Reorganisatie bibliotheek Souburg mogelijk voorbeeld voor Vlissingen Plannen voor de Westkaap kwamen op juiste moment ZATERDAG 25 FEBRUARI ZEELANDHALLEN GOES Vijftigste DAF voor Keulen Transport bv Zeilvloot breidt uit Leiderschap Zorgelijk moederschap (I) Ideeëndag vrijwilligers Oecumenisch Jeugdwerk Goese Vrijbuitersfestival voor het eerst binnen de SNUFFELMARKT... de gezelligste rommelmarkt van Nederland Slagerij De Vries heropent als SlagersKeus-slager Middelburgse in finale kampioenschap bloemkunst WARMLOPEN VOOR DE DUINEN BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J,C. Schjeman PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans Armworstelen in de Rockdesert Openingstijden: ZATERDAG 9-17 uur 12 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 22 februari 1995 De bibliotheek in Oost-Sou burg is sinds maandag 6 febru ari tijdelijk voor publiek geslo ten. De vestiging» die onder de Vlissingse bibliotheek ressor teert, wordt voorzien van een geheel nieuw interieur. Daar naast worden de boeken anders gerangschikt. Met de verbouwing is 75 duizend gul den gemoeid. „Het gebruik van de bibliotheek in Oost- Souburg liep terug. Je ziet in den lande dat veel kleine lees zalen worden gesloten. Wij hebben besloten om niet bij de pakken te gaan neerzitten maar juist de schouders eron der te zetten. De bibliotheek moet het gesprek van de dag worden in Souburg". Hoofddoel van de verbouwing van de bibliotheek is om de klant beter te kunnen helpen. De nieuwe inrichting, die is ontworpen door binnenhuisar chitect Van Bethlem uit Leus den, is dan ook een stuk over zichtelijker. Kees Haman, directeur van de bibliotheek Vlissingen: „Het jaren zeven tig-bruin wordt vervangen door eigentijdse frisse kleuren. Daarnaast verdwijnen alle administratieve werkzaamhe den naar de eerste verdieping. De bibliothecaris komt achter een relatief kleine balie te zit ten vanwaar hij de consument beter kan helpen". In de biblio theek-nieuwe stijl komen de kasten in waaiervorm te staan. Voor de jeugd wordt een apar te hoek ingericht met jeugd- en stripboeken. Ook de informa- tiehoek van de gemeente heeft een plek in het nieuwe ont werp gekregen. Heel wat ingrijpender dan de verbouwing op zich is het opnieuw rangschikken van de boeken. In het verleden ston den de vijftigduizend titels gerangschikt op auteursnaam (het zogenaamde Siso-sys- teem), maar vanaf 27 februari staat het leesvoer gesorteerd op genre. Het afgelopen jaar heeft de Souburgse biblio theek een proef genomen met het rangschikken op onder werp. Uit een enquête onder de lezers is gebleken dat de consument blij is met deze ver andering. „Net als alle andere bibliothe ken gingen wij te werk volgens het Siso-systeem. Ideaal voor de bibliothecaris, maar het slaat niet aan bij de consu ment, bleek uit de enquête. De Het opnieuw rangschikken van de boeken heeft nogal wat voeten in de aarde. Het Oecumenisch Centrum voor Jeugd en Jongerenwerk Zeeland (OCJZ) houdt zater dag 25 februari een ideeëndag voor vrijwilligers aan de Roozenburglaan 89a in Mid delburg. Tussen 9 en 14 uur zijn in het Jeugdwerkbureau vijf workshops bij te wonen. Het Oecumenisch Jeugdwerk bureau is opgericht om vrijwil lige medewerkers in het jeugd- en jongerenwerk te ondersteu nen en van advies en werkma teriaal te voorzien. De Ideeën dag wil clubleidingen, bestu ren van tiener- en sooswerk, jeugdouderlingen, on derwijzend personeel en ande re belangstellenden informatie geven over verschillende the ma's en bruikbare werkvor men aanbieden, ledereen kan zich voor maximaal drie workshops aanmelden. De vijf thema's zijn 'Racisme, echt niet!', 'Vijftig jaar vrijheid', 'Werkmateriaal voor kinder werk', 'Jongeren en nieuwe religies' en 'Jeugdwerk met Natuurkracht'. Uitgangspunt van 'Racisme, echt niet!' is de presentatie van een videoband, gemaakt door jongeren in opdracht van de Landelijke Hervormde Jeugdraad. De jongeren filmden discrimi nerende situaties in het dage lijks leven. Wim van der Laan, betrokken bij de voorbereiding van de film, is tijdens de ideeëndag aanwezig. In de workshop 'Vijftig jaar vrijheid' worden allerlei werkvormen aangereikt, zoals videoban den, spelen en mogelijkheden voor een toneelstuk, om te praten over wat vrijheid voor jongeren van nu betekent en wat jongeren kunnen doen ter voorkoming van oorlog. Kinderwerk-actviteiten zijn er in vele soorten. 'Werkmateri aal voor kinderwerk' wil ingaan op de belevingswereld van kinderen. In de workshop presenteert het OCJZ een aan tal themakisten, waarin toneel, dramatische expressie en ver halen vertellen centraal staan. 'Jongeren en nieuwe religies' legt uit hoe het jongerenwerk kritisch kan omgaan met 'nieu we' religieuze verschijnselen, vaak aangeduid onder de noe mer 'New Age'. Lia van den Heuvel legt uit hoe er binnen het jongerenwerk op gerea geerd en mee gewerkt kan worden. De natuur en het milieu zijn een onuitputtelijke bron voor de programmering van het jeugdwerk. Volgens het OCJZ vindt het jeugdwerk dat zijn christelijke identiteit 'handen en voeten wil geven' in de natuur mogelijkheden tot zorg en aandacht voor de schepping, plaats voor ver wondering en stilstaan bij de natuur. Toch worden volgens het OCJZ deze thema's nog te weinig toegepast. Claudine Horemans (medewerker van het IVN) begeleidt de works hop 'Jeugdwerk met Natuur kracht'. meeste mensen zoeken een bepaald soort boek, niet een bepaalde schrijver", legt Haman uit. „In het nieuwe sys teem kiezen we als invalshoek de klant, zijn logica staat voor op. Het is alleen lastig voor iemand die bijvoorbeeld het complete oeuvre van Vestdijk wil lezen. Die moet dan som mige titels onder de histori sche romans zoeken en weer andere bij de streekromans. Toch nemen we dat probleem maar voor lief, omdat het merendeel van de lezers ge makkelijker tot een keuze kan komen met de indeling op genre". De reorganisatie heeft nogal wat voeten in aarde. De boeken moeten niet alleen ver huizen, maar ook worden ze voorzien van een nieuw etiket en een nieuwe plaats in de geautomatiseerde catalogus. Haman: „We doen het nu meteen maar in één klap goed. Het is voor ons tegelijkertijd een goede leerschool. Als het hier aanslaat, gaan we het ook in de bibliotheek in Vlissingen invoeren. De hele operatie zal daar echter nog een stuk omvangrijker zijn". De biblio theek in Souburg is vanaf 27 februari weer geopend. Martien de Louw, algemeen directeur van DAF Nederland overhandigt de sleutels van de vijftigste DAF aan de gebroeders Wim, Kees en Lou van Keulen. Chauffeurs en directie van Van Keulen bv in Biggekerke werden half januari feestelijk ontvangen bij DAF Trucks in Eindhoven. Aanleiding was de officiële overhandiging van de vijftigste vrachtwagen van het Nederlandse merk, van het type FT 95.360. Van Keulen telt momenteel 32 trekkende eenheden. DAF-dealer Poppe in Veere leverde de auto. De Zeeuwse transporteurs kre gen een rondleiding langs allerlei attracties die DAF de bezoe kers heeft te bieden. Zeilvloot De Zeeuwse Stro men in Zierikzee breidt dit jaar uit met de vier sterren klipper Marinus. Deze tweemaster van 31 meter lang en 360 m2 zeilopper- vlak biedt 24 slaapplaat sen, verdeeld over acht hutten. Tijdens dagtochten kunnen 36 personen meevaren. Volgens de Zeeuwse Stromen is dit tra ditionele zeilschip geschikt voor dagtochten, maar ook voor meerdaags verhuur. De boot werd aangeschaft om te voldoen aan de toenemende vraag naar grotere schepen, vooral voor culinaire dagtoch ten en trouwerijen, aldus de rederij. Het gaat hard bergafwaarts met de dui nen. Zure regen, waterwinning en massa-recreatie tasten de duinen in toenemende mate aan. Samen met Stichting Duinbehoud kunt u deze ontwikkeling een halt toeroepen! Steun daarom de Stichting Duinbehoud. Bel vandaag nog voor meer informatie. Telefoon 071 -131800/140548. Mensen die werken in groepsverband heb ben op de een of andere manier leiding nodig. Zonder leiding gaan de zaken niet zoals ze moeten (of kunnen) gaan. Hoe beter het leiderschap, hoe soepeler de zaken ver lopen. Maar wat is effectief leiderschap? Welke karaktereigenschappen moet een goed leider in zich hebben? Bestaat er eigen lijk wel zoiets als goed leiderschap? Om maar gelijk met de deur in huis te vallen: de ideale leider bestaat niet. Evenmin als de ideale vrouw, dochter of schoonzoon bestaat (Ron Brandsteder en Henny Huisman daar gelaten). Omstandigheden bepalen vooral of het (type) leidinggeven effectief is. In de jaren vijftig - de wederopbouw - was er enor me behoefte aan daadkrachtig optreden en duidelijkheid. Een leider in die dagen was iemand die zei hoe het moest gebeuren, iemand die rust en zelfvertrouwen uitstraal de en zorgde voor de broodnodige duidelijk heid. In tijden van crisis is de behoefte aan autoritair leiderschap dan ook het grootst. Vandaag de dag zou dit type leiderschap op grote weerstand stuiten. Het leiderschap dat meer past in onze tijd, en dat van de toe komst, is organiserend, coördinerend, moti verend en inspirerend. Een leider is iemand die dingen Iaat gebeu ren. Het zijn mensen die op de voorgrond tre den. Ze zijn energiek, hebben overtuigings kracht en stralen zelfvertrouwen uit. Ze zijn spanningsbestendig, georganiseerd en kun nen uitstekend communiceren. Het zijn besluitvaardige mensen met een hoog inle vingsvermogen, origineel en werkend op een doordachte manier. Het zijn zowel denkers als doeners, maar boven alles zijn het men sen die zichzelf kunnen leiden. (De Koning, 1991) Leiderschap is van cruciaal belang voor de produktiviteit van de organisatie. Een leider vervult immers een voorbeeldfunctie. Een ondernemer die moeilijk beslissingen kan nemen schuift zaken voor zich uit. Gevolg is ontevredenheid en verlies aan motivatie bij medewerkers die wachten op een beslissing. Het kan tevens leiden tot ontevredenheid bij klanten die in het onzekere worden gelaten. Die kunnen zich dan gaan afvragen of de onderneming probeert ze aan het lijntje te houden. Produktiviteit en leiderschap zijn twee kanten van dezelfde medaille. De motor achter leiderschap (en verande ring) is het bewerkstelligen van (een goede) motivatie. Als mensen gemotiveerd zijn komen ze in beweging. Men kan dan de din gen gedaan krijgen die gedaan moeten wor den! Een goede ondernemer weet wat er leeft bij zijn mensen en wat hun beweegt. Onderliggende drijfveren bepalen of iemand zich voor een bepaalde zaak in wil zetten, of juist niet. Leiding geven is het door anderen laten realiseren van de eigen doelstellingen. Motiveren is dus meer dan alleen het waar om uitleggen van een bepaalde opdracht. Medewerkers moeten het zelf willen. Door ze in hun waarde te laten, door ze te inspireren, door innerlijke drijfveren te activeren kan men medewerkers motiveren en als onder nemer veel bereiken. Mensen maken organisaties. Organiseren is mensenwerk. Door te investeren in mensen kan er meer uit de onderneming gehaald worden. We reserveren geld voor onderhoud van machines. Dus waarom dan geen geld reserveren voor trainingen, cursussen en bij scholing? Leiding geven is meer dan zeggen wat er gedaan moet worden! Slagerij Willem de Vries in Arnemuiden is vanaf 27 februari aangesloten bij de SlagersKeus-organisatie. De organisatie is een onderdeel van de slagersgroothanel Sla- In Nederland. De familie De Vries is naar deze nieuwe organisatie overgestapt om zich, naar eigen zeggen, 'nog beter te kunnen profileren als ambachtelijke slager'. Volgens Willem de Vries staat SlagersKeus niet alleen voor kwaliteit door ambachtelijk heid, maar zal het voor zijn winkel betekenen dat er meer verse produkten en een betere kwaliteit kan worden geboden. Door het grotere assortiment zegt De Vries meer service te kunnen bieden tegen een rede lijke prijs. De winkel in Arne muiden is aangepast in de huisstijl van Slagerskeus. De kleuren wit en blauw, die terug te vinden zijn in het driehoeki ge kwaliteitsmerk vamSlagers- Keus, voeren in de winkel de boventoon. Slagerij De Vries houdt van 27 februari tot en met 4 maart een feestelijke openingsweek. Bloemiste Martina Berghout uit Middelburg neemt 18 maart deel aan de finale van het Nederlands Kampioen schap Bloemsierkunst. De bloembindster in werkzaam bij bloemenspeciaalzaak de Bloemenhoek is winkelcen trum Dauwendaele in Middel burg. Met negentien anderen strijdt Berghout om de titel die recht geeft op deelname aan het Europees Kampioenschap later dit jaar in Hamburg. De twintig finalisten zijn gese lecteerd tijdens de nationale voorronde die 24 september is gehouden in de Jaarberus in Utrecht, tijdens de vakbeurs Fleur. De deelnemers moeten elk zes stukken inleveren. Vier opdrachten zijn vantevoren bij de de finalisten bekend. Dit jaar zijn dat een relatiege schenk, een bruidsboeket met haarcorsage, een tafelversie- ring en een arrangement met het thema '50 jaar vrijheid'. Naast deze opdrachten moe ten de deelnemers twee ver rassingstukken maken. De honderdtwintig creaties die de finalisten maken zullen zondag 19 maart te bezichtingen zijn in het Congresgebouw in Den Haag. Het Congresgebouw is die dag geopend van 10 tot 16 uur. Onze gedachten over het ouderschap zijn meestal erg romantisch gekleurd. We heb ben daarbij vaak het beeld van twee gezon de ouders en enkele gezonde kinderen (en huisdieren), die het in alle opzichten voor de wind gaat. Wier leven ook steeds een voor spoediger verloop kent. Vader heeft een uit dagende baan en een snelle auto. Moeder combineert het ouderschap met een half time baan. Ze is de gezinsmanager en regelt de dagelijkse gang van zaken in huis. De ouderlijke taakverdeling kent een formele leider (pa) en een informele leider (ma). Beiden vullen elkaar aan en vormen samen een harmonisch ouderpaar. Toegegeven, er zijn natuurlijk ouders die aan dit ideaalbeeld lijken te voldoen. Maar de realiteit is vaak anders. Niet alle leden van het gezin zijn gezond en veel vaders hebben helemaal geen uitdagende baan. Het werk dat ze doen is in sommige gevallen routine werk en ze zien uit naar het moment dat ze ermee kunnen stoppen. Er zijn ook vaders die helemaal geen werk hebben, laat staan een snelle auto. Voor veel vrouwen komt de reali teit ook maar weinig overeen met het boven beschreven romantische beeld. De werkelijke positie van de moeder is er vaak een van het schaap met de vijf poten. Ze heeft dan mis schien wel ambities buitenshuis, maar ziet zich gedwongen om deze ondergeschikt te maken aan die van de partner. Ze wil wel moeder zijn, maar niet alléén... Het moeder schap brengt lusten, maar ook lasten met zich mee. Maar de meeste vrouwen vinden weinig erkenning voor deze lasten. Het is eigenlijk vanzelfsprekend dat alles normaal verloopt en werken: 'Dat wilde je toch zelf zo graag...?' Het romantische beeld van het moederschap maakt ons blind voor haar negatieve kanten en grote groepen vrouwen lijken daarvan te dupe te worden. Omdat ze het moederschap anders ervaren, voelen ze zich schuldig en denken ze tekort te schieten. Ze beseffen niet dat voor veel vrouwen het moederschap stressbron nummer 1 is. Stress ten gevolge van het moederschap heeft niets te maken met zwakte, maar meer met de veranderin gen die dat met zich meebrengt. En zoals onderzoekers aantonen, geven veranderin gen in ons leefpatroon bij de meeste (ook sterke) mensen aanleiding voor stress. Mensen voelen zich nu eenmaal het beste wanneer hun leven relatief voorspelbaar ver loopt. Wanneer ze het gevoel hebben zelf controle te hebben over de dingen die in hun leven plaatsvinden en wanneer ze zich gesteund voelen door anderen in hun directe omgeving. Laten we eens stilstaan bij de lichamelijke veranderingen die het moederschap brengt. Tijdens en direct na de bevalling treden er grote veranderingen op in de hormoonhuis houding. Dat geldt bijvoorbeeld voor het geslachtshormoon progesteron. Dat neemt toe tijdens de zwangerschap, om na de bevalling plotseling fors te dalen. Deze ver andering heeft onder meer gevolgen voor de emotionele stemming. De zogenaamde post partum depressie zou met deze verandering samenhangen. Naast dit soort fysiologische veranderingen treden er ook veranderingen op in de beleving van het eigen lichaam. De zwangerschap en de bevalling zorgen ervoor dat de vrouw haar lichaam ook gaat zien als werktuig; als voortplantingsmogelijkheid. Bovendien kan er als gevolg van de zwan gerschap ook nog sprake zijn van blijvende veranderingen: het lichaamsgewicht kan zijn toegenomen of de omvang van de borsten kan zijn veranderd. In onze op uiterlijke schoonheid gerichte samenleving kan dit tot emotionele problemen leiden. Na de beval ling kan er ook nog een verstoring van het dag-nachtritme optreden. De baby moet 's nachts gevoed worden of meldt zichzelf. Er kan een slaaptekort optreden, hetgeen de emotionele gesteldheid eveneens geen goed doet. Volgende week meer over de sociale en psychologische gevolgen van het moeder schap. Negen jaar geleden ontston den de eerste plannen voor een paviljoen op de Weskapel- se Zeedijk. Maar de tijd was nog niet rijp. Toen W.P. Lie- vense het een paar jaar gele den nog eens probeerde, trof hij een welwillender stem ming bij het Waterschap Wal cheren. Vorige week kon het echtpaar Lievense trots de feli citaties in ontvangst nemen tijdens de opening van Dijkpa- viljoen De Westkaap. B.W. Veldhuis, hoofd waterke ringen van het Waterschap Walcheren, verrichtte de offi ciële openingshandeling door het tappen van een flink glas bier. Tijdens zijn openings woorden memoreerde Veld huis aan de eerste reactie van het Waterschap toen Lievense zijn plannen voor een horeca gelegenheid op de Zeedijk voor het eerst ontvouwde. Nee. De dijk was er voor de veiligheid en niet om er pavil joens op te bouwen. „Zo'n drie jaar terug heb ik het nog eens geprobeerd," zegt Lievense. „Er was toen een kleine ope ning. Het waterschap ging wat meer denken aan zaken als toerisme en recreatie. Ik kwam op het juist moment." Uitein delijk kon Lievense zijn pavil joen bouwen, zij het onder strikte voorwaarden. Zo mocht het gebouw onder meer niet in de dijk worden gebouwd (het staat er 'los' op) en het moet in principe demontabel zijn. Het echtpaar Lievense exploi teerde tot vijf jaar geleden strandpaviljoen De Zilver meeuw bij Dishoek. Voor een Westkappelaar is de dijk echter iets bijzonders, zegt Lievense. „De dijk is belangrijk voor ons, we zijn er mee opgegroeid. Bovendien is het commercieel aantrekkelijk. Het paviljoen staat midden op de dijk, je hebt een prachtig uitzicht en je kunt makkelijk parkeren." De Westkaap biedt binnen plaats aan 76 mensen aan tafeltjes en twintig gasten op de barkruk ken. Binnenkort wordt naast het paviljoen een terras aange legd van 150 vierkante meter, waar ongeveer honderd gas ten terecht kunnen. Het paviljoen is van buiten strak vorm gegeven en ademt binnen de lichtbruine sfeer van bierreclames: modern, met een vleugje nostalgie. „Het gebouw is ontworpen door de architecten De Putter en Laban uit Kapelle, voor mij de besten op hun gebied," zegt Lievense. „De welstandscommissie wil de niet zomaar wat op de dijk hebben. Het moest iets futuris tisch zijn en aanzien hebben." De Westkaap is dagelijks open van half elf 's ochtends tot tien uur 's avonds. Het paviljoen is onder meer bedoeld voor mensen die langs rijden en stoppen voor een bakje koffie met gebak. Daarnaast biedt de keuken voor dinergasten voor namelijk 'seafood'. „Dus vis èn uit een schelpje." Café Rockdesert in Mid delburg vormt zondag 26 februari het decor voor de Open Zeeuwse Kampi oenschappen Armwor stelen. Mannen, vrouwen, links en rechtshandigen van 18 jaar en ouder kunnen zich vanaf 14 uur inschrijven. Om half vier beginnen de eerste wedstrijden. De Open Zeeuwse Kamioen- schappen worden geor ganiseerd door de lande lijke federatie van arm- worstelaars NLAF. De bond nam kortgeleden contact op met Bo West dorp van de Rockdesert met de vraag of de arm- worstelaars hun kam pioenschap in zijn café mochten houden, nadat Seventy Seven zich voor de organisatie had terug getrokken. Bo Westdorp: „Ik weet zelf absoluut niet wat ik er van moet verwachten, maar het lijkt me gewoon leuk. Het is weer eens wat anders. Ik denk dat vooral mensen van de verschil lende sportscholen zich zullen inschrijven om mee te doen en verder waar schijnlijk wat vaste gasten uit het café." W.P. en E.J. Lievense. Het Goese Vrijbuitersfestvial is in de loop der jaren een begrip geworden voor de Zeeuwse roek-liefhebber. Naast dit jaarlijkse in juni terugkerende evenement wordt zaterdag 25 februari voor de eerste keer een Vrij- buiter-binnen-festival gehou den. Vanaf 15 uur geven in 't Beest in Goes zeven bands acte de présence. De spits wordt afgebeten door Bad Little Sis'. Deze Zeeuwse band speelt een voor het merendeel uit covers bestaand repertoire, onder de noemer 'Happy Rock'. Vervolgens maakt Vict'em het podium onveilig. Het Goese viertal laat zich beïnvloeden door Pantera en Heimet en staat garant voor het nodige scheur- en beuk- werk. Bill Skins Fifth zal als derde het podium betreden. Deze Tilburgse band maakt powermetal met een dodelijke gedrevenheid. Een van de verrassingen van het tiende Vrijbuiterfestival vorig jaar was Drowning Acci dents. Zelden is vanuit de Zeeuwse muziekwereld zo ver deeld gereageerd op een nieu we band. Ze werden arrogant en betweterig genoemd, maar ook ontwapenend en fris. De band laat zich inspireren door Smashing Pumpkins en Sonic Youth. Door het vertrek van de toetsenist speelt de band nu met samples. Drowning Acci dents maakt swingende noise met een hoge pogo-factor. Een indrukwekkende staat van- dienst heeft Paralysis op zijn naam staan. Intelligent, afwis-; selend en doordacht brengt; deze band eigenzinnige metal. Hannibal was een van de top pers van het laatste Vrijbui- tersfestival. Deze Amsterdam-' se band staat voor een stevige* portie noise met crossovers naar metal, hardcore en alter natief. Hannibal zal verschil lende nummers van de onlangs verschenen debuut-cd 'Uncut Supersnuff' ten gehore brengen. Hoofd-act van het eerste Vrijbuiter-binnen-festi- val is het uit Brussel afkomsti ge Channel Zero, een van de leading acts op Belgisch metalgebied,'De tot nu toe uit gebrachte cd's spreken voor zich. 'Channel Zero' en 'Stig matized' brachten nog niet het gewenste succes, maar 'Unsa fe', het laatste visitekaartje, staat voor internationale klas se. Channel Zero, vier man sterk, maakt knallende metal in de hardcore sfeer. De strakke live-presentatie hebben ze kunnen tonen in voorprogram ma's van onder meer Bioha- zard Napalm Death, Life of Agony en Pro Pain. De band was in 1993 te zien op het Aardschokfestival.

de Faam | 1995 | | pagina 12