Recital Soerjadi in Concertzaal ^(11 Voorjaarsconcerten Het Zeeuws Orkest Tsjechov in Arsenaal MIDDELBURGS THEATER SPEELT 'OP HOOP VAN ZEGEN' 2 MAART T/M 8 MAART Uniek concert met mandoline en orgel IN MIDDEN ZEELAND Woensdag 1 maart 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 li* li. Een beest van een stuk Het Minitheater in Middelburg bestaat tien jaar. Om dat te vieren heeft het Middelburgs Theater het toneelstuk Op Hoop van Zegen van Herman Heijermans op het repertoire genomen. Hoewel het stuk volgens de 'kunstpolitie' niet meer te spelen is, zijn acteurs en regisseur van het Middel burgs Theater zeer tevreden. Ron Lubbersen: „Het is gewoon een beest van een stuk. En al nodigt het uit tot sentimentaliteit, het zit ook vol hilarische momenten." 'De vis wordt duur betaald'. Wellicht de bekendste zin uit de Nederlandse toneellitera tuur. Maar in tegenstelling tot wat velen denken, wordt deze regel uit Op Hoop van Zegen niet uitgesproken door Knier tje. „ledereen denkt het stuk te kennen, maar weinigen ken nen het werkelijk," zegt Carla Schroot van het Middelburgs Theater. Schroot speelt de rol van Jo. „Ik zit ook in de lees commissie van het theater en toen ik Op hoop van Zegen las, wilde ik maar één rol. En die heb ik nu." Ook Joke Baijens, die Kniertje speelt, is tevreden. „Het is een heel dankbare rol. 'Tranen die de wereld niet ziet' is de titel van een muzikale montagevoorstelling met vier acteurs en vier musici, waarbij de verhalen van Anton Tsje chov de inspiratiebron vor men. De voorstelling is 4 maart om 20.30 uur te zien in het Arsenaaltheater in Vlissin- gen. Regisseuse Margrith Vrene- goor selecteerde twintig ver halen uit het omvangrijke oeu vre van Tsjechov en maakte daarvan een toneelbewerking, waarin diverse personages uit alle sociale kringen gedurende een periode in hun leven wor den gevolgd. Op basis van deze bewerking ontstond in nauwe samenwerking met componist Willem Breuker en vormgeefster Petra Spuybroek een muziektheaterproduktie waarin beeld, geluid en spel uitstijgen boven het louter illu streren van de tekst. De acteurs zijn- steeds min of meer dezelfde personages en trekken in een carnavaleske optocht, een militaire parade of een begrafenisstoet aan het publiek voorbij. Sommige ver halen of fragmenten worden verteld, sommige gespeeld en andere zijn teruggebracht tot muziek. Anders dan de titel doet ver moeden behelst deze muzikale collage niet uitsluitend klein leed. Tsjechovs verhalen zijn vaak absurder en daardoor humo- ristischer dan zijn toneelstuk ken. Veel van zijn vertellingen hebben betrekking op inter menselijke relaties en hande len over liefde, macht en onmacht; thema's die niet alleen tragisch maar ook rond uit komisch kunnen uitpakken. Uniek. Zo wordt het con cert aangekondigd dat het Foliia Duo vrijdag 3 maart verzorgt in het Open Hof in Vlissingen, met medewer king van de organist Thea de Goede. Marina Eckhard (mandoline) en Leo van Rutte (gitaar en mandoline) vormen het Follia Duo. Het concert begint om 20 uur. Tijdens het concert worden speciaal voor mandoline en gitaar geschreven werken uit gevoerd, alsook arrangemen ten. Op het programma staan composities van Vivaldi, Bux- tehude, Bertolazzi, Mendels sohn, Canciello, Scheidier, Ambrozius, Boccherini en Calace. Het duo bestaat nog maar sinds kort en is uniek in Neder land. Pas twee concerten ver zorgden de Vlissingse Eckhard en de uit Enschede afkomstige Van Rutte. Aanstaande vrijdag zijn ze voor het eerst te horen in Zeeland. Als extraatje doet organiste Thea de Goede uit het Twentse Borne mee in het Open Hof. ik ben er helemaal in. Een uit daging is het ook, zoiets speel je niet elk jaar." Het was een lang gekoesterde wens van het Middelburgs Theater eens een klassieker voor het voetlicht te brengen. Regisseur Ron Lubbersen koos Op Hoop van Zegen. „Het is een klassiek Nederlands stuk, dat veel succes heeft gehad in binnen- en buitenland," zegt Lubbersen. „Ik denk dat dit stuk het jubileum de juiste sta tus geeft. Daarnaast vind ik het als regisseur een uitdaging me met die traditie van oer-Hol- landse materie te verbinden. Ik denk dat het goed is eens in de zoveel tijd zo'n klassieker op te voeren, in het kader van de cultuuroverdracht." De socialistische toneelschrij ver Herman Heijermans schreef Op Hoop van Zegen in 1900 met een duidelijk doel: de misstanden in de Hollandse visserij aan de kaak stellen. In het belang van de rederijen werd de bemanning op de vis sersschepen vaak aan grote risico's blootgesteld. Slecht onderhouden schepen leden schipbreuk, de reder wist zich fiancieel gedekt door de verze kering, maar de nabestaanden bleven onverzorgd achter. Niet alleen op het toneel maar ook in het maatschappelijk leven behaalde Heijermans succes met het toneelstuk: de wedu wen- en wezenverzekering werd in het leven geroepen. De anekdote over het leven in het niet nader genoemde vis sersdorp uit Op Hoop van Zegen is niet meer van deze tijd, maar het is een misver stand om het stuk daarom als gedateerd af te doen, vindt Lubbersen. „Waarom zouden Shakespeare en Molière dan niet gedateerd zijn? Of Griekse tragedies, waarin mensen in jurken en sandalen lopen?" Volgens de regisseur gaat het erom de emoties achter het verhaal over te brengen op het publiek. „Het stuk zit vol verlie zen, het is vreselijk aangrij pend. Er zijn al veel doden als het stuk begint, meteen in het eerste bedrijf is er een dode, aan het eind is Kniertje nog eens twee zoons kwijt en is Bos zijn dochter verloren. De vraag hoe je omgaat met ver lies in je leven, met het lot, is van alle tijden." Belangrijk bij een dergelijk 'zwaar' verhaal is dan de manier van spelen. „Het ver haal nodigt uit tot sentimenta liteit," zegt Lubbersen. „We hebben bewust hard tegen de tranen, tegen de snik in gewerkt. In plaats daarvan wil de ik de rauwheid laten zien, het vechten tegen de pijn, met tussendoor vrolijke, haast hila rische momenten. Ik kan meteen iedereen laten huilen en laten zien hoe erg het is. Maar het is spannender de emotie te zoeken via een omweg." Ron Lubbersen heeft de enigs zins verouderde taal van Heijermans bewerkt en gaf het stuk een Zeeuws tintje mee. „In het oorspronkelijke stuk praten de mensen meer over hun emoties. Bovendien was het wat tuttig. Dat heb ik direc ter gemaakt, het slachtofferige eruit gehaald. Verder heb ik bijvoorbeeld de twee oude mannetjes wat hilarischer gemaakt, een beetje zoals de mannetjes in de Muppetshow. En Kniertje is wat harder geworden. Die breekt niet zo gauw." Over het Zeeuwse tint je doen spelers en regisseur een beetje geheimzinnig. Lie ver houden ze het een beetje in het midden. Carla Schroot: „Het publiek moet niet denken dat het een Zeeuws stuk is geworden. Dan gaan ze ook letten op Zeeuwse dingen en krijg je: o, dit klopt niet en dat klopt niet." Ron Lubbersen: „Laten we zeggen dat we een beetje hebben gespeeld met het dialect. Het moet geen fol klore worden. Ook niet in de kleding. Die heeft wel Zeeuwse trekjes maar niet meer. Eerst heb ik gedacht om abstracte, tijdloze kleding te gebruiken. Maar ik vind dat dat bij dit stuk niet past. Dan wordt het iro nisch en dat is niet de bedoe ling. Ik heb met een penseel streek die tijd willen neerzet ten, als extra dimensie." Zaterdag 4 maart gaat Op Hoop van Zegen in première in het Minitheater. Dan zijn zes maanden van repeteren achter de rug. „Die waren wel nodig," zegt Lubbersen. „Er zitten zoveel nuances in. Het is gewoon een beest van een stuk, wel wat anders dan een Pintertje. Zoveel emotionele lijnen, vijftien spelers, ruim twee uur lang. Bovendien is het een stuk met een enorme geschiedenis. Dan krijg je nog te maken met de 'kunstpolitie', de mensen die vinden dat dit stuk niet meer te spelen is. Maar ik denk dat het tij aan het keren is. De laatste tijd worden steeds meer klassiekers gespeeld. Tien jaar geleden moest alles absurd en absract. Geen grote emoties, te veel geklooi met vormpjes. Ik weet niet waar het aan ligt, maar ik denk dat dat cynisme van toen is uitgewerkt." Na de première wordt Op Hoop van Zegen tot en met 20 mei nog veertien keer gespeeld in het Middelburgse Minitheater. Wibi Soerjadi geeft vrijdag 3 maart een pianorecital in de Concertzaal in Middelburg. Het concert begint om 20 uur. Soerjadi werd in 1970 geboren in Leiden en is onder te bren gen in de categorie wonderkin deren. Als elfjarige besloot hij con certpianist te worden en op zijn zestiende ging hij aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam studeren. Drie jaar later won hij als jongste deel nemer de derde prijs op het zware internationale Franz Liszt Pianoconcours in Utrecht. In 1990 behaalde Soerjadi zijn solistendiploma met het eind cijfer 10 'cum laude'. In 1991 Wibi Soerjadi. maakte hij zijn debuut in de Carnegie Hall in New York. Wibi Soerjadi was al eerder in Middelburg: in december 1993 speelde hij voor een dolen thousiast publiek. Deze keer speelt Soerjadi voor de pauze werken van Mendelssohn (Rondo Capriccioso opus 14 in E), Scriabin (Etude opus 42 nr.5 in cis, Prélude voor de lin kerhand opus 9 nr. 1 in cis en Etude opus 8 nr. 12 in dis) en Schumann (Sinfonische Etu- den opus 13). Na de pauze vol gen 'Widmung' en 'Frühlings- nacht' van Schumann en Liszt, Ave Maria en 'Die Forelle' van Schubert en Liszt en de wals uit 'Faust' van Gounod en Liszt. Dirk Brossé. De serie Voorjaarsconcerten brengt het Zeeuwse Orkest donderdag 9 maart naar de St. Jacobskerk in Vlisingen. Vrij dag 10 maart is het concert te horen in de Grote Kerk in Goes en zaterdag 11 en zondag 12 maart in de Concertzaal in Middelburg. Solist is violist Peter Brunt en het Zeeuws Philharmonisch Koor verleent zijn medewerking. Peter Brunt studeerde, na zijn opleiding aan het Sweelinck Conservatorium, viool bij Davina van Wely, Herman Krebbers, Dorothy Delay in New York en Sandor Vegh in Salzburg. In 1981 won hij het Oskar Back Concours en in 1984 werd hem de Toonkunst Jubileumprijs uitgereikt. Als solist trad Peter Brunt met meerdere Nederlandse orkes ten op. Ook maakt hij deel uit van het succesvolle Osiris-trio. Brunt was enige jaren aan voerder van de tweede violen bij het Koninklijk Concertge bouworkest en is nu hoofdvak docent aan het Sweelinck Con servatorium in Amsterdam. Het Zeeuws Philharmonisch Koor, dat vorig jaar is opge richt, zal voor de tweede keer meewerken aan een concert serie van het Zeeuws Orkest. Het koor is in het leven geroe pen om een bijdrage op hoog niveau te leveren aan symfoni sche werken met koor en om in samenwerking met een klein ensemble programma's a capella uit te voeren. Tijdens dit concert wordt het werk 'Psyché' van César Franck uit gevoerd. Het Zeeuws Orkest staat onder leiding van steeds wisselende dirigenten. Tijdens de Voor jaarsserie hanteert Dirk Brossé het dirigeerstokje. Op het pro gramma staan 'Pelléas et Méli- sande' van Gabriël Fauré, Con cert voor viool en orkest van Ludwig van Beethoven en 'Psyché' van César Franck. De concerten beginnen alle om 20 uur, behalve dat van zondag 12 maart, dat om 14.30 uur begint. GOES Galerie Van den Berge, Haraldur Jonsson; extracts, Dario Urzay; schilderijen Roel Achter berg; editie voor Picaron/Parijs. Galerie 'Mi Parti', The ma-expositie; kastenkast- ontwerpen, keramiek en glaswerk. Gezondheidscentrum 'Magnolia', Ada Dekker en Joyce Steijvers, gemengde technieken. De Jager-Tolhoek, Conny Folmer, aquarellen. Galerie Bekenes, Diane en Toon Capello, Aquarel len, keramiek en penteke ningen., Stadskantoor, Safian Ashot, werken van Ar meense kunstenaar. Galerie de Hoekweide, Wolphaartsdijk, Werk van beeldend kunstenaares Janna. Scène uit 'Op Hoop van Zegen' door het Middelburgs Theater. FOTO ANDA VAN RIET KAMPERLAND Restaurant Papillon, Lydia Klop-Steendijk, aqua rellen en portretten. Geo pend ma. t/m za. vanaf 10 uur, zo. vanaf 17 uur. KATTENDIJKE Galerie llona, llona Schmit, naïeve schilderijen, U+S Zölner-Krumne, sie raden. Geopend za. van 14- 17 uur. KOUDEKERKE DONDERDAG 2 MAART Stadsschouwburg Mid delburg, Mini en Maxi, 20 uur. De Prins van Oranje, De Berini's, 20 uur. Vest zaktheater Vlissingen, Rein- dert van der Naald. 20.30 uur. DONDERDAG 2 MAART VRIJDAG 3 MAART Concertzaal Middel burg, Wibi Soerjadi, 20 uur. t'Beest Goes, Shine, 22 uur. Open Hof, Vlissin gen, Concert Follia Duo, 20 uur. *De Piek Vlissingen, Jamsessie. 21 uur. ZATERDAG 4 MAART Kloveniersdoelen Mid delburg, Houdini's, 20.30 uur. Arsenaaltheater Vlissingen, Muziek theater rond Tsjechov, 20.30 uur. Stads schouwburg Middel burg, The Game Room, 20.30 uur. *De Piek Vlis singen, Toxedeo Buck, 22 uur. "Vestzaktheater Vlissingen, De Burger Edelman, 20.30 uur. ZONDAG 5 MAART 't Beest Goes, Motopsy- cho, 21 uur. "Vestzak theater Vlissingen, De Burger Edelman, 15 uur. WOENSDAG 8 MAART Stadsschouwburg Mid delburg, Musical Laat ze maar praten, 15 uur. Chr. Basisschool 't Klin ket, Tramstraat 36, Quilttentoonstelling, tot 5 maart. MIDDELBURG Galerie 't Zeepaardje, Maurice en Saskia Góth, tekeningen, aquarellen, gouaches en pastels. Achter de Houttuinen 50, Martin Richardson, hologrammen. Geopend ma. t/m za. 10.30-17.30 uur. Galerie Willem Vader, L. Noordstraat 56, schilderij en, tel. 01180-29419, dage lijks geopend. Atelier Anneke Ruim- schotel. Groot Mede 66, tel. 01180-16323, staal- en touwplastieken, geopend na tel. afspraak. Wandelkerk Lange Jan, tentoonstelling van diverse kerken in Middelburg. Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, Kousteensedijk 7, Middelburg in vogel vlucht. Meubeltoonzaal Jan Alink, Nieuwe Klevers- kerkseweg 17, Joke Neder- hand, schilderijen, aquarel, oliepastel en crayon. Zeeuwse Bibliotheek, Dorpen op Schouwen-Dui- veland, Eikerzee, Ellemeet, Noordwelle, Serooskerke en Burgsluis. Galerie Het Gouden Briefke, Valerie Lottier, olieverfschilderijen. Brasserie Bleue, Dam plein, Thea van Soelen, olieverf, acryl en aquarel. Maandag en dinsdag gesloten. Stichting Welzijn Oude ren, Molstraat 13, Anton Meijaard; acryl, aquarel, pastel en houtskool, Ad van Noort; olieverf en aquarel. Zeeuwse Bibliotheek, Henny Schrijver, 'Inner Landscapes'. Zeeuws Museum, Piet Rijken, 'Stillevens en land schappen'. Kuiperspoort, Adrie van Zielst, schilderijen, tekenin gen en objecten. Janneke Dierxschool Middelburg, Expositie door MIKV cursisten. Concert en Gehoorzaal Middelburg, selectie van werk van de Amateur Beel dende Kunstenaars Zee land. Zeeuws Museum, 4 x Kunstambachten van West- Vlaanderen, 4 maart tot en met 7 mei. Galerie 't Haentje te Paart, Schilderijen, Helma Berghout en Jan Berghout, geopend do., vr., en za. van 14 tot 16.30 uur. nares J. Sondervan, ope ning 5 maart, 17 uur. WEMELDINGE Atelier L. Rijks, Chozee- weg 27, schilderijen, dage lijks geopend. WOLPHAARTSDIJK Galerie Jan Boer, Aarde- bolleweg 5, Jan Boer, olie verven. Galerie 'De Hoekweide', Janna, Geopend za. 14-16 uur en na tel. afspraak 01198-1152. NEELTJE JANS Delta Expo, Windenergie, tentoonstelling windener gie. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Delta Expo, 'Water', expo sitie over Integraal Water Beheer. Buitenhaven, bij hetTops- huis, Trechter 5, kunstpro ject Framework Invita tion. OOSTKAPELLE Green White Hotel, bui tenplaats lepenoord, Olga Westrate; keramiek, Ko van Driel; beelden. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, De Manteling, 'Een verle den met toekomst', ten toonstelling. Zeeuws Biologisch Museum, O. Ribbens, 'De vier jaargetijden', foto expositie. OOST-SOUBURG Verzorgingshuis De Zou te Viever Oost Souburg, Cor v.d. Padt; schilderij en, landschappen en stads gezichten, E. van dei Molen; Modelbouw oude ambacht wagentjes. Ge opend tijden kantooruren. Watertoren, Leonardo Mosso, theater/video- en sieraadstructuren, architec tuur/licht- en ruimte struc turen. VLISSINGEN Iguana, Bellamypark 35, levende reptielen, amfi bieën en insekten, dagelijks geopend 14-17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens, Op dubbeldekkersveerboot ms 'Prinses Juliana' zeven wis- sellijsten met toeristische promotie (beeld van Zee land als vakantieland). Restaurant De Gevan gentoren, Boulevard De Ruyter 1a, Carla Offerman, Aquarel, pastel, acryl en olieverf. Stedelijk Museum, Bella mypark 19, Dave Meyer, schilderijen, t/m 7 mei. Cafe Soif Vlissingen, werk van beeldend kunste- Aihambra I Vlissingen, 'Dumb and Dumber' 20 uur Alhambra II Vlissingen, 'Nell' 20 uur Alhambra III Vlissingen, 'Terminal Velocity' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'River wild' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Disclosure' 20 uur. 't Beest Goes, 'Four weddings and a funeral' 20.30 uur. Stichting Cinema Middelburg, 'Métisse' 20 uur. VRIJDAG 3 MAART Alhambra I Vlissingen, 'Dumb and Dumber' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Nell' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Terminal Velocity' 19 en 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'River wild' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The Lion King' 19 uur, 'Disclosure' 21.30 uur. Stichting Cinema Middelburg, 'Métisse' 20 uur. 'Pelican Brief' 22.30 uur. ZATERDAG 4 MAART Alhambra I Vlissingen, 'Dumb and dumber' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Nell' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Terminal Velocity' 19 en 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'River Wild' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The Lion King', 19 uur. 'Disclosure' 21.30 uur. 't Beest Goes, 'Four weddings and a funeral" 20.30 uur. Stichting Cinema Middelburg, 'Métisse' 20 uur. 'Pelican Brief' 22.30 uur. ZONDAG 5 MAART Alhambra I Vlissingen, 'Dumb and dumber' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Nell' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Terminal Velocity' 19 en 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'River Wild' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The Lion King' 19 uur, 'Disclosure' 21.30 uur. Stichting Cinema Middelburg, 'Métisse' 20 uur. MAANDAG 6 MAART Alhambra I Vlissingen, 'Dumb and Dumber' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Nell' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Terminal Velocity' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'River Wild' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Disclosure' 20 uur. Stichting Cinema Middelburg, 'Pelican Brief' 20 uur. DINSDAG 7 MAART Alhambra I Vlissingen, 'Dumb and Dumber' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Nell' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Terminal Velocity' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'River Wild' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Disclosure' 20 uur. Stichting Cinema Middelburg, Filmcollege 'Landscape in the Mist' 19.30 uur. WOENSDAG 8 MAART Alhambra I Vlissingen, 'Dumb and Dumber' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, Nell' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Terminal Velocity' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'River Wild' 20.00 uur. Grand Theater Goes, 'Disclosure' 20 uur. Stichting Cinema Middelburg, 'Métisse' 20 uur. DONDERDAG 2 MAART Alhambra I Vlissingen, 'Dumb and Dumber' 14 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Jurassic Park' 14 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Leeu wekoning' 14 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'The Lion King' 14 uur. Stichting Cinema Middelburg, 'Jungle Jack' 14 uur. VRIJDAG 3 MAART Alhambra I Vlissingen, 'Dumb and Dumber' 14 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Jurassic Park' 14 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Leeu wekoning' 14 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'The Lion King' 14 uur. Stichting Cinema Middelburg, 'Jungle Jack' 14 uur. ZA TERP A G 4 MAART Alhambra I Vlissingen, 'Dumb and Dumber' 14 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Jurassic Park' 14 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Leeu wekoning' 14 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'The Lion King' 14 uur. Grand Theater Goes, 'Leeuweko ning' 14 uur. Stichting Cinema Middelburg, 'Jungle Jack' 14 uur. ZONDAG 5 MAART Alhambra I Vlissingen, Dumb and Dumber' 14 uur. Alhambra II Vlissingen, Jurassic Park' 14 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Leeu wekoning' 14 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Actrice en haar fantoom' 15 uur. Grand Theater Goes, 'Leeuweko ning' 14 uur. Stichting Cinema Middelburg, 'Jungle Jack' 14 uur. WOENSDAG 8 MAART Alhambra I Vlissingen, 'Dumb and Dumber' 14 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Jurassic Park' 14 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Leeu wekoning' 14 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'The Lion King' 14 uur. Grand Theater Goes, 'Leeuweko ning' 14 uur.

de Faam | 1995 | | pagina 9