GEMEENTE MIDDELBURG Aqua-jog marathon Reiniging riolen JL Inkomstenbriefjes Rooien Verkiezingen Provinciale Staten Bijeenkomst over A sielzoekerseentrum Visie Stadsgewest Week 8 EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Tafeltje in Dekje Woensdag 22 februari 1995 DE FAAM 5 iiiiiiiiiliililiiiiilliiiiilliibilill, Natuur regeert in Erasmuspark Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Het bord bij de spoorwegover gang aan de Sehroeweg over de aanleg van het Erasmuspark is verwijderd. De aanlcgwerkzaam- heden zijn voltooid en de natuur zal de rest moeten doen. Het voor malig weiland, tussen de Eras- muswijk en de spoorlijn heeft het afgelopen jaar een ware gedaante verwisseling ondergaan. Waren het eind 1993 de machines die het grondwerk deden, de komende weken (wanneer het weer het toe laat) zal de laatste hand aan de aankleding van het groen gelegd worden n.l. het planten van bomen en heesters. De basisaanleg van het 5 ha grote natuurpark zal hiermee afgerond zijn. Groen in de stad Groen is ccn belangrijke factor bij de opbouw van de stad en de stede lijke uitbreiding. Stcdebouwkundi- gen houden bij hun plannen reke ning met bestaande landschappelij ke elementen. Groen staat ook sterk in de belangstelling bij de bevol king. Als de natuurvcrcnigingcn en de tijdschriften op het gebied van tuinieren en natuur een graadmeter zijn is heel de bevolking voortdu rend bezig met de natuur of in de tuin. Groenonderhoud staat onder invloed van ccn groot aantal 'nieuwe' ont wikkelingen. Met terugdringen van het gebruik van chemische midde len, het streven naar kwaliteitsver betering en het komen tot geïnte greerd wijkbeheer zijn belangrijke doelen. Door de afdeling Grocnbc- heer van de gemeente Middelburg wordt in dit verband momenteel gewerkt aan de opstelling van ccn groenstructuurplan. Natuurlijk groenbeheer Een belangrijk punt in het groenbe heer is het overgaan naar natuurlij ker en milieuvriendelijker beheer. De komende jaren is het ontwikke len van "groenvoorzieningen op natuurlijke basis" een belangrijke activiteit. Het Erasmuspark is daar ccn voorbeeld van. Een park waar in de toekomst gekeken gaat worden naar de natuurlijke ontwikkelingen. Het groen dat zich "spontaan" ves tigt zal in grote mate het gezicht van het gebied bepalen. De aanleg van het Erasmuspark -met veel hoogte verschillen, struweel, hakhoutbos- jcs. moerputten, heggen en kruiden- vegetaties- is hiervoor ccn goede basis. De natuur krijgt veel kansen. Het ingrijpen van mensen zal onder steunend en sturend zijn en tot ccn minimum beperkt worden. Het invoeren van de "natuur-bchccr- methodc" in andere grote groen voorzieningen wordt verder onder zocht. In deze gebieden krijgt de natuurontwikkeling ook meer kans door een aanpassing van het groen onderhoud aan de natuur. Bomen en struwelen Het Erasmuspark zal een afwisse lend park worden, met open en dich te. hoge en iagc gedeelten. Per sei zoen. maar ook van jaar tot jaar zul len grassen en kruiden, oevers en watervegetaties ccn beeld opleve ren. De struwelen die aangebracht worden in het park zijn ingedeeld in groepen. Struwelen met alleen natuurlijke soorten en struwelen waar hal ('natuurlijke struiken zijn toegevoegd; dit om de variatie te vergroten. Afhankelijk van de hoogteligging is verder onderscheid gemaakt in dro ge en natte ligging. Om de eenheid in het gehele gebied te bevorderen zijn soorten gebruikt die men steeds op verschillende plaatsen in hel gebied terug ziet. De plantkeuze voor de heggen (80% meidoorn) is ingegeven door het feit dat ook de oude Zeeuwse heggen voornamelijk uit meidoorns bestaan. In het gebied komt een kleine boomgaard met twee ouderwetse appclrassen (Bra bantse Bellefleur en Groninger Kroon). Voor de notenwei is geko zen voorde zwarte noot. In het park komen verder veel bomen die van nature in dit gebied thuis horen, zoals wilg. populier en es. Gras en bloemenweide De bloemenweide is ingezaaid met ccn plukmcngsel. dit is visueel aan trekkelijk en de wandelaar kan zo hier en daar ccn bloemetje plukken. Vanwege de toegankelijkheid van Op maandag 6 maart organiseert de Gemeente Middelburg om 9.30 uur in de grote zaal van wijkcentrum "Het Zuiderbaken", ingang Marcus de la l'al- mastraat. een bijeenkomst over de definitieve vestiging van een asielzoe kerscentrum aan de Kruilniolenlaan I te Middelburg. Op de gemeentelijke informatiepagina van De Faam van 1 maart aanstaande wordt u nader over deze bijeenkomst geïnformeerd. Vandaag, woensdag 22 februari is er om 19.30 uur een openbare infor matieve bijeenkomst in de Burger- 'Tafeltje Dekje" is ccn activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor ccn war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 01180-38570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 27 februari tot en met 5 maart maandag gekruid gehakt, savooickool. aardappelen dinsdag varkensschnitzel cordon bleu. bloemkool, gestoomde aardap pelen woensdag zuurkool met worst donderdag ragout, doperwtjes, wortelen, gestoomde aardappelen vrijdag witlofschotel met ham-kaassaus in aardappelen zaterdag Indische vleesschotel zondag wat de pot schaft zaal over de nota "leder uniek en samen sterk", de ontwikkelingsvisie voor het stadsgewest Vlis- singenlMiddelburg. Hiervoor zijn uitgenodigd de leden van de Vlis- singse commissies van advies voor Ruimtelijke Ordening en voor Eco nomische Zaken en de Middelburgse Commissie Stadsontwikkeling. Tij dens deze informele bijeenkomst - die wordt voorgezeten door de voor zitter van de Commissie Stadsont wikkeling. de heer G.B. Schoenma kers - wordt een nadere toelichting gegeven op de ontwikkelingsvisie. het centraalveld is vooreen intensief te maaien mengsel gekozen. Dit mengsel is ook ingezaaid langs de paden en bij het trapveld. De overi ge velden en bermen zijn ingezaaid met ccn mengsel, dat deels soorten bevat die hier vroeger van nature voorkwamen. De natuur zal in grote mate zelf gaan uitmaken welke sporten verder in deze kruidcnvcgc- tatic voor zullen komen. Er zijn in het park enkele stroken grond uitgekozen voor spontane ontwikkeling van vegetaties. Deze stroken liggen allemaal in verschil lende omstandigheden, om de mogelijke variatie die het milieu aan ilc vegetatie geeft zo groot mogelijk te maken. Do bezoeker krijgt op deze manier de gelegenheid natuur lijke ontwikkelingen te volgen, met daarbij de verschillende planten. Met name de kruidenmengsels, de plantkeuze en de opzet voor de stru welen zijn op vlinderontwikkeling afgestemd. Evenals het beheer van de kruidenmengsels en waterpartij en. Water en oevers In het park speelt het water, dat overwegend brak is. een belangrijke rol. Er zijn verschillende vijvers, sloten poelen en oever aangebracht. De moerputten, met als ondergrond zoutveen zijn op diverse diepten uit gegraven. Vroeger liet men de put ten na het afgraven van het veen aan hun lot over. Ook in het park zal dit het geval zijn. In het park zijn ook enkele zoete putten aangebracht, liet aangebrachte folie moet voor komen dat het zoute kwelwater plaatselijk naar boven komt. De vegetatie zal zich vrij kunnen ont wikkelen en alle kikkerachtigen en insekten kunnen zich hier vestigen. De oevers zijn afwisselend steil en flauw aangelegd. Dit om een grote variatie in de ontwikkeling van de vegetatie te verkrijgen. Op enkele plaatsen is langs de oevers van vij vers riet aangeplant. Flora en Fauna Om de ontwikkeling in het gebied nadrukkelijk te volgen is de gemeente Middelburg in contact getreden met de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereni ging. In samenwerking met de ver eniging wordt vastgelegd hoe Hora en fauna zich in het gebied zullen vestigen en uitbreiden, liet park nodigt uit tot wandelen, picknick c.d. Voor de natuurliefheb ber biedt het Erasmuspark een boei end en steeds wisselend beeld: de ontwikkeling van de kruiden, de vogels en vlinders die op de bloem en bcsdragendc planten afkomen, en natuurlijk ook de waterflora en -fau na. Met de realisatie van het park heeft de gemeente Middelburg een stuk "echt" groen gekregen dat. wil de doelstelling gehaald worden, in gebruik ontzien moet worden. Verboden voor honden Welke mogelijkheden er ook zijn. het is belangrijk te bedenken dat de natuur in de bebouwde omgeving altijd sterk onder invloed staat van mensen. Hierbij spelen ook onvoor ziene en vaak ongewenste invloeden zials betreding, bemesting, vernie lingen en andere verstoringen van de natuur een rol. Om verstoring van de natuurontwikkeling tegen te gaan is bij de aanleg van het park een standpunt inzake gebruik door hon den ingenomen. Het gebied is ver boden voor honden en er zijn hon- denroosters aangebracht. De betre ding door en de uitwerpselen van honden hebben een negatieve invloed op de gewenste ontwikke ling. De vegetatie wordt verstoord door verrijking en honden verstoren tevens de (broed)rust in het park. De komende tijd worden naast de roos ters ook borden aangebracht om deze maatregel te ondersteunen. Het zal verder van de discipline van de bezoekers afhangen hoe hiermee omgegaan wordt. Informatie Voor nadere informatie over het Erasmuspark kunt u contact opnemen met de heer D. Sakko van de gemeentelijke afdeling Groenbeheer, tel. 75313. Foto: Dirk Sakko. Vondsten uit de beerput Momenteel is er in het gemeentelijk gebouw aan de Stadhuisstraat 2 een interessante tentoonstelling over vondsten uit een beerput aan de Schuttershofstraat in Middelburg te zien. Naast een uniek zonnebord uit Sevilla. worden tevens een kookpot- je (grape) en een aantal pispotten tentoongesteld. De tentoonstelling is gesitueerd in de gang naar het Gemeentearchief en is van maan dag tot en met vrijdag van 08.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur te bezichtigen; de ten toonstelling loopt tot en met 28 april. Archeologisch onderzoek Tijdens een verkenning van een ter rein aan de Schuttershofstraat op 25 april 1994. troffen de medewerkers van het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten en vrijwilligers van de Archeologische Werkgemeen schap Nederland een restant van een beerput aan. Nu is bekend dat beerputten niet alleen 'beer' bevatten, maar vaak ware schatkamers van ons verleden zijn. In een beerput werden de uit werpselen van een of meer privaten (voorloper van de wc) verzameld. Maar ook gooiden mensen er van alles in wat kapot was. zoals bij voorbeeld huisraad, kookgerei, ser viesgoed en bestek. Voorwerpen die nog heel waren, maar die men niet meer kon gebruiken of die mis schien uit de mode waren geraakt, verdwenen eveneens in de beerput. In de zachte beer vielen de goederen vaak niet verder kapot dan ze al waren en bovendien bleven ze goed bewaard. Bedelorden Op het terrein waar de beerput werd aangetroffen, stond tussen ca. 1300 en 1578 een bedelordeklooster, namelijk dat van de Augustijnen. In tie eerste helft van de dertiende eeuw ontstonden, naast tie gevestig de geestelijke orden, de zogenaamde bedelorden. Dit waren orden die armoede als ideaal hadden. Behalve persoonlijke armoede, zoals de klui zenaars of heremieten die nastreef den. legden de bedelorden ook de nadruk op gemeenschappelijke armoede, dus armoede van de kloos ters. De kloosters en terreinen waren vaak ook niet van de orde zelf maar eigendom van de kerk. De kloosters mochten geen grond bezitten. Dat deze strenge regels van armoede soms erg moeilijk vol te houden waren bewijst onder meer het feit dat het Middelburgse Augustijnen- klooster in 1400 grondbezit had op Walcheren, in Scherpenisse en Borssele. De bedelmonniken, zoals deze kloosterlingen werden genoemd, hielden zich voornamelijk bezig met prediking en zielzorg. Voor hun dagelijks onderhoud waren ze afhankelijk van aalmoezen. Daar naast aanvaardden ze kleine schen kingen in de vorm van geld en ren ten. Zonnebord De bouwput waarin de beerput werd gevonden, moest vanwege nieuw bouw circa meter diep worden uit gegraven. Zo konden de archeologen de inhoud van de ronde uit rode mop pen vervaardigde beerput veilig stel len. Tussen het rode aardewerk en steengoed werd ccn aantal opmerke lijk rijk versierde scherven gevon den. Na onderzoek bleek dat het hier te gaan om twee Zuid-Spaanse bor den. Gezien de datering van het ove rige aardewerk en steengoed, moe ten de borden tussen 1490 en 1525 zijn weggegooid. Het ene bord. een zogenaamd "zonnebord" uit Sevilla. is een uniek exemplaar dat nog niet eerder in de Nederlandse bodem is aangetroffen. Het bord was niet compleet, maar is bij de restauratie aangevuld en gekleurd. Het andere bord. ook afkomstig uit Sevilla, was eveneens incompleet, maar is bij de restauratie aangevuld. Verdere vondsten uit de beerput zijn onder andere een aantal pispotten en een kookpotje (grape) in rood aarde werk. In de voorjaarsvakantie, van maan dag 27 februari tot en met vrijdag 3 maart, organiseert zwembad "Poclcndaclc" een vierdaagse aqua- jog marathon. De bedoeling van deze aqua-jog marathon is om gedurende 4 avon den 25 of 45 minuten per avond op eigen tempo le aqua-joggen. Men heeft bij deelname aan het aqua-jog- gen de keuze uit een bepaalde avond, een halve- of een hele mara thon. Van 27 februari tot en met 3 maart kan men iedere avond van 18.45 tot 19.30 uur aqua-joggen. de kosten bedragen ƒ5,- voor een bepaalde avond en 15,- voor 4 avonden (incl. wetbelt). Deelnemers aan de marathon (4 avonden aqua- De inleverdatum Inkomstenbrief- jes ABW (Algemene Bijstandswet). BZ (Bijstand Zelfstandigen) en Zak- en Kleedgeld is aanstaande woensdag 22 februari tijdens kan tooruren. Voor de RWW (Rijksgroepsrege ling Werkloze Werknemers) en IOAW (Inkomstcnvoorziening Oudere en Gedeeltelijk Arbeidson geschikte Werknemers) is dat vol gende weck vrijdag 24 februari tij dens kantooruren. Tijdig inleveren voorkomt proble men. ook in verband met het moment van uitbetalen. Als u inkomsten heeft gehad, voeg dan een kopie daarvan bij het inkom stenbriefje! De uitkeringsadministratie van de gemeente Middelburg is met ingang van I januari 1995 uitsluitend tele fonisch te bereiken van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en I 1.30 uur. Voor de verschillende soorten uitkeringen gelden aparte telefoon nummers. RWW (Rijksgroepsregeling Werk loze Werknemers) 75683 - voor mensen met een ach ternaam beginnend met A tot en met L. 75686 - voor mensen met een ach ternaam beginnend met M tot en met Z. IOAW (Inkomstenvoorziening Oudere en gedeeltelijk Arbeidson geschikte Werknemers) 75696. ABW en BZ (Algemene Bijstands wet en Bijstand Zelfstandigen) 75654 - voor mensen met een ach ternaam beginnend met A tot en met L. 75696 - voor mensen met een ach ternaam besinnend met M tot en met Z. Zak- en kleedgeld 75696 Aqua-joggen is gezond Foto: Peter van Lit joggen) krijgen na het volbrengen hiervan ccn herinnering. De aqua-jog marathon staat open voor iedereen en men heeft hiervoor geen specifieke voorbereiding nodig. Het gaat in deze vierdaagse aqua-jog marathon niet zozeer om de prestatie, maar om het ervaren van een nieuwe bewegings-, ont- spannings- en trainingsvorm. Aqua-jogging is lopen in diep water. Het hulpmiddel dat men hierbij gebruikt is een wetbelt. Met dit hulpmiddel is een verticale lichaamshouding- mogelijk waarbij het hoofd boven water blijft, en hier door allerlei loopvormen mogelijk zijn. Er is geen bodemcontact waar door men als het ware door het water zweeft. Door gebruik te maken van de positieve eigenschap pen die het water kent heeft het aqua-joggen zich op het gebied van de sporttraining, revalidatie en fit ness, bewezen als een veelzijdige, plezierige en veilige bewegings vorm. Voor meer informatie over de vierdaagse aqua-jog marathon kunt u contact opnemen met de heer Peter van Lit van zwembad Poelendaele", tel. 01180-26451. Een aanvraag voor een rooivergun- ning is binnen gekomen voor: 1 els aan het Noordbolwerk. Voor informatie over deze rooiver- gunning kunt u contact opnemen met de gemeentelijke afdeling Groenbeheer, tel. 75312. .v Vanaf 20 februari wordt een gedeelte van het gemeentelijk hoofdriool gerei nigd. Dit onderhoudswerk, gecombineerd met video-inspecties, is regelma tig nodig vooreen goede afvoer van het rioolwater. Een exacte planning van de werkzaamheden is helaas niet te geven, omdat dit in hoge mate afhanke lijk is van de weersomstandigheden. Volgens een globale planning worden de werkzaamheden in de volgende periode uitgevoerd: Reijershove 20 februari - 1 maart 1995; Prinsenhove 2 maart - 7 maart 1995; Erasmuswijk 8 maart - 15 maart 1995; Magistraatwijk 16 maart - 31 maart 1995. Overdruk Het riool wordt gereinigd met een raketvormigc "jet", die zichzelf voort stuwt door water onder hoge druk tegen de wanden van het riool aan te spui ten. Onder bepaalde omstandigheden kan in het riool een overdruk ontstaan, die vooraf niet te voorspellen is, en derhalve moeilijk te voorkomen. Het opgehoopte rioolwater kan mogelijk door de overdruk een uitweg zoeken, en hierdoor zou het in omgekeerde richting door uw huisaansluiting opge stuwd kunnen worden. Het resultaat is een onsmakelijk fontein in uwToilet. Maatregelen Er zal worden getracht dergelijke fonteinen te voorkomen, maar men kan helaas niet voor 100%- garanderen dat deze onaangename verrassingen ach terwege blijven. U, als bewoner van een pand in de straat waar de reini gingswerkzaamheden plaatshebben, kan dat wel. Sluit tijdens de werkzaam heden uw toiletpot af met het deksel, of met ccn houten plaatje, en zet er een gewicht op, bij voorbeeld een emmer water. Mocht er nu rioolwater opge stuwd worden, dan komt hel niet verder dan uw toiletpot. U wordt geadvi seerd genoemde preventieve maatregelen te nemen tijdens de reinigings- werkzaamheden in uw straat. Informatie Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de gemeentelijke Dienst Stadsbeheer, afd. Civiele Techniek, tel. 75334. In de week van 13 t/m 17 februari zijn de oproepingskaartcn voor de verkiezingen van de leden van de Provinciale Staten van Zeeland bezorgd bij de kiezers. Kiesgerech tigd zijn zij, die de Nederlandse nationaliteit bezitten en op de dag van de stemming (8 maart 1995) de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. Door de gemeente Middelburg zijn de kiesgerechtigden opgeroepen, die op de dag van de kandidaatstel ling (24 januari 1.1.) in de Gemeen telijke Basisadministratie per soonsgegevens (GBA) waren opgenomen. Bent u van mening, ten onrechte geen oproeping te hebben ontvangen, dan kunt u con tact opnemen met de sectic Burger zaken (verkiezingen). Stadhuis- straat 2. Telefonisch bereikbaar onder de nummers 75440 en 75441. De lijsten van kandidaten zijn gepubliceerd in De Faam van 15 februari l.l. Eventueel is een lijst van kandidaten verkrijgbaar bij eerder genoemde sectie Burgerza ken.

de Faam | 1995 | | pagina 5