Uw stem goed voor tien wereldauto's De moderne manier om bewust auto te rijden! Agressie Kieskeurig zijn loont 720.000 keer hulp per jaar Autokampioen RAi-special Uw auto zuiniger dan u denkt Andere tijden. andere risico's Het zijn altijd de zogenaamd deskundige jury s die bepalen welke auto's worden uitgeroe pen tot klassetopper. Auto van het Jaar of wat dan ook. De Autokampioen is ervan overtuigd dat het publiek zelf ook goed in staat is om uit te maken welke auto s het mooist, meest onderscheidend, opvallend en/of opwin dend zijn. En nodigt daarom alle AutoRAI- bezoekers uit om op een stembiljet aan te geven welke auto de Autokampioen Publieksprijs 1995 verdient. De redactie van de Autokampioen heeft hiervoor uit Van de Boekenplank Vroeger was autodiefstal voor paginanieuws. Nu allang niet meer. Alleen al in 1993 werden zo'n 32.000 auto's ontvreemd. Het merendeel blijft na diefstal onvindbaar. Simpelweg omdat de betreffende wagens een compleet nieuwe identiteit krij gen. Met het nieuwe Boeme rang systeem is dat absoluut onmogelijk. Auto's die hiervan voorzien zijn, hebben een chip op de achterruit (om dieven kenbaar te maken dat stelen zeer riskant is) en een tweede chip op een onzichtbare plek. Natuurlijk blijft show altijd een belangrijk element op interna tionale automobieltentoonstel lingen. Het oog wil tenslotte ook wat. Maar het merendeel van de mensen bezoekt zo'n gebeurtenis om er wijzer van te worden. En dat zal op de Auto RAI '95 zeker lukken. De slimme automobilist zorgt, dat hij bijblijft. Met -voor leden gratis informatie van de ANWB. Je leest vrijwel elke gepubli ceerde autotest met argus ogen. Waardoor je al voor de proefritfase precies denkt te weten welke auto je het meest zal bevallen. Toch wil een op zich uitstekende autotest met een lovende slotconclusie niet zeggen dat iedereen daarmee optimaal uit is. Je loopt wat af op zo n Auto RAI. Om huiswaarts te keren met een stapel documentatie en hoeveelheid indrukken van heb ik jou daar. Maar achteraf blijkt het beeld dat je hebt van uitgerekend die interessante nieuwe modellen niet helemaal compleet. Kostenbewuste automobilis ten kennen het probleem: wie weinig kilometers per jaar rijdt of de auto minder vaak gebruikt, moet toch het volle pond aan belasting en afschrij ving betalen. Een veilige, goed onderhouden eigen auto kost nu eenmaal veel geld. ANWB- leden kunnen profiteren van een uiterst zinvol alternatief: Auto op Afroep. U rijdt alleen auto op momenten dat u mobiel wilt zijn en dat scheelt. natuurlijk aanzienlijk in de kos ten. En, met bewust autorijden spaart u niet alleen uw porte monnee, maar ook het milieu. Onachtzaamheid is één van de meest voorkomende oorzaken van ongevallen. Maar ook het probleem van agressie op de weg mag niet onderschat wor den. Agressief gedrag roept vaak een agressieve reactie op waardoor levensgevaarlijke situaties ontstaan. Veel grote merken leveren hun nieuwe auto's tegenwoordig met de toezegging van gratis hulpverlening bij pech. Maar als er geen dealer in de buurt zit kan die assistentie lang niet altijd echt snel gegeven wor den. De meeste weggebruikers kiezen het zekere voor het onzekere en worden lid van de ANWB Wegenwacht. Woensdag 25 januari 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 21 alle geëxposeerde auto s een voorselectie samengesteld van 10 auto s. Eén daarvan, de Lancia Kappa, staat tentoongesteld op de ANWB-stand. Aan het eind van elke beursdag worden door loting tien deelne mers aangewezen die een exclusief Auto kampioen testhorloge ontvangen. Uit die totaal 100 horloge-winnaars worden er door loting tien gelukkigen aangewezen die gedurende een enerverende dag de tien kandidaat-auto s aan de tand mogen voelen (inclusief het model dat de Auto kampioen Publieksprijs 95 heeft gewon nen). Meer informatie hierover op de Autokampioenstand en bij de exposanten van de genomineerde modellen. Elke automobilist weet dat je met een bewust gekozen rustige rijstijl merk baar meer kilometers uit je tank haalt. Het verschil kan oplopen tot 10 tot 16 procent, wat op jaarbasis een aanzienlijk bedrag is. Maar er zijn nog een heleboel andere zaken van invloed op het brandstofgebruik. Zo kan een te lage bandenspanning (0,5 Bar) het verbruik doen toenemen met 2 a 3 pro cent. Helemaal duur is het rijden met een skibox op het dak (+10 procent en bij 120 km/u zelfs +20!). Vrij onbekend is het feit dat ook een ingescha kelde achterruitverwarming extra brandstof kost (ca. 3 tot 5 procent). Zaken als caravanspiegels, open daken en/of portierruiten en onnodige bagage jagen het brandstofverbruik natuurlijk ook omhoog. De ANWB heeft alle rijzuinig-tips eens samengevat in een energieschuif die zolang de voorraad strekt voor leden gratis verkrijgbaar is. Ook is er een overzicht (in de vorm van een schuifkaart) in de maak van de gebruikcijfers van een groot aantal populaire auto s. De tabel is onderverdeeld in verschillende prijsklassen zodat geen appels met peren vergeleken worden. Die lijst maakt in één oogopslag duidelijk wat per klasse de zuinigste auto is en welke scheutiger met brandstof omgaan. Deze kaart wordt ontwikkeld in het kader van het programma 'Koop zuinig, rij zuinig' van de NOVEM. AutoRAI 95 van 2 tot en met 12 februari Politie en douane in binnen- en buitenland raadplegen met speciale leesapparatuur de in die chips opgeslagen data. Met zulke scanners struinen zij permanent auto markten, haventerreinen, grensovergan gen en andere locaties af die gestolen auto's op weg naar hun nieuwe eigenaar moeten passeren. Waar de ontvreemde auto zich ook bevindt, deze wordt snel en zonder kosten bij de rechtmatige eigenaar bezorgd via de ANWB Alarmcentrale. Meer informatie over dit onkraakbare opsporingssysteem op de ANWB-stand (Standnr. V604) op de AutoRAI. De autoindustrie heeft nogal wat te mel den. Innovaties waar zowel het milieu als de portemonnee van de automobilist mee gediend zijn. Het prettige van zo'n totaal presentatie is, dat je op een vrijblijvende wijze kennis kunt maken met alle auto's die eventueel in aanmerking komen. Dankzij de AutoRAI wordt de kans op een verkeerde keuze stukken kleiner. Zeker als de potentiële autokoper zich niet alleen laat informeren op de paviljoens van de importeurs, maar ook bij de grootste merk-onafhankelijke exposant, de ANWB (standnummer V604). Auto Kopen Stap voor stap op weg naar een welover wogen beslissing. Voor een nieuwe of gebruikte auto. Inclusief 25 actuele tests. Auto en (winter)sport Over het winterklaarmaken, mistlampen, sneeuwkettingen, winterhanden en ski boxen. De auto als caravantrekker De auto moet de caravan goed 'aankun nen', ook in de bergen. Deze brochure behandelt tevens tot welk hellingpercenta ge u kunt doorrijden. Milieubewust autorijden Tal van tips en adviezen over schone en zuinige auto's, brandstoffen, accessoires, verstandig gebruik, onderhoud, autowas- sen, keuring, recycling, carpoolen en Auto op Afroep. Verkeerskaart Nederland Met alle weg- en afritnummers, knoop punten, wegrestaurants, parkeerplaatsen, tankstations en carpoolplaatsen. De nieu we editie verschijnt eind februari. De AutoRAI is dit keer meer dan ooit in ieders belang. Dankzij recente ontwikke lingen zoals zuiniger motoren en drasti sche gewichtsbesparing kan autorijden xStukken betaalbaarder worden zonder er qua ruimte en comfort op achteruit te gaan. De AutoRAI-special van de Auto kampioen staat er vol over. Bovendien is de autobranche opvallend welwillend om tot zaken te komen. Dit is o.a. het gevolg van de verkoopstagnatie in de duurdere klasse (vanaf 80.000,-). Volgens de ANWB en andere betrouwbare bronnen is belastingbijtelling één van de hoofdoorza ken van de terugval in die categorie. Interessant is de stijgende vraag naar wat duurdere occasions. Wie voorheen z'n ƒ30.000,- kon besteden, kocht eerder een compacte gloednieuwe. Tegenwoordig kijkt men eerder naar een wat luxere gebruikte auto van 2 tot 4 jaar jong. Voor occasionskopers zijn de zekerheden de afgelopen jaren aanzienlijk toegenomen. Enerzijds omdat auto's over de gehele linie steeds beter en duurzamer worden. Anderzijds omdat de serieuze autodealer degelijke garantievoorwaarden hanteert. En als van een particulier wordt gekocht, is er altijd op andere wijze voldoende zekerheid te creëren (waarover de ANWB- uitgave Auto Kopen uitvoerig informeert). De particuliere rijder is nu wat minder bang voor een gebruikte auto met een nieuwprijs van 60.000,- of meer. Dankzij initiatieven als de ANWB/BOVAG Koerslijst is de markt prijsbewust. Die lijst is trouwens ook telefonisch te raadplegen (voor vrijwel alle auto's tot 7 jaar oud) via 06-350.310.40 (75 ct/min). De verstrekte richtprijzen zijn indicaties die beïnvloed worden door de technische staat van het aanbod. De meeste mensen laten zich allang niet meer verblinden door een mooi opgepoetst koetswerk. Men is alert op zaken als de Nationale Autopas, een Wat de beste keuze is, hangt sterk af van de gebruikssituatie. Daarom is de ANWB enige tijd geleden speciaal voor nieuwe auto's gestart met de AutoAdvieslijn 070- 314.7733. Deze kan gebeld worden voor een persoonlijk aankoopadvies. Opvallend veel mensen raadplegen de dienst voor een second opinion of ter bevestiging van een reeds gemaakte keuze. Zo'n advies kost f 35,-. Bijna verplichte kost voor elke autokoper is het naslagwerk Auto kopen van de ANWB. Hierin veel wetenswaardigheden op technisch, financieel, fiscaal, juridisch en onderhandelingsgebied. Auto kopen informeert bijvoorbeeld over het Auto Garant Plan (kortweg AGP). Dit is een ver zekering die na een ANWB-keuring afge sloten kan worden. Ook als u een gebruik te auto van een particulier koopt, kunt u er een AGP voor afsluiten (waardoor het bezwaar van het ontbreken van de solide garantie vervalt). Het AGP (geldig in heel Europa) zorgt ervoor dat de kosten van onverwachte reparaties (en eventueel van vervangend vervoer) een jaar lang bij de ANWB komen te liggen. Voorts in Auto Kopen 25 tests van populaire modellen. En - zeer praktisch! - door de afdeling Rechtshulp van de ANWB opgestelde koopovereenkomst-formulieren voor par ticulier gebruik (zowel voor de koper als de verkoper, met waardevolle tips voor beide partijen). ANWB-leden kunnen het boekwerk kosteloos ophalen. Gelukkig is er de Autokampioen RAI-spe- cial met alle modellen, prijzen, uitvoerin gen en technische gegevens van alle auto merken. Een compleet naslagwerk dus. Zelfs de Koreaan Daewoo die met zijn modellen Nexia en Espero weieens een vliegende start in de populairste prijsklas sen zou kunnen maken staat erin. De Auto kampioen RAi-special maakt ook melding van zaken als automatische transmissie, airbags, ABS en airco. Verder aandacht voor het meest bezienswaardige van de autoshow in Detroit en natuurlijk de pri meurs van de RAI zoals bijvoorbeeld de spraakmakende Mitsubishi MX, made in het Brabantse Born. Deze uitgave die veel andere overbodig maakt ligt te koop bij de boekhandel, kiosk, elke ANWB-vestiging en op de AutoRAI. Prijs 17,50 inclusief vooruitziende blik. U neemt een abonnement voor een aantal dagen per jaar (min. 20 en max. 120) op een auto uit één van de 5 klassen. Deze is nooit ouder dan anderhalfjaar. Het is altijd een veilige auto met een moderne, zuinige en schone motor, drie, vier of vijf deuren, met kofferbak of als combi. U reserveert via de ANWB-Meldkamer. Vlak voor u weggaat haalt u de Afroep Auto even op bij een uitgiftepunt bij u in de buurt en met een volle tank kunt u weg. Na de rit levert u de Afroep Auto weer met volle tank in. De veel lagere kosten van uw Afroep Auto betaalt u in maandelijkse teFmijnen. De brandstof is voor eigen rekening, acces soires zijn tegen een aantrekkelijk tarief bij te huren. Zo makkelijk gaat dat met Auto op Afroep. Met de Auto op Afroep rijdt u voortaan altijd in een jonge, zuinige auto zonder risico's van onverwachte en kostbare reparaties. Bij pech onderweg is Wegen wachthulp - en zo nodig een vervangende auto -inbegrepen. Voor uw vakantie kunt u een grotere auto nemen, dan voor het wekelijkse gebruik. Een groene kaart is natuurlijk inbegrepen. En vanzelfsprekend is in het buitenland ook de hulp van de ANWB Alarmcentrale bij problemen met de auto geregeld, net als vervangend ver voer. serviceboekje waaruit zorgvuldig onder houd blijkt en op de onmisbare zekerheid, die een aankoopkeuring bij één van de over heel Nederland verspreide ANWB Technocentra u biedt. Even terugkomend op de Nationale Autopas; AutoRAI-bezoe- kers kunnen op de ANWB-s.and aan de hand van hun autokenteken laten contro leren of er niet geknoeid is met de teller stand (van de occasion die zij op het oog hebben of van de reeds gekochte gebruik te auto). Denk aan het onverwachte tikje op het rempedaal om een bumperklever even af te schrikken. Of aan de bekende maatrege len om filevoordringers een lesje te leren. Degene die asociaal weggedrag van ande ren afstraft, vergroot alleen maar de risico s. In zo n geval is een Laat maar gaan - houding het verstandigst. Dat veel agres sief rijdende weggebruikers zich niet eens bewust zijn van hun onverantwoordelijke gedrag, maakte de tv- serie Blik op de Weg duidelijk. De beelden die met de camera auto werden vastgelegd, waren ronduit shockerend. Op basis van die serie en naar aanleiding van de vele vragen en opmer kingen die daaruit voortkwamen, zal bin nenkort het boekje Blik op de Weg ver schijnen. Deze uitgave geeft de lezer op onderhoudende wijze tekst en uitleg over weggedrag en verkeersveiligheid. Ver krijgbaar bij de ANWB, ANWBA/W-vesti- gingen, boekhandel en warenhuizen voor 14,95. De WW-contributie valt in het niet, verge leken bij de overige autokosten. De Wegenwacht werkt 24 uur per dag, 365 dagen per jaar. Als het ernaar uit ziet dat de gestrande weggebruiker binnen een uurtje de reis weer kan vervolgen, wordt het euvel gratis verholpen. Eventueel benodigde onderdelen, olie, brandstof e.d. moeten wel voldaan worden. Bij een niet ter plekke te verhelpen mecha nische storing zorgt de Wegenwacht kos teloos voor transport van de auto naar een naburige garage. Is herstel ook daar niet binnen een redelijke tijd mogelijk, dan kan het Wegenwacht-lid transport naar een door hem/haar verlangde bestemming in Nederland verzoeken. Het WW-lidmaat- schap kan uitgebreid worden met Woon plaatsservice (als het moet hulp voor de deur, ook bij startmoeilijkheden) en met Vervang Auto Service, die u 3 werkdagen het recht geeft op een vervangende auto 35,- per jaar). Minder bekend is dat een ANWB-lid voor slechts 49,- voor zijn/haar partner een extra WW-lidmaatschap kan aangaan (indien beiden over een motorrijtuig beschikken). In dat geval is een dubbel ANWB-lidmaatschap dus niet vereist. Overigens staat op de Rai de allernieuwste auto voor de Wegenwacht.

de Faam | 1995 | | pagina 21