Carla Offerman combineert schilderen met terreinrijden Concert in Midgard Argentijnse tango Villa Carmen Sylva Fototentoonstelling 'Zorg in Nederland' in Oosterscheldeziekenhuis 26 JANUARI T/M 1 FEBRUARI IN MIDDEN ZEELAND EXPOSITIE IN DE CARROUSEL EN DAARNA (MISSCHIEN) GEVANGENTOREN Van de in Strijen wonende Carla Offer man hangen momen teel schilderijen in het Middelburgse café Carrousel. Hoewel Of ferman in 1974 afstu deerde aan de kunst academie in Utrecht, is het pas voor de vierde keer dat ze exposeert. Na de Carrousel ver huist haar werk naar Vlissingen. Vermoede lijk krijgen haar inge lijste doeken dan een plaats in de Gevangen toren. Komt vanzelf GELEZEN Expositie over gehandicapten in ontwikkelings landen Woensdag 25 januari 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 mmm mmm Offerman lijkt zo op het eerste oog een vreemde eend in de bijt van de kunstenaars. Zelf vindt ze het heel gewoon dat ze zich behalve als kunstenaar ook als zelfstandig onderne mer onderscheidt. In haar 'winkel' kunnen mensen namelijk gewoon een opdracht komen geven om een schilde rij te maken. „Ik werk voor mezelf meestal abstract. Maar in opdracht de meeste keren figuratief. Zo heb ik momen teel een opdracht om een schilderij van paarden te maken. Maar ik krijg ook wel eens opdracht om een abstract schilderij te maken". „Schilderen is uitgaan van mooie dingen maken die van uit jezelf komen. Als ik begin, komt het vanzelf. Ik krijg dan nieuwe inzichten. Ik ben pas klaar als ik zelf vind dat er staat wat ik voel". Offerman werkt met acryl, olieverf, pastel en Carla Offerman bij haar terreinwagen aan de Middelburgse Vlasmarkt. aquarellen. Bovendien illus treert ze vast voor de gemeen te Rotterdam, waar ze na de kunstacademie in vaste dienst kwam. „Hoe het komt dat ik pas sinds anderhalfjaar naar buiten kom met mijn schilderijen heeft er waarschijnlijk mee te maken Met de Middelburgse band Downer en de Amsterdammers van Rduolph Dancer vult het open Jongerencentrum Midgard vrij dag 17 januari de avond. De Zeeuwse band speelt vooral eigen nummers en hier en daar een cover. Rudolph Dancer speelt hard, hypnotiserend, pulserend en onvoorspelbaar. Het concert begint om 21 uur. Rudolph Dancer. Als nummer 68 in de Slib reeks, uitgegeven door de Stichting Kunstuitleen Zee land, is verschenen de gedichtenbundel Villa Car men Sylva van Hans van de Waarsenburg. De bundel is verdeeld in vijf 'hoofdstuk jes' (cycli). Een van de cycli - met de titel Villa Carmen Sylva - is eerder gepubli ceerd. Hans van de Waarsenburg (1943) wijdt zich sinds 1988 aan de dichtkunst. Tot die tijd was hij onderwijzer in Maastricht. Al sinds zijn vroege kinderjaren brengt hij zijn vakanties door aan zee bij Zoutelande. Het motief van de zee is in al zijn gedichten sterk aanwezig. In deze uitgave wordt de zee - de Noordzee bij Domburg - uitvoerig bezongen in de cyclus Villa Carmen Sylva. De titel is ontleend aan de naam van de okerkleurige villa op het duin in Dom burg, waar de Roemeense koningin Elisabeth von Wied in de zomer van 1889 logeerde. Voor haar komst heette het huis Villa Marina. Vanaf 1889 droeg de villa de naam waaronder Elisabeth von Wied poëzie en proza schreef. Van de Waarsen burg beschrijft in zijn gedichten hoe hij de inmid dels verlaten vila bezoekt. Hij brengt de koninklijke dichteres weer tot leven. De cyclus Villa Carmen Sylva werd eerder gepubliceerd in de bundel 'Waar het blauw eindigt' (Meulenhoff, 1987). Alle andere gedichten zijn niet eerder uitgegeven. Met name de cycli 'Goddelijke knol 1 en 2' beschrijven de zandgronden van zijn geboortestreek Brabant. Daarin laat Van de Waarsen burg ons de goddelijke knol zien die door de eenvoudige aardappeleters wordt gege ten. Zo verenigt Van de Waarsenburg in deze bun del de zee en het zand. Zee land en Brabant. De abstract-expressionisti- sche schilder Ger Lataster maakte voor deze bundel vijf kleurtekeningen. dat ik in vaste dienst was van de gemeente Rotterdam. Een betere omschrijving kan ik er anders niet voor geven". :Dat anderen haar schilderijen die ze bij tijd en wijle maakte mooi vinden, weet ze ook nog maar sinds kort. „Dat kwam door iemand die bij mij op visite kwam en een schilderij zag. Hij vond het zonde dat ik er niet mee naar buiten kwam. Vrij snel nadat me dat duidelijk was gemaakt hield ik mijn eer ste expositie. Met succes. Ik denk dat ik ook hier succes heb". Exposeren in een café is voor Carla Offerman heel logisch. „In een café komen gewone mensen. Die komen niet in een galerie. Mijn werk is voor iedereen, dus toegankelijk voor gewone mensen. Die kunnen het leuk vinden of niet natuurlijk". En zo vanzelfspre kend als ze exposeren in een café vindt, zo praat ze over haar hobby. „Mijn lust en leven is terrein rijden met mijn terreinauto. Ik ga daarvoor vaak naar de Veluwe waar we op militair oefenterrein rond rijden. Let wel: niet crossen. Wij maken geen natuur kapot. We rijden waar ook tanks oefe nen. Je moet daar wel weten wat je doet. Want voordat je het weet zit je vast. Dat is natuurlijk niet de bedoeling". „En die combinatie van ter reinrijden en schilderen is heerlijk. Spanning in de auto en rust bij het schilderen", ver volgt ze. „In beide gevallen doe ik het samen. De ene keer met mijn auto, de andere keer in het atelier met de benodig de attributen". In het Oosterscheldezieken huis in Goes is van 31 januari tot 13 februari de fototentoon stelling 'Zorg in Nederland' te bezichtigen. De tentoonstel ling die is samengesteld uit foto's van de fotografen Harrie Timmermans en Roel Visser toont de diverse aspecten van zorg en welzijn in Nederland. Van thuiszorg tot de gecom pliceerde intensive care en technisch geavanceerde medi sche handelingen. In de periode mei-september van het vorig jaar was de ten toonstelling al te zien in het Amsterdamse Rijksmuseum. Gezien de grote belangstelling die de expositie daar trok is de tentoonstelling nu op tournee door Nederland. 'Zorg in Nederland' is het resultaat van de negentiende documentaire foto-opdracht van het Rijksmu seum. Beide fotografen heb ben affiniteit met het thema. Hun benadering van het onderwerp is echter zo ver schillend dat een zeer interes sante combinatie is ontstaan. Van de begeleidende catalo gus zijn dan ook een record aantal van ruim vijftigduizend exemplaren verkocht. De in Nijmegen woonachtige Harrie Timmermans (1951) won in 1987 met zijn serie foto's over de afdeling kinderoncologie van het Academisch Zieken huis de tweede prijs bij de fel begeerde Ziveren Camera. Roel Visser (1952) uit Delft fotografeerde van 1980 tot 1985 voor de World Press Pho to een serie over het afkickpro- ces van heroïneverslaafden. In 1989 won hij hiervoor de Bu- dapest-Gold Medal op de International Photo Expo 150 jaar fotografie. De tentoonstel ling is ingericht in de hal op de eerste verdieping van het Oos terscheldeziekenhuis en is dagelijks te bezichtigen van 9 tot 20 uur. In de Middelburgse Concertzaal speelt Sexteto Canyuengue's zaterdag vanaf 20 uur de Argentijnse tango. Het ensemble brengt eigen arrangementen en eigen composities ten gehore. De Argentijnse tango wordt ook 'een droeve gedachte waarop men kan dansen' genoemd. FOTO: J.J. VERHEY POLS De gehandicapte Joan uit de Filipijnen kan dankzij het Liliane Fonds dagelijks oefenen in een looprek. Om het vijfjarige meisje met succes te helpen droeg het fonds f 19,- bij. In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg toont het Liliane Fonds vanaf maandag 30 januari de expositie De Ver borgen Ramp. Op zaterdag 18 februari wordt de expositie weer afgebroken. De tentoon stelling is opgezet in het kader van de landelijke actie 'opstap voor een kind'. Het Liliane Fonds wil met deze tentoonstelling tonen hoe mil joenen kinderen in Azië, Afrika en Zuid-Amerika met een han dicap moeten leren leven. Hun ouders zijn machteloos en kunnen de kosten voor medi sche zorg en hulpmiddelen niet betalen. Door hun handi cap staan de kinderen veelal buitenspel en kunnen niet meekomen op school of vriendschap sluiten met ande re kinderen. Het Liliane Fonds wil die kinderen een toekomst geven door ze de eerste hulp middelen te verschaffen. Scholen, verenigingen en donateurs geven de organisa tie de mogelijkheid om de benodigde middelen aan te schaffen. GOES Stadskantoor, Leden Stich ting Goese Kunstmarkt, expo sitie (t/m 27 januari). Prins van Oranje, Safian Ashot, schilderijen. Galerie Van den Berge, Jan- Peter Muilwijk en diverse andere kunstenaars. Galerie 'Mi Parti', Rob Ver- degaal; Spiegel-serie, diverse kunstenaars; ontwerpen van tassen en sieraden. Gezondheidscentrum 'Mag nolia', Ada Dekker en Joyce Steijvers, gemengde technie ken. Oosterschelde Ziekenhuis, Harrie Timmermans en Roel Visser, 'Zorg in Nederland', fototentoonstelling. Prins van Oranje, werk leer lingen van Jacqueline van Tri- rum. De Vlijt, Rie Baauw, schilde rijen De Jager-Tolhoek, Conny Folmer, aquarellen. KAMPERLAND Restaurant Papillon, Lydia Klop-Steendijk, aquarellen en portretten. Geopend ma. t/m za. vanaf 10 uur, zo. vanaf 17 uur. KATTEN DUKE Galerie llona, llona Schmit, naïeve schilderijen, U+S Zöl- ner-Krumne, sieraden. Geo pend za. van 14-17 uur. Galerie Bekenes, Diane en Toon Capello, aquarellen, keramiek en pentekeningen. MIDDELBURG Galerie 't Zeepaardje, Mau rice en Saskia Góth, tekenin gen, aquarellen, gouaches en pastels. Achter de Houttuinen 50, Martin Richardson, hologram men. Geopend ma. t/m za. 10.30-17.30 uur. Galerie Willem Vader, L. Noordstraat 56, schilderijen, tel. 01180-29419, dagelijks geopend. Atelier Anneke Ruimscho- tel. Groot Mede 66, tel. 01180- 16323, staal- en touwplastie- ken, geopend na tel. afspraak. Wandelkerk Lange Jan, ten toonstelling van diverse ker ken in Middelburg. Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, Kousteensedijk 7, Middelburg in vogelvlucht. Meubeltoonzaal Jan Alink, Nieuwe Kleverskerkseweg 17, Joke Nederhand, schilderijen, aquarel, oliepastel en crayon. Zeeuwse Bibliotheek, 'Dor pen op Schouwen-Duiveland, Brouwershaven, Kerkwerve en Scharendijke. Galerie Het Gouden Brief- ke, Danika Hüsken; mandala's, Margo Pieters; mandala's, Wil Zandee; collage's van stof, Carta Bender; beelden van speksteen. Brasserie Bleue, Damplein, Thea van Soelen, olieverf, acryl en aquarel. Maandag en dinsdag gesloten. Zeeuwse Bibliotheek, Curio sa tussen 1860 en 1940, 'T is dat ze er een boek over heb ben' (t/m 28 januari). Stichting Welzijn Ouderen, Molstraat 13, Willem Brag- gaar; olieverf, Aja Snellerman; aquarellen. Rabobank, Lange Geere 3, T. van Soelen, landschap, por tret, naakt, acryl, pastel en aquarel. Zeeuwse Bibliotheek, Johan de Koning en Don Mon- fils, 'Andersons Slides' (t/m 27 januari). Delta Nutsbedrijven, Trix Meindersma, Zeeuws en Frans landschap uitgevoerd in olie verf en aquarel. Galerie 't Haentje te Paart, Gerard Menken; recent ab stracte schilderijen, Leo Frenks; kerkamiek. Geopend do., za. en zo. 14-16.30 uur en na tel. afspraak 01180-13288. Het Middelburgs Koffie huis, Paula van de Dood en Martha Branten, kunstexposi tie verstandelijk gehandicap ten. Zeeuwse Bibliotheek, Hen- ny Schrijver, 'Inner Landsca pes' (vanaf 27 januari). Zeeuwse Bibliotheek, 'De verborgen ramp', reizende ten toonstelling van het Liliane Fonds (vanaf 30 januari). NEELTJE JANS Delta Expo, Windenergie, tentoonstelling windenergie. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Delta Expo, 'Water', expositie over Integraal Water Beheer. Buitenhaven, bij het Tops- huis, Trechter 5, kunstproject Framework Invitation. DONDERDAG 26 JANUARI Stadsschouwburg, Middel burg; Lebbis Jansen, 'Goed kope Oplossingen', 20 uur. VRIJDAG 27 JANUARI Prins van Oranje, Goes; Marcel Verreck, solo-cabaret 'Verreckl', 20 uur. De Piek, Vlissingen; Maar ten Spanjer en Bart Chabot, 'Hemels', 20 uur. Stadsschouwburg, Middel burg; Erna Sassen Wivineke van Groningen, 'Héérlijk dat Bertje d'r niet is', 20.30 uur. Arsenaaltheater, Vlissin gen; Kees Torn, 'Laat maar laaien', 20.30 uur. 't Beest, Goes; De Blauwe Stoep, dansuitvoering 'Goede manieren', 20.30 uur. Jongerencentrum Midgard, Middelburg; Dubbelconcert 'Downer' en 'Rudolph Dancer', 21 uur. ZATERDAG 28 JANUARI Stadsschouwburg, Middel burg; Zeeuwse Jazzdag, optredens van diverse forma ties, vanaf 20 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Sexteto Canyen- gue, Argentijnse tango-avond, 20 uur. Prins van Oranje, Goes; Toneelgroep Platogo, 'De erfe nis van Oom Sjors', 20 uur. Muziekschool, Goes; Kamermuziekconcert Rik Otto en Martien Maas, 20 uur. Vestzaktheater, Vlissingen; Toneelgroep Het Volk, 'Nooit meer dansen', 20.30 uur. Kloveniersdoelen, Middel burg; Mifune Tsuji en Kyoko Hashimoto, 20.30 uur. Bar de Belt, Oost-Souburg; Swindle, UMB en The Emme- royts, 21 uur. De Piek, Vlissingen; Jazz- dance formatie 'Hit the boom', 22 uur. ZONDAG 29 JANUARI Stadsschouwburg, Middel burg; Les Funambules, 'Car- amba', 15.30 uur. Schuttershof-café, Middel burg; Grandpa Nick Sessie band met gastzanger Aad van Os, 17 uur. DINSDAG 31 JANUARI OOSTKAPELLE Green White Hotel, buiten plaats lepenoord, Olga Grote Kerk, Goes; Carillon- bespeling Sjoerd Tamminga, 13.30-14.30 uur. Westrate; keramiek, Ko van Driel; beelden. Zeeuws Biologisch Muse um, Duinvlietweg 6, De Man teling, 'Een verleden met toe komst', tentoonstelling. Zeeuws Biologisch Muse um, natuurkunsttentoonstel ling, olieverf, aquarel, gou ache, pastel, oostindische inkt, batik en keramiek (t/m 29 janu ari). RGZ, lokatie Zonneveld, Trudi Suringa, schilderijen. OOST-SOUBURG Verzorgingshuis De Zoute Viever, Dongestraat 1, Cor v.d. Padt; schilderijen, land schappen en stadsgezichten, Miranda Barten; Trollen. Ge opend tijden kantooruren. Watertoren, Leonardo Mos- so, theater/video- en sieraad structuren, architectuur/licht en ruimte structuren (vanaf 29 januari). VLISSINGEN Inguana, Bellamypark 35, levende reptielen, amfibieën en insekten, dagelijks geopend 14-17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Bres- kens. Op dubbeldekkersveer boot ms 'Prinses Juliana' zeven wissellijsten met toeris tische promotie (beeld van Zeeland als vakantieland). Stedelijk Museum Vlissin gen, 'Het leven ging door', een beeld van het leven in Vlissin gen tijdens de Tweede Wereld oorlog. Aanvulling: een avondsmaalbeker, -schaal en stola gebruikt door The King Own Scottisch Borderers. Restaurant De Gevangento ren, Boulevard De Ruyter 1a, Willemien van Nassau; olie verven, Ineke Holtkamp; aqua- rellen. Bellamy 19, Aad Berlijn, schilderijen en tekeningen. Geopend ma. t/m vr. 10-17 uur en zo. 13-17 uur. Stadhuis, Lambert de Reuver, keramiek. WEMELDINGE Atelier L. Rijks, Chozeeweg 27, schilderijen, dagelijks ge opend. WOLPHAARTSDIJK Galerie Jan Boer, Aardebol- leweg 5, Jan Boer, olieverven. Galerie 'De Hoekweide', Klaas Boonstra, Anton Hey- boer en Lucas van Diepen. Geopend za. 14-16 uur en na tel. afspraak 01198-1152. DONDERDAG 26 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Disclosure' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'River Wild' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Frankenstein' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Junior' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Inter view with the Vampire' 20 uur. 't Beest Goes, '06' 20.30 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'When a Man Loves a Woman' 20 uur. VRIJDAG 27 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Disclosure' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'River Wild' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Lion King' 19 uur. 'Fran kenstein' 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Junior' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The Mask' 19 uur. 'Interview with the Vampire' 21.30 uur. 't Beest Goes, '06' 20.30 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'When a Man Loves a Woman' 20 uur. 'Bab El-Oued City' 22.30 uur. ZATERDAG 28 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Disclosure' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'River Wild' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Lion King' 14 en 19 uur. 'Frankenstein' 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Junior' 14, 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The Mask' 19 uur. 'Interview with the Vampire' 21.30 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'When a Man Loves a Woman' 20 uur. 'Bab El-Oued City' 22.30 uur. ZONDAG 29 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Disclosure' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Bashu' 15 uur (toegang alleen voor vrouwen). 'River Wild' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Lion King' 14 en 19 uur. 'Frankenstein' 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Junior' 14, 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The Mask' 19 uur. 'Interview with the Vampire' 21.30 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'When a Man Loves a Woman' 20 uur. MAANDAG 30 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Disclosure' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'River Wild' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Frankenstein' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Junior' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Inter view with the Vampire' 20 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'Bab El-Oued City' 20 uur. DINSDAG 31 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Disclosure' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'River Wild' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Frankenstein' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Junior' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Inter view with the Vampire' 20 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'Bab El-Oued City' 20 uur. WOENSDAG 1 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, Dis closure' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'River Wild' 14 en 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Lion King' 14 uur. 'Fran kenstein' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Junior' 14 en 20 uur. Grand Theater Goes, 'Inter view with the Vampire' 20 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'When a Man Loves a Woman' 20 uur. ZATERDAG 28 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'De Leeuwekoning' 14 uur. Grand Theater Goes, 'De Leeuwekoning' 14 uur. ZONDAG 29 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'De Leeuwekoning' 14 uur. Grand Theater Goes, 'De Leeuwekoning' 14 uur. WOENSDAG 1 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'De Leeuwekoning' 14 uur. Grand Theater Goes, 'De Leeuwekoning' 14 uur.

de Faam | 1995 | | pagina 9