SV Jong Ambon Theater in Zeeuwse cafés zij heeft nu Glaszetter steunt Kameel steunt Nieuwe shirts SV Jong Ambon SPORT SPONSOR 1 'The Game Room' in Middelburg INIieuwlandse jeugd Nieuwe shirts voor C1 SV Jong Ambon- Commissies Milieutijdingen Blind of slechtziend Verkiezingsavond in Provinciehuis Zaalvoetballers in het nieuw zelf de touwtjes in handen. Geef meer vrouwen in Uganda die kans. HL Abdij Nieuws is de I I I informatierubriek van Milieutijdingen is een periodiek verschijnend informatieblad met nieuwtjes en vorderingen die zijn gemaakt in het milieubeleid van de provincie. Het blad is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, tel. 01180 -31400. Een abonnement nemen kan ook. 8 Maart zijn er verkiezin gen voor Provinciale Sta ten. Om ook blinden en slechtzienden te informe ren is er een cassette bandje gemaakt waarop alle namen van politieke groeperingen en hun kan didaten staan vermeld. Het cassettebandje is verkrijgbaar bij de Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid, tel. 01100-49290, en bij de Nederlandse Vereniging voor Blin den en Slechtzienden, tel. 01184- 15322. Woensdag 1 maart 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Abdij Nieuwst Aanc Vergaderingen van statencommissies zijn openbaar en beginnen met spreekrecht voor het publiek. Dat betekent dat belangstel lenden het woord kunnen vragen over een van de onderwerpen die op de agenda staan. Op die manier kan men de statenleden op de hoogte stellen van zijn of haar mening over dat onder werp. Als regel zijn de commissievergaderingen in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg; is de vergadering op een andere plek dan staat dat aangegeven bij de betrokken commissie. Welzijn: maandag 6 maart, aanvang 9.30 uur, vergadert de statencomissie welzijn. De agenda vermeldt de volgende onderwerpen: partiële herziening Plan Bejaardenoorden, brief GS over de beëindiging van de provin ciale subsidie aan de Delta Acade mie, netwerkorganisatie jeugd zorg Zeeland, onderzoek naar een budgetteringssysteem voor be jaardenoorden, subsidieverzoek Stichting Slachtofferhulp Zeeland, onderzoeksrapport De terugkeer U SvmÊÊËÊ -J&l v O&SSpwïl voor jeugd in commissie welzijn. van armoede in Zeeland, derde wijziging begroting provincie 1995, subsidie Stichting Behoud Onderwaterschatten Zeeland, wij ziging tekst gemeenschappelijke regeling Zeeuwse Bibliotheek, rijksbijdrage provinciale bevorde ring beeldende kunst, Trof-subsi- die voor educatief toerisme en tot slot de notitie provinciaal minder hedenbeleid. Waterstaat en verkeer: maan dag 6 maart, aanvang 13.30 uur, vergadert de statencom missie waterstaat en verkeer. De bijeenkomst is in het ge bouw van de directie milieu en waterstaat aan het Groene- woud in Middelburg. De volgende onderwerpen staan op de agenda: reglement water schap Zeeuwse Eilanden, krediet voor de uitvoering van het werk plan van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland, aan vulling investeringplan 1995, der de wijziging begroting provincie 1995; overzicht aan- en verkopen, overdrachten en ruilingen in de pe riode 1 juli tot en met 31 decem ber 1994; overeenkomst met Hy dro Agri Sluiskil bv over de ge biedsgerichte benadering Kanaal zone Zeeuwsch Vlaanderen, bijdrage uit het fonds verkeer en vervoer in de kosten van het com municatieplan 1995 vervoerregio Zeeland en het verzoek van het Zeeuws Platform Duurzame Ont wikkeling voor subsie voor de 500 km-fietsactie woon-werkverkeer. Economie: woensdag 8 maart, aanvang 15.30 uur, vergadert de statencommissie voor eco nomie. Gesproken wordt over: jaarplan 1995 van de economische promo- tiegroep Zeeland, Trof-subsidie voor educatief toerisme, eenmali ge subsidie voor vliegveld Midden- Zeeland, ruimtelijke uitbreidings plannen van bestaande verblijfscomplexen, subsidiever zoek toeristenslachtofferhulp, voortgangsrapportage sociaal economisch beleidsplan, project voorstellen natuurgerichte recre atie (onder voorbehoud), subsidie Seof voor economisch onderzoek op Schouwen-Duiveland, rol van de provincie op het gebied van on derwijs en een overzicht van de uitgaven uit het Seof in 1994. Ruimtelijke ordening: vrijdag 10 maart, aanvang 9.30 uur, vergadert de statencommissie ruimtelijke ordening. De commissie komt te spreken over: procedurevoorstel streek planuitwerking rijksweg 57, voor stel beleidsplan Oosterschelde, Een reeks onderwerpen komt aan de orde in de eerste Milieutijdin gen van dit jaar: fasering in het mi lieubeleid, het Europees Natuurbe schermingsjaar, het eerste jaar Kerend Tij Twee: nadruk op pre ventie, Zeereep is meer dan wa terkering, een overzicht van wat de politieke partijen die op dit mo ment in de staten zitten in hun ver kiezingsprogramma zeggen over milieu, het Zeeuws-Vlaamse kre- kengebied, bezoekerscentrum/ imkerij Poppendamme en de stand van zaken van een aantal ontwikkelingen; onderstaand een paar voorbeelden. Oosterschelde Vrijdag 31 maart zullen Provinciale Staten het nieuwe beleidsplan voor de Oosterschelde vaststel len. Het plan is van gelijke strek king als de voorgaande beleids plannen voor de half afgesloten zeearm. uitbreidingsplannen van bestaande verblijfscomplexen, voorstel uit werking Dl-akkoord Groen IPO-LNV over natuur- en landinrichting, sub sidie aan vereniging Natuurmonu menten voor de verwerving van Relatienotareservaat Groot Eiland te Hulst, subsidie stichting het Zeeuws Landschap voor verwer ving Relatienotareservaat Sophia- polder in Aardenburg en de derde wijziging van de begroting 1995 van de provincie. Milieu: de statencommissie mi lieu vergadert vrijdag 10 maart, aanvang 14.00 uur. Het gebouw van de directie milieu en waterstaat aan het De hoofddoelstellingen zijn hetzelf de: de natuur komt in de eerste plaats, dan de visserij en dan de recreatie. Er is een wijziging. Wanneer een overheid of instantie iets wil ondernemen in de Ooster- Groene Woud in Middelburg is de vergaderplaats. De volgende onderwerpen staan op de agenda: kleine schade luchtverontreiniging Sloegebied, subsidieronde 1995 milieufonds, overeenkomst met Hydro Agri Sluiskil bv over de gebiedsgerich te benadering Kanaalzone Zeeuwsch Vlaanderen en de derde begrotingswijziging 1995 van de provincie. De agenda's van de commis sievergaderingen en de verga derstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Mid delburg. schelde en het effect is niet duidelijk, dan krijgt de natuur het voordeel van de twijfel. Aan de druk vanuit de recreatie sector voor meer ligplaatsen wordt (voorlopig) niet toegegeven. Het wachten is op de conclusies van een breed onderzoek dat op initiatief van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visse rij is opgezet. Het gaat er om meer duidelijkheid te krijgen over de effecten van de watersport op de fauna, met name vogels en zeehonden; maar ook wil men meer inzicht krijgen in het econo misch belang van deze sector. Het is een landelijk onderzoek. De resultaten worden volgend jaar verwacht. Hangende dit onder zoek blijft het beleid wat betreft het aantal ligplaatsen in de Ooster schelde bij het oude. Melkveehouderij Dinsdag 24 januari is het startsein gegeven voor het project geïnte greerde melkveehouderij. In totaal doen vijftig Zeeuwse melkveehou ders mee. Een van de doelstellingen van het project is dat de boeren zich be wust worden van de effecten van bedrijvigheid op het milieu. Het is een eerste stap die vervolgens moet leiden tot een daadwerkelij ke vermindering van de belasting van het milieu. Door doelgerichter te mesten en te spuiten kan de boer deze belasting beperken. Deskundigen van het rundveehou derijteam van de Stichting Land bouwvoorlichting begeleiden het project. Behalve een aantal groepsbijeenkomsten over bemes ting en onkruidbestrijding in maïs- en grasland, zijn er bijeenkomsten in het veld, waar men de resulta ten in de praktijk bekijkt. Alle deel nemers worden tijdens het twee jaar durende project ook individu eel begeleid. Andere projecten die in het kort staan beschreven in Milieutijdin gen zijn: Tweede tranche vastge steld, schone grond, evaluatie projecten bodembeschermingsge- bieden en proef met vergassing zuiveringsslib. Wie wil kan woensdagavond 8 maart de uitslag van de ver kiezingen volgen in het staten- complex van het provinciehuis in Middelburg. Overdag zijn overal in de provin cie, en elders in het land, de stem lokalen open voor de verkiezing van de leden van Provinciale Sta ten. 's Avonds om 19.00 uur gaan de stemhokjes dicht. In de stemlo kalen worden de stembussen dan geopend. Het tellen van de stem men kan dan beginnen. Vanaf 19.00 uur gaan de deu ren van het statencomplex in het het provinciehuis, Abdij 10 in Middelburg, open. ledereen is welkom. Zodra een gemeente de stemmen heeft geteld wordt het resultaat door het hoofdstembureau door gebeld naar het provinciehuis. Daar wordt de score per partij bij gehouden en op beeldschermen en lijsten voortdurend bekendge maakt. De meeste politieke partij en en hun kandidaatstatenleden zullen die avond aanwezig zijn in het statencomplex. Een spannen de avond, niet alleen voor politici maar voor allen die hebben ge stemd en de democratie een warm hart toedragen. Vandaar dan ook dat iedereen die avond welkom is in het statencomplex. De landelijke uitslagen zijn te vol gen via de TV-toestellen die in het complex staan opgesteld. Een van de toestellen is gereserveerd voor een ander TV-net om ook de voet bal van die avond te kunnen vol gen. Amgas bv uit Middelburg heeft zijn zaalvoetbalploeg, die uitkomt in de 2e klas regio Walcheren, in nieuwe trai ningspakken gestoken. Op de foto staan (vlnr) Dennis Bodrij, Jack Waterman, (directeur Amgas bv), Gerrie van Wijngaarden, Herman van Wijngaarden, Hicham El Jadidi, Remco van Wijngaarden en Kees 't Hart; zit tend (vlnr) Marcel Bodrij, Henk WiNemse, Willem de Keuning, Erwin Vrijenhoek en Danker Schuiling. De E-pupillen van de SV Jong Ambon zijn door café res taurant De Kameel uit Middelburg voorzien van nieuwe tenues. De D1 junioren van de SV Jong Ambon zijn door steak house De Tamboer uit Middelburg voorzien van nieuwe shirts. Op de foto zien we staand (vlnr) elftalleidster Sophie Felius, Daniël Saya, Zico Tomasoa, Remco Felius, Gino Wattimena, Fer ry Taniwel, Alfaro Pentury en sponsor tevens trainer Onno v.d. Mei. Zittend (vlnr) Bennie Poortvliet, Joy v.d. Mei, Wesly Buunk, Joshua Keersemeeckers, Kris Taniwel en keeper Benjamin van Dalen. Op de foto zien we staand (vlnr) sponsor Ger van Zijnen, Jimmy van Zweden, Richard Pirson, Jordy Sinai, Jeffrey Pirson, Navajo Pattiasina, Dennis Felius, Maarten Temmar en trainer/coach Jac- co Hitiahubessy. Zittend (vlnr) Raphaël Fliers (keeper), Kaimoe- hai Huwaë, aanvoerder Jacco Lawalata, Joy Hitiahubessy, Daniël van Dalen, Zico Tuhuleru en Daniël Samson. 'The Game Room', de voorstel ling die 4 maart om 20.30 uur te zien is in de Stadsschouw burg in Middelburg, staat aan gekondigd als 'een komische tragedie met mime, dans, zang en tekst'. Gecreëerd en gespeeld door acteur/dan ser/regisseur Terence Roe en danseres/mimespeelster Mar- got Nies is The Game Room een wonderlijke combinatie van theaterdisciplines. Losjes gebaseerd op het boek Les Enfants Terribles van Jean Cocteau vertelt de voorstelling het verhaal van Paul en Elisa beth, broer en zus, die door de intense liefde voor elkaar niet in staat zijn op te groeien en elkaar los te laten. De recente dood van hun moeder heeft hen alleen in de wereld gela ten. Omringd door boeken en foto's van klassieke schrijvers en filmsterren leven ze samen in goddelijke anarchie, con stant in gevecht, maar totaal bezeten van elkaar. Ze hebben een geheim spel dat bizar, wreed en vaak hila risch is en dat zich afspeelt bin nen de beslotenheid van een kader: The Game Room. Die kamer is hun fictieve wereld waarin zij hun wilde fantasieën kunnen uitleven, hun eigen privétheater waar zij karakters uit hun favoriete literatuur en films spelen. Hun spel wordt gaandeweg steeds uitdagen der. Garagebedrijf Schmits heeft de E- en F-pupillen van voetbalvereniging V. V. Nieuwland uit Nieuw en Sint Joos- land van nieuwe shirts voorzien. The Game Room. Foto: Herman Mertens. Het C1-team van SV Jong Ambon is kampioen geworden. Zij zijn van nieuwe shirts voorzien door Glashandel en Glaszettersbedrijf Labruyère uit Middelburg. Op de foto zien we staand (vlnr) trainer/coach John Saya, Dennis van den Dorpel, Michaël Cabenda, Danny van Sorgen, Frenklin Pinas, Jiddo Lawalata (aanvoerder), Emil Laisina en sponsor J. Labruyère. Zittend (vlnr) elftalleider Benny Waisapy, Marinello Titaley, Eli Verhage, Roepati Huwaë, Bertie Nagtegaal, Percy Telussa en Danny Verkammen. In de maanden april en mei wordt in zo'n dertig cafés in Zeeland het toneelstuk Kwar- re opgevoerd. Het stuk is oor- sponkelijk geschreven in het Zuidlimburgs en werd in 1993 met veel succes opgevoerd in het zuiden des lands en in Bel gië. Op initiatief van de provin cie Zeeland is het stuk naar Zeeland gehaald. Jan Zwemer maakte een Zeeuwse bewer king. De Limburgse auteur G. Rapaille schreef het stuk. Acteur Bram Kwekkeboom, van oorsprong Arnemuide- naar, speelt de titelrol. Kwek keboom is momenteel verbon den aan het Amsterdamse toneelgezelschap Theater Wederzijds. Regisseur is Gui- do Wevers van de Theater werkplaats Het Kruis van Bourgondië, uit Maastricht. Twee jaar geleden werd Kwar- re voor het eerst en met groot succes gespeeld in cafés in Zuid-Limburg en de Belgische Voerstreek. In het kader van de samenwerking tussen de drie Zuidnederlandse provincies wordt het stuk nu naar Zeeland gehaald. De Zeeuwse versie is een co-produktie van VMC Zeeland en de Theaterwerk plaats Het Kruis van Bourgon dië. Jan Zwemer, schrijver van onder meer de column Wal- chers Plat in deze krant, heeft het stuk vanuit het Zuidlim burgs dialect vertaald in het Zeeuws. Verder heeft Zwemer geprobeerd van de oorspron kelijk typisch Limburgse Kwar- re een herkenbaar Zeeuws karakter te maken. Kwarre (knoest) is het verhaal van een voormalige cafébaas. Een brand verwoestte zijn her berg. Mogelijk zijn zijn vrouw en kind daarbij om het leven gekomen. De geruchten gaan dat Kwarre, een bijnaam die zijn dorpsge noten hem hebben toebe dacht, zijn café zelf in brand heeft gestoken. Kwarre keert terug naar de plek des onheils. De vraag is of de waarheid boven tafel komt. De producenten willen met het stuk een breed publiek berei ken. Op dit moment worden cafés in Zeeland benaderd waar Kwarre kan worden opgevoerd. Er is gekozen voor cafés in plaats van 'echte' theaterloca ties om het stuk op die manier dichter bij de mensen te bren gen. Omdat Kwarre sterk naar het Zeeuwse is toegeschreven wordt gezocht naar typisch Zeeuwse kroegen, waar de sfeer die het stuk wil overbren gen beter te proeven is. In eer ste instantie denken de produ centen dan ook aan cafés op het platteland, al zullen de ste den Middelburg, Vlissingen en Goes niet worden overgesla gen. De totale kosten van de pro- duktie en uitvoering bedragen ruim zestigduizend gulden. De provincie Zeeland heeft inmid dels een subsidie toegezegd van 25 duizend gulden. De tekst van het toneelstuk zal in de vorm van een boekje wor den uitgegeven. Voldoende ligplaatsen Oosterschelde i

de Faam | 1995 | | pagina 11