Gemeente en ouderenhuisvesting Betaalbaar wonen voor ouderen? 12004 De Zeeuwse filmdagen Maaltijdvoorzieningen in Middelburg De twintig wegbezuinigde kamers van het Jacob Roggeveenhuis Samenwonende ouderen en AOW SWOM- bestuur Dagopvang GOED DRT IKHET WEET 15e JAARGANG NUMMER 81 Financieel Bestemmingsplannen Verdeling Vooruitzichten Vervolg 65+ maaltijd expres u.v.v. Open tafel Restaurants Flexibiliteit Invulling Onrust over onderzoek SVB samenwonende ouderen terecht7 Het onderzoek Terugvordering Werking onderzoek Seniorenkrant tweemaandelijks OPEN CLUB MAGISTRAATWIJK Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 11.30 uur UVV-Middelburg HET BASTION WOELIGE WERF Woensdag 15 februari 1995 DE FAAM 15 De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg. Tel. 01180-27537. 0 Overzicht van de contactperso nen van de vrijwillige hulp diensten voor ouderen in de wijken: 't Zand-Stromenwijk: mevr. P.M. Den Hollander, tel. 26513, mevr. E. Stroo, tel. 12814. Magistraatwijk: mevr. N. Los, tel. 14398. Dauwendae- le: dhr. W. Kuijl, tel. 23918, mevr. H. Hehakaya, tel. 26804. Nieuw Middelburg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 26385. Telefooncirkels: Stromen- wijk-'t Zand: mevr. R. Jongeri- us, tel. 37065, mevr. R. David- se, tel. 29256. Aanvullend vervoer oude ren en klusjesdienst: St. Welzijn Ouderen, tel. 27537. P.C.O.B. Woensdag 22 februari: jaarver gadering, met bestuursverkie zing. Na het huishoudelijk gedeelte vertoning van dia's. Woensdag 29 maart: de politie verzorgt een informatiemid dag over inbraakpreventie. Beide bijeenkomsten worden gehouden in de Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat 13 en beginnen om 14.15 uur. A.N.B.O. Donderdag 2 maart om 14.00 uur bingomiddag in huize St. Willibrord, Bachtensteene 1. Dinsdag 14 maart om 14.00 uur ledenvergadering in 'De Schakel', Bachtensteene. Op deze vergadering wordt een 1e secretaris gekozen. Na gratis koffie is er gratis bingo met mooie prijzen. Donderdag 6 april om 14.00 uur bingomiddag in huize St. Willibrord, Bachtensteene 1. Alvast uw aandacht voor het volgende: Op dinsdag 16 mei bezoekt de ANBO de PZC-drukkerij in Vlis- singen. Aan dit bezoek zijn geen kosten verbonden. Er is echter een beperking, de maxi male deelname bedraagt 40 personen. Bij een groter aantal gegadigden zal worden geloot. Wie uitgeloot is, zal voor een andere middag worden uitge nodigd. Deelnemers kunnen zich nu reeds opgeven bij mevr. Verhage, Bastion 42, 4331 TH Middelburg, tel. 01180-39917. Van 16 t/m 18 februari organi seert de Stichting Cinema Mid delburg voor de eerste maal de Zeeuwse Filmdagen. Daarin zijn de produkten van diverse Zeeuwse filmmakers te zien. Oude filmfragmenten geven een beeld van het leven van alledag in de jaren dertig. Wat denkt u bijvoorbeeld van de film 'Piet Wattel slacht een var ken'. Bovendien worden oude polygoon bioscoopjournaals over Zeeland vertoond en is er een programma van 30 jaar van Gewest tot Gewest in Zee land. Door het optreden van verschillende Zeeuwse muzi kanten krijgt het festival een extra feestelijk karakter. Een aantrekkelijk programma zeker voor wat oudere Zeeuwen. De filmdagen vinden plaats in de Zeeuwse Bibliotheek en het Schuttershoftheater. Voor de meest recente infor matie over het programma kunt u bellen naar de film-info lijn: 01180-16001. seniorenkrant Ter afsluiting van de artikelenreeks over de ouderenhuis vesting komt de rol die de gemeente daarbij speelt ter sprake. De redactie had hierover een gesprek met wet houder mevr. J.C. van Dijk-Sturm. Het ging hierbij in hoofdzaak om de rol die de gemeente speelt bij het toe kennen van subsidies. Tot voor kort was het namelijk de Rijksoverheid die in het subsidiebeleid de voornaamste steunpilaar was. Maar het Rijk trekt zich waarschijnlijk grotendeels terug. Daardoor zal de gemeente dan de belangrijkste partij worden in het subsidiebeleid rondom de ouderenhuisvesting. De gemeente heeft een aantal mogelijkheden om de prijs van woningan te beïnvloeden. De gemeente stelt aan de Woningbouwvereniging Middelburg (WVM) grond beschikbaar tegen een lage re prijs dan die aan particu liere bouwers wordt bere kend; De gemeente verschaft de WVM een kredietgarantie, zodat deze leningen kan af sluiten tegen een lager ren tepercentage; De gemeente geeft 3.000,- subsidie per woning, voor het bouwrijp maken van lokaties voor ouderenwonin gen in de binnenstad; Er is een subsidie van 2.000,- beschikbaar voor het aanpassen van een wo ning tot seniorenwoning, zo veel mogelijk volgens de eisen van het landelijke seni- orenlabel; In de goedkopere huurwo ningen met meerdere woon lagen die nieuw worden gebouwd wordt nu stan daard een lift aangebracht. Deze 'luxe' heeft wel een hogere huurprijs tot gevolg. Subsidie voor het aanbren gen van een lift in bestaande woningen behoort tot de mogelijkheden, mits hier voor een financiering kan worden gevonden. Bij renovatieprojecten van huurwoningen kan de gemeente een tegemoetko ming geven in de kosten van verhuizing en herinrichting. Bestemmingsplannen kunnen worden gewijzigd ten behoeve van de bouw van seniorenwo ningen. Een goed voorbeeld van wat de gemeente op dit gebied doet in het plan voor de bouw van seniorenwoningen aan het Goudend. Oorspronke lijk was deze lokatie bestemd voor de bouw van kantoren, maar de bestemming werd gewijzigd ten behoeve van ouderenhuisvesting. Reden hiervoor was onder meer de nabijheid van het verzorgings huis Rustenburg, het winkel centrum Dauwendaele en een bushalte. Andere lokaties waarop gemikt wordt zijn: het terrein van de voormalige gasfabriek aan het Molenwater, het ter rein van Ter Veste, het moge lijk vrijkomende gebied van de OCMA-kazerne en andere vrij komende lokaties in de bin nenstad. ^Bovendien wil de gemeente de helft van het jaar lijks contingent nieuwbouw woningen bestemmen voor ouderenhuisvesting. Er wordt gewerkt aan een sys teem voor het verdelen van huurwoningen over de Wal- cherse gemeentegrenzen heen. Een systeem, waarin onder bepaalde voorwaarden woningzoekenden uit Wal- Ouderenwoningen 'Ter Veste' in aanbouw cherse gemeenten niet alleen kunnen inschrijven op alle geadverteerde huurwoningen in hun eigen gemeente, maar ook op die in de andere Wal- cherse gemeenten. Er is een commissie ingesteld die deze regeling moet uitwerken en de uitvoering ervan moet begelei den. In 1995 wordt door het Rijk nog 5.000,- bijgedragen aan iedere nieuw te bouwen goed kopere huurwoning, met een minimum huurprijs van 850,-. De Rijksoverheid vindt tot nu toe dat geheel subSidievrij moet worden gebouwd. De gemeente Middelburg heeft samen met andere gemeenten al lang geconstateerd dat de gevolgen hiervan leiden tot een onaanvaardbare situatie voor mensen (jong en oud) met een minimum inkomen. Verwacht mag worden dat de gemeenten samen met de woningbouwverenigingen en hierbij gesteund door de oude renbonden druk zullen uitoefe nen op de regering en het par lement om de totale af schaffing van de nieuwbouw- subsidies te voorkomen. Afge wacht moet nog worden of deze gezamenlijke druk tot positieve resultaten zal leiden. Wanneer er op grote schaal krepeergevallen gaan ont staan, dan zal de druk op de gemeenten om uit eigen mid delen de huisvestingsproble matiek te bestrijden eveneens sterk toenemen. We willen echter niet vooruit lopen op die dreigende situatie die in het hele land speelt. Het zijn nu in de eerste plaats de regering en het parlement die een oplossing moeten bieden. Voor oudere Middelburgers die problemen hebben met het zelf verzorgen van de warme maaltijd is er een aantal moge lijkheden om dit euvel op te lossen. Dit zijn: Warme maaltijdvoorziening voor ouderen die niet in staat zijn zelf voor een maaltijd te zorgen. De maaltijden worden op maandag t/m vrijdag warm aangeleverd. Ze worden bereid in de keukens van de verzorgingshuizen Jacob Rog geveen, Swerf-Rust, Vijver vreugd, Buitenrust, Heren gracht, St. Willibrord, Rusten burg en Eben Haëzer. De maal tijden worden door vrijwilli gers aan huis afgeleverd. Nadere informatie: Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, tel. 01180-27537. 'Tafeltje dekje' is een voorzie ning met vriesvers maaltijden voor ouderen en gehandicap ten. De maaltijden moeten door de gebruiker worden opgewarmd. Het weekmenu wordt in één keer afgeleverd. Nadere informatie via telefoon 01180-13125. De volgende verzorgingshui zen hebben een open tafel, waar ouderen gezamenlijk een maaltijd kunnen gebruiken: Jacob Roggeveen, 7 dagen per week Rustenburg, van maandag t/m vrijdag Swerf-Rust, van maandag t/m vrijdag Eben Haëzer, alleen tijdens de weekeinden St. Willibrord, 7 dagen per week De maaltijden worden tussen de middag geserveerd. Nadere informatie via de genoemde verzorgingshuizen. Om volledig te zijn dient te worden vermeld dat er in Mid delburg ook een aantal restau rants zijn die op verzoek maal tijden aan huis afleveren. De bezuinigingsmaatrege len van de Provincie met betrekking tot de verzor gingshuizen betekenen voor Middelburg sluiting van Ter Veste en het inkrimpen van de capaci teit van het Jacob Rogge veenhuis en Swerf-Rust met een aantal kamers. De gevolgen van deze maatre gelen zijn inmiddels merk baar. Ter Veste is dicht en op de eerste verdieping van het Jacob Roggeveenhuis zijn een aantal kamers leeg. De redactie van de Seniorenkrant vroeg aan mevrouw de Leeuw, direc trice van het Jacob Rogge veenhuis, naar haar plan nen met betrekking tot de vrijgekomen ruimten. In feite gaat het hier om twin tig kamers, die een welkome aanvulling vormen op het voorzieningenpakket van het Jacob Roggeveenhuis. Er ont staat nu een mogelijkheid voor tijdelijke opvang van ouderen, bij voorbeeld bij afwezigheid van hun dagelijkse verzorgers door vakantie of ziekte. Tijdelij ke opname is dan na indicatie mogelijk. Voor de bewoners van de aan leunwoningen heeft de Rogge veenstichting een zogenaamd zorgpakket in voorbereiding. Voor de afnemers van dit pak- Jacob Roggeveenhuis ket wordt opname in 'het grote huis' gegarandeerd, ook zon der indicatie. Dit pakket zal op 1 april ingaan. De meerdere ruimte verhoogt de flexibiliteit, zodat in bepaal de crisissituaties sneller hulp kan worden geboden. De 20 vrijkomende kamers zijn niet door het huis verspreid, maar worden geconcentreerd op de eerste verdieping. Dat betekent natuurlijk wel enige interne verhuizingen binnen het gebouw. De betrokken bewoners zijn hierover inmid dels ingelicht. Met hun wen sen met betrekking tot verdie ping of zijde van het huis wordt zoveel mogelijk reke ning gehouden. De inkrimping verloopt geleidelijk, volgens het systeem 3 op 1. Dat wil zeggen dat wanneer er drie kamers leeg komen er één beschikbaar komt vcor perma nente opname. De overige twee kamers zijn niet meer bestemd voor permanente bewoning. Als die ene kamer niet voor permanente opname zou worden gebruikt zou er tij delijk helemaal geen opname mogelijk zijn. Er zijn inmiddels vier kamers leeg gekomen. Er zijn veel aanvragen van bui tenaf voor het gebruik van de vrijgekomen ruimten. Dien sten van buiten willen zich graag binnen het huis vesti gen. Een logopediste heeft zich al op één van de kamers gevestigd en binnenkort zal een pedicure haar volgen. Voor de bewoners heeft dit als voordeel dat een bezoek aan de praktijkruimte veel gemak kelijker is geworden. Met andere belangstellenden wor den nog onderhandelingen gevoerd. Het ziet er dus niet naar uit dat de kamers tot in lengte van jaren leeg zullen blijven. Van de twintig kamers blijven er vijf beschikbaar voor tijdelijke opname, de overige vijftien krijgen andere bestem mingen, waarbij de vergroting van de dienstverlening aan de bewoners voorop staat. De landelijk directeur van de Sociale Verzekeringsbank (SVB) deed een opmerkelijke mededeling tijdens zijn nieuwjaarstoespraak begin januari 1995. Zo'n 17.000 AOW'ers zouden volgens hem de komende maanden wor den gecontroleerd op het onrechtmatig ontvangen van AOW-uitkeringen. De media brachten deze mededeling volop in het nieuws en vele ouderen vroegen zich ver twijfeld af wat hen nu weer boven het hoofd hing. Reden voor de redactie van de Seniorenkrant om eens voor u op onderzoek uit te gaan en vast te stellen wat er nu werke lijk aan de hand is. Directeur Jansen en de chef van de afdeling AOW/AWW de heer Koppelaar van het Zeeuwse kantoor van de Sociale Verzekeringsbank aan de Segeerssingel in Middel burg waren op ons verzoek direct bereid opening van zaken te geven. Wat kwamen we nu precies aan de weet? Er' komt een onderzoek, ook in Zeeland. Maar daarvan zal bij na niemand iets merken. De schatting is dat op zo'n 300 adressen in heel Zeeland tus sen april en juli van dit jaar om nadere informatie zal worden gevraagd over de relatie tus sen de op één adres wonende AOW'ers met een AOW-uitke- ring van 70% van het mini mumloon. Het onderzoek richt zich dus op samenwonende ouderen, die beiden 70% van het mini mumloon als AOW ontvangen. Maar daar hoeft niks mis mee te zijn. AOW-gerechtig- den die op één adres wonen met hun vader of moeder of met een broer of zus hebben daar recht op. Bovendien heb ben diegenen die beiden voor 1 januari 1987 70% AOW geno ten en voor 1 januari 1987 zijn gaan samenwonen nog steeds recht op een 70% uitkering. Er gaat iets veranderen voor degenen die voor 1 januari 1987 beiden 70% AOW geno ten en die na 1 januari 1987 zijn gaan samenwonen. Eigen lijk hadden zij vanaf het moment van samenwonen beiden 50% AOW (minimum loon) moeten ontvangen. Hen is echter nooit gevraagd zich te melden. Dat gaat nu per 1 februari wel gebeuren. Wie dat nu nalaat heeft de kans dat hij als sanctie de terugvordering van het teveel uitbetaalde krijgt opgelegd, leder die na 1 januari 1987 voor het eerst AOW heeft gekregen en na 1 januari 1987 is gaan samenwonen kon weten dat dit moest worden opgegeven, er werd in de vra genlijst naar gevraagd. Heeft men in het verleden nagelaten dat te melden, dan is terugvor dering en zelfs aangifte van fraude door de SVB mogelijk. De SVB heeft sinds kort de mogelijkheid adressenbestan den te koppelen. Hierbij is gebleken dat er op zo'n 17.000 adressen AOW'ers woonden met een verschillende achter naam, die wel allen 70% van de AOW voor gehuwden ont vangen. Dat kan heel goed terecht zijn. De SVB moet dus allereerst eens orde op zaken stellen in eigen huis en goed nagaan om welke adressen het gaat. Verzorgingshuizen, bejaardenhuizen, kloosters, enz. zijn natuurlijk adressen waar meerderen terecht 70% ontvangen. Ook de mensen met rechten van voor 1987 moeten uit het adressenbe stand worden gehaald. In Zeeland zullen 1000 adres sen worden bekeken, Naar schatting zullen 300 daarvan nader moeten worden onder zocht door middel van vragen lijsten. Ook op die adressen kunnen heel terecht mensen wonen, die beiden recht heb ben op een AOW van 70% van het minimumloon. In september moet het onder zoek in Zeeland zijn afgerond. Wie na het lezen van dit artikel nog met vragen blijft zitten, kan altijd hulp vragen aan de Sociale Verzekeringsbank, tus sen 8 en 17 uur telefonisch te bereiken onder nummer 01180-28036. Dit is de eerste senioren krant in zijn nieuwe vorm. In plaats van een halve pagina per maand zijn we overgeschakeld op een hele pagina per twee maanden. Het grote voor deel van dit nieuwe sys teem is dat onderwerpen die voorheen in een aan tal afleveringen moesten worden afgedrukt nu in één keer kunnen worden behandeld. De redactie kan ook wat uitgebreider op de problematiek in gaan. Een mogelijk na deel is dat de krant min der actueel kan zijn. Bij eenkomsten moeten al in een vroeg stadium wor den aangekondigd. Maar deze nadelen wegen zeker niet op tegen de eerder genoemde voordelen. De krant verschijnt in het ver volg op de derde woens dag van de maanden februari, april, juni, augustus (bewaarnum- mer), oktober en decem ber. De redactie nodigt haar lezers uit onder werpen die zij in de seniorenkrant behan deld willen zien door te geven aan de Stichting Welzijn Ouderen, tel. 27537. Het bestuur van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg vergadert tegenwoordig in het openbaar. Iedere belangstel lende kan zo'n bestuursverga dering bijwonen. De bijeenkomsten vinden plaats in het gebouw van de SWOM, Molstraat 13, op elke tweede donderdag van de maand om 13.30 uur. Dus op 9 maart, 13 april, 11 mei, 8 juni, enz. U bent van harte welkom. Vanaf oktober 1994 is er een dagopvang voor ouderen vanaf 60 jaar in Buitenrust, aan de Buitenruststraat. Deze opvang wordt georganiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen Mid delburg en Zorgcentrum Jacob Roggeveen/Buitenrust. Wekelijks kunnen ouderen op woensdag in Buitenrust terecht van 10 en 16 uur, om deel te nemen aan activiteiten, speciaal voor dagopvang. De dagop vang is bedoeld voor ouderen die vaak alleen thuis zijn en het contact met anderen missen. Er is ruimte voor maximaal 15 per sonen. Wat kan de bezoeker van de dagopvang verwachten: U wordt opgenomen in de groep en gezamenlijk kunnen er aller lei gezellige dingen worden gedaan. Naar behoefte worden De bijeenkomsten van de Open Club vinden plaats in het Zuiderbaken op dinsdag- en donderdagmiddag vanaf 13.15 uur. De dinsdagmiddag begint met bewegingslessen, onder des kundige leiding. Daarna zijn er verschillende activiteiten, zoals koersbal, kaarten, sjoe len en biljarten. Ook is er de mogelijkheid een boek te lezen uit de eigen clubbibliotheek. De donderdag kent hetzelfde programma, met uitzondering van de bewegingslessen. Af en toe is er een bingomid dag en éénmaal per jaar een busreis. Vooral op de donder dagmiddagen kan de open club nog best wat nieuwe deel nemers gebruiken. Voor meer informatie: tel. 01180-34549 of 36910. er diverse ontspanningsactivi teiten georganiseerd. Te den ken valt aan: handwerken, kaar ten, sjoelen, biljarten enz. Maar gezamenlijk winkelen is ook mogelijk. De warme maaltijd wordt tussen de middag gebruikt. Met een dieet kan rekening worden gehouden. De hele dag is een professionele kracht aanwezig voor begelei ding bij de diverse activiteiten. Voor degenen die niet op eigen gelegenheid naar de dagop vang kunnen komen bestaat de mogelijkheid om afgehaald en weer thuisgebracht te worden. De kosten zijn 10,- per per soon per dag. Hiervoor krijgen de deelnemers koffie en thee en een warme maaltijd. Geïnteresseerden kunnen voor informatie contact opnemen met de Stichting Welzijn Oude ren Middelburg, tel. 01180- 27537. Er is altijd de mogelijk heid om eens een dag te gaan kijken. vrijwillige thuiszorg Middelburg De expositie-reeks van ama teur beeldende kunstenaars in Molstraat 13 wordt voortgezet met werken van Anton Meijaard in acryl, aquarel, pas tel en houtskool en van Ad van Noort met werken in olieverf en aquarel. Deze expositie loopt van maandag 6 februari tot en met donderdag 30 maart. De openingstijden zijn op werkdagen van 10 tot 16 uur. Amateur kunstenaars die wil len meedoen met dit tentoon stellingsproject en in een vol gende periode willen expose ren kunnen contact opnemen met mevr. Margot Piscaar van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, tel. 01180-27537. Salon De expositie-commissie wil proberen om volgend jaar, van 1 april tot 30 mei een SALON van tekeningen, aquarellen en schilderijen te organiseren. Deelnemers kunnen één, twee of drie werken of werkjes inle veren, die dan gedurende de bovengenoemde tijd zullen worden tentoongesteld in Mol straat 13. Als tegenprestatie wordt een (bescheiden) prijs beschikbaar gesteld. Belang stellenden kunnen zich nu reeds aanmelden bij mevr. Margot Piscaar van de SWOM, die ook nadere informatie kan geven. Diverse activiteiten: o.a. tafeltje dekje vriendschappelijk huisbe zoek handwerken ziekenhuiswerk luisterlezen Inlichtingen: De Boog, dins dag- en woensdagmiddag. Tel. 01180-38570. Secretaris: 01182-1971. Bustocht Op Hemelvaartsdag (donder dag 25 mei) organiseert het bestuur van de werkgroep Het Bastion een bloesemtocht door Zuid Beveland. Niet alleen de bloeiende boom gaarden worden aangedaan, maar ook de havens en oester putten van Yerseke staan op het programma. Tenslotte wordt gedineerd in Wemeldin- ge. Vertrek is om 12.30 uur. De kosten bedragen 50,-, alles inbegrepen. Deelnemers dienen zich vóór 15 maart aan te melden bij dhr. A. van Vrouwerf, Bastion 42 of bij mevr. L. Polderman, Bas tion 48. De deelname is beperkt tot 50 personen Een overzicht van de norma le bijeenkomsten is opgeno men in het maandblad, dat dagelijks gratis kan worden afgehaald in de wijkpost. De activiteiten in de wijkpost zijn bestemd voor de bewoners van de wijken met postcode 4331, 4332, 4333 en 4334. In het gebouw aan de Rijn straat 12 (ingang IJsselstraat) vinden de volgende activitei ten plaats: Bingo Elke derde donderdagmiddag van de maand, om 14.30 uur. Dus op 16/2, 16/3 en 20/4 Klaverjassen in competitieverband op maandagmiddag tussen 13.30 en 16.30 uur. Volksdansen De volksdansgroep die op dinsdagmorgen vanaf 10 uur oefent kan nog leden gebrui ken. Nadere inlichtingen over bovenstaande activiteiten op het telefoonnummer van de Woelige Werf 01180-23282.

de Faam | 1995 | | pagina 15