Provincie Zeeland Schone grond Stremming Draaibrug Haar verzorging de Jonge Het flauwgevallen paard in het Vestzaktheater Hindoestaans nieuwjaar COMMISSIES IN BEROEP Project thuishulp dementie zoekt vrijwilligers Mr. G. Herwig VERKOPER Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 De provincie heeft een flinke vinger in de pap bij het onderzoeken van mogelijke bodemverontreiniging, de controle van vervuilde grond en het schoonmaken van de bodem. Dat is zo geregeld in de Wet Bodembescherming. Met ingang van dit jaar zijn de voorschriften flink uitgebreid: voorgenomen saneringen of handelingen in of op een vervuilde bodem, moeten aan de provincie worden gemeld. Verder is de provincie bevoegd tot het uitvaardigen van onderzoeks- en saneringsbevelen. Presentatie Touristpass VERHUISBERICHT Coosje Buskenstraat 202 GLASHANDEL "MOERSTEE' De Diepvriesman van Nederland DVC b.V. De Smalle Zijde 52 3903 LR Veenendaal Tel. 08385-21600 Kapsalon de Jonge, geopend van 8.00 tot 17.30 uur, 's zaterdags tot 15.00 uur.. Nu ook koopavond geopend van 18.30-20.30 uur. Haarwerksalon de Jonge, ingang om de hoek. Grootste collectie dames- en herenhaarwerk, tevens haarwerken voor de Zeeuwse klederdrachten. Levering evt. via ziekenfonds. Bezoek aan huis mogelijk. Nieuwe Kerkstraat 29, Kapelle-Biezelinge Telefoon 01102-41688 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Nieuws Woensdag 8 maart 1995 Deze maand wordt tijdens twee avonden gewerkt aan de Draai brug over het Kanaal door Walche ren in Souburg. De eerste keer is in de avond en nacht van 16 op 17 maart. Dan wordt een nieuwe grendel aange bracht, die van belang is voor het bewegingsmechanisme van de brug. Voor de scheepvaart is de brug op 16 maart vanaf acht uur 's avonds gestremd. Voor het voetgangers- en fiet- sersverkeer begint de strem- ü/laandag 13 maart, aanvang 13.45 uur, vergadert de sta tencommissie algemeen be stuur. Onder meer de volgende onder werpen staan op de agenda: 3e en 4e wijziging begroting 1995, aanvulling investeringsplan 1995, bijdrage aan nationaal rampen fonds voor wateroverlast dit jaar, krediet voor werkplan ROVZ, over eenkomst met Hydro Agri Sluiskil bv voor bijdrage in project ge biedsgerichte benadering Kanaal zone Zeeuwsch-Vlaanderen, regle ment waterschap Zeeuwse Eilanden, begrotingswijziging als gevolg van betalingsverkeer Euro- ming om twaalf uur 's nachts. Wel wordt rekening gehouden met de aankomst van de laat ste trein om 00.10 uur. De brug wordt dan even in ge bruik gesteld. Wie als voetganger daarna nog aan de andere kant van het kanaal moet zijn, wordt vervoerd met een busje. Fietsers en bromfietsers kunnen hiermee niet worden ver voerd; zij zijn aangewezen op de andere bruggen over het kanaal. Verwacht wordt dat de werkzaam heden tot zes uur in de ochtend pese Structuurfondsen, partiële herziening plan bejaardenoorden; financiële bijdragen voor: educatief toerisme, vliegveld Mid den Zeeland, Pesca-project Tho- len, 5B-project Zeeuwse Vlegel, Vereniging Natuurmonumenten voor aankoop tbv Relatienotare servaat Groot Eiland in Hulst, Zeeuws Landschap voor aankoop tbv Relatienotareservaat Sophia- polder in Aardenburg, project toe risten slachtofferhulp, communica tieplan 1995 Vervoerregio Zeeland en voor de fietsactie woon-werkverkeer. Verdere gespreksonderwerpen zijn brieven van GS over projecten 1994 doelstelling 5B Zeeuwsch- Vlaanderen, beleidslijn koersrisi- co's 5B-projecten, onderzoek bud- van 17 maart duren. De tweede stremming is van 21 op 22 maart en geldt alleen voor de scheepvaart en wel vanaf drie uur 's middags op 21 maart. Het voetgangersverkeer moet vanaf zes a zeven uur die avond tot twee uur 's nachts rekenen met oponthoud. Bij de werkzaamheden worden de bloktijden voor de trei nen overigens in acht genomen. De werkzaamheden bestaan uit het aanpassen van de elektrici teitsinstallatie met aansluitend de afstelling daarvan. getteringssysteem voor bejaardenoorden, rijksbijdrage provinciale bevordering beeldende kunst, voortgangsrapportage SEB, milieufonds 1995 en het economisch onderzoek Schou- wen-Duiveland. De commissievergadering is openbaar en vindt plaats in het provinciehuis, Abdij 6 in Mid delburg. De bijeenkomst be gint met spreekrecht voor het publiek. Geïnterresseerden kunnen op die manier hun vi sie over onderwerpen die op de agenda staan kenbaar ma ken aan de statenleden. De agenda en de vergaderstukken liggen ter inzage in het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Voor wie niet dagelijks heeft te maken met het schoonmaken van vervuilde grond, gaat het om inge wikkelde voorschriften en proce dures. Bovendien kunnen de om standigheden per situatie danig verschillen en zijn er raakvlakken met andere overheidsvoorschrif ten zoals Grondwaterwet en ge meentelijke bouwverordening. Vandaar dat de provincie een informatieblad heeft gemaakt om de belangrijkste zaken uit de doeken te doen en om dui delijk te maken wie nadere in formatie kan verstrekken. Het informatieblad 'Schone grond' is gratis verkrijgbaar bij het in formatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 01180-31400. Schoonmaken In zijn algemeenheid geldt dat ver ontreiniging ongedaan moet wor den gemaakt: ter plekke schoon maken dus of afgraven en elders reinigen. De bodem moet na de klus 'multifunctioneel' zijn, dat wil zeggen: geschikt voor alles wat je normaal gesproken met een stuk grond kunt doen. Soms komt het voor dat het mid del, schoonmaken, erger is dan de kwaal. Bijvoorbeeld omdat blootleggen van de verontreiniging een te grote milieu-overlast in de omgeving teweeg brengt. Ook kan het zijn dat reinigen zo duur is dat gekozen moet worden voor de enige andere oplossing: afscher men van de verontreiniging. Het ministerie van Vrom heeft hiervoor regels uitgevaardigd, ledereen die verantwoordelijk is voor bodemverontreiniging is verplicht de verontreiniging op eigen kosten op te ruimen en de schadelijke gevolgen te niet te doen. Zo staat het in de wet. Het beroerde bij bodemverontrei niging is dat het vaak 'onzichtbaar' is. Om zicht te krijgen op de stof fen waar het om gaat, de hoeveel heid er van en hoe diep het spul zit, is onderzoek nodig. Dat ge beurt stapsgewijs om steeds op nieuw te kunnen vaststellen of het nodig is door te gaan. Procedure Bij een vermoeden van verontreini ging geeft een particulier of be drijf opdracht tot een eerste bo demonderzoek: een verkenning of het vermoeden juist is. Om de ernst en de omvang van de verontreiniging vast te stellen is een nader onderzoek nodig. Dit nader onderzoek moet leiden tot een conclusie in de vorm van een beschikking van GS. In het gunstigste geval geven GS een beschikking af dat er weliswaar sprake is van verontreiniging maar dat acties volgens de wet bodem sanering niet nodig zijn. Is er spra ke van ernstige verontreiniging dan leggen GS dit vast in een be schikking en volgt een sanerings onderzoek en een sanerings plan: een concrete beschrijving van de aanpak van de verontreini ging. Het is aan GS te besluiten of de zaak moet worden schoonge maakt of dat afschermingsmaatre gelen worden genomen. Hiervoor geven GS de 'beschikking goed keuring saneringsplan' af. Vervolgens kan de uitvoering van de sanering plaatsvinden. Als is besloten tot schoonmaak, geldt dat de te reinigen grond niet mag worden gestort; behalve als het Service Centrum Grondreini- ging (SCG) een 'niet reinigbaar- heidsverklaring' heeft afgegeven. Een uitzondering daargelaten is het trouwens verplicht vooraf ad vies van het SCG in te winnen als men van plan is de grond af te graven. De provincie kan hierover informatie geven. De hoorcommissie bestem mingsplannen komt maandag 13 maart bijeen. Om 09.00 uur gaat het om de facetherziening buitengebied van de gemeente Borsele. Het Land bouwschap maakt bezwaar tegen de herziening. Het schap vindt dat de ontwikkelingsmogelijkheden voor agrarische bedrijven te be perkt zijn: het plan biedt te weinig ruimte voor niet grondgebonden neventakken, voor het bouwblok moet een bebouwingspercentage van 60% worden gehanteerd en bedrijven moeten de mogelijkheid krijgen zich binnen het bouwblok alzijdig te ontwikkelen. Om 11.30 uur komt het plan Co- Tips 1 Overleg zo vroeg mogelijk met de provincie over de aanpak. Dat bevordert de wederzijdse duidelijkheid en een vlotte gang van zaken. 2 Tijdig en volledig bodemonder zoek voorkomt vervelende finan ciële verrassingen. 3 Tijdig vergunning aanvragen, be tekent kunnen werken volgens plan. Informeer ook hoe het zit met de onderlinge afstemming tussen procedures. 4 Bodemsanering is vaak kost baar. Informeer naar fiscale mo gelijkheden en financieringsmo gelijkheden, bijvoorbeeld bij de Kamer van Koophandel (tel. 01180-73500 of 01150 - 12952 voor Zeeuwsch-Vlaande ren), branche-organisatie of bij de Stichting Bodemsanering Be drijfsterreinen. Deze laatste is te bereiken bij een van de kamers van koophandel. Voor algemene informatie (basisin formatie, procedures, juridische zaken en formulieren) luidt het ad vies eerst kontakt op te nemen met de provincie, afdeling milieu beheer in Middelburg. Onder net nummer 01180 kan direkt worden gebeld met een van de volgende personen: mw. M. Ekkebus, tel. 31732; dhr. G. Schrage, tel. 31736; dhr. E. Janse, tel. 31737 en dhr. P. Meerman, tel. 31738. lijnsplaat gedeelte kampeerterrein Orisant II van de gemeente Noord- Beveland aan bod. Hiertegen is bezwaar ingediend door de ZMF. De milieubeweging vindt dat er sprake is van aantasting van land schappelijke waarden op een zo danige manier dat het plan ook in strijd is met het streekplan Zee land en met het provinciaal be leidsplan Recreatie en Toerisme in Evenwicht. Voorts zou er sprake zijn van overbelasting van de land- bouwweg en is de ZMF van me ning dat de noodzaak van uitbrei ding niet is aangetoond. De adviescommissie bezwaar schriften behandelt dinsdag 14 maart twee bezwaarschrif ten over financiële bijdragen van de provincie. Om 14.00 uur gaat het om een bezwaarschrift van de Stichting Mytylschool en om 14.30 uur van de Stichting Ter Weel. De besliscommissie Algemene Bijstandswet behandelt 14 maart twee bezwaarschriften van inwoners die het niet eens zijn met besluiten over hun uit kering. Om 15.00 uur hoort de commis sie een inwoner van de gemeente Goes en het gemeentebestuur. Om 15.20 uur komen een inwoner van de gemeente Westerschou- wen en het bestuur van die ge meente aan het woord. Streekplanuitwerking windenergie Tegen het beleidsplan streek planuitwerking windenergie zijn 37 personen of instanties in het geweer gekomen. De bezwaarmakers krijgen ieder voor zich de gelegenheid hun be zwaarschrift toe te lichten ten overstaan van de adviescommis sie Algemene Wet Bestuursrecht. De zitting van de commissie is dinsdag 14 maart. De aanvangs tijd is 16.00 uur. De behandeling van bezwaar- en beroepschriften is een openbare aangelegenheid. Vandaar dat de zittingen toe gankelijk zijn voor belangstel lenden. De zittingen vinden plaats in het provinciehuis, Ab dij 6 in Middelburg. i Scène uit 'Het flauwgevallen paard'. Naast het project Vrijwillige Terminale Zorg begint het Platform Vrijwilligerswerk Vlissingen nu ook een project Vrijwillige Thuishulp Demen tie. Het platform zoekt momenteel naar vrijwilligers. Het project Vrijwillige Thuis hulp Dementie is opgezet omdat er volgens coördinator Annelies Taal grote behoefte blijkt te bestaan aan hulp bij nog thuiswonende demente renden. De bedoeling van het project is dat vrijwilligers bij dementerenden thuis gaan 'oppassen'. De partner of andere verzorger van de dementerende' krijgt zo de kans even iets voor zichzelf te doen. De vrijwilligers worden vol gens Taal niet ingeschakeld voor verpleegkundige of huis houdelijke taken. Dat is het ter rein van de professionele thuiszorg. De vrijwilliger die komt oppassen is op de hoog te van de moelijkheden die de zorg voor een demente oudere met zich meebrengt, omdat elke vrijwilliger eerst een cur sus volgt. Taal begeleidt de vrijwilligers, neemt hulpvra gen in behandeling en organi seert de daadwerkelijke hulp. De vrijwilligers krijgen een reiskostenvergoeding en een verzekering. Na de basiscursus komen ze eens per maand bij een. Belangstellenden kunnen Annelies Taal bereiken op maandag-, donderdag- en vrij dagochtend op telefoonnum mer 01184-86434. De Amateur Comedie Zierik- zee (ACZ) speelt zaterdag 11 maart 'Het flauwgevallen paard' van Fran^oise Sagan in het Vestzaktheater in Vlissin gen. De voorstelling begint om 20.30 uur. De produktie 'Het flauwgeval len paard' is het eindexamen project van Marleen Meuldijk voor de opleiding tot midden- kader-regisseur. Ze koos een komedie. Een 'aparte ervaring' na een reeks serieuze stukken - de ACZ speelde onder meer als eindexamenprojecten van de andere ACZ-regisseurs 'In wankel evenwicht' van Edward Albee, 'Pas de deux' van Hugo Claus en 'Over de grens' van Lodewijk de Boer. De laatste produktie van ACZ, 'Angst' van Bertolt Brecht, werd bekroond met een Elektra. 'Het flauwge vallen paard' speelt zich af op het kasteel van Henry James Chesterfield en zijn vrouw Feli city. Hun huwelijk is een zake lijke overeenkomst: haar for tuin in ruil voor zijn titel. Ze rij den in Rolls Royces, jagen, tennissen en organiseren bals bij elke voorkomende gelegen heid. Hun zoon 'liefhebbert' in filosofie en dochterlief is juist terug uit Parijs. Maar ze komt niet alleen. Twee gasten ver storen de rust van een bestaan vol schijnbare zekerheden. Wat Marleen Meuldijk aantrok in deze komedie is het in veel ironie verpakte filosofische tin tje. Zo tussen neus en lippen door worden rake dingen gezegd over keuzen die een mens moet maken, over schijnzekerheden, berusting en plotselinge herkansingen. De rollen worden vertolkt door Cees Möhlmann, Lies Hanse, Piet Bodbijl, Rieneke van de Wielen, René Plu, Cora Hoog- strate en Menno Otten. Gast- speler is Jan de Bil van de Schouwspelers uit Oosterland. 'Het flauwgevallen paard' ging 4 maart in première in de Con certzaal in Zierikzee. De voort stelling is 17 maart nog te zien in 't Beest in Goes. Alle voor stellingen beginnen om 20.30 uur. De hindoes in Zeeland vieren vrijdag 17 maart het nieuw jaarsfeest Holi Phaqua in de Zeelandhallen in Goes. De avond daarvoor, donderdag 16 maart, wordt in de buurt van het Zigeunerkamp in de Goese Polder de Holika aangestoken. Op deze wijze luiden de hin does het nieuwe jaar in. Het ceremoniële deel van de Holikaverbranding op 16 maart begint om 19 uur. Om 19.30 uur wordt de Holika aan gestoken en het jaar 2051 van de hindoe-jaartelling ingeluid. Het Holi-feest wordt door alle lagen van de hindoegemeen schap gevierd. Maar ook ande ren kunnen aan het feest deel nemen, omdat naast de religi euze ook andere facetten van de Hindoestaanse volkscultuur - zoals zang, muziek, toneel en spel - een bijdrage leveren aan de verhoging van de feest vreugde. Holi symboliseert de overwinning van het leven op de dood, van het goddelijke op het goddeloze en de overwin ning op de winter en de komst van de lente. De Holika-ver- branding is volgens de religi euze traditie de herdenking van een gebeurtenis uit het leven van Prahalad, een vurige vereerder van de god Vishnu. De hoogmoedige vader van Prahalad had zichzelf tot god uitgeroepen en beval zijn zoon hem te aanbidden en Vishnu te verloochenen. Prahalad wei gerde en werd door zijn vader tot de brandstapel veroor deeld. De heks Holika, de zus ter van Prahalads vader, hield hem vast op de brandstapel. Dankzij zijn zuivere devotie tot Vishnu bleef Prahalad onge deerd en kwam de heks Holika in de vlammen om. Na de Hoi- luka-verbranding wordt 16 maart vanaf 20 uur het feest voortgezet in het Geertjeshuis in Kloetinge. Vrijdag 17 maart volgt in de Zeelandhallen in Goes het nieuwjaars- en lente feest Phaqua, ook wel Holi ge noemd. Vanaf 21.30 uur zijn in de Zeelandhallen optredens te zien van Thaurtalgroep Upkar en van Naya Roshni uit Amsterdam. Verder zijn diver se Surinaamse hapjes verkrijg baar. I. Spaander, direc teur van het Zeeuws Museum en voorzitter van de VVV-Middelburg, presenteert dinsdag 14 maart de Tou ristpass Middelburg aan P. Nouwen van de ANWB. De Tou ristpass moet meer bekendheid geven aan de toeristische attracties van Mid delburg. De Touristpass is een gezamenlijk initiatief van de toeristische attracties in Middel burg: Miniatuur Wal cheren, Zeeuws Mu seum, Ramschip Schorpioen, Rond vaart Middelburg en Historama. Volgens de besturen en direc ties van deze attrac ties is bij te weinig mensen bekend dat Middelburg meer heeft te bieden dan monumenten. De ge meente Middelburg ondersteunt het initia tief, onder meer omdat ze zelf beheer der is van twee toeris tische trekpleisters: het stadhuis en de Lange Jan. De Touristpass Mid delburg is vanaf 15 maart voor 2,50 gul den te koop. Bij aan schaf van de pas krijgt de koper een viertalig boekwerkje met een aantal kortingscou pons. Bij gebruik van de coupons verdient de toerist de aan schafprijs van de pas volgens de initiatief nemers ruimschoots terug. Na een welkomst woord van burge meester C. Rutten en een inleiding door gemeente-archivaris P. Sijnke overhandigt I. Spaander dinsdag rond 15.45 uur de eer ste pas aan P. Nou wen, hoofddirecteur van de ANWB. NOTARIS Het kantoor van notaris Herwig verhuist op 10 maart van de Badhuisstraat 163 naar de te Vlissingen. In verband met de verhuizing is het kantoor op die dag gesloten. Vanaf maandag '13 maart zijn wij u graag van dienst op het nieuwe adres. Noteert u onze nieuwe gegevens? Coosje Buskenstraat 202, Postbus 5096, 4380 KB Vlissingen Tel. 01184 10930 Fax 01184 11606 DVC uit Veenendaal levert een totaal assortiment diep- vriesprodukten van hoge kwaliteit rechtstreeks bij de con sument aan huis. Voor een bestaand goed rayon op de eilanden vragen wij een Wij verlangen: Rijbewijs C Bekend in de detailhandel Zakelijk, met een wil om te slagen. Wij bieden: Een zeer zelfstandige baan. Goede secundaire voorzieningen. Een riant inkomen. Bevoorrading bij u thuis. Perfecte verkoopondersteuning. Uw schriftelijke reacties graag naar: Bij ons hoeft u geen afspraak te maken. Gravenstraat 23a, Middelburg tel. 01180-12074 - aparte ingang haarwerksalon - i I

de Faam | 1995 | | pagina 19