt aan om 14.30 uur en ein digt om 17.00 uur. Momenteel is overleg gaande over het definitieve programma voor de herdenkingsbijeenkomst. In dit sta dium staat reeds vast. dat zowel de heer drs. W.T. van Gelder. Commis saris der Koningin van de Provincie Zeeland, als de heer mr. Chr. G.J. Rutten, burgemeester van Middel burg, tijdens de bijeenkomst de aan wezigen zullen toespreken. Het college van burgemeester en wethouders van Middelburg hecht grote waarde aan deze herdenkings bijeenkomst. In de media zijn diege nen die hebben geleden onder de Japanse bezetting tijdens de Tweede Wereldoorlog weieens benoemd als een "vergeten groep" uit de moderne geschiedenis. De herdenkingsbij eenkomst op 4 mei wil de inwoners van de Provincie Zeeland die gele den hebben onder de Japanse bezet ting de gelegenheid bieden, om gezamenlijk stil te staan bij deze zwarte periode uit het verleden. Teneinde de betreffende inwoners van de Provincie Zeeland zo breed mogelijk te informeren, zal op zater dag 1 en zaterdag 8 april een uitno diging met antwoordcoupon worden geplaatst in de regionale bladen: deze uitnodiging met antwoordcou pon zal in deze periode tevens wor den geplaatst in de regionale huis- aan-huis-bladcn. De inleverdatum Inkomstenbrief jes ABW (Algemene Bijstandswet). BZ (Bijstand Zelfstandigen) en Zak en Kleedgeld is volgende week woensdag 22 maart tijdens kantoor uren. Voor de RWW (Rijksgroepsrege ling Werkloze Werknemers) en IOAW (Inkomstenvoorziening Oudere en Gedeeltelijk Arbeidson geschikte Werknemers) is dat vol gende week vrijdag 24 maart tij dens kantooruren. Tijdig inleveren voorkomt proble men, ook in verband met het moment van uitbetalen. Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instellingen toe stemming verleend om in de komen de periode een huis-aan-huis-collec- te te houden: Nationaal Reuma Fonds van 13 tot en met 18 maart; SIMAVI van 20 tot en met 25 maart. Als u inkomsten heeft gehad, voeg dan een kopie daarvan bij het inkomstenbricfje! 'Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 01180-38570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 20 tot en met 26 maart Maandag Gebr. vlees, schorseneren, aard appelen Dinsdag Gekruid gehakt, savoyckool, aardappelen Woensdag Hutspot met blokjes rundvlees Donderdag Kipfilet, bloemkool, aardappe len Vrijdag Visfilet, milde mosterdsaus, spi nazie, aardappelen Zaterdag Bami goreng, kipsaleh Zondag Wat de pot schaft U kunt zich weer aanmelden bij de Dienst Stadsbeheer, afd. accommo daties, tel: 01180 - 75343, om op seizoenbasis of per uur een gravel tennisbaan te huren bij het sport complex Nassaulaan/Nadorst. Het seizoen begint op 1 april en eindigt op 30 september 1995. Een aanvraag voor een rooivergun- ning is binnen gekomen voor: 1 berk aan de Voorborch. Voor informatie over deze rooiver- gunning kunt u contact opnemen met de gemeentelijke afdeling Grocnbeheer, tel: 75312. Zoals gemeld is van het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers het verzoek ontvangen om medewer king te verlenen aan de wijziging van de van kracht zijnde bestem mingsplannen Dauwendacle 11 en Begraafplaats Nieuwlandseweg. Doel is over te gaan tot verlenging van de vestiging van het Asielzoe kerscentrum op het perceel hoek Kruitmolcnlaan/Westclijke Oude Havcndijk (gronden voormalige manege) voor een periode van vijf jaar. Op maandag 6 maart 1995 werd hierover een informatie/inspraak avond gehouden in de aula van de Pedagogische Academie Basis Onderwijs (PABO) aan de Kruitmo- lenlaan. Wijkbewoners waren hier voor persoonlijk uitgenodigd. Onge veer 70 mensen waren aanwezig en diversen maakten gebruik van de gelegenheid om op deze avond zijn of haar zienswijze mondeling naar voren te brengen of vragen te stel len. De meeste vragen/opmerkin- gen/klaehten hadden betrekking op de gevolgde procedure, op overlast van het asielzoekerscentrum en het imago van de wijk Dauwendacle. Gesproken werd door wethouder mevrouw E.M.J. van Brummcicn- van Wilgen, door de direkteur van het Asielzoekerscentrum de heer Van Loon. de adjunkt-dircktrice mevrouw Clacssen en de regioma nager van het COA de heer De Mooij. Zij vertelden hoe veranderde omstandigheden verlenging van de vestiging van het AZC nodig maken. De direktie van het AZC nodigde de wijkbewoners uit om als er klachten zijn of vragen bij hen binnen te stappen. De heer De Mooij lichtte het ver zoek van het Centraal Orgaan als volgt toe: Zoals gezegd loopt de afgesproken periode van 5 jaar nu af, maar.... We zien allemaal op de TV en in de kranten in grote machteloosheid de dramatische beelden in het voorma lige Joegoslavië, Somalië, Irak enz.— We zouden allemaal willen dat men zou ophouden met die waanzinnige oorlogen; dat in Afrika en Azië de politieke en economische situatie geen reden meer zou hoeven zijn voor mensen om het vege lijf te moeten redden en elders een toe komst le moeten zoeken. Een feit is dal er jaarlijks duizenden mensen over onze grenzen hier naar toe komen en er gewoon zijn. Volgens het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Ver enigde Naties te Geneve zijn er momenteel ergens op de wereld zo'n 50 miljoen mensen op de vlucht. Dat kan zijn vanwege oorlog, natuur rampen. honger of vervolging. Maar een klein deel van deze 51) miljoen, anderhalf procent (750.000), zoekt jaarlijks zijn heil in West Europa. Duitsland en Zweden krijgen verre weg de grootste aantallen. Neder land. Engeland. Frankrijk. Oosten rijk en Zwitserland nemen een tus senpositie in met lussen de 20.000 en 40.000 mensen per jaar. Vorig jaar 994) was voor Nederland een uitzonderlijk jaar met meer dan 50.000 asielverzoeken. Dit als gevolg van een stringenter beleid in de ons omringende landen. Dit is ook voor de Nederlandse regering aanleiding geweest om het asielbeleid nog eens legen het licht te houden om te bezien welke maat regelen nodig zijn om de instroom van asielzoekers te kunnen beperken lot alleen diegenen die met oprechte motieven een verzoek om toelating hier indienen. Inmiddels zijn reeds een aantal van die maatregelen in uitvoering genomen. Ik noem U de twee aanmeldcentra (Rijsbergen en Zevenaar), waar binnen 24 uur bepaald wordt of een asielverzoek ontvankelijk is of niet. De wet veilige landen en veilige der de landen, op grond waar van asiel zoekers kunnen worden terug ver wezen naar een ander land waar zij eerst geweest zijn om daar hun asielverzoek in te dienen. Deze voorgenomenmaatregelen om de instroom beheersbaar te maken en de doorstroomsnelheid van de behandeling van asielverzoe ken te bevorderen zullen pas op ter mijn effect sorteren op de benodigde capaciteit van de centrale opvang. Momenteel zitten de opvangcentra overvol. De behoefte aan opvang is zeer groot. Om U een voorbeeld te geven: wekelijks moeten we nog extra noodopvanglokaties openen. Op dit moment verblijven zo'n 5.000 mensen in dit soort lokaties hotels pensions en vakantiecentra). Wie kan er 5 jaar vooruit kijken? WVC kon dal 5 jaar geleden ook niet. De inschatting op grond van de toen bekende gegevens en cijfers heeft geresulteerd in hel verzoek om hier in Middelburg voor die periode een centrum te mogen hebben. Nu, 5 jaar later, ik heb U zo juist aangegeven waarom, zijn wij nog niet in de positie om centra te kun nen gaan sluiten. De kwaliteit van de accommodatie hier in Middel burg is goed. De ervaringen met de centrale opvang in Middelburg zijn goed. De open opstelling die wij van uil de Middelburgse bevolking heb ben mogen ontmoeten stemt tot een compliment. De betrokkenheid van vele omwonenden en de inzet van de vele vrijwilligers uit de bevolking hebben ons er mede toe geblwracht om het gemeentebestuur te vragen om de opvang met nog een periode van 5 jaar te mogen verlengen. Aan het verzoek van het Centraal Orgaan kan de gemeente medewer king verlenen door volgens de Wet op de Ruimtelijke Ordening en de Woningwet vrijstelling te verlenen van de ter plaatse van kracht zijnde bestemmingsplannen. Ook wordt een procedure gestart voor ont heffingen op grond van de Wet Geluidhinder. Daarnaast moet een nieuwe bestuursovereenkomst worden afge sloten door Rijk en Gemeente Mid delburg. Het verzoek van het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers ligt met de overige hierop betrekking hebbende stukken tot 31 maart 1995 ter inzage op de volgende plaatsen: 1. de gemeentelijke afdeling V.R.O.. sectie Juridische Zaken aan de Vlissingsestraat 21 2. de sectic Voorlichting 3. het wijkcentrum Dauwcndaele. Gedurende deze termijn kan een ieder naar keuze schriftelijk of mon deling zijn of haar zienswijze bij burgemeester en wethouders. Dienst Stadsontwikkeling, afdeling V.R.O., sectic Juridische Zaken, Postbus 61, 4330 AB Middelburg naar voren brengen. Het Museum 13/IX wordt besproken bij punt 12. de raad aanvaarde plan. Bovendien vindt hij het beschikbare tentoon- stellingsbudget te beperkt om op verantwoorde wijze invulling te kunnen geven aan het beeldend kunstbeleid in het nieuwe museum. Mede gezien de financiële situatie van de gemeente acht hij het dan ook niet verantwoord hiervoor zo'n grote investering te doen. 13. Ontslag conrector S.S.G.M., G J. Daanien. 14. Buitengebruikstelling gebouw H. Dunantlaan 4. foto: W. Riemens 15. Beschikbaarstellen krediet uitbreiding/aanpassing huis vesting o.b.s. "De Vossen- bureh". 16. Beschikbaarstellen krediet vervanging meubilair "Klimopschool". In het contact tussen de gemeente en de inwoners van Middelburg spelen de "wijktafels" een belang rijke rol. Aan deze wijktafels nemen ambtenaren deel, wijkbe woners, de wijkvereniging, wijk- bemiddelaar, woningbouwvereni ging, wijkagenten en een wethou der; kortom iedereen die betrok ken is bij het wel en wee van de wijk. Om u een idee te geven van wat er in deze vergaderingen wordt besproken geven we hier een over zicht van een aantal belangrijke gespreksonderwerpen per wijk. Ook wordt de datum gegeven van de volgende vergadering: ga eens luisteren of meepraten! Nieuw en Sint Joosland Haltes beltaxi. Rijksweg N57, bud get wijkvereniging, onderhoud begraafplaats, herstratingen, jonge rengroep, het Dorpsplan. Volgende vergadering woensdag 15 maart (vandaag). 14.00 uur, Dorps huis. Nieuw Middelburg Grof vuil ophalen, verkeerssituaties, onderhoud brandgang, klachtenregi stratie, sporten voor jongeren, con tacten allochtonen, vandalisme, speelvoorzicningen, Veersc Poort, busvervoer. Volgende vergadering maandag 22 mei. 13.30 uur, wijkonderstcunings- punt. Magistraatwijk e.o. Onderzoek naar lokatie wijkonder- steuningspunt, beroepskracht Poor- tershove, werkgroep verkeer, win kelcentrum, evaluatie hondenuit- laatplaatscn, wateroverlast, nieuwe wijkbewoners, reconstructie Staten- laan, marktje in de wijk. stadswach ten, ophalen huisvuil. Volgende vergadering woensdag 5 april, 9.45 uur. Dauwcndaele Stratcnondcrhoud, hondenpoepcam pagne, wegcnstructuurplan, ver plaatsing jongerencentrum, planten kas woonzorgcomplex, voorzienin gen jongere ouderen, klachtcnrap- portage. Volgende vergadering op woensdag 10 mei, 20.00 uur, in Ontmoetings centrum Dauwcndaele. Stromenwijk Bezetting werkgroep, huisvuil, glas bakken, EHBO-project, jeugdhonk, hondenuitlaatplaatsen, wijkkrant, kattcnovcrlast, herinrichting Wes- tcrschcldcstraat. De volgende vergadering dinsdag 25 april, 20.00 uur. Wijkbemiddelaar Magistraatwijk Zoals bekend is er sedert 1 decem ber 1994 geen wijkbemiddelaar in de Magistraatwijk. Tot 1 maart 1995 werd het spreekuur en de daaruit voortvloeiende werkzaamheden waargenomen door vrijwilligers van de Wijkvereniging Zuid en de wijk- bemiddclaarster uit Dauwendacle, Ella Looten. Met ingang van 1 maart is het voor de Wijkvereniging Zuid niet langer meer mogelijk om deze werkzaam heden waar te nemen. Hieruit vloeit voort dat. tot het moment dat een definitieve oplos sing is gevonden, geen dagelijks spreekuur meer wordt gehouden. Door de wijkbemiddelaarster uit Dauwcndaele zal voor dringende zaken spreekuur worden gehouden in het WOP Zuiderbaken op dins dag- en donderdagmiddag van 14.00 - 17.00 uur. Telefonisch blijft het Wijk Ondcr- steunings Punt bereikbaar op het bestaande nr. 40111, (doorgescha keld naar WOP Dauwendacle). foto: J. Wol ter beek Nog voor de zomer laat de Gemeente Middelburg ook de vijver aan de Meanderhoj uitbaggeren. De heer drs. W. Ovaa, wethouder van o.a. Milieuzaken, benadrukt het belang van deze baggerwerkzaamheden voor de flora en fau na in en rond de vijver. Aangezien de diepte van de vijver mede bepalend is voor een goede waterkwaliteit, zijn bag gerwerkzaamheden, ook in verband met hel verwijderen van zwerfvuil en andersoortig afval, noodzakelijk. Het watermilieu van de vijver aan de Meanderhof is nog goed te noemen, maar het op peil houden hiervan vraagt om uitvoering van genoemde werkzaamheden. Al sinds 1957 vieren jaarlijks ruim 100.000 kinderen in Nederland de Nationale Boomfeestdag. Ze plan ten bomen langs straten en pleinen in parken en bossen verspreid over het hele land. Daarmee dragen ze hun "boompje" bij aan een groene leefomgeving. De Boomfeestdag wordt georgani seerd door de Stichting Nationale Boomfeestdag, in samenwerking met ruim 500 gemeenten. In de stichting is een aantal landelijke organisaties vertegenwoordigd op het gebied van bos, natuur, land schap en (natuur) onderwijs. De Stichting Nationale Boomfeest dag streeft naar een goede omgang van kinderen met de natuur in hun omgeving en stelt daarbij de boom centraal. Thema. Jaarlijks wordt door de Stichting Nationale Boomfeestdag een thema gekozen. Het thema geeft gemeenten en leer krachten de mogelijkheid om vanuit een zekere structuur met de Boom feestdag bezig te zijn. Voor 1995 is het thema "Grenze loos Bomen". Hiermee wordt aan gesloten bij het door de Raad van Europa uitgeroepen Europees Natuurbeschermingsjaar 1995. De natuur heeft niets te maken met landsgrenzen. Planten en dieren stel len specifieke eisen aan hun leefmi lieu. Daar waar de levensomstandig heden ideaal zijn, komen ze voor en kunnen ze zich handhaven. Als we dus van grenzen spreken, zijn dit veel meer ecologische grenzen. Bij voorbeeld de grens tussen water en land, of grenzen tussen vocdsclar- me-en voedselrijke gronden. Verspreiden. Van nature kunnen planten en die ren zich geografisch verspreiden. Die "reis" kan gemaakt worden op natuurlijke wijze of via de mens. Op natuurlijke wijze gebeurt dat als wind, water of dieren de vruchten (met daarin de zaden) van planten meenemen. Planten kunnen ook mee reizen met mensen, zonder dat mensen zich daarvan bewust zijn. Bijvoorbeeld zaden die blijven vastzitten aan kampeeruitrusting, sokken of ver stopt in auto's, om er thuis weer uit te vallen. Verbindingszones. In vaktermen spreekt men van het realiseren van een ecologische hoofdstructuur. Er wordt getracht verbjndingszones aan te leggen tus sen belangrijke natuurgebieden. Die verbindingszones kunnen bestaan uit laanbeplanting langs wegen of groenstroken in landinrichtingsge- bieden. Maar ook de natuur in de stad speelt een belangrijke rol. Parken met veel groen en water, schooltuinen, volks tuinencomplexen en het groen rond scholen kunnen hierin een duidelij ke functie hebben. Momenteel is de gemeente Middelburg bezig met een groenstructuurplan om deze ecolo gische verbindingen in kaart te bren gen. Organisatie. De afdeling groenbeheer van de Dienst Stadsbeheer organiseert de plaatselijke viering van de boomfeestdag. Zij zorgt voor de plantloka- tie. het plantsoen en benadert de scholen. Datum en plaats. De Nationale Boomfeestdag wordt dit jaar in Middelburg gevierd op woensdag 22 maart a.s. aan de Torentijdwcg. Eerste boom. In Middelburg wordt de eerste boom door Wethouder drs. W. Ovaa om 10.00 uur geplant. Nabij de Penitentiaire Inrichtingen 'Torcntyd" zul len door schoolkinderen vervolgens 60 wilgen geplant worden. Het zijn de kinderen van de oudste groepen van de Buitenhoveschool en de Oostcrburchschool die dit jaar uitgenodigd zijn. Na het plantfestijn zullen de kinderen in het gebouw van de Inrichting toegesproken worden door de wethouder, onder het genot van een fris drank. Hierna zal er door medewerkers van de inrichting uitleg gege ven worden over hun werk. In de wijk Klarenbeek zal gelijktijdig een kastanjeboom geplant wor den door de kinderen van de Herman Faukeliusschool. Deze boom is aangeboden door een winkelier uit die wijk. Voor nadere inlichtingen kunt u contact opnemen met de heer Sakko van de afdeling Groenbeheer. (Tel. 01180-75313).

de Faam | 1995 | | pagina 5