Grondwater belast De trein van 1 voor allen Bobs verjaardag in de Piek Provincie Zeeland Geen koude slagerij maar een circus Derde Muziekprijsavond Vrienden Zeeuws Orkest Nederlands en Engels tezamen in 't Beest Kunstenaars in Badhotel IN BEROEP COMMISSIES Gratis met de bus naar open dag EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Cd-presentatie Peter Adriaanse Woensdag 8 februari 1995 DE FAAM 13 Abdij Pompstation Haamstede Net als het rijk is de provincie met ingang van dit jaar begon nen met het belasten van de onttrekking van grondwater. Bij het rijk gaat het om een grond waterbelasting, bij de provincie wordt gesproken van een grond waterheffing. De provinciale heffing wordt opge legd aan houders van inrichtingen, die op jaarbasis 20.000 kubieke meter grondwater of meer op pompen. Alle houders zijn opgeno men in een openbaar register dat de provincie bijhoudt. Ook de ver gunningen voor het onttrekken van grondwater staan in het register vermeld. Het tarief van de heffing is 5,6 cent per kubieke meter. Wordt te gelijkertijd water geïnfiltreerd, dan wordt voor het in de bodem terug gebrachte water de helft van het tarief gehanteerd. Zo'n 15 tot 20 bedrijven en in stanties in Zeeland zullen te maken krijgen met de grond waterheffing. Daarbij moet worden gedacht aan Delta Nutsbedrijven, dat zorgt voor de drinkwatervoorziening. Verder gaat het voornamelijk om bedrijven en fabrieken die grote hoeveelheden grondwater gebrui ken in het produktieproces. Geza menlijk winnen de heffingsplichti- gen ongeveer 7 miljoen kubieke meter grondwater per jaar. Er wordt gewerkt met voorlopige en definitieve aanslagen. De eer ste voorlopige aanslagen zullen half september de deur uitgaan. De aanslagen worden per kalen derjaar opgelegd. De opbrengst van de heffing wordt gebruikt om de kosten te dekken die de provincie moet ma ken voor het grondwaterbeheer. Zo moeten meetnetten in stand worden gehouden voor de beoor deling van de kwaliteit en de kwan titeit van het grondwater. Ook on derzoek moet uit de heffing worden betaald. Wie in het openbaar register is in geschreven, krijgt van het dage lijks bestuur van de provincie een formulier, waarop de hoeveelheid opgepompt en eventueel geïnfil treerd water moet worden opge geven. De jaaropgave is tegelijk het aangiftebiljet voor de grondwa terheffing. In het informatieblad Grondwater, schaarse grondstof - beleid voor grondwateronttrekkingen wordt uit de doeken gedaan wanneer en voor welke onttrekkingen en infil traties registratie en een vergun ning nodig zijn. Ook wordt aan dacht besteed aan de grondwaterheffing. Het informatieblad kan worden besteld bij het provinciaal in formatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Mid delburg, 01180-31400. Informatie over registratie- en ver gunningplicht en over de heffing kan worden verkregen bij mede werker E.J. Lere van de provincia le directie milieu en waterstaat, Het Groene Woud 1, postbus 165, 4330 AD Middelburg, 01180- 31189. Over de grondwaterbelasting van het rijk is een brochure verkrijg baar via de gratis Belastingïele- foon 06-0443. Nieuws Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 V//»/// De besliscommissie ABW behan delt dinsdag 14 februari twee be roepschriften van inwoners die het niet eens zijn met eerdere beslui ten van hun gemeentebestuur over hun uitkering. Tijdens de zittingen krijgen zowel betrokkenen als hun gemeentebe sturen de gelegenheid hun stand punten toe te lichten. Om 14.00 uur gaat het om een zaak tegen de gemeente Noord Beveland en om 14.30 uur tegen de gemeente Terneuzen. Om 15.00 uur is er een zitting van de adviescommissie bezwaar schriften r.o.. GS hebben geweigerd een verkla ring van geen bezwaar af te geven voor het vestigen van een rijhal/manege aan de Krijn Kareis- weg in Ellemeet. Ten behoeve van de initiatiefnemer hadden B&W van Middenschouwen de verkla ring aangevraagd. Zowel betrok kene als zijn gemeentebestuur worden gehoord. Om 17.00 uur zal de adviescom missie bezwaarschriften zich bui gen over een bezwaarschrift van een inwoner uit Vlissingen. Alle zittingen zijn openbaar en vinden plaats in het provincie huis, Abdij 6 in Middelburg Donderdag 16 februari, aanvang 14.00 uur, vergadert de Provincia le Commissie Milieubeheer en Wa terhuishouding. De agenda vermeldt twee onder werpen: waterbeheersplannen wa terschappen De Drie Ambachten en 't Vrije van Sluis; advisering lijst gevaarlijke stoffen. De vergadering is openbaar en vindt plaats in het gehouw van de directie Milieu en Waterstaat aan het Groene Woud in Middelburg. De agenda en bijbehorende verga derstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg. 5 Mei is het 50 jaar geleden dat Nederland werd bevrijd. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei grijpt de bevrijdingsfeesten aan om het geiijksheidsbeginsel en verbod op discriminatie (artikel 1 van de grondwet) centraal te stellen. Ze richt zich daarbij vooral op jongeren. Tal van activiteiten rond het bevrijdingsthema staan centraal in een speciale trein die alle provincies zal aandoen. De trein van 1 voor allen' staat van zaterdag 11 februari tot en met vrijdag 17 februari op het sta tion van Vlissingen. In de trein vin den tal van activiteiten plaats; vaak tegelijkertijd. Een deel ervan is besloten, bijvoorbeeld voor schoolprogramma's, en een deel is vrij en gratis toegankelijk. Voor deze laatste onderdelen volgt on derstaand het programma Tentoonstelling 'Gelijk hoeft niet te zijn wat jezelf bent' is de titel van de tentoonstel ling in een deel van de trein. Leren omgaan met het gelijkheidsbegin sel zoals verwoord in de Neder landse grondwet, daar gaat het om. Zo wordt er gewezen op de Tweede Wereldoorlog toen de grondwet buiten werking was ge steld. De nadruk in de trein ligt op het nu en morgen. Het is met de bedoeling antwoorden te geven op goed of slecht. Het gaat er om de bezoeker aan het denken te zetten over allerlei dingen die da gelijks om ons heen gebeuren: in de sport, in het onderwijs en op het werk En het kan dan gaan om gebeurtenissen die onschuldig lijken maar het niet zijn en soms aanleiding kunnen geven tot onge lijke behandeling of discriminatie. De tentoonstelling is vrij toeganke lijk op zondag van 11.00 tot 17.00 uur en 's avonds (maandag, dinsdag, woensdag en donderdag) van 19.00-21.30 uur. Bands In de trein, en dus op het smalste podium van Nederland zullen een aantal Nederlandstalige bands op treden onder het motto 'De trein unplugged' De muziekoptredens zijn vrij toe gankelijk en zijn zaterdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. Kunstbende Zondag is het tijd voor Kunstben de; van 10.00 tot 17.00 uur. Onder leiding van Arthur Spronck kunnen 16 muzikanten 'unplugged werken aan een eigen compositie. Dat gebeurt in twee workshops. De eerste begint om 12.00 uur, de tweede om 14.30 uur. Verder zijn er twee ontwerpwed strijden. Jongeren kunnen een postkaart ontwerpen. De beste kaart wordt 100.000 keer gedrukt en door heel Nederland verspreid. De belangrijkste activiteit is het maken van het langste schilderij van Nederland. Op het station kun nen panelen worden beschilderd. Samen met de panelen die in de overige provincies worden beschil derd, vormen ze een schilderij van 1 kilometer lang. In Vlissingen zul len ook enkele bekende Zeeuwen een paneel beschilderen. Bravo Maandagavond,van 19.30 - 22.00 uur, gaat het om 'Integra tie'. Jongeren kunnen dan een praatje maken met mensen die zich actief bezighouden met be strijding van racisme. De avond wordt georganiseerd door de Stichting Bravo (Bestrijding racis me door activiteiten van Vlissingse organisaties). Aan het eind van de avond is er een optreden van een bijzondere percussiegroep. Verhalen maken Woensdagavond, van 19.30 tot 22.00 is, is Leon de Winter in de trein te vinden. Bezoekers kunnen dan een verhaal afmaken waarvan het begin is geschreven door De Winter. Een jury zal alle verhalen beoordelen en een landelijke win naar bekendmaken. ledereen kan zaterdag 18 februari gratis met de bus naar Middelburg om de open dag van de provincie Zeeland bij te wonen. De provincie is met het streekvervoer ZWN en het touringcarbedrijf Carlier een speciale regeling overeengekomen. Die komt er op neer dat men zich ten dele kan laten vervoeren met het openbare busnet en met een speciale di recte buspendel die vertrekt vanuit Vlissingen, Tholen, Rilland, Krabben- dijke, Oostdijk, Kruiningen, Kapelle, Zierikzee en Goes. In het overzicht is te zien hoe de Eerst koffie zaak in elkaar zit. Op de verschil- Elke bezoeker van de open dag lende pendelplaatsen staan bus- wordt ontvangen in een grote tent sen van Carlier gereed met de aanduiding 'open dag provincie huis'. De opstapplaatsen zijn te bereiken met het gewone openba re busvervoer. Zo kunnen bijvoor beeld inwoners uit Zeeuwsch Vlaanderen met de gewone bus naar Breskens of Perkpolder; in Vlissingen of Kruiningen staat de pendelbus klaar. Om in aanmerking te komen voor gratis openbaar vervoer, moet uit de rubriek Abdij- Nieuws een bon worden ge knipt. De bon staat er volgen de week in. Het tonen van de bon aan de chauffeur is voldoende. Om ook gratis met de bus terug te kunnen is het nodig de bon te laten af stempelen in de ontvangsttent op het Abdijplein. De provincie hoopt met deze ser vice iedereen -uit welke hoek van Zeeland dan ook- in de gelegen heid te stellen de open dag mee te maken. Bovendien is busver voer milieuvriendelijk en helpt het mee parkeerproblemen te voorko men. op het Abdijplein. Hier krijgt men een routekaart met informatie over wat en waar er iets is te zien. Bezoekers krijgen in de tent ook een gratis kopje koffie of thee. En voor busreizigers is het natuurlijk handig meteen de vervoersbon te laten afstempelen; dan hoeft nie mand zich daar in de loop van de dag nog om te bekommeren. Parkeren Het parkeren voor de open dag kan in Middelburg problemen ge ven; zeker voor degene die op zoek gaat naar een gratis langpar- keerplaats in de binnenstad. Betaald parkeren in de binnenstad of in de directe omgeving ervan kan in de parkeerkelders Geere of Kousteensedijk of op de Hof van Tange of het Damplein. Voor degenen die minder bekend zijn in Middelburg: om op het Ab dijplein te komen is het het ge makkelijkst steeds de kerktoren De Lange Jan in de gaten te hou den. Wie daar belandt is bij de Ab dij. Langs het gebouw blijven lo pen, dan is het Abdijplein niet meer te missen. PENDELDIENSTEN OPEN DAG PROVINCIE 18 FEBRUARI 1995 ROUTE VLISSINGEN NS - MIDDELBURG BALANS Heenreis 10.55 uur 12 25 uur 13.55 uur Terugreis 12.37 uur 14 07 uur 15.37 uur 09.55 uur 11.25 uur 12.55 uur 14.25uur 1137 uur 13.07 uur 14 37 uur 16.07 uur 10.25 uur 11.55 uur 13.25 uur 14 55 uur 12.07 uur 13.37 uur 15.07 uur 16.37 uur ROUTE THOLEN-RILLAND-KRABBENDIJKE-OOSTDIJK-KRUININGEN-KAPELLE - MIDDELBURG BALANS (Vertrek- en aankomstplaatsen) Heenreis THOLEN Ten Ankerweg bushalte 09.15 uur en 12.15 uur RILLAND Gemeentehuis 09.34 uur en 12.34 uur KRABBENDIJKE Dorpsstraat 09.42 uur en 12.42 uur OOSTDIJK Luchtenburg 09.47 uur en 12.47 uur KRUININGEN Veerhaven 09.55 uur en 12.55 uur KRUININGEN Zeeuwse Parel 10.00 uur en 13.00 uur KAPELLE Motel De Caisson 10.08 uur en 13.08 uur MIDDELBURG De Balans aankomst 10.45 uur en 13.45 uur Terugreis MIDDELBURG De Balans vertrek 14 00 uur en 16.45 uur KAPELLL Motel De Caisson 14 37 uur en 17.17 uur KRUININGEN Zeeuwse Parel 14 45 uur en 17.25 uur KRUININGEN Veerhaven 14.50 uur en 17.30 uur OOSTDIJK Luchtenburg 14.58 uur en 17.38 uur KRABBENDIJKE Dorpsstraat 15.03 uur en 17.43 uur RILLAND Gemeentehuis 15.11 uur en 17 51 uur IHOLEN Ten Ankerweg bushalte 15.30 uur en 18.25 uur ROUTE ZIERIKZEE-GOES - MIDDELBURG BALANS (Vertrek- en aankomstplaatsen) Heenreis ZIERIKZEE ZWN busstation 09.47 uur 11.47 uur 13.47 uur GOES Station NS 10.12 uur 12 12 uur 14.12 uur MIDDELBURG De Balans aankomst 10.32 uur 12.32 uur 14.32 uur Terugreis MIDDELBURG De Balans vertrek 12.45 uur 14.45 uur 16.45 uur GOES Station NS 13.15 uur 15.15 uur 17.15 uur ZIERIKZEE ZWN busstation 13.39 uur 15.39 uur 17.39 uur „Ik keek hem recht in de ogen en zei: kom, we gaan op zoek naar iets nieuws", aldus Teun Brooymans. Gerard van de Gruiter had daar wel oren naar en het plan mondde uit in een nieuwe interieurzaak in de Langeviele in Middelburg: Brooymans Van de Grui ter Wonen. De heren den ken het gat in de Middel burgse markt gevonden te hebben met hun woonfor- mule: modern design com bineren met antieke meu bels. Die woonformule is binnen de interieurwereld niet echt nieuw meer. De trend van de jaren negentig staat in het teken van juist de combinatie van diverse tijdstromingen en culturen. Ook binnen de mode en architectuur is men al jaren bezig het gevestigde een nieu we aanblik te geven door eigentijdse elementen te inte greren. Hierdoor ontstaat er een nieuw en fris geheel. Brooymans Van de Gruiter maken deze formule in hun winkel tastbaar. Zij tonen de vele combinatiemogelijkheden waarmee de klant zijn interieur een jarennegentig-gezicht kan geven. „Interieurs met alleen modern design worden al snel een kou de slagerij, als je de krant laat slingeren in de kamer krijg je al het gevoel dat de compositie verstoord is", zegt Gerard van de Gruiter. Brooymans voegt daar aan toe: „ledereen heeft wel een oud kastje van oma in huis en weet zich er geen raad mee. Wij laten zien dat deze meubelstukken een opwaarde ring krijgen door ze te combi neren met eigentijds design". Dat eigentijds design is veelal van Nederlandse makelij. Een bijzondere lampencollectie met materialen als staal en recycled papier, handgeblazen glaswerk, banken en stoelen van fluweel en leer in modieu ze kleurstellingen en veel grap pige woonaccessoires in com binatie met Franse antieke lin nenkasten. „Wonen dient een feest te zijn, er is niks mis met de landelijke romantische trend, maar volgens ons is dit snel te truttig en teveel op elkaar afgestemd. Juist door de contrasten versterken oude en nieuwe meubels elkaar. Een prachtige oude kloostertafel met een paar kleurrijke vlin- derstoelen er omheen, dat is toch een waar circus", gebaart een enthousiaste Van de Grui ter. „Wij willen af van dat for mele, statische en die algeme ne truttigheid. Mensen moeten zelf een evenwicht zien te vin den binnen hun interieur, wij laten zien hoe het eventueel kan." De Vereniging Vrienden van het Zeeuws Orkest houdt vrij dag 10 februari om 20 uur in de Kloveniersdoelen in Mid delburg voor de derde keer een Muziekprijsavond. Eerder hield de verening dergelijke avonden in 1991 voor pianis ten en violisten en in 1993 voor houtblazers. Met het houden van de muziekprijsavonden wil de Vereniging Vrienden van het Zeeuws Orkest een bijdrage leveren aan de bevordering van de muziekbeoefening door de jeugd. Dit jaar zullen de deelnemers wedijveren op de strijkinstrumenten viool, altvi ool en cello. Net als voorgaan de jaren strijden de deelne mers in de leeftijdscategorieën van 12 tot en met 15 jaar en 16 tot en met 20 jaar. Voor beide categorieën is een prijs uitge loofd van duizend gulden. Ook dit jaar is aan het winnen van de prijs de voorwaarde ver bonden dat de winnaar het geld besteedt aan zijn muziek beoefening. De deelnemers worden beoor deeld door een jury bestaande uit Frans Karei Adriaanse (con certmeester van het Zeeuws Orkest), juryvoorzitter en bestuurslid van de Vereniging Vrienden van het Zeeuws Orkest Nic Bollen, Greetje Buy- tendijk (celliste bij het Zeeuws Orkest), Matthieu Meijs (alge meen directeur Zeeuwse Muziekschool) en altiste van het Zeeuws Orkest Helena Raeymakers. Bob Roganovic viert ook dit jaar zijn verjaardag in de Piek in Vlissingen. Voor het feest op zaterdag 11 februari heeft hij Straight Johns en Planet Groove uitgenodigd. Het feest begint om 21 uur. Bob's Birthday Party van de Vlissingse gitarist Bob Rogano vic is inmiddels een traditie geworden in de Piek. Al enkele jaren nodigt Roganovic twee bands uit in het Vlissingse jon gerencentrum om de muzikale invulling van de feestavond te verzorgen. Zoals gewoonlijk is dat in de eerste plaats Rogano- vics eigen band Straight Johns. De band speelt rockcovers uit de jaren zestig en zeventig. De tweede band is Planet Groove, een soul- en funkrockband die onlangs nog was te horen en te zien in de Piek. Fernando Lewis (Planet Groove). Foto Marcel Briaire. Peter Adriaanse uit Middel burg presenteert 12 februari om 20 uur in het Arsenaal theater in Vlissingen zijn cd Pegasus. Anke Tanihatu en Joke Louwerse's Jazzdans verlenen hun medewerking aan de presentatie. Peter Adriaanse schreef zelf alle Nederlandstalige teksten van de nummers op zijn cd. De arrangementen zijn gemaakt door Hans Notebaart. Note- baart componeerde tevens vier nummers en deed de pro- duktie. De overige muziek is geschreven door Peter Adri aanse. Lex Amrein was verant woordelijk voor de techniek en de eindmix. Op de cd is een duet opgeno men dat Adriaanse zingt met Anke Tanihatu. De avond in het Arsenaaltheater zal ook worden gepresenteerd door Tanihatu. Joke Louwerse's Jazzdans verzorgt het ballet tij dens de cd-presentatie en maakte voor een aantal num mers de choreografie. In Podium 't Beest in Goes zijn 11 februari vanaf 22 uur Joost Visser Furtips en Beatnik Filmstars te zien en te horen. Joost Visser debuteerde dit jaar met de cd Partners in hair. Op zijn album wordt de Amsterdamse voormalige zan ger van de Arsten (waaruit Bet- tie Serveert is ontstaan) bijge staan door de Arnhemse Fur tips. De Furtips brachten hun EP Pitched up Twinkle uit op het Amerikaanse Ajax-label. De band maakt gitaarpop met een angel. De Furtips begelei den Visser in 't Beest maar zowel de Furtips als Joost Vis ser zijn in Goes ook solo te horen. Een optreden van Beat nik Filmstars, uit het Engels West County, klinkt alsof de band flink wordt geïnspireerd door Amerikaanse under- groundbands als Pavement en Sonic Youth, maar ook The Fall en Wedding Presents zijn terug te horen. Het resultaat is een aantal leuke liedjes met scherpe randjes. Hun laatste album Astronout House laat een grote verscheidenheid aan stijlen en klankkleuren horen. Beatnik Filmstars. Directie Milieu en Waterstaat Provincie Zeeland Kennisgeving Gedoogbeschikking Hercules BV Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat vooruitlopend op de vergunning voor de produktie van Precursor 40" een gedoogbeschikking is verleend aan Hercules BV. Ter inzage De beschikking ligt van 8 februari 1995 tot en met 22 maart 1995 ter inzage bij de directie Milieu en Water staat, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaar Gedurende voormelde termijn kan een belanghebbende een bezwaarschrift tegen deze beschikking indienen bij het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland, Post bus 165, 4330 AD Middelburg. Indien een bezwaarschrift is ingediend, kan tevens bij de afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA s-Gravenhage, een voorlopige voorziening worden ver zocht. Het Groene Woud 1Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Vanwege de historische bin ding van Domburg met kun stenaars heeft het vorig jaar heropende Badhotel Domburg de maand maart als Kunst- maand uitgeroepen. Vanaf 10 maart zullen drie kunstenaars een weekendworkshop geven. De spits zal worden afgebeten door de Haarlemse kunstschil der Michel van Overbeeke. Van Overbeeke exposeerde regelmatig solo in vooraf- staande galeries, is winnaar van diverse internationale kunstprijzen en zijn werk maakt deel uit van de vaste collectie van het Frans Hals museum in Haarlem. Zijn workshop, met als theama 'Zand water en lucht', zal bestaan uit een kennisma kingsavond, een groepsschil- derwek en een individueel schilderstuk in gemengde technieken. Na Michel van Overbeeke zul len Sylvia Blickman en Miep Kok een workshop verzorgen. Blickman exposeert al jaren haar sieraden en objecten van onder meer gevonden mate rialen en metalen in binnen- en buitenland. Haar workshop in het weekeinde van 24 maart zal dan ook in het teken staan van het ontwerpen van sie raden en objecten. Miek Kok zal in haar workshop op 17 maart de cursisten het textiel- schilderen bijbrengen. Elke workshop begint op vrijdag avond en eindigt zondagnam- didag en is inclusief twee over nachtingen, lunches en diners in het Badhotel. BRAVD Gerard van de Gruijter (staand) en Teun Brooymans. Peter Adriaanse.

de Faam | 1995 | | pagina 13